Uitstel levering van F-16 schokt Israël Weinig kans op akkoord over het premierschap NAM wil proefboring naar olie en gas bij Kortgene PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Honderden doden door aardbeving in Iran BEGIN: GEHEIME INSTALLATIE VERNIETIGD imwee naar geboorteplaats Er ligt een gratis boekje over contactlenzen voor u klaar. vandaag AFWIJKENDE STANDPUNTENDEN UYL Werkloosheid neemt toe ZEELAND NOG NOOIT EERDER PROEFBOORGEBEED Karma! afgetreden als premier Afghanistan Opklaringen Nog een enkele bui. maar in de loop van de dag meer opklaringen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Vrij krachtige wind. draaiend van zuidwest naar noord. 224e jaargang no. 136 Vrijdag 12 juni 1981 i Alles wat u altijd al over lenzen wilde weten staat plezierig beschreven. Een briefje of kaartie naar Het Optiek-Gilde, antwoordnummer 2351, Den Haag, is voldoende om het boekje omgaand in huis te krijgen Let op dit vignet van de gilde opticien wanneer u een bril of contactlenzen gaat kopen raél's nucleaire mogelijkheden geves tigd en dreigt de andere Arabische lan den ertoe aan te zetten versneld over te gaan tot het ontwikkelen van de atoombom, aldus de voorstanders van Israel's atoomoptie. De tegenstanders, zoals Begin maar ook oud-premier Rabin die tot de oppo sitionele Arbeiderspartij behoort, heb ben zich in het verleden verzet tegen (Van onze correspondente JERUZALEM - Het Amerikaanse besluit de levering van vier F-I6-gevechtsvliegtuigen op te schorten is in Israël zeer hard aangekomen. Eerdere Amerikaanse uitlatingen hadden namelijk de indruk gewekt dat de Verenigde Staten niet direct sancties zouden treffen ondanks de veroorde ling van de Israëlische aanval op de kernreactor in Irak. Israel's minister van buitenlandse za len Shamir schreef de ommekeer in het Amenkaanse beleid toe aan de me ningsverschillen tussen de Amerikaan se adviseurs inzake de Israèlische actie. Maar zelfs in 1975 toen president Ford na ernstige meningsverschillen met Is raël besloot het wapenleverantiebeleid opnieuw te overwegen, werden de lo pende zendingen van wapens gewoon afgehandeld. Tot nu toe heeft Israël reeds 53 van de 75 F-16- en 25 van de 40 F-15-gevechts- vllegtuigen ontvangen. Beide types vliegtuigen namen afgelopen zondag deel aan het bombardement in Irak. Amerika heeft aan de levering echter de (gebruikelijke) voorwaarde verbonden dat de toestellen slechts voor „defensie ve doeleinden" mogen worden ge bruikt Mede hierom heeft Israël van het begin af aan met klem gesteld dat het bombardement een daad van natio nale zelfverdediging was. De Amerika nen daarentegen verwerpen deze Israë lische formulering. Overigens zijn politieke waarnemers hier ervan overtuigd dat het Ameri kaanse besluit niet blijvend zal zijn. Reagan heeft ln het verleden herhaal delijk verklaard dat de VS belang heeft bij een sterk Israël. De Ameri- Donderdagmiddag is b(j werkzaamhe den aan de OranjedUk ln Vlissingen een nog volledig intact zijnde Engelse vliegtuigbom bloot gewoeld. Onmid dellijk zette de politie alle toegangswe gen tot het Oranjekwartier af Ook de ioodsdlensten vanuit de Koopmans haven werden tijdelijk gestaakt Be sloten werd de bom, een zogenaamde 500-pounder met een springlading van bijna 220 kilo, ter plaatse te demonte ren. Na ruim een uur sleutelen was het gevaarlijke karwei geklaard en kon den de bewoners van het Oranjekwar tier weer opgelucht ademhalen. PAGINA 3 opspraak Het Spaanse para militaire korps de Guardla Civil is weer tn opspraak ge raakt Aanleiding is de mysterieuze dood van driejonge Spanjaarden op 10 mei. De Guardla ClvU arresteerde het irietal ln het Zuldspaanse Almeria. De Guardla Civil vermoedde dat de drie ■ongens deel uitmaakten van een ETA-commando. De volgende morgen •'ond het drietal de dood toen hun ge vuurde auto van een talud reed en in vrand vloog h Aalst, het Oostvlaamse stacjje waar z>uis Paul Boon zijn 'universum' ■fhiep. is een fikse ruzie ontstaan over *n standbeeld ter nagedachtenis van schrijver Wat voor beeld, waar boet het komen te staan, wie zal dat letalen Dat zijn de vragen waar de rel )m draalt. Moet het beeld van de eer- 'tgVlaamse boekdrukker en humanist Jirk Martens wijken voorde 'keiharde bandiet' Jan de Lichte? PAGINA 21 winst De KLM Is er als één van de zeer weinl- lijndienstmaatschappijen in ge ragd het moeilijke jaar 1980 met af te sluiten In het op 31 maart geëindigde boekjaar 1980-'81 bedroeg positieve saldo voor de Nederland se onderneming elf miljoen gulden. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4 Sport; 15. Varia: 17 en 18. Radio en televisie: 19. Financiën: 21. kaanse wapenleveranties zijn daar een noodzakelijk onderdeel van. Maar in Jeruzalem wordt ook beseft dat de Is raëlische actie het Amerikaanse Mid- den-Oostcn-beleid grondig in de war heeft gestuurd. Tot nu toe wenste de Amerikaanse re gering in Israël, Egypte en Saoedi-Ara- bië één pro-westers en anti-communis tisch blok te zien. Door het Israëlische bombardement op Irak is de Arabische wereld, ongeacht de westerse of Russi sche oriëntatie van de verschillende landen, althans ogenschijnlijk ver enigd, met Israël als gemeenschappelij ke vijand. Achtergrond Deze nieuwe opstelling in het Midden- Oosten vereist een revisie van het Ame rikaanse beleid. In Israël blijven pre mier Begin van oppositieleider Peres el kaar verwijten maken en is het bombar dement onderdeel van de verkiezings strijd geworden. De ruzie heeft echter een diepere achtergrond. Juist Perez en de voorstanders van het ontwikkelen van de atoombom in Israël (en deze be horen niet tot één bepaalde partij) heb ben de meeste kritiek op het beleid van Begin. Hoewel dit nooit officieel bevestigd is. bestaan er in Israël tenminste twee kernreactoren. Aangezien deze niet tot de energievoorziening bijdragen kan veilig worden aangenomen dat ze voor andere doeleinden gebruikt worden. Die geheimhouding dieude om de Is raëlische roep voor een atoomvri j Mid den-Oosten kracht bij te zetten. Het bombardement op de Iraakse reactor heeft echter ineens de aandacht op Is- Benzine dinsdag 2 cent duurder DEN HAAG (ANP) - Met ingang van dinsdag 16 juni gaan de maxi mumprijzen voor normale-, super- en tweetaktbenzine met twee cent per liter omhoog. De maximum prijzen komen daarmee op respec tievelijk 163,4 cent. 1 68.8 cent per liter. Dit heeft het ministerie van economische zaken donderdag meegedeeld. De maximumprijs van dieselolie stijgt met 0.8 cent tot 110.8 cent per liter, die van petroleum komt op 109,6 cent per liter, wat een stijging betekent van 1.1 cent. Huisbrando lie gaat met ingang van dinsdag maximaal 72 cent per liter kosten exclusief btw. wat neerkomt op een stijging met 0.65 cent. Stookolie wordt goedkoper Die daalt, afhan kelijk van het zwavelgehalte, in prijs met 12.80 tot 13.40 gulden per ton. De prijzen van een ton stooko lie komen daarmee op 575.80 en 544.00 gulden per ton exclusief btw. In de prijs van L P.G. komt geen wijziging Deze blijft op 73.6 cent per liter De prijswijzigingen zijn het gevolg van de aanpassing twee maal per maand aan de dollarkoers en de noteringen op de internatio nale vrije markt. het ontwikkelen van een eigen atoom bom. Zij stelden dat eventuele conflic ten met conventionele wapens beslecht moesten worden, gebaseerd op de vrees dat door het ontbreken van communi catielijnen met de Arabische landen een kleine vergissing voldoende zou zijn een atoomoorlog te veroorzaken. Voor Begin was het besluit de kern reactor in Irak te vernietigen daarom een logische stap in zijn absoluut ver zet tegen het gebruik van kernwapens, ook waar het Israël betreft. Premier Begin zei donderdagavond dat bij de luchtaanval een geheime installa tie op veertig meter diepte onder de kernreactor is vernietigd. Hij zei dat de installatie zo was gebouwd orp ontdek king door de internationale commissie voor atoomenergie te voorkomen. Witte Huis Tot zover onze correspondente ln Jeru zalem De Amerikaanse president Rea gan heeft, gisteren de ambassadeurs van zowel Israël als de Arabische lan den op het Witte Huis ontvangen. Na het onderhoud verklaarde de ambassa deur van Soedan. Omer Salih Eissah. tegenover journalisten dat de Arabi sche diplomaten tegen Reagan hadden dat het besluit de levering van gevechtsvliegtuigen aan Israël uit (Slot zie pag. 3 kol. 1) NIJMEGEN Door heimwee naar zijn geboorteplaats Nijmegen heeft de 34-jarige Henk Grotens voor 100. per maand reclameruimte weten af te huren op de aanplakborden bij de stations van Arnhem en Nijmegen Grotens deelt de treinreizigers mee dal hij zijn woonhuis in het Twentse Hengelo naar hij nu 3.5 jaar woont wil ruilen tegen een eengezinswoning tn Nijmegen of Arnhem Samen met zijn vrouw Rita probeerde Henk van alles om deze ruil te bewerkstelligen maar het lukte niet. Henk die werkt in het Nijmeegse Schippersintemaat is ook het 4 uur reizen naar Hengelo moe (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Premier Van Agt schat de kansen „niet hoog" dat de drie on derhandelende partijen het eens wor den over het premierschap. Het punt DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid in Nederland is in de maand mei gestegen met 2.200. Bij de arbeidsbureaus stonden eind mei 335.900 mesnena als werkloos ingeschreven, zo blijkt uit de voorlopige cijfers. Vergeleken met eind april was er een daling te zien onder het aantal werkloze mannen met 2.000 en een stijging van 4.200 bij de vrouwen .Gecorrigeerd voor de seizoensinvloeden is de werkloosheid eveneens gestegen Zowel onder de vrouwen als onder de mannen is daar een stijging te zien. respectie velijk met 2.200 en met 8.200 Met deze toeneming van 10.400 is het totaal blijkens de voorlopige cijfers gekomen op 363 900 werklozen De bij de arbeidsbureaus geregistreerde openstaande vraag steeg eind mei ten opzichte van april mei 800 en kwam op 25.400. De vraag vertoont gecorrigeerd voor seizoensinvloeden een da ling van 5.800. TEHERAN AFP) - Bijna drieduizend mensen liggen onder het puin van huizen die donderdagochtend door een aardbe ving in Goibaft in Iran zijn ingestort, zo heeft de politie van Kerman, een 60 km westelijker gelegen plaats in het zuiden van het land, meegedeeld. Verscheidene seismologische instituten, onder welke die van Teheran, hadden in de omgeving van Kerman een aardbe ving met de kracht van 6.9 op de schaal van Richter geregi streerd. In een groot deel van de zuidoostelijke provincie Kerman is grote schade aangericht. Meer dan 1.500 ernstig gewonde mensen zijn in ziekenhuizen opgenomen Het ergst getroffen is Oolbaft. met. 10 000 inwoners en de omringende dorpen. Het epicentrum van de beving lag in de zoutwoestijn Loot zal waarschijnlijk midden of eind vol gende week aan de orde komen. Dan zal Van Agt laten weten dat het CDA de premier levert. Deze fractie heeft al la ten weten dat Van Agt dat moet wor den. Van Agt verwacht dat, ook na het nodi ge „gebakkelei", overeenstemming over het premierschap zal uitblijven. Hierbij verwacht hij dat D'66-onder- handelaar Terlouw uiteindelijk toch de kant van het CDA zal kiezen Van Den Uyl verwacht hij een dergelijke toege vendheid niet. zodat de achterban van de PvdA de doorslag moet geven De kwestie van het premierschap heeft donderdag de eerste middag van de échte onderhandelingen overscha duwd. Zoals Terlouw had aangekon digd. vroeg hij bij het begin van het overleg om half twee aan Van Agt of deze zaak volledig bespreekbaar was. Het antwoord van Van Agt stelde Ter- louw tevreden, zo liet deze na afloop van het gesprek weten. Van Agt en Terlouw geven echter ver schillende interpretaties aan de proce durele afspraken, die hierover gemaakt zijn. Volgens Terlouw is het net zo be spreekbaar alsof het een gewoon onder handelingspunt is. „Van Agt heeft be vestigd dat alle argumenten voor en te gen op tafel kunnen komen." liet de De mocraat weten Rituele zaak De huidige premier zei desgevraagd de vraag die Terlouw stelde als „een ri tuele zaak" te beschouwen. Deze was vooral bestemd voor het publiek, al dus Van Agt. Volgens hem zal het ge sprek over deze aangelegenheid niet verder gaan dan het uitwisselen van argumenten. „I)an zal ik zeggen, zo lig gen de zaken." zei Van Agt. PvdA-voorzitter Max van den Berg heeft inmiddels olie op het vuur gewor pen door het CDA te verwijten hier een „onbespreekbaar punt" van te maken. Tijdens een spreekbeurt in Groningen sprak hij er zijn verontrusting over uit dat het CDA deze zaak zo hoog speelt. „Een dergelijke benadering doet geen recht aan serieuze onderhandelingen die in een redelijk tijdsbestek tot een Van aen Berg eiste verder dat de andere bij de formatie betrokken partijen het de PvdA mogelijk maken tn de regering te komen. Daarvoor is „een redelijke opstelling" nodig. „De PvdA wenst evenals anderen de onderhandelingen (Slot zie pag. 3 Kol. 2) KORTGENE - De Nederlandse Aardo lie Maatschappij (NAM) uit Assen wil een proefboring verrichten op een ter rein ten noorden van de Zuiddijk tus sen Kortgene en Colijnsplaat. Het is volgens een woordvoerder van die maatschappij de eerste maal dat er in Zeeland een dergelijke boring wordt verricht. Het dichtst in de buurt was tot nu toe een proefboring op Goeree- Overflakkee die door een andere maat schappij dan de NAM werd uitgevoerd. Met de proefboring op Npoi^d-Beveland wil de aardoliemaatschappij nagaan of er gas of olie zit ln bepaalde kalksteen- lagen ln dat gebied. De mogelijkheid dat die stoffen zich daar inderdaad zou den bevinden kwam naar voren uit de resultaten van een zogenaamd seis misch onderzoek dat in november van het vorig jaar op Noord-Beveland werd gehouden Om de proefboring mogelijk te maken moet de NAM onder meer goedkeuring vragen aan 7 ministeries. Verder moet de maatschappij een bouwvergunning aanvragen en moet de gemeente er voor zorgen dat de bestemming van het be- treilënde perceel overeenkomt met de nieuwe activiteit Indien de gehele procedure snel ver loopt en er geen bezwaren worden Inge diend tegen de plannen van de NAM zou dat bedrijf in 1982 met zijn activitei ten op Noord-Beveland kunnen begin nen Dat de NAM op Noord-Beveland een proefboring gaat beginnen wal nog niet zeggen dat daar ook inderdaad gas of olie in de grond zit. Volgens een van de woordvoerders van dat bedrijf, F Duut, weet men op dit moment nog niets zeker over de aanwezigheid van de brandstof. Ook over de omvang van het eventuele gebied is nog niets te zeggen De seismische onderzoeken hebben uit gewezen dat er zich kalksteenlagen in de grond bevinden en het gaat er nu om of die lagen geschikt zijn om olie of gas te bevatten Daarvoor moeten de kalk steenlagen op een bepaalde manier sa mengesteld zyn. Zo moeten bijvoor beeld de poriën ln de lagen met elkaar in verbinding staan, zodat het eventu eel aanwezige gas of olie aan de grond (Slot zié pag. 2 kol. 6) LONDEN (RTR, UPI) - President Babrak Karmal van Afghanistan is donderdag als premier afgetre den en heeft deze functie aan een van zijn afgevaardigden. Sultan Ali Kishtmand. toevertrouwd, zo heeft Radio Kaboel meegedeeld. De bekendmaking werd in Londen opgevangen Sinds hij eind 1979 bi) een door de Sowjet-Unie gesteunde staats greep aan de macht kwam heeft Karmal de drie topfuncties in de Afghanistaanse politiek, president van de revolutionaire raad waar door hij staatshoofd Is. premier en algemeen secretaris van de demo cratische eenheidspartij bekleed De nieuwe premier was officieel nummer drie ln de regeringshiérar- chie. De eerste vice-premier. Abdoerras- jid Aryan, die geen lid is van het politieke bureau van de partij, is blijkbaar gepasseerd. Van westerse diplomatieke zijde in New Delhi is vernomen dat zich in het presidentiele paleis m Kaboel een schietpartij heeft voorgedaan waarbij een lijfwacht van president Babrak Karmal en een kolonel om het leven kwamen. Er werd een bloedige staatsgreeppoging onder nomen Het incident heeft zich op 1 of 2 juni voorgedaan, toen pro-Karmal en anti-Karmal vleugels van de rege rende Afghaanse marxistische par tij elkaar in de haren vlogen over de vraag welke party de grootste macht moest hebben in het door de Sowjet-Unie met wapehs gesteun de regime

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1