PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Paus succesvol geopereerd na aanslag tijdens audiëntie I! Amerikaans voorstel voor raketten-crisis Libanon Concentratie ketelbouw in Hengelo gevaarlijk SCHOTEN TURKSE EXTREMIST OP ST-PIETERSPLEIN DePZC hi Dijk van een krant. MINISTER VAN AARDENNE: VOORZICHTIG OPTIMISME IN ISRAEL Laffe aanslag Flink wat druk van ketelbouw NEDERLANDSE AUTO DOOR BERLIJNSEMUUR Perioden met zon Zonnige perioden en in de middag en avond op enkele plaatsen een regen- of onweersbui Middagtemperatuur van ongeveer 15 graden aan zee tot om streeks 20 graden in het binnenland 224e jaargang no. 113 Donderdag 14 mei 1981 'Van onze correspondenti ROME - Paus Johannes Paulus II lag de afgelopen nacht buiten levensgevaar op de intensive care-afdeling van het Gemelli-ziekenhuis in Rome, waar hij bijkomt van een mislukte aanslag, woensdagmiddag. Rond half elf woensdagavond werd de operatie, die vlak voor zes uur was begonnen, beëindigd. Een woordvoerder van het ziekenhuis noemde de ingreep „succesvol". De artsen verwachten dat hij geheel zal kunnen herstellen. Om kwart over vijf werd de kerkvorst getroffen door drie van de vijf of zes kogels die door een Turkse extremist van korte afstand op hem werden afgevuurd. De dader, Mehmet Al Agca, werd onmiddellijk gegrepen. Volgens de geneesheer-directeur van het ziekenhuis kreeg hij een kogel in de maag, maar de paus liep geen levensge vaarlijke verwondingen op. De twee an derekogels troffen de paus in de linker hand en de rechterarm. Ook twee vrou wen, een Amerikaanse en een Jamai- caanse, raakten bij de schietpartij ge wond, van wie de eerste ernstig. Aanvankelijk werd gevreesd dat de ko gel die de paus in de buik trof. de al vleesklier had geraakt. Later werd vast gesteld dat zijn darmen op enkele plaatsen waren doorboord. De drie chi rurgen die de paus behandelden, moes ten enkele stukken darm wegnemen. t De gezondheidstoestand van de Pool se kardinaal Stefan Wyszynski is ern stig. zo is woensdag uit zijn naaste om geving vernomen In april moest de 80-jarige primaat een poos het bed houden wegens een 'aan doening van de spijsvertering'. In 1977 is zijn galblaas weggenomgen. kernafval De regering gaat er van uit dat Neder land in de jaren negentig zal kiezen voor het lijdelijk bewaren van hoog ra dio-actief afval De huidige opslagfaci liteiten van de kerncentrales in Bors- sele en Dodewaard zijn daarvoor niet geschikt. PAGINA 3 werklozen Het werkloosheidscijfer is in de maand april met 10.200 gedaald Eind vorige maand stonden bi) de arbeidsbureaus 333.700 mensen als werkzoekend inge schreven. Schakelt men de seizoensin vloed (meer werk in het vooijaari uit. dan blijkt er echter van enig herstel van de arbeidsmarkt geen sprake te PAGINA 15 abortus Bisschop Gijsen van Roermond heeft in een brief aan de Heerlense senator Schreurs geëist dat hij zich zal terug trekken uit de senaat Voor Gijsen was de stem voor het abortusontwerp die Schreurs (aalmoezenier in de mijn- streeki heeft uitgebracht, doorslagge vend. PAGINA 17 beker Dinamo Tiflis is in Dusseldorf winnaar geworden van de Europa Cup voor be kerhouders In het akelig lege Rhem- sïaüiun zegevierde Titlis met 2-1 tegen hetOostduitse Carl Zeiss Jena PAGINA 20 rechten BobMarle.v wilde door middel van zijn reggae-muziek de zwarte mens duide lijk maken dat hu voor zijn rechten moet opkomen tegen het blank mate rialisme en dat hij zijn achterstand niet moest accepteren Marley, die maandagavond op 36-jarige leeftijd in Miami overleed, voorzag het begin van ren multiraciale of meervoudig cultu rele samenleving De tijd zal leren of hl) gelijk krijgt. I PAGINA 21 pressie De NCRV maakt zich zorgen over de pressie die het particulier initiatief uit oefent op de omroepen 'In de media moeten de burgers zich kunnen uiten Zij moeten enn participeren. Ja. wij moeten in feite onder hun controle staan Dan alleen waarborg Je een vrtj- n«d van meningsuiting' NCRV-voor- rilter Thijmen Jansen hield dit uit- aan de NCRV-vereni- Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3.4 en 15. Sport: 16 en 17 Varia: 20. Radio en televisie: 21. Financiën: 23. Tijdens de spoedoperatie verloor de paus ongeveer een halve liter bloed Direct na de aanslag startte de politie een uitgebreide zoekactie omdat oog getuigen een tweede man meteen vuur wapen hadden zien wegrennen Aan vankelijk werd bericht dat ook deze man was gearresteerd, maar dit werd later tegengesproken. De paus heeft steeds geweigerd dat de lijfwachten die zijn belast met zijn vei ligheid zich opstelden tussen hem en de menigte gelovigen. De enige concessie die de paus aan de wensen van de veihgheidsambtenaren deed was dat hij zich 's woensdags tij dens zijn audiëntie in de open lucht op het Sint-Pietersplein in een jeep liel verplaatsen. Hij beloofde bovendien zich minder tussen de mensen te bege ven. maar in de praktijk was er van een vermindering nauwelijks sprake De Italiaanse politie is belast met de veiligheid op het Sint-Pietersplein In Ws tegenstelling tot de Zwitserse garde zijn de Italiaanse agenten wel gewa pend. maar zij hebben opdracht bij het gebruik van hun wapens grote discretie in acht te nemen. Enkele maanden geleden ontsnapte de paus al aan een aanslag. Toen hij op zijn reis naar de Fillippijnen een tussenlan ding maakte in Karachi, ontplofte een Dom in het stadion waar hij enkele ogenblikken later de mis zou opdragen. De man die de bom vervoerde, een jon ge Pakistaan, werd gedood en enkele omstanders gewond De paus werd pas na de mis van de mislukte aanslag op de hoogte gesteld. Woensdagmiddag reed de paus. zoals iedere week. in een open jeep rond het Sint Pietersplein, waar enkele ogenbik- ken later de algemene audiëntie zou be ginnen Honderden handen waren naar hem uitgestrekt, kinderen werden naar hem opgeheven en, zoals zijn gewoonte is. trachtte hij zoveel mogelijk mensen persoonlijk te groeten, Plotseling klon ken er vier of vijfluide knallen: ..Ik was een van de laatsten die hij nog de hand geschud had", vertelt Par Andersson. een boomlange 29-jarige Zweed uit Stockholm, „en ik stond nog een beetje beduusd naar mijn hand te kijken en me af te vragen: waarom nu juist ik', toen ik de knallen hoorde Ik zag de paus naar zijn maag grijpen en neerval len De man die het gedaan had was weggerend Ik zag hem pas toen hij al was gegrepen door iemand in burger Ik weel niet of het een politieman was" Intussen was de jeep met de gewonde paus in snelle vaart het plein omgere den, terug naar de zogenaamde Klok- kepoort. de ingang van Vaticaanstad ter linkerzijde van de Sint, Pieter. Daar stond als altijd een ambulance gereed voor eventuele ongelukken tijdens de audiëntie. Hierin werd de paus eerste hulp verleend, op weg naar het Gemelli- ziekenhuis van de universiteit Hij werd ogenblikkelijk bij de operatie kamer gebracht, waar prof Francesco Crucltti hem een bloedtransfusie toe diende en hem opereerde.Kardinaal Agostino Casaroli. staatssecretaris van het Vaticaan en de tweede man in de hiërarchie van de heilige stoel, keert vandaag terug uit. New York naar Ro me Op het moment van de aanslag op (Slot zie pagina 4 kolom 5) DEN HAAG - „Het is duidelijk dat bij het oplossen van de problemen voor de ketelbouw de afzet essentieel is. Als ROME - De dader van de aanslag op de paris. Mehmet Ali Agca. wordt weggeleid door politiemannen vlak na zijn arrestatie. een behoorlijke afzet van grote ketels niet komt. dan is het duidelijk dat in de beide bedrijven in Hengelo en Vlissin- gen de ketelbouw zal verdwijnen. We moeten dan ook niet overgaan tot de oprichting van een Centrale Ketel bouw Nederland, als we van afzet niet zeker zijn". Dat zei minister Van Aardenne van eco nomische zaken woensdagmiddag tij dens een bespreking met de vaste ka mercommissie voor economische za ken. Die commissie had 's morgens de bij de ketelbouw betrokken partijen in een hoorzitting ontvangen. Het is gevaarlijk, aldus de minister, om „de" Centrale Ketelbouw alleen maar in Hengelo te realiseren Dan zon De Schelde in Vlissmgen pas goed op de tocht komen te staan De minister vond wel dat de positie van De Schelde ster ker was dankzij de betere graad van di versificatie. „Ons doel is om in de beide plaatsen Vlissmgen en Hengelo de werkgelegenheid te behouden. Maar dat kan alleen met bundeling van krachten, kijk maar naar de vliegtuig bouw". Minister Van Aardenne noemde de structurele heroriëntatie van energie- apparatuur en ketelbouw. waarover nu het SEAN-advies verschenen is „een test-case voor gericht beleid". „Alleen daarmee is de bedrijfstak te handha ven. en dat beleid moet door de lagere overheden worden onderschreven" De minister noemde het in het SEAN- advies omschreven programma voor de bouw van 500 megawatt-ketels .theore tisch mogelijk" De afgevaardigden van de SEP de Samenwerkende Elektrici- teits Produktiebednjven hadden tij dens de hoorzitting dit plan te optimis tisch genoemd. Commissievoorzitster mevrouw Epema noemde het SEAN- plan voor 500 meegawatt-ketelbouw „drijfzand". plaatje van De Schelde hebben, maar ook van Stork". Het kamerlid Van Houwelingen noem de het SEAN-advies ..defensief „Con centratie van ketelbouw - zo zei hij tot de minister - is alleen zinvol als je kunt garanderen dat er een geleidelijke ver strekking van opdrachten plaats vindt". De minister zei dat ook na 26 mei de gedachtenwisseling en de inventarisa tie van de bouw- en afzetmogelijkheden voor ketels verder zullen doorgaan. In zijn inleidend woord had hij gesteld dat we nog maar aan de eerste fase van de discussie bezig zijn" <Zie ook pag 71 Van Aardenne Kritisch 'Van onze parlementaire redactrei DEN HAAG - De meerderheid van de Tweede Kamer wil niet dat de regering overgaat tot de invoering van de voor I juni aangekondigde tariefsverhoging voor het openbaar vervoer. De Kamer heeft namelijk voor de verkiezingen waarschijnlijk geen tijd meer om over de tariefsverhoging een redelijk debat te voeren. PvdA en CDA willen daarom uitstel van de maatregel. Dit is gebleken tijdens de regeling van de werkzaamheden van de Tweede Ka mer op woensdagmiddag. Door allerlei omstandigheden is de agenda van de Kamer zo overvol geraaktdat niet alles meer behandeld kan worden Een van de onderwerpen die van de agenda voor deze week verdwijnt, is de tariefsverho ging. Daarmee kan pas na de verkiezin gen op het onderwerp worden terugge komen omdat de Kamer niet meer ver gadert. Minister Tuijnnian (verkeer en water staat) heeft de Kamer al dezelfde dag laten weten dat hij geen bezwaar heeft tegen een uitstel van de tariefsverho gingen wat betreft de spoorwegen. De ze verboging zou ongeveer 10 proeent bedragen. Wat betreft het stads- en streekvervoer voorziet de minister meer problemen. De minister wil met de technische voor bereiding doorgaan omdat de tijd erg krap is, De Tweede Kamer komt hier vandaag op terug. Het kamerlid Van der Hek had er bij de minister op aangedrongen juist „het KMS-gebeuren in Vlissingen" kritisch te beschouwen. „We moeleu niet de fout maken daar de ketelbouw los te weken en zonder meer naar Stork en de CK.N' over te brengen". Hij kreeg hierin bijval van zijn collega Gerritsen: „We moeten niet alleen een nauwkeurig Een postagentschap aan de Heeren- weg in Heerlen is woensdagmiddag voor de zesde keer in drie jaar tijd over vallen. De dader, volgens de politie een jongeman, bedreigde de 70-jarige kan toorhouder en zijn twee jaar jongere vrouw met een pistool. Hij ging er uit eindelijk vandoor met een buit van on geveer vijfduizend gulden. i Van onze correspondenteni JERUZALEM. BEIROET - De Verenig de Staten hebben een ingewikkeld compromis voorgesteld om de crisis in Libanon te beëindigen. Hel plan, dat de Amerikaanse bemiddelaar Philip Habib in Beiroet, Damascus en Jeruza lem heeft voorgelegd, is dinsdag door de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Haig op een besloten di plomatieke bijeenkomst in Washing ton onthuld. Volgens het compromis voorstel moeten alle partijen in het conflict een stapje terugdoen. Syne haalt de SAM-raketten uit Liba non weg, zoals Israël eist en Israel ver mindert zijn vluchten boven Libanon zoals Svrie dat wil. Dat moet worden gekoppeld aan een terugtrekking van Syrische en falangistische strijdkrach ten bij het Libanese stadje Zahle. Die posities zouden door het Libanese leger moeten worden overgenomen Israel zou wel de verkenningsvluchten boven Libanon mogen voortzetten, maar geen zogenaamde operationele vluchten uitvoeren. Als voorbeeld voor een 'operationele vlucht' wordt het neerschieten van de twee Syrische heli kopters genoemd, maar met duidelijk is of dat ook bombardementen op de Pa- lestijnen omvat Israëlische ministers lieten zich dins dagavond na een bijzonder kabinetsbe raad voorzichtig optimistisch uit over de kans van slagen van een dergelijk vergelijk. Habib is woensdag op zijn pendel ter Slot zie Pagina 9 kolom li Benzine zaterdag twee cent duurder DEN HAAG - De prijs van super- benzine komt per 1 juni boven de f 1.70 per liter. Met ingang van za terdag wordt de prijs voor gewone - en superbenzine met 2 cent per liter verhoogd. Per 1 juni - twee weken later - volgt nogmaals een aanpassing, o.a. aan de gestegen koers van de dollaren de marktno- tcringen. Voorlopig wordt rekening gehou den met een stijging met nogmaals 2 cent per liter. Daarbovenop komt de door de regering aangekondigde verhoging van de benzineaccijns met 3.5 cent per liter. Door deze twee verhogingen komt de prijs voor superbenzine dan boven de f 1.70 per liter Met ingang van zaterdag zal een li ter gewone benzine lfi0.2 cent gaan kosten, een liter superbenzine 165,6 cent De prijs van dieselolie zal met 1.2 cent omlaag gaan. de prijs van petroleum gaat met 1.3 cent om laag en een liter huisbrandolie gaat 1.1 cent minder kosten. De prijstij- gingen van de benzine is hoofdza kelijk het gevolg van de gestegen koers van de dollar De daling van de diverse olieprijzen is een gevolg van de lagere noterin gen op de internationale vrije markt In deze prijsdalingen is wel de gestegen dollarkoers gecompen seerd De pnjzen van stookolie en LPG worden niet verhoogd of ver laagd. §"Kjauwelijks zes weken gele- INden werd een overigens mislukte moordaanslag ge pleegd op president Ronald Reagan van de Verenigde Staten; gisteren was paus Jo hannes Paulus n op het St.Pietersplein in Rome het slachtoffer van een aan slag Terreur en geweld zijn alom verte genwoordigd in de wereld van vandaag Elke dag worden we er mee geconfron teerd. Ierland. El Salvador. Afghanis tan. Libanon de lijst van landen waar het politieke geweld dagelijks slachtof fers maakt is nog veel langer. De aan slag in Rome is het werk van een fanati cus. die al eerder het voornemen had de paus om het leven te brengen. De be weegredenen van de dader zijn al even duister als het vage politieke doel dat hij nastreeft. De aanslag op de paus dient dan ook geen enkel doel. De col lectieve woede richt zich uitsluitend en alleen op de dader. De zin van de aan slag ontgaat ieder weldenkend mens. Juist deze paus is. ondanks zijn conser vatief katholicisme, maar misschien wel daórom de menselijkheid zelf Hij is wat men pleegt te noemen een pastor in de ware zin des woord, een herder voor zijn kudde, die opkomt voor armen en verdrukten Vanuit zijn visie terecht heeft de paus een strenge beveiliging rond zijn persoon altijd afgewezen. Hij begeeft zich graag temidden van het volk. al heeft hij er de laatste tijd mee ingestemd, dat hij rijdend in een jeep tot het volk komt, dat achter hekken op korte afstand wordt gehouden, Maar al tijd is het persoonlijk contact mogelijk zoals ook gisteren weer te zien was aan de televisiebeelden. Tegen een gebeur tenis zoals gisteren op het St.Pieters- plein zijn echter nauwelijks voorzorgs maatregelen te nemen. Het geweld ligt altijd en overal op de loer De aanslag op de paus kan daarom niet zonder meer als een op zich zelf staand incident worden beschouwd Terreur en geweld zijn structureel geworden. Dim De eerste ronde van richtinggevende besprekingen tussen regering en parlement over de toekomst van de ke telbouw (voor elektriciteitscentrales) in Nederland, gisteren in Den Haag, heeft in ieder geval wat lucht om te ademen gebracht. En dat was nodig na de ver schijning. zo'n kleine twee maanden te rug, van het geruchtmakende rapport van de Stichting Energie Apparatuur Nederland (SEAN), waarin de minister van economische zaken werd geadvi seerd om in versneld tempo over te gaan tot een bundelmg van deze tak van industrie bij VMF-Stork in Hengelo ten koste van een vrij rigoureuze in krimping van dezelfde activiteiten bij de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' in Vlissingen. Er is veel onrust en zorg ontstaan over de draagwijdte van het bewuste rapport en het ge wicht' van de adviseurs met als gevolg dat er vanuit Zeeland actie is gevoerd en politieke druk is uitgeoefend met het oog op behoud van een vitaal stuk werkgelegenheid bij 'De Schelde' De hoorzitting van de kamercommissie voor economische zaken en het daarop volgende overleg met minister Van Aar denne gisteren heeft enkele langzamer hand hoognodige nuanceringen en voorbehouden aangebracht in de nogal hoog opgestookte kwestie van het SEAN-rapport. Als éen ding in de besprekingen tus sen kamercommissie en bewinds man scherp tot uitdrukking is gekomen dan is het wel dat het rapport van de SEAN-adviseurs is gebaseerd op een veronderstelling (500 megawatt aan ke telbouw per jaar), die op zijn minst voor een terughoudende kritische kantteke ning in aanmerking komt. Vast staat dat er in de bedrijfstak van de industrië le ketelbouw in Nederland sprake is van een ernstige overcapaciteit. Maar de kamercommissie en de minister heb ben al op voorhand laten doorscheme ren dat zij met van plan zijn zich m avonturen te storten Wil een bundeling van activiteiten op dit terrein an en werkelijke toekomst hebben dan moet daarvoor een gezonde basis aanwezig zijn zonder dat elders afbraakpolitiek wordt gevoerd, zo was ongeveer de re denering. Van beduidend belang voor een juiste beoordeling van de positie van de ketelbouw bij 'De Schelde' in Vlissingen is ook de verzekering van Van Aardenne dat het tot nu toe gaat om 'een eerste fase in de discussie Daarmee wil in ieder geval gezegd zijn dat geen overhaaste beslissingen wor den genomen en dat er (na de kamerver kiezingen van 26 mei aanstaande) nog voldoende ruimte is voor breed overleg vdM WEST-BERLIJN - Een personenauto met een Nederlands kenteken heeft woensdag een versperring in de Ber- lijnse muur geramd en is op Oosther- lijns gebied terechtgekomen. De ken nelijk gewonde bestuurder is door Oostduitse soldaten weggeleid. De Oostduitse grensbewaking.stond de Westberlijnse brandweer niet toe het. voertuig te bergen. Amerikaanse mili taire politie begon onderhandelingen met de DDR Het is niet duidelijk of de bestuurder opzettelijk door de muur is zeieden or dat het om een ongeluk gaat De Westberlijnse politie wilde het num mer van de wagen niet meedelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1