PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Domper op optimisme i in rakettenconflict per maand worden veranderd Benzineprijs kan nu tweemaal AMBTENAREN STAKEN OVERLEG MET WIEGEL I WESTEN HTM-staking gaat door Urker visser ontvoert Duitse beambten vandaag I ASSAD VERWERPT ISRAËLISCHE EISEN Nacalculatie breekpunt Eén overstap bustraject Terneuzen- Rotterdam Kans op buien Zonnige penoden en in de middag een enkele regen- of onweersbui. Middag- temperatuur ongeveer 25 graden. Ma tige zuidoostenwind. 224e jaargang no. 119 Donderdag 21 mei 1981 MENSWBXR KIEL iAP) - Na een achtervolging van zeven uur op de Noordzee konden woens iaghoee beambten van het Westduitse visserijtoezicht die waren ontvoerd door de Urker kotter 'Limanda' worden bevrijd ten westen van Helgoland De beide ambtenaren van het bewakingssehip 'Greif gingen aan boord van de Nederlandse kotter om de schipper wegens de verboden iangst van zeetong te hempen. Ze eisten dat het Nederlandse schip de haven van Büsum zou aanlopen Volgens het ministerie van landbouw in Kiel heeft de schipper van het schip geweigerd aan dit bevel gevolg te geven en nam met beide ambtenaren aan boord koers richting zee Schepen van de Duitse douane en de kustbewaking zetten de achtervolging in Het duurde tot 's middags vier uur voor men de 'Limanda' te pakken had en kon dwingen bij te draaien Eerst heeft de bemanning van de 'Limandade 'vijand' nog trachten aj te weren en door het uitwerpen van netten, lijnen en andere voorwerpen geprobeerd de ach tervolgers dwars te zitten, maar toen was het al te laat De twee Westduitse ambtenaren werden bevrijd en dc 'Limanda' uerd geescor teerd naar Büsum waar de schipper een boete boven het hoofd hangt van ten hoogste 10.000 mark Voorts zullen zijn vangst en visgerei verbeurd worden ver klaard. Of hij nog zal worden beschuldigd van het plegen van verzet is nog niet bekend. Bij de 'zeeslag' heeft een scheepje van de Westduitse politie te water, dc Helgo land'. lichte beschadigingen opgelopen JERUZALEM (RTR/UPI/AP) - Het optimisme, dat Israèl dinsdag suggereerde over een spoedig einde van het rakettenconflict is woensdag verdwenen. Premier Begin van Israël zei 's avonds, dat niet duidelijk was of de Amerikaanse diplomatieke missie zou lukken. Hij deed dit na afloop van overleg met de Amerikaanse gezant Philip Habib. Washington zelf legde via een woordvoerder van buitenlandse zaken niet meer dan een zeer voorzichtig optimisme aan de dag. Hetoptimisme werd getemperd door de Bynsche president Assad. Deze ver klaarde in Damascus, dat hij geen Ame rikaanse voorstellen had ontvangen, maaralleen Israëlische eisen, „die niet logisch zijn of normaal". Begin zei daar- opdat Assad de Amerikaanse voorstel len, waarop hij niet Inging wilde voor stellen als „Israëlische eisen", wat „een voudigweg onwaar is". Begin zei. dat PAGINA 2 werkloosheid Door de grote invloed van het seizoen Is de werkloosheid ln Zeeland sterker gedaald dan het landelijk gemiddelde Het aantal mensen zonder baan blijft echter 'ongekend hoog' Israël 'nog steeds een herstel van de sta tus quo in Libanon wil. Assad zei. dat de raketten die Syrië m Libanon heeft ge plaatst defensieve wapens zijn die geen bedreiging voor Israël vormen. De crisis begon drie weken geleden doordat Sy rië de raketten in de Bekaa-vallei in stalleerde nadat Israëlische gevechts vliegtuigen Syrische helikopters had den neergeschoten. Over de nieuwe Amerikaanse voorstel len. waarover het Israëlische kabinet zich woensdag eerder beraadde, is offi cieel niets bekendgemaakt, maar vol gens persberichten gaathetdaarbij me de om terugtrekking van de raketten in ruil voor een Israëlische garantie niet over Libanees grondgebied dicht bij dc Syrische grens te vliegen Begin ont kende. dat Israël was gevraagd zijn vluchten boven Libanon te beperken Washington zou het volgens hem met Israël eens ziin, dat de status quo in Libanon wordt hersteld, zoals deze gold vóór de plaatsing van de raketten en waarby volgens Begin in de afgelopen periode van ruim vijf jaar Israëlische vliegtuigen over de Bekaa-vallei vlo gen De Soedische kroonprins Fachd heeft woensdag in een vraaggesprek met het nationale persbureau gezegd dat als Is raël Syrië aanvalt, dat land door de Arabische landen. Saoedi-Arabiê inbe grepen. zal worden aangevallen. „Wij zullen zij aan zij vechten met Syrië." De kroonprins zei dal de Arabische landen meer één moesten worden. „Hoe meer wij uit elkaar vallen, hoe arroganter Israel wordt." De multinationale Sinai-macht. waar voor Israël, de V S en Egypte op 26 en 27 mei ln Cairo een definitief akkoord zullen sluiten, zai uit 2.000 a 2.500 man. onder algehele leiding staan van een „Amerikaanse burger" en een militaire commandant hebben, die zal worden gerecruteerd uit een van de landen die troepen zullen leveren Dit werd woens dag bekendgemaakt door de Egypti sche minister van buitenlandse zaken. Kamal Hassan Ali Welke landen dit zullen zijn is nog niet bekend. Wel is zeker, dat een van de drie regimenten waaruit zij zal be staan. Amerikaanse zal zijn. Grieks vrachtschip na aanvaring in Kanaal gezonken DEN HAAG (ANP) - Een Grieks vrachtschip, de 5.476 ton metende 'Alk mini' is woensdag in het Engelse ka naal gezonken na een aanvaring met de Spaanse vrachtboot 'Duro Seis' van 2.514 ton. De 28 opvarenden van de 'Alkmini wer den aan boord genomen van de onder Panamese vlag varende vrachtboot 'Nexus'. die hen naar Cherbourg bracht. Dc 'Duro Seis' liep een flinke scheur ln de romp op. maar kon op ei - gen kracht Cherbourg binnenlopen. De vergadering van de FNV leden van het HTM personeel waarbij werd besloten de staking voort te zetten i Van onze verslaggever i DEN HAAG - De staking van buschauffeurs en trambe stuurders in Den Haag blijft doorgaan. In een korte ledenvergadering wilden de FNV-leden van geen 'nader beraad' van het eigen bestuur weten. De compromis voorstellen van de Raad van Beheer van de Haagse openbaar-vervoersmaatschappij HTM werd in grote meerderheid zonder verdere discussie afgewezen Het CNV'-bestuur. dat gisteren al verklaarde niet en thousiast te zijn over het als 'uiterste' gepresenteerde HTM-aanbod. legt de zaak vanmiddag voor aan de le den. Na de vastberaden manier waarop de FNV-aanhang de staking, die al twee weken duurt, door wil zetten, heeft het CN V-bestuur zich voorgenomen de leden ook in die richting te adviseren. De Raad van Beheer en direc tie van HTM verklaarde diep teleurgesteld te zijn en zich nader te beraden De situatie maakt het niet aannemelijk dat de Hage naars binnenkort weer in bus of tram kunnen stappen. Uitbreiding van de Haagse actie naar Rotterdam is mo gelijk, De ambtenarenbond Abva-Kabo zal haar leden bij de Rotterdamse vervoersmaatschappij vragen van 1 tot 7 juni passagiers gratis te vervoeren. Het streekver voer rond Den Haag bezint zich op solidariteitsacties De HTM lijdt door de staking ook fors verlies. Gesproken wordt over een inkomstenderving van 150 miljoen gul den. Het openbare leven in Den Haag stagneert nauwelijks door het niet rijden van tram en bus. Het mooie weer maakt fietsen populair. Winkeliers klagen nog steeds dal liet bezoek aan de winkels fors is teruggelopen. Ziekenhuizen vooral ook noteren minder bezoekers voor de patiënten. DEN HAAG (ANPi - De vijf centrales van overheidspersoneel hebben woensdag het overleg met minister Wiegel (binnenlandse zaken) over de aanpassing van de ambtenarensalaris sen per 1 juli afgebroken. De centrales gaan niet akkoord met het besluit van Wiegel om de nacalculatie van het overheidspersoneel te vervan gen door een loonsverhoging van 0.5 procent. De nacalculatie is een salari saanpassing achteraf aan de loonont wikkeling in het bedrijfsleven. De centrales willen dat de nacalculatie. Ontvoering Italiaanse fabrieksdirecteur VENETIË (AFP/UPI) - Vijf vermoede lijke leden van de Rode Brigade heb ben woensdag de directeur van een vestiging van het Italiaanse petroche mische bedrijf Montedison bij Venetië ontvoerd, zo heeft de Italiaanse politie bekendgemaakt. De vijf, van wie sommigen politieunifor- men droegen, namen de 54-jarige Giu seppe Talierco uit zijn huis mee en dwongen hem in een auto te stappen Een dochter van Talierco die nel als haar moeder en een ander kind was vastgebonden kon pas na een uur de politie waarschuwen. De ontvoerders hadden de familie gezegd lid te zijn van de Rode Brigades die volgens hen vermoedelijk hoger zal uitvallen dan 0.5 procent, geheel in de ambtenarensalarissen wordt verwerkt. Pas dan wordt voldaan aan het beginsel van gelijke koopkrachtontwikkeling voor ambtenaren en werknemers in het bedrijfsleven, zo vinden zij. Het overheidspersoneel krijgt per 1 ju li de volledige prijscompensatie van 3.2 procent. De koopkrachtdaling die optreedt bij werknemers in het parti culiere bedrijfsleven ten gevolge van de stijging van de aow- en de ww-prc- mie (bij elkaar 1,5 procent) wordt op de ambtenarensalarissen eveneens toege past in de vorm van een aftrekpost. Het overheidspersoneel wordt verder voor de laatste maal gekort in het kader van de operatie bestek'81: een korting die loopt van 0.3 tot 0.7 procent. Volgens de centrales loopt de totale koopkrachtdaling van het overheids personeel nu van 3.3 procent voor het minimum tot 5.8 procent voor vier maal modaal. Voor het overgrote deel van de ambte naren betekent dat in vergelijking met het bedrijfsleven een extra daling van India heeft besloten het Franse ge vechtsvliegtuig Mirage-2000 te kopen, zo is woensdag, naar verluidde, verno men uit kringen van het Indiase minis terie van defensie Dit zou nadelige ge volgen kunnen hebben voor een con tract voor India om de Brits Franse ja guar in licentie te maken, wat In Banga lore zou moeten gaan gebeuren. de koopkracht van 0.7 tot 0,8 procent, aldus de centrales Minister Wiegel van binnenlandse za ken heeft laten weten het zeer te be treuren dat de centrales van over heidspersoneel het overleg hebben af gebroken. Volgens hem zou het begin sel van gelijke koopkracht ontwikkeling lussen ambtenaren en het particuliere bedrijfsleven .juist zijn doorbroken als hij de ambtenaren de volledige naraiculatie had toege kend. AXEL In ruim drie uur met de bus van Terneuzen naar Rotterdam voor nog geen zes gulden. Dat wordt mogelijk na de invoering van de nieuwe dienstregeling van de vervoersonderneming Zuid-West- Nederland (ZWNiper31 mei Daar in heeft de ZWX de buslijn Zelzate- Goes doorgetrokken tot Zierikzee. waar direct kan worden overge stapt op de bus naar Rotterdam. De ZWN heeft grote verwachtingen van de nieuwe buslijn. De reis Zeeuivsch-Vlaanderen naar het Zuidplein m Rotterdam kan warden gemaakt op een vtjf- tienstrippenkaart, waarmee vier uur onbeperkt kan worden gereisd. Die strippenkaart wordt overigens icel iets duurder de ZWN heeft de tarieven met vijf proeent verhoogd Kost een vijftienstrippenkaart nu nog 5-35. straks moet daar f 5.60 voor worden betaald Momenteel moet er in Goes nog worden overgestapt op de bus naar Zienkzee. Na de invoering van de nieuive dienstregeling is dat niet meer nodig ,.We hebben de reiziger zo veel mogelijk van dienst willen zijn door zo weinig mogelijk over stapplaatsen op te nemen", aldus een ZWN-woordvoerder ..In prin cipe is het mogelijk elk uur van de nieuwe Ujn gebruik te maken In de nieuwe dienstregeling zijn overigens geen buslijnen verdwe nen Wel verandert :s de dienstre geling op zich voor het eerst zijn dc ZWN <van Zecuusch-Vlaande- drijf. dus ook een dienstregeling", aldus de busonderneming. De rege ling kost 3.50. investeringspremie Het departement van financiën mag *eer Investeringspremies geven De ondernemingen ln economisch zwak kere gebieden waarop de regeling van "«passing Is kunnen aanspraak ma ken op een overheidsbijdrage voor nieuwbouw of uitbreiding van bedrijfs- opstaUen Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Sport: 16 en 17. Radio en televisie: 26. Financiën en economie: 27. Varia: 21 en 25. DEN HAAG (ANP) - De maximumprij zen van benzine en andere aardoliepro- riukten kunnen, als de omstandighe den daartoe aanleiding geven, voor taan tweemaal per maand worden ge wijzigd en wel op de eerste en de zes tiende van elke maand. Minister Van Aardenne van economi sche zaken heeft dit m een brief aan dc tweede kamer meegedeeld Hij heeft het systeem voor de vaststelling van de maximumprijzen met ingang van l mei 1981 herzien, omdat bij de tot dusver gevolgde methode van prijsvaststelling eenmaal per maand het afgelopen half jaar een prijsvaststelling in overeen stemming met de internationale markt moeilijk kon worden bereikt Dit werd veroorzaakt doordat als gevolg van de sterk gestegen prijs van ruwe aardolie de prljsschommelingen aanzienlijk zijn toegenomen en voorts de schommelin gen van de internationale noteringen van olieprodukten flink groter zfjn ge worden dan vóór 1979 het geval was De halfmaandelljkse wijzigingen van de maximumprijzen mogen voor benzi ne hoogstens twee cent per liter inclu sief btw bedragen Over een maand gezien kunnen de prijswijzigingen hierdoor ongeveer vijf tig procent gemiddeld groter zijn dan voor 1 mei het geval was. De kosten van ingevoerde aardolie in Nederland zijn gestegen van maande lijks gemiddeld honderd dollar per ion in 1978 tot thans ongeveer 275 dollar per ton. Hierdoor zijn in de eerste plaats fluctuaties van de koers van de Amerikaanse dollar van veel grotere betekenis geworden, schrijft Van Aar denne in zijn brief. Een wijziging van deze koers met tien Nederlandse cen ten per dollar betekende voor bijvoor beeld gasolie in 1973 slechts achttien de cent per liter tegen momenteel 2,3 cent per liter prijswijziging in ons land. Dit en de aanzienlijk toegenomen schommelingen van de internationale olieproduktienoteringen, gecombi neerd met het forse herstel van de koers van de Amerikaanse dollar, heb ben het afgelopen halfjaar aanleiding gegeven tol problemen Het gevolg is geweest, dat het afgelopen jaar vooral voor stookolie een structu rele achterstand van de binnenlandse pryzen is ontstaan, die slechts werd be perkt door op ad-hoc-basis de maxima le prljsverandering voor dat produkt verschillende malen te overschrijden Benzines vertoonden ln het afgelopen halfjaar enkele malen prijsbewegingen, die in Nederland en Belgie tegengesteld gericht waren, wat voor de consument weinig duidelijk is Met een snellere aanpassing van de maximumprijzen voor dit produkt in Nederland zou de mate. waarin dit verschijnsel zich voor deed. zijn afgenomen Dit alles, aldus Van Aardenne. maakte het gewenst de maximumprijzen snel Ier aan wijzigingen in het marktgebeu- ren, zowel in opwaartse als in neer waartse richting, te kunnen aanpas sen. mobiele eenheid Een aantal leden van de Mobiele Een heid wil de vrije meningsuiting beper ken. Een meerderheid van de ME-ers keurt protestacties sterk af. Dit blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van de pobUebonden werd gedaan tijdens de rellen van 30 april van vorig jaar PAGINA 7 baggerspecie Gedeputeerde staten van Zuid-Hol land zien af van de berging van veront reinigd baggerslib uit Rijnmond in het Haringvliet De nu geschrapte plan nen vormden een ernstige bedreiging ran de drinkwatervoorziening van Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee. PAGINA 15 wantoestanden De nabestaanden van overleden be iaarden die in het Rotterdamse ver pleegtehuis Veenweg verbleven, zijn bang dat de ln het tehuis geconstateer de wantoestanden in de doofpot ge stopt zullen worden. In een kort ge ding eisen zij de onmiddellijke open baarmaking van het medisch rapport, dat de Inspecteur van de volksgezond beid in Zuid-Holland naar aanleiding van die wantoestanden heeft gemaakt PAGINA 17 sprankelend AZ '87 heeft de 3-0 achterstand tegen Ipswich Town in de strijd om de UE- PA-cup niet meer goed kunnen ma ken De Alkmaarders rehabiliteerden rich m de thuiswedstrijd volledig en loonden sprankelend voetbal waarop 'pswich het antwoord schuldig bleef AZ won met 4-2 PAGINA 27 DAMASCUS-De Syrische president Hafez Assad tlinksontmoette woensdag in Damascus YasserArafat.de leider van het Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO De beide leiders bespraken de laatste ontwikkelingen in de Syrisch-Israëlische confrontatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1