Ondanks regen goed verloop Koninginnedag in Terneuzen Volksspelen centraal bij viering Koninginnedag West- Zws- Vlaanderen Jeugd actief in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen Speurtochten en sport Koninginnedag in Sas tijdens van Gent PZC/streek 6 DAG VOL FEEST VOOR JONG EN OUD vrijdag 1 mei 981 Wissel Zeeuws-Vlaanderen "A -T WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN - Koninginnedag 1981, voor het eerst ter ere van koningin Beatrix, is voor veel West-Zeeuws-Vlamingen een dag vol feest geworden. Jong en oud kwant aan bod tijdens de festiviteiten. Meestal was er voor de deelnemers aan de spe len een verfrissing of een prijsje als be loning voor de inspanning die met'ple zier werd geleverd. Van vlaghijsen tot oranjebal met daartussen goed gevul de programma's: dat was koninginne dag 1981 in West-Zeeuwsch-Vlaande- In Oostburg begon het feest met een gekostumeerde optocht met versierde fietsen en karren en verklede 'voetgan gers'. De drumband 'Harmonie' uit Oostburg en de muziekvereniging 'Ver onica' uit Zuidzande zorgden voor het tempo en de muziek. De stoet werd ont bonden bij het verpleeghuis 'De Stelle'. Daar werden de prijswinnaars bekend gemaakt en de muzikanten gingen het verpleeghuis in om daar de bewoners te vermaken. De prestatieloop voor jong en oud (vooral jongeren deden meel trok zo'n 150 deelnemers die met een vaantje huiswaarts konden keren. De jeugd had veel belangstelling voor de straatteken- en boetseerwedstrijd die in de luwte achter de bebossing aan de Grote Beer werd gehouden. Intussen genoten de kleuters in de sporthal 'De Veerhoek' van een speciaal voor hen be stemd programma. Een disco in de foyer van de sporthal en een opvoering van de filmJoantje' in het Ledel theater sloten de viering in Oostburg af. Zuidzande Voordat de lampionoptocht donder dagavond in Zuidzande (met muziek van 'Veronica' en de drumband 'Har monie' (van start ging was er al heel wat gebeurd Kinderspelen aan de Smidse- dijk (met ondermeer een fietscircuit met hindernissen en opdrachten) en een rommelmarkt op het Dorpsplein waar veel belangstellinden een kijkje kwamen nemen vulden het ochtend programma. 's Middags was er een 15 kilometer lange oriêntatietocht voor fietsers met ongeveer honderd deelne mers. Tegelijkertijd was er in 'De Zwaan' een feestelijke middag met bin go en dia's voor de oudere bevolking. In de 'Rode Leeuw' werden 's avonds de prijzen uitgereikt. Waterlandkerkje Het feest in Waterlandkerkje startte donderdag lawaaierig. De lawaai-op- toeht viel in goede aarde bij de jeugd die zijn uiterste best deed om voor een hek senketel te zorgen. Daarna waren er kinderspelen in gara ge Bron: de kinderen konden een volle dig spelcircuit afwerken. De drumband 'Jeugdbelang' en het muziekgezel schap 'Geduld Overwint', beide uit IJ- zendijke. zorgden voor een muzikale opvrolijking van het hele gebeuren. Voor de oriêntatietocht voor twaalfjari gen en ouder bestond veel belangstel ling. In het dorpshuis werden 's mid dags films gedraaid voor de jeugd. Te kenfilms en een film over vakantie die de lachspieren aan het werk zette, vormden de hoofdmoot, 's Avonds ont moetten de inwoners van Waterland kerkje elkaar weer in het dorpshuis voor de prijsuitreiking van de oriënta- tierit en voor het oranjebal. De disco 'De Waterlanders' zorgde voor muziek terwijl de plaatselijke toneelvereniging met dezelfde naam tussen de bedrijven door enkele cabareteske sketches ten tonele bracht. Cadzand. De schooljeugd in Cadzand begon don derdag in de school (voor zover het de kleuter betrof) met een feestmorgen met spelletjes en tractaties. Tegelij kertijd was de schooljeugd van de la gere school bezig met het versieren van zeven boerenkarren. De stoet van deze karren (op elke wagen werd een bepaald onderwerp uitgebeeld) trok 's middags door het dorp. Inmiddels was er in de garage van Van Luyk een spel circuit opgebouwd. De spelletjes wa ren geïnspireerd op een schilderij van Pieter Breughel, zo konden dc kinde ren bijvoorbeeld mastklimmen, wand- klimmen en hoepelen, 's Avonds was er voor de zesde achtereenvolgende keer een wedstrijd touwtrekken met vijf tien ploegen van elk vier mannen of vrouwen in het Keuvelstraatje. Na af loop was er oranjebal in café 'Du Com merce". Hoofdplaat. Een lawaai-optocht. vlaghijsen en met zingen van het Wilhelmus vormden de openingsgebeurtenissen van de viering van koninginnedag in Hoofdplaat. De leerlingen van de Hoofdplaatse scholen konden vervolgens aan de slag met spelletjes zoals koekhappen. zaklopen en touwtrekken. In de middaguren mocht ook de oudere jeugd zich uitle ven in een spelronde. De spelletjes die nu werden gespeeld waren wel enigzins anders van opzet. De barbeque op het Kerkplein werd door vele eetlustigen bezocht. Yolanda de Koster en Moniek Maas onthulden 's avonds een bordje met opschrift bij de 'Oranjeboom' op het Spuiplein in Hoofdplaat. Deze boom werd vorig jaar tijdens de inhuldi ging van koningin Beatrix door wet houder J. Thomas van Oostburg ge plant. Verder werd er in Hoofdplaat nog ge voetbald (Veteranen tegen Hoofdplaat 3) en was er een lampionoptocht met medewerking van de plaatselijke mu ziekvereniging. IJzendijke In IJzendijke kon de jeugd zijn creativi teit botvieren. In de bedrijfshal van Ver- straeten konden de kinderen kleien, fi guurzagen. poppen maken en batikken. Een optocht met versierde Fietsen en muziek was het openingsevenement in IJzendijke Voor de oudere jeugd was er 's middags een puzzeltocht. De bejaar den konden bingospelen en bollen. Op de Markt hield men een twaallkamp waarvoor veel publieke belangstelling bestond Schoondijke Het stokbroodbakken in Schoondijke bleek weer goed in de smaak te vallen. In de landbouwpraktijkschool waren er kinderspelen voor de schooljeugd, ter wijl de allerkleinsten van 2 tot 4 ja arin een speciale peuterhoek konden mee doen aan poppen aankleden en kege len. Een oriéntatierit op de fiets trok meer dan 200 deelnemers De fancy-fair in de landbouwpraktijkschool (met sjoelen, rad van avontuur, een drankje en een hapje) en het bal in 'De Vriend schap' vormden de avondbezigheden in Schoondijke. Breskens In Breskens was er veel sport te beleven tijdens koninginnedag. Tennis (junio renwedstrijden), hengelen bij het Du- velshoekje, biljarten en kaarten in 'Goedertij t' voor de ouderen, krulbol- len (met 26 deelnemers), korfbal (de se lectie van de voetbalvereniging Bres kens tegen de plaatselijke korfbalclub BKC), turndemonstraties van DIO en een oriêntatietocht voor fietsers over 25 kilometer vormden het sportgedeelte. Ook de 's avonds gehouden zeskamp kan onder het hoofdstuk sport worden geschaard. Aan die Zeskamp deden tien Breskense ploegen mee. Zij streden om de grote prijs van Breskens op het Oranjeplein. Voor de kleuters was er 's morgens in de drie kleuterscholen een feestelijk programma De leerlingen van de lagere scholen konden op het sportpark 'Boersande' meedoen aan spelletjes zoals zakkenlopen. De be langstelling voor de evenementen in Breskens was in het algemeen goed. Groede In Groede werd koninginnedag benut om de dorpsbewoners de streekfilm 'Café Centraal' te laten zien. Dat ge beurde 's avonds in 'De Drie Koningen' waar met medewerking van de 'Guani- ta's ook een oranjebal werd gehouden, 's Morgens was er gestart met een muzi kale rondgang met muziek van de mu ziekvereniging 'Uit het voflc/Voor het volk - Koninklijke EMM' uit Breskens/ Groede met verklede jeugd op versier de fietsen. Na afloop van deze optocht kregen de deelnemers een appel, een oranjeappel en een stuk chocola. In de gymnastiekzaal werden kinderspelen gehouden (bussengooien en skippybal len bijvoorbeeld). In de 'Wulpenhoek' kon de jeugd nog genieten van teken films. Sluis In Sluis gebeurde er op koninginnedag niet zoveel. Dat had alles te maken met de reis van de schooljeugd die naar Vee- re was getrokken om daar koningin Beatrix met haar gevolg te bekijken. In de avonduren was er nog wel een brand weerdemonstratie. Carillonspeler Ri chard de Clercq speelde bekende wijs jes op het carillon, waarvan de luiste raars de namen mochten raden Boven dien trad de plaatselijke muziekvereni ging nog op. Retranchement De Sluisse muziekvereniging Apollo (met majorettes) trad ook in Retran chement op, waar er voor de jeugd kin derspelen waren georganiseerd. Als verrassing bleken de organisatoren ook een ballonwedstrijd op het programma staan. In de avonduren was er een puz zeltocht in en om het dorpje terwijl in de voormalige school de jeugd naar de dis co kon. In de plaatselijke horecabedrij ven kon er bovendien worden gedanst. Aardenburg In Aardenburg werden de bewoners om acht uur gewekt door klokgelui. Het was het startsein voor een drukke dag ln de kikkerstad. De kikkers namen overigens (na de optocht met versierde fietsen met begeleiding van de plaatse lijke muziekvereniging) een belangrijke plaats in: zij kregen, na vier jaar naam loos op de Kaai gestaan te hebben, een naam. De Aardenburgse kikker heet voortaan Kobus, de kikker die Eede vertegenwoordigtCamiel. de St -Kruis- se kreeg de naam Gerrit en de Draai- brugse kikker werd tot Jatinis gedoopt. De jeugd liet 's middags ballonnen op en deed aan kinderspelen op het sport park (zowel kinderen uit Aarden burg. Eede. Draaibrug als St.-Kruis deden mee). Bij De Vreeze was er een bolwed- strijd, terwijl ook handboog schieten en voetballen (door de teams van DSV, KPJ en FC Peperbusse) op het pro gramma stond. De dag werd besloten met een lampionoptocht. Nieuwvliet In Nieuwvliet is sinds koninginnedag bekend dat Louis Houdersteyn de sterkste man van het dorp is. In £8 se conden tijd trok hij een zware tractor over een traject van 60 meter. Het was zelfs een parcours dat nog wat 'bergop' ging. Tweede sterkste werd Bram Lu- teijn. De trekkerwedstrijd werd ook door een aantal dames uitgeprobeerd: tien dames trokken gezamenlijk de tractor in dertig seconden naar de eind bestemming. Bij het touwtrekken (zes ploegen van vijf personen) won de ploeg met Johan en Sjaak van den Ameele, Louis Houdersteyn. Fons Versluys en Anton Hoste. Voor deze krachtwedstrij- den bestond zeer veel belangstelling. Koninginnedag in Nieuwvliet begon met de vertoning van een lachfilm met in de hoofdrol Louis de Funes. Daarna was er een optocht met versierde fiet sen en de Nieuwvlietse caranavalswa- gen. De jeugd kon voorts meedoen aan een spelcircuit met onder meer nngrij- den op de fiets, ringwerpen en een hin- dermsbaan. 's Avonds was er nog bal in cafe 'Parkzicht' met muziek van het draaiorgel. Met veel enthiousiasme nam de jeugd van Waterlandkerkje deel aan de lawa optocht waarmee de viering van koninginnedag in hel dorp begon. HULST - Onder een zwaar bewolkte hemel heeft de jeugd donderdag in alle Oost-Zeeuws-Vlaamse gemeenten massaal deelgenomen aan de gebrui- Hlllst kclijke festiviteiten op koninginne dag. In de verschillende gemeenten en kernen waren tal van evenementen op louw gezet die bestonden uit volksspe len, fietstochten, fietsenrally's, en der gelijke. 's Avonds moesten wegens het slechte weer in verschillende plaatsen evenementen worden afgelast. schooljeugd in Axel deel aan een groot aantal volksspelen. In Axel werd de tweede optocht van de Axelse schooljeugd en de taptoe afge last ..Het is niet alleen jammer voor de inwoners van Axel maar vooral voor de jeugd, hun ouders en de vele tientallen vrijwilligers die maandenlang aan de wagens hebben gewerkt", aldus voor zitter Kleyn van het Oranjecomité Axel. 's Middags genoot de optocht in Axel bijzonder veel belangstelling, waaraan 30 wagens en twee oldtimers deelnamen. Het aantal individuele deelnemers aan de optocht was echter kleiner dan vorig jaar. Verder nam de Met veel vlagvertoon begonnen de festi viteiten in Hulst met een kinderoptocht waaraan meer dan 300 kinderen deelna men. De optocht werd voorafgegaan door de Hulster drumband en het majo- rettenpeleton 'De Vossen' uit Hulst. De zakloopwedstrijden en de touwtrek kampioenschappen. waarbij de Hulster scholen het tegen elkaar opnamen, kre gen veel belangstelling. Daarnaast stond cr ccn wandeltocht en een auto rally op het programma. Op hetHulsler sportpark werden de jaarlijkse drie kamp-atletiekwedstrijden gehouden. Sint-Jansteen In Sint-Jansteen werd koninginnedag ingeluid met een 'lawaai-optocht' door kinderen van de kleuterschool uit Sint- Jansteen. Op het programma sotnd voor hen verder een tekeninstuif op de speelplaats van de lagere school en de TERNEUZEN - In de gemeente Terneuzen heeft de regen niet voor al te grote problemen gezorgd bij de viering van koninginnedag. Vrijwel alle evenementen konden normaal doorgaan. DE dag begon in Terneuzen zelf mei klokgelui en een serenade bij enkele rusthuizen, door showband 'Irene' uit Terneuzen. Daarna startte vanaf het parkeerterrein bij winkelcentrum Zuid en vanaf het Wilgenplantsoen een kinderoptocht, waaraan ongeveer tweehonderd kinderen, al dan niet ver kleed meededen. De aankomst was op de Markt ln Ter neuzen waar 40 waardebonnen aan de leukst verklede kinderen werden uitge deeld. Daarna kon de Terneuzense jeugd zich uitleven met het materieel van de vrijwillige brandweer van Ter neuzen. Ook hier waren waardebonnen te winnen met onder meer blokjes spui ten, ton volspuiten en bal-door het poortje spuiten'. Omstreeks dezelfde tijd konden kooplustigen hun hart op halen op de rommelmarkt nabij de bi bliotheek. Deze rommelmarkt was georganiseerd door het CJ V Terneuzen. Rond een uur 's middags werd hel start sein gegeven voor de grote feestmarkt op de Markt. Organisatie s, verenigin gen en stichtingen konden zich hier door middel van een kraampje, aan het publiek presenteren. Dat deden onder meer, de harmonie 'De Vliegende Hol lander'. zwemclub 'De Flippers'. S O S. Kinderdorp. wandelsportvereniging 'De Vrijbuiters', het Leger des Heils, de Zonnebloem en de vereniging van zen damateurs 'Verom'. Het middengedeel te werd benut voor het houden van de monstraties. zoals een tumdemonstra- tie van EMS en een demonstratie van de bejaarden volksdansgroep 'Marijke', uit Terneuzen. Tegelijkertijd werden er in de eerste verbindingsstraat in Ter neuzen diverse kinderspelen gehouden. Ook de bejaarden kwamen volop aan hun trekken. In de recreatiezaal van 'De Veste' werd 's morgens een dia-serie vertoond over de inhuldiging van ko ningin Beatrix en van hetdelile 1980 op Soestdijk. 's Middags konden de Ter neuzense ouderen meedoen aan een bingo, eveneens in 'De Veste'. Regen Rond kwart voor zeven, toen het nog steeds regende, werd er toch gestart met de lampionoptocht vanaf het Zuidlandtheater en het Schippers- internaal naar de Markt. Daar was in middels om half acht het spel 'De Reis van kapitein Van den Dccken' begon nen. Het decor voor dit toneelstuk was ge schilderd door de Terneuzense schilder John Verschuren en de spelers en speel sters waren leden van 'De Vrijbuiters' en welpen van de Doormangroep van Scouting Nederland. Het weer klaarde iets op. zodat ook de taptoe op de Markt normaal doorgang kon vinden. Hieraan werkten mee HARMONIE 'De Vliegende Hollander', showband 'Irene' en het majoretten- korps. Voor het eerst sinds lange tijd was er geen vuurwerk. Volgens de stich ting evenementencommissie 'De Vliegende Hollander' zijn de kosten voor het afsteken van een behoorlijk vuurwerk te hoog. De stichting die het draaiboek voor de festiviteiten in Ter neuzen heeft samengesteld hoopt nu een groots vuurwerk eenmaal in de vijf jaar te kunnen realiseren. Na de festivi teiten op het Marktplein werd er ter af sluiting van konminnedag een groot Oranjebal gehouden in de foyer van het Zuidlandtheater in Terneuzen. Voor de muziek zorgde het dansorkest 'Het Jumbo Kwartet'. Deze avond was geor ganiseerd door 'De Soete Inval' en de vereniging Bewonersbelangen Oude- ianase Hoeve, die ook eerder op de dag de jeugd aangenaam bezighield met een Vlaamse Kermis aan de Rossini- straat in Terneuzen. Lawaai-optocht. Ook in de dorpen was er volop feest. In Biervliet begon de dag met een lawaai- optocht voor de jeugd. Daarna werden er achtereenvolgens een volleybal toernooi, een Vlaamse Kermis en een voetbaltoernooi gehouden, 's Avonds volgde er nog een muzikale rondgang met aansluitend een groots Oranjebal in 't Oude Raadhuis. jorettes. 's Middags werd er een auto rally gehouden en kon men genieten van een boeiende partij damesvoetbal. Ook de bejaarden werden in Sluiskil niet vergeten en konden voor allerlei activiteiten terecht in 't Gildehuis waar 's avonds ter afsluiting van de dag een groot Oranjebal werd gehouden. Hoek had eveneens een uitgebreid pro gramma voor deze koninginnedag Om half negen begon de feestdag met een rondgang van de Hoekse Drumband 'De Roffelaars' waarna er vanaf de gale rij van de Hoekse molen 'De Windlust' de reveille werd geblazen Daarna starten er diverse activiteiten zoals een Vlaamse Kermis op het Mo lenplein, diverse spelen voor de jeugd en voor volwassenen. Dit alles ge schiedde onder de draaiende wieken van de Hoekse molen waai- in de loop van de dag aardig wat kilo's 'Windlust- meel' aan de man werd gebracht. Ook in Hoek was er een autorally waaraan maar liefst 94 wagens deelnamen. Er kon naar de film 'Hoek Totaal '80' wor den gekeken en de drumband 'Irene' uit Terneuzen gaf een optreden. Voordat het startsein werd gegeven voor het grote Oranje Boerenbal in het buurthuis konden de Hoekse kinderen meedoen aan een ballonnenoptochtdie door de straten van Hoek voerde Hier na werden de ballonnen losgelaten, Voor de muziek tijdens het boerenbal zorgde de Lou Nielsenband. De Terneuzense jeugd vermaakte zich tijdens koninginnedag onder meer met'ton volspuitenen blokjes omspuiten'. vertoning van enkele tekenfilms. Het Orarye-comitê in Sint-Jansteen had dit jaar voor het eerst behendigheidswed strijden voor leerlingen van de lagere- en middelbare school in het program ma opgenomen. De wedstrijden werden gehouden op fietsen en brommers. De gebruikelijke volksspelen kregen veel belangstelling van de zijde van de jeugd, 's Avonds werden verschillende schietingen gehouden. Kloosterzande Koninginnedag begon in Kloosterzan de met het hijsen van de nationale driekleur en een toespraak door burge meester M. Somers. Ook hier stonden weer een aantal sporten, spel- en andere evenementen op het programma. Aan de fietsenrally namen ongeveer 250 per sonen deel. Dat evenement werd ge volgd door een optreden van het majo- rettenpeloton met drumband 'Kloor- tje', waarna de demonstratiegroep van de kynologenclub 'Zeeland' met tien honden een demonstratie verzorgde. Veel plezier, maar ook verdriet, beleef den de deelnemers aan de vliegerwed strijd. Verdriet vooral voor Jurgen de Rijck. Zijn vlieger begaf het al voordat hij de lucht in kon. Van de jury kreeg hij dan ook de pech-prijs. Vogelwaarde Voor de schoolgaande jeugd begonnen de volksspelen te Vogelwaarde al in de voormiddag. Ook hier nam de jeugd massaal deel aan de wedstrijden. Na dc middag kwamen de ouderen tegen el kaar in het strijdperk. Dat gebeurde- in een zeskamp waaraan acht teams be staande uit tien personen, zes heren en vier dames, deelnamen. Vooral de spel letjes met water zorgden voor de nodi ge hilariteit. Ook aan de fietstocht nam een groot aantal personen deel. In het dorpscen trum volgde tot slot een drukbezocht discobal Heikant In de kern Heikant betekenden de volksspelen voor de schoolgaande jeugd het hoogtepunt. De ouderen na men in grote getalen deel aan pier-, kaart- en biljartwedstrijden in de plaat selijke horeca-bedrijven. Voor een fietsenrally. waaraan zowel de jeugd als ouderen konden deelnemen, lieten zich negentig personen inschrij ven Lamswaarde OPTOCHTEN TROKKEN HONDERDEN KINDEREN SAS VAN GENT - In de gemeente Sas van Gent stond koninginnedag in het teken van de speurtochten en de sport. In Sas van Gent zelf stonden donder dag maar liefst drie van dergelijke tochten op het programma, terwijl de Zandstraat niet onder deed met twee oriëntatietoehten. 's Morgens al had burgemeester W. Dusarduijn het offi ciële startsein van de festiviteiten in zijn gemeente gegeven door in West- dorpe bij het bejaardenhuis 't Verlaet dc nationale driekleur te hijsen. In Sas van Gent klonken vanaf dat mo ment de eerste roffels van drumband De Vereenigde Vrienden' die de kleu ters en de eerste- en tweede-klassers van de lagere scholen ophaalde om in optocht door de Sasse straten te trek ken. Honderden kinderen hadden ge hoor gegeven aan de oproep van het Oranjecomité om metversierde fietsen, steppen en karren koninginnedag te vieren De oudere jeugd trok vanaf die In Spui werden alle festiviteiten over dag afgewerkt. Om negen uur 's mor gens kon de jeugd al meedoen aan di verse kinderspelen op het oefenveld van de voetbalvereniging 'Spui'. De ac tiviteiten op de 'feestweide' werden af gewisseld met optredens van de drum fanfare 'Hosanna' uit Axel en van 'De Vliegende Hollander' uit Terneuzen. Ook in Zaamslag waren er spelen voor de jeugd en kaarten, pieken en biljarten voor de bejaarden in 'De Poort'. Na een korte officiële plechtigheid bij de 'Pool se Brug' begon een optocht waaraan tien versierde wagens meededen. De festiviteiten die 's avonds aan de gehouden werden in verband met de re gen afgelast. De activiteiten zijn ver schoven naar dinsdag 5 mei. Sluiskil Ook in Sluiskil werden er diverse spe len voor de jeugd gehouden, afgewis- de etalages van de Sasse winkeliers por tretten van de koningin zoeken 's Mid dags werd de traditionele Sint Albert- autorally gereden, Deze zoektocht per auto trok evenals vorige jaren weer meer dan honderd deelnemers. Ook per fiets kon deze zoektocht worden ge- seld met diverse muzikale optredens maakt, zij het een kortere afstand. De van de Sluiskilse Drumband en de ma- kleuters en jongste lagere schoolkinde ren konden zich in zaal Engelenroos vermaken met een uitgebreid filmpro gramma. De regen was 's avonds spelbreker bij het concert dat de harmonie 'De Ver eenigde Vrienden" op de kiosk zou ge ven. Dat nam niet weg dat zich om half negen toch honderdvijftig kinderen zich bij de kiosk verzamelden voor de lampionoptocht. Voor de tweede maal die dag doorkruisten de kinderen de straten van Sas van Gent.De bejaarden van de Zeeuws-Vlaamse grensgemeen te konden in sporthal 'De Vlaanderen' terecht, waar de Algemene Bond voor Ouderen haar koninginnedag vierde, of in 'De Roselaer' waar de katholieke be jaarden feest vierden. Westdorpe Ook in Westdorpewaren er vele kin derspelen. Daar was vanaf tien uur 's morgens de speelplaats van de lagere school vol met honderden kinderen, die zich bezig hielden met traditionele kinderspelen, zoals ballen gooien, zak lopen, en hinderbaan. De kleuters kre gen de, in Westdorpe gebruikelijke be schuit met muisjes, nadat ze konden kijken naar een filmvoorstelling over hun eigen woonplaats. 's Avonds traden de kinderen opnieuw aan, nu met versierde fietsen en step pen. Daar werd onder de muzikale klan ken van harmonie 'Eikels Worden Bo men' voor de feestvierende kinderen een optocht door het dorp gehouden, 's Middags was het RIA-voetbalveld strijdtoneel van het Westdorpse voet balkampioenschap. Verschillende Westdorpse verenigingen streden in een sportieve sfeer om de hoogste eer. De katholieke plattelandsjongeren werden uiteindelijk winnaar, maar niet nadat ze in de finale-wedstrijd tegen 'De Rest 'de rest van Westdorpe' de scheidsrechter voor twee minuten naar het strafbankje hadden gestuurd. Dc bolling in "t Oude Raedhuys' en de kaarting in 'Concordia' maakten het feestprogramma in Westdorpe af. Ballonnen Driehonderdvijfendertig ballonnen ko zen om half twee in Philippine het luchtruim. Die balonnenwedstrijd was tevens de start van de festiviteiten in het mosseldorp In het Spuikompark begonnen toen de kinderspelen die op geluisterd werden door de plaatselijke fanfare Sint Cecilia. In de pauze van de spelenreeks was er voor elk kind een appel, terwijl er na afloop in de verschillende categorieën de waardebonnen werden verdeeld. Hier was het de heer A. Hamerlinck van het Oranjecomité die voor het vieren twintigste achtereenvolgende jaar. sa- uieiiiiiet onderwijzend personeel en ou dercommissies de organisatie van de feesten op zich nam. Na afloop van de spelen trokken de kinderen gezamen lijk van het Spuikompark naar de Markt waar de stoet werd ontbonden en de kinderfeesten eindigden. In café Ma- rinet barstte het discogebeuren 's avonds pas goed los. Ruim 250 jongeren dansten daar op de top 40-muziek die door 'Disco 2000' werd gedraaid. Zandstraat In de Zandstraat was vanaf 's morgens tien uur zeer druk Achter wijkcentrum 'De Straete' startten toen de eerste kin derspelen in de vorm van een zeskamp. Kinderen van de kleuterschool en de lagere school werden in verschillende g groepen ingedeeld en moesten alle on derdelen van de zeskamp doorlopen. Voor de schoolkinderen was er een tocht te voet door de wyk. terwijl de ouderen van tien tot zestien jaar op de fiets de polder in werden gestuurd om zich daar te oriënteren. 'De Straete' zat op dat moment al vol met wijkbewo ners die daar een kaartje wilden leggen. Om zeven uur kwam majorettenpele- ton 'The Arno's' uit Sas van Gent om de lampionoptocht te begeleiden. 'De Straete' was 's avonds veel te klein om alle bezoekers voor het Oranjebal te kunnen herbergen. In Lamswaarde namen ruim 250 kinde ren deel aan de gebruikelijke volksspe len. Aan de fietstochten namen 88 volwas senen deel en 25 jeugdige personen Het feestprogramma werd daar verder om lijst met een rondgang door de plaatse lijke muziekverenging en het majoret- tenpeloton The Riverside Girls' uit Lamswaarde Koewacht In Koewacht begon de viering van ko ninginnedag met. klokkengelui. Daarna volgde een klem-rijke optocht van leerlingen van de vijfde en zesde klas van de lagere school door het dorp. Voor de schooljeugd werden films ver toond in de ontspanningsruimte van de lagere school. Dc toneelvereniging uit Sint-Jansteen bracht in de namiddag enkele spelen voor het voetlicht. Verder stonden daar ook nog volksspelen op het programma In de kernen Zuiddor- pe. Hengstdijk, Terhole. Westdorpeen Zuiddorpe bestond eveneens veel be langstelling voor de volksspelen. Clinge De viering van koninginnedag stond in Clinge vooral in het teken van de jeugd. In de voormiddag was er voor de jeugd van 12 tot 16 jaar een fietsenrally. Ruim 50 jongens en meisjes schreven daar voor in. Vanaf half twee 's middags wer den de sportvelden van de vv Clinge in beslag genomen door 250 kinderen van de kleuterschool, lagere school en Hui ze 'De Sterre' voor de volksspelen. De opdrachten die door de kinderen moes ten worden uitgevoerd waren onder meer: kruip-door. lepelloop. hoepel- stap. hockeyparkoers. touwkruipen, renrace, waterdragen, slagwip, doel- gooien, ballon lopen, bussen gooien, hoedendans en korfbal. Alle groepen waren per klas ingedeeld. Voor ieder was er een kleine surprise.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 26