<X O PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT :Geweld in Belfast na 'dood van Bobby Sands Lichte zege op punten Giscard TALBOT Hypotheekrente weer verhoogd OPROEPEN OM KALMTE TE BEWAREN VERZETSKRUISEN Chinese ambassade nu bureau zaakgelastigde UITTOCHT UIT EGYPTE WAS 200 JAAR VROEGER Viel bewolking Veel bewolking en enige tijd regen, iiiddagtemperatuur ongeveer 13 gra den. Matige zuidwestenwind 224e jaargang no. 106 IWoensdag 6 mei 1981 DEALER: Qtyfz, zde. Weslhavendiji 150 Goe» tel 20*«0' (Van onze financiële redactie AMSTERDAM - De hypotheekrente gaat opnieuw omhoog. De Westland-Utrccht Hypotheekbank, de Fricsch-Groningsche Hypotheekbank en hel Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten hebben hun hypotheekrente met 0.3 procent verhoogd tot 12,6 procent. Waarschijnlijk zullen ook de handelsbanken hun tarieven aanpas sen. j>e renteverhoging is een rechtstreeks gevolg van de ontwikkelingen op de geld markt Verschillend banken besloten dinsdag tot invoering van een toeslag van een 0.5 procent voor klanten die rood staan. Half februari legden de banken ook al in toeslag op de debetrente van een 0,5 procent maar die werd enkele weken later weer ingetrokken. De stijging van de rente heeft internationale en nationale oorzaken. Nationaal is het de overheid die gezien het grote financieringstekort in toenemende mate geld op de kapitaalmarkt moet lenen, waardoor de rente omhoog wordt gestuwd. Internationaal is eveneens sprake van een stijgende rente. In Amerika verhoog den verschillende banken dc prime rate van 18 tot 19 procent. De prime rate is de rente die de banken hun beste klanten in rekening brengen. In Amerika wordt verwacht dat het stelsel van centrale banken binnenkort met kredietbeperkende maatregelen zal komen, waardoor de rente nog verder zal stijgen. Een gevolg van de hoge rente in Amerika was dat de dollar dinsdag voor het eerst sedert februari 1977 boven de 2,50 gulden noteerde. iVan onze correspondent! en ^BELFAST - De dood van Bobby Sands op de 66ste dag van zijn hongerstaking in de Maze- ïn ^gevangenis in Belfast heeft dinsdag geleid tot een reeks gewelddaden in de katholieke getto's van tiSfleNoordierse hoofdstad. Protestantse en katholieke leiders deden pogingen erger te voorkomen. Sands (27)die wegens illegaal wapenbe zit tot veertien jaar was veroordeeld, 'stierf maandagnacht 2.17 uur onze tijd Sa eèn coma van 44 uur in aanwezigheid .van zijn moeder, vader, zuster, zwager en een priester Sands wilde met zijn hongerstaking de door de Britse rege- ;,ring geweigerde politieke status af dwingen voor gevangenen van het ver joden Ierse republikeinse leger (IRAi. In de vroege ochtend, bijna onmiddel lijk nadat de dood van IRA-hongersta- onderwijs apartheid De Anglicaanse bisschop Desmond Tutu. de secretaris-generaal van de Zuldafrikaanse Raad van Kerken heefteen felle aanval op het beleid van het kabinet-Botha gedaan. Tutu ver wijt Botha dat hij de armoe en werk loosheid onder de zwarten 'exporteert' naar het. platteland om ook daar over goedkope arbeidskrachten te kunnen beschikken. PAGINA 7 verkiezingen De meeste Nederlanders hebben hun keuze reeds lang voor de verkiezingen gemaakt. De publlcaUe van opiniepei lingen heeft maar weinig Invloed op het stemgedrag De politieke opvat ting van mensen in de omgeving van de kiezer speelt een veel grotere rol PAGINA 11 landbouw Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap zegt in een concept-be leidsprogramma, dat de economische betekenis van de land- en tuinbouw steeds moet overwegen in de besluit vorming -over ruimtelijke ordening, milieu, landschapsbeheer, welzijn van dieren en dergelijke zaken PAGINA 13 knvb-beker AJax heeft zich ten koste van PSV ge plaatst voor de finale van de KNVB- beker. De Amsterdammers bouwden in de Meer vri) snel een 2-0 voorsprong op. beperkten zich daarna tot verdedl- gen en stonden PSV slechts één tegen treffer toe. PAGINA 15 twintig tv-kanalen Inde televisierubriek Inl'ozal Veronica vanavond een voorprocije geven van twintig kanalen televisie met, verschil lende programma's In een schakel- uitzending tussen Hilversum, Zoeter- meer. Sluis en Heerlen worden twee Nederlandse, vijf Duitse, een Deense, vier Belgische, drie Engelse, een Ame rikaans en twee Franse programma's j vertoond. Nieuws uit Zeeland: 2.5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en li. Opinie en achtergrond: 4\ Sport: 13. Radio en televisie: 15. Financiën en economie: 17. ker Bobby Sands bekend gemaakt werd en mensen in hun nachtkleding de straat op waren gekomen om voor De directies van de beide pedagogi sche academics in Middelburg ver g wachten dat er geen gedwongen ont- slagen zullen vallen onder de zestig do centen aan de belde scholen Voor de ongeveer honderd studenten die dit jaar examen doen voor het onderwij zersvak ziet de toekomst er somberder uit Sands te bidden, werd een bank in het katholieke West-Belfast In de as gelegd en werden verschillende fabrieken in brand gestoken Een plaatselijk bussta tion werd bestookt met molotovcock tails. Maar het waren de politie en het leger die het het zwaarst te verduren hadden. Ze beantwoordden de molo tovcocktails en zwavelzuur bommen met plastic kogels Een aantal burgers moest met verwondingen in het zieken huis worden opgenomen. Toch is de golf van geweld die voorspeld werd Noord-Ierland te overspoelen na (Slot zie pagina 4 kolom 7) NEW YORK (AFP) - De uittocht van de joden uit Egypte vond 200 Jaar eerder plaats dan tot dusver algemeen werd aangenomen. Tot deze slotsom is de egypto loog Hans Goedicke gekomen, die hoogleraar is aan de John Hopfcins-universiteit in Baltimore. Op grond van een bestudering van de historische documenten waarmee hij 20Jaar bezig is geweest, heeft Goedicke vastgesteld dat de uittocht in 1477 voor Christus plaatsvond. Voorts is de geleerde aan de hand van de stukken tot de conclusie gekomen dat het bijbelverhaal een ware geschiedenis is. Zo was de doortocht door de Rode Zee mogelijk als gevolg van een aardschok, veroorzaakt door een vulkaanuitbarsting die destijds een eind maakte aan de Mimische beschaving op Kreta Een hoogleraar in het Hebreeuws aan de universiteit van Harvard. Frank Cross, acht de theorie van Goedicke echter aanvechtbaar omdat er geen archeologisch bewijs bestaat dat de joden zich voor 1200 voor Christus in Palestina hebben gevestigd. Op de foto reikt de koningin het kruis uit aan de Haarlemse mevrouw Dekker, die de posthume onderscheiding voor Hanme Schaft in ontvangst nam. VL1SS1NGEN Dinsdagmiddag heeft koningin Beatrix in Amster dam 44 verzetsherdenkingskruisen uitgereikt. s Avonds deed prins Bemhard hetzelfde in Wageningen. Bi) de 88 onderscheiden oud-ver zetshelden waren vijf Zeeuwen: P Bouwense uit Middelburg, J F J Af. Casparie uit Hulst. A. Dourleijn uit Middelburg en mevrouw C. A Klooster uit Ellewoutsdiik Het was de bedoeling, dat ook de heer J. C Hamelink uit Temeuzen een ver- zetsherdenkmgskruis zou ontvan gen. De heer Hamelink bleek echter al geruime tijd voor de dag van de uitreiking uitstedig en was dins dagavond niet aanwezig bij de plechtigheid Foto: Prinses Juliana tijdens de toespraak, in de Amsterdamse Nieuwe Kerk, waar haar dochter, koningin Beatrix, de Verzetsher denkingskruisen uitreikte. Zie ook pagina 7. MAATREGEL VAN PEKING DEN HAAG - China heeft uit irritatie over de Nederlandse opstelling bij onder handelingen in Peking over verlaging van het niveau van de diplomatieke be trekkingen zijn ambassade in Den Haag een andere benam ing gegeven. De Chine se vestiging zal voortaan „bureau van de zaakgelastigde" heten. Het is nog niet bekend welke diplomaat de Chinese belangen in Nederland zal behartigen. De beslissing van Peking is het gevolg van dc toestemming die het kabinet-Van Agt verleende voor levering van twee onderzeeboten aan Taiwan (Nationalistisch China). De Chinese stap. die de betrekkingen tussen Den Haag en Peking op het laagst denkbare diplomatieke niveau brengt, werd gisteren aangekondigd in een protestnota van het Chinese minis terie van buitenlandse zaken. De nota werd overhandigd aan de Nederlandse ambassaderaad in Peking, mr De Bruyn Ouboter, die in de Chinese hoofdstad de onderhandelingen voert over de toekomstige betrekkingen met de Volksrepubliek. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken bevestigde dinsdagavond de ontvangst van de pro testnota. maar kon verder geen com mentaar geven. Verwacht mag worden dat van regeringszijde zal worden ge reageerd wanneer minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) uit Rome en Straatsburg is teruggekeerd. De Chinese ambassadrice in Neder land, mevrouw Ding Xuesong, werd in februari officieel teruggeroepen. Zij verbleef overigens al sinds eind okto ber in de Volksrepubliek, waar zij op dat moment premier Van Agt en minis- ♦t van buitenlandse zaken Van der Klaauw begeleidde tijdens hun tien daagse bezoek aan China. De Nederlandse ambassadeur in Pe king. mr J. Kneppelhout werd op aan drang van de Chinezen in maart naar Nederland teruggeroepen. De eigenlij ke onderhandelingen over de Chinees- Nederlandse betrekkingen begonnen vorige week Verwacht mag worden dat Nederland, daartoe in de protestnota reeds ..uitgenodigd" door Peking, bin nenkort ook zal besluiten de ambassa de in een „kantoor" om te dopen. De betrekkingen tussen belde landen zijn dan weer op hetzelfde niveau als voor augustus 1972.' Het is nog onduidelijk of de omdoping van de ambassades tot kantoren gevol gen zal hebben voor de huidige bezet ting van de diplomatieke vestigingen. De hoogste Chinese diplomaat in Ne derland op dit moment, tweede secre taris Shen Zhihuan, zei gisteravond desgevraagd dat daarover nog geen be slissing is genomen. Dc twee panden aan de Adriaan Goekooplaan, waar kanselarij en consulaire afdeling zijn gevéstigd. blijven in gebruik, verze kerde hij. lVan onze correspondent) PARIJS - Het televisiedebat tussen de Franse presidentskandidaten Giscard D'Estaing en Francois Mitterrand heeft niet bet vuurwerk gebracht waarop miljoenen Fransen ongetwij feld hebben gehoopt. Giscard wist zijn positie als president en Miltcrrands angst voor een directe lv-confrontatie onvoldoende uit te buiten: de eerste reacties na afloop varieerden van een „nipte overwinning" voor Giscard tot „kleurloze punlendeiing". Zeven jaar geleden diende de rad pratende Gis card zijn socialistische opponent in een soorgelijk debat een regelrechte knock out toe. Op verzoek van de socialistische kandi daat waren uitvoerige voorzorgsmaat regelen genomen om te maken dat alles eerlijk zou verlopen. De miljoenen tv- kijkers zagen in het twee en een halfuur durende debat op geen enkel moment de belde kemphanen tegelijk op de beeldbuis. Giscard stelde zich uitdrukkelijk op het standpunt van de man die zeven jaar de beslissingen heeft genomen en dus ver plicht was op concrete situaties te rea geren. De socialistenleider Mitterrand vertolkte de gevoelens van de verdruk te kleine man. die altijd wel wat op te merken heeft over het gezag Hij stelde een betere toekomst in het vooruitzicht zonder in te gaan op de borende vragen van de president, hoe hij die meende te kunnen verwezenlijken Communisten De Franse kiezer is vooral geïnteres seerd in de vraag of Mitterrand van plan is communisten in zijn regering op te nemen. De socialistenleider liet zich echter niet uit zijn tent lokken en bleef erbij verklaren, dat „een ieder die zich sterk heeft gemaakt voor mijn plannen" deel van zijn bewind zal kun nen uitmaken. Francois Mitterrand liet geen gelegen heid voorbijgaan uitspraken voor te le zen van gaullistenleider Chirac nadat deze felle kritiek op president Giscard had geuit De huidige president doet alle moeite de stemmen van de gaullistn voor zich te winnen. Ook de socialistenleider pro beert echter de ontevreden kleine ne ringdoenden. die voor een belangrijk deel tot de kem van het gaullisme beho ren. tot zich te trekken Giscard beperkte er zich toe op te mer ken, dat het een klein kunstje zou zijn voor te lezen wat communislenlcidcr Marchais allemaal al had gezegd over zijn eventuele toekomstige regerings partner Mitterrand. Terrorist of martelaar? Vi-kXj zevenentwintig jaren jong Votw Zj telde het leven van de Ier RGSgl Bobby Sands, activist m pSésajJ dienst van het verboden Ierse gSSd Republikeinse Leger, de IRA. ^52* Voor de katholieken in Ulster is Bobby Sands een held en martelaar, de protestanten zien hem als een terro rist van het zuiverste water. De schei ding der geesten in Noord-Ierland is nooit zo duidelijk geweest als juist de afgelopen weken De hongerstaker Sands heeft vrijwillig de dood gezocht. Hij meende, zoals zovelen in de wereld voor hem. een daad te moeten stellen. Door zijn actie probeerde Sands te be werkstelligen. dat de leden van de IRA niet langer meer zouden worden be schouwd als terroristen, maar de status van politiek gevangene zouden krijgen. Tegelijkertijd wilde hij de aandacht van de wereldopinie vragen voor het probleem-Noord-Ierland: de strijd van de rooms-katholieke minderheid voor gelijke rechten. Volgens de normen van de maat schappij was Bobby Sands een ter rorist. die door middel van geweld en terreur veranderingen trachtte te berei ken. Dat deze zelfde maatschappij zich tegen terroristen beschermt door hen. zoals in het geval van Sands, op te slui ten. Is een logische en volstrekt legitie me zaak. Een samenleving wordt on leefbaar als terreur en contra terreur niet worden gestopt. Toch kan de we reld niet onverschillig blijven bij de dood van Bobby Sands Opgegroeid in een klimaat van haat en bedreiging, koos hij als zestienjarige, een jongen nog, voor de weg van het geweld. Negen van zijn tien laatst-ejaren bracht hij tus sen gevangenismuren door een erva ring die zijn levensweg heeft bepaald. Met grote onverzettelijkheid heeft Sands zich de laatste maanden in zijn marteiaarsrol ingeleefd Die zelfde on verzettelijkheid valt ook waar te nemen by de Britse premier. Margaret That cher. die met bereid is ook maar de ge ringste concessie te doen aan de hon gerstakers van de IRA. Dit soort harde standpunten is symptomatisch voor Noord-Ierland. Uitbarstingen van ge weld op grote schaal, zoals algemeen werden verwacht na de dood van Sands, zijn tot nu toe uitgeblevenmaar de vraag is voor hoe lang. De nachtmer rie voor Noord-Ierland eindigt, noch be gint bij de dood van Sands In dit conti- nue-proces van gewéld en terreur lijkt de sleutel tot de oplossing voorgoed oj>- geborgen. Dim Kan 5 mei niet 'wat concreter'? Bevrijdingsdag 5 mei 1981 is een na tionale feestdag met een tamelijk onwezenlijk karakter geworden. De dis cussie over de herdenking-nieuwe-sttjl vooraf, op de dag zelf en ook nog daama werd en wordt beheerst door de vraag: wie zal een dergelijke vrije dag betalen? Bij overheidsdiensten en scholen, die hun deuren sloten, is dat nog steeds niet duidelijk. In de rest van werkend Nederland, waar het in feite aan ieder persoonlijk werd overgelaten om een 'snipperdag' op te nemen is opvallend weinig van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Deze ongeordende gang van zaken had - in tegenstelling tot de vijf jaarlijkse viering van vorig jaar - tot ge volg dat de organisatie van en de be langstelling voor festiviteiten en ande re activiteiten daarvan duidelijk de sporen droegen. En dat kan toch niet de bedoeling zijn geweest van de grote meerderheid van de tweede kamer toen die vorig jaar in een motie vastlegde dat 5 mei voortaan weer jaarlijks als natio nale feestdag op de kalender zou moe ten worden opgevoerd. Het kan ook niet de bedoeling geweest zijn van het kabinet, toen dat - om allerlei redenen van nationaal economisch belang - deze aandrang uit het parlement 'vertaalde" naar een nationale feestdag op basis van vrijwillige deelneming eraan Feit is alleen dat voornemens en uitwerking wel op gespannen voet met elkaar kwa men staan Of er aan de 'nationale verwarring' over het 5 mei-gebeuren zwaar moet worden getild? Ze staat wel in gê nant contrast met de diepere betekenis die aan herdenking van de bevrijding bij velen wordt toegekend Een beteke nis. waarop gisteren scherp de aan dacht werd gevestigd tijdens een bij eenkomst in de Nieuwe Kerk te Amster dam. waar koningin Beatrix enkele tientallen Verzetsherdenkingskruisen uitreikte aan vertegenwoordigers van het verzet tegen Duitse en Japanse be zetters. Verschillende sprekers bepaal den zich in die stijlvolle gebeurtenis bij de beleving van het begrip 'vrijheid' vandaag de dag. Dr P J. Koets, oud wethouder van Amsterdam, stelde in dat verband de vraag: „Herkregen vrij heid. wat moeten wij ermee aan? Als ik zou antwoorden: dat is de vraag van ieder persoonlijk. - dan zou dat zeker niet onjuist zijn, maar wel een beetje onbevredigend. Kan het niet wat con creter1'' Een nationale feestdag op 5 mei. Om de woorden van dr Koets te volgen: „Wij herdenken om voort te kunnen gaan." Het zou bepaald niet overbodig zijn om met het oog op een volgende nationale feestdag na tc gaan of de Inhoud ervan niet wat concreter kan zijn. vdM Belgie heejl besloten deel ie nemen aan het program van de NAVO voor het zogenaamde vliegende radarsysteem AWACSi. In december 1980ging de NA VO akkoord met dit program Tot dus ver icas België het enige navoland dal niet aan dit program icilrie deelnemnn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1