PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Duitsers waarschuwen voor visserijconflict President Mitterand: socialisme en vrijheid Planbureau ziet lichtpunten Bl> Vierde hongerstaker van IRA overleden SENAAT VS VOTEERT GELD VOOR PRODUKTIE ZENUWGAS INCIDENT MET KOTTER UIT URK DE JAGER-TOLHOEK 7 CONCURRENTIEPOSITIE VERBETERT NU Koeler In het oosten mogelijk eerst nog een bui, van het westen uit opklaringen. Middagtemperatuur van 16 graden aan zee. Tot matig toe nemnde zuid- icestemoind 224e jaargang no. 120 Vrijdag 22 mei 1981 moriKe GOES Houtkade 7. tel 01100-21250' i zaterdag van 10.00-12 00 KEUKENS MIDDELBURG Korte Noordstraat 1. Geopend ma -vr. van 8.00-17.00 ui 1001 bouwmaterialen onder één dak! <Van onze correspondent BONN - „De Nederlandse vissers moeten bij hun vangsten de Duitse viswateren eerbiedigen wil men op den duur een ernstig conflict voorkomen". Deze waarschuwing richtte donderdag de Westduitse minister van landbouw Josef Ertl in een telex aan zijn Nederlandse ambtgenoot Braks. Dit naar aanleiding van het incident dat de Nederlandse kotter 'Limanda' woensdag voor de kust van Sleeswijk-Holstein veroorzaakte. De Nederlandse boot uit Urk. die vol- sns beweringen van het Duitse visse- -noeacht binnen de 12 mijls-zone met waar tuig naar tong viste en daarbij op duidelijke wijze het Duitse visserijrecht iou hebben geschonden, had - zoals ge- -gewcigerd het bevel van de Duit- serisserijtoezicht na te komen en naar de haven van Büsum te varen. Nadat we Duise controleurs aan boord van fe'Limanda' waren gegaan, koerste ka- jilein Korf met hoge snelheid naar open zee. ?3S na een urenlange achtervolging ::or de Duitse kustwacht draaide de Nederlander bij en werd 's nachts de van Büsum binnengesleept De we Duitse controleurs gingen zonder een woord te zeggen van boord. De uit sts koppen bestaande Nederlandse be manning was van mening dat er niets ernstigs was gebeurd en dat de beide n aan boord 'goed met eten en cinken werden voorzien'. 12.000 mark. alsook de netten en vang stinstallatie. zal verbeurd worden ver klaard. De zaak is inmiddels in handen gegeven van de openbare aanklager. De kapitein zal zich naast verboden vis serij ook wegens verzet tegen het open bare gezag moeten verantwoorden. De 333 ton metende Nederlandse kotter ligt aan de ketting. Insiders rekenen op een geldboete van 50.000 mark voor de Nederlandse kapitein. Vissers in Bu- sum klagen over het feit dat de laatste tijd steeds meer Nederlandse vissers in Duitse wateren vissen. Ook in de telex van minister Ertl aan Braks wordt van 'herhaaldelijke 'Roofvisserij' een vertegenwoordiger van het Vestduitse 'Fischereiaufsichtsamt' in Kiel verklaarde zal de Nederlandse ka pitein zich wegen piraterij en roofvis- wij moeten verantwoorden. De ungst van zeetong, ter waarde van kerkendag De provinciale raad van kerken heeh «en werkgroep samengesteld die de mogelijkheden voor de instelling van een provinciale kerkendag gaat onder zoeken Op zo n dag zouden de plaat selijke raden of werkgroepen van ker ken elkaar kunnen informeren over ac- liviieltcn op het plaatselijke vlak PAGINA 3 ketelbouw Ineen toelichting op de energle-over- «nkomst tussen Nederland en West- Duitsland verklaarde minister Van Aardenne van economische zaken gis teren dat hij goede perspectieven ziet voor de bouw van drie ketels voor Westduitse energiecentrales door Ne derlandse bedrijven. PAGINA 7 veerse meer Het recreatieschap Veerse Meer Is van I- mening dat het vrijwel niet mogelijk is j om het meer 'zout' te maken Dat con- dudeerde voorzitter A L van Gees- bergen na een bespreking van het plan van milieuorganisaties om de Zand- beekdam te verwijderen en een tn- laatwerk in de Veersegatdam te ma ken. universiteiten De iaculteitsraden worden de spil warom het bestuur van de universi teiten zal draaien. Deze bestuurlijke versterking van het universitaire mid denniveau vormt een van de hoofdlij nen van het gisteren door minister Pais gepresenteerde ontwerp van de op het wetenschappelijk onder- BELFAST (AP/UPI/AFP/RTR) - De Noordierse hongerstaker Patsy O'Hara is donderdagnacht overleden. 21 uur nadat een andere hongerstaker. Raymond McCreesh stierf. De beide IRA-leden begonnen samen aan hun protest op 22 maart. O'Hara is het vierde IRA-lid dat binnen een periode van drie weken is gestorven als gevolg van een hongerstaking. De dood van McCreesh heeft donderdag een golf van geweld veroorzaakt in Noord- Ierland. waarbij 2 ernstig gewonden vielen. Ongeveer duizend mensen verzamel den zich voor een ziekenhuis in Newry. ongeveer 65 kilometer van Belfast, toen het stoffelijk overschot van de 24-jarige Raymond McCreesh door de Britse autoritei ten aan zijn familie werd overgedragen Ofschoon de ongeregeldheden vijf uur duurden, vond het geweld op minder grote schaal plaats dan na de dood van Sands en Hughes De politieke afdeling van het IRA. de Sinn Fein, kondigde aan dat McCreesh plaats in de campagne om de Britten te dwingen de politieke statuts van de gevangenen te erkennen zal worden ingenomen door de 25-jarige Kieran Doherty McCreesh zal zaterdag van het IRA een militaire begrafenis krijgen. Een andere IRA-strijder, de 29-jarige McLaughlin die sinds 15 mei in hongersta king is. werd donderdag uit voorzorg van de Maze naar een ziekenhuis overge bracht, wegens gevaar van inwendige bloedingen Premier Charles Haughey van Ierland heeft donderdag een einde gemaakt aan speculaties die wekenlang hebben geduurd en heeft het parlement ontbonden en verkiezingen voor 11 juni uitgeschreven. schending van het Duitse visserijrecht door Nederlandse vissers' gesproken. „Enkele van hen zijn al gestraft, omdat zij zich bij de vangst van zeetong niet aan de 12 mijls-zone en de vangstvoor-l schriften hebben gehouden Zware inci denten", zo schreef Ertl. „zijn de laatste tijd veelvuldig voorgekomen, waarbij in sommig gevallen grote Nederlandse vaartuigen probeerden schepen van de Duitse autoriteiten te rammen. Tot nu toe hebben de Duitse beambten ervan af gezien vuurwapens tegen de Neder landse schepen te gebruiken, hoewel zij daartoe wel het recht hebben. Ik zou het ten zeerste betreuren, als het tot een zodanige toespitsing zou komer.' sein de Ertl aan zijn Nederlandse collega Het ministerie van landbouw in Kiel wees in dit verband op een Europese verordening, die het sinds september 1980 schepen van meer dan 70 ton of 300 PK-motoren heeft (de 'Limanda heeft motoren van 1500 PKi verbiedt binnen 12 mijl voor de kust van Belgie. Frank rijk, Nederland. Bondsrepubliek, Ier land en de westkust van Denemarken met zware vangstinstallaties op zee tong en schol te vissen. Deze bepaling werd ter bescherming van de broed plaatsen van zeetong en schol getrof fen. die al sinds enkele jaren worden overvist De opèn vensters van de politie Drs Giscard begroet Mitterrand op de trappen van, het Elysée. PARIJS - Francois Mitterrand is donderdag voor de komende zeven jaar geïn stalleerd als president van Frankrijk; Hij is de eerste socialist die als zodanig ongekende uitvoerende macht heelt gekregen. Hij zou haar gebruiken, zei hij. om te ijveren voor een maatschappij waarin socialisme gepaard gaat met vrijheid. Nog geen uur nadat hij de macht had overgenomen van Valery Giscard d'Es- taing, benoemde Mitterrand de gematigde socialist en burgemeester van Rijssel Pierre Mauroy. tot eerste minister. De Urker kotter ligt, met een politieboot langszij, afgemeerd in de have Büsum. Het was niet alles goud wat er blonk donderdag in Parijs. Toen de met ruim 1 miljoen stemmen verslagen zittende president het Elysee verliet, kreeg hij als het ware een trap na van mensen in het publiek die floten en joelden Voor zijn opvolger, die 64 jaar en een oude rot is. is het betreden van het pre sidentiële paleis de kroon op bijna veer tig jaar politieke bedrijvigheid Twee keer eerder had hij het Elysee willen bereiken en twee keer had hij gefaald. Naar verwachting zal Mitterrand van daag de nationale vergadering ontbin den en nieuwe kamerverkiezingen or ganiseren waarvan hij hoopt dat de cen trumrechtse en rechtse meerderheid er door in een minderheid zal worden ver anderd. In een korte aanvaardingsrede zei de nieuwe president dat hij zou toewerken naar het samenbrengen van het Franse volk „om samen de schouders te zetten onder de grote taken die op ons wach ten." In aanwezigheid van leden van colle ges van staat die politiek bepaald niet niet hem sympathiseren, zei Mitter rand dat hel natuurlijk was voor een grote natie grote ambities te koeste ren. Wat verhevener plicht kon er zijn voor Frankrijk, aldus de president, dan een nieuwe alliantie te smeden tussen so cialisme en vrijheid en haar aan te bie den aan de wereld van morgen'' Er was applaus, van partijgenoten die straks in Mauroy's kabinet zullen zit ten, maar vertegenwoordigers van rechts hielden de handen op elkaar. Mitterrand en zijn premier reden later in een open auto over de Champs Ely- sees om een krans te leggen bij het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe. De nieuwe president stond rechtop in de auto en nam de hulde van het pu bliek in ontvangst. Mauroy - 52 jaar. imposant van gestalte en onderwijzer voordat hij in de politiek ging - bleef zitten. Tankwagen ontploft: twee zwaar gewonden ROTTERDAM (ANPl - Op het terrein van Esso in het Botlekgebied is don derdagavond een tankwagen geladen met xyleen en tolueen ontploft en in brand gevlogen. De 30-jarige chauffeur M. C. Hulspas uit Waalwijk en de 53- jarige Esso-employee A. de Haan uit Spijkenisse raakten ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde bij het laden van de auto. PAGINA 15 vredesvoorstel Het IBM-schaaktoernool suddert na vechtlustig begin nu zeer kalm na, Ook de eerste rustdag vermocht de shakers niet te Inspireren In de vijfde "mde werden veel 'vredesvoorstellen' Naan Jan Timman blijft aan de lei ding PAGINA 19 minder winst Het netto-resultaat van de maat- «uppijen van de Koninklijke-SheU Groep over de eerste drie maanden 1981 is sterk gedaald ten opzichte van dezelfde periode van vorig Jaar Recessie, stijging van de prijzen van rowolie en waardestijging van de doi- w drukten de winst met 63 procent Nieuws uit Zeeland: 2.5 en Binnen- en 13. I Opinie en achtergrond: 4. Sport: 15. Radio en televisie: 17. Financiën en economie: WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse senaat heeft donderdag met 50 tegen 48 stemmen besloten 20 miljoen dollar uit te trekken voor de produktie van ze nuwgas als onderdeel van een programma voor chemische wapens. Tegenstanders van het besluit verklaarden dat de Europese bondgenoten niet gelukkig zullen zijn met het besluit omdat de wapens op hun grondgebied moe ten worden opgeslagen en zij niet zijn geraadpleegd. West-Duitsland besloot in 1970 geheel af te zien an het gebruik van zenuwgas. Indien het huis van afgevaardigden het senaatsbesluit bekrachtigt zal een fabriek ein Pine Bluff lArkansasi met de produktie van het gas-beginnen. De republikeinse senator en initiatiefnemer van het besluit John Warner maakte in de senaat gewag van een brief van minister van defensie Weinberger waarin staat dat hij en president Reagan vinden dat verder uitstel van aktiviteiten om de chemische afschrikking van de VS te herstellen gelijk staat met eenzijdige ontwa pening'. Tegenstanders verklaarden echter dat het niet zeker is dat de Sowjet- Unie een grote' voorraad zenuwgas heeft en zelfs als dat zo is dan is het beste antwoord een betere bescherming van de westerse troepen Hongerstaker uit solidariteit met IRA-leden AMSTERDAM - De 21-jarige Nij- megenaar Mark Wijnen is gister avond op de stoep voor het Britse consulaat in Amsterdam in honger staking gegaan uit solidariteit met de hongerstakende IRA-ltden in N oord-I erland De Nijmegenaar wil met zijn actie de eis van politieke status van de IR A-gevang enen kracht bij zetten Hij verklaarde gisteravond met zijn actie tot het uiterste te zullen gaan. „Ik ga in hongerstaking tot het doel is bereikt Demonstreren alleen maakt geen indruk meer", aldus Wijnen. en buitenland: 3 finai (Van onze redactie economiei DEN HAAG - Op de middellange ter mijn kunnen we er niet aan ontkomen de collectieve uitgaven verder om te buigen. Door de sterk stijgende werk loosheidsuitkeringen en de toenemen de rentelast zullen de overheidsuitga ven blijven stijgen. Ombuigingen op de korte termijn hebben grenzen met het oog op de werkgelegenheidssitua tie. De werkloosheid zal dit jaar nog aanzienlijk toenemen en oplopen tot 365.000 mensen, ofwel 7 procent van dc beroepsbevolking. „Een ontwikkeling, waarin ons land niet alleen staat", al dus het Centraal Plan Bureau in het Centraal Economisch Plan voor 1981 De bedrijfsinvesteringen zullen dit iaar verder inzakken, bij een weerstandsver mogen van het bedrijfsleven, dat het. Centraal Plan Bureau als zéér zwak be stempeld. Scherp is dc teruggang van de particuliere consumptie Hei finan cieringstekort. in de collectieve sector blijft omvangrijk CPB-dirccteur prol. rlr. Van de Beid ziet ook lichtpuntjes. De Iuuuku- matiging heeft volgens hem wel min der consumptie lot gevolg, maar draagt anderzijds er toe bij dat dc con currentiepositie ten opzichte van het buitenland verder verbetert, waarbij vooralsnog in niet onbelangrijke mate steun wordt onderbonden van het goedkoper worden van de gulden door de stijging van de dollarkoers. ..Ter reinwinst op buitenlandse markten lijkt dan binnen bereik van de moge lijkheden te liggen. Hiermee kan dan worden bijgedragen aan een gunstiger resultaat voor de lopende rekening en de betalingsbalans. Het CPB concludeert dat het aantal nieuwe woningen dit jaar stijgt, dankzij de niet onbelangrijke stimulering van de gesubsidieerde woningbouw Hier »u<ui. tegenwicht geboden tegen de scheipe daling van de woningbouw in de vrije sector, waarvan enig herstel van de woningproduktie in de loop van du jaar mag worden verwacht Mede daardoor wordt dit jaar een afvlakking van de werkloosheid verwacht, echter geen daling Hel aantal te bouwen woningen komt volgens berekening van het CPB dit jaar op 120 000. 14.000 meer dan vorig jaar. In 1978 werden er 103.000 ge bouwd, in 1979 99.000. „De conclusie uil deze cijfers is, dat van een crisis in de woningbouw, voor zover het de aan tallen hetreft, geen sprake zou zijn. Het CPB heeft berekend, dat de wereld handel dit jaar 2 procent lager zal liggen dan in 1980. Door de daling van de waar de van de gulden ten opzichte van de duurder wordende dollar, stijgt onze In voer met 12.5 procent. Het CPB ver wacht dit jaar voor het bedrijfsleven een nominale loonstijging van 5.5 pro cent. een percentage, dat volgens prof. dr. Van de Beid gunstig afsteekt bij het gemiddelde van de West-Europese lan den Voor de export verwacht het CPB een terreinwinst van 3 procent. zie ook pagina 3i politie staat voortdu rend ter discussie en stelt zichzelf meer en meer ter dis- cussie Dat is in beginsel een ËSS3 goede zaak. De afgelopen we- ken waren van dit verschijn sel weer een aantal sprekende gevallen te signaleren De Nederlandse Politie- i vak ibond hield zijn jaarvergadering en stalde daar de zorgen en problemen uit waarmee politiemensen individueel en binnen de verbanden van hun korpsen en grotere organisaties kampen. De re sultaten van een onderzoek wierpen duidelijk licht op de bijzondere span ningsvelden waarin de Amsterdamse politie opereert. Afgelopen woensdag publiceerde het Wetenschappelijk On derzoek en Documentatiecentrum van het ministerie van justitie een rapport van zijn bevindingen over de ervarin gen en opvattingen van 1337 politie mensen. die op 30 april vorigjaar waren ingezet bij de actieve bestrijding van rellen rondom de inhuldiging van ko ningin Beatrix in Amsterdam Uit dat bewuste onderzoek onder leden van de Mobiele Eenheid (ME) kwam scherp naar voren dat er sprake is van een ver harding in opvattingen onder vooral jonge poütiemensen na hun optreden bij grote ordeverstoringen. Niet minder opvallend was anderhalve week gele den de kritiek vanuit de Marechaussee vereniging op de gang van zaken bij de inzet van dit wapen ter assistentie van de ME in geval van ernstige ongeregeld heden. Het hierboven gegeven lijstje kan nog met allerlei andere voorbeel den worden aangevuld. De politie komt met wat haar beweegt en bezighoudt naar buiten en gaat de uitdaging van tegengestelde opvattingen niet uit de weg. Hoewel het de vraag is of de neiging om meer en meer deuren open te zetten in alle geledingen van het politie apparaat instemmend wordt begroet is het duidelijk dat juist openheid, be spreekbaarheid en publieke toetsing in de komende jaren eerste vereisten zijn om de spankracht van het politiebeleid en de doelstellingen en middelen waar langs en waarmee het politie-apparaat werkt op peil te houden Eigenlijk is daarvoor een voortdurend zelfonder zoek nodig, een doorlopende herijking van het beleid aan de hand van zoeken en tasten naar het evenwicht tussen op dracht en taak aan de ene kant, bereik te resultaten aan de andere. De organi satie van de politie is ook in de afgelo pen kabinetsperiode weer onderwerp van studie geweest met als direct uit vloeisel dat er nu bij de tweede kamer voorstellen liggen om tot een ingrijpen de herziening te komen. Voorstellen overigens die - nu eenmaal op tafel - aan zware kritiek onderhevig zijn Begin deze week kwam de districts commandant van de rijkspolitie te water in zuidwest-Nederland, overste mrA. P Mensert Spaanderman met het jaarsverslag over 1980 van zijn dienst naar buiten. Bij die gelegenheid oefen de hij ongezouten kritiek op de. naar zijn opvatting, veel te ver doorgegroei de bureaucratie van het politie-appa- raat. Volgens deze regionale praktijk- man gaat teveel overheidsgeld naar de zorg van het apparaat zelf en komt de dienstverlening aan het publiek in het gedrang. Mensert Spaanderman spit ste zijn zorgen over de afgenomen slag kracht van het politie-apparaat toe op het voorbeeld van de - door allerlei oor zaken - sterk toegenomen en meer en meer verwaarloosde kleine criminali teit'. Hij verzette zich bijvoorbeeld te gen de stelling dat de 'kleine criminali teit wel te dragen zou zijn' door zich te verplaatsen in de rol van het slachtoffer dat iedere burger op een slecht moment is of kan zijn De verhouding burger- politie - en het was nuttig dat het nog eens met zoveel woorden werd gezegd - steunt op een stuk vertrouwen, dat vaak vooral in kleine dingen tot uiting komt. Heeft de burger nog het gevoel dat de politie er is om zijn veiligheid te waarborgen? Krijgt hij daarvan de stukken in handen als zyn soms zeer persoonlijke zaak aan de orde is? In een interview bij de 'wisseling van de wacht' aan de top van het gemeen telijk politiekorps Vlisslngen - juist gis teren een feit - ging de scheidende com missaris Van Marion enkele weken te rug in de kolommen van deze krant in op de verschuiving in inzet van de poli tie de politieman op pad als individu, zijn werk als onderdeel van een team. zijn optreden (in sommige gevallen) in groepsverband. Van Marion's terug houdendheid tegenover dat (soms on vermijdelijke) optreden met grotere eenheden was voelbaar in dat gesprek. Hij voorspelde moeilijke tijden voor de politie en voorzag een beleid dat op tal van punten op de helling zal moeten Duidelijkheid over verhoudingen, op vattingen. beleidslijnen en 'vertalin gen' over wat zich m de samenleving voordoet vanuit het politie-apparaat zelf kunnen van grote waarde zijn om lijnen naar de toekomst uit te zetten Een discussie met open vensters. vdM Meer dan driekwart van de onder vraagden in een NI PO-onderzoek meent dat Nederland in de NAVO moet blijven. Veertien procent kiest voor uit treden en acht procent weet het niet De omzet van Van Berkel (wegen, snijden, koelen is in het eerste kwar taal van 1981ondanks de economische recessie, groter geweest dan in het sue cesvollei eerste kwartaal van 1980. al dus president-fUrecteuring.a.dezeeuu in de jaarvergadering Wat de winst betreft wordt 1981 nog als een moeilijk jaar gezien

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1