PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Opkomst kiezers in Zuid-Afrika gering Geen succes gezant paus in zaak Sands m Aan 57 Zeeuwen Koninklijke onderscheiding toegekend ZWART PROTEST TEGEN UITSLUITING Oranjeverenigingen brengen ruim kwart miljoen bijeen Stuurgroep De Brauw nog niet compleet Tiln i i GESPREK MET MINISTER VOOR ULSTER Koningin in Veere op tv Vier ministers uit regering Suriname Veel bewolking Veel beioolking en plaatselijk regen. Middagtemperaturen rond twaalf gra den. Westen wind, in hel binnenland matig en aan de kust vrij krachtig L 224e jaargang no. 101 Donderdag 30 april 1981 KEUKENCENTRUM KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST <Van onze correspondent Karl Breyeri JOHANNESBURG - De belangstelling van de blanke kiezers in Zuid-Afrika was woensdag tot in de vroege avonduren uiterst gering. In sommige streken was de opkomst zelfs minder dan 28 procent. De leiders van de vijf deelnemende partijen probeerden alles om de blanken toch naar de stembus te lokken. Premier Pieter Wilhelm Botha van de Nasionale Partij bracht 's morgens zijn stem uit in de Kaapprovincie, terwijl de leider van de Progressieve Federale Partij, dr. Van Zijl Slabbert, reeds enkele weken geleden bij een tussenverkiezing zonder oppositie in Kaapstad zelf werd herkozen. In Waterberg in Noord-Transvaal ston den de leider van de extreem rechtse .Herstigte Nasionale Partij". Jaap Ma rais. en de als de meest ..verkrampte" (conservatievei omschreven minister van de Nasionale Partij, dr. Andries Treurnicht, tegenover elkaar Hoewel Treurnicht de ..Leeuw van Waterberg" gen' en zeiden dat de uitslagen voor de zwarte bevolking ..irrelevant zijn Met alle moderne middelen probeerden daarentegen de kandidaten van de ver schillende blanke partijen nog op het laatste ogenblik propaganda voor zich zelf te maken Een kandidaat van de progressieven huurde zelfs een helikop- wordt genoemdwas de kans bijzonder ter om van het ene stembureau naar het groot dat dit keer de Hersligten igere- andere te vliegen formeerden i toch enkele zetels in het parlement zouden veroveren. Zij waren tot nog toe niet in de Volksraad verte genwoordigd De Zuidafrikaanse televisie, nog enkele jaren geleden door talrijke leden van de Nasionale Partij als communicatiemid del van de hand gewezen, is nu een van de belangrijkste instrumenten in de propagandastrijd om de blanke stem Met analyses, interviews en uitslagen gaf de televisie van half tien s avonds tot zes uur 's morgens regelmatig bij zonderheden over de stand van zaken Verscheidene zwarte leiders weigerden commentaar op de ..blanke verkiezin- Hel regeringsbesluit om ook in Zee land bü Eurogas. grootschalige aan landing van LPG toe te staan heeft in de Tweede Kamer forse kritiek ont moet In verschillende moties wordt de regering gevraagd geen besluiten over de toekomst van Eurogas te ne men voordat er meer gegevens op tafel liggen. Ook hecht de Kamer erg veel waarde aan het doorvoeren van LPG via pijpleidingen D'66 is van mening dal er alleen in het Rijnmondgebied een terminal voor grootschalige aan landing van LPG moet komen PAGINA 4 anders Koningin Beatrix ls vandaag een jaar in functie Velen zijn tot de conclusie gekomen dat dc koningin 'anders is dan ze hadden gedacht' Het is duide lijk dat de nieuwe vorstin een grondige bres heeft geslagen in de negatieve beeldvorming die er rond haar jaren lang heelt gehangen en dal ze in ieder geval het representatieve gedeelte van iiaar functie onder de knie heeft PAGINA 13 akkoord Vakbonden en directie van Ford-Am sterdam hebben een voorlopig ak koord bereikt waardoor de bezetting van de fabriek is opgeheven. In de overeenkomst is de sluitingsdatum van 30 september - een moeilijk punt in de onderhandelingen - voorlopig verdwenen Op korte termijn komt er geen debat meer over Ford In de Twee de Kamer De regering wordt onder lussen gevraagd de haar ten dienste staande miridelpn aan te wenden om sluiting van Ford Amsterdam te voor komen PAGINA 15 erbarmelijk Hel Nederlands elftal heeft tegen Cy prus een erbarmelijk slechte wedstrijd gespeeld In dit duel op weg naar het wk in Spanje slaagde Oranje er maar een keer in de Cypriotische doelman te verschalken Kees van Kooien nieuw komer in het Nederlands team scoor de het beslissende doelpunt In Parijs werd het Belgische nationale elftal oen Illusie armer Spanje ligt nog wel binnen bereik maar zal In ieder geval niet zonder nederlaag worden bereikt Met snel en technisch hoog slaand voetbal walste hel Franse team bij vlagen over het Belgische elf tal heen Enkel omdat de Franse aan val onvoldoende gebruik wist te ma ken van de vele kansen bleef de scha de voor de Belgen beperkt tot 3 2 Nieuws uil Zeeland: 2. 5 en Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 14 en 15. Varia: 19 en 20. Radio en televisie. 21. Financiën: 23. Onderscheidingen: 9.10 en 11. Terwijl het nationalistische dagblad Die Vaderland in de late middaguren van een grote opkomst van kiezers DEN HAAG (ANP» - Met ingang van 2 mei gaat de benzineprijs twee cent om hoog. Dat heeft het ministerie van eco nomische zaken woensdag meege deeld. De maximimprijs van normale benzine komt daarmee op 158,2 cent per liter, die van super op 163,6 en die van tweetaktbenzine op 176 cent. De prijzen van dieselolie en petroleum gaan 1,6 cent per lieter omlaag Ook huisbrandolie wordt goedkoper, name lijk 1,35 cent per liter exclusief btw Stookolie wordt 15,30 tot 17,30 gulden per ton duurder, exclusief btw De maximumprijs van LPG-gas gaat (Slot zie pagina 3 kolom 1) sprak en meende dat de Nasionale Par tij van Pieter Wilhelm Botha reeds een behoorlijke voorsprong op de vier op positiepartijen had, noemde hel En gelstalige dagblad The Star de belang stelling van de kiezers gering. Tijdens de vorige verkiezingen in Zuid- Afrika 1977» kwamen van de 1.6 mil joen stemgerechtigden slechts 1 063 774 of precies 64.7 procent naar de verkiezingsbureaus. Nu zijn er meer dan twee miljoen kiezers De onver schilligheid en verveeldheid is dit keer echter veel groter dan vier jaar geleden zo menen althans vele diplomatieke waarnemers In 1977 behaalde de regerende Nasiona le Partij een winst van 18 zetels en trok met 134 afgevaardigden de Volksraad - het blanke Zuidafrikaanse parlement - binnen De Progressieve Federale Par tij - vooral bekend door de zich zeer kritisch opstellende afgevaardigde He len Suzman - veroverde 17 zetels, de nieuwe Republic Party behaalde tien zetels en de inmiddels weer opgeheven Zuidafrikaanse Partij kreeg drie zetels Aan de verkiezingen van woensdag werd deelgenomen door in totaal 151 nieuwe kandidaten Veertien afgevaar digden werden reeds tevoren zonder op positie herkozen Dit betekent dat het Zuidafrikaanse parlement na de verkie zingen uit 165 afgevaardigden zal zijn samengesteld. Voor de eerste keer - al dus menen sommige waarnemers - ïsde kans groot dat de fascistoïde ..Herstigte Nasionale Partij onder leiding van Jaap Marais enkele parlementszetels zal veroveren, omdat op het platteland veel ..verkrampte boeren tegen de her vormingspolitiek van premier Botha zijn Protest Om er tegen te protesteren dat hun ou ders geen stemrecht hebben, hebben duizenden Zuidafrikaanse middelbare scholieren van gemengd bloed woens dag de schoolbanken verlaten. De scholieren bovcotten de lessen terwijl de blanken in Zuid-Afrika hun slem konden uitbrengen in de parlements verkiezingen. JOHANNESBURG - W Maian links kandidaat van de Nationale Partij deed tot op het laatste moment zijn best om de mensen bij de stembus voor zich te i De belangstelling voor de Zuidafrikaanse verkiezingen was matig tVctn onze speciale verslaggever BELFAST - De interventie van de paus heeft niets opgelost in de honger stakingscrisis in N'oord-Ierland. De speciale afgezant uit Rome. Mgr. Ma- gee. had gisteren een onderhoud met de Britse minister voor Noord-Ierland. Atkins, wal op niets uitdraaide. De Britse regering blijft op het stand punt staan geen enkele concessie te doen aan de eisen van de hongersta kers Ze het weten met de afgezant van Rome gesproken te hebben onder de voorwaarde dat over de positie van de regering wat betreft de hongerstaking niet.onderhandeld zou worden Daarna bracht Mgr Magee nog enkele uren door aan het bed van Bobbv Sands, die hij voor de tweede keer ont moette. en aan het bed van drie andere hongerstakers De toestand van een van hen. Francis Hughes, die vandaag, donderdag, aan de 46e dag van zijn hon gerstaking begint, is ernstig Volgens een woordvoerder van de Provisional Sinn Fein werd de broer van Hughes door de gevangeniswachten verteld dat hij niet twee weken, maar slechts drie dagen achter ligt op de conditie van hongerstaker Bobby Sands Reden hiervoor is dat Hughes voordat hij aan de staking begon al uiterst zwak was in verband met verwondingen die hij had opgelopen tijdens een schietpartij tus sen de IRA en het Britse leger, aldus de Republikeinse woordvoerder Uitgeput Sands zelf. die vandaag zijn 61e dag in gaat. was volgens zijn moeder gisteren (Slot zie pagina 3 kolom 4) ARNHEM - De Confederatie van Oranjeverenigingen 01 Nederland heeft woensdag :n het Gelderse provim tehuis in Arnhem symbolisch een cheque van ruim een kwart miljoen gulden overhandigd aan de voorzitters van het Koningin Juliana Fonds en het Prinses Beatrix Fonds, respectievelijk mr W J üeertsema 'linksi en nu J Klaasesv rechts Het bedrag van deze cheque is door de oranjeverenigingen m ons land bijeengebracht door de i erkoop van penningen en zegels ter gelegenheid van de troonswisseling vorig jaar. De rei koop van deze herdenkinosatlributen eindigde begin deze maand NOG TWEE LEDEN NODIG DEN HAAG (ANP) - De stuurgroep maatschappelijke discussie over kern energie die zich onder leiding van jhr. mr. M. L. de Brauw over het vraagstuk van de kernenergie moet gaan buigen, is nog steeds niet compleet. Hoewel minister Van Aardenne van economische zaken woensdag aan de vaste kamercommissie voor kernener gie heeft meegedeeld dat de samenstel ling rond is. maakte jhr De Brauw eveneens woensdag bekend, dat nog •wordt gezocht naar een vertegenwoor diger van de consumentenorganisaties en iemand van de vakbeweging. Tot dusverre zijn zeven mensen - van de in totaal negen - bereid gevonden in de stuurgroep zitting te nemen Het ztjn dr ir H Hoog >70) scheikundige, voor zitter van de Stichting Energie-Onder zoek Centrum en voorzitter van de raad van bestuur van Ultra-Centrifuge Ne derland (tot één oktober), dr ir. J L A Jansen (47). scheikmdig technoloog en momenteel nog lid van de tweede ka mer voor de PPR, prof dr Th. C. M. J van de Klundert (45). econoom en advi seur van het Centraal Planbureauprof. dr. A. J F Kobben (56) die sociale we tenschappen studeerde en die lid is van de Raad van Advies voor het weten schapsbeleid, prof dr L M van Putten i57> die medicijnen heeft gestudeerd en lid is van de gezondheidsraad en me vrouw mr C A. Terwee-van Hilten» 461. rechter bü de arrondissementsrecht bank in Haarlem De Brauw denkt in oktober te kunnen starten De tientallen anti-kernenergiegroepen, verenigd, in de actie 'Dodewaard gaat dicht' hebben jhr. De Brauw geschre ven aan diens uitnodiging om deel te nemen aan de discussie geen gevolg te zullen geven ,.A1 jaren zorgen wij. actie groepen tegen kernenergie, voor een maatschappelijke discussie over het energiebeleid Het voorlopige resultaat van deze discussie is. dat een meerder heid van de bevolking zich uitspreekt tegen kernenergie", aldus 'Dodewaard gaat dicht'. VLISS1NGEN - Dit jaar is aan 57 Zeeu wen ter gelegenheid van koninginne dag een koninklijke onderscheiding toegekend. Dat zijn er 16 minder dan vorig jaar. De lintjes werden op de vol gende manier verdeeld: 4 Officieren in de Orde van Oranje Nassau. 14 Ridders in de Orde van Oranje Nassau. \vaar\ an een met de zwaar den. 14 gouden eremedailles. 19 zilveren eremedailles. 6 bronzen eremedailles. Officier Oranje Nassau. Ir C A de Vlieger voormalig directeur van het ingenieursbureau ÏWACO te Rotterdam, wonend in Frankrijk, on derscheiding uitgereikt in Ouwerkerk. li- M Sanders te Oostkapelle, hoofdin genieur directeur un de provinciale di rectie voor de bedrijfsontwikkeling in Zeeland te Goes, ir P H van der Weele hoofdingenieur van de rijkswaterstaat directie Zeeland, wonend in 's-Heer- Arendskerke J Deïst uit Noordwelle. directeur van de NV Streekvervoer Zuid-West-Nederland te Zierikzee Ridder Oranje Nassau A Hack, burgemeester van Veere. mr M Somers. burgemeester van Honte- msse, Y P. Wiersma. referendaris ter secretarie van Middelburg. J van Lan- gevelde. referendaris van de rijksbelas tingen op de inspectie Goes J Mabelis kapitein van het dienstvak van de offi eieren van vakdiensten in Ossendrecht wonend in Tholen (onderscheiding met de zwaarden), ing L. Becu. technisch hoofdambtenaar voor bijzondere dien sten van de rijkswaterstaat, wonend te Zierikzee, H M van der Post, te Zierik zee. directeur van de PTT, J. J. Ubbink, voorheen directeur van RVS Gieterij Middelburg BV in Middelburg. B Zuijdweg te Yerseke. mosselkweker en iSlot zie pagina 9 kolom 7) VEERE - De NOS zendt vandaag (donderdag) een directe televisie reportage uit van het bezoek dat koningin Beatrix brengt aan Veere en Breda. Tijdens de uitzending, die om half elf op Nederland I be gint, levert Dick Passchier com mentaar. De reportage begint met een geluk wens door premier Van Agt, die ge lijktijdig via de radio wordt uitge zonden Daarna wordt de route ge volgd die het koninklijk gezin, dat per helicopter in Veere is gearri veerd. zal afleggen Na de ont vangst op het stadhuis van Veere zal de koningin vanaf het bordes een kinderoptocht en een stoet van praalwagens voorbij zien trekken Daarna wandelt zij naar de Grote Kerk. waar onder de titel 'Oranje en het Markiezaat Veere 400 jaar' een tentoonstelling over de ge schiedenis van Veere is ingericht. Op het Oranjeplein achter de kerk worden intussen kinderspelen en een wedstrijd nngrijden gehouden die de koningin, terugwandelend naar hel havenhoofd, zal zien. Aan het einde van de ochtend wordt het bezoek besloten met een vloot- schouw en admiraalzeilen voor de Walcherse kust. Daarna vertrekt koningin Beatrix met haar gezin naar Breda waar het koninklijk gezelschap per rij tuig een tocht naar het kasteel var. Breda maakt. Bij dit gebouw, het onderkomen van de Koninklijke Militaire Academie, geven de ka detten onder meer een demonstra tie parachutespringen Overal in Breda worden feestelijkheden ge houden maar de camera s brengen voornamelijk het bezoek van de ko ningin in beeld. In de Grote Kerk van Breda hangen tekeningen van leerlingen van de lagere scholen. Prins Willem-Alexander reikt de prijzen uit. die voor de beste teke ning beschikbaar zijn gesteld Ten slotte zal de vorstin voor het stad huis een zanghulde worden ge bracht. Beatrix' eerste Koninginnedag tTTiigenJijk is hel geen ogen- Ui blik wennen geweest aan koningin Beatrix Een jaar na de met veel roerigheid in Am sterdam begeleide inhuldi ging van de nieuwe vorstin op 30 april 1980 kan dat in alle rust worden vastgesteld, Vandaag is het de eerste koninginnedag van Beatrix als staats hoofd. Zelf viert ze die mee te midden van de bevolking van Veere en Breda, twee steden die ai sinds eeuwen een speciale band met het Huis Oranje heb ben. Die verandering ten opzichte van het traditionele defile in de grote tuin voor het bordes van paleis Soestdijk dat jaar op jaar aan haar jarige moeder en voorgangster voorbijtrok, zal mis schien velen vandaag even bepalen bij het nieuwe koningschap in Nederland. Koningin Beatrix heeft, op deze 30ste april - gehandhaafd aLs nationale feest dag - een samenbindend gebeuren van eigen snlUngevoerd haai persoonlijke aanwezigheid bij festiviteiten ergens in het land Daten nog een aantal sfeer-en beeldbepalende toetsen in optreden en opvattingen heeft zich allemaal zo ge ruisloos en vanzelfsprekend aange diend dat het in dit eerste Jaar leek alsof ze al beduidend lang koningin was. Een jaar koningin Beatrix, vandaag. Toen koningin Juliana vorig jaar in de Mozeszaal van het Paleis op de Dam in Amsterdam de akte van abdicatie te kende zei ze: ..Ik ben blij met mijn op volgster Zij zal het goed doen In haar eerste troonrede op die zelfde dag in de Nieuwe Kerk vulde koningin Beatrix in hoe zij haar stdrt bij een nieuwe periode in de monarchie wilde maken en van welke vertrekpunten uit zij haar toe komstige taak benaderde. Met de voor beelden van haar moeder Juliana en grootmoeder Wilhelmina als inspiratie bron zei zij te willen proberen om aan sluiting op het verleden te vinden in de nieuwe tijd vol eisen en behoeften' Daarbij legde zij veel nadruk op haar eigen benadering van begrippen en ei genschappen die in de Nederlandse sa menleving bij voortduring worden hoog gehouden, maar die het ook bij voort during erg moeilijk hebben om te kun nen functioneren energie, vindingrijk heid en verdraagzaamheid. De wijze raad van haar moeder ..wees jezelf, doe je voorganger niet na") in praktijk bren gend heeft koningin Beatrix zich in het eerste jaar van haar ambt vooral doen kennen als een staatshoofd met het ver mogen om veel begrip te tonen. Begnp voor de problemen in de Nederlandse en de wereldwijde samenleving, begnp voor mensen die het te kwaad hebben met die problemen, soms op het punt staan eronder door te gaan Solidariteit met de verdrukten in de wereld of dat nu door geweld, door economische neergang, door rassenwaan, door ideo logische overheersing, door honger en ziekte is. - bij herhaling heeft koningin Beatrix in het voorbije jaar laten mer ken dat zij aan dit begnp een zeereigen. persoonlijke inhoud wil geven. Tot de tradities van haar moeder die de nieuwe vorstin heeft voortgezet behoort de kersttoespraak in de rich ting van alle Nederlandse huiskamers Vaak is in de jaren na de tweede wereld oorlog een poging ondernomen om wat koningin Juliana ten diepste bezighield af te meten aan de inhoud van die toe spraken. Wie koningin Beatrix langs die zelfde maatstaf zou willen volgen komt uit bij de volgende beschouwing, uitgesproken op 25 december vong jaar ..Ieder leven heeft zijn eigen beper kingen en grenzen Wij gaan ons daarin steeds benauwder voelen als wij ons voortdurend bezighouden met hetgeen niet kan Wij kunnen ons ook instellen op wat wel kan. Wie zijn ogen open houdt ziet niet een wereld van louter duisternis. Wij zien dat menselijk mede gevoel het winnen kan van onbarmhar tigheid. In onze houding jegens ande ren kan warmte wantrouwen en onver schilligheid verdringen Spontaniteit, warmte en beslistheid Beatrix heeft het in dit eerste jaar van haar koningschap overal waar ze kwam uitgestraald De oogst die daar tegenover stond en staat wordt ge vormd door grote genegenheid en diep respect. Dat bleek steeds opnieuw bij mensen in haar directe omgeving, in al le geledingen van het politieke bedrijf, in de vele internationale ontmoetingen Het kwam scherp naar voren bij de kor te bezoeken die zij na haar inhuldiging in alle Nederlandse provincies aflegde en het bruiste eruit bij haar toer over de eilanden van de Nederlandse Antillen. Binnenkort krijgt zij als staatshoofd te maken met de eerste kabinetsformatie. Velen zullen haar dan - via de publici teitsmedia. intensiever dan gewoonlijk bezig zien met een van de belangrijk ste onderdelen van het ambt. waaraan de nieuwe vorstin zwaar tilt. en waarin zij een groot plichtsgevoel legt. Het be langrijkste van één jaar koningin Bea trix is misschien wel dat het zo vanzelf is gegaan. vdM PARAMARIBO (ANP) - Twee minis ters en twee onderministers zijn uit de Surinaamse regering gestapt. Het betreft de minister van landbouw, veeteelt en bosbouw, dr. A H van Dijk. de minister van opbouw, dr ir H B Adhin, de onderminister van leger. E Ruimveld en de onderminister van cul tuur. mevrouw N. Stadswijk-Kappei

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1