VNZ denkt aan leeftijdstoeslag ivoor vrijwillige verzekering Vakmanschap herken je zo. EG zoekt middel tegen hoge rentestand in VS Zeevarenden: openheid nodig over rapport 'Prinsendam' Wetenschapsbeleid verdient minister met portefeuille Europa's mooisten WDIG OM GELIJKE POSITIE ALS PARTICULIEREN TE VERKRIJGEN Huwelijk met handschoen E%larl J| t; BKUWSir f I Jr firn i FWZ: ZAAK DREIGT IN DOOFPOT TE RAKEN Veel belangstelling voor KEMA-onderzoek naar splijtstofstaven DONDERDAG 11 JUNI 1981 PZC/binnen-buiten land 13 (ADVERTENTIE I ZEIST (ANP) - Als er geen structurele oplossingen komen voor de problemen binnen de vrijwilli ge ziekenfondsverzekering, moeten verzekerden boven de vijftig jaar misschien een leeftijdstoe slag op de premie gaan betalen. Dat is dan nodig om het ziekenfonds weer enigszins in staat te stellen, te 'concurreren' met particuliere ziektekostenverzekeraars, die in tegenstelling tot de fondsen dure klanten - ofte wel 'slechte risico's' - kunnen weigeren. Een studiecommissie van de Vereni ging van Nederlandse Ziekenfondsen A/NZlis tot deze conclusie gekomen. Ze had als opdracht, de positie van de vrij willige verzekering (voor mensen onder een bepaalde inkomensgrens die niet als werknemer verplicht verzekerd zijn) te bekijken De VNZ zelf is met deze conclusie met zo gelukkig, omdat de so- Bdanteit erdoor wordt aangetast. In de nijwillige verzekering zitten veel men- ADVERTENTIE sen (ouderen, kleine zelfstandigen, we duwen, gescheiden vrouwen i die vaker een beroep op de gezondheidszorg doen dan de gemiddelde Nederlander Ze 'kosten' dus meer, terwijl ze aan de an dere kant niet of nauwelijks in staat zijn een kostendekkende premie te betalen Verplicht verzekerde werknemers beta len een percentage van hun inkomen aan het ziekenfonds Maar in de vrijwil lige verzekering is de premie een voor iedereen gelijk - kostendekkend - be drag, ongeacht het inkomen. 'Goede' ri sico's lopen daardoor weg naar de parti culiere verzekeraars - minder premie - en de overblijvende moeten als gevolg daarvan nog meer aan hun ziekenfonds betalen. Voorzitter H. J. Anbeek van de VNZ zei woensdag op de algemene ledenverga dering van de VNZ in Zeist, dat het hoog tijd wordt dat deze vicieuze cir kel wordt doorbroken. De overblijven de groep vrijwillig verzekerden kan de premie namelijk zo langzamerhand niet meer betalen. De omvang ervan - anderhalf miljoen verzekerden - blijft wel ongeveer even groot, maar binnen deze groep stijgt het percentage oude ren zeer sterk. Zij 'kosten' het zieken fonds gemiddeld meer dan twee keer zoveel als de gemiddelde verzekerde. De VNZ-studiecommissle ziet een 'leef tijdstoeslag' als een noodmaatregel. Ze voelt veel meer voor structurele oplos- Vaticaan: 18.800 burgers gedood El Salvador VATICAANSTAD (DPATJPD - Radio- Valicaan heeft woensdag gemeld dat inde burgeroorlog in El Salvador in de iftrlopcn 13 maanden 18.800 burgers door militairen zijn gedood. De Vaticaanse zender beriep zich op in formaties van het aartsbisdom m San Salvador Alleen al in de eerste vijl maanden van dit jaar werden 8316 ge dode burgers geteld. Ruim 1(100 mensen werden om het le- gebracht slechts omdat zij de avondklok niet in acht hadden geno men Wet Salvadoriaanse leger heeft bij ac ties op de hellingen van de vulkaan de Chmchontepec <65 kilometer ten oos tenvan de hoofdstad San Salvador) 100 [guerrillastrijders gedood en minstens twaalf guerrillakampen ontmanteld, zo lis dinsdag van officiële zijde meege deeld In de afgelopen zeven dagen heeft het leger van El Salvador aanvallen gedaan op guerrillakampen rondom de vul kaan Daarbij werden Amerikaanse Heuy'-helikopters gebruikt. Acties streekvervoer voorlopig van de baan UTRECHT (ANP) - Acties in het streekvervoer zijn 'voorlopig' van de baan nu minister Tuijnman van ver keer en waterstaat werkgevers en vak bonden heeft uitgenodigd volgende week maandag te komen praten over de beloning van de 9000 chauffeurs in bel streekvervoer. De Vervoersbonden FNV hadden gedreigd mei acties als de minister niet voor donderdag (van- daagt zou laten weten dat hij wilde pralen. Dank zij de uitnodiging van de minister gaan de acties niet door. De vakbonden willen dat de chauffeurs in hel streekvervoer net als hun colle ga's bij de stadsvervoerbedrijven HTM en RET worden gepromoveerd mar een hogere loonschaal met behoud van hun ongemakkentoeslag Inmid dels is er zowel bij de HTM als bij de RET een akkoord bereikt waarbij de chauffeurs er in afwachting van een on derzoek naar hun werkomstandighe den gemiddeld 70 gulden bruto per maand bij krijgen Bestuurder D. Ketting van de Vervoers bonden FNV verwacht dat er voor de chauffeurs in het streekvervoer iets der- gehjksuitde bus zal komen. „Ik kan me bijna met voorstellen dat de minister mi ten aanzien van het streekvervoer ineens het been stijf zou houden. Dat »u voor ons onaanvaardbaar zijn" al dus Ketting „Te meer daar in de cao voor het streekvervoer de garantie is opgenomen dat de arbeidsvoorwaar den in het streekvervoer zoveel moge- bjk parallel lopen aan die in het stads vervoer". Vrijspraak voor un hoofdverdachten - Leidse bouwfraude DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft woensdag de twee hoofdverdachten in de Leidse bouw- fraudezaak vrijgesproken. Dc 40-jarige directeur van het Leids aannemings- bedrijf Lemij B.V.. H. van L. en de 25- h"gc boekhouder van dit bedrijf. F. R. •erden in december vorig jaar door dc jechtbank in Den Haag veroordeeld l0' vijf en vier jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf. 2') werden toen schuldig bevonden aan valsheid in geschrifte, meermalen ge- pieegd. en belastingontduiking. Het aannemingsbedrijf Lemij zou het So maal Fonds Bouwnijverheid (SFBi en «fiscus in de jaren i977 tot 1980 bena- owid hebben voor bijna zeventien tmi- w ,D"' Lerni) 2011 dom" eigen perso- - sleden werk hebben laten uitvoe- 3ff rirD 'erwijl Zlj deeci voorkomen alsof dit r onderaannemers gebeurde Deze I «?P ,,raannemers hadden 'lege' B V s Van Zalingen. raadsman van de di- meteur betoogde op de rechtszitting in Sh roep dat de miljoenenschade ei de Lemij maar de onderaannemers «wt worden verweten Hij stelde dat Fonderaannemers zelfstandige bedrij- n hadden met eigen werknemers, de hn2^mr VVladimiroff. advocaat van ooekhouder heeft de opsporing in fcmn Ü1 opz,ctu de foets der kritiek wen doorstaan Hij noemde deze -iterst selectief, onzorgvuldig en te Llrouw Het hof complimen- surJot eide raadslieden bij de uit- rtia, me1, de - iftegere wijze waarop verdediging hadden gevoerd" BUTTE MONTANA (DPAi - Dc 21 jarige stiefzoon van de Russische natuurkundige en Nobelprijswin naar Andrei Sacharov. Alexei Semjonov. heeft zich dinsdag in de Verenigde Staten in de echt laten verbinden met zijn duizenden ki lometers verder in de Sowjet-l'nie wonende verloofde Liza Alexeje- va. De Sowjet-Russische autoritei ten willen Sacharovs bruid geen uitreisvisum geven. Voor de bruid werd het ja-woord ge geven door een vriend. Semjonov had het huwelijk-met-de-hand- schoen in Butte In Montana doen plaatshebben omdat daar zulk een huwelijk geldig is Foto boven Alexei Semjonov i links i en de stand-in voorde bruid Ed Kline i rechts i tijdens het sluiten van het huwelijk. Folo links: de nog in de Soujet Unie verblijvende Liza Alexejeva. singen, zoals een volksverzekering voor - alle-bejaarden. Premie verh oging Anbeek voorspelde woensdag wel, dat de premies op 1 januari 1982 fors om hooggaan De reserves van de zieken fondsen zijn namelijk zo langzamer hand volledig uitgeput. Bovendien heeft de regering net besloten de rijks bijdragen aan de wettelijke ziektekos tenverzekeringen dit jaar met bijna 200 miljoen gulden te verlagen Een ander punt is nog. of de fondsen 'alternatieve' behandelingen moeten gaan vergoe- Europese commissie wil vangstverbod haring opheffen BRUSSEL ANP) - De Europese com missie heeft achter gesloten deuren een rapport uitgewerkt dat het vangst verbod op haring in de Noordzee moet opheffen. Bovendien wil ze dat nog dit jaar 40.000 ton haring kan worden ge vangen. Indien dc ministers van visse rij in hun komende raadsvergadering, vermoedelijk eind juni in Luxemburg, het met deze visie van de commissie eens worden zou de Nederlandse ha ringvloot een groot deel van deze 40.000 ton mogen vangen. Veel kans van slagen lijkt het rapport niet te hebben De afgelopen maanden konden de ministère elkaar niet vinden over een communautair visserijbeleid voor dit jaar Met name Frankrijk en Engeland wensten niets toe te geven. Aangezien liet vangen van haring in het totaalpakket thuishoort bleven ook de Nederlandse vissers dit jaar aan de wal Vier jaar geleden werd het visserijver- bod op haring ingesteld. Biologen kwa men toen tot de ontdekking da t er bijna geen volwassen haring meer in de Noordzee te vinden was Eind vorigjaar bleek echter dat de haringstand weer enorm was toegenomen De commissie hoopt dat het 'onderdeel haring' losge koppeld kan worden van het totale vis serijpakket dat nog steeds wacht op een ministerieel fiat. Echtelijke twist kost man het leven TILBURG (ANPl- Een echtelijke twist in een woning aan de Koningshoeven in Tilburg heeft in de nacht an dins dag op woensdag het leven gekost aan de 39-jarige musicus Lucius Voorhorsl. De man werd door zijn vrouw, de 41- jarlge L.K., tijdens een uit de hand gelo pen woordenwisseling met. een mes in de borst gestoken. Zwaargewond werd het slachtoffer naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij korte tijd later overleed. De Tilburgse politie wist slechts te melden dat er al enige tijd spanningen bestonden tussen de beide echtelieden Wat de aard daarvan was kon de politie nog mei meedelen L. K is ingesloten. Lucius Voorhorst was flui tist in het Oberon en Reger- trio. dat ook in het buitenland optreedt Daarnaast was hij docent voor het vak Huit aan het Brabantse conservatorius in Tilburg den. Binnen de VNZ wordtook daar nog op gestudeerd. Een zeer voorbarige brief van staatsse cretaris Veder-Smit aan de landelijke huisartsen vereniging gaat de zieken fondsverzekerden minstens veertig mil joen gulden kosten aldus voorzitter An beek. Het gaat om een bnef waarin de staatssecretaris vlak voor Pinksteren aan de huisartsen - mede namens de minister van economische zaken - heeft meegedeeld dat ze hun bruto (zieken- fondsihonorarium met 1.4 procent mo gen verhogen. Maar volgens Anbeek is die 1.4 procent door de LHV alleen nog maar voorgesteld voor 1981 en wordt er over dit voorstel in datzelfde jaar nog onderhandeld, laat staan dat de zieken fondsraad zich over een eventueel re sultaat - zoals wettelijk voorgeschre ven- heeft uitgesproken. Overeenstem ming tussen fondsen en dokters zat er ook niet bepaald in, omdat de VNZ voor de huisartsen dezelfde 'korting' wilde toepassen als die waarmee de salaris verhoging van de ambtenaren dit jaar wordt beperkt. Al meer dan 300 |aar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze En dat proef je Vakmanschap is Meesterschap GEEN 'WAPEN' TEGEN WASHINGTON DEMISSIONAIR BEWINDSMAN VAN TRIER: DEN HAAG (ANPl - Het verdient de voorkeur in het komende kabinet een minister met portefeuille op te nemen, die wordt belast met wetensehaps-, technologie- en informatiebeleid. Tot deze conclusie komt de demissionaire minister voor wetenschapsbeleid Van Trier in een notitie waarin hij een eva luatie van ervaringen en wenselijkhe den geeft. De notitie was in 1978 door de minister-president aan de tweede kamer toegezegd. De huidige positie van de minister voor wetenschapsbeleid - zonder portefeuil le en ondergebracht bij de minister van onderwijs en wetenschappen - wordt door Van Trier minder gunstig ge noemd. Als een eigen portefeuille niet haalbaar zou zijn. is een mogelijkheid een minister voor wetenschapsbeleid bij algemene zaken, zo meent Van Trier Ongewenst noemt van Trier de koppe ling van wetenschapsbeleid aan econo mische zaken „Een dergelijke koppe ling zou de breedte van het beleidster- rem wetenschap en techonologie mis kennen". Bovendien zou de coördinatie met an dere vakdepartementen hierdoor wor den bemoeilijkt, aldus Van Trier Als motivering voor zijn eerste keuze - een minister voor wetenschapsbeleid met een eigen portefeuille - schrijft Van Trier onder meer dat wetenschap en technologie voor de toekomst van de Neüciicmdse samenleving en voor de ontwikkeling van evenwichtige inter nationale verhoudingen van vitale be tekenis zijn In dit verband verwijst Van Trier naar West-Duitsland waar de minister wel een portefeuille heeft en naast weten sehaps- ook technologiebeleid doet en naar Frankrijks waar wetenschapsbe leid is ondergebracht bij algemene za ken Ook noemt Van Trier hel wereldwerk- golcgenheidsplan van Tinbergen. Kok. Pronk en Den Uyl. „een treffende be- schouwingdiede betekenis van weten schap en technologie in het juiste per spectief plaatst", aldus dc demissio naire Minister. iVan onze correspondent! BRUSSEL - De EG-landen willen best samenwerken om Amerika te bewegen de hoge rente te verlagen, maar ze we ten niet hoe ze Washington moeten aanpakken. Dit zeggen EG-experts naar aanleiding van een oproep tot „gezamenlijke actie" van de Franse minister van buitenlandse zaken Clau de Cheysson. Cheysson. die tot voor kort EG-com- mlssarïs was. wees de Reagan-regertng er vorige week op dat de hoge Ameri kaanse rente zeer nadelig is voorde eco nomische ontwikkeling in Europa. Het gevaar bestaat, aldus Cheysson tijdens zijn bezoek aan Washington, dat in de EG-landen ernstige sociale en politieke crises ontstaan die de Atlantische sa menwerking zullen verzwakken. In EG-kringen wordt al geruime tijd ge sproken over een gezamenlijk optreden van de Europese Tien om de VS te be wegen tot wijziging van de strikte mo netaire politiek die tot de hoge rente stand heeft geleid. Geen wapen De Tien geloven niet dat ze een wapen hebben om de Reagan-regenng mee te lijf te gaan. Een. gezamenlijke actie wordt dan wel erg moeilijk, zei een EG- diplomaat woensdag. Niet alleen Frankrijk en de kleine EG-landen zijn bezorgd over de duur-geldpolitiek die Nederlanders mogen hout sprokkelen in Franse bossen DEN HAAG (ANP) - Ook Nederlanders mogen brandhout sprokkelen in Fran se bossen. Dit blijkt uil het antwoord van de Eurofiese commissie, het dage lijks bestuur van de EEG. op vragen van een Frans lid van het Europees parlement. Deze had erop gewezen dat in sommige Franse gemeenten, die eigenaar zijn van bossen, inwoners het recht hebben voor eigen rekening een stuk bos te ont ginnen. waarvan de omvang wordt vastgesteld door het gemeentebestuur Het lid van het Europees parlement vroeg zich af of dit alleen voor Fransen geldt dan wel of het verheven kon wor den tot een maatschappelijk recht en uitgebreid tot. de inwoners van andere lidstaten van de gemeenschap De com missie antwoordt dat dit niet nodig is. De verdragen van de gemeenschap ver bieden discriminaties uit hoofde van nationaliteit Volgens de commissie be hoort het recht op biandstof uit ge- meentebossen tot de rechten waarop de onderdanen van de lidstaten van de EG op dezelfde voet als de eigen onderda nen aanspraak kunnen maken in Amerika wordt gevolgd Ook bonds kanselier Schmidt heeft president Rea gan vorige maand gewaarschuwd dat de Europese bondgenoten daarvan na delige gevolgen ondervinden. Of de Europese Tien tot een gezamenlij ke actie kunnen komen, zal besproken worden op de Europese top die eind juni in Luxemburg onder voorzitterschap van premier Van Agt wordt gehouden Deze Europese Raad dient mede ter voorbereiding van eenEuropees stand punt voor de westelijke economische top van de VS. Japan. Canada en de vier grootste EG-landen die op 20 juli ln het Canadese Ottawa plaatsheeft Door de hoge rentestand in de VS is dc koers van de Amerikaanse dollar in korte lijd aanmerkelijk gestegen. De dollar is nu dertig procent meer waard dan een jaar geleden. De economische gevolgen van deze stijging voor Euro pa zijn te vergelijken niet die van een grote verhoging van de olieprijzen zo als in 1973 en in 1979. aldus Jacques Delors. de Franse minister van econo mische zaken (tot voor kort lid van het Europees Parlement). d&L Jh >^4 BIRMINGHAM - De 21-jarige Deense schone Anne Metlo Larsen r midden is uiige roepen tot Miss Europa 1981. Op deze foto wordt zij geflankeerd door Ingnd Schouten i rechts i. die de Nederlandse kleuren verdedigde bij de finales in Bir mingham en volgens de jury de op een na mooiste is Links de Italiaanse Anna Mana Kanakis die derde werd ROTTERDAM (ANP) - De Federatie van Werknemersorganisaties in de Zeevaart FWZ wil dat de Nederlandse overheid op korte termijn opening van zaken geeft over het onderzoek door de scheepvaartinspectie naar de ramp met het passagiersschip 'Prinsendam' van de Holland-Amerika Lijn. vorig jaar oktober in de Golf van Alaska. Volgens de secretaris van de FWZ J Gerritse is het rapport van de scheep vaartinspectie over de ramp al maan den geleden klaargekomen, maar er is nog steeds geen uitzicht op een openba re zitting van de raad voor de scheep vaart ln Amsterdam, waarop het nog geheime rapport besproken kan wor den. Volgens Gerritse komen scheep vaartzaken doorgaans snel voor de raati ars ae rapporten van de scheep vaartinspectie klaar zijn „Wij hebben het vermoeden dat hier krachten aan het werk zijn die de hele zaak in de doof pot willen stoppen", aldus Gerritse. Discipline De FWZ zegt over informaties te be schikken waaruit blijkt, dat de bestrij ding van de fatale brand aan boord van het passagiersschip niet geheel vlekke loos is verlopen Verder heeft het vol gens de FWZ vermoedelijk ontbroken aan discipline tijdens het verblijf in de reddingsboten en valt er ook het een en ander aan te merken op de gang van zaken bij de voorbereiding voor het ver laten van het. schip In het maandblad 'Peiling' probeert de FWZ de juichende verhalen te ont krachten die de ronde doen over het functioneren van de satellietcommu nicatie tijdens de ramp. De Prinsen dam was hel eerste schip met satelliet communicatie dat in een noodsituatie raakte. Volgens de FWZ is er na het uitbreken van de brand aan boord van de Prinsen dam eén gesprek via de satelliet ge voerd tussen het schip en de agent in New York. In het noodverkeer dat daar op moest volgen werd een aantal proce- dure-fouten gemaakt, waardoor de mel dingen niet op de juiste plaats kwamen. Na twee uur viel de hoofd voeding van het systeem weg. hetgeen tot gevolg had dat de antenne niet meer op de sa telliet gericht kon blfjven Dat leidde weer tot het volledig wegvallen van de ze communicatiemogelijkheid. Overi gens heeft naar het oordeel van de FWZ het gebrekkig functioneren van de sa tellietcommunicatie niet geleid tot ex tra risico's voor passagiers en beman ning Vla radio-telegrafie en radio-tele- fonie konden de verbindingen met het vasteland en met de te hulp snellende schepen goed worden onderhouden De Prinsendam zonk ln oktober vorig Jaar in de Golf van Alaska, nadat een niet meer effectief te bestrijden brand het passagiersschip goeddeels had ver nield. De 519 passagiers en beman ningsleden konden de Prinsendam tij dig verlaten ARNHEM-In Italië en de Verenig de Staten bestaat grote belangstel ling voor het nieuwe wapen dat KEMA in Arnhem al sedert vele jaren ontwikkelt in de strijd tegen het lioogw aardige radioactieve af val dat in kerncentrales ontstaat. Mede op grond daarvan wil de KE MA dit deel van het nucleaire on derzoek de komende jaren mei kracht voortzetten. Al sedert het begin van de jaren '60 zijn KEMA-deskundigen bezig met de ontwikkeling van een nieuw soort splijtstofstaven die als brand stof voor kerncentrales kunnen die nen Deze nieuwe splijtstof is ont wikkeld volgens het zogenaamde sol-eel-proces een vinding van KE MA-deskundigen Grote voordeel van deze staven bo ven de brandstof die nu in kerncen trales wordt gebruikt, is het feit dat ze aanmerkelijk minder afval ople veren Bovendien kunnen ze na in bedrijr te zijn geweest weer worden opgewerkt zonder dat er nieuw ura nium voor moet worden gebruikt. In het begin van de jaren '60 is een van de huidige KEMA-directeuren dr ir M Hermans, cum laude ge promoveerd op dit sol-gel-onder zoek Pas vele jaren later in 1978. heeft de afdeling technologische ontwikkeling van de KEMA heton- derzoek weer opgepakt Het is nu een van de belangrijkste onder zoekprogramma's, dat in 1988 wordt afgesloten Een deel van het onderzoek zal de KEMA in het buitenland moeten verrichten, aldus woordvoerder G van Wijk Dat betreft de recycling lopwerkingi van deze nieuwe splijt stofstaven Het opwerken .van kernmateriaal is in ons land niet toegestaan. De KEMA zal hiervoor uitwijken naar het Engelse Winds- cale.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 15