PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BENZINE-ACCIJNS MET 3 CT OMHOOG Plan van FNV voor 450.000 banen Tribune ingestort van kindercircus WESTEN Opnieuw felle uitval Begin naar Schmidt Gevolg bezuinigingsoperatie KOSTEN TUSSEN 7 EN 8 MILJARD GULDEN Warmer Droog weer en geleidelijk meer zon. Middagtemperatuur van 15 graden in •"Él het Waddengebied tot circa 20 graden 1 m het zuiden van hel land Matige zuidenwind 224e jaargang no. 107 Donderdag 7 mei 1981 4. Ml 'IMSWI Al 'Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Het kabinet wil de accijns op benzine 1 juli met drie cent per liter verhogen. In het kader van de nieuwe bezuinigingsoperatie wil het kabinet verder de wegenbelasting voor auto's die op diesel of LPG rijden, verhogen. Deze maatregel zou op 1 september moeten ingaan. Tijdens het politieke beraad, dat het kabinet de afgelopen week gevoerd heeft met de fractievoorzitters lubbers (CDA) en Rietkerk (WD) werd echter besloten af te zien van een verhoging van de BTW. Zoals eind vorige week al duidelijk werd, leidde het overleg binnen het ka binet en met de regeringsfracties niet tot overeenstemming over een forse verhoging van benzineaccijns en de ac cijns op dieselolie. Als reactie op de wensen van de Kamer heeft het kabinet jiu besloten alleen de benzineaccijns licht te verhogen. De verhoging van de wegenbelasting voor auto's die op die sel of LPG rijden, is er verder op gericht vooral de particuliere automobilist te treffen Het hele pakket maatregelen bevat op dit moment nog een gat van ongeveer f200 miljoen, waar het kabinet geen dekking voor aangeeft. Dat is een ge volg van een eenmalige uitkering voo de „echte minima" en het laten verval len van speciale toeslagen voor de lang durige ontvangers van uitkeringen Een aanvullende bezuinigingsmaatre voor de AWBZ zal pas volgend jaa geld opleveren. In zijn brief aan de Tweede Kamer kon digt hel kabinet verder aan dat een nog overblijvend „gat" van f115 miljoen moet worden opgevuld door extra bij dragen van de staatsbedrijven (PTT, DSM, NS), gezien de verwachte mee vallers voor deze bedrijven vanwege de loonmaatregel. Daarnaast heeft het kabinet besloten de verhoging van de eigen bijdrage voor verpleegden in AWBZ-inrichtingen versneld te verho gen. De Tweede Kamer zal volgende week een uitgebreid debat over het totale be zuinigingspakket houden, nadat begin april de hoofdlijnen al in de Kamer be sproken werden. Te verwachten valt dat geen van de fracties, zo kort voor de verkiezingen, bereid zal zijn ingrijpen de voorstellen goed te keuren. Ook het kabinet hééft zich beperkt tot voorstel len, die uitsluitend een tijdelijk karak ter hebben. Zoals de Kamer in het debat in april eiste, heeft het kabinet afgezien van de voorgestelde afschaffing van extra toeslagen voor ontvangers die al lange tijd een uitkering ontvangen. Daarmee werd in het voorgestelde bezuinigings pakket van circa f 2,75 miljard een gat van f175 miljoen geslagen. Verder kwam bet kabinet met een pakket aan vullende werkgelegenheidsmaatrege- len. dat nog eens f 260 miljoen zou gaan kosten. Het gat, dat het kabinet alsnog moest zien te dekken, bedroeg daarmee onge veer 435 miljoen gulden. Een bedrag van f 100 miljoen wilde de Kamer ver der beschikbaar stellen voor een extra uitkering aan de „echte minima", de groep gezinnen die moeten rondkomen van een minimumloon oflaagste uitke ring. Daarnaast zal het ongeveer f25 miljoen kosten om het geld te bestem der plaatse te krijgen. In een spoedig door minister Albeda (sociale zaken) aan de Kamer te sturen brief zal deze medelen hoeveel elk gezin van respectievelijk twee. drie. vier of meer personen extra zal krijgen Opval lend is overigens dat Albeda onlangs nog de Kamer liet weten grote techni sche bezwaren te zien tegen het isoleren van deze groep van laagste inkomens. Het kabinet heeft nu een aantal maat regelen voorgesteld om het totale be drag van f535 miljoen te vinden. druggebruik LIP De voorlichting over druggebruik op middelbare scholen behoeft dringend verbetering. Vooral in noord- en mid den-Zeeland is een nieuwe groep van heroïnegebruikers ontstaan. Langdu rige druggebruikers op Walcheren hebben een junkiebond opgericht. coalitie Een grote meerderheid van de tweede kamer voelt weinig voor voortzetting van de huidige regeringscoalitie Uit een enquête die vorig jaar werd gehou den. bl(|kt dat lndie een links kabinet met haalbaar zou zijn, geen enkel an der kabinet meer dan een 'verstands huwelijk' kan worden. OUDE PEKELA (ANP) - Vlak voordat het Kindercircus Mariska woensdagmid dag in Oude-Pekela een voorstelling zou geven in hun circustent, stortte een publiekstribune in elkaar. Er bevonden zich op dat moment ongeveer veertig personen op de tribune. Een achtjarig meisje uit Oude-Pekela moest met bcenlet- sel naar het St.-Lucas-ziekenhuis in Winschoten worden vervoerd. De ingestorte tribune was net nieuw. De Groninger rijkspolitie acht het waar schijnlijk dat het ongeluk is te wy ten aan de ondergrond van de tribune, die deels hard, deels zacht was. doordat palen van de tribune in het zachte gedeelte wegzak ten, had de tribune niet voldoende steun meer om het gewicht van het publiek te dragen. - de AWBZ-bijdrage moet m totaal f 75 miljoen opleveren. - van het aanvullende werkgelegen heidspakket van f260 miljoen wordt een deel van de kosten 'ƒ35 miljoeni verschoven naar volgend jaar. Daar mee blijfl voor dit jaar f225 miljoen te dekken over. - f 75 miljoen heeft het kabinet gevon den door de verhoging van de benzi neaccijns. - de verhoging van de wegenbelasting voor dieselauto's levert dit jaar nog f 10 miljoen op. - de extra toeslag op de wegenbelas ting voor LPG-auto's levert nog eens f25 miljoen op: - de overblijvende f 115 miljoen vindt het kabinet door de staatsbedrijven eet extra bijdrage te laten leveren aan dt schatkist. Zwarte priester secretaris-generaal Zuidafrikaanse r-k bisschoppen JOHANNESBURG (DPA) - De rooms- katholickc bisschoppenconferentie van Zuid-Afrika heeft voor het eerst een zwarte priester gekozen tot haar secretaris-generaal. Aartsbisschop Denis Hurley, de voor zitter van de bisschoppenconferentie, zei woensdag dat het feit dat pater Smangaliso Mkatshwa door de Zuid afrikaanse regering in zijn persoonlijke bewegingsvrijheid is beperkt, geen be letsel voor zijn benoeming is. Hurley noemde deze maatregel 'in de hoogste mate onrechtvaardig'. Mkatshwa werd in oktober 1977 in sa menhang met het optreden van de Zuidafrikaanse regering tegen oppposi- tiebewegingen en overwegend zwarte critici, bestraft met vijfjaar uitsluiting van het openbare leven. De rooms-ka- tholieke kerk van Zuid-Afrika heeft meer dan eens om opheffing van de maatregel gevraagd, maar het ministe rie van justitie heeft altijd afwijzend be schikt. De bisschoppenconferentie van Zuid-Afrika overkoepelt dertig dioce sen met 2.200.000 rooms-katholleke ge lovigen. herindeling De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr M Vrolijk, verwerpt gescharrel met de territoriale kwes ties. zoals de indeling van Goerec bij Zeeland, zolang er geen besluiten wor den genomen over de reorganisatie van het binnenlands bestuur Ie veel vet Het Voorlichtingsbureau voor de voe ding heeft bij de viering van zijn veer tlgjarlg Jubileum nog eens onder streept dat de meeste Nederlanders zich schuldig maken aan overvoeding We eten te veel vel. te veel suiker en te veel zout PAGINA 18 herstel De Zeeuwse profwielrenner Heddv Nleuwdorp heeft In de Ronde van Spanje zijn herstel duidelijk geeia- - kerd hl) hij werd vierde in een tijdrit oppermachtig AZ'67 is gisteravond door een opper machtig Ipswich met harde hand wak- «ergeschud uil de overwinningsroes na hei behalen van de landstitel. De Engelsen maakten korte metten met uc Alkmaarders. die de belangrijke eerste twintig minuten van de wed strijd wel ongeschonden overleefden, maar uiteindelijk toch met 3-0 verlo- BELFAST-Dekist met het stoffelijk overschot van de hongerstaker Bobby Sands is gisteravond overgebracht naar een kerk in Belfast vanwaar vandaag debegrafenis zal volgen Op de foto een erewacht van gemaskerde IRA-leden naarst de kist. izie ook pagina 3). MONTREUX - Er wordt serieus gewerkt aan een poging Toon Hermans verder te ontwikkelen als televisie-artiest. AVRO-regisseur Bob Rooyens onderhoudt nauw contact met Hermans in verband met een op handen zijnde co-produktie van de AVRO en de Westduitse omroeporga nisatie WDR. Toon Hermans verblijft momenteel in het Zwitserse Mon- treux om. zoals hij daar gisteren vertelde, inspiratie op te doen voor een viertal shows die Rooyens met hetu wil gaan maken. Hoe de shows eruit gaan zien en w anneer ze op de Nederlandse en Duitse schermen zullen verschijnen, is volgens Hermans nog een volstrekt open vraag. Hermans: „De enige feitelijkheid is dat ik behoorlijk geinsptreerd ben geraakt door de wijze waarop ik met Bob Rooyens heb samenge werkt voor de in Zwitserland verfilmde show. die deze winter op de Nederlandse televisie is uitge zonden. Tot op heden heb ik wat televisie betreft, te maken gehad met een wat zigeunerachtige bege leiding. De manier waarop de AVRO het nu wil aanpakken, geeft mij hoop op leuke mogelijkheden voor een toekomst als televisie-ar tiest". Hermans ontkende overigens dat hij zich thans uitsluitend met tele visie wil gaan bezighouden. „Het theater blijft voor mij belangrijk. Televisie komt mij op dit moment als erg interessant voor, maar het is echt alleen te danken aan de wij ze waarop Bob Rooyens de zaken wil aanpakken. Trek vooral geen verkeerde conclusies. Ik moet im mers al het materiaal voor de shows nog schrijven". tFestival van Montreux op pagina 25) „LOYAAL AAN ADOLF HLTLER" JERUZALEM - Premier Begin heeft in een nieuwe aanval de Duitse bondskanse lier Schmidt beschuldigd van medeverantwoordelijkheid aan de moord op de joden in de Tweede Wereldoorlog. In een radio-interview ter gelegenheid van Israels 33e onafhankelijkheidsdag zei Begin op de vraag of Schmidt een nazi Is geweest: „Ik weet niet of hij lid is geweest van de nazi-partij, maar hij was een goede officier, een goede soldaat in het Duitse leger, totdat hij in Britse krijgsge vangenschap viel. Hij heeft nimmer zijn loyaliteitseed aan zijn Fuhrer Adolf Hitler gebroken. En hij heeft aan het oostfront gevochten". Jk weet niet wat hij met de joden aan het oostfront heeft gedaan Niemand kan dat weten. Maar de joden zijn hoofdzakelijk uitgemoord aan het oost- Amerikaans militair vliegtuig stort neer WASHINGTON (AFP/REUTER) - Een Amerikaans militair vliegtuig is woensdag met 21 militairen aan boord neergestort boven de staat Maryland, vijftig kilometer ten noordwesten van Washington. Reddingswerkers hebben de lijken van twaalf personen gebor gen. De politie van Maryland zei te vre zen dat geen der inzittenden het onge luk heeft overleefd. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Volgens een ooggetuige is het toestel in de lucht ontploft. Een woord voerder van de Amerikaanse lucht vaartdienst zei dat het toestel, die op weg was van de basis Wright Patterson in Ohio naar Andrews bij Washington, op een hoogte van 9000 meter plotseling van de radarschermen was verdwenen. Het toestel is een aangepaste Boeing 707 die uitgerust is met zeer verfijnde elektronische apparatuur. Het toestel kan dienst doen als commandopost in de lucht. front... Ik weet alleen dat hij in dat leger diende en dat dat leger een bevel heeft gekregen om steden geheel te omsinge len als de 'Einsatzgruppen' kwamen om de joden te vernietigen. Het leger doodde de joden niet direct, maar het handhaafde de orde totdat de Einsatzgruppen hun werk hadden beëindigd", aldus premier Begin in zijn tweede frontale persoonlijke aan val op Schmidt. Tevens heeft het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken officieel bij de Duitse regering geprotesteerd tegen de uitlatingen van Schmidt na zijn terug keer uit Saoedi-Arabie voor dc Duitse televisie Schmidt zei onder meer dat hij als Duitser een morele verplichting had ten aanzien van de Palestijnen die in 1967 van de westelijke Jordaanoever zijn gevlucht of verdreven In Israël is men vooral gevallen over het. feit dat Schmidt, als Duitser, geen mo rele verplichting vermeldde ten aan zien van het joodse volk De verontwaardiging daarover is groot, ook bij diegenen die zich distan tiëren van de reactie van premier Be gin. De reactie is algemeen dat Schmidt ofwel de Duitse verplichtin gen tegenóver Israël had moeten ver melden. ofwel zijn mond had moeten houden. 'Zie ook pag 3). Weinig inspiratie naar de kiezer lii/ TV/pt nog krap drie weken VoTiW lVlvoor de boeg in de cam- [&5jÊI pagne naar de tweede-ka- IgjÉgÜ merverkiezingenop26meibe- E-gïaaj ginnen de vermoeidheldver- schijnselen zich al danig te la ten gelden. Echt vuurwerk blijft uit. Spreekbeurten van kamerkandidaten trekken avond aan avond in het land een redelyke belangstelling en zijn ge zochte gelegenheden om elkaar via de publiciteitsmedia te bevechten, maar veel nieuws leveren ze niet op Alles wat in deze campagne valt te zeggen is al vaak, in veel variaties en met veel ver schillende intonaties gezegd Er is bo vendien duidelijk sprake van een soort armoede aan onderwerpen. Erg veel aandacht gaat - terecht - uit naar in het oog springende vraagstukken als werk gelegenheid en vrede en veiligheid. Uit zonderingen daargelaten blijft het duel tussen de partijen onderling tegenover de kiezer in deze hoofdstukken steken. - alsof er niet op een groot aantal terrei nen veel meer conflictstof ligt opgesta peld. Bij de kabinetsformatie straks, zal het totaalpakket aan belangente genstellingen - zwaar bevochten op de diverse partycongressen - op tafel ko men. De onderhandelingen over de vor ming van een nieuw kabinet zullen zich dan toespitsen op allerlei onderdelen van beleid die op het ogenblik in de campagne niet of nauwelij ks ter discus sie staan. Gebrek aan inspiratie en lenigheid bij de wedijverende partyen en hun smaakmakers zijn ook debet aan een steeds duidelijker afstandelijkheid on der de kiezers Dezelfde lijsttrekkers van vier jaar geleden (in acht van de elf gevallen van de partijen, op het ogen blik in het parlement vertegenwoor digd gaat dat op) vertellen het allemaal nog een keer opnieuw. Ze doen dat bo vendien met een hoffelijkheid tegen over elkaar die alle deuren openlaat al was het alleen maar om te voorkomen dat de ongelukken van toen (bij de for matie) zich zouden kunnen herhalen. Juist daarom ook moeten met veel ver wachtingen aangekondigde hoogte punten uit de campagne, zoals de dis cussie in Amsterdam tussen de leiders van de vijf linkse partijen over de moge lijkheden van een linkse samenwerking wel tegenvallen. Den Uyl en Terlouw waren er in dat debat om elkaar te spa ren: ze zullen elkaar namelijk straks in ander verband nog heel hard nodig heb ben. Trouwens, het lijkt wel of de kleur loosheid van de race naar de stembus een internationaal verschijnsel is ge worden. Ook het televisiedebat tussen de Franse presidentskandidaten Gis- card d'Estaing en Franpois Mitterand begin deze week - om even een zyspoor over de grens te maken - bracht niet wat miljoenen kiezers er daar van hadden verwacht. Als de veronderstelling waar is dat bij reclame de kracht in de herha ling ligt, dan wordt daarop in de cam pagne naar de verkiezingen voor een nieuw parlement op het ogenblik wel erg zwaar gespeeld Laanloop naar de stembus mei aanstaande zich in deze laatste we ken juist begint te wreken. De competi tie om de gunst van de kiezer loopt ei genlijk al sinds vorig najaar en volgens de meest optimistische voorspellingen zal het zeker tot ver in de nazomer du ren eer een nieuw kabinet zich ln het Haagse Catshuis presenteert Een door lopende reeks van opiniepeilingen naar het stemgedrag van de Nederlanders heeft het politieke gebeuren al die tijd begeleid. Bij benadering valt daaruit - zeker in de vrij duidelijke Nederlandse verhoudingen - af te leiden in welke richting het met de stembusuitslag zal gaan. Politici hechten een redelijk gro te waarde aan de resultaten van deze peilingen ln Frankrijk is publikatie van de uitkomsten van dergelijke kie zersonderzoeken enkele weken voor de datum van de verkiezingen vei boden, omdat men er daar van uitgaat dat ze een wezenlijke invloed hebben op het stemgedrag. Grondig onderzoek naar het gewicht van deze invloed op de uit eindelijke keuze van de kiezer is tot op heden in Nederland nog niet verricht, doodeenvoudig omdat het uiterst moei - lijk is daarover gegevens met houvast boven tafel te krijgen. Zelfs nu dit soort peilingen systematischer dan eerder het geval was 'meedraaien' in de cam pagne is hel lusteloosheid troef. Het is alleen niet te hopen dat de sfeer van het moment terugslaat op de opkomst op 26 mei Er zijn nog een paar weken voor de politici om zich dat vooruitzicht aan te trekken vdM INieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3. 11 en 17. Sport. 18 en 19. Radio en televisie: 25. Financiën en economie: 27. Varia: 23. AMSTERDAM - In het woensdagmor gen gelanceerde werkgelegenheids plan zegt de FNV. dat in vier jaar 450.000 banen geschapen moeten wor den. De kosten hiervan bedragen 7 a 8 miljard gulden. Dit bedrag is volgens de FNV op te brengen. In de nota wordt gezegd, dat voortzetting van het huidi ge werkgelegenheidsbeleid van het ka- blnet-Van Agt een nationale ramp zal betekenen. In de nota "Aan de slag" zegt de FFV dat de solidariteit met de uitkerings trekkers niet mag worden verbroken In grote lijnen houdt de FNV dan ook vast aan het in de afgelopen vier jaren ge voerde beleid. Vandaar dat recht op goed en vast werk gehandhaafd blijft Koopkrachihandhaving zal van hoog tot laag moeten worden beoordeeld op rechtvaardigheid. In 1984 moet de werkloosheid zyn te ruggedrongen tot 200.000. Bij ongewij zigd beleid zullen er volgens het Cen traal Plan Bureau ln 1985 500 000 werk lozen' zijn Kun je dit aantal met 300.000 laten dalen, dan komen er volgens de FNV automatisch ook nog 150.000 ver borgen werklozen zoals wao-ers, aan de slag. Volgens de FNV moeten in de bouw 40 000 banen worden geschapen, in de energievooziening 15 000. door vernieu wing in het bedrijfsleven kunnen er nog eens 100 000 tot 125.000 banen bij ko men, door de uitstraling van de activi teiten in de bouw komen er nog eens 22.000 bij. Door speurwerk naar nieuwe industrieën kunnen 13.000 banen wor den geschapen Mogelijkheden Volgens de FNV zou de overheid voor de financiering kunnen denken aan versnelde winning van het aardgas, het halveren van de Wel op de Investe ringsrekening, hogere exportwinsten op aardgas, het onttrekken van een deel van de aardgaswinslen aan Esso en Shell, het opruimen van het zwart- geldeircuit en het verplichten van in stitutionele beleggers om tegen lage rente gelden voor bouwobjeeten be schikbaar te stellen. Volgens de FNV moet de overheid voor de uitvoering van dit werkgelegen heidsprogramma de eerstverantwoor- delyke worden Om dit plan te kunnen uitvoeren, is economische groei nood zakelijk. Een groei die 2,5 percent per jaar zal moeten zijn. Voordeopvyzehng van de economie acht de FNV het inves- teringsloon een bruikbaar middel. De grootste impuls verwacht de FNV tSlot zie pagina 6 kolom 7)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1