Langste hoogspanningskabel uit één stuk in Oosterschelde Boertien kreeg eerste boek Landarbeiders Hoechst kan nooit geheel zonder inleenkrachten Verhalen om te onthouden jSENFTi Overeenkomst over centrale meldpost Voor een vrouw zijn parels meer dan alleen een kado.. VAN DEN HEMEL JECHNISCH HOOGSTANDJE KOST NEGEN MILJOEN ATERDAG 9 MEI 1981 PZC/ provincie 9 luwelier van den Hemel, Korte Geere 21-23 Middelburg, Telefoon 01180-26700 Juwelier van denvHemel kan u een koliektie parels laten zien in uiteenlopende mogelijkheden. Parels die allemaal verschillend zijn, maar één ding gemeen hebben een satijnen schoonheid die van alle tijden is. Er zijn sublieme zwarte parels, .'acht glanzende parels in de traditionele kleurschakeringen en ook met ongelijke vormen die een zeer persoonlijk aksent geven. Verwerkt in colliers, armbanden én rcwel hypermoderne als klassieke sieraden. Legio mogelijkheden du." om uw gevoel 'te leggen in een geschenk dat bij haar past. MIDDELBURG - Commissaris van de koningin dr. C. Boertien heeft vrij dagmiddag in de 'voorzaal' van de Staten het eerste exemplaar gekregen van het door de Zeeuwse radio-journalist Kees Slager geschreven hoek 'Landarbeiders, een verhaal om te onthouden'. In dit boek komen mensen aan het woord uit de zuidwestelijke delta, die behoorden tot de landarhei- dersstand van de eerste 60 jaren van deze eeuw. De aanbieding geschiedde in tegenwoordigheid van een aantal landarbeiders, die destijds door Slager voor het boek waren geintervicwd. In zijn toespraak legde de auteur uit dat het hen bij het schrijven van het boek niet te doen was geweest om een stuk 'proletarische heroïek'. commissaris Boertien. Hij dankte Slager voor zijn originele werk en zei hem toe zijn gedane suggesties 'serieus te bestemder plaats te zul len bespreken'. „Ik was gewoon nieuwsgierig naar de omstandigheden waaronder mijn ou ders en grootouders hadden geleefd Zij behoorden tot de landarbeiders een beroepsgroep, die stelselmatig is gediscrimineerd aldus Slager „Om hun gedrag te kunnen beoordelen dien je hun geschiedenis te kennen". De schrijver zei er behoefte aan te hebben gehad de landarbeiders het lot te besparen dat vroeger altijd het deel was van onderliggende groepen, namelijk te worden vergeten „De landarbeiders zijn van groot belang geweest, al zou je dat bij het zoeken van de provinciale bibliotheek niet zeggen" „Over Friese en Groningse land arbeiders is wel geschreven, evenals over de Limburgse mijnwerkers, maar niet over de Zeeuwse landar beiders. In Zeeland is niet echt aan sociale geschiedschrijving gedaan Het verhaal van de gewone man vind je niet", meende Kees Slager In een boek over de landarbeiders, samen gesteld door het Economisch Insti tuut voor de Landbouw had hij wel veel cijfers gevonden, onder meer over hun huwelijksvruchtbaarheid, maar niets over hun lot. „Ik ben woedend van machteloos heid geworden toen ik de banden waarop de gesprekken met land arbeiders zijn opgenomen weer be luisterde In het deltagebied hebben zich toestanden voorgedaan, die doen denken aan de Derde Wereld. De landarbeiders hier behoorden tot het achterste van de achterhoede van het proletariaat" Arsenaal Zich richtend tot de c Kees Slager dat de gesprekken had den bewezen dat er een enorm arse naal aan verhalen in deze gewesten ligt opgeslagen 'verhalen in dialect die zeker in aanmerking komen te worden uitgezonden door een pro vinciale omroep". Musea in deze provincie geven een beeld van het rijke boerenleven in het verleden. Maar er zou ook nog eens een oud huisje van een paardeknecht met de oorspronkelijke meubels en ge bruiksvoorwerpen moeten worden ingericht. Dan kan men ook zien hoe deze mensen leefden". De schrijver hoopte dat zijn boek het begin zou zijn van een traditie van sociale ge schiedschrijving in Zeeland en de delta. ..Ik heb met veel spanning geluis terd naar uw bewogen verhaal. Veel van de verhalen die door u zijn ver zameld zouden ook van toepassing kunnen zijn op andere beroepsgroe pen in ons land. Ik denk aan die ar beiders bijvoorbeeld, die op het wa ter hun brood verdienden. Ik voel er een grote verbondenheid mee", zei Het tweede 'eerste exemplaar' van het boek bood Kees Slager aan aan een van zijn gesprekspartners Izak van Hoorn, destijds een van de lei ders van de langste land arbeidersstaking ooit in ons land ge houden: die van augustus 1930 tot maart 1931. „De inzet was een princi piële zaak: erkenning van de land arbeidersvakbond als onderhande lingspartner. Met de aanbieding van dit boek aan Izak van Hoorn willen we al die landarbeiders huldigen, die hun principe niet onder de grond hebben gestopt', aldus Slager. M P de Brum, hoofd van het Docu mentatiecentrum Zeeuws Deltage bied kreeg de geluidsbanden voor zjjn centrum aangeboden, die de voor het boek gevoerde gesprekken bevatten. Na een dankwoord ging de heer De Bruin in op enkele uitlatin gen van de heer Slager: „Ik voel mij toch wat aangeslagen Wij als docu mentatiecentrum zijn al sinds 1964 bezig met het verzamelen van ge sproken historie en wij bezitten veel materiaal over landarbeiders". Alle aanwezige geïnterviewde land arbeiders kregen daarna van de au teur persoonlijk een exemplaar van het boek aangeboden. Uitgever Ludo Vünd van de uitgeve rij Link in Nijmegen gaf aan het begin van de bijeenkomst een uitzetting over de reeks 'Boek van de arbeid' waarin 'Landarbeiders' na 'Mijnwer kers' en 'WAO-ers' als derde boek is verschenen. Een aantal geïnterviewden bekijkt het boek met 'hut.' levensomstandigheden De NV PZEM verwacht, dat legen het einde van dit jaar de hoogspannings- ring, waarin Tholen wordt opgeno men, in bedrijf zal kunnen zijn. In 1978 werd het eerste deel van de ring ge legd. namelijk voor het Mastgat. Het karwei trekt in technische kringen sterk de aandacht. Het onder de bodem brengen van kabels bij een dergelijke waterdiepte is al uniek te noemen. Als men daarbij de sterke getijdenstroom ziet. dan mag volgens de NV PZEM zelfs gezegd worden, dal dit tot nu toe nergens in de wereld is vertoond. De noodzaak van kabels onder de bo dem leggen, volgt. - aldus de NV PZEM in een persbericht - uit eisen die de rijkswaterstaat stelt. Kabels onder de bodem zijn belangrijk kostbaarder dan verbindingen die gewoon over de bo dem worden gelegd De PZEM heeft uiterst schadelijke er varingen opgedaan met waterkabels in de Westerschelde, die door schepen zijn vernield. Bij de kabels in de Ooster schelde mag men verwachten, dat dit niet kan gebeuren, aldus de NV PZEM. Hoechst Vlissingen houdt open dag VLISSINGEN - Hoechst in Vlissingen- Oost houdt zaterdag 16 mei een open dag. Tijdens de vier programma's die deze dag worden afgewerkt zalvooral aandacht worden besteed aan de be drijfsopleidingen. In de rondrit is voor belangstellenden dan ook een bezoek aan de bedrijfsschool opgenomen. Het programma bestaat verder uit de vertoning van een audio-visual over het bedrijf en een rondrit over het bedrijfs terrein met bezoeken aan enkele fabrie ken. De excursies die ruim 2 uur duren beginnen om 10.00 uur. 10.45 uur, 14.00 uur en 14.45 uur In verband met de op zet van het programma is opgave voor af noodzakelijk. Ontmoetingsdag van Zeeuws christelijk onderwijs MIDDELBURG De Protestants- Christelijke Onderwijsvakorganisatie houdt woensdag 13 mei een ontmoe tingsdag voor en over het Christelijk Kleuter- en Lager onderwijs in Zeeland De plaats van handeling is de Schouw burg in Middelburg en de bijeenkomst begint om half negen 's morgens met de opening van een tentoonstelling over leermiddleen. Om half elf volgt de open bare vergadenng onder leiding van de heer J. van Leerdam, voorzitter PCO afdeling Zeeland. Een muzikaal inter mezzo door de volksdansgroep CPA on derbreekt het praatgedeelte. Daarna houdt de heer M Raayens een toe spraak met als titel '1983 dichtbij of ver af?'. MIDDELBURG - „Nederland moet een ks leren uit de gebeurtenissen in de jirrn dertig, toen de defensie werd ver waarloosd en als sluitpost werd be schouwd omdat de veiligheid van ons bestaan niet direct op het spel stond. Nu het veiligheidsvraagstuk in West- Europa wordt beheerst door de vraag ofde bewapening wel of niet moet wor den opgevoerd, moeten we geen voor beeld willen geven aan andere landen door eenzijdige stappen te nemen. Al leen gezamenlijk kunnen vrede cn vei ligheid gerealiseerd worden en op deze wijze hebben constructieve voorstel len onzerzijds dan ook een veel groter bereik, ondanks de marginale rol die wij wellicht in NAVO-verband spe len". Dit zei de commandant van het Opleidingscentrum Militaire Admini- slratie, luitenant-kolonel H. StefTers, vrijdagmorgen tijdens de de beëdiging van tien officieren in de Generaalma- jwr Berghuijskazerne in Middelburg. De beëdiging, een regelmatig terugke rende gebeurtenis binnen het militaire tpparaat. werd wegens het slechte weer gehouden in de sport hal van de Middel burgse kazerne Overste Steffers nam de tien officieren in het bijzijn van een poot aantal militaire en burgergeno digden de eed of belofte af. De plechtig heid werd opgeluisterd door het fanfa rekorps van de genie, onder leiding van kapelmeester A Wensink uit Vlissin gen. De tien beedigde officieren maken aden deel uit van het dienstvak der mi- htaire administratie. N. J. Schoneveld, J Waard. G J, L. de Kuijer en A van Breda werden beëdigd als eerste luite nant van vakdiensten. Als tijdelijk re serve tweede luitenant werd H J. Ver der L. Kloet, P J Snel. M. B. C van der Blom. R Koolwijk en H. A. Tromp de eed of belofte afgenomen. Pion voor klussendienst werklozen in Middelburg JflDDELBURG - De vrijwilligersvaca- «urebank. een onderdeel van het pro eft Mensen zonder baan' in Middel- urg wil van start gaan met een 'klus- «ncuenst Deze dienst zou door vrijwil- ugers moeten worden gerund. Het gaat om karweitjes die particulieren niet zelf Runnen opknappen, maar waarvoor ook geen vakman langs komt, zoals bij- Wrf i'lcl llet verhelpen van een lek- «ncie kraan In zo' n geval kan dan een dienstP Worden ^daan op de 'klussen- Project. 'Mensenzonder baan', dat is u,!m ln de LalÜnse Schoolstraat in Middelburg, roept werkloze vrijwilli- g i op zich aan te melden bij deze klus- wnaienst zodat deze dan ook kan gaan KANS OP VERLAGING PERSONEELSBUDGETTEN VLISSINGEN - Het aantal vacatures bij Hoechst in Vlissin gen-Oost is langzaam afgenomen en nu op ongcv eer 15 geko men. Het aantal inleenkrachten is tot ongeveer 10 vermin derd. Directeur ir. II. I'. van Heel van de vestiging in Vlissin gen van Hoechst Holland sluit niet uil, dat de personeels budgetten van enkele afdelingen van het ene op het andere jaar kleine verlagingen te zien geven. Hel is volgens hem echter een illusie te denken, dat een bedrijf als Hoechst het ooit geheel zonder inleenmensen zal kunnen stellen. Hij zei dit vrijdagmiddag in zijn jaarrede. die hij vrijdagmiddag uitsprak. „Telkens doen zich weer omstandigheden voor. waarbij een beroep op uitzendfirma's en uitzendkrachten nodig zal blij ken te zijn. Men kan er lang over filosoferen, of hel wel zo voortreffelijk is voor het inlenend bedrijf, voor hel uitlenend bedrijf en vooral voor de uitzendkracht zelf. om het ver schijnsel inleenkrachten te doen verdwijnen Ik zeil heb daar zo mijn twijfels over", aldus ir Van Heel In 1980 zijn volgens de directeur van Hoechst in Vlissingen -Oost ongeveer 100 personeelsleden aangesteld Het is wel licht dienstig m dit verband nadrukkelijk te vermelden, dat wij uiteraard gewoon doorgaan met rationaliseren, overal waar dat mogelijk is Hel is dan ook bepaald niet uit te sluiten.dat van het ene op het andere jaar de pcrsoneelsbud getten van deze of gene afdeling kleine verlagingen te zien geven", aldus ir Van Heel Hij zei verder blij te zijn. dat het is gelukt om enkele hoogge kwalificeerde krachten aan te trekken Ik ben van mening dat wij een verstandige middenkoers varen tussen promotie- uit-eigen-kring enerzijds en het aantrekken van vers bloed anderzijds'zei directeur Van Heel. Momenteel legt Hoechst. de laatste hand aan een pendel dienst met zogenaamde bloktreinen. om de grondstof ruw- zuur te transporteren naar het zusterbedrijf in Knapsack Bovendien is bijna een plan klaar, om de overslag van dubbe le fosfaaterts efficiënter en dus goedkoper te laten verlopen, doordat de ertstanker direct voor dc wal zal kunnen komen Het is volgens ir. Van Heel echter nog niet helemaal zeker ol dit plan doorgaal. „Wij gaan echter wel onze ligging aan diep vaarwater zo goed mogelijk ten nutte maken, voor Hoechst-Vlissingen tonnages, maar ook voor tonnages an of voor andere Hoechst-vcstigingen Het ruw zuurtransport is daarvan een voorbeeld. Aan andere idecen wordt gestu deerd". aldus ir. Van Heel. MIDDELBURG - De langste 50.000 volt-waterkabel ooit in eén lengte vervaardigd, zal binnenkort inde bodem van de Oosterschelde verdwijnen. De kabel. 4,5 kilometer aan één stuk, vormt het [luilstuk in een ring van hoogspanningstransportleidingen tussen Zuid-Beveland, Schouwen- juivcland en Tholen. Een kleine vloot van een tiental vaartuigen, waaronder enkele zeer specia le, zal de kabel in een zorgvuldig bepaald tracé, in de bodem 'neervleicn'. fegelljk met de 50 000 volt kabel zal een j^communicatiekabel worden ge el. De diameter van de 50.000 volt» ibel bedraagt 9 centimeter en de ka- weegt 20 kg per meter. Hij is door ^jöel van een daartoe speciaal door |t Nederlandse Kabelfabnek te Delft gedacht wikkelproces, op een haspel Buonteerd. Dit haspel van reusachti- tilmetingen. vormt een opvallend on- [fdeei van de kabelleg-ponton. die bij- j2ömeter breed en ruim 60 meter lang i. Ook de telecommunicatiekabel zit peen haspel. De beide kabels worden tegelijkertijd neergelegd in een sleuf van enkele me- «rs diepte ln de bodem van de Ooster schelde Met een 42 meter lange 'spuit- ans'dle hangt ln de takels van de drij vende bok 'Simson' van het bergingsbe- dnlf 'SmffTak'. worden de kabels op een diepte van 4 tot 6 meter onder het bodemnlveau gebracht Het bijzondere van dit werk is daarbij, dat die bodem jjch plaatselijk 32 meter onder het wa- «oppervlak bevindt. Zware pompen spuiten de benodigde sleuf letterlijk in de bodem, met een frik die kan oplopen tot 18 bar en dat en waterhoe veelheid van meer dan m3 per uur. De afgelopen week is reeds een keer als generale repetitie ln het tracé zonder kabel een sleuf gespo ten Met het totale project, dat de elektrici teitsvoorziening van Tholen voor lan ge tijd optimaal zal moeten verzeke ren. is bijna.f 9 miljoen gemoeid, waar van ca. 4 miljoen in het 'natte deel' van het werk zal gaan zitten. Er is door de NV PZEM. die de directie over het werk voert, grote aandacht aan de voorbereiding besteed. Bovendien wordt nagenoeg niets nagelaten om de kabellegging - die in circa 48 uur zijn Zeeuwse koks op excursie MIDDELBURG - Twintig Zeeuwse koks werkzaam bij instellingen brach ten een bezoek aan de grootste vee markt in Europa, gevestigd in Den Bosch en bekeken het slagerswerk in een vleeswarenbedrijf in Vlijmen Veel aandacht werd tijdens het bezoek be steed aan de keuring van natrium- en vetarme producten waarmee instel lingskoks veelvuldig te maken hebben. beslag moet hebben - probleemloos te laten verlopen. Zo worden alleen al voor de exacte plaatsbepaling van de kabellegponton tijdens de operatie, niet minder dan vier verschillende na vigatiemiddelen gebruikt, waaronder er een is. die werkt door middel van een laserstraal. Om de juiste dieplig ging van de kabel te bepalen werkt men onder meer met twee echoloden. De kabellegponton en de bok met de spuiters bewegen zich langs een tracé dat Is gemarkeerd door middel van ton nen zware ankers - zestien in totaal - en langs een over de bodem van de Ooster schelde uitgelegde trekdraad. Omdat de 75 mensen die bij dit karwei zijn betrokken continudiensten moe ten verrichten, is tijdelijk in Yerseke een hotelschip afgemeerd waar de ploe gen die hun dienst erop hebben zitten, kunnen verblijven Dat de PZEM en de hoofdaannemer (Visser en Smit b.v te Papendrecht) de ploegen wakker willen houden, blijkt uit de inkoop van niet minder dan 100 kilo koffie voor het ka- bellegschlp De data waarop de kabel legging zal plaatsvinden is afhankelijk van de weersomstandigheden I ADVERTENTIE) hoe je door open kalkulatie tot een reële prijs komt 1 I Schoonmaakbadri|f SENFT Se"f"!nCO BV Nationale ren voor windhonden in Goes GOES De Zeeuwse windhondenren- «retuging houdt vandaag (zaterdag» f éennationale ren over 350 meter Er zijn wertig windhonden ingeschreven. waan an er 25 uit Zeeland komen Daar s isookde nationaal kampioen 1980 bij. Dibah of the Quickdogs van de familie Heyboer uit 's-Heer Hendrikskinderen. De wedstrijden worden gelopen op het sportveld aan de De Graaffstraat m Goes. De eerste ren ts om 12 uur. OCM A-commandant: „Eenzijdige stappen wapenbeheersing uit den boze" ALGEMEEN BESTUUR STELDE REGEL VAST GOES - De vestiging van de centrale meld- en alarmpost voor het ambulancever voer in Midden- en Noord-Zeeland (CPA) in de commandopost van de Bescher ming Bevolking in Goes is nu ook formeel geregeld. Nadat de kringraad van de BB dit al eerder heeft gedaan, stelde het algemeen bestuur van de hulporganisa tie ambulancevervoer Midden- en Noord-Zeeland vrijdag de overeenkomst hier voor vast. Het algemeen bestuur benoemde het hoofd van de bescherming bevolking tot directeur secretaris van de hulpor ganisatie Bij deze dubbelrol had de kringraad van de BB vraagtekens gezet en geconstateerd dat hier in de toe komst een andere regeling voor gevon den dient te worden Voorlopig kan ech ter de CPA met de BB-commandant aan het hoofd aan de slag gaan. Voorzit ter L H. de Leeuw van de hulporganisa tie vertelde dat dit begin juü waar schijnlijk het geval zal zijn Het dagelijks bestuur van de hulporga nisatie zal een medicus benoemen, die degenen die met de leiding van de cen trale post is belast bij kan staan. Deze arts zal maximaal 10 uur per week voor de CPA werken tegen een bezoldiging van 122,25 per uur. De vergadering van het algemeen be stuur werd slecht bezocht Er waren on voldoende leden aanwezig om beslui ten te kunnen nemen Dat was ook eind vorige maand al het geval. Toen kon de vergadering geen doorgang vinden. Met de mogelijkheid dat er onvoldoen de leden aanwezig zouden zijn. was nu rekening gehouden. Een half uur nadat voorzitter De Leeuw de vergadenng opende en meteen weer sloot, begon een tweede bijeenkomst van het alge meen bestuur Toen konden wel besluiten worden ge nomen ongeacht het aantal leden. Het algemeen bestuur kende zichzelf met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar een presentiegeld van 76 gulden per vergadering toe. Het aantal boeken over Zeeland en de Zeeuwen is er weer met één ver rijkt. Eigenlijk is dit - zo gezegd - niet helemaal juist. Het boek 'Landar beiders' van de in Zeeland woonachtige free-lance journalist en radio-mede- werker Kees Slager gaat over de landarbeiders in het gehele zuidwestelijke kleigebied in de eerste 60 jaar van deze eeuw. Hel zijn de uit hun eigen mond opgetekende verhalen van vlassers, juners, paardeknechten en melkmei den. dorsersen delvers. Kees Slager(42i. zoon van een Thoolse landarbeider, sprak met zestig mannen en vrouwen die leefden en werkten in de polders van Zeeland, de Zuidhollandse eilanden en westelijk Noord-Brabant. Hun verhalen werden op de geluidsband vastgelegd en voor het boek uitgewerkt. Het zijn verhalen uit 'de goede ouae grootste klappen opvangen Maar tijd' Een tijd zonder milieuvervui ling. zonder kernenergie en zonder straalvliegtuigen De tijd toen het vooral op het platteland nog rustig en vredig' was de natuur nog niet aangestast. de mensen daar tevre den' waren. Maar is dat beeld van die tijd wel juist? De verhalen van de ex-land- arbeiders in de leeftijdsgroep van 56 tot 92 Jaar tekenen een ander plaatje hongerlonen, armoe krotwoningen, slechte hygiënische omstandighe den. 'rothoeren', maar - gelukkig - ook goede boeren, die hart voor hun arbeiders hadden De landarbeiders hadden het in de jaren voorde oorlog in het zuidweste lijke deltagebied verre van gemakke lijk En dan te weten dat zij m verge lijking met hun beroepsgenoten in bijvoorbeeld de oostelijke veengebie den, in Drentheen Groningen letter lijk en figuurlijk nog 'spekkopers wa ren' Daar is het verhaal van Arjaon. heel zijn leven los arbeider geweest Hij vertelt van het sloven van s morgens viet tot s avonds acht uur. De knech ten hadden geen dag vrij ook zater dags en zondags niet Als Je legen de boeren je mond opendeed, lieten ze je dal wel merken Ze lieten je een keer 'op de kaai achter Maar er waren ook boeren die er wel tegen konden „Eerlijk waar die had je ook Koos vertelt van de eerste die geboren zou worden'. Dokter rekende wel twaalfe- neenhalve gulden voor de bevalling En ze hadden maar eén tientje kun nen sparen Wat een opluchting toen dokter ook maar een tientje vroeg Gommert doel het verhaal van zijn varken, zijn trots, net als de groente van het eigen stukje grond Als je zeil ook nog Je brood bakte kon je de Kees Slager overhandigt het eerste exemplaar aan dr C Boertien niet iedereen had dat geluk Daar is het relaas van de man die altijd naar mest stonk Waterleiding, een douche, waren onbekende zaken Je kon niet goed wassen „Ik rook het niet meer, maar mijn vrouw we! Een ontroerend verhaaltje van een landarbeidersjongtje. dat - eindelijk - zijn eerste jasje kreeg een 'bonker- tje' met koperen knopen Bijna ongelooflijk (maar waar) is het verhaal van die boer die naar de beurs ging en ondertussen zijn zoon op de knechten en meiden liet pas sen. gewapend met... een stok. om zijn aansporingen tot hard werken kracht bij te zetten. En dan die (goedei boér. die door zijn arbeiders wel eens werd geplaagd De baas was dol op jagen Om hem te 'foppen' legde zijn knecht een met stro gevuld hazevel in het land. waar op de boer (uiteraard voor nietst zijn munitie verschoot Een lachende knecht, en een boze boer. die zijn ar beider ontsloeg, om hem een kwar tier later toch maar weer in dienst te nemen. „Dat deed hij wel meer", ver telt de knecht, die het jaren bij deze nog niet zo kwade agrariër heeft uit gehouden. Veel armoe, veel gelatenheid en be rusting. soms ook hier en daar wat opstandigheid, en gelukkig ook veel humor en typische levenswijsheid is er m het boek van Slager (dat als on dertitel 'verhalen om te onthouden' meekreegi te vinden. Kees Slager heeft de landarbeiders hun etgen geschiedenis laten vertel len. want „arbeiders maken geen ge schiedenis. Tenzij ze in opstand ko men. En omdat ze dat hier maar zel den of nooit deden, waren ze er eigen lijk niet. Als straks de laatste landar beider is begraven, zullen ze er nooit geweest zijn", aldus Slager in zijn voorwoord Hij heeft hen „zonder wie een groot gedeelte van de bevolking doodgewoon niet te eten zou hebben gehad", nog eens terug willen bren gen in deze tijd van automatisering en mechanisatie, ook m de land bouw Het boek heeft mede tot doel al te romantische beelden uit een voorbije tijd wat te corrigeren. Dat is wel gelukt, dachten we. G. C. van Loo Landarbeiders, verhalen om te ont houden' door Kees Slager is van tal van illustraties voorzien en uitgege ven bij LINK. Nijmegen m de reeks 'Boek van de arbeid

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 9