VVD-bewindslieden nog niet als kamerleden beëdigd Peres: Begin gebruikt acties voor verkiezingspropaganda PZCfi Aantal verkeersdoden ook in '80 onder 2000 herschi VS trachten Peking gerust te stellen Veel geld voor bh van Monroe WIEGEL WINT TIJD VOOR ONDERHANDELINGEN OVER BANDEN MET TAIWAN het weer Kalkar kost Nederland 150 miljoen meer Felle Sowjet-aanval op veiligheidsconferentie FELLE KRITIEK OP BOMBARDEMENT IRAK PONDERDAG 11 JUNI 1981 PZC/binnen-buitenland partij niet meteen tic benoeming aan vaardt, waar hij de kiezers in de cam pagne op indringende wijze om heeft verzocht. In het verleden is dit probleem al meer dere malen aan de orde geweest. In 1963 hebben de ministers van het kabinet- De Quay afgezien van het kamerlid maatschap in afwachting van de forma tie Alleen Toxopeus (VVD) aanvaard de de benoeming, maar liet zich niet beedigen Biesheuvel koos in 1972 voor het minis terschap na de val van znn kabinet en raakte meteen zijn zetel kwijt. Hij zat niet m het nieuwe kabinet en in de Ka mer zat een ander op zijn plaats De Pvd A-ministers van het kabinet- Den Uyl kozen ook voor een plaats in het kabinet en hun plaats werd tijdelijk ingenomen door vervangers Nadat het PEN HAAG - De vijf VVD-bewindslieden in het demissionaire kabinet hebben hun geloofsbrieven gisteren niet aangeboden, een handeling waaruit zou moeten blijken dat zij het kamerlidmaat schap aanvaarden. De ministers Wiegel en Van Aardenne en de staatssecretarissen Smit-Kroes, Koningen Van Eekelen hebben hun benoeming nog in beraad, zo liet fractievoorzitter Rietkerk van de VVD weten. Zij zullen op zo kort mogelijke termijn laten weten wat zij zullen doen, voegde hij er aan toe. De afwezigheid van de VVD-bewinds lieden bij de beëdiging van de nieuwe Tweede Kamer, terwijl zij wel in de Ka mer gekozen zijn. heeft de vraag doen .njzen boe het nu eigenlijk tijdens kabi netsformaties moet met de keuze tus sen kamerlidmaatschap of minister schap. De liberale bewindslieden heb bende keuze uitgesteld terwijl de CDA- leden van het kabinet zich wel hebben laten beedigen als kamerlid, ipe grondwet bepaalt slechts dat het ka merlidmaatschap niet verenigbaar is met een ministerschap of een staatsse cretariaat. maar laat een in de kamer gekozen bewindsman enige ruimte om een keuze te maken. Binnen vier weken na de dagtekening van de verkiezingen lin het onderhavige geval 2 juni) moet een kandidaat laten weten of hijzij de benoeming aanvaardt. Binnen vijf weken (dat wil zeggen 7 juli als vervaldatum! moeten dan de ge loofsbrieven worden ingeleverd, waar na de beëdiging als kamerlid volgt. De bewindslieden mogen dan de twee func ties drie maanden combineren. |dc WD-bewmdslieden kunnen de zaak zelfs nog langer rekken, doordat de ver valdatum van 7 juli in de zomerva kan- bevalt Zij kunnen dan pas op 25 augus tus beedigd worden. Tel daar de drie (maanden bij en we komen op 25 novem- ber. Er is natuurlijk geen speld tussen de opstelling van de liberale bewindslie den te krijgen. Juridisch gezien dan. Het blijft echter een minder elegante oplossing, zo merkte Pvd A-kamerlid Patijn op, dat een lijsttrekker van een adïgde Detft IADVERTENTIE voor dichtbij-huis ontdekkingsreizen WASHINGTON/PEKING (AFP'RTR' UPI)- Het buitenlandse beleid van de regering-Reagan in Washington richt zich de komende week op de Chinese Volksrepubliek. Dit onderdeel van de Amerikaanse diplomatic, dat sinds het aantreden van Ronald Reagan nog nauwelijks aandacht had gekregen, is de laatste weken geleidelijk naar vo ren geschoven. Deze ontwikkeling is voornamelijk het gevolg van de wil van de Verenigde Sta ten een stevige muur op te werpen te gen de bedoelingen die de Sowjet-Unie koestert, ten aanzien van Azie en het gebied van de Stille Oceahn Om hel grote belang te onderstrepen dat de Verenigde Staten hechten aan een betere verhouding met China, gaat de leider van de Amerikaanse diploma tie. Alexander Haig. persoonlijk naar Peking. Daar zal hij gedurende vier dagen ge sprekken voeren met vice-premier en minister van defensie Geng Biao. met China's machtige man Deng Xiaoping en met premier Zhao Ziyang. De eerste opdracht, die Ronald Reagan zijn mi nister van buitenlandse zaken heeft meegegeven is de Chinezen gerust te stellen, nu Peking steeds meer moeite lijkt te hebben met het handhaven van banden, zelfs al is dat 'niet-officieel tussen de Verenigde Staten en Taiwan. De politieke leiding van de Volksrepu bliek verkeert enigszins in tweestrijd over de houding van de nieuwe Ameri kaanse regering. Enerzijds heeft men bewondering voor de krachtige anti- Sowjet^Houding van de Verenigde Sta ten. maar anderzijds vreest men de Amerikaanse sympathie voor Taiwan. Chinese functionarissen hebben de laatste tijd geijverd voor een Ameri kaans bezoek op hoog niveau, gedeelte lijk om te waarborgen dat China hoog blijft staan op de Amerikaanse priori teitenlijst. China maakt zich echter zorgen over verkoop van modern, nieuw militair materieel zoals gevechtsvliegtuigen die het bewind in Taiwan graag wil hebben kabinet-Van Agt was aangetreden de den de opvolgers een stap terug en kwa men de ministers alsnog in de Kamer. Hel probleem is onderkend en in de vrijwel algemene grondwet herziening die door het kabinet-Van Agt is inge diend, komt ook dit aan de orde. De termijn van drie maanden vervalt en in de plaats daarvan komt een bepa ling dat de functies verenigbaar zijn totdat over de lerbeschikhaarslelling van de ministerszetel is beslist. Dit be tekent dat een bewindsman en kamer lid en lid van de regering kan blijven tot de formatie is afgerond. Het voorstel is opgesteld onder leiding van het ministerie van binnenlandse zaken en dus onder Wiegel. Waarom dan toch de houding van Wiegel en zijn medestanders in tegenstelling tot. de CDA-bewindslleden, die zich woensdag zonder mankeren hebben laten beedi gen De oplossing lijkt niet moeilijk Wiegel wenst zo lang mogelijk greep te houden op het kabinetsbeleid en op de fractie in de Tweede Kamer Formeel is hij im mers nu ook fractievoorzitter. Boven dien wil de VVD haar lijsttrekker zo lang mogelijk als onderhandelaar bij de <in iformatie behouden Een dergelijke vertegenwoordiger van de party kan wel iemand zijn die offi cieel niet in de fractie zit maar wel geko zen is. zoals Wiegel nu. maar eigenlijk niet iemand die een beschikbare ka merzetel weigert om in het kabinet te blijven zitten Het CDA wil eveneens dat Van Agt als onderhandelaar blijft maar daar leeft het probleem minder omdat er - nog - vaart zit in de onderhandelingen voor een nieuw kabinet, waai- toch het CDA aan deelneemt. De christen-democra ten hopen dat de zaak in drie maanden wel rond zal zijn De VVD staat echter voorlopig buiten spel in de rondedans om een nieuw ka binet en het duurt wel even voordal de liberalen weer direct bij bet spelletje worden betrokken. Dit zal alleen ge beuren nadat de pogingen om een CDA-PvdA-D't!6-kabinet van de grond te krijgen zijn mislukt. Vandaar dat Wiegel langer op twee fronten wil ope reren en dat hij zich wat meer armslag in de tijd wilde scheppen dan het CDA. en vandaar de houding van Wiegel. (ook bij de fietsenmaker valt veel nieuws te ontdekken!) Vrijdag af en toe zon en perioden met regen. Vanaf zaterdag droog en zonnig. Middagtemperatuur oplopend van 20 graden. •Scandinavië: Eerst nog zwaar bewolkt en af en toe regen, nwfdaciemperatuur circa 14 graden Later vn; zonnig en middagtemperatuur rond 18 traden. Zuid-Se,indinavir: Zonnige penoden en middagtemperatuur rond 20 graden Britse eilanden; Eerstzwaar bewolkt en at ten toe regen, later meer zon. Middagtemperatuur van 14 tot 18 graden. Benelux, Noord-Frankrijk en Noord-Duits- land: Veel bewolking en af ten toe regen Middag temperatuur ongeveer 18 graden Midden-Frankrijk, Midden-Uuitsland: Zonnige penoden en waarschijnliik droog. .Middagtemperatuur ongeveer 23 graden Zuid-Duilsland. Alpengebied: Goed zomerweer met middagtemperatuur "Md 25 graden Zuid- en Zuidwest-Europa: «arm tol zeer warm zomerweer met middag temperatuur van 25 tot 35 graden besd» Qp de oceaan ten westen van Ierland vis# cmiixikkelde zich gisteren een actieve omit- oepressie. In dit zeegebied met zijn rsalk maane weerwaai nemingen was het i zou erg moeilijk deze storing op te sporen. jtóar gelukkig spraken de satelhetfo- tc::n(ielöke taal Met grote snelheid Ier» xT'e ',e' bijbehorende slechtweerge- i "0ar °"i 'anc' zodat de verwaeh- uV°?r de regi0 wcini9 hoopgevend «mS r voorbijtrekken van een rug p" geblclddruk vannacht met rus- iff rLWeer'Zal ,iet mor9en al beginnen te ffts l l 0/ de zon zich in de loop vande ,'iitkii n ""g zal lalen 2ten Is zeeT de vraag. 'ieefli mn draait van zuid tot zuidoost 12Ul(hoest en neemt weer toe tot y en langs de kust tot krachtig. In a tcmperatuursverloop komt nog ouwelijks verandering. Meer dan 17 net in' Cels'us 2lt er voor vanmiddag bericht: wind eerst zuidoost ae loop van de ochtend ruimend naar Dn/o toenemend van 3 tot 4 naar ImHni sicllt overwegend slecht tot '«>>9- temperatuur kustwater: 16 gra- «VWtffóng waterstanden: geen af- loJ/'f van betekenis; maximale golf- h®' bonding Scheldes: tijdens het lan rtt f vanmorgen een zeegang -i mor, JcaTt m'teT- vooruitzichten Hie nJdag: bewolkt, regenachtig en van 18 draden: pas toen wekeinde tekent zich een rasverbetering gr ZON EN MAAN LONDEN (DPA) - Een zakenman in Londen heeft woensdag op een veiling bij 'Sothebv' 520 pond sterling gekregen voor een beha van Marilyn Monroe. Het veilinghuis had gedacht er hooguit 30 pond sterling voor te krijgen. De kopers waren twee heren van middelbare leeftijd die niet genoemd wilden worden. Een hunner zei evenwel dat hij alle films van Monroe gezien en alle boeken die over haar geschreven zijn gelezen had en dat hij haar 'een van de grootste actrices van deze eeuw' had gevonden. Een avondjurk die aan Marilyn Monroe heeft toebehoord werd voor 950 pond sterling gekocht door een zakenman die haar in zijn etalage wil uitstallen. DEN HAAG - Rici Beckers van de PPR nam woensdagmiddag het symbool, een bezem, van de vrouwendemonstratie tegen kernwapens mee in de vergaderzaal van de Tweede Kamer. Het is niet gebruikelijk dal Kamerleden op deze xoijze Can hun principes blijk geven VOORAL DALING LAATSTE HELFT DEN HAAG (ANP) - Het aantai ver keersdoden in Nederland is in 1980 op nieuw onder de 2000 gebleven, name lijk 1997. Dit CBS-cijfer is in vergelij king met andere jaren gunstig, omdat in 1980 een strenge winter is uitgeble ven. terwijl de cijfers over de eerste kwartalen duidelijk hoger lagen dan een jaar tevoren. In de laatste kwarta len is dat cijfer weer sterk gedaald. Dit verklaarde minister Tuijnman van verkeer en waterstaat woensdag bij de installatie in Den Haag van de Raad voor de Verkeersveiligheid. Twee jaar geleden lag het aantal doden in het ver keer voor het eerst sinds 1962 weer on der de 2000 1977maar dat gunstig re sultaat werd toen toegeschreven aan de barre winter. Het aantai verkeersdoden steeg m de periode 1965 tot 1974 tot bij na 3300 per jaar, doch hierna heeft zich een permanente daling ingezet De bewindsman toonde zich bezorgd over het feit dat als gevolg van de bud gettaire beperkingen de verkeerstaken van de politie in het gedrang dreigen te komen. „En dat werkt weer nadelig op de ver keersveiligheid". zo waarschuwde mi nister Tuijnman Hij ziet nog mogelijkheden om de ver keersonveiligheid in de naaste toe komst verder terug te dringen. ..Winst" kan zijn inziens worden geboekt door verdere matiging van de snelheid in het verkeer In dit geval denkt hij aan zoge heten verkeersluwe gedieden en aan de mogelijkheid om de snelheid in de be bouwde kom nog lager dan vijftig kilo meter per uur te maken. Ook het alco holprobleem verdient volgens hem meer aandacht. De voorzitter van de Raad voor de Ver keersveiligheid, mr. P. van Vollenho- ve, benadrukte dat hij de bevordering van de verkeersveiligheid de factor mens erg belangrijk is. „Opvoeding van de verkeersdeelnemers is een on misbaar element in het totale ver- keersveiligheidsbeleid". zo zei hij. ADVERTENTIE waak jedimt Maat aal. J Herschi/Drinks Hoensbroek. tel. (045) 21 17 77 DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heett aan de Nederlandse bijdrage in het Kalkarproject een plafond gesteld van 480 miljoen Duitse mark. (ruim 500 miljoen gulden), zo heeft minister Van Aardenne van economische zaken in een brief aan de tweede kamer meege deeld. Oorspronkelijk was de Neder landse bijdrage aan dit Duits-Bel gisch-Nederlandse kweekreactorpro ject bepaald op 333 miljoen Duitse Mark tin geld van nu ruim 350 miljoen gulden). Deze beslissing, die inhoudt dat Neder land aan het project blijft meedoen, is na langdurig overleg met de partners genomen op grond van de enorme stij ging van de kosten: nu 4.7 miljard mark OP VERENIGDE STATEN EN CHINA Van onze correspondent i MADRID - De Sowjet-Unie heelt giste ren ongekend fel uitgehaald op de vei ligheidsconferentie in Madrid, die bij na ongemerkt naar het stadium van een lange zomerslaap leek af te glijden. Nadat de Canadese ambassadeur Ro gers en zijn Amerikaanse ambtgenoot Kampeiman voor de zoveelste keer het thema van de mensenrechten hadden aangesneden, bracht de Russische am bassadeur Ilichov zijn geschut in stel ling Doelwit van de frontale aanval van de leider van de Sowjet-delegatie was met name de VS. Ilichov beschuldigde de Amerikanen er onder meer van te streven naar de wereldheerschappij. In zijn aanval, die volgens sommigen herinneringen opriep aan de histori sche woede-uitbarsting van Chroests- jov destijds in de VN. deed Ilichov le vens een uitval naar China dat hij kwa lificeerde als een lakei van de VS. De Nederlandse ambassadeur F van Don gen. die de Russische interventie kwali ficeerde als „agressief, ongewoon verve lend en beledigend", deed desondanks een poging tot relativering. Volgens Van Dongen is de strategie van de Sowjet-Unie na zeven maanden on derhandelen genoegzaam bekend: na melijk het thema van de mensenrech ten beperken tot bilaterale contacten en het CVSE-proces proberen te degra deren tot enkel een voorbereidende bij eenkomst voor een Europese ontwape ningsconferentie. Doelstellingen die voor de westerse lauden volstrekt onaanvaardbaar zijn. Onderlinge overeenstemming, vereist om de zich moeizaam voortslepende veiligheidsconferentie in Madrid te beëindigen, lijkt zo langzamerhand een onhaalbare kaart te worden. Zon Maan op 0519 op 15.25 onder 22 00 onder 03.04 (Van onze correspondenti JERUZALEM - In Israel is een uiterst felle strijd losgebrand tussen opposi tieleider Peres en premier Begin naar aanleiding van het bombardement op de Iraakse kerncentrale. Peres be schuldigde Begin er in ongemeen felle bewoordingen van geen regeringsbe leid te voeren, maar verkiezingspropa ganda te bedrijven met militaire ope ratics als die boven Irak. Peres verweet Begin ook de crisis met. Syrië te hebben veroorzaakt door het neerhalen van Syrische helikopters bo ven Libanon. Peres. „De ene dag roept Begin uit dat hij binnen twee "uur de Syrische raketten in Libanon kan ver nietigen en de volgende dag vertelt hij iedereen geduld ie oefenen". De socia listische oppositieleider beschuldigde Begin van „lichtzinnigheid" en „ver draaiing van de waarheid". De woede van Peres was gewekt door dat Begin een aan hem gerichte ver trouwelijke brief van Peres liet publice ren, waaruit zou blijken dat de opposi tieleider gekant was tegen het bombar dement op de kerncentrale. Peres ont kende dit en stelt dat de betekenis van de brief, die in zeer bedekte termen is geschreven, geheel anders Is. Peres zou zich er slechts tegen verzet hebben dat de aanval op de dag van de Franse ver kiezingen zou plaatsvinden. Temeer, al dus Peres, omdat Mitterrand hem ver zekerd had Irak geen verrijkt uranium te zullen verschaffen dat voor de pro- duktie van atoombommen gebruikt kan worden Peres stelde gisteren tijdens een pers conferentie in Jeruzalem, dat voor Is rael nog voldoende tijd beschikbaar was geweest om de Iraakse kwestie via diplomatieke acties óp te lossen. Vol gens de oppositieleider zou de kern reactor pas in september bedrijfsklaar zijn en niet al in juli. zoals door Begin wordt beweerd. Hij meende ook dat het bombardement de verstandhou ding tussen Israel en Egypte heeft ge schaad. Sadat Vandaag zal Peres bekend maken of de voor dit. weekeinde geplande ontmoe ting met de Egyptische president Sadat nog doorgaat In Israel is men zich zeer wel bewust van de moeilijke situatie waarin Egypte zich bevindt in de Arabi sche wereld omdat de Israëlische actie slechts drie dagen na het gesprek tus sen Begin en Sadat plaatsvond In poli tieke Jeruzalem wordt dan ook beklem toond dat Sadat niets van de actie wist. De Israëlische ambassadeur in Egypte Sasson. heeft Sadat gisteren een brief van Begin overhandigd, waarin de Is raëlische motieven voor het bombarde ment worden uiteengezet Volgens Sas son was het onderhoud, dat een uur duurde, zeer hartelijk geweest Egyptische regeringsverklaringen be schuldigen Israël er echter van inter nationale diplomatie te hebben inge schakeld om tot een oplossing in Liba non te komen, maar intussen zijn ware bedoelingen ten aanzien van Irak te hebben verhuld. Ook dit ter verduide lijking aan de Arabische wereld dat Sadat niet van te voren op de hoogte gesteld was. Handelshoycot Een woordvoerder van de Arabische Li ga heeft woensdag meegedeeld dat de Arabische wereld de Veiligheidsraad zal vragen een algehele handelsboycol jegens Israel af te kondigen teneinde de joodse staat te straffen voor zijn aanval op de Iraakse reactor Hij zei dat de Ara bieren willen dat de Verenigde Stalen de levering van vier F-16 vliegtuigen, die voor vrijdag op het programma staat, zouden tegenhouden. De Veilig heidsraad komt tegen vrijdagavond bij een voor het bespreken van de Iraakse klacht tegen Israel over het bombarde ment. zo is woensdagavond officieel door de Verenigde Naties meegedeeld Israel heeft dinsdag secretaris-gene raal Waldheim van de Verenigde Na ties ervan beschuldigd bevooroor deeld te zijn bij zijn veroordeling van de Israëlische luchtaanval. Waldheim reageerde verrast en liet in een verkla ring weten dat het zijn 'recht en plicht' was bij zo een belangrijke kwestie van zich te laten horen. Directie. K. Scherphuis. W F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS; Vlissingen: Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen. tel. (01184) 15144 Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2.4461 AT Goes. tel. (01100) 16140. Terneuzen. Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. tel. (01150) 94457 Hulst. Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t'm vrijdag van af 19.00 uur: (011841 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17 00 uur. s Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie. (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t>'m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 49.50; franco per post 58.50; per maand 16.75. losse nummers f 0.70 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.) Postrek nr.: 3754316. t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 108 cent per mm; minimumprijs per advertentie 16,20; ingezonden mededelingen 2 Vb x tarief. Voor brieven bureau van dit blad f 3,75 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro. 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 3