PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT |1 UQ Tanker met fenol op Noordzee verdwenen Hypotheekbank moet 250 man kwijt CDA leveren Informateurs: moet premier PAUS VERLAAT ZIEKENHUIS VREES VOOR LOZINGEN LANGS KUST AANLEIDING: STAGNATIE ONROERENDGOEDMARKT Cubaanse zaakgelastigde in Suriname Zonnige perioden Zonnige perioden en bijna overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Matige, naar zuidwest draaiende wind. 224e jaargang no. 130 Donderdag 4 juni 1981 ROTTERDAM (ANP) - Britse en Nederlandse autoriteiten zijn momenteel op zoek naar de Noorse tanker 'Lotos', die met een lading van 6500 ton met fenol verontreinigd afvalwater afgelopen zaterdag spoorloos verdween voor de kust van de Engelse havenplaats Huil. De provinciale autoriteiten in Humberside weigerden een maand lang een losvergunning te geven voor de tanker. De autoriteiten in Engeland zowel als in Nederland zijn nu beducht voor lozingen door de 'fenol-tanker' op de Noordzee of in de kustwateren. Het ministerie van verkeer en water staat was woensdag nog niet op de hoogte van de verdwijning van de Lo tos. Een woordvoerder zei wel dat direct actie zal worden ondernomen. De direc tie Noordzee van rijkswaterstaat zou nog woensdagavond een verkennings vliegtuig uit sturen om de Nederlandse wateren af te zoeken naar de Lotos. Dit wordt mogelijk vandaag voortgezet, al dus de woordvoerder De provinciale autoriteiten langs de Britse oostkust hebben het ministerie van defensie in Londen verzocht de Britse marine hetzelfde te laten doen. De provincies 'bewaken' zelf hun eigen havenplaatsen. De 'Lotos' heeft door dat het niet kon lossen in Immingham vier weken werkloos voor de Bn tse kust gelegen, nadat het schip eind april was geladen bij Uruser-Holding aan de Moerdijk, ten zuiden van Rotterdam. Zowel de eigenaar van het schip, de Noorse rederij Odfjell in Bergen, als de eigenaar van de lading, het Deense be drijf Ria Field, weigeren ieder com mentaar als het gaat om de huidige verblijfplaats van de 'Lotos'. Ria Field is in Engeland al geruime tijd in opspraak wegens eerdere illegale op- asselbergs Overleg tussen het Britse BMI-con- cem. dat de Ijzergieterij van Assel bergs in Bergen op Zoom, wil kopen, en de vakbonden in Nederland Is op een mislukking uitgelopen. De bonden vinden het plan van BMI te veel te vaag en noemen de achteruitgang in de sociale positie van de werknemers onaanvaardbaar PAGINA 3 windenergie Het Energieonderzoek Centrum Ne derland in Petten wil een vervolg op het Nationaal Onderzoekprogramma Windenergie Het ECN pleit voor het bouwen van 17.000 windmolens vóór het jaar 2000. Of deze doelstelling wordt gehaald hangt vooral af van de mate waarin de industrie op de ont wikkeling van windenergie inspeelt PAGINA 7 ruilverkaveling De Zuidelijke Landbouw Maatschap- Pij wijst bezuinigingen op de uitvoe ring van rullverkaveltngsplannen ten stelligste van de hand Voorzitter A. J O Doeleman meent dat de verkave ling het geeigende middel blijft om én de boer op verantwoorde wijze zijn be roep te laten uitoefenen én het land schap goed te beheren theo d'or slag van een zelfde soort lading van Uru ser-Holding. Het bedrijf staat nu aan de rand van een faillissement Odfjell heeft door het wekenlang stilliggen van de Lotos miljoenen verloren De Lotos zou dinsdagnacht dan wel woensdagmorgen afmeren bi) het tank- schoonmaakbedrijf Tanker Cleaning' in Schiedam, zo liet het zich dinsdag aanzien na een mededeling van een woordvoerder van dat bedrijf Dat werd woensdagmorgen aanvankelijk beves tigd. maar later, toen de Lotos niet was komen opdagen, ontkend. Volgens Tanker Cleaning was de aangekondig de komst van het schip naar Nederland een vergissing. Een woordvoerder van Odfjell-Nederiand in Spijkenisse zei dat het helemaal niet de bedoeling was ge weest dat de Lotos een dezer dagen naar Nederland zou komen Deze woordvoerder kon ook niet zeggen waar het schip dan nu wel is Hij ver wees naar de rederij in Noorwegen Ook daar wordt echter gezwegen over de huidige verblijfplaats van de 10.000 ton metende tanker. Dc huidige 6500 ton fenol-water die al dan niet nog in de 'Lotos' zit maakt deel uit van 30.000 ton van dit afvalwa ter dat door Uniser-Holding ter ver werking is verkocht aan Ria Field in Engeland. Het overgrote deel van deze lading ligt momenteel op een paar verspreide plaatsen in Engeland opgeslagen. De DEN UYL: GEEN VOORWAARDEN Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Nog voordat ergens over is onderhandeld liggen CDA. PvdA cn D'66 al met elkaar overhoop over de vraag wie premier van het nieuwe kabinet moet worden. De informateurs Lubbers en De Koning hebben daarbij zelf als uitgangspunt gekozen dat het CDA de premier moet leveren. „Zij zien geen reden dat dat niet het geval zou zijn", aldus hun woordvoerder woensdag. De informateurs hebben overigens nog geen naam genoemd ..maarzij weten goed dat bet CDA daarvoor de heer Van Agt in het hoofd heeft". De CDA-fractie vindt zonder meer dat De ..echte" onderhandelingen tussen Van Agt het nieuwe kabinet moet gaan de twee informateurs en de drie fractie- leiden. De premier zelf heeft de informa teurs voorgehouden dat het CDA geen premier uit een andere partij wü Voor PvdA-leider Den Uyl en fractieleider Terlouw van D'66 is dat echter minder vanzelfsprekend. Den Uyl herhaalde dat voor dc PvdA het premierschap „bespreekbaar en onderhandelbaar" moet zijn. Hij bena drukte woensdag dat onderhandeld moet worden ..zonder voorwaarden vooraf'. Dat heeft hij de informateurs ook laten weten en hij is daarbij niet tegengesproken. De kwestie van het premierschap moet volgens Den Uyi „ergens halverwege" in de onderhandelingen aan de orde ko men. Eerst moet meer duidelijkheid be staan over enkele andere hoofdpunten en over de politieke wil om tot een CDA- PvdA-D'66-kabinet te komen, aldus Den Uyl. Terlouw zei weliswaar zich te kunnen voorstellen dat het CDA - gezien de ver kiezingsuitslag - de premier levert, maar voerde ook argumenten daarte gen aan. zoals het progressieve karak ter dat het kabinet moet krijgen. „Dat weegt voor ons net zo zwaar", zei hij. ..Maar D'66 is onder omstandigheden bereid de heer Van Agt als premier te accepteren". De informateurs hebben nog niet dui delijk gemaakt of de gesprekspartners volgende week eerst het uitgangspunt moeten onderschrijven dat het CDA de premier levert, voordat zinvol onder handeld kan worden. Wellicht zullen Den Uyl en Terlouw dan een voorbe houd op dit punt maken. Onduidelijk is ook of voor de informa teurs over de persoon van de premier wél te onderhandelen valt In CDA- kringen zei men ons woensdag dat een ding zeker is: als Van Agt geen premier wordt, dan in elk geval ook niet Den Uyl. Diezelfde kringen sloten niet uit dat in dat geval beide partijleiders bet veld zouden moeten ruimen. Van Agt beeft al eerder verklaard daar eventueel „als dat in het landsbelang is" bereid toe te zijn. leiders beginnen volgende week woens dag. Dan zal inhoudelijk gepraat en on derhandeld worden over programma punten voor een regeerakkoord tussen CDA. PvdA en D'66. over de samenstel ling. karakter en zetelverdeling van dat kabinet en - mogelijk - over het pre mierschap. Lijstje Woensdag legden Van Agt. Terlouw en Den Uyl bij de informateurs een lijstje op tafel van die punten die zeker in de onderhandelingen die volgende week beginnen geregeld moeten worden. Het langste lijstje. 30 punten, was van Den Uyl. Terlouw kwam met een tien tal punten, terwijl Van Agt ongeveer 20 hoofdpunten op tafel legde. Terlouw maakte als emge zyn ..lijstje bekend De belangrijkste punten van D'66 zijn het sociaal-economisch beleid (o.a. of er een loonmaatregel moet ko men wanneer geen Centraal Akkoord mogelijk blijkti. emancipatiebeleid, reorganisatie van de rijksdienst, kern wapens en andere defensiezaken, kern energie, milieubeleid, onderwijs, poli tieorganisatie en financiering van de woningbouw Ook wil D'66 dat het nieuwe kabinet zich uitspreekt tegen inpoldering van de Markerwaard. Den Uyl noemde slechts de wens van een meerjarig werk gelegenheidsplan, Van Agt hield - in overleg met de informateurs - zijn lijst je geheim- Hij heeft wel gezegd niet over de abor tuskwestie te willen praten Terlouw heeft voorgesteld dat het volgende ka binet periodiek moet toetsen hoe de nieuwe abortuswet werkt, om die even tueel te wijzigen als de clandestiene abortuspraktijken doorgaan. De informateurs ontvangen vanmor gen de voorzitter van de Sociaal-Eco nomische Raad, dr. J. de Pous en trek ken zich daarna terug om alle stukken te bestuderen. Nadat zij vrijdagmid dag tussentijds verslag hebben uitge bracht aan koningin Beatrix, wordt het Pinksterweekeinde gebruikt voor onderling beraad. Koudwatervrees van een minister Demissionair-minister van verkeer en waterstaat Tuijnman heeft dan uiteinde lijk begrepen dat het toch v .rTj maar beter is openlijk te er- kennen dat er aanzienlijke vertragingen zijn opgetreden in de bouw van de pijlerdam-Oosterschelde De feiten zijn kennelijk niet langer te keren. Toen drie maanden geleden het hoofd van de uitvoering van de werken bij de rijkswaterstaat, Lr Tj. Visser, pu bliekelijk uiting gaf van zijn ernstige zorgen daarover werd hij op het matje geroepen. De minister stelde snoevend vast dat er geen vuiltje aan de lucht was. dat de kranten maar raak schre ven en verder deed hij de her en der gerezen onrust af met een verhaal waar in hij de nadruk legde op de internatio naal unieke kanten van het immense waterstaatswerk. In de tweede kamer, het vuur na aan de schenen gelegd door een afgevaardigde die wilde weten of de bewindsman echt geloofde wat hij zelf zei. liet hij weten .„Als dat niet zo was dan had ik wel het realisme opgebracht om dat te zeggen' Na zoveel zelfverze kerdheid moest minister Tuijnman wel struikelen over zijn eigen woorden En dat is dafi nu ook - zeer publiekelijk - gebeurd. Het pleit niet erg voor deze minister dat hij het gezond verstand en het kntisch vermogen van iedereen die zich (om welke reden dan ooki betrokken voelt bij het in veel opzichten zo gevoe lige project pijlerdam-Oosterschelde zo schromelijk heeft onderschat. De ge ringste verwijten die hem kunnen wor den gemaakt zijn de volgende Hij heeft in ieder geval onvolledige informatie verschaft over de stand van zaken, toen daarover in zeer brede kring al 'harde gegevens' bekend waren. De tweede ka mercommissie voor verkeer en water staat. aan wie van meet af grote open heid over de voortgang met het project is beloofd, moet erg veel moeite doen om boven water te krijgen wat er nu precies aan de hand is Bovendien heeft de bewindsman met de aanvankelijke ontkenning van de moeilijkheden een extra grote druk gelegd op zijn eigen diensten, die toch al onder zoveel hoog spanning aan het werk waren gezet om de datum van voltooiing van de pijler- dam. 31 december 1981. te halen. Koud watervrees voor politieke druk moet de minister hebben bewogen tot deze vreemde omleidingsmanoeuvre Een andere verklaring is nauwelijks denk baar. Nog geen drie maanden later moet de minister toegeven dat er veel waars zat in de zorgen die zijn eigen mensen niet meer voor zich alleen wen sten te houden Het maakt allemaal een wat onwezenlijke indruk. De geloof waardigheid van deze minister took in zichzelf) zal het geen goed doen. Teloorgang van VVV. Middelburg De Middelburgse VW (Vereniging voor Vreemdelingenverkeer! zit zwaar in de versukkeling. Zo zelfs dat het meest geëigende dienstbetoon aan de gasten van de stad (een in de zomer maanden zo min mogelijk onderbroken openstelling van het informattekan- toori niet meer naar behoren kan wor den vervuld. Om een voorbeeld te noe men: het komend Pinksterweekeinde blijft de deur van het kantoor op slot. vooreen bemiddelende rol bij logiesver- lening kunnen de vele vakantiegangers dan in Middelburg niet terecht. Het em ge personeelslid is zelf enkele dagen vrij en voor vervanging heeft de plaatselij ke vereniging niet kunnen zorgen Een absurde zaak. waarbij zich de vergelij king opdnngt met het WTange grapje over een klein land in oorlog dat in één klap zijn luchtmacht zag uitgeschakeld omdat de enige piloot ziek was gewor den. Bü een steeds verder teruglopend gebrek aan middelen is de armslag voor activiteiten van de Middelburgse VW het laatste jaar erg eng geworden Het absolute nulpunt is nog niet bereikt, maar de vooruitzichten op korte ter mijn zijn ronduit slecht. Besprekingen tussen de meest betrokken partijen bij het voortbestaan (het bestuur van de vereniging, het Middelburgs gemeente bestuur. provinciale VW en de landelij ke organisatiezijn blijven steken in het betuigen van goede wil. Een monumenten-stad als Middel burg. toeristische trekpleister van de eerste orde. een stad bovendien met een duidelijke centrumfunctie voor de gasten van Zeeland. - kan zich een der gelijk manco aan service en informatie eigenlijk niet veroorloven. Daarom zal naar wegen moeten worden gezocht om dit gekwakkel met de VW voor eens en voor goed op te heffen Het is duidelijk dat het de plaatselijke vereniging aan een gezonde financiële basis ontbreekt. Contributies van de leden en subsidie van het gemeentebestuur (de eerste en belangrijkste geldbronnen) zijn niet toereikend om de meest eenvoudige dienstverlening aan de toerist te leve ren VW's hebben het in het algemeen moeilijk, maar wat op het ogenblik in Middelburg gebeurt is een complete te loorgang Middelburg is het aan zichzelf verplicht te voorkomen dat de toerist bij WV voor een gesloten deur komt Wanneer de stad wil blijven meedoen aan de ontwikkelihg van deze provincie tot een toeristisch gebied van hoge kwaliteit dan moet op een breed vlak In de stedelijke gemeenschap het besef doorbreken dat een VW daarbij een eerste vereiste is. vdM ROME (AFP)- De paus is uit het ziekenhuis. Hij heeft woensdag om 7 uur 's avonds het Gemelli-ziekenhuis in Rome verlaten en is naar hel Vati- caan vertrokken. Nadat hij op 13 mei op het Sint-Pietersplein was bc- sehoten, moest hij in het ziekenhuis worden opgenomen. Hij liep op eigen benen naar de gereedstaande auto. Hij groette de menigte journalisten in de hal. die voor hem klapte. In de namiddag hadden de artsen in het Gemelii-zlekenhuis bekend gemaakt. dat een serie onderzoe ken had uitgewezen, dat alle li chaamsfuncties van de paus nor maal waren. Ruim drie weken gele den pleegde de Turk Mehmet Li Agca een aanslag op het hoofd van de Rooms-Katholleke Kerk. Jo hannes Paulus n liep ernstige ver wondingen op in het onderlichaam, terwijl hij licht geraakt werd aan een arm en een vinger De artsen hadden vijf uur nodig om het le vensgevaar te verdrijven. Bij de aanslag raakten eveneens twee Amerikaanse vrouwen gewond Hun toestand is bevredigend, maar zij hebben het ziekenhuis nog niet mogen verlaten. Dc artsen deelden mee. dat de paus op weg is naar volledige genezing van de verwondingen. YVel is er nog een operatie nodig ter verwij dering van de kunstmatige uit gang 'anus praeternaturalis'. Die ingreep kan eén tot drie maanden na het aanbrengen ervan worden verricht. Men verwacht dat de paus komende zondag weer in het openbaar verschijnt. Dan zal hij vermoedelijk - zoals normaal elke zondag - het publiek op het St.-Pie- tersplein toespreken vanuit zijn werkkamer in het Vaticaan. Voor haar rol van Lotte In Botho 8trauss' 'Groot en Klein' heeft Petra Laseur de toneelprijs Theo d'Or gekre gen De prijzen werden woensdagmid dag in Middelburg uitgereikt door commissaris der koningin dr C. Boer- tlen Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3, 11 en 13. Sport: 15 en 19. Radio en televisie: 24. Financiën en economie: 21 en 23. AMSTERDAM (ANP) - Volgens de Westland-Utrecht Hypotheekbank valt er bij de bank niet te ontkomen aan een aanzienlijke inkrimping van het aantal arbeidsplaatsen. De proble men zijn voorgelegd aan de onderne mingsraad en de bonden, met wie een eerste orienterende en informatieve bespreking heeft plaatsgevonden. Bij de bank werken ongeveer 900 mensen. Volgens de bonden wil dc Westland- Utrecht Hypotheekbank 250 perso neelsleden. verspreid over de twaall kantoren in Nederland ontslaan. De resultaten van de hypotheekbank hebben de laatste tijd onder sterke druk gestaan van de stagnatie op de onroerend goed-markt in ons land. een gevolg van de economische teruggang gecombineerd met een hoge rente stand De bank voorziet geen verbete ring in de situatie binnen at/: :..irt termijn De structurele lediggang vuil de vraag heeft geleid tot een teveel aan van personeel Het herstel l. male rentabiliteit op korte en langere termijn heeft nu prioriteit Kostenaun- passlng is nodig, aldus de bunk Bi] de FGH. naar grootte de tweede hy potheekbank in ons land. is volgens het bedrijf geen sprake van afvloeiingen. Wel is het zo. dat bij vakalures nog eens kritisch wordt bekeken of het nodig is om personeel van buiten aan te trek ken, zo zei een woordvoerder Bestuurder II. Hofstee run dc dicn- sienbondon FNV zei desgevraagd, dat het oorgenomen ontslag volstrekt 'onaanvaardbaar' is voor alle honden, maar in het bijzonder ook voor dc FNV- bond die in maart naar aanleiding van 'geruchten uit de wandelgangen' al om opheldering heeft gevraagd en die daarop volgens hem te horen kreeg, dat er niets aan de hand was. De bonden, zo zei Hofstee, hebben zich woensdag op hel standpunt gesteld dat het oplossen van dit soort problemen door mensen te ontslaan nergens toe leidt Er is een structurele aanpak no dig om de hypotheekrenten omlaag te krijgen en daarvoor zal overleg moeten worden gevoerd met de overheid, de Ne derlandse Bank. de bankiers- en de werkgeversverenigingen Westland-Utrecht bleef erbij, dat er 250 mensen uit moeten omdat van zo'n structurele aanpak in ieder geval op korte termijn weinig heil valt te ver wachten. De bonden hebben echter aangekondigd, dat ze zich fel zullen verzetten als de bank bij dc diverse ar beidsbureaus de wettelijk vereiste melding vooraf van collectief ontslag indienen. „Als ze dat doen rullen wij via de arbeidsbureaus alles blokkeren, omdat er inhoudelijk nog geen echt overleg is geweest", aldus Hofstee. autoriteiten kwamen daar pas later achter, omdat de wetgeving op het ge bied van tijdelijke opslag van dit soort materiaal daar nogal wat 'linken' ver toont. aldus een provinciewoordvoer der in Engeland De tijdelijke opslag was nodig geble ken omdat Ria Field wel over een stuk grond beschikte voor ecu verwer kingsfabriek (in King's North aan de Theems) maar de fabriek zelf nog niet had gebouwd. PARAMARIBO (ANP) - Cuba zal bin nenkort in Paramaribo een kantoor van een zaakgelastigde openen, aldus heeft de woordvoerder van de Suri naamse president Chin a Sen woens dag meegedeeld. Eind vorige maand bood de eerste ambassadeur van Cuba in Suriname, Cesar Ivan Martinez, pre sident Chin a Sen zijn geloofsbrieven aan. De woordvoerder herinnerde er aan dat ook de ambassadeurs van Zuld-Korea en Japan, nadat zij als niet-residerend ambassadeurs hun geloofsbrieven had den overhandigd, in Paramaribo wer den vertegenwoordigd door daar wo nende zaakgelastigden ite onderschei den van tijdelijk zaakgelastigden, die bij afwezigheid van de ambassadeur doorgaans aan het hoofd van een am bassade staan i Martinez, wiens ambassade in de hoofd stad van het aangrenzende (voormalig Bnts) Guyana, Georgetown, is geves tigd, heeft verklaard dat twee medewer kers van zijn ambassade in Paramaribo een kantoor zouden openen Naar ver luidt zal het kantoor in de Surinaamse hoofdstad worden geleid door de 'twee de man' van de ambassade in George town. Pedro Silvio Gonzalez, die de rang van conseilleur heeft DEN HAAG - De informateurs De Koning en Lubbers voor een Haags restaurant waar zij samen met minister-president Van Agt gisteren de lunch gebruikten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1