Bedrijfsgezondheidsdienst in bouw te weinig bekend Veel automobilisten met kneusjesop vukuntie Bouwers Oosterscheldedum binden strijd uun met wegstromend zund bouwsector wel belangrijkste deelnemer Twee weken Gratis de PZC voor elke nieuwe abonnee. Wordt abonnee van de PZC. En pak meteen dat voordeel mee. DONDERDAG 11 JUNI 1981 PZC/provincie GOES - Het aantal verrichtingen van de bedrijfsgezondheidsdienst Zeeland (kortweg BGD) voor de bouwbedrijven is te gering. En dat terwijl de bouw voor driekwart de BGD financieel draagt. De oorzaak van het te geringe aantal verrichtingen moet worden gezocht in het feit dat de bedrijfsgezondheidsdienst nog onvoldoende bekend is binnen de bouw zelf. Daar wordt wat aan gedaan. De BGD heeft een dependance gesticht in Terneuzen, een vestiging op het werkeiland Neeltje Jans ten behoeve van de Dienst Oosterschelde Stormvloedkering (DOS-bouw) en het nieuwe onderkomen van de gezondheidsdienst wordt als leerlingenproject uitgevoerd. De bedoeling van dit alles is aan te to nen dat de bedrijfsgezondheidsdienst nleteen zaak is die door de BGD alléén verwezenlijkt kan worden. Daarvoor is samenwerking van bedrijf en BGD no dig. Een en ander staat in het jaarverslag over 1980 van de bedrijfsgezondheids dienst Zeeland. Eind vorig jaar waren 11 bedrijven bij de BGD aangesloten met in totaal 11.770 werknemers. De stichting bedrijfsgezondheidszorg voor de bouwnijverheid voor geheel Zeeland is daarvan met 9300 werknemers verre- i ADVERTENTIE CDJA Zeeland: Alle kosten voor rijk bij sluiting centrale Borssele MISSINGEN - Het CDJA Zeeland, de jongerenorganisatie van het CDA, vindt dat indien de kernenergiecentra le bij Borssele wordt gesloten, het rijk alle kosten die daaruit voortvloeien, zowel direct als indirect, moet dragen. Dit schrijft het CDJA Zeeland in een resolutie, die het zaterdag zal indienen tijdens een bijeenkomst van de CDJA- raad in Utrecht. HetCDJA Zeeland vindt verder dat een eventuele sluiting van de kernenergie centrale geen negatieve gevolgen mag hebben voor de Zeeuwse arbeidsmarkt. .De provincie Zeeland heeft, mede door het Kleine inwonertal, weinig financiële draagkracht en eventuele sluiting van de kernenergiecentrale zal grote finan ciële consequenties met zich meebren gen"! schrijven de CDA-jongeren in de resolutie. Tijdens de bijeenkomst zaterdag in Utrecht zal voornamelijk worden ge sproken over het energiebeleid in Ne derland Zevibel houdt reünie voor de kottersector COLIJNSPLAAT - De vereniging tot bevordering van Zeeuwse visserijbelan- gen; Zevibel. houdt zaterdag 4 juli een k reünie voor de kottersector in vereni gingsgebouw 'De Brug' te Colijnsplaat. De bijeenkomst, die om 10.00 uur be gint. wordt geopend met een diaserie over de Zeeuwse stromen. Drs A C. Drinkwaard vorziet de lichtbeelden vanvcommentaar. Een bezoek aan de meifwe vismijn in Kortgene en een vaartochtje over de Oosterschelde moeten de reünie compleet maken Knelpuntenpot voor sociaal- cultureel werk MIDDELBURG - De provincie wil voor .knelpunten en tekorten' en voor nieu we activiteiten in het sociaal-cultureel werk, die zich in de loop van volgend jaar aandienen, een reservefonds vor men. Daarin zit nu een bedrag van 25 mille. Dat blijkt uit de financiële on derbouw bij het programma voor het sociaal-cultureel werk voor 1982. Uitgangspunt bij het programma voor 1982 ls de voortzetting van het beleid van dit jaar. Het doel: de bestaande or ganisaties zoveel mogelijk het voortbe staan in 1982 te garanderen. De bedoe ling is dat de gelden, die vrijkomen om dat de provincie de Zeeuwse muziek school en het Zeeuws instituut voor kunstzinnige vorming niet meer subsi dieert, in het knelpuntenfonds terecht komen. Daar kan jaarlijks ook een vast bedrag in worden gestort, komend uit de middelen die niet zijn uitgegeven Belangrijk nieuw element in het werk Is. dat vijftig mille is opgevoerd voor de orkestbegeleiding van koren, in de sec tor amateuristische kunstbeoefening. Die kosten zyn zo hoog geworden, dat zonder een provinciale bijdrage deze begeleiding niet meer zou kunnen door gaan, zo wordt gezegd. Verder is voor een provinciaal steunpunt volwasse nen vorming 350 mille opgevoerd (dit laar 330 mille). Er wordt op gewezen, dat aan de staten nog dit jaar een voor stel zal worden gedaan om een provin ciaal steunpunt op dit terrein op te rich ten. Daarin wordt - zoals gezegd ook de kunstzinnige vorming opgenomen, ook daarvoor is 350 mille uitgetrokken. Auto vernield bij botsing Schoondijke SCHOONDIJKE- Bij een aanrijding op kruising van de Sasputseweg en de Gapemisseweg in Schoondijke is dins dagavond omstreeks halftien een per sonenauto volledig vernield en een an dere zwaar beschadigd. Het ongeluk ontstond doordat A. J. T,_ uit Groede, die met zijn auto over de Sasputseweg reed, op de kruising geen voorrang verleende aan de auto, be stuurd door J. J. D. uit IJzendljke. De auto van L. werd volledig vernield, die van D zwaar beschadigd Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. weg de grootste. De kleinste is het uit zendbureau ASB (9 werknemers). Naast bedrijven doet ook de gemeente Goes mee. De vier artsen van de BGD verrichten aanstellingskeuringen als onderdeel van sollicitatieprocedures, doen perio diek onderzoek en houden spreekuren in bedrijven Binnen de bedrijfsgezond heidsdienst is een werkgroep gevormd om te komen tot een periodiek bedrijfs gericht onderzoek. Het is de bedoeling dat in het kader van zo'n onderzoek alle medewerkers van alle afdelingen van een bedrijf worden onderzocht. De ver wachting is dat op deze manier een be ter beeld ontstaat over het functione ren van alle medewerkers in het alge meen. Verzuim De BGD houdt zich ook bezig met ver zuimbegeleiding. Nadrukkelijk staat in het jaarverslag dat het daarbij niet gaat om ziektewetcontrole. Daarvoor zijn immers de door de bedrijfsverenigingen aangewezen instanties. In het alge meen worden medewerkers die langer dan vier weken ziek zijn of herhaald ziek zijn. voor een gesprek met de be drijfsarts uitgenodigd. In dat gesprek wordt bekeken of bijgedragen kan wor den aan de genezing, of er een samen hang bestaat tussen ziekte en werk. of aanpassing van het werk aan de handi cap van de werknemer noodzakelijk en mogelijk is. Ook de bedrijfsverpleegkundigen van de BGD bezoeken bedrijven en houden spreekuren. Ze doen arbeidshygiënisch onderzoek en maken gehoortesten. In 1980 heeft de BGD 358 aannamekeurin gen verricht. 87 mtrede-onderzoeken. 196 periodieke onderzoeken. 9 tropen- keuringen. 210 verzuimbegeleidingen. 127 consulten, 379 gehoortesten, 621 longfunctie-onderzoeken, 622 ogentes- ten, 618 urine-onderzoeken en 28 ECG- onderzoeken OVEZANDE - Leerlingen van de lage re Aloysiusscliool te Ovezande hebben woensdagmiddag aandacht besteed aan het feit dat de afdeling pakketpost van de PTT 100 jaar bestaat. Dat ge beurde op het sportveld te Ovezande waar de leerlingen een groot aantal ballons oplieten met daaraan een kaar tje. De vinders kunnen deze kaartjes opsturen en krijgen vervolgens een verrassing van de PTT thuis bezorgd. De posterijen hadden juist Ovezande gekozen om het 100-jarig bestaan van de pakketpost in het district Middel burg te vieren, omdat daar vrijdag 26 juni het nieuwe postkantoor wordt ge opend. Ter gelegenheid van deze vie ring zijn de leerl ingen van de Aloysius- school samen met de leerlingen van de kleuterschool 'De Zunneguus' uit Ove zande bezig aan een project over de PTT. Tevens was het loslaten vaVi de ballons het startsein voor een verpakkingsactie van de PTT In de postkantoren en boekwinkels kunnen voortaan dozen gekocht worden voor pakketten. Het gaat om speciale dozen in vier afinetin- gen. voorzien van plakkers en een touw tje om het geheel dicht te binden. Met die actie wil de PTT twee vliegen in één klap vangen. Ten eerste wordt zo ge tracht de service te verbeteren en ten tweede wordt gestreefd naar een betere verpakking van de pakketten. In eerste instantie is ook nog met het idee ge speeld om speciaal verpakkingsmate riaal voor flessen te verkopen, maar dat idee is voorlopig in de ijskast gezet. Met de verpakkingsactie volgt de Neder landse pakketpost een initiatief dat in Zwitserland al enige tijd wordt uitge voerd. Jubileumzegel Momenteel verzendt de PTT zo'n 100 miljoen pakjes en postpakketten per jaar Deze stroom komt voor het groot ste deel voor rekening van zakelijke verzenders. Veranderende marktbe- hoeften zyn voor de PTT aanleiding om het kleingoederenprodukt voortdu rend aan te passen aan de eisen van deze tijd en daarmee aan de wensen van de klanten. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de PTT-pakket- post wordt ook een speciale jubileum zegel uitgegeven. Dergelijke zegels zijn er ook voor de openbare telefonie in Ne derland en 100 jaar rijkspostspaarbank. Het ANWB-keuringsstation in Middelburg HOOFD KEURINGS STATION ANWB MIDDELBURG: MIDDELBURG - „Als we alle auto's die we hier afkeuren in de Wester- schelde zouden gooien, hadden we binnen de kortste keren een vaste oeververbinding". Dat zegt de heer K. de Koning, hoofd van het ANWB- keuringsstation in Middelburg. „Tragische taferelen zijn hier dan ook aan de orde van de dag. Mensen laten zich zo gauw in een tweede hands auto praten, dat ze vaak pas na het tekenen van het koopcontract merken dat ze een miskoop hebben gedaan. Dat valt ons vooral aan het begin van het vakantieseizoen op. Het aantal 'kneusjes' onder de voer tuigen van degenen die hier hun pas- gekochte tweedehands auto ter keu ring aanbieden, is dan opvallend groot", zegt De Koning. Volgens de heer De Koning weet een groot deel van de potentiële autoko pers met dat elke auto. vóór deze wordt verkocht, bij de ANWB kan worden gekeurd. Daarbij maakt het geen enkel verschil of de auto wordt aangeboden door een particulier, de straat- en weilandhandel of een gere nommeerd automobielbedrijf. De heer De Ko ing wordt in zijn me ning bijgestaan door de heer J. D. Plaisier. hoofd van de technische keuringen van de ANWB. ..De econo mische recessie treft ook de automo bilisten. Men is steeds minder bereid geld uit te geven aan het onderhoud van de wagen. Daardoor gaat de technische staat van de voertuigen steeds verder achteruit. Op die ma nier worden echter onaanvaardbare risico's genomen. Want een auto die technisch niet in orde is, is ook niet veilig. Bezuinig daarom nooit op vei ligheid". is het devies van de heer Plaisier. Hij drukt autorijdend Ne derland bovendien op het hart nooit in te gaan op koopjes. „Want bij 'stuntaanbiedingen' hoeft men niet te rekenen op kwaliteit, terwijl een autoverkoper voor dat geld evenmin service kan verlenen", aldus de heer Plaisier. Particulieren Voor particulieren heeft de ANWB twee soorten keuringen. By de zoge noemde aankoopkeuring onderzoekt een medewerker van het keuringsta tion alle belangrijke onderdelen van het voertuig, waarna hij eventuele mankementen noteert in een keu ringsrapport. Deze keuring neemt ongeveer anderhalf uur in beslag. Bo vendien voert de ANWB vooronder zoeken uit, waarbij een specialist korte tijd in de te keuren auto rijdt, om een globale indruk van het voer tuig te krijgen. Op de brug wordt de auto vervolgens aan de onderzyde bekeken. Als dit vooronderzoek posi tief uitvalt, voert de ANWB alsnog de aankoopkeuring uit, om te kunnen vaststellen welke gebreken aan de auto moeten worden verholpen. De heer De Koning verklaart met na druk. dat een positief uitgevallen vooronderzoek niet automatisch in houdt dat de auto dan geheel in orde is. ..Om echt het naadje van de kous te weten te komen, moet de auto wor den onderworpen aan een aankoop keuring". zegt De Koning. De ANWB richt zich met de keurin gen niet alleen op particulieren. Met een groot aantal automobielbedrij ven in het land heeft de organisatie contracten afgesloten, waarin de au toverkoper zich verplicht om alle au to's uit zijn voorraad, die een ver koopwaarde hebben van vijfduizend gulden of mee oor de ANWB te laten keu en. „Niet veel bedrijven durven of kunnen deze overeenkomst met ons aan te gaan", zegt Plisier. Alleen die handelaren die eerlijk zaken doen hoog in het vaandel hebben geschre ven, kunnen met ons in zee gaan. De bedrijven verplichten zich namelijk om alle gebreken die wij constateren, kosteloos te verhelpen". Garantie Er zijn volgens de beide heren nog altijd garagebedrijven die de hand lichten met het afgeven van garan tiebewijzen. „Op een koopcontract staat dikwijls dat de gekochte twee dehands auto onder de Bovag- garantie valt. Dat is echter alleen waar ais de koper een afschrift van het garantiebewijs krijgt, en dat op stuurt naar de organisatie die het garantiebewijs heeft afgegeven. Ge beurt dit niet. dan heeft de koper bij eventuele moeilijkheden geen poot om op te staan", waarschuwen ze. Beiden zouden het liefst zien dat alle tweedehands auto's vóór ze worden verhandeld, bij de ANWB ter keuring zouden worden aangeboden. „Alleen dan voorkom je dat mensen een te duur. te slecht of zelfs levensgevaar lijk automobiel kopen. Nog altijd ko pen te veel mensen een ondeugdelij ke auto. waarmee ze dan ook nog eens op vakantie gaan. Als zo n auto er dan tijdens de vakantie mee op houdt. is een huilbui te laat. We heb ben dan ook üever dat de mensen hier, bij ons een huilbui krijgen", zeg gen ze. Tenslotte breken de beide keuringsdeskundigen een lans voor een volgens hen broodnodige menta liteitsverandering: „Bij het kopen van een gebruikte wagen moet men niet vragen of de auto gekeurd mag worden, nee. iedere koper moet ge woon eisen dat de auto aan een keu ring wordt onderworpen..." De lagere-schooljeugd van Ovezande liet woensdagmiddag ballons op ter gelegenheid van het 100-jarxg beslaan v pakketpost. INBRAAK IN ZOMERWONINGEN SCHOONDIJKE SCHOONDIJKE - In de nacht van dins dag op woensdag hebben onbekenden ingebroken in twee zomerwoningen aan de Tragel-Oost in Schoondijke. Dc daders kwamen binnen door de deuren van de woningen met een breekijzer te forceren. De inbrekers doorzochten de woningen maar voor zover kon worden nagegaan wordt er niets vermist. De heer B. uit Schoondijke, die toezicht hield op de zomerhuizen, heeft de eigenaren, de po litie kon woensdag met zeggen wie dat zijn, inmiddels van de inbraak op de hoogte gesteld. I ADVERTENTIE) COLLECTE ZOUTELANDE - De collecte voor Het Kode Kruis bracht in Zoulelande ƒ1.734,40 op. (Slot van pag. 1) ligste onderdelen van het karwei in de monding van de Oosterschelde. Ze be staan in feite uit zes fasen: het opruimen van de fundering voor de ,oude' dam die door de Oosterschel de zou worden gelegd (zinkstukken en asfalt) wat in de afgelopen vier jaar is gebeurd; het maken van cunnetten op de plaatsen, waar de pijlers komen te staan en het verwijderen van slechte' grond; het via hoppers opvullen van deze cunetten en de bodem met zand (op een diepte tussen de dertig en veertig me ter); het verdichten van de Oosterschelde- bodem met behulp van het trilschip .Mytilus'; het schoonzuigen en effen maken van de bodem in de sluitgaten met behulp van de .Cardlum', een speciaal schip, dat wordt uitgerust met een enorme .stofzuiger' en daarmee de bodem aftast en dat tegelijk enorme, met grint en zand gevulde matten (van 240 bij 42 me ter» afrolt op de bodem; het plaatsen van de pijlers Intussen had de derde fase (zand stor ten) klaar moeten zijn. Dat de stromin gen tot nu toe ongeveer honderddui zend kubieke meter zand hebben .mee gevoerd', is er oorzaak van dat dit on derdeel van de Oosterscheldewerken wordt vertraagd. Becu en Huis in 't Veld verwachten, dat voor het begin van de bouwvakvakantie voldoende zand zal zyn .bijgestort'. Dat moet vooral gebeu ren in de sluitgaten Roompot taan Noordbevelandse kant) en de Hammen (Schouwse kant). De ervaringen van de afgelopen maanden hebben de Delta dienst duidelijk gemaakt, dat er vooral zand verdwijnt op die plaatsen van de Oosterscheldebodem, waar de .Mytilus' de bodem nog niet heeft verdicht; met name in het sluitgat Schaar is dat al wel gebeurd. Van de totale strook te ver dichten bodem is echter nog maar een kwart geklaard. In byna driekwart deel van de sluitgaten stroomt regelmatig zand weg. zo leren de computercontro les. Vertraging De verwachting is nu, dat men door nieuwe grintbestortingen over vrijwel de hele lengte van de sluitgaten het zand kan blijven vasthouden. De grint- stortingen zullen volgens Becu tot het einde van dit jaar duren. Daarmee treedt voor dit onderdeel van de werken een vertraging van ongeveer een half jaar op. Van invloed op de tydsduur van de to tale werken ln de monding is dat vol gens Becu en Huis in 't Veld echter nau- welyks: „Er zat in dat deel van het werk wel enige speling. Van betekenis is dat de .Cardium' later afkomt dan was ge dacht. We hadden gedacht, dat die in januari 1982 na een proefperiode zou kunnen beginnen. Dat wordt later, een maand of vier: waarschijnlijk kan de .Cardium' in april of mei 1982 worden ingezet. Die vertraging is volgens Huis in 't Veld een duidely k element in het geheel van de vertragingen, waarmee nu voor de Oosterscheldewerken rekening wordt gehouden. Zoals vorige week gemeld heeft minister Tuynman erkend, dat de werken niet eind 1985 klaar zullen zijn, maar dat ze waarschijnlijk zullen uitlo pen tot het najaar van 1986. Duur behangetje De 'tegenaanval' via nieuwe grintbe stortingen zal globaal aangeduid tus sen de zeven en tien miljoen gulden ex tra kosten, „Dat betekent inderdaad een duur behangetje op de bodem van de Oosterschelde," formuleert Becu. Behalve de grintbestortingen is er nog een andere manier, waarop waterstaat en aannemers het zand in de sluitgaten willen proberen vast te houden Geble ken is, dat de sterkste stromingen zich voordoen onder meer bij de Schouwse kust. sinds daar het landhoofd voor de dam gereed is. Tegen die achtergrond wordt nagegaan of het verantwoord is de bouw van de vijf andere landhoofden (van Roggeplaat, Neeltje Jans, Noord- land en de Noordbevelandse kusli uit te stellen. Daarbij zit voor. dat dan eerst de matten via de .Cardium' op de (vlak- kei bodem van de Oosterschelde wor den gelegd. Als pas daarna de resteren de vijf landhoofden worden gemaakt, hebben de stromingen veel minder vat op de bodembescherming. „Het is wel gebleken, dat de berekenin gen van stroomsnelheden op model la ger zijn uitgevallen dan ze inde praktijk zyn." verklaarde Huis in 't Veld desge vraagd. „Dat biedt in ieder geval stof ter lering voor het resterende déél van het werk". Hij en Becu verwachten niet, dat ontzandingen zich zullen voordoen als de pylers er staan. ..Nu ligt de zaak gevoelig open en bloot, op een laag grint na. Als de pylers er staan, wordt de bodem extra beschermd met steen en asfalt. Je zult wel voortdurend moe ten controleren". Op de vraag of het verdwijnen van gro te hoeveelheden zand uit de sluitgaten een relatie heeft met de aanslibbing in de buurt van de jachthaven Colijns plaat, belogen zij: „Je kunt dat niet uit sluiten. Het is mogelijk, maar zeker heid bestaat er niet over. Je zou dan moeten weten hoe de situatie was voor er uit de sluitgaten zand verdween." Da's toch een aardig aanbod van zo'n lekker leesbaar ochtendblad, nietwaar? Wie het nog niet is,wordt nu abonnee op een dijk van een krant Twee weken voor niets; Bel of schrijf even, maar de bon invullen kan ook. PZC. Markt 51,4331LK, Middelburg. Telefoon: 01180-27651. Ja, noteer mij als abonnee op de PZC. Mei de betaling wacht ik tot na de ontvangst van een acceptgirokaarten ik ontvang twee weken gratis de PZC. Naam: Adres: Postcode/Plaats: Datum: Handtekening: iI UITKNIPPEN. IN ENVELOP ZONDER POSTZEGEL. OPSTUREN MN DE PROVICIALEZpuwsÊ COURANT AN FWOORÜNUMMER 2.4330VB MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 9