PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sam-raketten Syrië in Libanese Bakaa-vallei Afgezant paus verlaat on verrichterzake Ulster Veere vierde met vorstin koninginnedag Arrestaties in Breda BEGIN ZWAKT VERKLARING LEGER AF DE JAGER-TOLHOEK BRITSE MINISTER BESCHULDIGT IRA vandaag Giscard wacht in de tv-studio op Mitterand monKe affincpttt* keukens GOES Houtkade 7. tel Ot 100-21250* MIDDELBURG Korte Noordstraat V 1001 bouwmaterialen onder één dak! BELFAST - De demonstraties als steun voor de Soo'dierse hongerstakers gaan door Hier staan twee betogers met foto's van de hongerstaker PalsuO'Hara meen straat rn Bel/ast vooreen bord waarop de eisen van de actievoerende gevangenen tVgh onze correspondenten i BEIROET-JERUZALEM - Premier Begin zegt dat Israel niet over bewijzen beschikt dat Syriëïn- derdaad SAM-6 luchtdoelraketten heeft opgesteld in de Bakaa-vallei in Oost-Libanon. Eerder had de Israëlische legerwoordvoerder verklaard wel over dergelijk bewijs te beschikken. Ook het Amerikaanse ministerie van buitenlandse'zaken heeft de aanwezigheid van SAM-raketten beves tigd, terwijl de Syriérs zelf tegenover het Amerikaanse televisiestation CBS het als een demon stratieve daad hebben omschreven. Koud Af en toe regen, in de loop van de dag ',en noorden van de grote rivieren rno- jelijk enkele opklaringen Middag- 'emperatuur ongeveer 9 graden Mali je lot krachtige wind uit ivest tot noordioest 224e jaargang no. 102 Vrijdag 1 mei 1981 Het terugkrabbelen van Begin wordt gezien als een politieke daad om diplo matieke onderhandelingen een kans te geven. Begin zei dat noch Israel, noch Synè een oorlog willen, en sprak als zijn overtuiging uit dat er geen oorlog tus sen Israel en Syrië zal uitbreken Misrekening Het lijkt erop dat de Israëli's bij hun interventie van afgelopen dinsdag eni ge misrekeningen hebben gemaakt. Al lereerst heerste de overtuiging dat Sy rië niet zou reageren Het opschuiven van de SAM-raketten kwam onver wacht. ondanks andersluidende uit spraken van Israëlische militairen nu In de tweede plaats heeft Israel zich ver keken op de Amerikaanse positie Pre mier Begin heeft steeds de indruk ue- wekt dal Amerika een gewapende aktie ten gunste van de Libanese christenen niet in de weg zou staan Gistermorgen echter kreeg premier Be gin een dringende boodschap van de Amerikaanse minister van buitenland se zaken Haig waarin op matiging werd aangedrongen bij Israel. Tenslotte schijnen er binnen de Israëlische mili taire en politieke top verschillen van I PAGINA 3 veranderingen De eenheid van het 'Alrikanerdonv lijkt in gevaar. Een groot gedeelte van de Zuidali ikaanse kiezers heeft vla de stembus zijn. ongenoegen uilgespro ken over hel lot nu toe gevoerde beleid van premier Botha De Progressieve Federale Partij ziet de aanhang fors groeien het zetelaantal stijgt van 19 lot 26 De Nasionale Partij - de partij van Botha - behoudt overigens een comfortabele meerderheid in hetZuld- afrikaanse parlement I PAGINA 7 luchtmacht De leiding vun de luchtmacht blijft in Zeeuwse handen. Luitenant-generaal M G Geschlere. geboren m s Hoer IArendskerke. neemi andnag afscheid als baas van dit onderdeel van de krijgsmacht Zijn opvolger is eveneens een Zeeuw C Baas opgegroeid mMid- I delburg Een gesprek over toen en nu. I bezuinigingen, kernwapens en - uiter- I aard - de rol van de luchtmacht i PAGINA 13 olie I In oliekringen wordt met spanning ui' - I gekeken naar de besluiten die de I ÖPEC deze inaand zal nemen ten aan zien van de verdere prijsontwikkeling Het overschot aan ruwe olie is de laat ste tijd aanmerkelijk toegenomen waardoor de prijzen fors onder diuk staan I PAGINA 15 orde I Fcyenoord-aanvoerder Reno Nolten I meent dat er nu eindelijk maar eens I orde op zaken moei worden gesteld bij I de eens zo roemrijke club uit Rotter I dam Na drie jaar ervaring met het I nieuwe verjongde Fevenoord is hij tol de conclusie gekomen dat er met I deze selectie nlel meer in zit dat tot nu I toe is gepresteerd Het zou beslist geen kwaad kunnen het spelersbe stand eens door te lichten Zeven spit sen is echt wat te veel' PAGINA 20 j dorus De muizenval, de bier scene hel bor- stelnummer en liedjes als De twee motten en 'De crocus en de hyacint, onvergetelijk werk van Tom Mandeis Dorus. Onder meer deze tv-fragmen- ten zijn te zien in het programmn 'Speel de Clown dat Tom Mandeis jr over wijlen zijn vader maakte Van avond zendt de VARA deze hommage aan Dorus uit mening tc bestaan over de wenselijk heid van militaire escapades in Noord- Libanon Dat verklaart het Israëlische zig zag beleid waarin op het ene mo- GROEP BASKEN IN FRANKRIJK IN HONGERSTAKING PARIJS (RTRi - In de Franse stad Bayonne zijn vier dagen geleden een entwintig militante Basken uil Spanje in hongerstaking gegaan uit protest te gen de verzoeken om uitlevering van Spanje. Ambtenaren van het Franse ministerie van justitie die dit donderdag m Parijs bekendmaakten, zeiden dat Spanje om uitlevering van negen in Bayonne ae vangen zittende Basken heeft verzocht De hongerstakers die ook de status van politieke vluchtelingen willen hebben protesteren tegen de 'toegevende hou ding van Frankrijk tegenover.Spanje en de nauwe samenwerking tussen de Franse en de Spaanse regering. VEERE-BREDA - Bij ongeregeldhe den tijdens het bezoek van koningin Beatrix aan Breda heeft de politie 118 personen gearresteerd. Veertig arres tanten waren bewapend mei knuppels. YEERK - Omringd door een en thousiaste, duizendkoppige menigte heeft koningin Bea trix met haar gezin donderdag morgen in Veere enkele vreug devolle uren beleefd ter gele genheid van 'koninginnedag- nieuwe-stijl'. De vorstin - pre cies een jaar geleden ingehul digd in Amsterdam - vierde ko ninginnedag temidden van de bevolking, 's morgens in het historische Zeeuwse stadje en 's middags in Breda. In Veere kreeg de koninklijke familie na een warm onthaal een uitgebreid feest programma voorgeschoteld Koningin Beatrix, markiezin Van Veere, opende tevens in de Grote Kerk de tentoonstel ling rond het 400-jarig markiezaat van Veere en Vhssingen Na deze feestelijke gebeurtenissen bracht het koninklijk gezelschap tot slot een bezoek aan het bejaardentehuis Nieuw Sandenburgh om vervolgens via Middelburg per ko ninklijke trein naar Breda te vertrek ken izie ook pag 2\ ment de stad Zahle van groot strate gisch belang wordt genoemd, en de vol gende dag het belang zeer wordt gerela tiveerd Oppositieleider Shimon Peres gaf op een verkapte manier uiting aan de vraagtekens die ook redactionele kran tencommentaren bij het regeringsbe leid plaatsen door drie beginselen op te sommen waar Israel Libanons politiek vanuit moet gaan bescherming van Is raels noordelijke grens, strijd tegen Pa lestijnse terreur, en steun aan de Liba nese christenen, opdat deze op eigen benen kunnen staan Een van de oppositieleden die een spoedberaad van de Knessetcomissie voor defensiezaken had bijgewoond zei daf hij tot God bidt dat het allemaal goed afloopt en dat de regering dejuis tc beslissingen neemt Steun Inmiddels hebben Libië. Koeweit en Saoedi-Arabic zich solidair verklaard met Syrië in Damascus' confrontatie tegen Israël. Libië heeft zelfs wapens aangeboden. Deze aanbiedingen zijn kettingen, molotovcocktails, boksbeu gels en verfhonunen. In de loop van donderdagavond zijn de arrestanten in groepjes vrijgelaten. Volgens de Bredase politie hebben de evenwel een symbolisch gebaar en het verandert niets aan de militaire posi tie van Svrie in Libanon. In Beiroet is men ervan overtuigd dat Israël zijn militaire superioriteit, in ie der geval m de lucht, boven Libanon wil behouden Israëlische Jagers vliegen al jarenlang kris-kras over Libanon bom barderen regelmatig in het zuiden, en nu de Syriérs eindelijk effectieve tegen maatregelen nemen met de plaatsing van de Sam-raketten - en dat alleen nog maar in de voor Syriès veiligheid vitale Bakaa-vallei - spreken de Israe li's plotseling over een .gevaarlijke es calatie". is de redenatie m pohtiek-Bei- roet Bij dit alles kan men zich in Libanon t Slot zie pagina 8 kolom 5j /Van onze speciale verslaggeveri BELFAST - De persoonlijk secretaris van de paus is donderdag onverrich- terzake weer naar Rome vertrokken. vroegtijdige aanhoudingen een escala tie van het geweld voorkomen. Volgens commissaris Strooper was de directe aanleiding tot de aanhoudingen een landelijk verspreide oproep op konin ginnedag in Breda te komen demon streren tegen onder meer woningnood, mobiele eenheid, werkloosheid enz. De politie van Breda hield een groep van 200 man mobiele eenheid achter de hand. maar deze behoefde niet in actie te komen. De politie had in totaal 720 man op de been, Onmiddellijk na de aankomst van de koninklijke familie per trein in Breda arresteerde de politie elders in de stad enige tientallen demonstranten waar bij rake klappen werden uitgedeeld Verder bleef de onvrede beperkt tot een luid gescandeerd Breda Oranjestad is Oranje zat" toen de koningin en haar gezin op het bordes van het stadhuis verschenen De demonstranten kwa men volgens de politie uit alle delen van het land In de nacht van woensdag op donderdag had de politie van Breda al enkele plakkers en kladderaars aange houden. Commissaris Strooper uitte kritiek op persvertegenwoordigers, die zich naar zijns inziens pas op het allerlaatste mo ment na aanhouding als zodanig be kend maakten. Een persfotograaf, die ook werd gearresteerd en pas na ander half uur werd vrijgelaten, en die in het bezit was van een landelijke politie- perskaart. bood hij zijn excuses aan Mgr. Magee zal aan de paus verslag uit brengen van zijn vier bezoeken aan zo wel IR A-hongerstaker en Lagerhuislid Bobby Sands als de andere drie hon gerstakers in de Maze-gevangenis in Belfast. Magee zei bij zijn vertrek uit Belfast nog to hopen op een beëindiging van de hongerstaking. Hoewel de poging van de secretaris van de paus een einde te maken aan de hongerstaking door ve len verwelkomd werd. zijn er bijzonder weinig mensen die zijn hoop delen De katholieke zowel als de protestantse ge meenschap hebben al hun aandacht verlegd naar de mogelijke geweldda digheden die kunnen uitbreken na de dood van Sands. De minister voor Noordierse zaken. At kins. beschuldigde gisteren het verbo den Ierse Republikeinse Leger, de IRA, van het onnodig verhitten van de ge moederen. De IRA noemde de Britse regering als de partij die verantwoor delijk was voor liet opruien van de Noordierse bevolking. De moeder van Sands, die haar zoon iedere dag in de gevangenis bezoekt. Slot zie pagina 8 kolom 6) Geen nieuwe weg voor Zuid-Afrika \JjL/U TV parlementsverkiezin lALrOfl E/gen in Zuid-Afrika - ex- LSpT; clusief voorbehouden aan de blanken - zullen het beeld van dit land als kampioen van een verwerpelijk apart heidssysteem weinig veranderen, maar vanuit de marge zijn wel degelijk enkele bemoedigende signalen waar te nemen Hoopgevend voor de toekomst bijvoor beeld is de duidelijke winst van de Pro gressieve Federale Partij, die niets van apartheid moet hebben Meer en meer Zuidafrikanen blijken moeite te heb ben met de niets ontziende discrimina tie van zwarten en kleurlingen Een goe de zaak voor de Zuidafrikaanse politiek is ongetwijfeld de mislukte sprong van de extreem rechtse Herstigte Nasionale Partij - met hier en daar fascistische trekjes; met vreemd overigens voor Zuid-Afrika - naar het parlement. Wel iswaar was de Herstigte Nasionale Par tij goed voor elf procent van de stem men. maar in geen van de districten kon een meerderheid woitlen behaald Op zich is het een teken aan de wand. dat meer dan tien procent van de blanke Zuidafrikanen achter een partij staat, die zeifis de geringste vorm van versoe peling van het apartheidsbeleid als een vorm van ketterij beschouwt. De stem van deze extremen zal in elk geval niet in het parlement worden gehoord. Premier Botha heeft bij deze verkie zingen een fors stemmenverlies ge leden. maar de meerderheid van de Na sionale Partij in het parlement is op geen enkele wijze in gevaar gekomen Botha zal uit dit nieuwe mandaat onge twijfeld concluderen, dat hij verder kan gaan met zijn hervormingsplannen Het woord hervorming klinkt goed maar in werkelijk stelt het niet zo veel voor Het gaat slechts om versoepeling van de apartheidspolitiek Op onderde len is de regering-Botha aan het experi menteren op welke wijze zij aan de ge rechtvaardige verlangens vaii de zwar te bevolking tegemoet kan komen, zon der dat de blanken hun suprematie prijsgeven. Over afbraak van de apart heidspolitiek praat Botha niet. Tenruj nen zfjn nooit genoemd en evenmin heeft de premier ooit duidelijk gemaakt hoever hij nu eigenlijk wel wil gaan Nog altijd is Zuid-Afrika een land. waar tien duizenden zwarten en kleurlingen aan de rand van het bestaan leven. Rechten hebben zij niet of nauwelijks. Zolang de regering voor het onderwijs aan blanke schoolkinderen twaalf maal zoveel uit trekt als voor zwarte leerlingen cn zo lang de sociale uitkeringen van blanke AOW-trekkers driemaal zo hoog zijn van die van de zwarte bejaarden, is er geen sprake van gelijke rechten. Geen zwarte of kleurling heeft het recht zijn stem uit te brengen bij verkiezingen Over en zonder hem wordt beslist door een blanke minderheid, die eenvijfde van de totale bevolking van vormt Van echte liberaliseringstendenzen is dan ook geen sprake in Zuid-Afrika. Veel hebben de parlementsverkiezin gen van 29 april niet verduidelijkt Botha is. zoals werd verwacht, in het zadel gebleven. Tegenover winst van de partij, die de anti-apartheid propa geert. staat ter andere zajde het opval lende resultaat van de extreem rechtse partij. Met een beetje goede wil kan ge sproken worden van polarisering naar rechts en naar links Maar dal is een groot woord voor wat zich deze week op het politieke erf in Zuid-Afrika heeft voltrokken Een politieke koerswijzi ging is nauwelijks te verwachten Dat betekent dat heel veel by het oude zal büjven De frisse wind van veranderin gen gaat Zuid-Afrika voorbij. Het land biyft op die manier een potentiele bron van onrust De nieuwe politieke orde. die dit land zo broodnodig heeft om het zwarte bevolkingsdeel het hem toeko mende aandeel in de welvaart te geven, lykl even ver weg als voor de verkiezin gen. Dim BREDA Een groep politieagenten, m burger en geüniformeerd, donderdagnnd dag tn Breda m actie tijdens de arrestatie van een man Kleinzoon van schrijver Munthe nieuwe vriend van prinses Margaret LONDEN (APAl- De 32-jarige Guy Munthe. kleinzoon van de Zweed se schrijver Axel Munthe. is vol gens het in Londen verschijnende avondblad 'New Standard', de nieuwe vriend van prinses Marga ret van Engeland. Volgens de Standard heeft Munthe al In Kensington Palace, waar de 50-jarige zuster van de koningin haar appartement heeft, gedineerd en is met haar gaan eten in een Ita liaans restaurant. Waarna zij In zijn door een chauffeur bestuurde Bent» ley door hem naar huis werd ge bracht Dat prinses Margaret over de breuk met haar vriend Roddy Llewellyn - die gaal trouwen heengekomen is. zou mede aan Munthe te danken zijn. Munthe heeft volgens New Standard een paar eigenaardigheden hij neemt regelmatig zijn papegaai Augusta mee en slaapt bij tyd en wijle in een doodskist Nieuws uit Zeeland: 2. 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie. 4 Sport: 15. Varia: 17 en 19 Radio en televisie: 20. Kunst en cultuur: 21. Van onze correspondent PARIJS - President Giscard d'Es- taing heeft in een eigenhandig ge schreven brief de socialistische presidentskandidaat FranGois Mitterrand vertelt dat hij aan staande dinsdagavond 5 mei om half negen in de Franse tv-studio's op hem zal w achten voor het hou den van een debat ..als mannen on der elkaar" Met dit opzienbarende initiatief heeft Giscard voor de tweede maal zijn handschoen jn de ring gewor pen nadat de socialistenleider de eerste niet had opgeraapt Mitter rand ziet ernstig tegen een dergelij ke tv-confrontalie op Tijdens de presidentsverkiezingen van zeven jaar geleden was een zelfde con frontatie voor de presidentskandi daat van links in een verlies geëin digd. Intussen heeft men ln het socialisti sche hoofdkwartier te verstaan ge geven op de persoonlijke brief van Giscard voorlopig niet te zullen in gaan Wellicht betekent dit hel hi.s torische tv-beeld van de president van de republiek, aanstaaude dins dag 5 mei om half negen m de stu dio tevergeefs wachtend op de kan didaat van links. De Gaullisten hebben het Giscard moeilijk gemaakt door te besluiten voor de tweede verkiezingsronde geen partij te kiezen tussen de twee kandidaten Bernard Pons. de se cretaris-generaal van de Gaullisti sche partij RPR zei na een bijeen komst van het centrale comité dat de Gaullistische kiezers maar naar hun geweten moeten handelen Wil Giscard winnen dan heeft luj de stemmen van de Gaullisten hard nodig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1