Ja. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rijk steekt 700 miljoen in Volvo Duitsers leveren energie in ruil goedkoop aardgas ITALIANEN KIEZEN VOOR HANDHAVEN ABORTUSWET MEERDERHEIDSBELANG Uitstel verhoging benzine-accijns China wijst Nederlandse journalist uit lets warmer Zonnige perioden en vrijwel overal droog Middaglemperatuur ongeveer 22 gra den Matige zuidenwind 224e jaargang no. 117 Dinsdag 19 mei 1981 tamse bv 1881-1981 100 JAAR INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 iVan onze verkeersredacteuri DEN HAAG - In Volvo Car BV zal in de komende jaren meer dan een miljard gulden worden geïnvesteerd, waarvan 710 miljoen gulden door de Nederlandse staat. Het Nederlandse aandeel in de fabriek, waar in de komende dagen 600 man zullen worden ontslagen terwijl bovendien 350 arbeidsplaatsen moeten ver dwijnen, zal oplopen tot 70 procent op grond van een overeen komst die de staat donderdag zal sluiten met Volvo-Zweden in Gothenburg. zal uitgeven, die worden gekocht door de staat. De staat is thans (via DSM en de Nationale Investerings Bank) voor 45 procent eigenaar van Volvo Car BV. Tegelijk zal het Zweede concern, dat thans 55 procent van Volvo-Nederland bezit. 95 miljoen gulden in Volvo inves teren. Voorts doet Volvo-Zweden afstand van zijn royalty-aanspraken van 1.5 procent van de netto opbrengst van elke ver- Minister Wiegel had maandag in een ra dio-uitzending van de TROS. tijdens een verkiezingsreis naar Maastricht, aangekondigd dat de staat in de ko mende vier jaar 300 miljoen gulden zou investeren. 75 miljoen per jaar. om Vol vo Car BV in Helmond en Born weer jezond te maken. Volgens de Industriebond FNV. het CNV. de Unie BLHP en de NCHP, die maandagmiddag opening van zaken gaven na overleg op het ministerie van economische zaken, heeft Wiegel met deze uitspraken ..valse berichtgeving verspreid en platvloerse verkiezingspo- liliek bedreven. Ook heeft. Wiegel bij motie vastgelegde afspraken tusschen parlement en regering doorkruist en de gedragsregels voor fusies van de SER overtreden aldus Henk van Rees van de Industriebond FNV. die namens de vierbonden het woord voerde. Indien ondertekening van de overeen komst met de Zweden donderdag door gaat wordt de werkelijke situatie, al dus Van Rees, dat Volvo Car BV aande len ter waarde van 250 miljoen gulden Ipg-tankers Een lange periode i derhandelen tussen Nederland en Bei- git over reglementering van het ver voer van gevaarlijke stoffen over de Westerschelde is maandag beëindigd een definitief ja' van onze zuiderburen Het akkoord is vooral van belang voor het toenemend trans port van Ipg met tankschepen. PAGINA 3 uitkeringen De arbeidsbureaus moeten de controle op het misbruik of oneigenlijk gebruik van werkloosheidsuitkeringen aan scherpen en meer eenvornnng toepas sen. Dit blijkt uit nieuwe richtlijnen van liet ministerie van sociale zaken. Werklozen die niet voldoende meewer ken aan het vinden van een nieuwe -3-". zullen in de toekomst harder worden aangepakt PAGINA 7 ufvalstoffenplan De Zeeuwse milieuorganisaties uiten ongezouten kritiek op het ontwerp-af- valstoffenplan van de provincie. Vol gens de milieugroepen worden de pro blemen slechts op een aardige wijze wpakt en niet echt aangepakt PAGINA 9 hoger beroepsonderwijs Hcthoger beroepsonderwijs wordt los gemaakt van de mammoetwet. Voor «en betere samenhang tussen het hbo «t het wetenschappelijk onderwijs is «n nieuwe wet gemaakt De wet "Witst het hbo in zeven hoofdstromen technisch, agrarisch, economisch, so- "aal-agogisch. gezondheidszorg, kinst en pedagogisch onderwijs PA0INA 13 Ie beuk erin oefenmeester van AZ '67. Georg Kvsslcr, gelooft niet In onvoorwaarde- overgave van zijn ploeg In de wijd om de Europacup III. Hij geeft v*dat de 3-0 nederlaag tegen Ipswich Tw* bijzonder moeüiik is weg te «'ken. maar zegt dat AZ zijn huid zo "uur mogelijk wil verkopen. 'Het W'dttijddat de vlam in de pan slaat', aW"« Kessler. tthaaktop J^an en Hort gaan aan de leiding het IBM-hertnneringstoernooi. Na "jj weekeinde met ongekend harde rechten leverden de schakers giste- SL!!8* meer remises af. maar de 'Jst was er nog volop. Nieuws uit Zeeland: 2.5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. sPort: 12 en 13. Radio en televisie: 15. financiën en economie: 17. DEN HAAG - Dc Chinese regering heeft de correspondent van NRC-Han- delsblad en NCRV-radio in Peking, Willem van Kemenade, en zijn echtge note aangezegd het land te verlaten. Als reden werd opgegeven dat het jour nalistenechtpaar zich ..onbetamelijk'' had gedragen. Van Kemenade en zijn vrouw, de op Taiwan geboren journalis te Phoenix Chang, hebben zich volgens de Chinese autoriteiten beziggehouden met „activiteiten die niet in overeen stemming zijn met de status van een correspondent en een lid van zijn ge zin". Van Kemenade legde gisteravond voor de NCRV-radio een verband tussen de „nieuwe psychologische oorlog tegen Taiwan" en zijn uitwijzing „De laatste tijd zijn 15 zogenaamde agenten van Taiwan gearresteerd. Mijn vrouw komt ook uit Taiwan. Bovendien hadden we samen nauwe contacten met dissiden ten. De maatregel die nu tegen ons is genomen moet dan ook worden gezien in het licht van de huidige politieke en economische problemen van China Er is een arrestatiegolf tegen dissidenten op gang gebracht", aldus de Nederland se journalist. kochte Volvo die in Nederland is ge bouwd. Dit levert 10 miljoen gulden per jaar op over een periode van zeven jaar. In 1983 zuUen beide eigenaars zich be zinnen over de voorlopige resultaten. Meeste geld na 1983 Blijken de perspektieven voldoende vertrouwen te geven, dan investeert Volvo-Zweden na 1983 nog eens 158 miljoen gulden en steekt de Neder landse staat, na 1986. 460 miljoen gul den in het dan voor 70 procent Neder landse bedrijf. Dit laatste bedrag is dan vooral bedoeld voor de ontwikke ling van een nieuw model. Volvo Car BV zal zelf van dc netto-opbrengst van elke verkochte auto een deel stoppen in een speciaal hiervoor gesticht fonds, dat wordt beheerd door de Nederland se staat en Volvo-Zweden. „Na maandenlang keihard overleg van de ambtenaren van economische za ken". aldus Van Rees, „is een principe overeenkomst bereikt die volgens de bonden reéle overlevingskansen biedt. De bonden vinden het van groot belang dat Volvo Car BV weer een eigen ont- wikkelings- en verkoopbeleid gaat voe ren. Met dit plan is de fabriek letterlijk voor de poorten van de hel wegge sleept" Dc vaste Tweede-Kamercommissie voor economische zaken heeft bij mi nister Van Aardenne bedongen dat de ontwerp-overeenkomst voor de onder tekening ter inzage wordt gegeven. Daaraan voorafgaand zouden de bon den inzage van het ontwerp krijgen, omdat de transactie waarbij Neder land de grootste aandeelhouder wordt, onder de SER-regels voor fusies valt. HILVERSUM - Beeld van de demonstratie, gisteravond voor de ingang van de Hïlversumse NOS-studio's tegen het toekennen van zendtijd aan de uiterst rechtse splinterpartijen Centrumpartij en Nederlandse Volksunie HILVERSUM tAN'P) - Ondanks de vele protesten hij minister Gardeniers. de NOS en een demonstratie, is maandagavond de televisie-uitzending van de Cen trum Partij toch doorgegaan. De raad van state besliste maandagmorgen dat de partij wèl voor zendtijd in aanmerking komt op basis van het argument dat de Centrum Partij (evenals dc Volksunie) zich voor alle kiesdistricten heeft opgegeven De NOS had. nadat een aantal technici als 'gewetensbe zwaarden' van medewerking had afgezien, toch technici gevonden die de band wilden afdraaien. Vanavond (dinsdagi krijgt deze omstreden uitzending een vervolg. Dan heeft de Centrum Partij radiouitzend tijd en komt later op de avond de Nederlandse Volksunie op televisie. De demonstranten hebben aangekondigd vanavond weer te demonstreren en het personeel van de NOS opgeroepen mee te doen. Minister Gardeniers van erm zal de tweede kamer nog voor de verkiezingen van 26 mei een voorstel tol wijzi ging van de omroepwet aanbieden, dat politieke partij en. die niet in alle 18 kiesdistricten uitkomen, uitsluit van het recht op radio- en televisiezendtijd. Volgens Gardeniers is deze wijziging logisch omdat nu de kies wet niet in het hele land gelijk wordt toegepast. iVan onze correspondent i ROME - De Abortuswet in Italië blijft gehandhaafd. Twee derde van de Ita liaanse kiezers sprak zich bij het refe rendum van zondag en maandagmor gen uit voor het voortbestaan van de wet. die in 1978 de mogelijkheid schiep tol zelf gekozen en kosteloze afbreking van ongewenste zwancerschappen. Het tweede abortusreferendum, dat van de Radicale Partij, dat afschaffing van alle wettelijke beperkingen wil (zo als bijvoorbeeld de verplichting om de Ingreep te laten verrichten in openbare Bank voor bijna 2 min opgelicht ERMELO - De Ermelose zakenman Cornells V. heeft de plaatselijke vesti ging van de Rabo-Bank, een filiaal van het hoofdkantoor in Harderwïjjk. voor 1.7 miljoen gulden opgelicht. De Erme- loër, directeur van een bedrijf dat ca ravans vervaardigt, deed dat door het innen van drie Duitse wissels, die hij van valse handtekeningen voorzag. V. kocht de wissels op de vrije markt in West-Duitsland. ziekenhuizeni. werd met een nog veel grotere meerderheid afgewezen. Drie minder belangrijke stemmingen, namelijk over terreurbestrijding, le venslange gevangenisstraf en wapen vergunningen aan particulieren, lever Ritueel slachten zal in Rotterdam voorlopig niet strafrechtelijk worden vervolgd De Stichting S O S. voor Huisdieren had de officier van justitie in Rotterdam gevraagd in gevallen van rituele slachting tol. strafvervolging over te gaan. De officier heeft echter besloten hiertoe met te zullen over gaan. Er zal dan ook geen justitieel on derzoek. gevolgd dooreen behandeling voor de rechtbank van rituele slachtin gen plaats vinden. den eveneens een overweldigende meerderheid vóór handhaving van de bestaande wetgeving op. Voor de katholieke kerk in Italië, die zich vooral de laatste maanden tot het uiterste had ingespannen voor de af schaffing van de abortuswet en daarin uitdrukkelijk werd voorgegaan door" de paus heiekant de uitslag een duide lijke nederlaag. Een van de verkiezingskantoren ivaar de stembiljetten over de vijf referendums worden geteld. DEN HAAO lANPi- De verhoging van de benzine-accijns met drie cent per liter zal niet per 1 Juni ingaan. Op welke datum de verhoging wel wordt doorgevoerd is niet bekend Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van financiën maandag meegedeeld De accijns wordt voorlopig met verhoogd omdat de tweede kamer vorige week het wetsontwerp tol verhoging van de benzine-accijns niet heeft afgehandeld Tot 10 iuni is de kamer met i crkiezingsreces. zodat pas na die datum een verdere behan deling van het voorstel is te verwachten. FORMULIEREN DUURTETOESLAG VOOR MINIMA DEN HAAG (ANP) - In het najaar kun nen op de postkantoren formulieren worden afgehaald waarmee gezinnen die van een minimumuitkering of mi nimumloon moeten leven een duur te- toeslag kunnen aanvragen. De post kantoren hebben hun medewerking daaraan toegezegd, aldus het ministe rie van sociale zaken. Zij zullen omstreeks augustus-septem- berde formulieren ter beschikking heb ben Dan zal op ruime schaal voorlich ting worden gegeven over de voorwaar den voor het verkrijgen van de toeslag. De duui'tetoeslag is een tegemoetko ming aan de 'echte minima', gezinnen van twee of meer personen die moeten leven van één minimuminkomen. De regering heeft daar honderd miljoen voor uitgetrokkenplus nog 25 miljoen voor de kosten van uitvoering De toe slag zal. afhankelijk van de gezinsom vang 250 tot 450 gulden bedragen i Van onze verslaggever DEN HAAG - In ruil voor goedkoop aardgas krijgt ons land na 1990 gedu rende tien jaar energie ter waarde van een miljard gulden van het Westduits bedrijf VEW (Vereinigte Eleklrizitats Wcrke). Daardoor zou Nederland kun nen afzien van de bouw van een elek triciteitscentrale. Dat heeft de specia le regeringsonderhandelaar Spieren burg maandag bekend gemaakL Het contract, dat in politiek Den Haag lu- Spierenburg heelt vorig jaar in op dracht van de regering een rondreis ge maakt langs de buitenlandse afnemers om een hogere prijs voor ons aafiv.-v bewerkstelligen Nederland .vu jaa: lijks 3,5 miljard kubieke meier aarc.gas uil Die hogere prijs moei dt m.' - n uit aardgas jaarlijks met twee miliard gulden vergroten. Het Westduitse be drijf. de enige particuliere firma onder de afnemers, is echter niet in staat die prijsverhoging te betalen. Tot 1988 behoeven de Westduitsers de prijsverhoging daarom niet te betalen. In ruil daarvoor levert VEW tussen 1990 en 2000 goedkope energie, zowel in de vorm au «as als in de urm an elektriciteit Het totale vermogen aan elektriciteit bedraagt ongeveer 7()(i megawatt. Die hoeveelheid staat ge lijk aan de produklie van een elektrici teitscentrale gedurende tien jaar. Nederland komt daardoor in de gele genheid af te zien van de bouw van een van dc in de toekomst te bouwen elek triciteitscentrales. Dat betekent niet alleen een belangrijke financiële bespa ring maar bovendien een beperking van toekomstige milieuhinder. VEW heeft zich bovendien verplicht de kolen voor de Westduitse centrale, die de goedkope energie aan ons land gaat leveren, van Nederlandse firma's af te nemen. Voorts zal het Westduitse be- unji uuueiuclen voor een te bouwen centrale bestellen ln ons land. Dat bete kent een belangrijke werkgelegen- heidsinjectie voor de Nederlandse ke telindustrie. Het bereikte compromis wordt in in dustriële en departementale kringen een succes genoemd. Volgens het mi nisterie van economische zaken staat dc compensatie in een zeer redelijke verhouding tot de inkomstenderving als gevolg van de goedkope aardgaslc- vering aan VEW. Crisis in het Midden-Oosten Het h< pet wankele evenwicht in Midden-Oosten wordt zwaar op de proef ge- P§?Saj steld sinds de voortdurend {§5?*a oplaaiende strijd tussen christelijke groeperingen in Libanon enerzijds en Syrische troepen van de zogeheten Arabische Afschrik kingsmacht anderzijds de twee aartsri valen Israèl en Syrië tegenover elkaar hebben gebracht In nauwelijks tien da gen is het conflict tussen deze beide lan den over de door de Syriérs in Centraal- Libanon gestationeerde SAM-raketten uitgegroeid tot een verbitterde strijd met woorden, die elk moment kan uit barsten in een complete oorlog. In aller ijl hebben de Verenigde Staten een be middelaar naar het Midden-Oosten ge zonden. die moet trachten via pendel diplomatie naar de diverse hoofdsteden een vreedzame oplossing aan te dragen. Geen geringe opgave in een regio, die al tientallen jaren de brandhaard is van de wereld en waar de belangen zó ui teen lopen, dat elke vorm van diplomatiek overleg kan worden uitgelegd als 'heu len met de vijand.' De Amerikanen heb ben tóch al de naam achter Israèl te staan, waardoor hun bemiddelaar het vooral in de Arabische landen erg moei lijk heeft. Aan de ene kant is het hoop gevend. dat Israël na de krachtige taal van premier Menachim Begin wat gas heeft teruggenomen, maar anderzijds is de plotseling weer optredende Arabi sche solidariteit een minder gunstig te ken. Syrié kan er zich gesterkt, door voe len waardoor het minder snel genegen zal zjjn concessies te doen. Aan beide kanten zal wat moeten worden toegege ven: gezichtsverlies' kan geen van bei de partijen zich veroorloven Hoe is het op zo'n korte termijn zover kunnen komen, dat Syrië en Israël zich op de rand van oorlog bevinden? De huidige situatie heeft te maken met allerlei gebeurtenissen in Libanon, de noordelijke buur van Israël, waar nu al weer vijf jaar een hevige burgerstrijd woedt Bij tijd en wijle laaien de gevech ten in alle hevigheid op. Israel steunt om redenen van eigen veiligheid de christelijke (falangistische) groeperin gen in Libanon, die in een strijd op le ven en dood zyn gewikkeld met het Ara bische bevolkingsdeel en met name met de in Libanon verblijvende Pale- stijnen en intussen ook met de Syrièrs. Troepen van de Verenigde Naties, ook uit Nederland, scheiden de vechtende partijen zoveel mogelijk, maar lang niet altijd is dat effectief. Syrié is vijf jaar geleden eenzijdig tussenbeide geko men in Libanon, omdat dit land. naar werd gezegd, tegen elke vorm van inter nationalisering van het Libanon-con- flict was. Na verloop van tijd ging het Syrische bezettingsleger deel uitmaken van de Arabische Afschrikkingsmachi waarin ook andere Arabische landen deelnemen. Israel op zijn beurt steunde de christenen waar mogelijk. Tussen Syrië en Israël bestond min of meer een stilzwijgende overeenkomst, dat zij el- kaars belangen zouden eerbiedigen. Maar door het voortduren van het con flict en de kennelijke onmacht van de betrokken partyen een nationale ver zoening tot stand te brengen en wel licht door de houding van Israel zelf is Syrië zich steeds meer anti-Israël gaan opstellen. Het overbrengen van SAM- raketten vanuit Syrië naar Libanon was voor de Israëlische premier Begin - momenteel in een hevige verkiezings strijd gewikkeld - aanleiding de Syriërs te dreigen de raketten met geweld te zullen verwijderen. Op dat moment, nauwelijks veertien dagen geleden, was de toestand van bijna-oorlog bereikt Er staat in het Midden-Oosten meer op het spel dan het voorkomen van vijandelijkheden tussen Israel en Syrië Het Amerikaanse prestige, de rol die de VS in dit deel van de wereld vervullen, zeg maar de plaats die Reagan en zyn minister van buitenlandse zaken Ale xander Haig zullen innemen in een 'vre desproces', dat alles is in het geding De Amerikaanse bemiddelaar Habib moet slagen, als hij faalt lijdt Amerika een grote strategische nederlaag in het Midden-Oosten, op een moment, dat Reagan er alles aan gelegen is de Ame rikaanse en Europese oliebelangen vei lig te stellen. Het laat zich raden, dat de Sowjet-Unie met een kritisch oog de Amerikaanse bemiddelingspogingen in het. Midden-Oosten volgt. Tot nu toe hebben de Sowjets geweigerd druk op Syrië uit te oefenen. Als de missie van Habib op niets uitloopt en er een machtsvacuüm ontstaat zal de Sowjet- Unie niet aarzelen haar invloed in de regio uit te breiden. Dat het de Russen ernst is moge blijken uit de aanwezig heid van een hellcopterschip van de Ro de Marine tussen Cyprus en Libanon Voor alle duidelijkheid: ook de Ameri kanen hebben een vliegdekschip in de onmiddellijke nabijheid Mocht het tot een gewapend treffen komen tussen Is raèl en Syrië, dan is de verwachting, dat Israèl militair in het voordeel is. Op di plomatiek terrein is Israèl onmisken baar in het nadeel, niet In de laatste plaats door het optreden van premier Begin, wiens verbale geweld van de af gelopen weken de Israëlische zaak be paald geen goed heeft gedaan. Het ge hele gebeuren in het Midden-Oosten heeft intussen de Westeuropese landen nog eens duidelijk gemaakt m welk een wespennet zij zich steken als zij een be middelingsrol bij het tot stand komen van een vredesregeling willen vervul len. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1