PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IChristen-Turken moeten land uit Rotterdamse politie rolt heroïnelijn op Handeling behoud van ketelbouw MARS: ONGEWIJZIGD BELEID STRAATGEVECHTEN IN LONDONDERRY ISRAEL FEL TEGEN VERKOOP VAN RADAR VLIEGTUIGEN AAN SA OEDFS AL ZES ARRESTATIES VERRICHT BEMANNING AANGESPOELD JACHT ZOEK Albeda bepleit innovatiefonds jaargang no. 95 juJ jinderdag 23 april 1981 Tsia fcfde weertype nkele regen-of hagelbuien, maar ook jen toe zon Middaglernperatuur on letter 8 graden. Zwakke tot matige jnd uit noordwest tot noord KEUKENCENTRUM •t HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9. tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST )IS HAAG - De 56 christen-Turken die in de afgelopen dagen ondergedoken in kerkgebouwen in Rijssen en Losser, zullen es land moeten verlaten. Dat geldt ook voor de circa 60 Turkse icfe iristenen die sinds woensdag de aula van de Vrije Universiteit Amsterdam bezet houden. beslissing is door het ministerie van ijille gisteren genomen na een uren fctnd ambtelijk spoedoverleg. Me- Y$ tou»' Haars legde een verzoek van het gelijk steuncomité christenen uit fjrkije om de beslissing uit te stellen «na het onderhoud dat de groep op 28 pnJ met haar zal hebben, naast zich «er. laatssecretaris Haars liet woensdag li de voorlichting van justitie weten ji! haar beleid ten aanzien van de Sy- sii-orthodoxe Turken niet zal veran- tren asielaanvragen worden indivi- jaeel beoordeeld en het aanhoudings- loi Weid zal evenmin worden gewijzigd. i«laatste betekent dat die Turken die i verblijfsvergunning krijgen, met- kunnen worden aangehouden en Kt land uitgezet. («ordit beleid is gekozen om te voor- IKwndat deze mensen onderduiken. W toestaan aan deze Turken om in kfcrland te blijven tot de raad van 2J late een besluit heeft genomen bete- inl volgens justitie het wekken van nlseverwachtingen. „Er is inmiddels rveel jurisprudentie dat we wel we- welke asielaanvragen kans ma in." to zegt men bij justitie. zegsman van justitie wijst erop dat meeste mensen, die in de Twentse Kien verblijven, van het ministerie te toen hebben gekregen dat hun asiei- taivTaag niet kan worden gehono- arkenspest In VUsslngen zijn gisteren" de eerste met varkenspest besmette varkens uit Zmiwsch-Vlaanderen aangekomen. De dieren, die vernietigd zullen wor den, werden met nauwkeurig verzegel de vrachtwagens aangevoerd. PAGINA 3 Leen van der Linden, voorzitter van de Nederlandse Politiebond, vindt het onaanvaardbaar dat onderdelen van de krijgsmacht steeds vaker worden ingezet voor taken die bij de burgerllj- te politie thuishoren Volgens Van der Linden wordt het hoog tijd dat niet al leen de politie, maar ook de gemeente besturen een geweldslnstrucüe krij sen Het inzetten van de poüue om met geweld zaken af te dwingen moet «en uiterste middel blijven waaraan een afgewogen besluitvorming is voor afgegaan PAGINA is nieuwe wetten De Raad van State vindt dat de rege- nng te veel haast heeft met wetsont werpen. Volgens het college komt grondige afweging van de nieuwe wet- '«i in het gedrang De Raad van State maakt ook gewag van de «terke groei ;an het aantal klachten van burgers 'eren het beleid van de lagere overhe- opstand De profwielrenners in de ronde van België zijn in opstand gekomen tegen de halvering van het prijzengeld van deetappe van dinsdag europees voetbal AZ 67 heeft op het nippertje afstand geiibmen van het Franse Sochaux. De Alkreaarders wonnen gisteravond met 3-2 Feyenoord kon de grote achter- 9 stand op Dynamo Tbilisi niet wegwer- mvesteringen be ministers van financiën en v an eco nomie willen een deel van het risico un de zogenaamde particuliere parti cipatie maatschappijen overnemen en I daarmee bevorderen dat er via deze i PPm's geld gestoken wordt in kleine en middelgrote ondernemingen Het geld for deze operatie halen de bewlnds- Leden uit de extra inkomsten die de raat ontvangt door het duurder wor den van het aardgas Nieuws uit Zeeland. 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3. 11 en 15. Sport: 16 en 17. Radio en televisie: 25. Financiën en economie: 27. Varia: 21 en 23. reerd. Er zijn zelfs gevallen bij waarover de raad van state zich reeds negatief heeft uitgesproken. .Het onderdak geven aan deze mensen wekt valse verwachtingen want ze zul len vroeg of laat Nederland uit moe ten." aldus de woordvoerder van jusiti- tie Hij voegde eraan toe dat het overigens niet in de lijn van het Justitiële beleid ligt de Turken op grond van de vreem delingenwet uit de kerk te halen De Turken zullen overigens de kerkge bouwen in Rijssen en Losser niet vrij willig verlaten. De kerkeraden. die de asielzoekers onderdak hebben ver leend. zijn niet van plan als gevolg van het besluit van mevrouw Haars van ver dere hulp aan de buitenlanders af te zien. „Als de politie de mensen wil arreste ren, moet men maar komen", aldus de heer Amclink, regionaal vertegen woordiger van het steuncomité uit En schede. „De kerkeraden zullen de Turkse christenen niet wegsturen". Amerikaans radarvliegtuig van het type AWACS JERUZALEM (AFP/UPI) - Israél heeft woensdag zijn 'diepe droefheid en openlijke verzet' uitgesproken te gen het besluit van de Amerikaanse regering Saoedi- Arabiê moderne radarvliegtuigen (ANAC'si te verko pen omdat dit zijn veiligheid in gevaar brengt. De Israë lische onderminister voor defensie Zipori verklaarde dal zijn regering haar contacten met alle invloedrijke Amerikaanse kringen zal vermenigvuldigen in een po ging goedkeuring van de verkoop door het congres te voorkomen. Volgens Zipori gaat het niet alleen om deze vliegende radarstystemen maar ook om offensieve in strumenten voor de jachtbommenwerpers F-15 die de Saoedi's in de Verenigde Staten hebben gekocht, 'Side winder' raketten en zeven vliegtuigen die in de lucht kunnen bijtanken. De Israëlische ambassadeur in Washington, Evron. heeft opdracht gekregen de Israélissche bezwaren onverwijld over te brengen aan de Amerikaanse regering De Engelse premier Margaret Thatcher, die eerder in Saoedi-Arabié besprekingen voerde, is doorgereisd naar de Verenigde Arabische Emiraten. Naar Woensdag in Londen werd meegedeeld hebben de emiraten zich in beginsel bereid verklaard het Engelse militaire vliegtuig van het type 'Hawk te kopen Dit opleidingsvliegtuig, dat ook voor gevechtsdoelemden uitgerust kan worden, zal worden gebruikt voor de oplei ding van piloten in de Verenigde Arabische Emiraten Engeland zal ook zorgen voor instructeurs Over het aantal toestellen dat De VAE willen bestellen en andere nadere gegevens, moet nog nader worden ge sproken. zo werd ln Londen meegedeeld ROTTERDAM (ANP) - Met de arrestatie van zes mannen en vrouwen heeft de Rotterdamse politie een vermeodelijk reeds langlopende heroïnelijn opgerold. De organisatie bestond uit Turken en Nederlanders. De politie heeft 378.000 gulden in beslag genomen, één kilo heroine, enkele personenauto's en schriftelij ke bescheiden. ning in Hoogvliet staat volgens de po litie op naam van mevrouw L- K„ ter wijl zij er nooit woont en de woning is ingericht met geld van de sociale dienst. Een familielid troost Myra Browne, de moeder van de overleden Jim Browne - DUBLIN (DPAGPI REUTER) - Enkele uren na de begrafenis van twee jongeren die op eerste paasdag tijdens onlusten in het Noordierse Londonderry door een Landrover van het leger werden overreden, is het woensdag in Londonderry tot een treffen gekomen tussen honderden katholieke jongeren en agenten en solda ten. De jongeren gooiden molotovcocktails en zwavelzuurbommen. Ze wierpen barricades op en staken auto's in brand. De agenten en de militairen werden met stenen bekogeld. Het Ierse republikeinse leger IRA had woensdag uitgeroepen tot dag van rouw om de 18-jarige Jim Browne en de 19-jarlge James English, die tijdens een demonstra tie voor Bobby Sands, het IRA-lid dat al 53 dagen in hongerstaking is. werden overreden. Honderden mensen woonden de twee kerkdiensten voor de slachtof fers bij. Daarna trokken ze door de stad, langs gebouwen waaruit zwarte vlaggen waren gehangen. Twee van de arrestanten worden ook beschuldigd van langdurige steunfrau- de. Mogelijk verricht de politie nog r arrestaties want het onderzoek is nog niet afgerond. Twee arrestaties verrichtte de politie in Hoogvliet. In een woning daar werden de 41-jarige Turk I G. en de 25-jarige Turkse vrouw S E aangehouden. Een personenauto. 315 000 gulden en be scheiden werden in beslag genomen In Poortugaal werden de 41-jangeC. E en de 33-jarige vrouw L K. aangehouden Een geldbedrag, twee personenauto s en bescheiden werden daarbij geconfis queerd. Later werd in een andere wo ning in dezelfde plaats nog de 36-jarige bewaarster M A. V van een kilo daar aangetroffen heronme aangehouden In een bankkluis van de Hoogvlietse C. E trof de politie 59.000 gulden aan Met behulp van de Amsterdamse poli tie werd in een hotel in de hoofdstad de 25-Jarige M. O gearresteerd De Rotter damse groep zou bij O tijdens de paas dagen vfjfeneenhalf kilo heroïne heb ben afgeleverd. O zou reeds langer als tussenpersoon dienen. De arrestanten in Poortugaal worden beschuldigd van steunfraude. De wo- GRONINGEN (ANP) - Politiekorpsen in Groningen en Friesland zijn op zoek naar de bemanning van een zeiijachtje dat dinsdag is aangespoeld op het strand van Ameland. Aangenomen wordt dat er vijf mensen aan boord w a- ren van het scheepje toen het omsloeg. Het scheepje (De Bloody Mary) is ei gendom van de 40-jarige Geert Mede- ma uit Groningen. Van de andere vier heeft de politie de namen nog niet vrij gegeven, omdat niet alle familieleden konden worden bereikt Het gaat om een man van 30 jaar, een man van 21 jaar en twee broers, beiden van 19 jaar. MIDDELBURG - 'Een bundeling van krachten is de enige manier om de Ne derlandse centrale ketelbouw van een toekomst te Verzekeren'. Dit liet mi nister van economische zaken drs. G. M. V. van Aardenne woensdagmiddag weten aan de honderden personeelsle den van De Schelde, die voor de Mid delburgse Schouwburg bijeen waren om de bewindsman er op te wijzen dal de ketelbouw bij hun bedrijf in Vlissin- gen niet dicht mag. Dc in bussen aange voerde KMS'ers lieten tijdens de de monstratie geen twijfel bestaan over wat zij van de toekomst van de ketel bouw vinden: die afdeling moet bij dc KMS minstens worden gehandhaafd en de conclusies uit het SEAN-rapport - concentratie van de ketelbouw in Hengelo - kan de minister maar beter vergeten. Minister Van Aardenne, woensdagmid dag te gast op een symposium van de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt, kreeg ook uit andere hoek de wind van voren Commissaris der koningin dr C. Boertlen bood hem bij het binnengaan van de Schouwburg een brief aan Dat spaart in deze zorgelijke tijden een postzegel'» waarin gedeputeerde staten van Zeeland het absolute 'onaanvaard baar over de conclusies uit het SEAN- iSlöt Zie pagina 2 kolom 5; Minister Van Aardenne en ondernemingsraad-voorzitter D.dcteeuw van De Schelde in bij de Schouwburg in Middelburg. Symposium met zorg op de stoep MS DELFT (ANP) - Minister Albeda (so ciale zaken) vindt dat moet worden na gegaan of er een innovatiefonds moet worden ingesteld, dat industriële uit vindingen zou kunnen stimuleren. Op het bestuurscongres van de interfa culteit bedrijfskunde in Delft zei hij woensdag dat we bereid moeten zijn te komen tot de sociaal-economische om wenteling die de nieuwe technologie met zich meebrengt Naast het innovatiefonds verwees hij ook naar het idee van dr J. de Pous. voorzitter van de sociaal-economische raad. om een raad voor de industriepoli tiek in te stellen. Minister Albeda zei verder dat politici en ambtenaren meer moéten Ieren om gaan met onzekerheden, wil de over heid flexibel en efficiënt functioneren [et de diepe bezorgdheid over dreigend verlies van KJÖOT een stuk werkgelegenheid let- terlijk op de stoep van de Schouwburg heeft de Zeeuw- se Raad voor de Arbeids markt gisteren een symposium gewijd aan het onderwerp 'Regionaal sociaal- economisch beleid in de jaren tachtig' De vraag waar het in deze ontmoeting tussen overheid en bedrijfsleven <in de breedste zin dam om draaide, was 'Waar staat Zeeland in het Nederlands sociaal-economisch bestel van de ko mende jaren?' De vooruitzichten die daarop antwoord zouden moeten geven zijn hoogst onzeker Er is geen reden om aan te nemen dat de economische si tuatie in deze regio (zoals in de periode 1973-1977 het geval was) in vergelijking met andere delen van het land wel zal meevallen. De mogelijkheden dat dit gewest vanuit Den Haag nog enige vorm van bijzondere aandacht zal krij gen zijn uiterst krap geworden. Het ge vaar dat Zeeland ln recordtijd terugvalt tot een probleemgebied zoals deze pro vincie ln jaren "50 was is niet denkbeel dig Binnen, in de Schouwburgzaal werd over dit spanningsveld, waarop de Zeeuwse economie zich op het ogenblik bevindt een middag lang gefilosofeerd en getheoretiseerd. Maar buiten de deur stond een werkelijkheid van ge spannen gezichten van enkele honder den werknemers van de koninklijke maatschappij 'De Schelde' te Vlissin- gen minister Van Aardenne van econo mische zaken op te wachten om te pro testeren tegen adviezen aan de be windsman. erop gericht de afdeling ke telbouw van dit bedrijf vergaand af te slanken. Als achteraf kan worden vastgesteld dat dit symposium in de richting van de minister <en dus de Haagse smaakmakers van het sociaal-econo misch beleid) moet worden gezien als een demonstratie van eensgezindheid in opvatting dat Zeeland zich niet op nieuw in de rol van het gewest met de onbegrensde onmogelijkheden wil zien gedrukt, dan heeft dit gebeuren in Mid delburg iets zinnigs opgeleverd. Maar als de nettowinst ervan moet worden afgemeten aan de aanwezigheid van een heldere kijk op de knelpunten die ach in het verkeer tussen (regionale) overheid en bedrijfsleven en ook binnen ondernemingen en bedrijfstakken voordoen, - moet worden afgemeten te vens aan het eigen vermogen om die knelpunten (al was het maar gedeelte lijk) op te ruimen, dan was het armoe troef Gedeputeerde Van den Bosse be sloot zijn bijdrage aan dit symposium zo: „Nieuwe uitdagingen voor de ko mende periode 1981 tot 1985 vragen om nieuw elan. De matheid van de laatste jaren dient plaats te maken voor nieu we veerkracht Een haast pastorale opwekking. Het vervolg erop ontbrak alleen En daar zal in de komende jaren grote behoefte aan zijn, zeker waar straks een stuk eigen keuze, eigen voor rang voor ontwikkelingen en eigen ver antwoordelijkheid voor het sociaal-eco nomisch beleid bij de provincies komt liggen, zoals van die kant steeds sterk is bepleit Inzet van de discussie op het sympo sium was gisteren in Middelburg de nieuwe nota 'Regionaal sociaal-econo misch beleid 1981-1985 die het kabinet enkele maanden geleden de tweede ka mer heeft aangeboden. Minister Van Aardenne kwam de Inhoud van de nota persoonlijk toelichten Hij zette uiteen welke accenten het kabinet heeft ge legd op de twee sporen die het beleid volgt: stimuleren van kansen op werk en inkomen in de zwakke gebieden van Nederland en ontwikkelen van moge lijkheden in regiones die een bijdrage kunnen leveren aan de nationale wel vaartsontwikkeling. Zeeland is niet ge rust op de uitwerking van het beleid in deze jongste nota over het regionaal so ciaal-economisch beleid. Provincie- en gemeentebesturen, het georganiseerde bedrijfsleven en de vakbeweging heb ben het gevoel dat het kabinet er wat al te gemakkelijk van uitgaat dat cr hicr nog niet zo vaak aan de noodrem be hoeft te worden getrokken. Geen enke le bijzondere regeling is nog op Zeeland van toepassing. Als dat betekent dat de problemen en sombere verwachtingen over de economische ontwikkelingen hier voor de periode tot 1985 links en rechts worden gepasseerd, dan wordt het tijd om heel snel en heel scherp de diagnose te stellen. De demonstratie van het 'Scheldepersoneel' bij de aan komst van minister Van Aardenne in Middelburg was in ieder geval een dui delijke aanwijzing dat de koorts al flink begint op te lopen Bij alles wat er gisteren in Middel burg over het overheidsbeleid op sociaal-economisch terrein en over de onderlinge verhouding tussen 'Den Haag en 'de regio' is gezegd was het voor het vervolg van de discussie van ontnuchterend belang om een man als prof dr L H Klaassen. hoogleraar re gionale economie aar. de Erasmusuni- versiteit te horen vaststellen „De grote ontwikkelingen van regionaal beleid voltrekken zich buiten de politiek Het is een beetje zielig dat steeds in allerlei nota's en dergelijke een ander beeld wordt geschetst De politiek is werkelijk van marginale betekenis Tegen de achtergrond van een dergelij ke opmerking was het symposium van de tienjarige Zeeuwse Raad voorde Ar beidsmarkt een oefening in bescheiden heid Ook met het oog op de <moellijkei toekomst van deze provincie. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1