Hervatting Amerikaans-Russisch kernwapenoverleg in verschiet Treinrijtuig in brand PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AZ KAMPIOEN RUSSEN NEMEN TWEEDE STAD AFGHANISTAN IN Nieuw plan Namibië Na dagenlange beschietingen Vrouw dood in woning Explosie op jacht kost kind leven BONN UIT KRITIEK OP INMENGING VS Weekeinde 1 mei bracht minder buitenlanders BERNADETTE DEVLIN MAANT TOT KALMTE ELFAST (UPI, RTR, AFP, AP) - Bobby Sands, de 27-jarige Noordierse hongerstaker, bevindt zich n een coma. Dit heeft het 'H-blok comité', dat de omstandigheden van de gedetineerden in de laze-gevangenis bij Belfast in het oog houdt, meegedeeld. Volgens het comité was Sands zondag- norgen buiten bewustzijn geraakt. Zijn toestand was enkele uren later nog onveranderd. De Boeder van Sands, die hem zondagmorgen had gezien, zei bij het verlaten van de gevangenis: lijn zoon is stervend". lobby Sands was zondag in de 64ste lag van zijn hongerstaking. Sinds hij oedsel begon te weigeren hebben de btoriteiten hem niet gedwongen te ten of getracht hem kunstmatig te oeden Dat werd in 1974 officieel afge- chaft Twee jaar later overleed honger- aker Frank Stagg na 62 dagen vasten de gevangenis van het Engelse Wake >ld inzenden Ierse nationalisten zijn zon pagmiddag in het Noordierse dorp q Toome bijeengekomen om uiting te ge- ven aan hun medeleven met Bobby carl -9 JONGEN GEDOOD DOOR PROJECTIEL JANP) - De 16-ja f k ,Hardinxveld-Giessendam is zaterdag- 'avond rond zes uur door de ontploffing een projectiel om het leven geko- jongen probeerde in het schuurtje bij de ouderlijke woning een projectiel, dat hij twee jaar geleden tijdens een vakantie in Normandië had gevonden, door te zagen. Het projectiel, de politie Ï6l6wist over grootte en herkomst zondag HH|iiog niets mee te delen, ontplofte en de staljongen werd door de rondvliegende [scherven dodelijk getroffen. De schade ngeijaan het schuurtje bleef beperkt tot en- Ikele gebroken ruiten en weggevlogen (dakpannen, aldus de politie. .D-G1ESSENDAM 16-jarige J. A. Bezemer uit ^J>ej< ^=b!j di De komende weken wordt in Terneu- zen een onderzoek naar tbc gehouden. Ruim 26.000 personen worden doorge licht en de schooljeugd wordt onder worpen aan de Mantoux-test. Het on derzoek is een gevolg van de tbc-explo- sie begin dit jaar in Hulst. PAGINA 7 emotieloos DeNCRV-kwis 'Cum Laude - het spel met de snelle vragen en. als het goed gaat, snelle antwoorden - verdwijnt van het tv-scherm Presentator Eddie Becker zit er niet zo mee. Denk niet dat ik een hekel aan die kwls heb Hele- t maal niet. Gewoonjammer vind ik het dat ik in die situatie niet mezelf kan zyn Liever heb ik een warmer contact met de kandidaten. Zoals in 'Kwistig, met Muziek'. Tenslotte ben ik niet emoUeloos' PAGINA 11 trainer Spitz Kohn wordt de nieuwe trainer van Club Brugge De Enschedeeèr - te duur voor Go Ahead Eagles - is blij 1 met het contract dat de Belgische ver eniging hem aanbood. 'Ik vind het daarom zo leuk omdat niemand meer had verwacht dat ik bij een topclub terecht zou komen' PAGINA 13 zwak Terneuzen lijkt zich al verzoend te j hebben met het noodlot. De ploeg van i trainer Ad Versluis acteerde ontstel- 1 lend zwak en gaf geen moment de in- druk tegen de degradatie te strijden. Alliance had dan ook geen enkele moeite om deze uitgebluste tegenstan der op verlies te zetten (1-3). PAGINA 16 strafsysteem Tijdens de voorjaarsvergadering van de afdeling Zeeland van de KNVB is I forse kritiek geuit op het gebrek aan overleg tussen de KNVB en de afdelin gen van deze bond over het invoeren van een nieuw boekingssysteem. Als de nieuwe reglementen worden aan vaard zal een amateurvoetballer pas worden gestraft, als hij binnen twee jaar drie waarschuwingen heeft gekre gen. Voor de afdelingen geldt voorlo pig nog de oude regeling Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7. Sport: 11. 12. 13, 14, 15 en 16. Sands en drie andere hongerstakers in de Maze-gevangenis van Belfast. De menigte werd toegesproken onder an deren Bemadette Devlin McAliskey. die de katholieke bevolking van Noord- Ierland opriep haar kalmte te bewaren ingeval Sands komt te overlijden „Als Bobby Sands sterft., willen wij geen enkele rel. willen wy dat geen enkele steen of brandbom wordt gegooid zei zij. „Wij kunnen ons beheersen en op gedisciplineerde en georganiseerde wij ze optreden". Maar. zo waarschuwde zij, „als Bobby voor zijn eisen met zijn leven heeft betaald, kunnen wij niet dulden dat ze niet worden ingewilligd". Zij benadrukte dat in plaats van wille keurig en niets ontziend geweld te ont ketenen. de beweging eensgezind moet blij ven en op georganiseerde wijze druk moet uitoefenen op de Britse regering Volgens de organisatoren waren voor INTENSE VREUGDE straalt van de gezichten van deAZ-spelers Jan Peters (links) en Pier Tol. En terecht. Pier Tol heefi zojuist het vierde doelpunt voor de Alkmaarders gescoord in de krachtmeting tegen Feyenoord in de Rotter damse kuip. En daarmee staat het als een paal boven water AZ is kam pioen van Nederland. Een niet eens voluit spelende Noordhollandse ploeg besloot een schitterend seizoen met een indrukwekkende zege: 5-1. Met een gigantische voorsprong behaalde AZ het nationale kampioenschap en doorbrak daarmee eindelijk de hegemonie van Ajax. Feyenoord en PSV. de clubs, die in de afgelopen decennia vrijwel steeds om de Nederlandse titel vochten de betoging naar schatting 15.000 per sonen uit Belfast. Londonderry en an dere delen van de provincie naar Toome gereisd. In dit dorp is na de op stand tegen het Britse bew ind van 1798 de Ierse nationalist Roddy McCorley opgehangen. Op weg naar de bijeen komst. werden voertuigen van de beto gers aangehouden, omgeleid of door zocht door leden van de Royal Ulster Constabulary - de overwegend protes tantse politiemacht van Noord-Ier- land. Het optreden van de politic werd door de organisatoren als 'intimidatie' veroordeeld. De Anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, dr Robert Runcie. heeft zaterdag in San Francisco in Callfomiè gezegd dateen sterfgeval als gevolg van hongerstakingen door gevangenen van het Ierse republikeinse leger, op zich zelf een daad van geweld zou zijn. Runcie. de primaat an de Engelse Kerk. sprak aan het begin van een bezoek van een week aan de Amerikaanse westkust de hoop uit dat het geweld in Noord- Ierland niet zou toenemen als Bobby Sands of kameraden van hem aan hun protestactie zouden overlijden „Mijn eerste reactie is er een van grote bezorgdheid en mededogen over de dood van een Jongen en ook over een ieder die het slachtoffer wordt van het drama dat. zich m een groot deel van Ierland afspeeltaldus dr Runcie Betoging Tijdens het diner dat zaterdagavond Ier afsluiting van zijn bezoek aan de Verenigde Staten in het Witte Huis in Washington gegeven werd voor de Britse kroonprins Charles, is buiten betoogd door Amerikanen die sympa thiseren met de IRArhongerstakers in Noord-Ierland. UTRECHT (ANP) - Door brand in een rijtuig van de Interci ty Heerlen-Zandvoort is het treinverkeer tussen Haarlem en Amsterdam zondagmiddag enige tijd over beide sporen gestremd geweest. BELFAST - Een Noord-Iers gezm bepakt met het inkopen voor het weekeinde passeert hier twee zwaarbeicapende Britse soldaten in de Noord-Ierse hoofdstad Belfast ROTTERDAM (ANP) - Ineen woning in de Van Spcijkstraat in Rotterdam, is zondagmiddag de 30-jarige vrouw H. A. Sikma dood aangetroffen door haar vader en zus. De vrouw was de hals doorgesneden en lag badend in het bloed. De Rotterdamse politie, die 'ernstig re kening houdt met een misdryf. ver hoort als getuige de 32-jange man met wie de vrouw al twee jaar samenleefde. De man heeft tegenover de politie ver klaard sinds vrijdagmiddag niet meer in de woning te zijn geweest en niets met de dood van de vrouw te hebben uit te staan De brand ontstond ter hoogte van Halfweg in het achterste rijtuig van de trein, dat geheel uitbrandde Volgens een woordvoerder van de spoorwegen hebben zich hierbij geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De oorzaak van de brand is nog onbekend QUETTA.PAKISTAN (AFP) - Sowjet- troepen hebben zaterdag na dagen van hevige beschietingen de stad Kanda har, de tweede stad van Afghanistan, ingenomen. Sinds begin april was een groot deel van de stad in handen van de Islamitische verzetsbewegingen. Te vens zijn in het grensgebied met de Pa kistaanse provincie Baloetsjistan alle Afhaanse troepen vervangen -door Sowjet-militairen, zo is vernomen van Afghaanse vluchtelingen die zondag in de Pakistaanse grensplaats Quetta aankwamen. De Russische troepen proberen nu te verhinderen dat de Moslem-rebellen, muitende Afghaanse soldaten en ande re vluchtelingen, een goed heenkomen naar Pakistan zoeken. Het aantal de serteurs uit het Afghaanse leeer is juist sterk gestegen na de verovering van Kandahar. Volgens de vluchtelingen moesten de Russen hun tanks per helicopter aan voeren. omdat wegtransporten steeds door rebellen overvallen werden. Tribunaal „Het hele Afghaanse volk is in opstand tegen het Sowjet-bezettingsleger en de regering Karmal in Kaboel. Wij zagen hoe alle groeperingen in de bevolking, alle sociale lagen, religieuze richtin gen en etnische groepen en stammen stelling hebben genomen tegen de Sowjet-Unie". Dit heeft de Italiaanse socialist Ripa di Meano. lid van het Eu ropese parlement, zaterdagavond ver klaard tegenover de jury van het Af- ghanistan-tribunaal in Stockholm over het optreden van de Sowjet-Unie in dat land. Di Meano maakte deel uit van een Ita liaanse onderzoekerscommissie die van december 1980 tot maart 1981 een be zoek bracht aan het grensgebied van Pakistan en Afghanistan. Zijn commis sie kwam tot de conclusie dat de ver- WESSEM (ANP) - De 3-jarige Danielle Piekarski uit Hilden (Duitsland) is zon dagmiddag omstreeks kwart over twee om het leven gekomen door een ontploffing op een kajuitjacht in de ha ven van Wessem. De vader en moeder van het kind wer den met brandwonden opgenomen in het ziekenhuis in Roermond- Volgens de politie is de ontploffing ver moedelijk ontstaan toen benzine van de reservetank werd overgeheveld in de grote tank. Het totaal uitgebrande zes meter lange jacht is voor verder onder zoek naar de rijkspolitie te Maasbracht gebracht. deeldheid die lange tijd het Afghaanse verzet hinderde, sterk is verminderd. De Meano toonde foto's waaruit bleek dat de Sowjets napalm gebruiken om het platteland te bombarderen. Ook gaf hij de jury een foto waaruit de aanwe zigheid bleek van zenuwgassen als mos terd- en cyanidegas in een Sowjet-mili- tair voertuig. Hij riep op tot een politieke oplossing voor Afghanistan. Een Tsjech is zondag met zijn vrouw en hun zoontje per vliegtuig naar Oos tenrijk gevlucht. De man. die als piloot werkte bij een bedrijf dat zich bezig houdt met besproeien van landbouwge wassen is Tsjecho-Slowakije. arriveer de met een vliegtuigje van zijn werkge ver op een voormalig militair vliegveld bij Wenen Hij heeft om politiek asiel gevraagd. ROME (UP1RTR) - De vijf Westerse landen die samenwerken in de 'con tact-groep voor Namibië' gaan nieuwe voorstellen opstellen die de onafhan kelijkheid van Namibië moeten be spoedigen. Vertegenwoordigers van de Verenigde Staten. Engeland. Frankrijk, West- Duitsland. en Canada zullen eind mei bijeen komen om zich over een nieuw compromis te buigen. De afspraak daarvoor is zondag gemaakt in Rome. waar de ministers van buitenlandse za ken informele besprekingenhebben ge voerd aan de vooravond van de Navo- ministerraad, Amerikaanse functionarissen teken den aan dat er alleen kans bestaat op een geslaagd compromis als daarbij re kening wordt gehouden met Zuid-Afri ka's 'gerechtvaardigde zorgen over zijn eigen veiligheid' Dat houdt volgens de Amerikaanse zegslieden in dat de Cu baanse troepen worden teruggetrok ken uit Namibië's noordelijk buurland Angola Uitgangspunt bij de nieuwe voorstellen blijft resolutie 435 van de Veiligheids raad over Namibië, maai' volgens de contactgroep zijn de hierin voorgestel de maatregelen niet voldoende, met na me niet wat betreft de instelling van gedemilitariseerde zones. De kansen op een regeling zullen ook groter worden door het opnemen van 'constitutionele afspraken' in de voorstellen, zo menen de vijf. Daarmee doelt de contactgroep kenne lijk op een procedure zoals die ook is gevolgd bij de conferentie over de onaf hankelijkheid van Zimbabwe, lh het Londense Lancasterhouse. Daar wer den afspraken gemaakt over de grond wet, met name over de rechten van de blanke minderheid, alvorens verkiezin gen werden gehouden. 'Van onze speciale verslaggeveri ROME - NAVO-secretaris-gcneraal Luns verwacht dat pas volgende week de datum bekend wordt voor de her vatting van het Amerikaans-Russisch overleg over vermindering van de kernbewapening in Europa. Dat zal waarschijnlijk gebeuren op de hall- jaarlijkse bijeenkomst van de defen sieministers van de NAVO-landen die elkaar op 12 en 13 mei in Brussel ont- die maandag en dinsdag in Rome Luns. die daarbij duidelijk doelde op moeten plaatsheeft „Ikdenk^iatookde Amen rivaliteit tussen Weinberger en de Ame- Mr. Luns zei dit zondagavond aan de kaanse minister van defensie Caspar vooravond van de Atlantische Raad Weinberger zijn zegje wil doen over de van ministers van buitenlandse zaken, vaststelling van een datum aldus (Slot zie pagina 6 kolom 5) DEN HAAG-Het afgelopen 1 mei- weekeinde' brachten bijna 600.000 buitenlanders een bezoek aan ons land - ongeveer 200.000 minder dan vorig jaar en 325.000 minder dan tijdens het paasweekeinde. Een verklaring voor "dat lage cijfer is. aldus het Nationaal Bureau voorToerisme.dat vorig jaar het 1 mei-weekeinde vier dagen telde en nu maar drie. Andere factoren die meespeelden: de weersvooruit zichten voor pasen waren belang rijk beter dan voor de afgelopen drie dagen en tussen het paas- en het 1 mei-weekeinde lagen slechts veertien dagen, zo zegt het NBT. Het merendeel van de buitenlan ders kwam vrijdag ons land binnen Hoewel de Duitsers, zoais altijd, veruit in de meerderheid waren, was het bezoek uit Frankrijk ook dit keer opvallend groot. Vooral de Randstad, de kuststrook en de bol lenvelden trokken, ondanks het slechte weer. veel belangstelling. De Keukenhof boekte 113.500 be zoekers (vorig jaar 162.0001 De meeste Nederlanders bleven in verband met allerlei festiviteiten het afgelopen weekeinde thuis Dat blijkt onder meer. aldus het NBT. uit de bezetting van bungalows en campings, vooral in de regio, die be neden de verwachting bleef. Wat de overige attractlepunten be treft. ging de belangstelling vooral uit naar Madurodam (43.500 tegen 61.000 vorig jaar). Beekse Bergen- Hilvarenbeek (35.000 tegen 40.000). Eoeling-Kaatsheuvel (22 000 tegen 35 000). Ponypark Slagharen (30.000 tegen 75 OOOi. rondvaarten in Amsterdam en Rotterdam en de musea ln de grote steden. Minder bezoekers trokken de dierentui nen. Een aantal VW-kantoren moest, ondanks het lagere aanbod, bui tenlandse toeristen naar andere plaatsen verwijzen: Amsterdam naar de kop van Noord-Holland, Utrecht en Gelderland: Den Haag en Delft naar West-Brabant en Zeeland. Perioden mei regen Wisselend bewolkt en buien. Middag- temperatuur ongeveer (ten graden. Vrij krachtig tot harde wind eerst uit zuidoost, later draaiend naar zuid- j4e jaargang no. 104 flaandag 4 mei 1981 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9. tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST Sands in coma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1