PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT «Gesprek Haig-Gromyko {over wapenbeheersing Passagierstrein werd beschoten Fokker met Douglas in nieuw vliegtuigproject Yorkshire Ripper werd al lang verdacht HERDENKING OP DE DAM FAMILIE SANDS ACCEPTEERT DOOD HONGERSTAKER VOORBEREIDING ONDERHANDELINGEN ZWEEDSE REGERING UITEEN Een enkele bui Enkele opklaringen, maar ook nog een bui Middaglemperatuur ongeveer 11 gra den. Matige tot vrij krachtige noordwesten- 224e jaargang no. 105 Dinsdag 5 mei 1981 tamse bv sinds 1881 UW VERWARMINGSINSTALLATEUR Postbus 154 4460 AD Goes Telefoon 01106-1740 LONDEN AFP- Al 18 maanden voor de arrestatie van Peter Sutcliffe. bijge naamd de Yorkshire Ripper' heeft een agent van de Engelse politie zijn superieu ren verteld dat hij er zo goed als zeker van was dat Sutcliffe de dader was van de moorden in Yorkshire Sergeant Andrew Laptew. die Sutcliffe destijds heeft ondervraagd, was er voor 99 procent'zeker van dat Sutcliffe de 'Yorkshire Ripper' was In een rapport aan zijn superieuren stelde hij toen voor dat zij de verdachte opnieuw zouden ondervra- pen Zijn chefs hebben dit rapport echter naast zich neergelegd, zo meldt 'The rtijfs' maandag m Was Sutcliffe niet pas in januari dit jaar, maar al 18 maanden eerder gearresteerd, dan zou hij drie moorden minder hebben gepleegd Sergeant Laptew vindt datje in deze geen kritiek moet hebben op de politie. „Al het mogelijke is gedaan Verleden week is het proces tegen Sutcliffe begonnen. Hij bekende dertien vrou- wen te hebben vermoord Naar eigen zeggen was er geen sprake van voorbedachte rade en pleegde hij zijn daden in een toestand van verminderde toerekeningsvat baarheid. AMSTERDAM - Koningin Beatrix en prins Claus heb ben maandagmiddag tijdens de herdenking van slac ht offers uit de Tweede Wereldoorlog de eerste krans ge legd bij het Nationaal Monument op de Dam. Na de kranslegging door het vorstelijk paar. volgden krans- leggingen door onder anderen minister president Van Agt. namens de ministerraad, en door twee anonieme nabestaanden van oorlogsslachtoffers. Enige honderden mensen defileerden vervolgens langs het Nationaal Monument. Aan de kranslegging ging een herdenkingsbijeenkomst voorafin de Nieuwe Kerk Tij dens zijn toespraak in de Nieuwe Kerk vroeg kardinaal J Willebrands ook aandacht voor de slachtoffers van het Nederlands Umfil-leger in Libanon. Volgens de kardinaal moeten we bij de herdenking niet alleen achteromzien „maar de herdenking ook vorm geven voor het heden". Volgens Willebrands verschralen de menselijke verhou dingen en hij constateert een toenemend aantal tekenen van onverdraagzaamheid, onder meer tegenover vreem delingen De kardinaal gelooft dat de mensen die tijdens de bezetting hun leven voor onze vrijheid hebben gege ven. zich daar meer vrijheid en gerechtigheid bij hadden voorgesteld dan nu het geval is De jongere generatie verdient volgens de kardinaal hel vertrouwen van de ouderen „omdat velen bereid zijn offers te geven voor een betere samenleving", aldus kardinaal Willebrands. Ook op vele andere plaatsen in het land werden gisteren de gevallenen van de tweede wereldoorlog herdacht Op de Waalsdorpervlakte trokken enige duizenden mensen in stille tocht naar de fusllladeplaats. In Den Haag, op het Lorentzplein. is het maandagavond rond acht uur, tijdens de dodenherdenking, onrustig geweest. Ongeveer 40 tot 50 opgeschoten jongelui gooi den daar met verf en stenen naar politicauto's, waar van ruiten sneuvelden. De politic heeft een 17-jarige jongen aangehouden wegens openlijke geweldpleging. Andere jaren waren er rond de twee minuten stilte op dodenherdenkingsdag ongereldheden op het Haagse Gouverneurplein. ide ra- ROME i onze speciale verslaggevi Amerika gaat tegen het eind van dit jaar met Moskou onderhandelen over vermindering gj' van de kernbewapening in Europa. Deze aankondiging van de Amerikaanse minister Alexander Haig (buitenlandse zaken) werd maandag op de NAVO-raad van ministers van buitenlandse zaken ■—met tevredenheid ontvangen door dé Europese NAY'O-ministers. t>e Amerikaanse toezegging is politiek echter het abolute minimum, gezien de sterke druk die de Europese NAVO-lan- den - daaronder in de eerste plaats Duitsland - de laatste maanden op jVashington hebben uitgeoefend De Europeanen wilden dat het wapenge- sprek met Moskou eerder en bij voor keur voor de zomer op gang was geko- inen Tets van de teleurstelling klonk Dok door in de uitlating van minister Chns van der Klaauw i buitenlandse za- imenken) „Ik had dat gesprek met Moskou eremflever eerder gezien", boelflaig zal in september zijn Russische ijd'. Is h« »eva te ze zorgó ?r no r op ?telri| sleet ehea od d: -nade :en it Ia hel ehea chou PAGINA 2 toekomst rsv President-directeur ir A Stikker van de raad van bestuur van Rijn-Schelde Verolme noemt het verlies van 28.7 miljoen gulden over 1980 zeer teleur stellend, maar is gematigd optimis tisch over de toekomst van het bedrijf Stikker maakt gewag van een opgaan de Hjn in het eerste kwartaal van dit ]aar HU acht het vrijwel onmogelijk om prognoses voor de resultaten over het gehele Jaar 1981 te geven. PAGINA 3 beledigend De felle uitval van de Israëlische pre mier Menachem Begin naar de West- drntse bondskanselier Helmut Schmidt heeft tn de Bondsrepubliek verontwaardiging geoogst. Een rege ringswoordvoerder noemde Begins uitlatingen over het oorlogsverleden van Schmidt en zijn kritiek op de Westduitse Mldden-Oosten-pohtiek vals'en beledigend'. moordaanslag De spanningen In Spanje die ontston den na de mislukte staatsgreep van twee maanden geleden zijn maandag sterk toegenomen door de moorden op een generaal en drie politiemannen Mevrouw C A Klooster uit EUewouts- djjk krijgt een bijzondere onderschei ding voor haar rol in verzet op Tholen, Prins Bemhard zal haar vandaag ir. Wageningen een verzetsherdenkings- kruis overhandigen Mevrouw Kloos ter gaf tijdens de Tweede Wereldoor log leiding aan de verzetsbeweging op het Zeeuwse eiland le toe- tinde en dei pagina 7 '""m verzet .pelen tijdig jetbal eisies- ooien leen' voot en et Is wasl lefiet-l pagina li aiTdl gezondheidszorg hield staatssecretaris mevrouw Veder-Smit van volksgezondheid en minister De Ruiter van Justitie hebben het voor ontwerp van de wet beroepen in de in dividuele gezondheidszorg gepubli ceerd Het ontwerp beoogt behalve modernisering van het medisch tucht recht ook hel verlenen van grotere vrij heid aan de patiënt ln de keuze van hulpverlening pagina 15 ronde midden-zeeland De organisatoren van de Ronde van Midden-Zeeland werden maandag on aangenaam verrast De Zeeuwse klas- siekerkonmg Jan Raas maakte be kend dal hij waarschijnlijk niet aan de start zal verschijnen. Raas kampt met een knieblessuie en moet voorlopig I houden Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 12. Binnen- en buitenland: 3 l en 11. i Sport: 14 en 15. Radio en televisie: 17. I Financiën en economie 19. collega Gromyko in New York ontmoe ten. Gromyko heeft al met dit gesprek ingestemd. Tegen het eind van het jaar zullen de onderhandelingen over de zo genaamde kernwapens voor middel lange afstand in Europa beginnen. Dat heeft tol gevolg dal een nieuwe Neder landse regering nauwelijks over resul taten van dit wapenoverleg kan be schikken als eind december een besluit moet worden genomen over de plaat sing van Cruise-raketten op Neder lands grondgebied. Tegenover het NOS-journaal noemde Van der Klaauw het echter redelijk dat de Ne derlandse regering op basis van net be gonnen onderhandelingen een beslis sing neemt. Het begin van Amerikaans-Russische onderhandelingen - een uitvloeisel van het NAVO-besluit tot plaatsing van Cruise- en Pershingraketten in West- Europa - wordt vastgelegd in een com muniqué waarmee de NAVO-raad van daag wordt besloten. Aan de onderhan delingen worden vooraf geen politieke voorwaarden verbonden, al is van Ame rikaanse kant wel gewaarschuwd dat een Russische inval m Polen de situatie ingrijpend zou veranderen Het besluit om met Moskou le gaan praten, werd van Amerikaanse zijde voorgesteld als het „eerste initiatief op het gebied van wapenbeheersing van de nieuwe Amerikaanse regering. Dit houdt echter niet in dat Washington hel optreden van de Sowjet-Unie in enig opzicht accepteert of minder vast beraden op de uitdaging van de Sow jet-Unie zal reageren". Ken Ameri kaanse zegsman benadrukte tevens dat de plaatsing van Cruise-raketten in Europa nu door moet gaan „om enig akkoord over vermindering van de kernbewapening mogelijk te maken". De Duitse minister Genscher i buiten landse zakeni die zich de laatste maan den als weinig andere Europese be- BELFAST (UPI/AFP) - Bobby Sands, de veroordeelde IRA- gevangene die aan een honger staking bezig is omdat hij wil dat IRA-gevangenen politieke status krijgen, was maandag twee keer dicht bij de dood. „Twee keer heeft de familie gedacht dat hij dood was", verklaarde Oliver Hug hes. broer van een andere hongersta ker „maar hij kwam er weer bovenop- Hughes zei dat hij maandag met de fa milie Sands gesproken had De familie heeft geaccepteerd dat de dood waarschijnlijk nog maar een paar uur weg is. Het kabinet van de Britse minister voor Noord-Ierland in Belfast zei 36 uur na dat Sands in coma was geraakt dat 'geen verandering' was opgetreden In de provincie heerst intussen een ge spannen rust. Maandagmiddag deden zich in de katholieke wijk Falls Road van Belfast enkele hotsingen tussen jongelui en de politie voor. maar ern stig was het niet. Politie en leger in Noord-Ierland be- Een jonge gemaskerde man in Belfast met een molotov cocktail tijdens de monstratieve acties naar aanleiding van de zaak Bobby Sands vinden zich tot nader order in staat van paraatheid. wmdslieden heeft ingezet om de onder handelingen met Moskou zo snel moge lijk op gang te brengen, was ook tevre den over de mededelingen van Haig Behalve Nederland - dat eind van dit jaar beslist over de installatie van Crui se-raketten - heeft ook Belgié het voor behoud gemaakt over de uitvoering van de modernisering De Engelse reac tie was dat de VS de Europese bondge noten de door hen gevraagde toezeg ging hebben gegeven dat de onderhan delingen er komen Minister Van der Klaauw had van Haig in een halfuur durend gesprek de verze kering gekregen dat Amerika groot be lang hecht aan vreedzame betrekkin gen en onderhandelingen met de Sow- iet-Unie. 'Van onze correspondenti STOCKHOLM - De Zweedse regering is maandagavond uiteengevallen door het vertrek van de Conservatieve par tij. die geen heil meer zag in een voort zetting van de samenwerking met de Centrumpartij en dc Liberale Volks partij. Aanleiding is een belastingher vorming die voor de conservatieven niet acceptabel was. Dat bovendien de Centrum- en de Liberale Volkspartij achter de rug van hun conservatieve regeringspartner overleg pleegden met dc oppositionele sociaal-democra ten was de druppel die de emmer deed overlopen. „Premier Faelldin moet nu ook aftre den, of ten minste officieel zijn ontslag aanbieden", verklaarde maandag avond een duidelijk boze voorzitter van de Conservatieve partij, de nu ex-minis- ter van financiën Goesta Bohman. Japanse vissers worden miljonair TOKIO i UPIi - Twee broers in Japan die drie jaar geleden de vangst van hun visserscarriére deden, zijn officieel bij na zeventien miljoen gulden rijker ge worden De 52-jarige Akio Hamamoto en zijn 47-jarige broer Satsjitaka zagen op 3 mei 1978 bij Sjimoneseki in het zuiden van Japan op het water een bin nenband drijven De broers trokken aan een touw dat aan de band zat en zij haalden 43 kilo aan een in een plastic zak gestopte staven goud cry. Zondag liep de officiële termijn af waar binnen de eigenaar van de goudstaven zich had moeten melden De politie slaagde er niet in dc eigenaar van de schal op te sporen. Zij vermoedt dat de ze er niet eerlijk aangekomen was. UTRECHT - Een speciaal team van rijkspolitie en spoorwegpolitie stelt een onderzoek in naar een serie aansla gen op treinen in dc buurt van Wierden in Overijssel. Zondagavond werd de laatste trein van Deventer naar Enschede tussen Holten en Wierden getroffen door elf kogels. Een passagier, die in het restauratierij tuig voorover zat gebogen terwijl de ko gels over hem heen vlogen is daarbij aan de dood ontsnapt De politie ver moedt dat de beschieting tussen Rijs- sen en Wierden heeft plaatsgevonden Maandagavond reed een personen trein van Enschede naar Zwolle ter hoogte van Nijverdal over een aantal patronen die daardoor afgingen. Dc conducteur kreeg de indruk dat met een automatisch geweer werd gcscho ten en liet de trein direct stoppen. Bij de trein werden kogelhuisjes gevon den De NS meent dal hier sprake is van kinderwerk „Maar het is natuurlijk een ernstige zaak om op deze wijze paniek te zaaien", aldus een woordvoerder van de politie. De spoorwegen maakten la ter maandagavond bekend dat dezelfde trein vlak na het vertrek uit Enschede met steentjes uit een katapult was be schoten Een reizigerstrein, op weg van Hengelo naar Zutphen. is maandagmiddag even buiten het station van Dolden een goe derenspoor naar een fabrieksterrein op gereden omdat een wissel verkeerd stond Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen was er aan de wissel geknoeid Afgelopen vrijdag werd de laatste trein van Zwolle naar Wierden vlak bij Wierden ook al het doelwit van onbe kenden. Zij hingen een teil met stenen aan een viaduct, ter hoogte van de voorruit van dc trein. Dc machinist raakte bij deze aanslag licht gewond. Aan dit voorval waren al enkele min der gevaarlijke 'aanslagen' op laatste treinen in deze omgeving vooraf ge gaan. onder meer door het plaatsen van olievaten op dc rails en het span nen van een tennisnet over dc spoor baan. KANS OP DUIZENDEN ARBEIDSPLAATSEN Dc kogelgaten in de beschoten trein worden aangegeven met plakband. Ontwerp Deze omstandigheden hebben Fokker in dc gelegenheid gebracht een werk gemeenschap (joint-venture) op te richten waarin beide maatschappijen het ieder voor de helft voor het zeggen krijgen en die samen een fors tegen wicht kunnen vormen tegen Boeing en Airbus Industrie. Binnenkort zal een programmabureau worden gesticht waarvan de directeur wordt geleverd (Slot zie pagina 6 kolom 1> Energieverbruik in 1980 licht gedaald DES HAAG (ANP) - Hi t ener- gieverbruik in ons land is in 1980 zes procent lager geweest dan het bruto verbruik in 1979 en twee procent lager dan in 1978. Daarbij moet worden aan getekend dat 1979 begon met een strenge winterperiode. Dit heeft het ministerie van economische zaken maandag bekendgemaakt naar aanlei ding van de definitieve ver bruikscijfers van het derde rn dc voorlopige cijfers van het vierde kwartaal van 1980. voor het korte en middellange verkeer en krijgt een capaciteit van circa 150 passagiers. De schattingen zijn dat van af het midden van de jaren 80 geduren de de eerste tien jaar behoefte zal zijn aan 2000 van zulke vliegtuigen Boeing, de grootste producent van verkeers vliegtuigen. besloot enkele maanden geleden tot de bouw van de verbeterde tweemotorige 737-300 voor dit verkeer, terwijl Airbus Industrie in Frankrijk, na Boeing thans de grootste vliegtuig- verkoper. op het punt staal de bouw aan te kondigen van een soortgelijk vliegtuig, de A-320 Tegen de achtergrond van deze drei gende concurrentie hebben Douglas en Fokker besloten de handen ineen Le slaan en de op stapel staande projecten samen te voegen tot een product dat zowel op Schiphol als in Long Beach zal worden gebouwd Fokker is zelfstandig vliegtuigontwer- per, maar de kleinste Douglas is vele malen groter maar heeft in de civiele sector de laatste jaren flinke verliezen geleden. 55.6 miljoen dollar in 1979 en 144 miljoen dollar in 1980 De militaire sector van het Amerikaanse concern. McDonnell, daarentegen loopt uitste kend McDonnell nam in 1969 Douglas over (Wan onze verkeersredacteuri SCHIPHOL-LONG BEACH - Fokker en de Amerikaanse vliegtuigbouwer McDonnell-Douglas hebben een werk gemeenschap opgericht voor de ont wikkeling. produktfc en verkoop van een nieuw passagiersvliegtuig, dat wordt aangeduid als MDF-100. Voor Fokker komt dit vliegtuig in de plaats van dc F-29, waarvan Fokker uiterlijk eind dit jaar tot produktie zou beslui ten. Ontwikkeling en bouw van het nieuwe produkt gaat beide maat schappijen drie tot vier miljard gulden kosten. Het nieuwe vliegtuig wordt gebouwd Impressie van het F-29 ontiverp van Fokker

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1