PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ford Amsterdam wil autofabriek sluiten Reagan heft graanembargo op i Autorijden Goedkoper 'Shduf- VERLIES 1325 BANEN DREIGT 72 Wil Klacht zuster Sands bij mensenrechtencommissie Justitieel beslag boeken van vismijn Vlissingen HANDEL MET RUSLAND KAN WORDEN HERVAT h: Sneeuw of regen Veel bewolking en enige tijd sneeuw o] regen Middagtemperatuur ongeveer 6 graden Tol hard loenemenemde en van zuidoost naar noord draaiende wind. 224e jaargang no. 97 Zaterdag 25 april 1981 ,de groene" AMSTERDAM - De directie van Ford Nederland NV wil de autofabriek in Amsterdam definitief sluiten. Van de 1650 werknemers zullen er in september 1325 worden ontslagen. Voor personeel en vakbond kwam dit besluit vrijdagmiddag totaal onverwacht, omdat de ge sprekken over een mogelijke toekomst voor Ford Amsterdam nog in volle gang zijn. De directie spreekt zelf over een voorstel tot sluiting van de fabriek, waarover de ondernemingsraad zich binnen zes weken moet uitspreken. In dat voorstel maakt de directie echter duidelijk dat onder zoeken naar alternatieve produktiemogelijkheden negatief zijn uitgevallen. „Het is schandalig wat de directie nu beeft gedaan", zegt Henk Vos van de Industriebond FNV in een commentaar op de plannen van de Nederlandse •it ketelbouw Dc Vllsslngse wethouder Adan meldt, dat volgende week een afspraak wordt gemaakt voor een gesprek tussen een vertegenwoordiging van de Vllssingse gemeenteraad en de commissie voor economische zaken van de tweede ka mer. over de conclusies van het ketel- bouw-rapport. PAGINA 3 poten De belangrijkste Russische party- ideoloog Soeslov ls vrijdag naar het schijnt onvcrrichterzake weer uit Po len vertrokken. Achter de schermen zou de Rus een hevige ruzie met de Poolse partijtop hebben gehad. Radio Warschau maakte gisteren bekend, dat het laatste halfjaar een groot aan tal Polen hun lidmaatschap van de communistische partij hebben opge zegd. PAGINA 7 inbraken Met de arrestatie van drie Middelburg se jongemannen heeft de politie een reeks van diefstallen en in braken op gelost. De zaak kwam op woensdag 22 april aan het rollen, toen 's morgens om vyf uur de 16-Jarlge M Z. en de 17- jange R. R. op heterdaad werden be trapt bij een poging tot inbraak bi) glashandel Roeglers in de Brakstraat In Middelburg PAGINA 9 kerncentrale Provinciale staten van Zeeland blijven erbij, dat bij Borssele geen tweede kernenergiecentrale gebouwd mag «•orden. De staten maakten dal vrij dag duidelijk, toen zij van gedachten wisselden over de stelllngname van het dagelijks bestuur van de provincie ten opzichte van een onlangs versche nen hoofdstuk van de nota energiebe leid. rondewinnaar Jo Maas heeft de Ronde van Belgié ge wonnen. De Limburger deed op de laatste dag van de etappekoers een ge slaagde greep naar de macht. Maas ls na Post en Knetemann de derde Ne derlander die de wedstrijd wint. PAGINA 29 export De Nederlandse export is In 1980 dui delijk achter gebleven. De vooruit gangten opzichte van 1979 was slechts 1.4 miljard gulden. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7, 9 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 25 en 27. Radio en televisie: 28. Financiën en economie: 29. Zaterdagkrant: 17, 18, 19. 21 en 23. Ford-directie. „Tijdens het gesprek van vrijdag met de directie over nieuwe le venskansen voor de fabriek wordt er een persbericht verspreid waarin de di rectie de sluiting aankondigt. Dat is vanaf november vorig jaar steeds ge beurd. Het is duidelijk dat de directie vanaf het begin de fabriek dicht heeft willen hebben en daarover geen enkel overleg met de vakbond wenst Ook duidelijk is dat de moederfabriek op sluiting van Ford Amsterdam uit is. De Nederlandse directie bestaan uit stro mannen". Volgens directeur Gerard Laurent van Ford Amsterdam echter is het een ei gen beslissing van de Nederlandse di rectie geweest om de Ford-fabriek in Amsterdarii te sluiten. Noch de moeder maatschappij in Detroit, noch Ford of Europe zouden zich daarmee bemoeid hebben. Het voornemen de fabriek te sluiten, is De twee-jarige Thomas P. de Ruyter uit Leek is vrijdag vlakbij dc ouderlijke woning verdronken in een tuinvijver. Het jongetje was aan het spelen bij de achterburen en is vermoedelijk in de vijver gevallen. Toen men het jongetje vond, was hij al overleden gebaseerd op de gigantische verliezen die de fabriek nu lijdt. Vorig jaar be droeg dat verlies 68 miljoen gulden, dit Oorlogsmisdadiger in Joegoslavië ter dood veroordeeld BELGRADO - Een rechtbank in Joego slavië heeft vrijdag een 58-jarige man ter dood veroordeeld wegens oorlogs misdaden tegen kinderen en vrouwen in 1941. De rechter achtte bewezen dat Hasim Suljlc, die verleden jaar uit West-Duils- land naar zijn geboorteplaats in Joego slavië terugkeerde, een oorlogsmisda diger is. Ooggetuigen verklaarden tij dens het proces dat vief dagen heeft ge duurd, dat Suljic op 22 augustus 1941 - hij was toen 18 jaar - als lid van de fascis tische 'Ulascha' die collaboreerde met de Duitsers deel had genomen aan de marteling van en de moord op 200 vrou wen en kinderen in een bos bij Bosanka Krupa. in het westen van Joegoslavië Suljic erkende dat hij had geholpen de mensen naar het bos te brengen, maar ontkende dat hij iemand had gedood jaar wordt een verlies van 60 miljoen gulden verwacht. Boosdoener is de Transcontinental, een groot type vrachtwagen, dat Ford alleen in Am sterdam produceert. De verkoop van de truck bleef beneden alle verwach ting. De andere produktielljn van de Ford fabriek. de assemblage van de Transit- bestelwagen, was met verliesgevend, maar kon volgens de directie elders in Europa goedkoper geproduceerd wor den. De fabriek werkte al een tijdje op halve kracht De verkoopmaatschappij van Ford Ne derland -blijft bestaan. Het is de bedoe ling dat de gebouwen en terreinen aan de Hemweg in het westelijk havenge bied verkocht worden. Maandagochtend vergadert het perso neel van Ford Amsterdam met onder nemingsraad en vakbond over de te ne men maatregelen. Het is de bedoeling dat tot september normaal wordt doorgewerkt. Volgens de Industrie bond FNV is al met vakbonden in En geland. Duitsland en Belgie afgespro ken dat alle werk dat uit Nederland wordt overgeheveld besmet wordt verklaard. tVan onze correspondent) LONDEN - Vier leden van de Europese commissie voor mensenrechten zullen zo spoedig mogelijk naar Belfast vliegen in een laatste poging het leven van hongerstaker Bobby Sands te redden. De zus van Sands. Marcel- la, had de'commissie om tussenkomst gevraagd. Ze heeft bij de commissie een officiële klacht ingediend op grond van de slechte behandeling die haar broer in de Maze-gevangenis zou ondervinden en de vrijheid van meningsuiting waarin de Britse autoriteiten hem zouden beletten. Marcella Sands zei bijzonder van toe te laten die hem zullen overre- streek te zijn over de vertraging die den zijn hongerstaking stop te zet- het bezoek heeft opgelopen, door- ten. Een lid van de Europese men- dat de toestemming van de Britse senrechtcn-commissie gaf toe dat regering op zich liet wachten. Naar haar mening is haar broer uiterst zwak en op sterven na dood. Het is niet evenmin bekend wan neer de commissie naar Belfast zal afreizen daar door barre weersom standigheden in Noord-Ierland alle vliegvelden gesloten zijn. Volgens de woordvoerder van Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, Danny Morrisson. heeft de Britse regering er alle belang bij alleen die mensen lot Sands bed het zal helpen als Sands van de sta king af zou zien, maar wilde dit punt niet benadrukken. Sands heeft steeds gezegd tot de dood toe te zullen vasten als zijn eisen, waaronder het recht eigen kleding te mogen dragen en geen gevangeniswerk te hoeven doen, niet worden ingewilligd. De Bntse premier Thatcher is geen centime ter geweken van haar standpunt dat het inwilligen van die eisen neerkomt op het toekennen van de politieke-gevangenenstatus. Een bedroefd kijkende Rosaleen Sands, de moeder van de Ierse hongersta ker, na een bezoek aan haar zoon in de gevangenis Conflict Duitse metaal verscherpt BONN' - Het conflict tussen werkge vers en werknemers in de YVestduitse metaalindustrie heeft zich vrijdag nog meer verscherpt. De zogenaamde 'gro te tariefcommissie' van de vakbond IG Metall ging namelijk niet akkoord met het compromis dat de onderhande lingspartners in het district Hessen na uiterst moeizame gesprekken hadden bereikt. Het compromis kwam neer op een loonsverhoging van 4,7 procent plus verbeteringen voor de laagstbe taalden gedurende een looptijd van 13 maanden. De tariefcommissie vond dat te weinig, waarna het hoofdbe stuur van de IG Metall besloot de on derhandelingen in Hessen als mislukt te beschouwen. Eerder was dat al ge beurd voor de districten Noordrijn- Westfalen, Nedersakscn en Noordba- den-Noord-Wurttemberg. De vakbond heeft, echter nog niet beslo ten zijn leden te laten stemmen over het feit of er al dan niet gestaakt moet wor den Volgende week gaan de metaal- werkgevers en -werknemers in het dis- trict Noordbaden-Noord-Wurttemberg immers weer onderhandelen Waarne mers gaan ervan uit dat een negatief resultaat van die onderhandelingen on vermijdelijk een staking tot gevolg heeft. Het Centre Pompidou, het moderne museum in het centrum van Parijs, is flink door roest aangetast. Nog geen vijf jaar na de opening van het uit staal en glas opgetrokken gebouw breiden de roestplekken zich snel uil. waardoor de constructie gevaar kan gaan lopen. De autoriteiten hebben opdracht gege ven de buisconstructie van roest te ont doen en opnieuw in de verf te zetten. RIO DE JANEIRO Huilend maar overgelukkig na zijn aankomst in de Braziliaanse hoofdstad Ronald Biggs en zijn zoontje Mike. De Engelsman kwam 12 uur na zijn vrijlating in Barbados aan in Rio de Janeiro Dc Britse treinrover werd donderdag op Barbados vrijgelaten nadat hei hooggerechtshof op het eiland had bepaald dat Biggs niet aan Engeland kon worden uitgeleverd wegens een procedurefout tijdens de behandeling van hel uitleveringsverzoek ZAAK ZWARTE VISVERKOPEN VLISSINGEN - Wethouder G. J. A. M. Adan, beheerder van de portefeuille voor visserijzaken binnen het gemeen tebestuur van Vlissingen heeft vrijdag verklaard zich niet te kunnen voorstel len. dat de gemeente Vlissingen zich aan onrechtmatige handelingen heeft schuldig gemaakt in de exploitatie van de vismijn. Hij reageerde hiermee op uitlatingen van politie en justitie over de vorderingen in het onderzoek naai de omvangrijke visserijfraude in Zee land. Volgens mededelingen van de po litie heeft het gemeentelijk vismijnbe- drijf met toestemming van b en w van Vlissingen jarenlang heffingen opge legd over partijen vis, die door de vis sers buiten de mijn om en daarmee dus- eigenlijk op illegale wijze rechtstreeks aan de handel werden afgezet. „Ik krijg", aldus de heer Adan. ..het ge voel dal we in het complot betrokken worden. Ik kan me nauwelijks voorstel len dat er gefraudeerd kan zijn Daar voor zijn er te veel controlerende in stanties in touw. De gemeentelijke Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM - Het kabinet zal opnieuw fors het mes zet ten in de uitgaven van de overheid. Hel gaal hierbij om bezuinigingen van in totaal enkele honderden miljoenen guldens. Daarnaast dreigt nog deze zomer een aanvullende bezuinigingsronde nodig te worden. Dit blijkt uit de komende Voorjaarsnota, waarover hel kabi net vrijdag overeenstemming heeft bereikt De nota. die vol gens premier Van Agt „een somber beeld" van de economie zal schetsen, geeft aan op welke posten de afzonderlijke de partementen extra zullen moeten bezuinigen De nota wordt in de loop van de komende week aan de Tweede Kamer gezonden, die er vermoedelijk half mei over zal debatteren De Voorjaarsnota is hetjaarltjks terugkerende eerste, over zicht van de ontwikkeling van de rijksbegroting Tijdens de persconferentie na het wekelijkse kabinetsbe raad merkte premier Van Agt naar aanleiding van de slech te economische situatie vrijdag schertsend op: „Het lijkt WASHINGTON - De Europese Ge meenschap zal Frankrijk alsnog toe stemming geven voor de verkoop van graan aan de Sow jet-Unie. nu presi dent Reagan heeft besloten het Ameri kaanse graanembargo tegen de Russen op te heffen, aldus de Nederlandse mi nister van landbouw, ir. Gerrit Braks, die momenteel een bezoek brengt aan de VS. Braks, voorzitter in dit halfjaar van de EG-landbouwraad, vond de op heffing van het embargo een positiel gebeuren. President Reagan heeft tot opheffing van het embargo besloten om politieke redenen van binnenlandse aard. Bin nenkort moet de volksvertegenwoordi ging de landbouwbegroting gaan be handelen die in het kader vanReagans bezuinigingsprogramma betekent dat een aantal steunmaatregelen voor de landbouw komt te vervallen Teneinde een politieke twist te vermijden moest het embargo verdwijnen ondanks over wegingen op het gebied van de buiten landse politiek. Bovendien loopt op 30 september een overeenkomst met de Russen af. waar bij de VS zieh voor vijfjaar verplicht ten ten minste zes miljoen ton graan tc leveren. Met het embargo in tact idat vanaf januari 1980 heeft bestaan, na de inval in Afghanistan) kan niet overeen akkoord worden onderhandeld Minister Braks onderstreepte dat de wereldgraanprijzen nu vermoedelijk zullen stijgen, maar dal dit voor de EG het financiële voordeel meebrengt min der aan Europese boeren te behoeven uitkeren om hun inkomen te stabilise- In de Verenigde Staten zelf. heeft minis ter van buitenlandse zaken Haig zich vierkant tegen opheffing van het em bargo uitgesproken Senator Charles Mulhias. liberaal republikeins lid van de commissie voor buitenlandse be trekkingen. schreef in een verontruste brief aan Haig dat het toch niet de be doeling van de VS mag zijn beloningen te geven voor het uitblijven van onaan- Noord-Ierland boekhouding staat onder strenge con trole van het bureau voor verificatie van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten Het twintig man tellende opsporings team. dat zich bezig houdt met de kwes tie van de visserijfraude is deze week overgegaan tot het in beslag nemen van de boekhouding van de Vismijn in Vlis singen. Eén persoon werd officieel ver hoord Andere personeelsleden werden als getuige verhoord. Er werden op de vismijn geen aanhoudingen verricht. Het is de verwachting dat ook de ver antwoordelijke wethouder voor visse rijzaken Adan nader over deze kwestie door de politie zai worden gehoord De wethouder toonde zich gisteren (vrij dag) wat verstoord over de wijze waar op politie en justitie waren overgegaan tot het doen van mededelingen aan de pers. zonder over de eerste uitkomsten van het onderzoek tevoren overleg te iSlot zie pagina 2 kolom 5) mij iceds aantrekkelijker om in de oppositie te gaan. Er is geen pret meer aan." In Rotterdam, na afloop van een verkiezingsbijeenkomst, zei premier Van Agt dat het totale tekort het nodig maakt dal de totale rijksbegroting zal worden ..ingedikt Dat betekent dat alle departementen vermoedelijk minder zullen mogen uitgeven, dan zij nog in september vorig jaar dachten Binnen het kabinet leidden de nieuwe bezuinigingen dan ook tot enig gemor van de kant van de ministers Er was enige lawaai over wie wat moet dragen, zei de premier vrij dag na afloop van de ministerraad Maar zijn voorstel van het begin van de week werd uiteindelijk zonder problemen aan vaard. Het beeld dat uit de Voorjaarsnota naar voren komt. is volgens de minister-president zo somber dat een nieuwe bezuinigingsronde in augustus niet uil te sluiten valt. Dat betekent dat hel huidige kabinet, dal dan demissionair zal zijn. toch een dergelijke ingrijpende beslissing zai moeten nemen. vaardbarre handelingen. Hij doelde daarbij op net feit dat de spanning rond Polen lijkt te zijn verminderd. De Europese Gemeenschap, zei minis ter Braks in de Amerikaanse hoofd stad. heeft het Amerikaanse embargo getrouw gevolgd en wacht nu op de hervatting van de handelsbetrekkin gen met de Russen. Braks is onder meer verheugd over de opheffing van het embargo, omdat het toch langs al lerlei wegen werd ontdoken. meer een kwestie van uren dan van dagen, waarin de dood kan worden Pfiéfü verwacht van IRA-honger- pjSg staker Bobby Sands, twee we- ^<7^ ken geleden gekozen tot lid van het Engelse parlement. In Sands' sterven ligt de tragiek besloten van het verdeelde Noordierse volk. Tweederde van de anderhalf miljoen zielen tellende bevolking belijdt de protestantse gods dienst. eenderde is aanhanger van de Rooms-Katholieke Kerk. Het Noord ierse probleem is een religieus vraag stuk de tweederde protestantse meer derheid was en ls niet bereid de katho lieke minderheid een eerlijk en evenre dig deel in het bestuur te geven Toen Engeland in 1922 na een eeuwenlange overheersing de Ieren de door hen zo fel begeerde onafhankelijk schonk - niet dan nadat er een bloedige oorlog aan vooraf was gegaan - spraken zes in meerderheid protestantse counties - het huidige Noord-Ierland. ook wei Ul ster genoemd - zich uit voor Engeland Zij wilden onder geen beding deel uit maken van de rooms-katholieke Repu bliek Ierland. Sindsdien is het blijven rommelen in 'Ulster', met name omdat de katholieke minderheid als een min derwaardig soort mensen werd be schouwd door de protestanten. Extre me katholieken georganiseerd in het ondergrondse Ierse Republikeinse Le ger de IRA. trachten sinds het eind van de jaren zestig met terreur te bereiken, wat in bijna een halve eeuw met praten niet is gelukt. Engeland antwoordde met het zenden van een grote troepen macht en de protestanten riepen eigen para-militaire organisaties in het leven. Tien jaar lang duren de troebelen al weer in Noord-Ierland Het is nog net geen oorlog, maar. zo hebben de ÏRA- leden al voorspeld, als Sands komt te sterven breekt de hel los. De IR A-hongerstakers trachten met hun acties te bereiken, dat zij niet langer als terroristen worden be schouwd. maar de status krijgen van politieke gevangene. Tot nu toe heelt de Engelse regering geweigerd deze IRA-wens in te willigen. Londen weet, dat het daarbij de protestanten in Noord-Ierland aan zijn zijde heeft, even als trouwens de meerderheid van het Engelse Lagerhuis. De vastberaden houding van een handjevol hongersta kers - zij weten zich gedragen door de sympathie van een half miljoen katho lieken - doet het probleem-Noord-Ier- land snel escaleren. Politiek lijken de partijen uitgepraat. Terreur en contra - terreur ontregelen het leven steeds meer. De martelaar Sands is de lont aan het kruitvat. Met zijn dood komt dat onherroepelijk tot ontploffing. Ook al zou Engeland op korte termijn bereid zijn volledig met zijn weinig fraai kolo niale Ierse verleden af te rekenen, dan nog zijn er de ruim een miljoen protes tanten. die eike in de ogen van objectie ve buitenstaanders redelijke oplossing in de weg kunnen en waarschijnlijk ook zullen staan. Alleen als protestanten en katholieken de handen ineen slaan, kan een hernieuwde confrontatie worden vermeden Slechts weinigen geloven daarin. Dim Rijnmond: lastig erfenisje Wiegel Het begint uiterst twijfelachtig te worden of het dit kabinet nog ïukl bij de tweede kamer een wetsontwerp in te dienen lot splitsing van de provin cie Zuid-Holland En daarmee moet dan opnieuw worden vastgesteld dat de hele kwestie van de zogeheten reorgani satie binnenlands bestuur m een perio de van vier jaar eigenlijk geen streep verder is gekomen Alle vergaande plannen voor een gloednieuwe provin cie-indeling van dit land zijn ingeslikt. Alle heilige voornemens om groot scheeps taken over te hevelen van de rijksoverheid naar de provincies, van de provincies naar de gemeenten ide hoog geroemde 'decentralisatie') zijn weer in de kast opgeborgen Het enige waarvoor minister Wiegel van binnen landse zaken zich sterk zou maken izo- als hij steeds opnieuw beloofde i waren de voorbeeldprojecten bestaande int de provincies Twente en Rijnmond. Aldus stelde hij zich voor nog een klein erfenisje van goede wil bij de kabinets formateur na te laten. Erg gesmeerd liep de voorbereiding van dit laatste restant uit een bijzonder ambitieus plan met Eerst was er allerlei geaarzel in de richting van de tweede kamer met een ongewone 'vraagpuntennota', daarna kregen de betrokkenen ige meentebesturen. provincies en dergeiij - kei te weinig tijd om zich een grondig oordeel te vormen over het concept van "s ministers wetsontwerp. Deze week hebben provinciale staten van Zuid-Holland zich vierkant te gen de plannen van Wiegel uitgespro ken om hun grondgebied in tweeen te knippen Bovendien verklaarden zij zich tegenstander van de overheveling van het eiland Goeree-Overilakkee naar Zeeland. En daarmee is de verwar ring compleet rondom het laatste stuk je van de poging om Nederland aan een beter functionerend openbaar bestuur op de drie verschillende niveaus rijk. provincies en gemeenten) te helpen Voor wat betreft de toekomst van Goe ree-Overilakkee zijn de zaken er niet eenvoudiger op geworden Als de raad pleging van de gemeenteraden daar als een doorsnee-opvatting van de bevol king kan worden beschouwd is een meerderheid voor aansluiting van dit zuidelijkste Zuidhollandse eiland bij Zeeland Maar in provinciale staten lig gen de verhoudingen dan plotseling (Slot zie pagina 3 kolom li

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1