'f TALBOT O O PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eerste kamer aanvaardt abortuswet van kabinet Zijlstra tegen korter werken Rijk moet veel meer bezuinigen ONDERZOEK CORRUPTIE BIJ BOUW ZIEKENHUIZEN MET KLEINST MOGELIJKE MEERDERHEID Volksunie in Zeeland uitgesloten Ex-minister Veldkamp genoemd PVDA: 'OPHOUDEN MET DEGRADATIEVOETBAL' Eenmalige uitkering aan minima Vee! bewolking Veel bewolking en af en toe regen Middaglemperatuur ongeveer 10 graden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige noordwesten wind. 224e jaargang no. 100 Woensdag 29 april 1981 zee. 50 Goe» tol 20440* m ?nUa wee: last- di inne; na a or hi Oum gere Will jkspe 'Van onze parlementaire redactiet DEN HAAG - In de Eerste Kamer viel dinsdagavond iets na tienen het doek over elf jaar abortus- strijd. Met 38 tegen 37 stemmen aanvaardde de Senaat na een lang debat het voorstel van het kabinet-Van Agt. Twee CDA'ers, de heren Eijsink en De Vries, stemden tegen. Een derde twijfe laar, de heer Netjes (CDA), besloot op het laatste moment zijn stem toch aan het wetsontwerp te geven. Daarmee herhaalden de gebeurtenissen van het debat in de Tweede Kamer in december zich. Ook bij die gelegenheid bleven tot het laatste moment drie CDA'ers gekant tegen het voorstel. Uitein delijk stemden er echter maar twee tegen, zodat het voorstel met steun van de DS'70'er Nijhof een krappe meerderheid haalde. mis-karakter van de nieuwe wet. Hij was niet overtuigd door de opmerking van minister De Ruiter dat de wet pro beerde een nieuwe dimensie aan te dragen. Volgens de bewindsman moest hel voorstel volledig op de eigen meri tes beoordeeld worden. De C'DA'er ac cepteerde verder het optimisme niet waarmee de minister de uitvoering van de wettelijke regels afwachtte. Centraal Zoals verwacht werd stemden alle der tien WD-senatoren voor het voorstel van de ministers De Ruiter (justitie» en Ginjaar ivolksgezondheid) Met de steun van de overige 25 CDA'ers werd zodoende net de absolute meerderheid bereikt. Voor het eerst sinds lange tijd was ook de Senaat geheel compleet. Tegen stemden de voltallige oppositie van PvdA. PPR. PSP. CPN en D'66. Maar ook SGP en GPV wezen het voor stel van de hand. omdat dit lijnrecht zou staan tegenover de noodzaak onge boren leven te beschermen Steunverklaring De omgezwaaide CDA-twijfelaar Netjes liet in een stemverklaring we ten tot zijn definitieve oordeel te zijn gekomen omdat de huidige bepalingen niet meer functioneren. Hij hoopte dat deze wet de basis zou worden voor een ommekeer in liet normbesef in de toe komst. Slechts na een „intens en moei lijk beraad" had hij besloten zijn stem niet aan het wetsontwerp te onthou den. 8 genoegdoening Opmerkingen ln de Oostburgse com missie voor de financiën zijn de visse rijvereniging 'Ons Belang' in Breskens in het verkeerde keelgat geschoten. Tijdens die vergadering repten enkele commissieleden over 'ontduiking van de vismijn', 'malafide praktijken' en 'de noodzaak van een sluitend contro lesysteem' In een brief op poten aan b en w van Oostburg eist 'Ons Belang' genoegdoening en dreigt met een boy cot van de mijn. matiging Voor een herstel van de Nederlandse economie is er gedurende een reeks van jaren een beleid van matiging van de arbeidskosten nodig Dat schrijft dr J Zijlstra. president van de Neder- landsche Bank. in het jaarverslag van deze instelling Het scheppen van werkgelegenheid ln de collectieve sec- tor wjjst Zijlstra van de hand. PAGINA 13 lawaai De geluidseisen voor bussen en vrachtwagens zullen in de toekomst strenger worden Uit een onderzoek is gebleken dat de helft van alle mensen hinder van het wegverkeer heeft, van wie 20 procent ln ernstige mate. hooraantasting is dikwijls het gevolg hiervan. Ook bestaat er een verband tussen verkeerslawaai en een aantal ziektenl record De uit Terneuzen afkomstige Luc van Laere mag zich sinds zaterda 'mede- eigenaar' van het Zeeuwse record hoogspringen noemen. In Terneuzen wipte hij het afgelopen weekeinde - zonder enige serieuze training - over twee meter. 'Ik zie het niet zitten om elke dag twee of drie uur bezig te zijn. Ik doe het voor mijn plezier' PAGINA 17 kleur Het bezit van een kleurentelevisie is in Nederland de afgelopen vijf jaar meer dan verdubbeld. Momenteel heeft ruim driekwart van de bevolking een 'kleurenbak'. Uit het NOS-onderzoek blijkt verder dat drie procent van de Nederlanders nog steeds geen televj- sietoestel in huls heeft. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3, 11 en 13. Sport: 14. Radio en televisie: 17. Financiën: 19. Mevrouw Hedy dAncona i PvdAnoem de het voorstel een slechte wet. Vooral het ontbreken van een duidelijke zede lijke norm was voor haar fractie reden het ontwerp af te wijzen. De algemene MIDDELBURG - DEN HAAG - De Ne derlandse Volksunie (NVU) mag in Zeeland niet meedoen aan de verkie zingen voor de tweede kamer op 26 mei. De geschillcnkamer van gedepu teerde staten (onder voorzitterschap van commissaris der koningin dr C. Boertien) verklaarde dinsdagmiddag na een hoorzitting in het provinciehuis in Middelburg de beroepen, die door verschillende individuele kiezers te gen deelname van de NVU waren inge steld, gegrond. De NVU mag ook in de provincies Noord- en Zuid-Holland en Drenthe niet meedoen. De Centrum- (Slot zie pagina 9 kolom 21 norm. die volgens minister De Ruiter wel aanwezig was inamelijk de noodsi tuatie waarin de vrouw verkeert i w as volgens haar te weinig zeggend WD-fractieleider Zoutendijk herhaal de dat een deel van zijn fractie het wets ontwerp te ver vond gaan. en een ander deel het te beperkend vond Daarnaast vreesde hij het ontstaan van rechtson gelijkheid omdat de wet in verschillen de delen van het land mogelijk anders zou kunnen worden uitgelegd Doorslaggevend voor het besluit toch voor te gaan stemmen was echter de overweging dat dit wetsontwerp ver moedelijk het minst slechte was dat nu haalbaar is ..Wij hebben een voorkeur voor een wettelijke regeling, want an ders ontstaat de dreiging dat ook ande re bestaande wetten niet langer worden nageleefd." zei hij. In de nieuwe wet staat centraal dat de vrouw, die in nood verkeert vanwege haar zwangerschap, geholpen dient te worden Een abortus mag echter pas plaatsvinden indien dat onontkoom baar is Vandaar dat vrouw en arts sa men dienen te beslissen, maar ieder vanuit de eigen verantwoordelijkheid. Ook ouders tin geval van een minderja rig meisje i of echtgenoot kunnen bij het nemen van het besluit betrokken wor den. Daarnaast begint een vijfdaagse wacht termijn voor de vrouw, die een abortus wil. op het moment dat zij haar huisarts of een andere verwijzend geneesheer benadert Deze periode dient ertoe om voor de vrouw een laatste heroverwe ging mogelijk te maken Verder moeten abortusklinieken een vergunning aanvragen, en dienen zij verbonden te zijn met een ziekenhuis. Abortus blijft strafbaar volgens de be palingen van het wetboek van straf recht. tenzij deze regels in acht zijn ge- Veto-recht De „dissidente" CDA'er Eijsink ver klaarde, mede namens fractiegenoot De Vries, dat de wet te weinig rekening houdt met het recht op bescherming van ongeboren leven Daarnaast bleef hij van mening dat de man. als mede verantwoordelijke voor de opvoeding van het kind. ook een veto-recht moest hebben bij het besluit abortus te ple gen Eijsink verwierp verder het compro- 'Van onze redactie volksgezondheidi DEN HAAG - De rijksrecherche houdt zich bezig met een onderzoek naar mo gelijke corruptie bij bouwprojekten in de gezondheidszorg. De namen van oud-minister prof. dr. G.M.J. Veld kamp en van secretaris A.J.M. van Dam van het College voor Ziekenhuis voorzieningen worden in dit verband genoemd. De laatste zou smeergeld hebben aangenomen om bouwbedrij ven te bevoordelen bij opdrachten. De betrokkenen ontkennen echter. Het ministerie van volksgezondheid be vestigde dinsdagavond het bestaan van dit. onderzoek waarmee de rijksre cherche onder leiding van commissaris DEN HAAG - Pater Koopmans was dinsdagochtend vrijwel de enige, die ontsnapte aan het kordon dat duizend vrouwen en een enkele man rond de gebouwen van Eerste en Tweede Ka mer hadden gelegd. Hij had zich al voor acht uur op het Binnenhof met enkele tientallen medestanders rond een wit kruis geposteerd en kon zo bid dend protesteren tegen behandeling van het wetsontwerp abortus door de Eerste Kamer. Tweede Kamervoorzitter Dick Dol man. vroeg aangekomen, bleef net als het personeel verbijsterd buiten staan wachten tot de politie in actie zou ko- (Slot zie pagina 11 kolom 5) G Peeters al enkele maanden aan de gang is. Ook een ambtenaar van hel mi nisterie zou bij de zaak ziin betrokken. Gezegd werd dat de rijksrecherche over de affaire in contact staat met dr P Siderius, secretaris-generaal van het ministerie. Het onderzoek is nog met afgerond. Het onderzoek is ingesteld omdat het vermoeden rees dat de ambtenaar, ver bonden aan de afdeling planning en bouw van het ministerie, niet correct handelde Hjj zou ten minste ln één ge val er bij de directie van een ziekenhuis op hebben aangedrongen een projekt direct aan bepaalde bouwers op te dra gen in plaats van de gebruikelijke me thode (inschrijving) te volgen. Spoed Deze ambtenaar zou daarbij hebben ge zegd. dat als zijn advies werd opgevolgd de bouwplannen spoedig zouden woi - den goedgekeurd. By het onderzoek re zen twijfels over de gedragingen van de secretaris van het College voor Zieken huisvoorzieningen. Deze instantie advi seert de overheid over alle bouwplan nen die in de gezondheidszorg bestaan en heeft dus een invloedrijke stem bij de ilangei weg naar goedkeuring. De CVZ-secretaris onderhoudt goede relaties met de directeur van een bouw bedrijf uit Venray. Met name dit bedrijf zou by bepaalde gelegenheden door de bewuste ambtenaar van volksgezond heid zijn aanbevolen voor het uitvoeren van projekten. Deze directeur zou ook een goede vriend zijn van de oud-minis- ter. Zwart Zij kenden elkaar uit de tijd dat Veld kamp (na zijn ministerschap, dat van 1971 tot 1967 duurdei president-com missaris was van een groep bouwbedrij ven, waar de huidige directeur toen werkzaam was Hét vermoeden is gere zen. dat de oud-minister zich zwart zou hebben laten betalen voor bemiddeling bij opdrachten. Van Dam. die ook direc teur van het bureau van het College voor Ziekenhuisvoorzieningen is. zou geld hebben ontvangen omdat hij bouwbedrijven orders toespeelde Behalve geld zouden de betrokkenen (Slot zie pagina 11 kolom 1) GEEN BESL UIT A CCIJNS BTW De politie heefl met harde hand een einde gemaakt aan de blokkade van liet Haagse HinnehoJ' door vrouwen van actiegroep Wij Vrouwen Eisen. Zij demonstreerden legen de nieuwe abortuswet die gisteren door de Eerste Kamer aanvaard tVan onze parlementaire redact te DEN HAAG - Het financieringstekort van het rijk dreigt gigantische vormen te gaan aannemen. In hel eerste kwar taal van dit jaar kwam het rijk 7.2 pro eent te kort. maar liefst 1.8 procent meer dan eind 1980 en ruim 3 procent meer dan in de Miljoenennota was ge raamd. Door de in maart bekendgemaakte be zuinigingen kan dit cijfer gunstiger uit vallen. maai" ook dan zullen nieuwe be zuinigingen nodig zijn om verder onheil te voorkomen De ministeries moeten daartoe 547 miljoen gulden bezuinigen, waarvan al 315 miljoen gulden op hun begroting is gekort. Er blijft dan nog 232 miljoen te bezuinigen over. Besluiten daarover zullen pas in juni vallen. Of de regering de benzine- en dieselo- heaccijns zal verhogen of zal kiezen voor een hoger btw-tarief om extra geld binnen te krijgen is nog niet beslist. Deze nieuwe, verontrustende cijfers staan in de eerste Voorjaarsnota, het tussentijdse begrotingsoverzicht, dat minister mr A van der Steel financiën i dinsdag heeft aangeboden aan de Tweede Kamer. De tweede Voorjaars nota, met die extra ombuigingen, krijgt de Kamer in juni. Zonder nieuwe bezuinigingen zal het te- (Slot zie pagina 11 kolom 2) DEN HAAG - Als een scheidsrechter die niet altijd ziet wat er achter zijn rug gebeurt en best begrip heeft voor een regering in degradatiegevaar, heeft de president van de Nederland- sche Bank zijn oordeel over dc econo- misch-financiéle situatie gegeven. Zo reageerde de Tweede-kamerfractie van de PvdA gisteren op de sombere bespiegelingen van dr. Zijlstra in het laatste jaarverslag waarvoor hij bij de bank verantwoordelijk is. Maar. zegt de fractie, „aan het degradatievoetbal moet een einde worden gemaakt." Zijlstra noemt dé voorstellen voor ai- beidstijdverkortmg zoals die aan de or de zijn catastrofaal voor de economie en een zekere weg naar nationale verar ming Ook het scheppen van extra werkgelegenheid in de collectieve sec tor wijst hij af. De last van de collectieve sector op de marktsector moet worden verlicht. Arbeidstijuw....v*., zeer geleidelijk worden ingevoerd en ge paard gaan aan loonverlaging. De PvdA vindt de recepten die Zijlstra aanbeveelt uiterst eenzijdig. Zij bieden volgens de socialisten geen uitzicht op een gelijkwaardig werkgelegenheidsbe leid. „Integendeel, als eindbeeld res teert. dat we erin moeten berusten dat werkloosheid de komende jaren sterk verder oploopt en pas tegen het einde van de jaren '80 een keer ten goede zou kunnen worden bereikt Dat is voor de PvdA een onaanvaardbaar perspec tief. In de kring van de werkgevers- en werk nemersorganisaties blijken dé opmer kingen van de president van de Neder- landsche Bank alleen bij de FNV op ernstige bezwaren te stuiten Fors be zuinigen op de overheidsuitgaven en loonmatiging zijn volgens de FNV een te simpel en te eenzijdig recept „Het zou ten koste gaan van nog meer werk lozen." Eens met Zijlstra Hel CNV zegt de zorgen van dr. Zijlstra te delen en het met hem eens te zijn dat er meer geinvesteerd moet worden en de tekorten bij de overheid moeten worden beperkt. Het verbond betreurt het echter dat de bankpresident niet aangeeft hoe deze doelstellingen kun nen worden bereikt. Dé Vakcentrale voor Middelbaaren Ho ger Personeel »MHPi zegt zich ook te kunnen vinden in de beschouwing van Zijlstra Zij vindt echter dat de bank president er juist goed aan heeft gedaan niet aan te geven hoe het financierings tekort van de overheid omlaag moet worden gebracht Daar zijn regering en parlement voor De werkgeversorganisaties VNO en NCW zien in het jaarverslag van de Ne- derlandsche Bank een ondersleuning van hun opvattingen over de ontwikke lingen in de Nederlandse economie. Het NCW constateert dat de toon van het jaarverslag harder is geworden Het verbond hennnert er dan ook aan dat het de politici al meermalen heeft voor gehouden dat er minstens twee kabi netsperioden nodig zijn om orde op za ken te stellen en dat het niet aangaat de waarschuwingen van de bank systema tisch in de wind te slaan Het VNO stelt voorop dat de overheid orde op zaken moet stellen op het punt van haar eigen financien De tering zal weer naai' de nering moeten worden ge zet. anders zal de vrees van de bankpre sident worden bew aarheid dat ons land straks onvoldoende zal weten te profi teren van een herstel van de internatio nale conjunctuur Het afgludingspro- ces zou dan onverminderd voortgaan Zie.ook pagina 3. Orakel Zijlstra ontnuchterde V' V o^ i Van onze redactie economiei DEN HAAG - De huishoudens met een echt minimum-inkomen zullen eind dit jaar een eenmalige extra uitkering' ontvangen. Op korte termijn is het ech ter niet mogelijk maatregelen en voor zieningen te treffen voor een te voeren structureel beleid gericht op inkomen safhankelijke eenheden die uitslui tend een minimum-inkomen hebben. Dergelijke maatregelen en voorzienin gen eisen een grondige studie en ma ken onderdeel uit van een door de mi nister-president aangekondigde stu die over een herziening van het stelsel van de sociale zekerheid. Dit schrijft staatssecretaris Lou de Graaf van Sociale Zaken namens het kabinet aan de Tweede Kamer Bij het innemen van dit standpunt heelt het kabinet zich laten leiden door een amb telijke studie over de echte minima De werkgroep meent dat het vraagstuk van de echte minima niet los mag wor den gezien van het algemene inkomens beleid. chter barre cijfers over de stand van zaken in onze nationale economie anno 1980 heeft de president van de Nederiandsche Bank, dr Jelie Zijlstra. waarschu wingen laten horen en verwijten ge maakt aan iedereen die ze zich wil aan trekken. Het was de laatste keer na veertien jaar bij verschijning van het jaarverslag met Ingang van 1 januari 1982 wordt zijn stoel ingenomen door oud-minister Duisenberg De toonzet- t ing van zijn verhaal was bij dit afscheid op hel grimmige af. Zijn messcherpe ontledingen en onbarmhartige conclu sies over wat er met onze economie gaande is zijn nog niet vooi een fractie terug te vinden in de boodschappen waarmee in deze dagen lijsttrekkers van politieke partijen op pad gaan ..Be zorgd en beschaamd moeten wij ons af vragen hoe het zover kon komen. De achteruitgang van de internationale conjunctuur, die midden 1980 duidelijk zichtbaar werd. speelt uiteraard een niet onbelangrijke rol Maar er is natio naal al jaren economisch en financieel een proces van verzieking aan de gang. aal onze problemen veel beklemmen der doet zijn dan op zichzelf zou voort vloeien uitdie internationale achteruit gang en dat bij een herleving van die internationale conjunctuur een herstel hier te lande ten zeerste zal bemoeilij ken en daardoor vertragen De banbliksems van Zijlstra naar ae verantwoordelijken in de Neder landse samenleving die in 1980 te wei nig hebben gedaan om het economisch tij - voor zover dat nationaal in eigen vermogen lag - te keren, zijn met mals. Volgens de hardhandig cijferende en rechtuit kritiserende bankpresident zal alleen snel en drastisch ingevoerde loonmatiging een kans op economische verbetering brengen En die matiging moet dan langdurig en consequent wor den volgehouden. Zijlstra ziet weinig heil in experimenten, die juist de laat ste tijd meer en meer aanhang krijgen zoals arbeidsduurverkorting. Zeker als ze in de slag tegen de werkloosheid snel en abrupt zou worden ingevoerd voor ziet hij grote ongelukken Hij gebruikt in dat verband termen als 'een catastro fe' en 'een zekere weg naar nationale verarming'. Alles bii elkaar nogal ver nietigende beoordelingenvan het kabi netsbeleid in het afgelopen jaar en de tot. nu toe gestrande pogingen om de zaken grondig aan te pakken Het effect van de 'preek van Zijlstra' zal opnieuw zijn dat iedereen deze onafiiankelijke stem van ons financiële geweten eigen lijk gelijk moet geven. En dat, is natuur lijk ook dit keer bij de verschijning van het Jaarverslag over 1980 van de Neder iandsche Bank weer gebeurd. Alleen is de werkelijkheid van de dag dat hij te gelijk als een orakel wordt beschouwd, waaraan dezelfde instemmende ja knikkers ieder op hun eigen terrein maar zeer beperkt gehoor geven De president van de centrale bank heeft een positie van waaruit hij - zonder re kening te hoeven houden met een lasti ge achterban - dc onverbloemde waar heid kan zeggen Wie weet. gaat er op een goed moment toch een ontnuchte rende werking uit van het orakel dat jaarlijks spreekt Abortusvraagstuk nu afgevoerd Met de kleinst mogelijke meerder heid die men zich denken kan (33 tegen 37 stemmen i heelt de eerste ka mer dan gisteravond toch uiteindelijk het abortuswetsontwerp GinjaarDe Ruiter van het CDA-WD-kabinet geaccepteerd Bepaald geen fraai resul taat dat in alle opzichten de tekortko mingen en aarzelingen van de nu wette lijke regeling voor zwangerschapson derbreking illustreert Tot op het laat ste moment dreigde het in de senaat dezelfde kant op ie gaan als de vorige keer. toen de VVD de zaak liet struike len. Zeven wetsontwerpensinds 1970 in het parlement aanhangig, hebben het niet gehaald. Het nu voorliggende acht ste probeersel is er met erg veel moeite doorheen gesleept Toch moet het als een (misschien tijdelijkei opluchting worden beschouwd dat de arbortuspro- blematiek. die steeds iedere kabinets formatie zwaar heeft beïnvloed, nu kan worden afgevoerd Hoe emotioneel er steeds opnieuw bij discussies over een wettelijke regeling op dit punt werd ge reageerd werd gisteren nog eens haar scherp duidelijk bij de onverkwikkelij ke ongeregeldheden op het Binnenhof in Den Haag Er is nu in ieder geval de verwachting dat dergelijke tonelen, die op zichzelf niets aan het afwegingspro ces in dit soort gevoelige zaken bijdra gen. voorlopig achterwege kunnen blij ven. vdM Paus in 1982 naar Groot-Brittannië LONDEN (APA RTR) - Paus Jo hannes Paulus dc tweede zal vol gend jaar. naar verwacht wordt van 28 mei tot 2 juni, Groot-Brit tannië bezoeken. Volgens een verklaring van de r.k. bisschoppenconferentie van Enge land en Wales zal het voornamelijk een pastoraal bezoek zijn Maar het zou oecumenische betekenis heb ben die vooral gesymboliseerd wordt door een bezoek aan Canter bury en ontmoetingen met andere kerkelijke leiders

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1