PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Begin: direct actie bij opbouw Osirak Kania: vernieuwingen volgens andere methodes Ripper in beroep Bezuinigingen mogelijk tussen 15 en 24 miljard Sociale uitkeringen op basis van 60 pet brengen SADAT PROTESTEERT BIJ ISRAEL v&c&yoea: auto adria AMBTELIJKE RAPPORTAGE: PLEIDOOI VAN WERKGEVERS: PROTEST BANI-SADR BIJ KHOMEINI Dorp in VS verbiedt vuurwapens 'MOSKOU HEEFT REDEN TOT ONGERUSTHEID' De veiligheid van Israël Rijlessen duurder Perioden met zon Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer ie ven tien graden. Vrij krachtige westelijke 224e jaargang no. 134 Woensdag 10 juni 1981 ZiktpeHC ■ofae+i vte. Westhavendijk 150 - Goes DEN' HAAG - Tientallen ambtena ren van alle departementen hebben de afgelopen drie maanden onder su pervisie van het ministerie van fi nanciën een aantal grote uitgaven posten op hun ministerie onder de bezuinigingsloep genomen. Bijna 30 overheidstaken werden doorgelicht. Aangegeven werd waar bezuinigd kan worden en welke ef fecten dat heeft. Daarbij stelden zij varianten op. waarvan de minste en kele procenten bezuiniging oplever de - de grootste 20 procent. In gul dens: tussen 15 en 24 miljard. Het nieuwe kabinet zal moeten be slissen of. waar en hoeveel van deze bezuinigingsmogelijkheden ook zul len worden benut. Keuzen hebben de ambtenaren niet gedaan al wi jzen zij er soms op dat eeld wordt verkwist, elders dat er geld bij moet Het totale rapport telt 4000 bladzij den. de samenvatting 400 Daaruit de nu volgende bloemlezing, die (Slot zie pag. 4 kol. 1) DEN HAAG - Het overheidsbeleid moet zoveel mogelijk dienstbaar worden gemaakt aan een hernieuw de inzet van produktieve krachten, arbeid, kapitaal en ondernemer schap. Collectieve uitgaven moeten regelmatig op hun prioriteit worden getoetst; naast het snoeien zal meer op de begroting gerooid moeten worden. Het profijtbeginsel moet breed worden toegepast. De staat moet minder een beroep doen op de kapitaalmarkt. Ambtenarensalaris sen dienen te worden aangepast aan de laagste algemene loonontwikke ling in het bedrijfsleven, met een correeliemogelijkheid voor de over heid op grond van de financieel-eco- nomisehe situatie. De sociale bonusuitkcringen zouden 60'r moeten bedragen van het loon. Dat is een aantal punten uit de nota Herstel van Evenwicht die door de Raad van Centrale Ondernemingsor- (Slot zie pag. 4 kol. 2) i Van ome correspondenten i. JERUZALEM-PARIJS-WASHINGTON - Ook in de toekomst zal Israël niet dulden dat zijn vijan den voor de joodse staat fatale wapens ontwikkelen. Israèls premier Begin zei dinsdagavond tijdens een persconferentie dat het Israëlisch bombardement op de kernreactor in Irak een wettige daad van nationale zelfverdediging was w aarvoor Israël zich in het geheel niet behoeft te verontschuldigen. „Wij zullen ons volk verdedigen met alle middelen die wij hebbben. Als Irak de kernreactor weer opbouwt, zullen wij daarop reageren", aldus de premier. gezien de situatie in Libanon en de ver kiezingsuitslag in Frankrijk, indien de regering eerst alle diplomatieke wegen tot het einde toe had bewandeld. Parijs draai De 'PEP 1". de wlndenergiemolen van de PZEM op het werkeiland Nceltje Jans in de monding van de Ooster- schelde. heelt 'zijn draai nog niet hele maal gevonden In verband met een defecte remklep Is dc molen sinds vrij dag buiten bedrijf. De PZEM hoopt de windmolen met de hulp van deskundl gen nog deze week weer aan de gang te restauratie Rond 13 augustus neemt koningin Beauix met haar gezin haar intrek in het Haagse palels Huls ten Bosch. De verbouwing van het palels en het ge schikt maken voor bewoning is on langs afgerond De hele operatic heeft. Inclusief voorbereiding, vijf jaar ge duurd Ongeveer duizend mensen heb ben aan het karwei gewerkt. De kosten van de verbouwing van Huis ten Bosch bèüiagen 24 miljoen gulden Het gezin woont in de Wassenaarse vleugel van dit indrukwekkende paleis. PAGINA 13 discriminatie Binnenkort wordt discriminatie in de hele sociaal-economische sfeer straf baar niet alleen meer op de markt van goederen en diensten, maar ook op de arbeidsmarkt Vanai29juni gelden de ze scherpere strafbepalingen tegen rassendiscriminatie De maximum sirai is hechtenis van een maand of een geldboete van tienduizend gulden. PAGINA 15 sponsor De Engelse firma Raleigh zal in 1982 met zelfstandig doorgaan mei de spon soring van een wielerploeg. Dc firma is op zoek naar een plan ts als co-sponsor DU betekent hei einde van de succes volste profwielerploeg uit de jaren ze ventig want zoals de zaken er nu voor staan zullen de zest ien renners met sa men blijven Raleigh heeft de Duitse wlelergroep Capri-Sonne benaderd met het verzoek om samenwerking. In een brief biedt de Engelse sponsor aan om drie voor volgend jaar reeds gecon tracteerde renners mee te brengen Jan Raas. Johan wan de Velde en Ludo Peetere PAGINA 19 vliegtuigen Air France heeft bij Airbus Industrie 25 vliegtuigen besteld van het type A320 en een optie genomen op nog eens 25 van deze toestellen Fokker heeft orders ontvangen voor de leve- dng van In totaal elf F-28 vliegtuigen Daarmee is een bedrag gemoeid van een kleine 250 miljoen gulden Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Varia: 16. Radio en televisie: 17. Financien: 19. Begin heeft, zei hij. in een persoonlijke brief aan Sadat de noodzaak van de Is raëlische actie uitgelegd. Israels pre mier was verontwaardigd omdat het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken de Israëlische actie heeft veroordeeld zonder eerst kennis te ne men van zijn brief aan president Rea gan De Egyptische regering heeft dinsdag avond officieel protest bij Israel aange tekend tegen het bombardement op de kernreactor van Tammouz in Irak. In de protestnota staat dat Egypte de Is raëlische agressie' krachtig veroordeelt en in striid acht met het internationaal recht en de geest van de akkoorden van Camp David, 'die een algemene en niet een afzonderlijke vrede beogen' Een zeer felle aanval deed Begin op Frankrijk en Italië, de voornaamste le- veranciers van de kerncentrale. ..Hun veroordeling kunnen wij alleen maar af keuren. Het zijn toch beschaafde lan den die bovendien getuige waren van wat het joodse volk is overkomen Ze moesten zich schamen. Wij kunnen ze nog een lesje in internationale ethiek geven", aldus Begin. de verkiezingen met deze actie had kunnen wachten. Bovendien aldus Goer, zou het verstandiger zijn geweest. Reactie Alle Israëlische politieke partijen, met uitzondering van de communisten, loofden de actie. Oppositieleider Perez weigerde over mogelijke politieke consequenties te spreken omdat Israël nu door de hele wereld wordt aange vallen. Namens de Arbeiderspartij viel oud-opperbevelhebber Goer de premier wel persoonlijk aan. Hij vond Begins optreden niet altijd even ver standig. „De vergelijkingen van Begin met de vernietiging van het joodse volk tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn overbodig. De hysterische toon veroorzaakt een gevoel van onrust en een gebrek aan zelfvertrouwen in Is raël". Goer, die intertijd het bevel heeft ge voerd over de Entebbe-actie. zei dat volgens zijn informatie Israel ook tot na TEHERAN AFPi - President Abolhas- san Bani-Sadr heeft dinsdag in een boodschap aan de revolutionaire lei der ayatollah Khomeini geprotesteerd tegen de bezetting van het 'bureau voor samenwerking van het volk met de president' in Teheran door een groep gewapende 'boeven' op maan dag. Het staatshoofd bevindt zich ln Ker- mansjah in het westen van Iran. Hij is bezig met een rondreis door de provin cie Volgens hem werden de 'boeven ge leid door Hadi Ghafari. een parlements lid dat de partij van de islamitische re publiek van ayatollah Behesjti naslaat. In zijn boodschap aan Khomeini ver klaarde Bani-Sadr dat de aanvallers op jongeren hadden ingeslagen wiens acti viteit wordt geïnspireerd door "liefde voor de islam en de revolutie In zijn verklaring ging hij niet in op de kritiek die Khomeini in nauwelijks ver hulde termen op hem had geuit, zonder overigens zijn naam te noemen Iran heeft dinsdag alle demonstraties in de hoofdstad Teheran verboden, zo heeft radio Teheran, opgevangen in Turkije, bekendgemaakt. Doel is ver dere botsingen tussen gematigde en ex tremistische moslems te voorkomen MORTON GROVE. ILLINOIS (L'PI) Het dorp Morton Grove in de Amerikaanse staat Illinois is de eerste gemeente in de Verenigde Staten geworden die de handel in. en het bezit van handvuurwapens heeft verboden. De gemeenteraad van Morton Gro ve nam het verbod op handel in handvuurwapens maandagavond aan met 5 tegen 1 en het bezit, ervan met 4-2 stemmen De besluiten in Morton Grove zijn onmiddellijk van kracht geworden Bezitters van handvuurwapens hebben ne gentig dagen tijd gekregen er zich van te ontdoen. Israels bommen op de Iraakse atoom- reactor Osirak hebben het nog jonge socialistische bewind van president Mitterrand in verlegenheid gebracht. De nieuwe leiders waren verplicht hun nooit in de praktijk getoetste theo rieën aan te passen. Zij reageerden dan ook in het koor van de internationale diplomatie. Premier Mauroy verklaar de zich „geschokt" en „veroordeelde" de aanval. De nieuwe minister van „buitenlandse betrekkingen", Cheys- son, ontbood al dinsdagmorgen om kwart voor negen de Israëlische am bassadeur in Parijs. Rosenne. en las hem de les. Rosenne verscheen rond het lunchuur op de televisie en verklaarde onver stoord dat Irak bij herhaling had ver klaard een atoombom te willen maken, om die vervolgens boven Israel af te werpen Bovendien, zo voegde Rosenne eraan toe. is deze reactor van Franse makel ijk „Osirak" draagt bij tot de snelle ont maskering van een geloof. Meer dan 200.000 Fransen vinden in de wapen handel - Frankrijk is 's werelds derde wapenexporteur- hun dagelijks brood. Het nieuwe bewind is erop uit de werk loosheid terug te dringen, niet om die verder te laten stijgen Als president Mitterrand de atoomenergie in eigen land te gevaarlijk vindt, zal hij meer dan zijn voorganger op de Arabische olie zjjn aangewezen Indien hij atoom energie als exportartikel niet gevaarlijk vindt, moet hij weten dat landen als Is rael er anders over denken en dat ook (Slot zie pag. 8) kol. 1) JERUZALEM - Premier Begin heeft gisteren fel gereageerd op de internationale veroordeling van de Israëlische aanval op dc Iraakse kernreactor Osirak. LONDEN I DPAl- Peter Sutcliffe. de in mei wegens moord op dertien vrouwen lot levenslange gevangenisstraf veroordeelde "Yorkshire ripper', heeft zijn verdedi ger opgedragen tegen het vonnis hoger beroep aan te tekenen. Naar dinsdag in de Britse pers verluidde is de 32-iarige SutclifTe ondanks de uitspraak van de rechtbank nog steeds van mening dat hij verminderd toereke ningsvatbaar was toen hij de moorden vanaf 1975 pleegde Het hoger beroep moet binnen de komende tien dagen worden aangetekend Intussen is George Oldfield de rechercheur die de jacht van vijfjaar op de ripper leidde, overgeplaatst en heeft lichter werk gekregen De officiële reden is Oldfields gezondheid maar collega's zijn van mening dat hij tot zondebok is gemaakt na kritiek in de pers op het reehercheurswerk in de zaak. WARSCHA U - Blijdschap bij Je> :y Rog lieden, nadat de regionale rechtbank ar -.cljslandigc handwerks- WENEN (GPD/AFP RTR APAt - „Ern stig. maar niet hopeloos". Met deze paar woorden heeft vakbondsleider Lech Walesa de bestaande toestand in Polen het best uitgedrukt. De waar schuwing van dc Sowjet-Unie aan Po len - de Polen gaan niet zover om hel een ultimatum van het Kremlin te noe men - is door dc leiders van de Poolse communistische partij als hoogst ern stig opgevat. Het politbureau van de Poolse Verenig de Arbeiderspartij iPVAP. de commu nistische partiji is van mening dat er niets anders op zit dat voort te gaan met de vernieuwingen waartoe in okto ber vorig jaar was besloten, maar de Sowjet-Unie heeft alle reden en het recht met ongerustheid te reageren Dit heeft partijleider Stanislaw Karna dins dag verklaard op de bijeenkomst van het centraal comité van de PVAP in de Poolse hoofdstad Kama bevestigde de ontvangst van de brief van het Kremlin waarin de Sowjet- leiders ervoor waarschuwen dal de drei ging voor het socialisme m Polen de on afhankelijkheid van hefland in gevaar brengt Het gaat er volgens Kania met om de lyn van de vernieuwingen te ver anderen. maar om de methodes te ver anderen ten einde het socialistische ka rakter van de vernieuwing te verzeke ren. Kama hekelde degenen die de be- (Slot zie pag. 8) kol. 2 IA A Tsraél achzelf een Vrow JLslechte dienst bewezen door de enige in aanbouw zijnde 'Arabische kemcen- trale nabij Bagdad in Irak te «^2? verwoesten Angst, dat de Ira kezen de centrale zouden gebruiken om atoombommen te maken, die de veilig heid van de staat Israel zouden kunnen bedreigen, heeft de Israëli's de overtui ging gegeven, dat het momentom toe te slaan was aangebroken Israël, zelf zo vaak slachtoffer van een provocerende daad. heeft met overgave de rol van aanvaller uitgevoerd, onder het motto, dal de eerste klap nog altijd heel wat waard is Terwijl de gehele wereld schande spreekt over het agressieve op treden van Israël, wordt de beslissing van premier Begin om de kernreactor met bommen te vernietigen in eigen land van harte toegejuicht De reeks van traumatische gebeurtenissen waarmee de Joden als volk in de tweede wereldoorlog en daarna zijn geconfron teerd. blijken in situaties als die met de kerncentrale in Bagdad nog volledig door te werken. Israel piekert er niet over om bijvoorbeeld naar de Verenig de Naties te stappen om daar aan de hand van overtuigende bewijzen aan te tonen, dat de Irakezen snode plannen smeden. Te vaak heeft Israel in het verleden zijn hoofd gestoten Veel kre diet hebben de Israeli's niet in de VN. Liever dan opnieuw een echec te riske ren, knappen zij hun eigen zaken op Als het moet rigoureus, zoals het Pinkster weekend werd aangetoond. Welke echter ook de overwegingen van Israël mogen zijn geweest om de kerncentrale in Irak aan te vallen, het feit blijft recht overeind staan, dat Israel met deze actie een reeks interna tionale wetten heeft geschonden. De aanval is een precedent op zichzelf: dit soort raids komt slechts voor tussen landen, die met elkaar in oorlog zijn Israel kan aanvoeren, dat nog steeds een staat van oorlog bestaat tussen dit land en Irak. maar overtuigend is zo n argument niet. Premier Begin sprak gisteren over een daad van zelfverdedi ging. Omringd door vijanden, zoals Is raël zich weet. is de verleiding groot zo veel mogelijk zaken onder het hoofd stuk veiligheid te brengen Voor Israël maakt dat deze actie tot een volstrekt legale en aanvaardbare daad Echter niet voor de rest van de wereld, die met bezorgdheid waarneemt, dat de politie ke en militaire situatie in het Midden- Oosten snel uit de hand dreigt te lopen Een militaire confrontatie tussen ener zijds Syne en anderzijds Israël als ge volg van de 'raketten-crisis in Libanon is nauwelijks afgewend of Israël haalt zich alweer de gram van de gehele Ara bische wereld op de hals Veronderstel, dat premier Begin gelijk heeft voor wat betreft de nucleaire bedoelingen van de Irakezen, dan nog zou hij eerst andere wegen hebben moeten bewandelen om 'het probleem Bagdad' uit de wereld te helpen. De 'parapluie' Amerika, die Is rael nu alweer zovele jaren beschermt, moet de garantie zijn voor Begin en de zijnen, dat in het Midden-Oosten geen lokale nucleaire oorlog kan en mag wor den uitgevochten. Kennelijk vertrouwt de Israëlische premier meer op eigen kracht, dan op de Verenigde Staten Het wordt voor al die landen, die sympathie hebben voor het volk van Israël, steeds moeilijker het beleid van Begin te blijven steunen De Israëli sche premier laat werkelijk niets na om zijn vrienden in verlegenheid te bren gen en de Arabieren hard tegen de sche nen te schoppen. De vraag kan gesteld worden of hij daar zijn eigen land een dienst mee bewijst Is de veiligheid van Israel er wel bij gebaat dat in Bagdad een kerncentrale wordt verwoest'5 Hoe wel nooit officieel bevestigd, wordt al gemeen aangenomen, dat Israel over atoombommen beschikt, ze op zijn minst kan vervaardigen. Geen enkel ander land in het Midden-Oosten is het in de visie van de Israeli's toegestaan zich op dit terrein met Israel te meten Dat is inderdaad een vorm van veilig heid. maar bepaald geen basis om op langere termijn een duurzame vrede in het Midden-Oosten tot stand te bren gen Israel onder Begin kiest voor een zodanige opstelling, dat een vredesre geling steeds verder af komt te staan. De keus ls de harde confrontatie Hoe ver Israel daarmee wil gaan. blijkt uit de luchtaanvallen op de centrale in Bagdad Dat kan nooit de weg zijn. die Arabieren en Israeli's ooit nog eens dichter bij elkaar moet brengen. De vre de in het Midden-Oosten is verder weg dan ooit. Dim DEN HAAG (AN'Pl-Autorijschoolhou ders mogen hun tarieven met ingang van dinsdag 9 juni met 3.75 procent verhogen. De maximumbedragen voor rijlessen gaan hierdoor met 1.50 gul den omhoog en komen op 41,50 gulden. De ministers van economische zaken en van verkeer en waterstaat hebben na overleg met de organisaties van autorij schoolhouders voor de prijsverhoging toestemming gegeven, aldus het minis tene van economische zaken De prijzen voor theorielessen en rij-exa- mens door rijscholen aan te vragen gaan met 4.5 procent omhoog De maxi mumbedragen komen na dinsdag op 3.95 per leerling per uur voor een theo rieles en 13 gulden per examenaan- vraag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1