PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KLEINE ACTIES OP DE BOUWPLAATSEN Mogelijk succes voor Habib O O TALBOT Grove scheldkanonnade Glimmerveen voor tv use. Nog geen staking in cao-conflict vandaag IRA doodt 5 soldaten AFSCHEID GISCARD Stakingsacties dreigen bij Zeeuws streekvervoer REGELING RAKETTENKWESTIE DICHTERBIJ Warmer Af en toe zon. maar ook een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur van 21 graden aan zee Matige zuidoosten- iand. 224e jaargang no. 118 Woensdag 20 mei 1981 Weslhavertdijk ISO Goe* tel 20440* UTRECHT - De bouwvakbonden zijn van plan vanaf volgende week zogeheten 'voorverwarm- acties' te gaan houden op de bouwplaatsen om de werkgevers tot andere gedachten te dwingen in bet lopende cao-conflict. Die acties zouden uiteindelijk kunnen uitlopen op stakingen, maar van een massale en landelijke bouwstaking zal geen sprake zijn. Dat werd gistermiddag duidelijk in Woerden, waar de Bouwbond FNV te zamen met de bouwbond van het CNV een persconferentie gaf. Vorige week hepen na 18 onderhandelingsrondes en anderhalf jaar praten de cao-onderhan delingen vast. Breekpunt in de onderhandelingen is Bram BUYS /FNV) opwerkingscontracten De oppositiepartijen in de eerste ka- wrwillen de tekst van de opwerkings contracten voor de centrales van Bors- i Dodewaard via een parlemen taire enquête boven tafel brengen. Dit plan van PvdA, D'66 en PPR zorgde vooreen onverwachtse vertraging van (Ic behandeling van de geheime over eenkomsten door de senaat. PAGINA 3 milieu Minister Ginjaar wtl producenten en importeurs verplichten om nieuwe chemische stoffen bij de overheid aan "melden en te laten weten of ze ge- iar voor mens en milieu opleveren Do bewindsman bood gisteren zijn Wsontwerp milieu-gevaarlijke stof fen aan de tweede kamer aan PAGINA 7 ontwikkelingshulp De Zeeuwse vrouwen die zijn aange sloten bij de Nederlands Christelijke Vrouwenbond, het Katholieke Vrou wengilde en de Katholieke Vrouwen organisatie van de boerenbond willen meer gaan doen a an de on twik kellngs- ssmenwerklng. De provinciale werk groep Melanla Zeeland hield dinsdag een studiedag over dit thema PAGINA 13 informatie Pen onafhankelijke commissie guat de rol van de PTT In de mformatlevoor- 'lenlng onderzoeken om. aldus staats- secretans Smit-Kroes van verkeer en waterstaat, 'iedere twijfel aan het be staan van een monopolie-positie weg nemen" PAGINA 15 omloop boulevard Nn de wedstrijden voor beroepsren- "crsln 's-Gra venpolder en Hansweert verdwijnt ook de Vllsslngse Omloop an [l(' Boulevard van hel toneel Re- constructie van de zeewering speelt de ceganlsatoren parten PAGINA 19 foilliet {?e schrljfmachlnefabrlek Remington nana In Den Bosch gaat vrijwel zeker jncht. Vandaag spreekt de rechtbank "at faillissement uit. De 825 werkne mers ls inmiddels formeel ontslag aan- rotgd. Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 15 Badio en televisie: 18 financiën en economie. 19. Varia: 17. de eis van de bouwwerkgevers dat tege lijk met de invoering van een nieuwe loonstructuur. het bestaande systeem van de vakantiebonnen voor de bouw vakkers verdwijnt De bouwbonden voelen de afschaffing van de vakantie zegels als een strop die om hun hals hangt, en eisen, zoals vice-voorzitter Bram Buys van de FNV-Bouwbond zei. ..dat die blokkade wordt ingeslikt De bouwbonden dringen aan op een nieuwe loonstructuur omdat er in de praktijk grote verschillen blijken te bestaan tussen de theoretische cao-lo- ncn en de werkelijk verdiende salaris sen. Uitkeringen bij werkloosheid, vakantiegeld en de vorstverletuitke- BELFAST (REUTER) - Leden van hel Ierse republikeinse leger hebben dins dag vijf Britse soldaten vermoord toen zij hun gepantserde voertuig opbliezen met de grootste landmijn die ooit in Noord-Ierland is gebruikL Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) deelde mee dat zij hiermee wraak had genomen voor de weigering van de Brit- se regering om aan gedetineerde IRA- leden die in hongerstaking zijn politie ke status te verlenen In de voorbije twee weken zyn twee ge detineerde IRA-leden aan hun honger staking overleden. Twee andere hon gerstakers verkeren in levensgevaar. De landmijn, die klaarblijkelijk van op afstand bediend werd. ontplofte onder een zware pantserwagen van het type 'Saracen' in de streek van Zuid-Ar- magh. niet ver van Newry en niet ver van de grens met de Republiek Ierland In Belfast zei een hooggeplaatst woord voerder van het IRA legen verslagge vers ..Dit is een waarschuwing aan pre mier Margaret Thatcher van Groot- Brittannlè geen hongerstakers te laten sterven. Er is meer van dit op komst," Het aantal Britse militairen dat in Noord-Ierland nu het leven heeft verlo ren sinds de huidige situatie in 1969 ontstond, is met de vijf slachtoffers van dinsdag gestegen tot 342. ring in de winter zijn echter gebaseerd op het (lage) cao-loon. Daar willen de bonden van af. Voorzitter Dilo van Commenee van de CNV-Bouwbond verklaarde dat de nieuwe schalen geen grote verschuivin gen in inkomen teweeg zullen brengen Als voorbeeld noemde hij een onge schoolde bouwvakker die nu met f298 netto per week naar huis gaat en in de nieuwe loonstructuur op f 322 uitkomt. Een allround-vakman die nu schoon f310 per week verdient, zou in het nieu we systeem ongeveer f361 ontvangen Buys wees er op zijn beurt op dat het hier niet om loonsverhogingen gaat-in de praktijk blijkt zelfs meer dan de ge noemde bedragen te worden betaald - maar om een verbetering van de rechts positie van de bouwvakkers. Buys noemde de houding van de bouw werkgevers ..ongehoord onfatsoenlijk". ..We hebben ze werkelijk geprobeerd te overtuigen dat dit niet. kan Ons blijft niets anders over dan tol acties over te gaan. Nu zullen op de bouwplaatsen de discussies moeten loskomen Eerst on- Derde lijk geborgen van omgeslagen jacht GRONINGEN iANPi - Personeel vaji de reddingsboot De Gebr Luden uit Lauwersoog heeft dinsdagmiddag het derde stoffelijke overschot van de be manning van het Groninger zelljachtje Bloody Mary geborgen Het lijk werd door de kustwacht gesig naleerd nabij dc Engelsmanplaat tus sen Schiermonnikoog en Ameland Het gaat om de stoffelijke resten van de 22- jarige Rob E. Bakker uit Groningen In middels is ook het tweede stoffelijke overschot, dal maandag kon worden geborgen, geïdentificeerd Het betrof de 19-jarige Constantijn Meijer uit Gronin gen Vorige week vrijdag was het lijk van de 30-jarige Rob P Krnnwel uit Groningen aangespoeld. Twee beman ningsleden van hel scheepje worden nog vermist Het zeiljachtje leed op tweede paasdag schipbreuk bij Schier monnikoog en spoelde op Ameland derling en later met de werkgever De temperatuur zal geleidelijk worden op gevoerd Als het kookpunt snel bereikt ls. kan dat leiden tot snelle acties al dus Buys die eraan toevoegde dat in dit geval de stakingskassen van de bouw bonden open zullen gaan. Voorzitter A. M. Terlingen van het Ne derlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) verklaar de dinsdagmiddag teleurgesteld te zi jn over het afbreken van de cao-bespre kingen. Over het systeem van de vakantiebonnen zij Terlingen. „Hel past niet in de nieuwe loonstructuur en het lokt fraude uit. Bovendien is het uit de tijd. ménsen voor hun vakantie zegeltjes te laten sparen". De justitie in Wiesbaden heeft het on derzoek legen de Westduilse minister van voedselvoorziening Josef Ertl ge staakt. daar er geen aanwijzingen zijn dat hij steekpenningen heeft aangeno men. Officier van justitie Wolfgang Greth zei. dat Ertl volledig gerehabili teerd is DEN HAAG-Joop Glimmerveen, lijsttrekker van de NVU. verlaat onderpolitiebe waking de Haagse studio van de NOS waar dinsdagmiddag de opnamen plaats vonden van de Nederlandse volksunie in het kader zendtijd politieke partijen Seheldkannonades van 20 demonstranten tegen facisme en discriminatie bege leidden hem HILVERSUM - De omstreden tv-uitzending van de Nederlandse Volksunie heeft dinsdagavond gebracht wat velen hadden gevreesd. Eén onafgebroken en uiterst grove scheldkanonnade aan alles wat links is en onverholen beschuldigingen aan het adres van Surinamers en buitenlanders. Joop Glimmerveen verkondigde het NVU-standpunt dat alle Surinamers en „zogenaamde gastarbeidersndar hun land terugmoeten Dat zou de wens van 70 procent van ..het volk' zijn. Volgens Glimmerveen zijn dan alle andere pro blemen (hij somde op. misdadigheid, drugs, woningnood, werkloosheid en geldontwaarding" in een klap opgelo.st Met name de PvdA moest het ontgel den In taal die we In ons politieke stel sel van geen andere partij gewend zijn kregen „de communisten en socialis ten, de volksoplichters bij uitstek" er van langs Glimmerveen had het over „linkse volksverlakkers", „gewetenloze politieke tegenstanders" ..misdadige en smerige praktijken van linkse dicta tors". Na afloop van de opnames voor de tv- uitzending, dinsdagmiddag in Den Haag. werd Glimmerveen opgewacht door ongeveer twintig demonstranten. Scheldkanonnades begeleidden de lei der van de Nederlandse Volks Unie. Glimmerveen moest vluchten in een auto van de Haagse politie. Glimmerveen werd doorleden van anti fascistische buurtcomilés uit Den Haag uitgemaakt voor ..vuile etter" en ge waarschuwd dat men hem nog wel zal krijgen. De betogers hadden willen voorkomen dat technici van de NOS het NVU-programma zouden opnemen Zij vroegen Jaap van der Ploeg, chef Haagse redactie van de NOS en rayon beheerder van de Haagse NOS-studio. of een gesprek met de technici mogelijk was Van der Ploeg weigerde dit Van der Ploeg. „De aanwezige technici hadden zich bereid verklaard het pro gramma op te nemen. De demonstran ten zeiden dat deze mensen misschien niet voldoende op de hoogte waren van de opvattingen van de Volksunie Ik heb gezegd dat het erom gaat dat de hoogste rechter heeft uitgemaakt dat (Slot zie pagina 3 kolom 2) PARUS iDPAl - De successen opsom mende van zijn fevenjarige president schap en afsluitende met een 'tot weer ziens' heelt president Valery Giscard d'Estaing dinsdag in een radio- en tele visietoespraak afscheid genomen van het Franse volk. „U hebt mij de waardevolste zaken van de Franse samenleving toevertrouwd vrede, vrijheid en onze instellingen Ik heb erover gewaakt en zij worden u op hei ogenblik van mijn afscheid onge schonden teruggegevenverklaarde Giscard d'Estaing Van nu af aan zal hij zich ter beschikking houden, mocht Frankrijk hem weer nodig hebben Onder zijn successen noemde Giscard d'Estaing het project om Frankrijk op energiegebied onafhankelijk te maken en ae Frans-Duitse vriendschap voor het heil van Europa Hij prees het ingrij pen van Franse militairen in het buiten land. dat altijd met welslagen Ls, be kroond. „Ertoe besloten te hebben, strekt mij tot eer", voegde hij eraan toe Ook als is de gewenste voorspoed voor Frankrijk nog niet verwezenlijkt, zei Giscard d 'Estaing. in de zeven jaar van zijn bewind is de Frank hard gemaakt, het tekort op de begroting ingelopen en de sociale-verzekenngsbalans hersteld. Specialisten van de Britse mijnenopruimingsdtenst. met snuffelhond, begei plaatsvond. i zich naar het gebied waar de explosie YLISSINGEN - De stakingsacties in het openbaar vervoer dreigen zich ook in de richting Zeeland uit te breiden. Dinsdag hebben buschauffeurs van de NV Streekvervoer Zuid-Wesl-Neder- land in Zeeuw sch-Vlaandercn en op Walcheren besloten mee te doen aan een eventuele landelijke actie. Een dergelijke actie zou een solidariteits betuiging zijn aan het stakende perso- uecl van de HTM in Den Haag. Zowel in Zceuwsch-Vlaanderen als op Wal cheren zijn dinsdag bijeenkomsten ge weest van ZWN-chauffeurs. Volgens de heer C. A. Oilebek van de vervoersbond FNV staan zij unaniem op het standpunt dat er acties moeten komen, indien de minister van verkeer en waterstaat in zijn houding volhardt In welke vorm de acties gegoten zullen worden, is nog niet bekend. Oilebek .Dat zal landelijk bekeken worden Er zijn verschillende vormen aangegeven En wij zullen inhaken op hetgeen lande lijk gebeurt. Als gezegd wordt, wij gaan passagiers gratis vervoeren, dan doen (Slot zie pagina 5 kolom 7) /Van onze correspondent! JERUZALEM - Een vreedzame rege ling van de Libanese raketlencrisis lijkt voor het eerst een rcele mogelijk heid. Premier Begin heeft gisteravond na een gesprek met de Amerikaanse bemiddelaar Habib gezegd dal hij van morgen „de bevoegde instanties" bij een zal roepen teneinde een besluit te nemen, en dat hij daarna een antwoord geeft aan Habib op de voorstellen die hij uit Damascus heeft meegenomen. Dc Israëlische regering komt vanmor gen bijeen. Wat precies het compromisvoorstel is w aarmee Habib uil Damascus en Riaad naar Jeruzalem is gekomen, is niet be kend. maar in grote lijnen kom', het er op neer dat alle partijen in lasen een stap terug zullen doen Zow el Kyrie als de christelijke fulangislen zullen m en om Zahle hun posities overdrae an hei Libanese leger s- vcr.-t. k van de Libanese regering ge!v;J-, aan zijn Sam-rakeitcn uit rugtrekken en Israel vermindert zun vluchten boven Libanon. Dat hele proces zal en moet tijd kosten teneinde gezichtsvi tijen te vermijden 1 lmg dat Habib vooi gaal naar Washfngt leerd akkoord uit. t Intussen hééft dc had gemeld; V" voerder was hei een rustige dag Egypte. Israël en de V.S. komen op 26 mei in Cairo bijeen om de definitieve samenstelling te bepalen van een mul tinationale vredesmacht voor de Si nai, die niet onder de Verenigde Naties s dinsdag uit C airo bc- kendgc' ordei ssen de drie landen ter zake ss nabij, zo had de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken. Michael Sterner, eerder op de dag ver klaard. Voor Egypte viel dinsdag nog een belangrijk bezw aar weg. doordat de Verenigde Naties het officieel en schrif telijk lieten weten, dat zij geen moge lijkheden zien om een vredesmacht tot stand te brengen. Dit maakte het Egyp tische ministerie van buitenlandse za ken bekend Egypte wilde dit om be schuldiging te voorkomen dat de macht een dekmantel zou zijn voor Amerikaanse aanwezigheid in de Sinai, aldus diplomaten De vredesmacht is nodig om de grenzen te bewaken nadat Israel zich definitief uil de Sinai heeft teruggetrokken, wat aprü volgend jaar moet gebeuren. Kabaal over misvormingen EL is de afgelopen dagen inogal wat kabaai ont staan over de beslissing in hoogste beroepsinstantie festij «Raad van State) om zendtijd op radio en televisie toe te kennen aan de racistische en griezelig uiterst rechtse splintergroeperingen Nederlandse Volksunie iGlimmerveen) en Centrumpartij (Janmaat), die in een aantal kiesdistricten meedoen aan de stembus voor de tweede kamer op 26 mei Afschuw en weerzin tegen de denk beelden en bedoelingen van deze groe peringen mobiliseerden zich rn demon straties voor de NOS-studio's in Hilver sum en voor het gebouw van de Raad van State. Omroepmedewerkers en kunstenaars hebben op minister Gar deniers een dringend beroep gedaan om deze propaganda-uitzendingen te verbieden. Grote groepen technisch personeel van de NOS weigerden om aan vervaardiging en uitzending van deze programma's mee te werken Toch zijn ze doorgegaan Minister Garde niers stelde zich op het standpunt dat tegen het besluit van het hoogste admi nistratieve rechtscollege van het land „niets meer valt te ondernemenEn NOS-voorzitter Jurgens wist zich ge houden aan de wettelijke verplichting van zijn organisatie om medewerking te verlenen aan deze programma's, op gevaar af zich in het andere geval - zoals hij het zelf zei - „schuldig te maken aan het blokkeren van de democratische rechtsgang". Eén ding voorop er kan niet genoeg gewaarschuwd worden tegen de ideeën van Glimmerveen en Janmaat, doordrenkt als ze zijn van rassenhaat en onfrisse fascistoïde verschijnselen Ieder die de uitzendingen heeft gezien en gehoord en van de giftige inhoud kennis neemt zal meteen herkennen aan welke gevoelens NVU en CP appel leren De vraag die daarop volgt is moet ter bestrijding van deze groepe ringen. die via de stembus proberen langs de ladder van de parlementaire democratie omhoog te klimmen, met de bedoeling, eenmaal boven, die lad der van zich af te gooien, buiten de be staande regels van de Nederlandse wet geving om naar middelen als uitsluiting en censuur worden gegrepen? Is met ae beste verdediging tegen dit soort tel kens terugkerende vuilspuiterij in het schemergebied van ons democratisch stelsel een ongenadige afstraffing van de kiezers bij de stembus straks? De discussie - zo is de afgelopen maand ge bleken - gaat twee kanten op. Dat is bij de beslissingen over het wel of met toe laten van de kandidatenlijsten van de twee bovenbedoelde groeperingen ge bleken (de NVU mag niet meedoen in Zeeland, in Noord- en Zuid-Holland en in Drente; de CP is - ook na uitspraak m kort geding - uitgesloten in de kieskrin gen Rotterdam. Dordrecht. Leiden en Haarlem) Dat bleek ook in de uiterst fundamentele tegenstellingen over de vraag of de gewraakte splinterpartijen in deze laatste week van de verkiezings campagne al dan niet san de zenders moeten worden geweerd. Het feitelijk "resultaat van alk- gerommel is wel een grote verwarring Wat m de ene kies kring kon werd in de andere niet toege laten. een aanvankelijke weigering van minister Gardeniers om zendtijd toe te kennen werd door de Raad van State teruggedraaid. De minister van CRM heeft de enig juiste conclusie getrokken door aan te kondigen dat zij op de kortst mo gelijke termijn een voorstel lot wijzi ging van de omroepwet zal indienen dat erop neerkomt dat politieke partijen die in alle kieskringen een kandidaten lijst hebben recht kunnen doen gelden op zendtijd kort voor de verkiezingen. En zij verbindtdaar terecht aan dat een dergelijke wijziging van de omroepwet gevolgen moet hebben voor een verbe tering en verscherping van de formele eise n van de kiesw et i gelij ke toepassing in het gehele land bij aanvaarding van kandidatenlijsten! De tot nu toe ge volgde gang van zaken rondom het. ge zelschap van Glimmerveen bijvoor beeld is verre van doorzichtig In 1977 deed het mee aan de verkiezingen voor de tweede kamer en behaalde tweeder de van de kiesdeler In 1978 sprak een rechtbank uit dat de NVU een verboden vereniging was. een conclusie die »n 1979 door de Hoge Raad werd ongedaan gemaakt Aan de gemeenteraadsver kiezingen in 1978 konden Glimmerveen en zijn aanhang niet meedoen. Nu in een aantal kiesdistricten weer wel. Eer ste vereiste bij de beoordeling van de vraag of groeperingen als deze voldoen aan de voorwaarden om tot de stembus te worden toegelaten is dat iedere schijn van rechtsongelijkheid wordt .vermeden. Tenslotte is het In een democrati sche samenleving als de onze een geëigende methode om via verhinde ring of censuur groeperingen met anti democratische opvattingen de mond te snoeren'' De volwassen kiezer heeft der gelijke kanonnen niet nodig om op een muis te schieten: met juist de normale democratische middelen is hij heus wel in staat die muis klein te houden. Het principe an vrije meningsuiting is hier heel nadrukkelijk in het geding Pas als van een wezenlijke bedreiging van ons democratische stelsel zelf sprake is. zijn er andere middelen om dat gevaar te lijf te gaan Trouwens, wanneer dergelijke misvormingen van onze samenleving op politiek gebied hun gezicht verber gen enjangs slinkse wegen Invloed pro beren uit te oefenen zonder dat grote massa's daarop bedacht zijn. kan een veel groter gevaar binnensluipen aan waarover nu zoveel kabaal wordt ge maakt. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1