PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Deur naar democratie Suriname op een kier Moord Weense wethouder Staten stemmen zonder vreugde in met overeenkomst rond VO W Labour-afgezant bij Sands WESTEN POLITIEK MANIFEST STELT Doden en vermisten bij vergaan jacht vandaag Aanklacht tegen Reagan '«BRITISH i %ÜRDERERI SET OUT RELAND NOW D'66 EN VIER PvdA-LEDEN STEMDEN TEGEN vs Koud en buien Enkele buien, mogelijk met hagel of sneeuw. Middagtemperatuur onge veer 9 graden. Matige tot krachtige noordwestenwind, later afnemend. 224e jaargang no. 103 Zaterdag 2 mei 1981 \tl£NSWE\R (Van ome correspondent! AMSTERDAM-PARAMARIBO - De presentatie van het politiek manifest door majoor Daisy Bouterse, bevelhebber van het nationale leger, vrijdagochtend op het Eenheidsplein, heeft niet die vernieuwingen in de Surinaamse politiek opgeleverd die algemeen verwacht werden. In feite is het politiek manifest niet meer dan een analyse van de koloniale geschiedenis van Suriname bekeken door een algemene en vaag socialistische, anti-koloniale bril, zonder verdergaande gevolgtrekkingen voor de toekomst van Suriname. Het belangrijkste deel van het manifest was overigens al donderdagavond door minister-president Henk Chin a Sen voor de Surinaamse televisie bekendgemaakt nister zonder portefeuille worden be last met de coördinatie van het beleid van de verschillende ministeries. Het is op dit moment nog niet bekend hoe de nieuwe ministerraad eruit zal zien. De eerste reacties in Paramaribo waren weinig enthousiast. Van een eventuele socialistische koers blijkt niets, terwijl de veranderingen binnen de regering niet duiden op een radicale koerswijzi ging. Een eerste aanwijzing dat Para maribo niet erg warm liep voor deze vooraf als massameeting aangeduide manifestatie was de door insiders als matig gekenmerkte opkomst. Gezien Het beleidcentrum. dat voor 1 mei be stond uit de premier, bevelhebber Bou terse en onderbevelhebber Horb. is met drie personen uitgebreid: de voorzitter van de Nationale Militare Raad, Graan oogst, de voorzitter van de Nationale Adviesraad. Krolis, en de minister van buitenlandse zaken. Naarendorp. Zij zullen nu ook zitting nemen in dit als politiek aangeduide lichaam. Naaren dorp zal het secretariaat vervullen. Nieuwe partij Onder dit beleidcentrum zal een minis terraad komen onder voorzitterschap van Chin a Sen. Daarnaast zal een poli tieke beweging worden gevormd, ge naamd Front voor bevrijding en op bouw, onder leiding van Bouterse. Dit Front moet op den duur een soort poli tieke organisatie worden die kan uit groeien tot een nieuwe partij. Er zal een oproep uitgaan naar alle oude poli tieke partijen, functionele groepen, vakbeweging, landbouworganisaties en volkscomités hierin te participeren. In de ministerraad zal een speciale mi- vrij De meeste Zeeuwse ambtenaren heb ben op bevrijdingsdag, de onlangs weer In ere herstelde nationale feest dag, vrij Er bestaat echter nog de on zekerheid of het een vrije dag Is, dan wel een snipperdag voor eigen reke ning. De meeste scholen in Zeeland zullen dinsdag 5 mei dicht blijven. PAGINA 3 de wekenlange voorbereiding mag een geschatte opkomst van achtr tot tien duizend mensen als weinig worden be schouwd. Druk Algemeen wordt aangenomen dat Bou terse en Horb bezweken zijn voor de druk van de Surinaamse middenstan ders en de buitenlandse belangen in Suriname, die op hun beurt weer steu nen op Chin A Sen. De openlijke kri tiek van de kant van de vakbonden, studenten, scholieren en van linkse progressieven op de regering Chin A standje De inspectie van financiën heeft Guy Mathot, vice-premier en minister van begroting van België, op de vingers ge tikt De Belgische bewindsman heeft voor de chefs van zijn kabinetten te dure dienstwagens aangeschaft In no vember 1979 stelde de Belgische rege ring - het besluit werd ondertekend door Mathot - grenzen aan de bedra gen die voor dergelijke auto's mochten worden uitgegeven Eerder kreeg de Belgische vlce-premler al eens aan merkingen op de hoge drankrekenin gen van zin kabinet. PAGINA 7 overheidshulp Het zit de 'Duwgroep Ondersteuning en Activering Werklozen' in Zeeuwsch- Vlaanderen dwars dat officiële Instan ties niet of nauwelijks met geld over de brug willen komen. DAW-voorzltter Joop Hiele verwijt het rijk miljoenen In sociaal-culturele projecten te stoppen, maar geen geld over te hebben voor activiteiten van mensen zonder baan die aan de siag willen. PAGINA 11 subsidies Uit het rapport 'Profijt van de over heid in 1977' blijkt dat overheidssubsi dies denivellerend werken. Naarmate het inkomen hoger is profiteren Neder landers meer van (gesubsidieerde) overheidsvoorzieningen. Vooral de subsidies voor volkshuisvesting en cultuur en recreatie komen in meer derheid bij de Inkomens boven modaal terecht. PAGINA 25 uitgefloten Simon Verdaasdonk (43) uit Middel burg zet na 21 jaar 'fluiten' een punt achter zijn activiteiten op het voetbal veld. Tijdens een toernooi in augustus in Middelburg blaast de Zeeuwse top- scheidsrechter de laatste tonen op zijn fluit. Een paar tips. 'Een arbiter met een verschoten shirtje en een paar af getrapte voetbalschoenen kan nooit een goeie worden. Ook de manier van fluiten ls belangrijk Geef er maar eens een lekkere stoot op Je moet jezelf ook een klein beetje verkopen'. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 24 en 25. Radio en televisie: 27. Financiën: 29. Zaterdagkrant: 17, 18, 19, 21 en 23. VRIEND WIESENTHAL Sen de iaatste weken heeft duidelijk weinig effect gehad. Door deze kritiek was de verwachting gewekt dal cr aan zienlijke veranderingen zouden plaatsvinden. Een opvallend aspect m de televlslere- de van Chin a Sen is dat de deur naar het herstel van de democratie enigszins is opengezet. Nog dit jaar zal er een nieuwe grondwet komen. Deze grond wet zal onder andere nader inhoud ge ven aan de manier waarop partijen poli tiek mogen bedrijven en hoe verkiezin gen zullen moeten plaatsvinden. Over deze nieuwe grondwet kan het volk zich via een referendum uitspreken. Binnen een periode van een jaar na dit referen dum zullen er algemene verkiezingen plaatsvinden. Ex-minister Haakmat, waarvoor bin nen de nieuwe bestuursorganisatie geen plaats is ingeruimd, deelde in een eerste reactie mee dat hij teleurgesteld is over de inhoud van het politiek ma nifest en de wijzigingen in de bestuur- structuur. Hij beschouwt de verande ringen als een versterking van de posi tie van Bouterse en Horb, die nu meer dan ooit tevoren naast de militaire macht ook leiding gaan geven aan de politieke bewegingen. Ook uit vak- bonds- en studentenkringen worden negatieve reacties gehoord. Evenmin als voor Haakmat is voor sergeant-ma joor Sital een plaats ingeruimd in de nieuwe structuur. Het vermoeden be staat dat de machtsgroeperingen rond Chin a Sen erin geslaagd zijn hem monddood te maken. Echt 't laatste tussenstation? De Stormvogel 3 kwam vrijdagmiddag omstreeks kwart voor één 's middags ter hoogte van het dorp Oosterend plot seling terecht in grondzeeén. Als gevolg daarvan sloegen drie van de, vier be manningsleden overboord. De vierde zag kans het strand te bereiken. Aan de zoekactie naar de drie vermiste zeilers werd onder meer deelgenomen door de motorstrandreddingboot van het station Terschelling. Dit schip sloeg in de branding om. waarbij de stuur man onder de boot terecht kwam. Hij (Van ome correspondent WENEN - De eerste terroristische moord op een vooraanstaand Oosten rijks socialistische politicus naar Ita liaans model was er vrijdag oorzaak van dat de traditionele 1-mei-optocht en andere festiviteiten in Wenen wer den afgelast. De vermoorde socialist, de 50-jarige wethouder Heinz Nittel, was vroeger voorzitter van de Oostenrijkse jonge socialisten, lid van het Oostenrijkse parlement en tot zijn dood voorzitter van de Oostenrijks-Israëlische vereni ging en nauw bevriend met nazi-jager Simon Wiesenthal, wiens joods docu mentatiecentrum eveneens in Wenen gevestigd is. Wethouder Nittel werd vermoord door een nog onbekende man die drie scho ten afvuurde door het raam van zijn dienstauto, net nadat hij in de auto naast zyn chauffeur was gaan zitten. De drie schoten troffen hem in het hoofd. De chauffeur, die niet gewond werd. heeft alleen de man zien wegrennen. Ofschoon de Oostenrijkse politie denkt dat het motief voor de daad een politie ke is. zoekt ze nog steeds naar de rede nen waarom in het bijzonder wethouder Nittel het slachtoffer was. Hij was wet houder voor verkeer en consumenten zaken. Enkele van zijn beleidskwesties, zoals een gepland traject voor een nieu we autoweg, was een controversieel punt. De laatste weken had hij meeide- re dreigende telefoontjes en brieven ontvangen. Ook heeft hij zich meerdere malen uitgesproken tegen hetpro-Pale- stijnse-beleid van de Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky. De politie, die op grote schaal is inge zet, zoekt ook naar een mogelijke ver binding met de bezetting van een leeg staand pand in een buitenwijk van We nen door demonstranten die proteste ren tegen het Weense woningbeleid. De afgelopen tijd zijn in de straten van Wenen pamfletten gevonden waarin wordt gezegd dat Oostenrijk spoedig het toneel zal zijn van demonstraties en terreur zoals in Italië en West-Duits- land. BELFAST (UPI/APA) - Een afgevaar digde van de Britse Labourparttj, Don Concannon, heeft er vrijdag bij de vier Noordiersc hongerstakers op aange drongen hun actie te beëindigen. Hij zei dat zijn partij ook in de oppositie hun eis tot erkenning als politieke ge vangenen afwijst. Na zijn bezoek aan Bobby Sands zei hij dat deze nog geestelijk helder is Sands moeder, die hem vrijdag ook heeft be zocht. zei dat hij bereid is te sterven. Sands vast nu 63 dagen en is de dood nabij. De 27-jarige Francis Hughes is in de 48-ste dag van zijn hongerstaking, Patrick Ohara en Raymond McCreesh in hun 41-ste. Ulster was vrijdag kalm maar gespan nen. Een verwijt van de minister van Noordierse zaken, Humphrey Atkins, dat de IRA geweld zou voorbereiden wanneer Sands sterft werd door rooms- katholieke woordvoerders verontwaar digd van de hand gewezen De IRA zou zich juist bewust zijn van het gevaar van een confrontatie met het Britse le ger. maar „het volk is in een zeer opge wonden toestand. De mensen zijn be reid het tegen het Britse leger op te ne men", aldus eén van hen. Volgens persberichten zou de regering Thatcher voorts.van plan zijn snel een wijziging in de kieswet aan te brengen (Zie ook pagina 21 Helm Nittel. leidende figuur in de Oos tenrijkse Sociaal Democratische bewe ging. die vrijdagochtend is vermoord. WASHINGTON (DPA'UPI/AFP) - Elf leden van het Amerikaanse huis van afgevaardigden hebben president Rea gan voor de rechter aangeklaagd we gens hulp aan El Salvador. De aan klacht zegt dat Reagan tegen de wet gehandeld heeft door het Amerikaanse parlement niet bij zijn besluit tot hulp verlening te betrekken. De regeringstroepen in El Salvador hebben zware beschietingen uitge voerd op twee steden in het noorden van het land die in handen zjjn van de guerrillastrijders. Volgens vluchttelin- gen uit het gebied zijn het ernstigste gevechten ln El Salvador in drie maan den. NEW YORK - Voor het Britse consulaat aan Third Avenue in New York demonstreerden Amerikanen voor Bobby Sands en tegen de Britse regering Hier een van de betogers met een bord. met daarop naast de foto van Sands de oproep. Britse moordenaars, verlaat Ierland nu'. MIDDELBURG - De Zeeuwse staten zijn - zij het vreugdeloos bereid in te stemmen met het akkoord, dat de pro vincie en het rijk over de vaste oever verbinding hebben bereikt. Wat de sta ten vrijdag wél enige voldoening gaf was, binnen de hoofdpunten van de overeenstemming, de afspraak dat de overeenkomst over de VOW en de ve ren opnieuw bezien zal worden, als halverwege 1983 nog niet met de bouw is begonnen: als dat het geval is - zo was uit met name de fracties van de PvdA, het CDA en D'66 te beluisteren - kan zo nodig worden „overgestapt" op het spoor van verbetering van de veer diensten. Op de vanuit alle fracties naar voren gebrachte reserves over de manier, waarop gs een eventuele maximale bij drage van 4 miljoen per jaar voor de vaste verbinding willen bijeenbrengen, reageerde het college versoepelend ge deputeerde PG van den Bosse liet we ten. dat de staten later concreet over die dekking kunnen praten en dat de mogelijkheden, door gs aangeduid, voorlopig worden bezien als elementen die „ln beginsel" voor dat doel kunnen dienen Gs kregen met die toezegging echter niet alle statenleden mee: vier leden van de PvdA-fractie (mevrouw G de Vries-Homme en de heren P de Nooijer. H Roest en J. Roodenburgi en de de beide leden van de D'66-fractie stem den tegen de overeenkomst. De PvdA- leden deden dat omdat naar hun in zicht de onzekerheden over de vraag of de VOW werkelijk gebouwd zal worden, blijven bestaan en de eventuele bijdra ge van 4 miljoen in die situatie beter anders besteed kan worden: D"66 dat geneigd was vóór de overeenkomst te stemmen, verklaarde zich toch tegen. toen gs weigerden in de stukken op te nemen dat de provinciebijdrage aan de VOW ook bezien moet worden bij de afwèging van het totaal aan prioriteiten bij de provincie. De belangrijkste aarzeling voor ver schillende fracties om ,ja" tegen de overeenkomst met het rijk te zeggen, gold de financiële kant van de zaak. de bijdrage van maximaal 4 miljoen voor de verbinding. En daarbij ging het met name om twee onderdelen van het fi nancieringsplan van gs: de mogelijk heid om in Zeeland de m opcenten op de motorriituigenbelastine te verhoeen en de voortzetting van tol op de Zeeland- brug na 1991. Nu niet Géén van de vijfstatenfractie wilde er aan om voor 1982 al opcenten te heffen De heren B. Groot (pvdai en W P Ren tier (sgpi wilden die mogelijkheid wel te zijner tijd openstellen Daartoe bleek ook de CDA-fractie wel bereid, zo maakte de heer P.J. Everaert In de tweede ronde - na aanvankelijke aarze lingen duidelijk. Mevrouw J. Boogerd- (Slot zie pagina 7 kolom. 2j Het lichaam van de omgekomen reddingbootstuurman wordt aan land gebracht. TERSCHELLING (ANP) - Ais gevolg van het vergaan van het zeiljacht 'Storm vogel 3' ter hoogte van het dorp Oosterend op het eiland Terschelling zijn vrij dagmiddag twee mensen verdronken en worden er twee vermist. Een van de slachtoffers is de stuurman van de motorstrandreddingboot Nicolaas Marius. de 46-jarige J. Ruyg uit Midsland. Het andere slachtoffer en de twee vermisten waren opvarenden van het zeiljacht. verdronk- De overige vijl opvarenden konden worden gered: één door een van de vier bij de zoekactie betrokken heli kopters. de andere vier konden volgens de politie met behulp van mensen op het strand veilig het droge bereiken. De vermiste en verdronken zeilers zijn volgens de politie afkomstig uit Beem- ster, Oostzaan en Wognum. De zoekactie met helikopters werd vrij dagavond rond zeven uur beëindigd Volgens de woordvoerder van de mari ne luchtvaartdienst, 'omdat memand meer Ln leven kon zijn. HONGERSTAKER GEESTELIJK NOG HELDER om het onmogelijk te maken dat, na de dood van Sands in diens Noordierse dis trict opnieuw een IRA-man zich kandi daat kan stellen. In Londen werd een toespraak van la- bourleider Michael Foot ter gelegen heid van de 1-meivienng verstoord door spreekkoren van ongeveer duizend sympathisanten van Sands. Het kwam niet tot ongeregeldheden. Een meerderheid van de leden van het parlement van Spaans Baskenland heeft vrijdag een beroep op de Britse koningin Elizabeth gedaan, ten gunste van Sands tussenbeide te komen de zoveelste keer heb ben de Staten van Zee land gisteren een ochtend lang gedebatteerd over de plannen tot aanleg van de Westerschelde - oeververbin ding. Dit keer ging het over de uitgangs punten voor een contract tussen het rijk en de provincie (ln dit geval een speciaal voor het project op te richten naamloze vennootschap) en over de toekomstige dekking van de bijdrage die de provincie eventueel moet leveren aan exploitatietekorten van de brug- tunnelverbinding Er worden bij dit soort gelegenheden steeds gedragen formuleringen en fraaie beeldspraken gebezigd óm het bestuurlijk en politie ke gewicht van de beslissing waarvoor men staat aan te geven. Vroeger vervie len die nogal eens in typeringen als 'een dag van historische betekenis'. In het geval van de Westerschelde-oeverver- binding zijn de staten daarmee wat voorzichtiger geworden, want in de voorbije jaren hebben al heel wat dagen dat stempel meegekregen zonder dat zé het in feite waard waren. Daarom be diende de voor het onderwerp eerst ver antwoordelijke gedeputeerde Van den Bosse zich ditmaal maar van spoorweg- termen. Hij had het over een 'tussensta tion van doorslaggevend belang, het voorlaatste station waar de wissel moest worden omgezet in de richting van het uiteindelijk laatste traject' in de voorbereiding van de bouw. Met die vergelijking lokte hij een terloopse op merking van de PvdA-woordvoerder Groot uit. die hetzelfde vakjargon ter hand nam en de hoop uitsprak dat de nu ingeslagen richting geen doodlo pend spoor zal blijken te zijn. waarop Zeeland nog eens met het project volle dig uitgerangeerd kan raken.' Hoewel het woorden-spelletje niet meer was dan een soort randversie ring van het debat en de beslissing daarin aan de orde kon de afstandelijke toeschouwer er toch heel precies de sfeer uit proeven die in de Staten van Zeeland heerst rondom de voortgang in de plannen. Er is wéér een stap gezet, maar iedereen realiseert zich dat het wéér echt niet de laatste is. Gs hebben van provinciale staten (met 6 stemmen tegen) het sein 'veilig' gekregen om de eerder gemaakte afspraken met het rijk nu in een definitief contract te gaan vastleggen. De staten hebben 'in begin sel' goed gevonden dat de dekkings middelen voor het eventuele exploita tietekort dat voor rekening van Zee land komt worden gezocht in een rijtje mogelijkheden, waartoe de omstreden opcenten motorrijtuigenbelasting en voortgezette tolheffing op de Zeeland- brug (over de Oosterschelde) behoren. Alles bijeen vrij ingrijpende bereid verklaringen aan het rijk om zonodig in Zeeland zelf een groter stuk financieel risico op de nek te nemen voor het pro ject Westerschelde-oeververbinding met daarbij aangegeven hoe dat dan moet worden betaald. Maar of deze van uit Den Haag afgedwongen beslissing van de Staten van Zeeland het tijdstip van aanvang van de bouw nu werkelijk zo'n stuk dichterbij heeft gebracht. - dat is nog maar zeer de vraag. Het viel vrijwel alle woordvoerders dan ook gis teren moeilijk het heilig vuur van het geloof daarin brandend te houden Pikant genoeg is er de laatste weken opnieuw gestoeid met jaartallen- Toen drie ministers uit het kabineMfan Agt en het college van gedeputeerde staten van Zeeland op 27 januari van dit jaar juichend aan de verzamelde pers lieten weten dat zij 'finale overeen stemming' hadden bereikt over de bouw van de brugtunnel-Westerschel- de werden twee streefdata voor de bouw genoemd: op z'n vroegst voorjaar 1982. maar het zou ook wel 1983 kunnen worden. Er waren bij dat besluit twee voorbehouden. Er mag pas worden ge bouwd als niet meer dan tien procent rente over de benodigde leningen moet worden betaald en de planologische be lemmeringen (bestemmingsplannen rond etc.) moeten zijn opgeruimd. In de jongste brief (24 april) van minister Tuijnman van verkeer en waterstaat aan gs van Zeeland dook het jaartal 1983 weer in ander verband op. De be windsman schreef daann: „Indien me dio 1983 nog niet met de bouw van de WOV is begonnen zullen partijen de be reikte overeenkomst opnieuw bezien en zal er opnieuw overleg plaatsvinden, mede aan de hand van geactualiseerde berekeningen Hoe je het ook draait of keert staat daar met zoveel woorden dat - wanneer over twee jaar nog steeds de eerste spa niet in de grond is gesto ken - er opnieuw moet worden gepraat. Voorjaar 1983 een nieuw 'tussensta tion', om met gedeputeerde Van den Bosse te spreken? Hijzelf liet dat gistermorgen in de statenzitting maar wat in het vage. Overigens werd wel duidelijk dat de komende twee jaar hard nodig zullen zijn om de voorberei dingen op het gebied van de ruimtelijke ordening met betrekking tot het pro ject WOV aan alle kanten rond te krij gen. Uit de fracties van de verschillende partijen in de staten viel tè beluisteren dat men voorjaar 1983 dan maar be schouwt als een moment om opnieuw na te gaan of er nog wel langer gewacht kan worden of dat er definitief over Iets anders (grondige verbetering van de kwaliteit veerdiensten Westerschelde i moet worden beslist. Langzamerhand is men in Middelburg wel zo nuchter geworden dat een 'twee-sporen-beleid' hoogst aangewezen is. Tenslotte ls het nog uiterst twijfelachtige welke belem meringen een niew kabinet straks op de rails kan leggen. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1