PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Schmidt: gesprek over kernwapens Levenslang voor Yorkshire Ripper Geheim overleg over de vervoerstalang GROOT NIEUWE FRANSE REGERING GAST AAN TAFEL REAGAN WIL ONDERHANDELEN DE GROENE BV. RET SOLIDAIR: MAAND GRA TIS RIJDEN 224e jaargang no. 121 Zaterdag 23 mei 1981 Automobielbedrijf oaês tyccfce(a.-</ea&l An|«u«<-|lr*4> 5-7 4460 AC GOOS T««loon OMOO-1MIO ziekte In SparOe ls vrijdag een twintigjarige vrouw overleden aan de gevolgen van 'atypischelongontsteking', een myste rieuze ziekte die al dertien mensenle vens heeft geèlst sinds het begin van de maand De Spaanse bevolking heeft de schrik te pakken, maar officie- Ie Instanties zeggen dat het zo'n vaart niet loopt. •i Van onze correspondent i LONDEN - Peter Sulcliffe, alias de Yorkshire Ripper, is in het gerechtshof de Old Bailey in Londen schuldig be vonden van moord op 13 vrouwen. Sul cliffe werd veroordeeld tot een levens lange gevangenisstraf. De rechter noemde Sutcliffe een „ongewoon ge vaarlijke man" en voegde eraan toe dat hij minstens 30 jaar van die straf uit zou moeten zitten. Na een proces dat veertien dagen duur de werden de twaalf juryleden gisteren de rechtszaal uitgestuurd om te beslis sen of Sutcliffe geestelijk gestoord was of een koelbloedige moordenaar Sut cliffe had eerder bekend dertien vrou wen vermoord te hebben en op zeven anderen mislukte aanslagen te hebben gepleegd De rechter vroeg de jury om een unanie me beslissing, maar accepteerde zes uur later een meerderheidsoordeel De zes vrouwen en zes mannen van de jury concludeerden met tien tegen twee dat Sutcliffe de moorden in koele bloede ge pleegd had Volgens ooggetuigen leek Sutcliffe voor het eerst tijdens het proces tot leven te komen, toen de rechter zijn uitspraak deed. Daarvoor had hij doodstil in de rechtszaal gezeten, slechts af en toe wat rondkijkend, maar nooit naar zijn vrouw. De jury verwierp Sutcliffe's pleidooi en dal van zijn verdediging.dat de Rip per stemmen van God gehoord had. die hem de opdracht hadden gegeven pros tituees te vermoorden omdat zij „het slijk der aarde" zouden zijn. De jury verwierp eveneens het oordeel van de psychiaters dat Sutcliffe geestelijk niet toerekeningsvatbaar was. Na een speurtocht van vijfjaar en de veroordeling van de Yorkshire Ripper zei de politie „blij te zijn met het oor deel" en opgelucht dat het allemaal voorbij was. „Ik hou nog steeds van hem cn ik zal hem nooit in de steek laten", verklaar de Sonia Sutcliffe, de vrouw van de Yorkshire Ripper. Mevrouw Doreen Hill, moeder van het laatste slachtoffer van de ripper, Jac queline Hill, die gisteren 21 jaar ge worden zou zijn. zei dat men w at haar betreft Sutcliffe tot de galg had mogen veroordelen. „Niettemin ben ik tevre den. Ik had 'm zelf wel w illen vermoor den". zei ze. WASHINGTON (REUTER/UPI/DPA) - Bondskanselier Schmidt van West-Duitsland is er zeker van dat de Amerikaanse presi dent met de Sowjet-Unie over beperking van kernwapens in Europa wil onderhandelen. Volgens het jongste NAVO-besluit Rome zouden de onderhandelingen nog voor het eind van dit moeten beginnen. Schmidt sprak op een persconferentie na zijn eerste gesprekken met Reagan. Het resultaat van hun officiële ontmoeting werd in een gemeenschappelijke verklaring neergelegd. Een datum voor het begin van de onder- zou de hele internationale politieke s handelingen is er echter nog niet. Rea- gan bevestigde tegenover Schmmidt, dat de Verenigde Staten het zogenaam de dubbelbesluit van de NAVO zullen volgen, namelijk moderniseren van de kernwapens in Europa onder gelijktij dig onderhandelen over beperken van deze wapens met de Sowjet-Unie tuatie totaal veranderen Schmidt zei zeer ingenomen te zijn met het Amerikaanse besluit voor het ein de van het jaar onderhandelingen over kernwapens met de Sowjet-Unie te be- Volgens de verklaring van Schmidt en Reagan hebben het expansionistisch optreden van de Sowjet-Unie en de be wapeningsinspanningen van de Sow- jetseen ernstige internationale situatie doen ontstaan. Zij willen op deze uitda ging met vastberadenheid reageren en tevens de dialoog met de Sowjet-Unie Instandhouden De bezetting van Af ghanistan door de Sowjet-Unie wordt onaanvaardbaar genoemd. De Sowjets moeten hun troepen terugtrekken. Po len dient zijn problemen volgens de ver klaring van Reagan en Schmidt zonder inmenging van buitenaf te kunnen op lossen Elke interventie in Polen heeft naar hun oordeel ernstige gevolgen voorde internationale betrekkingen en bezuinigen Wie over bezuinigingen praat, moet ook maar eens denken aan vemunde- nng van het gebruik van genotsmidde len Dit verklaarde de heer R Visser directeur van het Zeeuws Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs vrijdag by de presentatie van het jaarverslag '.an zyn organisatie. Volgens de heer Visser kosten de gevolgen van het bui tensporig gebruik vah genotsmidde len de gemeenschap jaarlijks vele mil joenen guldens milieu EVP-dominee zegt dienst af na bedreiging DRACHTEN - Dominee Tjisse Talsma. gereformeerd predikant in Drachten, zal zondag niet voor gaan in de kinderdienst in de Noor- derkerk in zijn woonplaats. Hi.i heeft de dienst afgezegd, nadat hij door de telefoon was bedreigd. Er werd hem onder meer toegevoegd: U komt zondag de kansel niet op, daar zullen wij wel voor zorgen". De predikant is voorzitter van het gewest Friesland van de Evangeli sche Volkspartij en tegen elk ge bruik van kernwapens. De tele foontjes - vijf of zes - waren in enke le gevallen afkomstig van leden van dezelfde kerk als waarin ds. Talsma voorganger is De predikant heeft afgezien van de dienst, omdat hij ordeverstoring, juist in een kinderdienst. wil ver mijden. Een collega neemt zondag zijn taak over. Ds. Talsma voelt zich. zegt hij, wel geraakt door deze manier van politiek argumenteren. Een gemeentelid voegde hem toe niet weer bij hem in de kerk te zul len komen als hy zijn anti-kernwa- penstandpunt, niet laat varen Dat is hij overigens niet van plan Hij ziet de kernwapens als een bedrei ging van Gods schepping. De predikant is door de gebeurte nissen zo overspannen geraakt, dat hij op dokters advies enkele weken rust moet ginnen en met het feit. dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken het initiatief heeft genomen tot voorbereidend overleg over de kern wapens in Europa met de Sowjet-Unie om te komen tot een basis voor het be ginnen van formeel overleg. De modernisering van deze wapens, zo zeiden Schmidt en Reagan in hun ver klaring. is 'essentieel voor de veiligheid van het INAVO) bondgenootschap en als basis voor daarmee gelijk lopende onderhandelingen die concrete resulta ten moeten opleveren ter beperking van deze wapen'. De Amerikaanse regering heeft vrij dag afwijzend gereageerd op de voor stellen van de Russische president Brezjnjev om internationale conferen ties te beleggen over Libanon, Afgha nistan en het gebied van de Perzische Golf. Washington ziet niet hoe de uit breiding van het aantal gesprekspart ners een oplossing en een 'zeer delicate en zeer gevaarlijke situatie naderbij kan brengen', zo verklaarde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Woordvoerder Dean Fischer meende dat Brezjnjev vrijdag in Georgie al leen maar oude voorstellen heeft her haald. SCHMIDT NAAR MITTERRAND WASHINGTON - Op zijn terugreis vanuit Washington waar hij bespre kingen met Reagan voerde doet bonds kanselier Schmidt morgen, zondag. Parijs aan voor een ontmoeting met de nieuwe Franse president, Francois Mitterrand. Om 11.00 uur 's ochtends wordt hij op het Elyse verwacht, zo werd in Bonn bevestigd. De ontmoeting van zondag in Parys zal een eerste persoonlijke contact tussen Schmidt en Mitterrand zijn. zo werd vrijdag in goed ingelichte kringen in Bonn vernomen. Doel van Schmidt is de nieuwe Franse president nog in het weekeinde over zijn overleg met de Amerikaanse president te mlomreren. Hij wil tevens de grote lijnen van de politiek van Mitterrand vernemen, vooral waar het Europese aangelegen heden betreft Mitterrand heeft zich eveneens voor de ontwikkeling van goede betrekkingen tussen Frankrijk en West-Duitsland uitgesproken, maar wijst speciale be trekingen tussen Bonn en Parijs binnen de EG af Minister Ginjaar en staatssecretaris Wallis de Vries hebben gisteren het wetsontwerp milieu-effectrapportage aan de tweede kamer aangeboden. Als het aan de bewindslieden ligt., mag het niet meer voorkomen dat. vergunnin gen voor allerlei activiteiten worden verleend zonder dat er voldoende in zicht bestaat ln de gevolgen voor het milieu, PAGINA 9 veerdienst Groen licht voor het ontwerp van een nieuwe dubbeldeks veerboot. Provin ciale staten gaan akkoord met het ini tiatief van het dagelijks bestuur van dc provincie, dat mogelijk niet zal re- sulleren ln daadwerkelijke bouw. maar overbodig wordt met een tijdige aanleg van de Vaste Oeververbinding Westerschelde PARIJS - De Franse president Fran cois Mitterrand heeft vrijdag dc sa menstelling van de nieuwe regering bekendgemaakt. Claude Cheysson, die nu als lid van dc Europese commissie verantwoordelijk is voor de betrek kingen met de ontwikkelingslanden, wordt minister van buitenlandse za ken. De 61-jarige Cheysson heeft zich ccn zekere faam verworven in dc on derhandelingen over dc vernieuwing van de conventie van Lome. over de economische samenwerking tussen de EG cu een aantal ontwikkelingslanden in Afrika, het Caraibische gebied en dc Stille Oceaan. De belangrijke post van minister voor economische zaken en financien gaat naar de 61-jarige Jacques Delors, die ook bulten de kring van pohtieke geest verwanten als een bekwaam vakman wordt beschouwd Delors heeft onder De Gaulle meegewerkt aan de wetge ving op de medezeggenschap in het be drijfsleven Voor zijn ministerschap was hij directeur van do nationale bank. Minister van defensie wordt Charles Hernu. een naaste medewerker van Mitterrand, en defensiespecialist van de socialistische partij De 71-jarige veteraan Gaston DelTerre. De besprekingen in het Witte Huts tussen de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en president Reagan werden onderbroken voor een staatsdiner waaraan ook beide echtgenotes deelnamen. Uiterst links Hannelore Schmidt met naast haar Nancy Reagan DEN HAAC. - Burgemeester en wethouders van Den Haag hebben vrijdagavond vertrouwelijk overlegd met de Vervoersbonden CNV en FNV om de nu al zestien dagen durende staking van het Haagse openbaar vervoer te doorbreken. Het overleg duurde tot in de nacht cn werd op een geheime plaats gehouden omdat partijen zich anders wellicht verleid zouden voelen tot harde, opzienbare uit spraken. Een directe oplossing van het 'geheime' overleg werd niet verwacht. Burge meester Schols wilde zelfs niet van be middeling' spreken, maar van „het pro bleem helder krijgen zodat we weten wat eraan gedaan kan worden" Gepro beerd zal in ieder geval worden een be perkte dienst van bussen en trams te laten rijden voor gehandicapten, be jaarden en mensen die op ziekenbezoek willen Hoewel steeds de Haagse wethouder voor verkeer en vervoer. Nyqvist. be trokken ls geweest bij het loonconflict van buschauffeurs en trambestuurders, vond het college van B en W het nodig gisteren in te grijpen nadat de stakers een uiterste bod van de HTM hadden afgewezen en de plaatselijke onderhan delaars de actie daarop doorzetten. Het hoofdbestuur van CNV heeft die hou ding van de stakers openlijk afgekeurd. Schols zei voor het overleg vrijdag avond begon dat het gemeentebestuur bereid is geld te betalen voor een oplos sing in het loonconflict. Of de gemeente ook bereid is de buschauffeurs en tram bestuurders de toezegging te doen dat burgemeester van Marseille en fractie leider van de socialistische partij in de nationale vergadering, wordi minister van binnenlandse zaken en decentrali satie. Michel Rocard. bmncn de socialist! sche partij Mitterrands rivaal voor de presidentskandidatuur, wordt minister voor planning en ruimtelijke ordening Ook de vertegenwoordiger van de mar xistische linkervleugel van de socialis tische party. Jean-Pierre Chevene- ment. krijgt een ministerpost: hij wordt minister voor onderzoek en technolo gie In de regering van premier Pierre Mau- roy zyn ook enkele ministers opgeno men die geen lid zijn van de socialisti sche party. De centrumlinkse Michel Jobert minister van buitenlandse za ken onder Georges Pompidou, wordt minister van buitenalandse handel Hy heeft als president van de 'beweging van democraten' meegedaan aan dc verkiezingen. Maurice Faure van de be weging van links-radicalen, krijgt de post van minister van Justitie Dc nieuwe Franse president Francois Mitterrand heeft vrijdagochtend zoals werd verwacht het parlement ontbon- Slot zie pagina 8 kolom 4) ingegaan wordt op hun eisen (hogere inschaling in de cao met behoud van ongemakkentoeslagl kon hij niet zeg gen Het is ook de vraag of de gemeente Den Haag dat kan doen Formeel is de gemeente de enige aandeelhouder van de HTM. de vervoersmaatschappij, en kan ze de lonen van het personeel vast stellen Voor het niet-rijdend HTM-per- soneel is dat ook gedaan Rotterdam Dc vervoersbonden FNV hebben vrij dag hun leden bij het streekvervoer in de regio Rotterdam geadviseerd uit sluitend kaartjes te verkopen tot of vanaf dc stadsgrenzen van het ver voergebied van de RET. De busehauf- tSlot zie pagina 8 kolom 4) Lek koelsysteem kerncentrale VS ATHENS/ALABAMA (UPI/AP) - We gens een lek in het koelsysteem is vrij dag een van de drie eenheden van een Amerikaanse kerncentrale gesloten, zo heeft de exploitante. Tennessee Val ley Authority, (TVA) bekendgemaakt. Het gaat om de centrale Browns Ferry, de grootste in de Verenigde Staten Ruim 16.250 Liter radioacties koelwater is uit het koelsysteem van de kerncen trale vrijgekomen Functionarissen van de TVA die de cen trale exploiteert zeiden dat het radioac tieve water was opgevangen in een noodbassin binnen de centrale Er was bij de incident geen straling vrij gekomen en er bestond geen gevaar voor personeel of bevolking, aldus de directeur van het alarm controle een trum van TVA in Chattanooga. PAGINA 35 herstel chemie Dc cyfers van de grote internationale chemische ondernemingen tonen een verbetering van de resultaten in de be- uftifetak De chemische industrie lijkt ach w herstellen van de inzinking als ?cvolg van de economische recessie Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 29 en 31. Radio en televisie: 33. Financiën en economie: 35. Zaterdagkrant: 19, 20. 21, 23 en 25. Streekplanwerk momentopnamen Met een beetje goede wil is het debat over het beleid met het oog op het toekom stig gebruik van een belang rijk stuk ruimte in deze pro vincie, gisteren in de Staten van Zeeland, te beschouwen als de voorlopige afsluiting van een stuk voor lopigheid Op tafel lagen het beleidsad vies voor de ontwikkeling en Inrichting van de Oosterschelde en het vooront werp streekplan Midden-Zeeland. Bei den hadden in het afgelopen jaar een uitvoerige eerste ronde van inspraak en overleg doorgemaakt en nu was het aan de Staten om de bevindingen tussen tijds te beoordelen en richtlijnen uit te zetten voor de verdere vormgeving aan dit ruimtelijk beleid. Eigenlijk een ver plicht nummer dus in de omstandige procedure van voorbereiding van overi gens vrij ingrijpende planologische be slissingen. Een zo goed als nieuw streekplan voor Midden-Zeeland en een toekomstig Beleidsplan voor de Oos terschelde leggen voor een reeks van jaren in hoofdlijnen een beschrijving vast van de ontwikkeling die voor de betrokken gebieden als het meest wen selijk worden gezien Aan een samen hangende visie op het toekomstig ge bruik van de ruimte in het gevoelige Oosterscheldegebied achter (straks) een half open dam en van de ruimte op Walcheren en de beide Bevelanden is dringend behoefte Rijk en provincie moeten dergelijke plannen kunnen hanteren als richting gevende en toet sende instrumenten voor activiteiten van gemeentebesturen (bestemmings plannen) en anderen. Wanneer op weg naar de definitieve versie van dergelijke beleidsplannen een markant moment passeert- zoals dus gisteren in de Staten het geval, dan is er aanleiding om dat goed te noteren. Want de route is lang en het geduld moet groot zijn. Op wat stevig gerommel na over al dan niet strakke nchtlynen voorde ontwikkeling van groei- en plattelands kernen en over een nadere bezinning op het hoofdstuk landbouw, is het debat gisteren zonder veel problemen en vry kabbelend verlopen De staten hebben het sein gegeven voor het afleggen van de afstand naar de volgende horde Voor het Oosterscheldebeleid is dat het toekomstige beleidsplan zelf en een be stuurlijke overeenkomst met alle par tijen. die straks het beheer over het ge bied zullen gaan voeren, voor het streekplan alles wat er moet gebeuren om het voorontwerp te verheffen tot een ontwerp, dat in de loop van 1982 definitiefin dezelfde Staten kan worden vastgesteld. En als het dan voor het streekplan Midden-Zeeland eenmaal zover is dat een totaal nieuwe versie op tafel ligt is het een vervanging van een in vele opzichte volstrekt achterhaald stuk uit 1968, veertien jaar na dato. Pla nologisch bestuurlijk werk is een tydro- vende. trage bezigheid, waarbij tegen woordig inspraak en overleg in alle soorten en maten voor onvermijdelijk oponthoud zorgen. En in dat moeizame proces blijkt steeds weer hoe betrekke lijk het resultaat Ls. waarop men afste vent. Doodeenvoudig omdat een men geling van achterhaalde feiten, mis- aansl ui tóngen op de praktijk van de dag en onzekerheden nu eenmaal met valt uit te bannen. Het was een voordeel dat het gevoel voor het ongrijpbare van de ruimte lijke ontwikkelingen waarmee een pro vinciaal bestuur nu al jaren achtereen stoelt, met de nodige nuchterheid in dit statendebat aan de oppervlakte kwam. In de discussie over het aantal ligplaat sen voor de watersport dat in de Ooster schelde kan worden toegelaten stelde gedeputeerde Van Geesbergen koel ties vast Is er eigenlijk wel behoefte aan die 1000 of 1500 ligplaatsen waarover wij steeds zo druk bezigzijn'' Is er eigen lijk niet al sprake van een overcapaci teit in jachthavens?" Het was of de strijd om de 'afremming van de indus trialisatie in Zeeland' zich herhaalde die werd ook gevoerd toen er van werkelijke grootscheepse uitbreidin gen al lang geen sprake meer was Het zelfde effect deed zich voor bij de be spreking van de eventuele aanleg van een Dammenweg op Walcheren, in aan sluiting op de route over de deltawer ken langs de kust Op het voorontwerp streekplan, vorig jaar ingediend, ont brak iedere aanduiding over een derge lijke verbinding Voor de verdere ont wikkeling van de uitbreidingen van Middelburg werd dat als ccn manco ge voeld. In nauw overleg met de gemeen te Middelburg, rijkswaterstaat en de provincie Zeeland wordt nu gewerkt aan een verkeersstudie Middelburg, waarbij in beginsel drie mogelijkheden onder de loep worden genomen. De sta - ten namen gisteren alvast een voor schot op de uitkomsten van die studie door duidelijk te laten merken dat wat hen betreft een nieuwe Dammenweg op Walcheren achterwege kan blijven en dat de verbinding van en naar de dam door het Veerse Gat via verbetering en aanpassing van de bestaande wegen moet worden opgevangen Veronder stellingen verschieten van kleur, onze kerheden vullen soms zichzelf op Uit spraken van ruimtelijk beleid kunnen niet anders dan momentopnamen zijn vdM Yoko Ono. de iveduwe van ex-beatle John Lennon, heeft vrijdag de hoogste culturele onderscheiding van de ge Op de penning staat geschreven. .Aan John Lennon. Zijn woorden, zijn mu ziek, zijn herinneringen, blijven mor at lijd"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1