PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Giscard en Mitterand naar de tweede ronde Verrassend verlies voor CDA TOESTAND HONGERSTAKER SANDS IS ZEER KRITIEK Fordfabriek in Amsterdam bezet CHIRAC VERLIEST IN VERKIEZINGEN Gastanker in brand op Noordzee Grote demonstratie in Belfast Tenminste 17 verkeersdoden ENQUETE: PVDA - MIN 9 ZETELS TOCH GROOTSTE 224e jaargang no. 98 (laandag 27 april 1981 Veel bewolking Veel bewolking en nu en dan regen. Hiddagtemperatuur ongeveer 10 gra den Matige wind uit uiteenlopende Een tennisuitnistlng van Zenatraaport, tilt elke tennlaaer er ver boven uit! tv an onze corresponaenti PARIJS - President Giscard d'Estaing en socialistenleider Francois Mitterrand zijn uit de eerste itembusronde voor de Franse presidentsverkiezingen als de enig overgebleven kandidaten te roorschijn gekomen. nde eerste ronde van afgelopen zondag vielen acht kandidaten af, onder wie de gaullistenleider lacques Chirac en de communistenleider Georges Marchais. Tot de belangrijkste gebeurtenissen lan de verkiezingsuitslag wordt de enorme teruggang van de communisten gerekend, die met 16 irocent van de uitgebrachte stemmen slechter uit de bus kwamen dan ooit sinds de Tweede (fereldoorlog. Op 10 mei zullen de Fransen uitmaken wie de volgende president van de republiek tal zijn. de tweede ronde de gunst van de ecolo gen zullen proberen te winnen. president Giscard d'Estaing verenigde i8,5 van de stemmen op zijn naam. de ocialistenleider Mitterrand 25.4 Gaul- tstenleider Chirac verwief er 17.8 en fommunistenleider Marchais 16,1. De le uitslag, vergeleken met die ter gele- ;enheld van de presidentsverkiezingen ii 1974. houdt in dat de regeringsmeer derheid van Giscard-aanhangers en paifllisten daalde van 50.9 tot 49,3 pro tent. De linkse oppositie ging vooruit ran 45,9 tot 46,8 procent, e commentatoren waren het er zon avond over eens dat de marge tus- de beide eindkandidaten buitenge in gering zal zijn. Zeven jaar gelc- i won Giscard d'Estaing met niet rerdan ruim 400.000stemmen van de rialistenleider Mitterrand, de verkiezingsuitslag van zondag- >nd is duidelijk gebleken dat de klei- i partijen veel stemmen hebben verlo- aan de beide belangrijkste kandida- Alleen milieubeschermer Lalonde Ide de 3.8 procent. Het is buiten kijf leiders van de twee grote groepe- de komende veertien dagen voor I abortus I In de eerste kamerfracties van zowel I CDA en WD lijken enkele senatoren I :uet bereid liet abortuswelsontwerp te steunen Hel ls zeer twijfelachtig ge worden cf hel wetsontwerp de eerste kamer wel zal passeren omdat nel als in de tweede kamer de regering de vrij wel voltallige steun van de eigen frac- I ties nodig heefr De politieke leiders wilden zich zondag avond nog niet uitlaten over de tactiek die gevolgd zal worden met het oog op de tweede ronde. Verwacht moet wor den dat de gaullisten van Jacques Chi rac. benevens de geringe aanhang van oud-premier Michel Debré en ten slotte de supporters van de geduchte mada me Marie-France Garaud - eens de raadgeefster van president Pompidou - I obstakel FC Twente heeft het AZ'67 lastig ge maakt De Alkmaarders konden het Twentse obstakel niet nemen en on danks een aan AZ toegekende penalty bleef het 0-0. kampioen Breskens is in Kloosterzande kam pioen geworden in de vierde klas H Eer. 1-1 gelijkspel tegen Hontemsse kon niet meer deren Concurrent Rta verloor met 2-1 in Koewacht korfbal Dc Zeeuwse korfbalploegen behaal den vrijwel uitsluitend goede resulta ten Tjobagaat naar een tweedejaar in de promotieklas Animo is door een winst op Kinderdijk uit de directe de- gtaduliezorgen. TOP is een stap dich ter bij de titel cn ook Stormvogels blijft In de slag om het kampioen schap Alleen Swift viel uit de toon angst 5591 -be- SSC uit Heerjansdam heeft AZVV vrij wel kansloos weggespeeld De Axe laars die ook in hel verleden een op vallende angsl loonden voor tegen standers met krachtspel voetbalden I begaafder maar kregen vrijwel geen I doelkansen SSC compenseerde de be scheiden klasse met karakter en Inzet en won met 1-0. PAGINA 10 rivalen De voetbalwedstrijd tussen de Wal- cherse rivalen Middelburg en Vlissin- geii is in een 2-2 gelijkspel geëindigd. Middelburg stelde alles in het werk om een plaats in de tweedeTUas te redden De ploeg moet uit de resterende drie wedstrijden vtjf punten halen om ook volgend jaar weer op hetzelfde niveau tegen Vllssingen te kunnen aantreden Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9.10.11.12.13.15 en 16. zich achter de kandidatuur van presi dent Giscard zullen scharen In het oppositiekamp bleef in de nacht van de eerste verkiezingsronde de al maanden kwellende vraag onbeant woord of de verslagen communisten hun aanhang zullen raden op socialis tenleider Mitterrand te stemmen, dan wel aanmoedigen van stemmen af te zien. Uit de uitslag van zondag viel echter op te maken dat heel wat communisten hun stem al op de socialistenleider hebben uitgebracht. Het is deze gang van zaken die voor de politieke toe komst van communistenleider Mar chais desastreuze gevolgen kan heb ben. Voor gaullistenleider Jacques Chirac is de teleurstelling groot. Laatste geruch ten wilden dat hij en niet socialistenlei der Mitterrand tot de tweede ronde zou doordringen. Alle ogen zijn de komende twee weken gericht op het eventuele tv-debat tus sen Giscard en Mitterrand. Zeven jaar geleden kwam Giscard duidelijk als de overwinnaar van zo n confrontatie uit de bus. Het is een publiek geheim dat Francois Mitterrand ook ditmaal zeer tegen een rechtstreeks debat met de huidige president opziet Terwijl de onderhandelingen over het ondernemen al begonnen zijn. eisen de socialisten dat de beide kandidaten staande met elkaar zullen debatteren, en dat er na afloop geen opinieonder zoek mag worden gepubliceerd over de indruk die het debat heelt gemaakt. Naar geruchten willen streeft presi dent Giscard naar twee tv-debatten met zijn socialistische opposant. Hetis zeker niet uitgesloten dat de einduit slag op 10 mei aanzienlijk door de af loop van deze confrontatie zal worden bepaald. ROTTERDAM - Op de Nederlandse gastanker Prins Maurits is zondagochtend rond negen uur door een car terexplosie brand ontstaan in de machinekamer. Hel drie weken oude, 2300 ton metende schip bevond zich op dat moment ter hoogte van het lichtschip Texel. Ondanks de uitgebreide blusmiddelen aan boord slaag de men er niet in de brand te bedwingen Tegen half tien werci assistentie gevraagd aan Wijsmuller m IJmuiden die daarop de sleper Gelderland naar het brandende "schip dirigeerde Een helikopter van de Marine Lucht vaart Dienst haalde intussen twee bij de explosie ge wond geraakte bemanningsleden van boord. Het twee tal. de kok met lichte verwondingen en de machinist met ernstige brandwonden, werden overgevlogen naar het Brandwondencentrum van het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk. Rond half een zondagmiddag begon de Gelderland met blussen. Nadat de brand aanvankelijk leek bedwongen, laaide deze in de loop van zondagmiddag weer op. Het blusmateriaal van de Gelderland was echter opge raakt. Rond zeven uur zondagavond kreeg dc Gelder land assistentie van Wijsmuller-sleper Nestor met aan boord extra blusmateriaal. Rond acht uur 's avonds slaagde men erin het vuur definitief te bedwingen. De tanker, onderweg van Bremen naar Terneuzen. bleek door de achtergebleven 70 ton propyleengas zo gevaar lijk dat de kapitein s middags beslodt de bemanning van boord te laten halen. Een helikopter haalde vierman van boord en de resterende zeven bemanningsleden, waaronder de kapitein, stapten over op de reddingboot Prins Hendrik De Prins Maurits, eigendom van de Rotterdamse rede rij Anthony Veder, is zondagnacht onder begeleiding van het oliebestrijdingsvaartuig van Rijkswaterstaat, de Smal Agt, naar Hoek van Holland gesleept. Door het gemeentelijk havenbedrijf van Rotterdam aangewezen deskundigen zullen vandaag bepalen of de tanker/on- der gevaar de Nieuwe Waterweg op kan varen. Is dit het geval, dan zal de tanker rond tien uur maandagochtend worden afgemeerd bij Verolme Tank Cleaning in Ro zenburg. (Van ome verslaggeefster BELFAST - Uit protest tegen de behandeling die Bobby Sands. IRA-gevangene en lid van hel Britse Lagerhuis, en de andere drie hongerstakers in de Maze-gevangenis krijgen van de Engelse autoriteiten liepen zondag in Belfast ruim 25.000 mensen mee in een demonstratie. Mitterand in de slag De betoging, een der grootste van de afgelopen tien jaar. verliep rustig. De demonstranten hielden rekening met de spoedige dood van Sands. Er vindt geen officieel overleg meer plaats over hoe zijn leven nog gered kan worden De sprekers, onder wie het vroegere La gerhuislid Bernadette McAIiskey, lie ten er geen twijfel over bestaan hoe ze dachten over de vijf eisen van de hon gerstakers. Deze komen neer op de sta- Akkoord ontwerp arbeidswet in Polen W ARSCHAl l PI.RTR) - Na zes maan den van onderhandelingen zijn verte genwoordigers van de vakbonden en de Poolse regering het eens geworden over het ontwerp voor een nieuwe ar beidswet waarin de veranderingen sinds de grote stakingsakties van vori ge zomer en de opkomst van een onaf hankelijke vakbeweging worden weerspiegeld. Het ontwerp dat is opgesteld door een delegatie van de onafhankelijke vak bond Solidariteit' onder 'leiding van Lech Walesa, een parlementscommis sie en vertegenwoordigers van profes sionele bonden voortgekomen uit de niet meer functionerende staatsvak- bonden zal nu naar de staatsraad wor den gezonden en w orden gepubliceerd voor een openbare discussie In kringen van Solidariteit werd dc uitkomst van de tweedaagse vergade ring van dit weekeinde 'positief ge noemd. tus van politieke gevangene „De vijf eisen die we stellen aan de Britse rege ring zijn juist en rechtvaardig De eisen zullen lngewillig worden, zoals we op den.duur ook „one man. one vote" kre gen". De Europese mensenrechtencommis sie kreeg zaterdag geen toestemming Sands te bezoeken, omdat de Britse au toriteiten niet wilden voldoen aan Sands' verzoek drie Ierse republikei nen als getuigen het gesprek te laten bijwonen. De zuster van Sands, Mar- cella, had om de interventie van de commissie gevraagd. Later zei Sands in een verklaring dat zijn zuster „misleid" was door de Ierse premier Haugheydie haar had doen ge loven dat door de commissie te laten bemiddelen de kans aanwezig was dat de Britse regering tegemoet zou kun nen komen aan de eisen van de politie ke gevangenen. „Alleen de Britse rege ring heeft de mogelijkheid om te bemid delen". aldus Sands. ..en wanneer zij die niet gebruikt, gaat de hongerstaking door". Sands, die maandag aan de 58e dag van zijn hongerstaking begint, is volgens Een korte, hevige binnenbrand die zaterdagochtend in een woning in de Haagse Oranjenvierstraat heeft ge woed. heeft aan de bewoonster, een be jaarde invalide vrouw, het leiden ge kost Volgens de politie is de vrouw ver moedelijk door verslikking om hel le ven gekomen. De brandweer ivas het vuur binnen een half uur meester De schade aan het pand is beperkt geble ven De oorzaak van de brand nas gis teravond nog niet bekend. zijn familie „uiterst zwak". Hij kan zijn hoofd en handen nauwelijks meer optillen en draagt banden om zijn elle bogen om te voorkomen dat zijn botten door het vlees heen steken. De gevan genisartsen hebben Sands' familie zon dagmiddag gevraagd constant bereik baar te zijn. AMSTERDAM - Var.af twee uur vanmorgen vroeg is het bedrijf van Ford in Amsterdam bezet door werknemers. De actie, waarmee men protesteert tegen de vrijdag onverwacht door dc directie aangekondigde sluiting en het daaruit voortvloeiende ontslag van 1325 werknemers, wordt gevoerd onder verantwoor delijkheid van dc ondernemingsraad en de Industriebond FNV. De directie van Ford Nederland NV deed vrijdag het voorstel de fabriek in de loop van dit jaar te sluiten De ondernemingsraad zou zich binnen zes weken daarover moeten uitspreken Het voornemen tot sluiting is volgens de directie gebaseerd op de gigantische verliezen die het bedrijf nu lijdt Onderzoeken naar alternatieve produktiemogelijkheden zouden negatief zijn uitgevallen DEN HAAG lANPl - Voor zover gister avond laat bekend zijn het afgelopen weekeinde - zaterdag en zondag zeven tien mensen door verkeersongevallen om het leven gekomen. Twee ongeval len eisten meer dan één dode. Vijf per sonen kwamen om het leven bij onge vallen op spoorwegovergangen. Een ongeval op een onbewaakte over weg in de buurt van Buitenpost kostte zondag vier personen uit een gezin uit het Friese Kollum de dood Man. vrouw en twee kinderen zaten in een auto die onder de trein Leeuwarden-Groningen raakte. Drie personen uit een gezin uit Capelle aan de IJssel - moeder en twee kinderen - verloren het leven bij een botsing tussen een auto en een op de verkeerde weghelft terechtgekomen vrachtauto, zaterdagmiddag bij Lek- kerkerk. In vijf gevallen was sprake van een auto die tegen een langs de weg staande boom reed Tweemaal botsten twee auto's tegen elkaar Een fietser verloor het leven. i Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - PvdA én CDA lijken de grote verliezers te gaan worden van de kiezersgunst. Een maand voor de ver kiezingen staan deze twee partijen in de NlPO-opiniepeiling op 9. respectie velijk 7 zetels verlies ten opzichte van het stembusresultaat van mei 1977. Ondanks het verlies van de PvdA ivan 53 naar 44 zetelsi komt een linkse meer derheid in zicht PvdA. D'66 PPR. PSP (die fors wint) en CPN zouden als er nu verkiezingen waren 78 zetels halen* CDA en WD samen komen niet verder dan 68 Toch herstelt ook de VVD zich opmer kelijk Na bijna twee jaar op 6 tot 8 ze tels verlies gestaan te hebben, bereik ten de liberalen in april weer bijna hun huidige parlementaire niveau 26 zetels cnu 281 D 66 blijft met 23 zetels (nu 8 Iets op de VVD achter Dit blijkt uit het NIPO-Rooie Haan - kiezingsonderzoek waarvan de VARA zaterdag de resultaten bekend maakte. Vooral het verlies voor het CDA is ver rassend. omdat de christendemocra ten het laatste jaar duidelijk de groot ste partij waren. Met 42 zetels liggen zij nu echter 2 zetels achter op dc PvdA. Het CDA is sinds maart ongeveer 3 pro cent in aanhang gezakt, dat is na het bekend worden van de laatste bezumi gingsmaatregelen van het kabinet-Van Agt Het CDA doet het slecht bij de jon geren. wint er ook geen nieuwe kiezers bij en ziet zelfs voor het eerst in lange tijd weer kiezers naar de PvdA overlo pen" De WD wint langzaam het verloren terrein terug Vooral mensen die vroe ger WD stemden maar dat de laatste jaren niet meer zeiden te zullen doen. keren weer naar de liberalen terug Maar ook de PvdA heeft de neergaande lijn stopgezet, al is van winst nog geen sprake Verrassend is ook het lichte herstel van D 66, dat in febmari leek te gaan terug zakken Maar D'66 w int minder kiezers van PvdA en WD dan voorheen Wel hebben de Democraten hun grootste aanhang onder de jonge kiezers Daar zijn zij de grootste partij Forse winst is er voor CPN cn PSP De communisten zouden nu 4 zetels kun nen halen (is 2». dc PSP zou zelfs naar 5 gaan (is ééni. De PPR zakt een zetel naar 2 Inmiddels lijken de kansen voor DS'70 op terugkeer in de Kamer weer iets groter te worden, maar ver liest hel GPV. De SGP blijft op 3 zetels staan cn de Boerenpartij verdwijnt. Afghanen vluchten met helicopter ISLAMABAD tRTR.UPh De Af ghaanse bemanning va n een Russi sche helikopter van het type MIS is zondag met haar toestal naar Pa kistan gevlucht en heeft daar asiel gevraagd De driekoppige bemanning landde op de luchthaven van Quetta. de hoofdstad van de Pakistaanse pro vincie Baljoetsjistan De drie mili tairen werden door de autoriteiten aldaar in hechtenis genomen. Eerder deze maand vluchtte een Afghaanse soldaat met een tank van Russische makelij over de Af ghaanse grens naar baloetsjistan. waar ook hij om asiel vroeg. De re gering in Kaboel verzocht daarna om de teruggave van de tank. die echter nog steeds wordt vastgehou den door Pakistan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1