PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Advies grote vier: informateur uit CDA Habib zet missie Midden-Oosten voort Rellen in Utrecht om jongerencentrum D'66: GEEN COMBINATIE MET CDA EN VVD Hoogleraren bieden koningin methode snelle formatie aan DePZC hi Dijk van een krant k; an daag Jongen (16) bij brand Oostburg omgekomen Weduwe van Sun Yatsen overleden AANVAL ISRAEL OP LIBISCHE RAKETSTELLING Brady heeft longontsteking Vrij warm Droog weer en zonnige perioden. Mid- dagtemperaturen ongeveer 23 graden, vlak aan zee enkele graden lager. Zwakke tot matige ioind uit zuid tot zuidoost. 224e jaargang no. 126 Zaterdag 30 mei 1981 GEWONDENEN VEEL SCHADE De moeilijkheden komen in kaart DEN HAAG - V rijdag ontving Koningin Beatrix de fractieleiders van de vier grootste partijen in het paleis aan de Lange Voorhout in Den Haag i.v.m. de besprekingen over de vorming van een nieuw kabinet. Vlnr: Van Agt, Wiegel, Terlouw en Den Uyl. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De fractievoorzitters van de vier grote partijen in de Tweede Kamer hebben vrijdagmiddag koningin Beatrix geadviseerd een informateur uit CDA-kringen aan te wijzen. Deze moet de weg banen voor een kabinet dat kan rekenen op een meerderheid in het parlement. Daarnaast gelooft D'66-leider Terlouw dat de informateur ook al moet onderzoeken wie in dat kabinet premier dient te worden. Zoals al eerder gebleken was. zijn rege- informatie-opdracht. CDA en WD wil len dat de informateur begint met het opstellen van een economisch herstel plan. PvdA en D'66 geloven dat deze weg doodloopt; zij willen eerst de poli tieke kleur van het nieuwe kabinet be palen. ringsfracties en oppositiepartijen het oneens over de verdere inhoud van de PAGINA 2 drukte Een groot aantal toeristen heeft pas vrtldag de weg richting Zeeland 'ge vonden'. Volgens VW-woordvoerders was het op de meeste plaatsen 'lekker druk' De campings aan de kust zijn zelfs zo goed als vol. Directeur J de Regt van de provinciale VW gaf als mogelijke verklaring voor de 'verras sende drukte' een betere weersver wachting voor het weekeinde. PAGINA 3 superbadplaats Het circuit van Zandvoort is nu In han den van een Canadese maatschappij. Dat bleek tijdens een bijeenkomst ln Zandvoort. waar het concern zijn plan nen om van Zandvoort een 'superbad plaats' te maken presenteerde. Vol gens de burgemeester van Zandvoort zal de raad, ook na deze nieuwe ont wikkelingen. niet op het principebe sluit dat het circuit moet verdwijnen terugkomen. PAGINA 7 or-conflict De bedrijfsledengroep van de Indus triebond FNV overweegt ernstig stap pen te ondernemen die zouden moeten lelden tot het vertrek van de heer D. Meijer (Vrije Lijst) uit de onderne mingsraad van de koninklijke maat schappij De Schelde In Vlissingen. Volgens de bedrijfsledengroep grijpt Meijer alle mogelijke futiliteiten aan om het functioneren van de ondeme- te dwarsbomen. over eens dat de informateur de tot standkoming van een nieuw kabinet zo ver mogelijk moet voorbereiden. Niet alleen sociaal-economische problemen moet hij aan de orde stellen, maar ook zaken zoals de modernisering van de kernwapens en de kerncentrales. De vier fracties zijn het er overigens De CDA-fractie wil dat er een „parle- PAGINA 9 bijstand Met Ingang van 15 juni wordt een lan delijk uniform systeem voor rechtsbij stand aan on- en minvermogenden van kracht. Tot nu toe moest men voordat hulp van een advocaat of een deurwaarder werd verleend bi] de ge meente een 'bewijs van onvermogen' halen. Dat bewijs wordt binnenkort vervangen door een 'verklaring betref fende Inkomen en vermogen'. Wie min der dan 2000 gulden per maand ver dient, krijgt volgens de nieuwe rege ling kosteloos rechtshulp PAGINA 21 luxe Er is een schrijnend gebrek aan tennis- accommodatle. Het gevolg Is dat er el lenlange wachtlijsten bestaan. In Zee land (dertienduizend tennissers) ls het aantal wachtenden volgens een voor zichtige schatting al drieduizend. Ten nis. de nieuwe volkssport, dreigt dus langzamerhand weer een luxe te wor den Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 21 en 23. Radio en televisie: 25. Financiën: 26. Zaterdagkrant: 15, 16, 17 en 19. mentair meerderheids-kabinet op een zo breed mogelijke basis" tot stand komt. CDA-leider Van Agt heeft konin gin Beatrix geadviseerd twee kabi netsinformateurs te benoemen, die een economisch herstelplan moeten op stellen. Het CDA gelooft dat twee in formateurs beter opgewassen zijn te gen de vermoeienissen. Ook zullen zij sneller kunnen werken. Nadien zullen zij ook andere zaken bij hun informa tiepoging moeten betrekken. De CDA-fractie heeft ook al uitgespro ken niets te voelen voor een zogenaamd „nationaal kabinet" en evenmin voor een voortzetting van de huidige coali tie. met gedoogsteun van de kleine rechtse partijen. Blijft dus over ,,al het geen daar tussenligt", aldus Van Agt Dat is dan alleen een kabinet van CDA, PvdA en D'66 of een kabinet van CDA, WD en D'66. Van Agt heeft de koningin meer dan twee namen van kandidaten genoemd. Hij heeft van de CDA-fractie een volle dig mandaat gekregen om op dit punt voorstellen te doen. Van Agt zei hier over „her en der in samenspraak" te zijn PvdA en D'66 geloven dat slechts één kabinet mogelijk is, en dat is samen- (Slot zie pag. 4 kol. 4) UTRECHT - In Utrecht is het vrijdagavond tot ernstige on geregeldheden gekomen tus sen de politie en aanhangers van de actiegroep „Tivoli Tij delijk". De moeilijkheden ont stonden toen enkele honder den jongeren het zogenoemde NV-huis aan de Oude Gracht in het centrum van de stad wil den bezetten. „Tivoli Tijdelijk" wil dit al enkele jaren leegstaande pand ingericht zien als jon gerencentrum. B en W van Utrecht vin den het gebouw ongeschikt voor dit doel vanwege de geluidsoverlast voor de omgeving en het brandgevaar. De politie trad op toen de actievoerders eerst barricaden oprichtten en daarna het pand bestormden. Aan beide zijden vielen enkele lichtgewonden, talloze ruiten in de omgeving sneuvelden In het gekraakte NV-huis heeft de afge lopen nacht een popfeest plaatsgevon den, nadat de politie zich had terugge trokken. Om verdere moeilijkheden te voorkomen hebben B en W van Utrecht en de hoofdcommissaris besloten niet verder in te grijpen. Komende week vindt overleg plaats tussen de verte genwoordigers van ..Tivoli tijdelijk" en OOSTBURG - De 16-jarige G. Fieret uit Oostburg is vrijdagavond bij een brand in zijn woonplaats om het leven gekomen. De brand ontstond in een container op het terrein van een vis handel aan de Industrieweg in Oost burg, die was ingericht als werkplaats en waarin het slachtoffer aan een bromfiets werkte. De brand ln de container onstond, door nog onbekende oorzaak, omstreeks tien uur. Omwonenden hebben eerst nog geprobeerd de brand met behulp van een waterslang van het visbedrijf te blussen. De inmiddels gewaarschuwde brandweer arriveerde korte tijd later en wist de brand binnen enkele minuten te blussen. Toen de brandweerlieden de container met behulp van perslucht maskers konden betreden bleek de jon gen al te zijn overleden. De technische recherche van de rijkspolitie begon om streeks middernacht aan het onder zoek naar de oorzaak van de brand. het gemeentebestuur om escalaties de komende maanden te voorkomen. Een definitieve oplossing voor de ves tiging van een jongerenéentrum zal nog zeker enkele maanden op zich la ten wachten. PEKING (AFP/RTR/DPA) - Soong Chinling, de weduwe van de stichter van de Chinese republiek, Sun Yast- sen, is vrijdag in Peking overleden. Dit heeft het Chinese persbureau Nieuw China bekendgemaakt. Mevrouw Soong speelde een grote rol in de Chinese politiek en werd een week geleden benoemd tot honorair presi dent van de Chinese volksrepubliek. Radio en televisie onderbraken hun uit zendingen om haai' overlijden aan kan ker bekend te maken. De aangekondig de rouwplechtigheden zijn de grootste sinds de dood van Mao Zedong Het be grafeniscomité bestaat uit 392 leden on der wie partijvoorzitter Hua Guofeng. Mevrouw Soong die 90 jaar werd. komt uit een zeer vooraanstaande Chinese fa milie. Haar zus, Soong Meiling, is de we duwe van de nationalistische generaal Chiang Kaishek, die na 1949 staats hoofd was van het anti-communisti sche Taiwan. De begrafenis vindt woensdag plaats, voorafgegaan door een periode van drie dagen officiële rouw. waarbij alle vlaggen halfstok zul len hangen. De begrafenis zal worden bijgewoond door de hele Chinese top en rechtstreeks via televisie worden uitge zonden. Soong Chingling werd twee weken gele den. toen ze al zwaar ziek was. lid van de communistische partij. Ditzou sindsja- ren een wens van haar zijn, maar voor zitter Mao achtte het indertijd nuttiger dat ze geen lid werd van de partij omdat ze als vooraanstaande persoon van voor de machtsovername in 1949 een symbool kon zijn voor niet-communis- ten in en buiten de volksrepubliek. In Engeland en Wales zijn in 1980 meer dan 130.000 zwangerschappen af gebroken. aldus officiële cijfers. Dat waren er ruim tien procent meer dan in 1979. Tegenstanders van de liberale abortus wetgeving noemen de stijging alarme rend en eisen van de regering, dat zij meer doet voor betere gezinsplanning DEN HAAG - De 'verborgen camera'van Paleis Lange Voorhout Ingebouwd in de bloembak van een belendend perceel staat deze 'verborgen camera gericht op de ingang van het palets. zodat de recherche het wakend oog kan houden op de gaande en komende man... DELFT (ANP) - Drie hoogleraren en een docent aan de TH in Delft heb ben koningin Beatrix vrijdag een advies voorgelegd voor een snelle regeringsvorming. Het viertal wil met de eigen methode voorkomen dat de formering evenals voorgaan de keren een lange tijd in beslag gaat nemen en Nederland 'zit opge scheept' met een demissionair kabi net. Het viertal, prof dr. ir T. J Viersma. prof dr. ir H G Stassen. prof. ir. O H. Bosgra en dr. Sj. Dijkstra, is bij zijn advies uitgegaan van de werkwij ze zoals die in de techniek wordt toe gepast, namelijk het gelijktijdig en onafhankelijk van elkaar laten werken van deskundigen. Allereerst zou koningin Beatrix aan Terlouw (D'66) een informatie-opdracht moe ten verlenen, inzake de regeringsvor ming. Een tweede informatie-op dracht aan prof. Zijlstra (CDA), zou een advies moeten opleveren Inzake de problematiek van economie, werkgelegenheid en financiën. A. Mansholt (PvdA) zou als adviseur moeten worden benoemd inzake de problematiek van kernenergie en -bewapening. Tenslotte zou de ko ningin H. Vonhoff (WD) als adviseur inzake de herstructurering van de de partementen en de door deze uit te voeren taken moeten benoemen. Volgens het advies van het viertal zouden Zijlstra. Mansholt en Vonhoff elk een conceptadvies aan een com missie van vijf kamerleden moeten voorleggen en vervolgens met steun van viervijfde van die commissie bin nen twee weken aan de koningin schriftelijk advies moeten uitbren gen. Volgens het plan van de hoogleraren moet de voorzitter van de tweede ka mer de informateurs en adviseurs met hulp bijstaan, waardoor zij allen binnen twee weken met hun taak klaar zijn. Het laatste dat het viertal meegegeven dient te worden is het verzoek htm adviezen toch vooral in begrijpelijk en eenvoudig Neder lands op te stellen. Voor zij het advies aan de koningin vrijdag overhandigden, hebben de hoogleraren 's ochtends hun plan aan dr. W. Drees sr. voorgelegd met het verzoek hun plan aan een staat kundige toets te onderwerpen. Over de in hel stuk genoemde personen wenste dr. Drees geen opmerkingen tc maken. De hoogleraren hebben met opzet vier 'kopstukken' van de grote partijen gekozen, om elke schijn van partijdigheid te voorko- WASHINGTON - JERUZALEM - BEI ROET (RTR, AFP, UPI) - De Ameri kaanse speciale afgezant, Philip Ha- bib, zal zijn missie naar het Midden oosten voortzetten. Volgens week zal hij naar hel gebied terugkeren, zo zei hij vrijdag na een onderhoud met pre sident Ronald Reagan. Deze noemde de missie van Habib 'enorm succesvol, bijna miraculeus' bij het tegenhouden van Israel en Syrië van de 'rand van oorlog' (in hun crisis over de door Syrië in Libanon geplaat ste raketten). Israëlische functionarissen uitten vol doening over de resultaten van een luchtaanval tegen wat zij een door Li- blèrs bemande raketinstallatie ln Liba non noemden. Zij zeiden te hopen dat deze aanval de Syriërs ertoe zou bren gen hun raketten uit het land weg te halen. Volgens de Israëliërs werden bij de aanval van donderdag alle vier SA 9-raketlnstallaties in en bij de stad Da- mour. 15 km ten zuiden van Beiroet, vernietigd. De leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. Yasser Arafat, heeft vrijdag verklaard dat er Libische militairen aan de kant van de Palestij- nen in Libanon vochten en het het Pale stijns verzet SA-raketten bezat. Israël vervolgde zijn luchtaanval op Damour met een commando-aanval vanuit zee waarbij twee doden zouden zijn gevallen. Een Palestijnse militaire woordvoerder zei dat de Israëliërs in Na'meh. 25 km ten zuiden van Beiroet, met een landingsvaartuig aan wal kwa men. Zij vernietigden een militair voer tuig alvorens terug te keren. Over het aantal slachtoffers van de luchtaanval van donderdag lopen de versies uiteen. De Libanese radio sprak van zeker 25 doden of gewonden. Kran ten en andere radiostations in Beiroet gaven cyfers. oplopend tot 30 doden en 100 gewonden Volgens Amerikaanse zijde had Philip Habib van betrokken partijen de infor mele toezegging gekregen dat zij tij dens zijn verblijf in Washington geen nieuwe militaire acties zouden onder nemen die verband houden met de SY'- rische raketinstallaties in het Bekaa- dal in het noordoosten van Libanon. Gezegd werd dat de Amerikaanse rege ring hoopte dat de jongste Israëlische aanvallen aan de Middcllandse-Zee- kust geen negatieve invloed zou uitoe fenen. Libiërs De Amerikaanse regering heeft vrijdag verklaard dat zich Libische militairen in Libanon bevinden. Deze 'inmenging die een gevaarlyke situatie compli ceert. werd krachtig veroordeeld Volgens de laatste inlichtingen waar over de Amerikaanse inlichtingendien sten beschikken, bevinden zich ca. 150 Libische soldaten 'sedert bepaalde tijd' ln Libanon, aldus David Passage, een van de woordvoerders van het State Department. Zij hebben kennelijk als belangrijkste taak de luchtdoelraketln- staliaties te bedienen die onder contro le van de Palestijnse strijders staan, zo voegde hij eraan toe De Sowjet-Unie en Jordanië hebben zich uitgesproken voor bijeenroeping van een internationale conferentie over het Midden-Oosten. Dit staat in een gemeenschappelijk communique dat vrijdag aan hel slot van een vier daags bezoek van koning Hoessein aan Moskou is uitgegeven. Aan zo'n confe rentie zou de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO op voet van gelijk heid met de andere participanten moe ten deelnemen. 'oningin Beatrix is begon- de vele moeilijkhe- den en de weinige mogelijk- heden in kaart te brengen, die de verkiezingsuitslag van af- gelopen dinsdag heeft opgele verd als 'maatgevend' voor de vorming van een nieuw kabinet En op de eerste dag van haar consultaties, gisteren (daar passeerden de voorzitters van de beide kamers der staten-generaal, vice- voorzitter Scholten van de raad van state en de fractievoorzitters van de vier grootste politieke partijen i heeft zy moeten vaststellen dat er een patroon ligt zonder veel iyn en mèt veel tegen stellingen. De logica van de stembus wijst naar de formatie van een kabinet dat kan steunen op een brede meerder heid, gevormd door de twee grootste partijen CDA en PvdA en de brugfiguur van D'66 daartussenin. Immers andere 'echte' meerderheden zijn weggevallen. De droom van een links blok is een droom gebleven; de krappe meerder heid van de huidige combinatie CDA- WD is eveneens verdwenen. Maar die logica is zeker niet terug te vinden irj de adviezen van alle direct betrokkenen aan het staatshoofd. Het Ls nu al duide lijk dat ais een dergelyk kabinet van CDA-PvdA-D'66 er komt. het pas via veel omwegen en door allerlei politieke mijnenvelden te vermijden zal worden bereikt. Enige punt van overeenkomst in de politieke voorkeuren van de 'grote vier' aan de koningin was de aanbeve ling om maar eens te beginnen met een informateur van CDA-huize. de partij die als grootste uit de stembusuitslag naar voren kwam. Maar wat die infor mateur (het CDA wilde er zelfs twee) dan als opdracht mee moet krijgen, daarover was eenheid in denken van het eerste moment af ver te zoeken Voor PvdA en D'66 bleven er niet veel andere mogelykheöen over dan samen maar meteen afstevenen op de politie ke keuze om met het CDA een centrum - linkse combinatie te vormen, die uit sluitend en alleen in die gezameniyk- heid nog tot beduidende Invloed kan leiden. Beiden stelden in dc toelichting op hun advies ook vast dat een ander soortig samenwerkingsverband - waar voor de VVD binnen de gezichtskring komt - wat hen betreft was uitgesloten. Met de nodige stelligheid legden Den Uyl („zelden is het zo simpel geweest als nu") en Terlouw („een combinatie met de WD is alleen theorie en kiezersbe drog") zich tegenover hun respectieve lijke achterbannen vast. In de adviezen van WD en CDA is een onverhulde po ging te herkennen om PvdA en D'66 uit elkaar te spelen. Van Agt wil ln de prak tijk van de formatie vastgesteld zien of D'66 er echt niet toe over te halen is het toch maar eens met de WD (centrum rechts) te proberen. Hy houdt de han den volledigvrij. „Anderen moeten zeg gen wat ze wilien: en dan niet alleen via microfoons", het hy na afloop van zijn bezoek aan de koningin weten. Nieuw element in de wenken van de twee oude coalitie-partners (CDA en WD) aan de koningin Ls dat de infor- mateur(s) de opdracht zou moeten wor den verleend om een financieel-econo-, misch herstelplan op te stellen en een basisformule te vinden voor een aantal andere omstreden zakefi zoals defensie en kernenergie. Van Agt heeft daarbij in het achterhoofd een opzet zoals kort voor de verkiezingen naar voren ge schoven door minister Albeda (sociale zaken). In dat plan-Albeda zyn allerlei denkbeelden en voornemens te herken nen. waarop alle vier partijen zich in beginsel wel zouden kunnen verenigen een industrialisatieplan. 2 procent loonmatiging, het druk besproken CNV-werkgelegenheidsfonds, arbeids- tydverkorting en deeltydbanen. hand having van de netto-nettokoppeling tussen minimum-inkomens en mini mum-uitkeringen en gerichte steun aan industrieën met uitzicht. De maatrege len, zoals Albeda die zich voorstelt lij ken het CDA naar buiten verkoopbaar omdat Albeda zich vrij 'onpartijdig' kan opstellen (hij komt op de CDA-ka- meriyst niet voor), omdat Albeda nog een redelijk krediet heeft by de vakbe weging en omdat Albeda wordt gere kend tot een van de kandidaten voor een informateur-schap. De eerste piketten voor de kabinets formatie zyn uitgezet Verkiezings beloftes, de winst- en verliesrekening van de stembus, begin deze week. de beperkte ruimte waarbinnen vrijwel al le in aanmerking komende partyen te genover de eigen achterban nog kun nen manoeuvreren, oude tegenstellin gen en extra scherpe kanten die de campagne daaraan heeft geslepen, per soonlijke rivaliteiten en de harde les van de formatie in 1977. - het speelt alle maal mee. Het wachten ls op de eerste duidelykheid; de keuze van de kabi- netsinformateur(s). vdM WASHINGTON (RTR) - James Brady, de perschef van het Witte Huis die bij de mislukte aanslag op president Rea gan op 30 maart in het hoofd geschoten werd, heeft longontsteking gekregen. Een woordvoerder van het ziekenhuis zei dat de toestand van de 40-jarige Bra dy afgezien van de complicatie, goed was. De perschef heeft twee hersen- en een longoperatie doorstaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1