Verrassende benoeming Lubbers en De Koning Onzekerheid Bangladesj na opstand en moord president Israël blijft doelen in Zuid-Libanon bestoken Noodweer teisterde delen van Zeeland KARDINAAL WYSZYNSKI IN WARSCHAU BEGRAVEN INFORMATIE OP BASIS SOCIAAL-ECONOMISCH PLAN vandaag hollandia VEEL WATEROVERLAST EN SCHADE DOOR BLIKSEM STRIJD IN BEIROET WEER OPGELAAID Half miljoen Polen langs route Tijdwaarneming liet Els Vader in de steek REGERING STELT REBELLEN ULTIMATUM Enkele onweersbuien Perioden met zon. maar in de namid dag en avond een enkele regen- of on weersbui Middagtemperatuar onge iler 23 graden, vlak aan zee iets koeler Zwakke tot matige wind uit zuidwest lol iVan onze parlementaire redactie DEN HAAG - Koningin Beatrix heeft zaterdag tot verrassing van politiek Den Haag de vroegere CDA-fractieleider Lubbers en minister De Koning (ontwikkelingssamenvverking) benoemd tot informateurs. Zij moeten mogelijkheden onderzoeken voor de vorming van een kabinet dat „mag vertrouwen op een zo'n breed mogelijke steun in de volksvertegenwoordiging." De benoeming van drs. R. F. M. Lubbers en drs. J. de Koning gebeurde zaterdagavond tegen negen uur, nadat de koningin de gehele dag adviseurs ontvangen had op het paleis Lange Voorhout in Den Haag. Het besluit werd uiteindelijk genomen nadat zij ook de staatsraden Ruppert, mevrouw Klompé en Burger ontvangen had. Van dr. Drees ontving koningin Beatrix in de loop van zaterdag een schriftelijk advies. Zoals premier Van Agt geadviseerd heeft, zullen zij beginnen met het op stellen van een sociaal-economisch plan. Ook zullen Lubbers en De Koning zelf al onderzoeken met welke partijen dit plan kan worden uitgevoerd. Het is de bedoeling dat de informateurs Lubbers en De Koning zo snel mogelijk een nieuw kabinet tot stand brengen. In Den Haag is de benoeming van de twee informateurs over bet algemeen met goede verwachtingen ontvangen. Zo geloven zowel PvdA als D'66 dat Lubbers en De Koning eerder geneigd zullen zijn een „grote coalitie" na te Drs. R. F. M. Lubbers. Het expeditieschip 'Plancius' heeft zondagmiddag een korte 'tussenstop' gemaakt in de VUssingse Binnenha ven. De 'Plancius' was op de terugweg van de Scilly Eilanden in Zuidwest En geland. Bh deze eilanden is een maand lang archeologisch onderzoek verricht naar de wrakstukken van de 'Hollan dia'. een schip van de Verenigde Oos- tIndische Compagnie, dat daar in 1743 is vergaan. onrust In Durban zijn speciale veiligheids maatregelen getroffen in verband met mogelijke protestacties tijdens de fes tiviteiten ter gelegenheid van de 20ste verjaardag van de republiek Zuid-Afri ka Vandaag wordt in deze Zuidafri- kaanse havenstad een gTote militaire parade gehouden In het gehele land is het de afgelopen dagen erg onrustig geweest- PAGINA 9 teleurstelling Peter Post is erg teleurgesteld over het optreden van zijn renners in de Dau- phine Libere. Post overweegt zelfs om er als ploegleider maar mee te stop pen. 'Terwijl ik jongens van andere ploegen hoorde zuchten en kreunen, zaten enkelen van ons vrolijk rond te kijken. Ze denken voornamelijk aan het geld dat in de criteriums te verdie nen is' Ook de doping-publlciteit' en de problemen met de bedrijfsvereni ging spelen een rol in de opstelling van Post PAGINA 13 pak slaag Wereldkampioen Bernard Hinaull heeft het voorbije weekeinde zijn Tour-concurrenten in de vernieling ge reden Voor de meesten ls het zeer de vraag of ze genoeg zullen hebben aan de 25 dagen die nog resten om hun con ditie op pet! te brengen. Hlnault won de belde Alpenetappes ln de Dauphlne Llberé en richtte daarbij een ware slachting aan. Zoetemelk verspeelde 53 minuten. Kuiper ('Ik kreeg mijn be nen amper rond'» viel uit. PAGINA 14 turntalenten Op de turndriedaagse in Nijmegen ls gebleken dat Nederland over een aan taljaren weer mag hopen op een sterke ploeg Met name Therese Wilmink van DOS uit Kampen ls een turnster met formidabele mogelijkheden. Ook de Zeeuwse vertegenwoordigsters kwa men goed voor de dag Carianne Berre- voels van Delta Sport uit Zlerikzec veroverde de zilveren medaille in de klasse I en Monique de Vries van Vol harding uil Goes ging met de bronzen plak naar huis in de klasse 4A Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7. Sport: 9.10,12,13,14.15 en 16. streven, dan een samenwerking van CDA. VVD en D'66. De liberalen vinden de keuze „evenwichtig", omdat Lub bers minister was in het kabinet-Den Uyl en De Koning met de WD heeft samengewerkt. Maar naast deze instemming heeft met name D'66-leider Terlouw moeite met de aanwijzing van twee informateurs. Hij begrijpt de argumentatie niet. die tot dat besluit geleid heeft Wel ver wacht hij dat het duo op een coalitie van CDA, PvdA en D'66 zal aansturen. Een dergelijke verwachting heerst ook binnen de socialistische gelederen De PvdA betreurt het echter dat de infor matie-opdracht allerlei andere moge lijkheden ook openlaat. Het is jammer dat de opdracht met direct wijst in de richting van CDA, PvdA en D'66. liet de fractie weten. In ieder geval wijst de PvdA onderhandelingen met de VVD al op voorhand af. Net als vrijdag WD-leider Wiegel ge looft ook de PvdA dat het dienstig was geweest indien de informateurs wat verder van de actuele politiek af had den gestaan. Maar gezien de politieke opstelling van Lubbers en De Koning zullen de socialisten van harte meewer ken. Men gaat ervan uit dat het voorne men om eerst een herstelplan op te la ten stellen van de baan is. De WD gaf weinig commentaar op de (Slot zie pag. 4 kol. 4) BEIROET -Twee linkse strijders geven dekking aan een ran bun medestrijders die een granaat m de richting van de Falangistische stellingen in Oost-Beiroet heeft afgevuurd. VLISSINGEN - Grote delen van Zee land - maar vooral Walcheren eD Schouwen - zijn zondag in de namid dag overvallen door een front van he vige onweersbuien, die gepaard gin gen met veel regen, hagel en hier en daar zelfs ijsneerslag. Op veel plaatsen ontstond schade door blikseminslag en in een groot aantal gevallen moest de brandweer te hulp komen om over tollig water te verwijderen uit kelders en garages. In het Walcherse Seroos- kerke werd een paard, dat in een wei bij een manege stond, dodelijk door de bliksem getroffen. In Vlissingen richt te de bliksem een flinke ravage aan in (Slot zie pag. 2 kol. 2) Drs. J. de Koning. WARSCHAU (AFP/CIC1 - Zondag is aan het begin van de avond het stoffe lijk overschot van kardinaal Wyszyns- ki, aartsbisschop van Gniezno en War schau en primaat van Polen, naar zijn laatste rustplaats gebracht. Zijn graf bevindt zich in de crypte van de kathe draal van St Jan in Warschau, waar de allergrootsten van Polen begraven lig gen. Om vtjf uur in de namiddag begon op het Plein der Overwinning in Warschau de begrafenisplechtigheid. Namens de Paus ging diens staatssecretaris, kardi naal Casaroli. met vele aartsbisschop pen uit de hele wereld voor in een ge concelebreerde mis van requiem. Deze werd bijgewoond door de autoriteiten van kerk en staat, delegaties van rege ringen en kerkprovmcies van tal van landen en een overweldigende menigte Polen. Ook de Paus had bij de begrafenis wil len zijn. Hij zei dit zondagmiddag op een bandje, dat op het St Pietersplein werd afgedraaid. Tijdens de eucharistieviering werd een boodschap van de Paus voorgelezen, waarin deze de overledene een 'hoek steen van de kerk van Polen' noemde De Paus riep de Polen op zich te houden aan de kerkelijke rouwtijd van 30 dagen en deze tijd te maken tot een periode van gebed, overdenking en eenheid Op het Plein der Overwinning stond een veertien meter hoog houten kruis. Het plein zelf was omzoomd met vlag gen in de nationale roodwitte kleur en met vaandels van organisaties, waaron der die van de vnje vakbond Solidari teit Diens voorzitter, Lech Walesa, woonde de mis bij. De plechtigheid werd rechtstreeks via de televisie uitgezonden. Ruim pen half miljoen mensen waren nog op de been langs de route naar de kathedraal van St Jan aan de rand van Warschau. Nog voor de begrafenis van de kardi naal is tussen de Poolse regering en het Vaticaan overeenstemming bereikt over diens opvolging. Namen worden in dit stadium nog niet genoemd, maar in het geruchtencircuit in Polen duikt steeds opnieuw de naam op van kardi naal Macharskl, op het ogenblik aarts bisschop van Krakow, waar hij in 1979 kardinaal Wojtyla. de huidige Paus op volgde. Kardinaal Casaroli, staatssecretaris van het Vaticaan. had zaterdagavond een onderhoud van twee uur met de Poolse partijleider Kania. Het Ro meinse persbureau CIC. dat uitsteken de contacten in het Vaticaan heeft, meldt hierover, dat volgens waarne mers al overeenstemming werd be reikt over de opvolging van Wyszvns- ki. JERUZALEM (PA. AFP, UPI, RTR» - Israel zal Palestijnse doelen in Zuid- Libanon blijven bestoken ondanks de voortdurende crisis over de Syrische Sam-6-raketten in Libanon. Dit heeft de Israëlische premier, Menachem Be gin, zaterdag aan de Amerikaanse am bassadeur in zijn land. Samuel Lewis, laten weten in verband met een oproep van de speciale Amerikaanse afgezant Philip Habib om geen aanvallen te doen in Libanon gedurende Habibs missie in het Midden-Oosten. Een en ander deelden Israëlische ambtenaren zondag mee na afloop van het weke lijkse beraad van het Israëlische kabi net Tijdens de vergadering kwam ook de toespraak van de Egyptische president, Sadat, van donderdag aan de orde waarin deze opriep tot de bevrijding van Arabisch Oost-Jeruzalem Over de kwestie Jeruzalem zei president Sadat zondag tegen een Israëlische parle- mentsdelegatie dat de stad een geogra fisch geheel zou kunnen blijven maar onder verschillend bestuur Dat be stuur zou een gezamenlijke Israëlische- Arabische raad zijn. met instellingen onder dubbel bestuur, aldus minister Mansour Hassan van informatie die de opmerkingen van Sadat aan de pers toelichtte. „Wat betreft de soevereini- tiet. de status van de stad dient aan de eisen van alle betrokken partijen te vol doen aldus de minister. Het Israëlische kabinetsberaad werd bijgewoond door een aantal hoge mili tairen. onder wie chef-staf luitenant Ei- tan en de opperbevelhebber van de luchtmacht, generaal-majoor Ivry De toestand in Libanon kwam aan de orde Daar laaiden zondag in de hoofdstad Beiroet de gevechten weer op tussen rechtse falangisten en Syrische solda ten van de Arabische vredesmacht Er werd vooral veel gevochten langs de zo geheten groene Unie die in Beiroet het oostelijke christelijke deel van de stad scheidt van het westelijke mohamme daanse deel. Een kort staakt-het-vuren dat om half zeven zondagmorgen in ging werd al na vijf uur geschonden. In de belegerde stad Zahle was het zondag na een zeer onrustige nacht iets rusti ger Twee vrachtwagens met levens middelen konden de stad binnengaan. Gewonden Bij de beschietingen in Beiroet zijn volgens de politie zeker dertig gewon den gevallen. Er werd verder veel schade aangericht in gebouwen in zo wel het westel i jk als oostel i jk gedeelte van de stad. In de namiddag werd het iets rustiger als gevolg van regeringv pogingen om de strijdende partijen tot bedaren te brengen. In Syrië begon zondag een reeks oefe- (Slot zie pag. 4 kol. 4) AARTSELAAR (B.) - De electroni cs heeft Zeeland Sport-atlete Els Vader zaterdag tijdens de alletiek- interlandwedstrijd België - Neder land in Aartselaar lelijk in de steek gelaten. Zowel op de 100 als 200 meter, die ze allebei won, ging het mis en zeker op de kortste sprintafstand kostte het Els Vader waarschijnlijk een Nederlands re cord. Nu keken de tijdwaarnemers verbijsterd naar de klok, die 10.67 seconden aangaf. Het was 0,21 se conden onder het officiële wereld record van de Oostduitse Marlies Göhr en hoe flitsende de Souburg- se fysiotherapeute ook over de baan ging, die uitslag werd ernstig in twijfel getrokken. Achter de jurytafel werd druk be raadslaagd. Uiteindelijk rolde er voor Els Vader niet meer uit dan een handgeklokte tijd van 11 se conden rond. Een schitterende prestatie, maar waardeloos voorde recordlijsten waarin dat „mensen werk" niet meer wordt geaccep teerd. De KNAU heeft voor een nieuw te vestigen Nederlands re cord een electronische tijd van 11.35 seconden gesteld Els Vader zou er (haar handgeklokte tijd om gerekend i ver onder gedoken zijn. Nu heeft ze als schrale troost dat de 11 seconden rond in ieder geval sneUer is dan het oude nationale handrecord van Wilma van Gooi. dat op 11 1 staat Op de 200 meter ging Jiet eveneens mis. Ze moest genoegen nemen met een handtijd van 22.9. Weliswaar een Zeeuws record maar geen Ne derlandse record. Dat staat met 23.09 (electromsch dusi op haar naam en zelfs omgerekend is dat nog-sneller dan haar handgeklokte tijd van zaterdag in Aartselaar Ondanks die tegenslag heerste er tevredenheid. Per slot van reke ning was het pas de tweede wed strijd, die de Zeeuwse atlete dit sei zoen Uep en trainer Cees van Oos ten zegt dat ze pas tegen 5 juli Eu ropa Cupwedstrijden) een piek in haar prestatiecurve moet hebben Met de tijden die ze nu realiseerde zijn de verwachtingen voor dit sei zoen in ieder geval zeer hoog ge spannen Nederland won de landenwedstrijd met 21 punten verschil Daarmee lijkt het streven van trainingscoör dinator Herman Buuts diet berei ken van de B-finale van de strijd om de Europese beker) te zullen sla gen. de vermoorde president van Bangladesj Ziaur Rahman DACCA - Dc regering van Bangladesj heeft de opstandige militairen in de havenstad Chittagong zondag tot drie maal toe een ultimatum gesteld om zich over te geven. Het laatste liep af gelopennacht om twee uur onze tijd af. Het is niet bekend of de rebellen onder generaal Abul Manzoer, die zaterdag in de vroege ochtend president Ziaur Rahman vermoordden, hieraan gehoor zullen geven. Wanneer zij dat niet doen, dreigt er een burgeroorlog in een van de armste landen ter wereld, dat in 1971 met hulp van buurland India zijn onafhankelijkheid bevocht op (W'est- iPakistan Het ultimatum van dc regering werd uitgezonden via radio Dacca, en de hele zondag herhaaid De boodschap werd voorgelezen door de plaatsvervangend president Abus Sattar. en de staf-chef van het leger luitenant-generaal Ers- had Radio Dacca meldde dat het leven normaal was in de hoofdstad en de rest van net idiia. Duiten Chittagong, een havenstad met een miljoen inwoners op ongeveer 220 kilometer ten zuidoosten van Dacca De betrouwbaarheid van deze en andere berichten is moeilijk te bepalen, omdat in Bangladesj de noodtoestand is uitgeroepen en onaf hankelijke journalisten nauwelijks kunnen werken De autoriteiten in Dacca hebben zater dag de dochter gearresteerd van de in augustus 1975 vermoorde eerste presi dent van Bangladesj. sjeik Moedjiboer Rachman Hasina Rachman was na vijf jaar ballingschap in India veertien da gen geleden naar haar land terugge keerd om de leiding op zich te nemen van de Awami Liga. de sterkste opposi tiepartij in Bangladesj Het is niet bekend hoeveel steun de op standige militairen binnen het leger hebben. Volgens hel Indiase persbu reau United News hebben zij de mili taire basis van Chittagong in handen De leider van de opstand, generaal-ma joor Manzoer. was nog geen maand ge leden 'weggepromoveerd' als comman dant van Chittagong. Hij heeft dat zijn vroegere strijdmakker en vriend, presi dent Ziaur Rahman kennelijk zo kwa lijk genomen, dat hij die tijdens een van zijn vele werkbezoeken heeft laten om brengen Over politieke tegenstellin gen tussen beiden is niets bekend. De revolutionaire regering' van gene raal-majoor Mansoor Achmed schijnt tamelijk anti-Indiaas te zyn Haar ra diozender in Chittagong zei dat het in 1972 met India gesloten vriendschaps verdrag geannuleerd zal worden Redelijk stabiel Bangladesj kon zich juist de laaste ja ren verheugen op een relatief stabiel be wind. met een democratisch gekozen president en relatief weinig inbreuken op de mensenrechten. Ziaur Rahman, sinds 1953 in het leger van Pakistan (dat toen nog samen met Bangladesj een staat vormde», kwam in 1975 in de aandacht na een staatsgreep van linkse officieren, waarbij de vader van het on- alhankelijke Bangladesj. sjeik Moeji- boer Rahman, om het leven kwam Na een coup en een tegencoup werd gene raal Zia tot president benoemd. Bij verkiezingen m 1978 versloeg Ziaur Rahman zijn rivaal in de strijd om het presidentschap met royaal verschil, en het daarop volgende jaar behaalde zijn partij de pasopgerichte Nationalisti sche Partij van Bangladesj. twee derde van de parlementszetels President Ziaoer Rahman voerde een meer pro-westerse politiek dan zijn voorganger. Tot ergernis van India zocht hij naar een onafhankel i jkerc po sitie ten opzichte van New Delhi, waar zijn regime als pro-Amerikaans werd beschouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1