BRAINBOX ZEBdND nederlandse poplegende treedt eenmalig op in middelburg Pak lm eens leuk in voor vaderdag. pop-techneut rupert hine maakte een verrassende solo-elpee PZC/varia nederpopfestival schelde jazzfestival hesperion xx straatfestival torenconcerten films festival nieuwe muziek 1981 'WM DONDERDAG 11 JUNI 1981 17 iADVERTENTIE De voor de Nederlandse popmuziek legendarische groep Brainbox geeft donderdag 18 juni, de eerstedag van de Middelburgse braderie, een gelegenheidsconcert inhet Schuttershof in Mid delburg, met als solo-gitarist Rudy de Queljoe. Het optreden begint om 22.00 uur. De formatie gaf indezelfde bezetting op 29 april van dit jaar nog een concert in het Amsterdamse vrijetijdscen trum B.O.C, tijdens het Mokum Beat Revival. De groep ontstond in 1969 op initiatief van drummer Pierre van der Linden, gi- tanst Jan Akkerman en de toenmalige manager van de 'Outsiders'. John van Betten Zanger Kazimierz Lux had al met hen samengewerkt als studiomuzi kant, na het winnen van een talenten jacht in Utrecht. Bassist André Reynen maakte de bezetting compleet. Jan Akkerman verliet de groep al in 1970 De Vlissingse gitarist Rudy de Queljoe van de Zeeuwse groep Dragon fly nam zijn plaats in, maar daarnaast werd ook gitarist Herman Meijer (Full Houset aangetrokken. Deze werd al snel vervangen door John Schuursma, die voorheen had gespeeld bij Rob Hoe- keen zijn Rhythm and blues group. De- ae formatie duurde ongeveer een jaar. Pierre van der Linden verliet de groep echter ook, om samen met Jan Akker- PLATEN Alle platenkopers die wel eens wat meer van Southside Johnny and the Ashbury Jukcs zouden willen we ten moeten maar eens diep in hun beurs kijken om te zien of ze nog ge noeg geld hebben voor de live-elpee 'Reach up and touch the sky'. Niet dat die plaat uitgerekend dé elpee van 1981 ral worden en ook in de categorie 'ever greens'zal hij niet te vinden zijn. Het is roals Southside Johnny op de hoes zelf wgl: „Deze plaat is wat ik weet. Hij is niet perfect, maar het is zeker het beste wat ik kan doen". Een rake typering vahdeplaat. Mij rest alleen nog te ver tellen dat ik de plaatzijden 1 en 2 zoals die op de hoes zijn aangegeven stukken beter vind dat de plaalzijden 3 en 4. Eerst maar beginnen dan bij de kanten 3 en 4 Die laatste elpee-zijde is gevuld met oude rock-and-roll nummers, be ginnend met een Sam Cooke Medley. Dat is allemaal best gezellig, maar een verrijking van de hedendaagse popmu ziek kan ik het niet noemen De num mers moeten het vooral hebben van de vocale kwaliteiten van Southside John ny zelf, terwijl de begeleiding weinig fantasierijk is. Op plaatzijde 3 staan twee bijna klassiek te noemen werkjes, namelijk The Fever van Bruce Springs teen en Stagger Lee. Daarvoor geldt ei genlijk hetzelfde als voor de keerzijde van die plaat. Duidelijk beter is de andere plaat van dedubbelelpee. Daarop blijkt om te be ginnen al de duidelijke waardering van de neer s. Johnny voor Bruce Springs teen. In totaal heeft hij namelijk vier nummers van die artiest op zijn dubbe- lelpee verwerkt. De plaat opent met een sterk stuk muziek van de gitarist van de groep, Billy Rush, een nummer ge naamd I'm so anxious' Deze Rush lijkt goed te hebben geluisterd naar de pla ten van Elvis Costello, omdat diens ge- luid - ook m de bewerking van de num mers van Springsteen - regelmatig om ae hoek komt kijken. Rush ziet in ieder geval kans om swingende en stuwende muziek op papier te zetten. Een en an der. en de veel betere begeleiding op de santen 1 en 2. zorgen er voor dat deze Plaat niet in de categorie 'miskopenzal oeianden De live-elpee is een aardig overzicht van het werk van Southside Jonnny and the Ashbury Jukes. waar- >J oe band misschien af en toe op een v"tje van Bruce Springsteen lijkt. R.S. JohnnV Qnd the Ashbury Jukes. 052, "P and touch the sky. (Mercury 6619 man te spelen in Focus, Hij werd ver vangen door Ton Schellekens (Big Wheel), die weer snel werd opgevolgd door Frans Smit (September i John Schuursma keerde de formatie ook de rug toe en werd vervangen door Ronny Meyjes. André Reynen volgde snel. Ro bert Verwey van de groep Amsterdam kwam voor hem in de plaats. Uiteinde lijk besloten ook Kaz Lux en Ruud de Queljoe eind 1972 te stoppen met Brain box Zanger Michel van Dijk (Les Baro ques. Ekseption en Amsterdam en To ny de Queljoe. die ook in de formatie Dragonfly van broer Ruud heeft ge speeld. vulden de gaten op. Deze forma tie maakte in 1973 de elpee Parts, waar op overigens Tony de Queljoe niet mee speelt. Kazimierz Lux maakte nog een elpee met Ruud de Queljoe. Jan Ven- nlnk, Jan Hollestelle en Ilja Gort, waar bij de formatie de naam Kazimiers Lux cs droeg en begon vervolgens een solo- carière met de elpee's 'I'm the worst partner I know' en 'Monk' en later 'Eli' (samen met Jan Akkerman'Distance', Luxury en 'Transparanto' (eveneens met Akkerman). donderdag 18 juni In het Schuttershof in Middelburg treedt de legendarische Nederlandse groep Brambox op. met als solo-gitarist Rudi de Queljoe Deze bezetiing trad eerder al in Amsterdam voor het voetlicht m een eenmalige herleving van oude pop-glorie Aanvang 22 00 uur vrijdag 19 juni Jeugdsoos De Botte Hommel in Bergen op Zoom heeft de hardrock- formatie Hollander in huis. Het optreden begint om 21 00 uur zaterdag 20 juni In de Vismijn in Breskens wordt een Nederpnpfestival gehouden met onder meer de Polle Eduard Band. de Jan van de Grond groep en de blues- formatie Barrelhouse. Aanvang 19.30 uur Zanger Kazimierz Lux treedt ook nu nog regelmatig op. samen met gitarist John Schuursma, of ieder afzonderlijk. Drummer Pierre van der Linden is weer bezig met een nieuwe formatie, in samenwerking met Cees van de Laar- se. Rudy de Queljoe werkt met Massa- da weer aan de voorbereidingen voor een nieuwe elpee, die eind september naar verwachting verschijnt. Evenals vorig jaar raaaktMassada in juli weer een toernee van enkele weken door Spanje. Daarnaast werkt De Queljoe samen met zanger Johnny Manuhutu van Massada aan een project met als naam 'Sajang c-project', hetgeen eind dit jaar eveneens moet resulteren in een elpee. Verder heeft Ruud de Quel joe nog sessie-werk, met onder andere de zanger Jimmy Bellmartin, aange zien de groep Massada niet meer zo veelvuldig optreedt als enkele jaren geleden het geval was. Een van de be langrijkste werkzaamheden op dit mo ment is volgens hem echter toch het componeren van nieuw materiaal voor Massada. Brainbox speelt donderdag 18 juni in Middelburg met als zanger Kaz Lux. gi taristen Ruud de Queljoe en John Schuursma, bassist André Reynen en Pierre van der Linden op drums. De groep maakte in deze bezetting furore met nummers als Mobilae. The Smile, Virgin, To You. Doomsday Train en 'Between Alpha and Omega'. Tijdens het optreden in Amsterdam van april dit jaar werden daarnaast ook num mers ten gehore gebracht zoals Dark Rose en de zeer succesvolle uitvoering van Summertime, uit de eerste periode met gitarist Jan Akkerman Eén van de onbekendste techneuten uit de popwereld is waarschijnlijk Rupert Hine. Onbekend, maar niet on ervaren. De ruime dertiger sjouwt sinds het midden van de jaren '60 met elektronische muziek rond. De Engels man speelde toetsen in de groep Quan tum Jump, produceerde 40 platen on der andere van Kevin Ayers, Cafe Jac ques en Camel en kwam onlangs met 'immunity', een verbluffend derde so lo-album. Een interview met Hine zou je het beste in het Evoluon kunnen doen dat qua sfeer redelijk in de buurt van zijn mu ziek komt. Echter, de platenmaat schappij heeft anders beslist. De omge ving is een wat met zijn technocratische pop vloekend achttiende eeuws heren huis aan de Amsterdamse Keizers gracht. Kroonluchters in plaats van neonbuizen, krullend tafelzilver in plaats van plastic vorkjes. - Loopje met elektronische muziek niet het gevaar dat het onmenselijk wordt7' Dat de techniek het gevoel overheerst? De blonde Brit ..Vroeger was een Re- vox-bandrecorder mijn belangrijkste instrument Nu is dat een complete stu dio Mfjn manier van werken noem ik 'sound-processing'. Dat houdt in dat ik leder Instrument zo onder de knie heb en zo kan opnemen, dat ik elk gewenst klankbeeld kan oproepen Ik heb de studiotechnieken in de handi k kan elk geluid dat er bestaat produceren De enige limiet voor mijn 'sounds is mijn eigen fantasie Als ik een geluid niet kan bedenken, kan ik het natuurlijk niet spelen'' ..Doordat ik de studiomethoden goed m de vingers heb. ben ik totaal niet meer gebonden aan techniek dus juist het tegendeel is waar Wanneer ik. zoals op Immunity' sferen oproep van menselij ke angst, hoef ik niet meer te denken van 'hoe maak ik. speel ik die sferen'' Ik moet alleen in mijn fantasie uitknobbe- len wat ik onder die angst versta. Hoe ik die angst in geluid gestalte wil geven Als ik dat eenmaal in mijn hoofd heb. is het probleem opgelost. Dan neem ik dat geluid op. Ik ben nu zover, dat ik dat zonder problemen kan" - Waf wil je met dat 'sound-processing bereiken? communicatie „Ik wil aan de hand van mijn idccen communiceren met mijn publiek. Ik denk dat het ware poppubliek een pu bliek van denkers is. in tegenstelling tot wat vooral Amerikaanse platen maatschappijen je willen doen gelo ven. Die maatschappijen denken dat platenkopers imbecielen. leeghoofden zijn, makkelijk te onderhouden, te amuseren vee. Platenmaatschappijen willen dat muziek niet meer is dan be hang. Muziek die samen met meubilair aanwezig is. die niet mag storen. Pop om te plezieren, om je voeten bij te tik ken of mee mee te neurién. Muziek die verkoopt zonder gemor". „Ik probeer iets anders. Muziek moet niel in eerste instantie entertaining (onderhoudend» zijn. maar stimula ting' Het puur en alleen onderhouden is maar bijzaak Als het stimuleert, on derhoudt en ideeen heeft, vind ik het best Maar als er geen onderbouwde ideeen in muziek zitten om over te com municeren. kun je beter je mond hou den. Ik ben er niet om in allerlei stjltjes en genres te duiken, alleen om een pla tenkoper gerust te stellen Ik wil iets zeggen, ergens over praten. Iets over menselijke ervaringen, iels dat dieper ligt dan She loves you yeah yeah yeah Daarom heb ik met mijn levensgezel lin. de dichteres Janes Obstoj tamelijk emotionele onderwerpen op papier ge zet en op Immunity uitgewerkt Het resultaat vind ik behoorlijk aangrij pend voor de goede luisteraar". WIS II De Stichting Jazzclub Zeeuwsch Vlaanderen opent vanavond, donderdag, het Negende Internationale Schelde Jazzfestival Terneuzen in het jazzcafé Porgy and Bess. Dit festival zal voortduren tot zondagmid dag. De eerste groep die donderdagavond vanaf 21.00 uur zal optreden is de Amerikaanse Harlem Jazz and Blues Band uit Boston Het zal een beetje van het publiek afhangen of dan steeds blues of andere roots' van jazz gespeeld worden. Het hele weekeinde blijft in het teken van de 'oude stijl' jazz. Op vrijdagavond treden vanai 21 00 uur in Porgy and Bess Engelse orkesten op: Sam my Rimington en Harry Gold and His Pieces of Eight. Verder is er een optreden van de Duits/Belgisch/Neder landse formatie David Livingstone Jazzmessengers met onder anderen Joep Peeters en Ad van Beerendonk. De ze drie orkesten zullen ook optreden bij het Oude Stijl Festival Breda 1981 Zaterdag zal traditiegetrouw vanaf 10.30 uur een 'jazz- boot' rondvaren met aan boord onder anderen de Schel de Dixies. The New Orleans Music Company. Scats Cats en Juggets Jazzband Verder zijn er zaterdag streetpara- des en openlucht podiumconcerten in de Temeuzense binnenstad, waaraan de bovenvermelde orkesten en nog enkele regionale orkesten deelnemen. Zaterdagavond zal vanaf 21.00 uur in du Commerce een jazzband ball gehouden worden met de Riverside Jazzband. Het hoog tepunt van de zaterdagavond zal het concert met de South Jazzband, Harry Gold and His Pieces of Eight en het Plhama Jazz Quartet zijn in Porgy and Bess Het Schelde Jazz Festival wordt zondagmiddag afgeslo ten in Porgy and Bess met het 'katerconcert' waarbij de zigeunerformatie Waso uit Belgie en het Poolse orkest The Oldtimers uit Warschau zullen optreden.! 14.30 uur) In het kader van het Holland Festival zal vrijdagavond in de Burgerzaal Stadhuis Middelburg vanaf 21.00 uur het evenement 'Hesperion XX' gehouden worden. 'Hes perion XX'. dat onder leiding staat van Jordi Savall en waar achttien musici aan meewerken, staat in het teken van de 'muziek aan het Spaanse Hof in Napels 1500 tot 1620'. Het concert bestaat uit een vocaal kwartet, een gamba consort, een blazers continuo. Het geheel zal op authentieke instrumenten ten gehore worden gebracht. Hei straatfestival Vlissingen, dat ivordt gehouden van woensdag 24 juni tot en met maandag 13 juli start woens dagmiddag met een voorstelling van het Poppentheater ParcivallndetentophetBellamypark <16.00uurVan af 16.30 uur wordt woensdagmiddag een beiaardconcert gegeven op de Stadhuistoren door G. van Putten. Woens dagavond zal er vanaf20.00 uur in de tent op het Bella- mypark een Joegoslavische avond gehouden worden met films, live-muziekendansoptredens met verschillen de Joegoslavische dans- en muziekgroepen Barrelhouse Zaterdagavond wordt in de vismijn te Breskens het Nederpopfestival gehouden waaraan wordt meege werkt door de Polle Eduard Band, de Jan van de Grond Groep en Barrelhouse. (19.30 uur) Polle Eduard maakte eind zestiger begin zeventigerja ren deel uit van de Nederlandse groepen Tee Set en After Tea. Daarna legde hij zich meer toe op het schrijven van voornamelijk Nederlandse songs voor andere artiesten. Hij schreef onder het pseudoniem 'Lopikerwaard' nage noeg alle hits voor Nico Haak. zoals bijvoorbeeld 'Hon- kie Tonkie Pianissie'. Pas vanaf 1976 werkt Polle onder zyn eigen naam. dat resulteerde in een debuutelpee met alleen Nederlandstalige songs. Met de single 'Ik wil jou' kreeg Polle nationale erkenning. Hij heeft inmiddels een band gevormd die bestaat uit Henk Robbers (gitaar). Ferry Lever (gitaar), Henry van den Bosch (toetsen), Bill Hooyer (bas) en Cerrie Janssen (drums). De Jan van de Grond Groep heeft door de jaren heen vele formatieveranderingen ondergaan. De elpees 'Uithol ling Overdwars' vormde feitelijk het begin van de erken ning. Later werd de bekende single 'Eens maar nooit weer/Vlinder' met Frank Ketelaar opgenomen. In mei van dit jaar werd 'De verkeerde kant van het verstand' geproduceerd. De muziek van de Jan van de Grond Groep heeft een zeer eigen sfeer, waarin de zanger en zijn echte Nederlandstalige rockteksten goed tot hun recht komen. Barrelhouse, dat in 1974 werd opgericht, bestaat uit zan geres Tineke Schoemaker, de broers Johnny en Guus Laporte, beiden gitaarvirtuozen, de pianist Han van Dam. de basgitarist Jan Willem Sligting en drummer Bob Dros. Barrelhouse speelt een soort popmuziek met invloeden vanuit de blues de rock 'n roll ep boogie. De gToep treedt vaak op met gastmusici. zoals lange tijd met de Amerikaanse bluesgitarist Albert Collins. Tegen woordig wordt 'Barrelhouse tijdens de meeste optre dens aangevuld door de blazers Hans Dulfer (klarinet, saxofooni en Jef Reynolds (trompet) Met deze twee mu sici en met medewerking van Rob van Donselaar op keyboards, werd in maart de zesde elpee uitgebracht 'Got To Get Together'. De Fanfare Sint Juttemis geeft deze week twee toren concerten van de compositie '300 Uren' Vrijdagavond is de kerk St Anna ter Muiden aan de beurt, zaterdagavond is de fanfare in de Basiliek St Willibrord in Hulst Beide concerten beginnen om 20.00 uur. Na dit concert zal er een optreden plaatsvinden van ongeveer een uur in de nabijheid van de toren. Fanfare Sint-Juttemis Maandagavond draait in het jongerencentrum Mid- gard te Middelburg de film 'Rashomon' van Akira Kuro sawa. (20.30 uur) De film 'Images' van Robert Altman wordt dinsdag avond vertoond in Midgard Middelburg. (20.30 uur) Voor woensdag heeft Midgard m Middelburg twee films op het programma: 's middags 'Laurel and Hardy in het wilde westen' vanaf 15.00 uur; 's avonds 'Stalker' van Andrej Tarkowsky vanaf 20.30 uur. Jeugd en Muziek Zeeland houdt van zaterdag 20 juni tot en met zondag 5 juli het Zesde Festival Nieuwe Muziek in de Vleeshal te Middelburg Het festival bevat dit jaar drie marathons, drie work shops en drie componisten. Vanaf 11.00 uur zaterdag wordt in de Vleeshal in samen werking met het Holland Festival de choreografische dans marathonproduktie 'Light' gebracht door Kei Ta- kei' Moving Earth uit de Verenigde Staten Tijdens de pauze van 19.00 tot 22 00 uur wordt op de Markt een grote taptoe gehouden Zondagavond zal er in de Vleeshal een optreden zijn van de pianisten Geoffrey Madge en Kl&ra Körmendi en de slagwerkers Toni Roeder en Carlos Tarcha. Het ensem ble zal werken ten gehore brengen van Busoni, Mache, Ferneyhough, Madge en Bartok (21.00 uur) De componiste in dit festival is Maarten Altena. die ver tegenwoordigd is met Zup Takkeboem Tiip. een compo sitie die in het Claxon Festival 1981 in premiere ging en nu aangevuld is met nieuwe delen. Zup Takkeboem Tiip treedt maandagavond vanaf 21.00 uur op met Maarten Altena, Kenny Wheeler, Lindsay Cooper. Maurice Horst huis, Maud Sauer, Giancarlo Schiaffini. Paul Termos en Guus Janssen. Deleden van Brainbox in actie tijdens het concert van april in Amsterdam, met boven van links Schuursma igitaar en onder drummer Pierre van der Linden en gitarist Rudy de Queljoe rechts Andre Reynen <basi. Kazimierz Lux izangi. John

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 19