M. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kou jaagt toeristen vervroegd naar huis Hard ingrijpen bij blokkade Dodewaard Aanslag Paasmis Filippijnen tijdens op de GROEIENDE SPANNING IN NOORD-IERLAND I Hongerstakers RAF geven hun verzet op MET 925.000 BEZOEKERS GEEN RECORD Brand verwoest winkelpand Hulst vandaag GEEN MASSAAL GEWELD inhoudend koud Droog weer en wolkenvelden, ook af en ;,y zon Middagtcmperatunr ongeveer !0graden Matige, langs de kusl nu en 'jan krachtige wind. uit noord tot ujordwest e jaargang no. 93 Dinsdag 21 april 1981 tamse bv sinds 1881 UW ELEKTRO TECHNISCH INSTALLATEUR Postbus 154 4460 AD Goes Telefoon 01106-1740 (Van onze verkeersredacteur) PEN HAAG - Nederland heeft een behoorlijk druk en aanvankelijk koud paasweekeinde beleefd. Een stroom van 925.000 buitenlanders is vanaf donderdag over de Nederlandse grens gekomen, hoewel het Nationaal bureau voor Toerisme een miljoen had verwacht. De grootste drukte viel op je wegen en de problemen ontstonden toen vooral in het Westen de beschikbare accommodatie nntoereikend was. Menigeen moest in de auto overnachten bij een noordenwind die zo koud was, dal op Eerste Paasdag verscheidenen Nederland weer spoorslags verlieten. vtderlanders zelf. voorzover zij niet tot je bijna 25.000 behoorden die per vlleg- naar elders waren getrokken of de Hl 1ST-Een hevige, uitslaande brand wfl maandagavond in de binnenstad Tin Hulst een pand van "Markies Ver- kbting' in de as gelegd. Ook het 'Stof- tohnis', pal naast hel verwoeste pand adeBierkaaistraat. liep zware schade >5, Dc totale schade loopt in de tonnen. [Ifbrandweer van Hulst rukte uit met poot materieel. Nog geen uur na het ftrslc alarm had men het vuur volle- iijondcr controle. Het nablussen nam M zie pagina 7 kolom 2) spanning De beschietingen van de steden Sldon enTyrus door de christen-rechtse mlll- lie van ex-majoor Saad Haddad heb ben de spanning in Libanon weer enorm doen stijgen. Op paaszondag hamen in de havenplaats Sldon 16 mensen lallen burgers) om het leven en raakten meer dan 30 mensen gewond. PAGINA 13 sloop Na afloop van de -saaie -wedstrijd FC UtrechbPSV hebben Jeugdige ülrechtrsupporters voor ongeveer een Ion schade aangericht In en aan het Oalgewaard-stadion Van bestuurszit- ie had men er rekenl ng mee gehouden Jsupporters een souvenir van het («bewoonbaar verklaarde stadion Xfuden willen meenemen, maar dat de wmlellngen dergelijke proporties zou- fcnaannemen had men niet verwacht Veel spullen - reclame-borden, doelen, oibunes en hekken - die ook op de noodaccommodafle bil de Utrechtse wmarkt nog van pas hadden kunnen tomen, werden door de jongeren ge doopt PAGINA 14 oppermachtig De Zeeuwse snelschaaktltel voor club- tams blijft in het bezit van Het Witte Paard uil Sas van Gent Slechts Vlls- hsgen slaagde er in enig weerwerk te heren tegen het geweld van de Zwuws-Vlaamse topploeg PAGINA 15 slopend De Zeeuwse bekerfinale Breskens- Viissingen is een slopend duel gewor den waarin de Walcherse club maar ternauwernood aan winnende hand PAGINA 17 hard Obe Merksem heeft het handbaltoer- =ooi van GSC In Goes gewonnen De Belgische formatie behaalde de triomf »et fair spel en vormde daarmee een gunstige uit zondering in vergelijking «t het vrij harde optreden van de oierige deelnemende verenigingen. PAGINA 20 machine Do Post-machine begint zo langzamer hand weer op 'normale wijze' te func- wmeren. Zondag won de jonge Post ®dpel Johan van de Velde met groot jjachtsvertoon de klassieker Luik- oastcnaken-Lulk. Uit vrijwel geslagen P°s!tle - na een val verdween hij uit Mtkopgroepje - kwam Van de Velde hug bij de ontsnapte Seppe Fuchs en toonde zich de sterkste In de sprint uit Zeeland: 2, 5 en m Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 9. sPort: 13. 14. 15. 17. 10 en ongetelden die per trein of auto voor een korte vakantie het land waren ont vlucht. hebben in grote aantallen het paasweekeinde doorgebracht op cam pings verspreid over het hele land. Dat kan ook worden afgeleid uit de ligging van de attracties die de grootste aantal len bezoekers hebben getrokken. Mede door het bezoek van buitenlan ders was Keukenhof met 130.000 bezoe kers de grootste trekpleister (vorig jaar 70.000). gevolgd door Madurodam met 55.000 (was 45.000). Meer op Nederlan ders gerichte attracties waren Pony park Slagharen met 54.000 bezoekers (was 53.000). de Eftellng met 50.000 (was 30.000). de Beekse Bergen met 37.000 (was 39.000), gevolgd door een aantal andere dieren- en safariparken, terwijl de eerstvolgende attractie van interna tionale allure het Rijksmuseum in Am sterdam was met 22.800 bezoekers (was 19.800). Logé's Onder de buitenlandse toeristen was zaterdagavond de accommodatienood nogal hoog gestegen. Via de televisie werd op inwoners van Amsterdam en een enkele plaatsen langs de kust een beroep gedaan logies beschikbaar te (Van onze correspondent! BONN - Alle in West-Duitsland gevan gen zittende leden van de Rote Armee Fraktion (RAF) hebben hun hongersta king opgegeven. De laatste twee. Karl- Heinz Dellwo en Heinz Herlitz, die in Celle gevangen zitten, deden dat nadat de ministers van justitie van de West- duitse deelstaten hadden toegezegd dat er een onderzoek zal komen naar de omstandigheden waaronder de RAF- gevangenen zijn opgesloten. Er wordt vanuit gegaan dat die'omslandigheden verbeterd zullen worden. Deze week gaan de ministers van justi tie daarover praten. Justitie heeft tege lijkertijd ook bekendgemaakt dat de eis van de gevangenèn, om in groepen van maximaal 15 man met elkaar te worden opgesloten, niet kan worden in gewilligd De veiligheidsautoriteiten geloven namelijk dat er dan een soort ■terroristencentrale' in de gevangenis zal komen, die gevaar zou kunnen ople veren voor het openbare leven. Door ze allemaal bij elkaar op te sluiten, neemt de kans om de gevangenen te bevrijden ook aanzienlijk toe. Wat velen in de Bondsrepubliek voor speld en vooral hadden gevreesd, na melijk een nieuwe golf van terreur en geweld als reactie op de dood vorige vrijdag van de hongerstaker Sigurd De- bus, is uitgebleven. Er zijn hier en daar wel ruiten ingegooid en er is ook gede monstreerd. maar tot grote rellen is hét niet gekomen. De politie in West-Duitsland verkeert echter nog altijd in een toestand van 'verhoogde waakzaamheid'. De honger staking en dood van Debus hebben na melijk vele sympathisanten van de RAF gemobiliseerd. In Bonn wordt er af en toe aan herinnerd dat het beruch te Jaar 1977 ook met een massale hon gerstaking begon. Dat jaar eindigde inet de moord op pro cureur-generaal Bubask. bankier Jur- gen Ponto en werkgeversvoorzitter Schleyer en ettelijke van hun begelei ders, de ontvoering van een Lufthansa- Boeing en zelfmoord, kort daarna, van de RAF-aanvoerders Baader, Enslin en Raspc. stellen. Daaraan voorafgaand waren toeristen al naar ver afgelegen plaat sen verwezen - vanuit Den Haag tot in Breda. In veel gevtfllen heeft het beroep op par ticulieren goed gewerkt, maar deson danks. zoals in Scheveningen, hebben nogal wat buitenlanders de nacht ln hun auto of zo dicht mogelijk bij hun motor moeten doorbrengen. De polaire kou die zondag de buitentemperatuur bepaalde, was voor velen aanleiding halsoverkop rechtsomkeert te maken Mede daardoor was het zondag op de grote wegen minder stil dan de landelij ke verkeersgroep van de rijkspolitie in Driebergen had verwacht. Op zondag morgen stond bij de grensovergang Bergh-autoweg korte tijd een file van drie. 's middags opnieuw een van vier kilometer De grote verkeersstroom, in alle richtingen, kwam echter pas maan dag ln de loop van de dag, Aan het eind van de middag was het volgens Drieber gen „lekker druk" op verscheidene plaatsen ontstonden forse files. Op de weg Arnhem-Den Haag stond om half zes in totaal 30 km file, tussen Den Bosch en Utrecht elf km bij het ver keersplein Deil en 13 km bij Nieuwe- gein. BIJ Wlerlngerwerf. op de route Den Oever-Amsterdam, alsook tussen Tlel en Gorkum stond vier km. en vijf km tussen Hellevoetsluil en Spijkenisse Voor de politie ln Driebergen waren dit geen onverwachte beelden. Vanaf een uur of elf maandagavond losten de files op. Minder spectaculair verging het de Ne derlandse Spoorwegen en de lucht vaartmaatschappijen. NS, KLM en de luchthaven Schiphol meldden dat zij „geen bijzonderheden" hadden gehad, omdat de aantallen pasagiers goed deels overeenkomstig de verwachtin gen voor dit paasweekeinde waren ge weest. Ook voor de ANWB was de drukte „wel aardig, maar toch niet bij zonder" geweest. VEEL DODEN EN GEWONDEN MANILLA (UPD - Bij een bomaanslag op een volle kathedraal in de Zuidfiiip- pijnse stad Davao zijn maandagavond 13 mensen om het leven gekomen en 177 gewond. In totaal ontploften achter elkaar drie handgranatan tijdens een Paasdienst in de kathedraal van San Pedro. Vol gens de regionale commandant van de militaire politie, brigade-generaal Ra fael Olano. zou de aanslag deel uitma ken van een 'communistische samen zwering om chaos te zaaien', het was de eerste maal dat een dergelijke politieke VL1SSINGEN - Hoeicel het van dit lege terras in Veere niet valt af te lezen, was het afgelopen paasweekeinde itTZeeland erg druk. Directeur J P. de Regt van de Provinciale Zeeuwse VVV meende zelfs van een record-drukte te mogen spreken, zeker in vergelijking met de paasdagen van de afgelopen jaren Vooral in de kuststreek -was de bezetting von hotels, pensions, zomerwoningen en campings zeer goed. Maar brum zullen al die Duitsers en Nederlanders niet zijn geworden. iZie ook pag 2) Parlementariërs bij Sands (Van onze correspondent) LONDEN - De ongeregeldheden in Noord-Ierland zijn het afgelopen paas weekeinde verder toegenomen naar mate de conditie van IRA-hongersta- ker Bobby Sands verslechterde en na dat twee jongeren zondagnacht om het leven kwamen na overreden te zijn gev.tiuuaad in de Filippijnen In een kerk werd gepleegd. President Ferdinand Marcos liet maan dag weten dat hy tot 'krachtiger maat regelen' zou worden gedwongen als het terrorisme voortduurt.. Hij gaf geen na dere toelichting. Volgens brigade-generaal Olano zijn naar aanleiding van eerdere aanvallen met handgranaten zes personen aange houden. De meeste gewelddadige ac ties in Davao zijn toegeschreven aan het 'nieuwe volksleger', de militaire or ganisatie van de verboden communisti sche party. LONDEN - Rond 250 aanhangers van Sinn Fein, de politieke vleugel van het IRA. hielden m Londen een demonstratie ter herdenking van de Ierse Paasopstand in 1916. Vele betogers droegen borden met het opschrift 'Laat Bobby Sands niet sterven'. door een Landrover van het Britse le ger. Voor de zesde achtereenvolgende nacht braken er straatgevechten uit in Londonderry en Belfast, waar jonge ren politie-eenheden bekogelden met benzinebommen en stenen. Drie Ierse parlementariërs die Bobby Sands gisterochtend in de Maze-gevan- genis bezochten, zijn er niet in geslaagd Sands van zyn hongerstaking af te brengen. Sands begint vandaag aan de 52e dag van zyn hongerstaking. De laatste sa cramenten werden hem zaterdag toege diend. Sands is nog niet naar een bur gerziekenhuis overgebracht, ook al heeft hy volgens een van de parlemen tariërs. De Valera, nog slechts enkele dagen te leven. Tydens de traditionele paasmarsen in Noord-Ierland. waarby de katholieke bevolking de mislukte paasopstand van 1916 tegen de Britse heersers herdenkt, waarschuwde Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA. voor meer gewelddaden mocht een hon gerstaker overüjden. „In vergeUjking met wat er dan zal gebeuren, lyken alle geweldplegingen van het verleden op een theeparty op Buckingham Palace", aldus een Sinn Fein-zegsman. Elders in Noord-Ierland hield de leger- raad van de Provisional IRA een bijeen komst met de boodschap het gewapend conflict voort te zullen zetten. Kardinaal De aartsbisschop van heel Ierland, kar dinaal Thomas O Fiach. zei dat de rege ring de hongerstaking zou kunnen beëindigen door alle gevangenen in Noord-Ierland zelf te laten kiezen voor het wel of niet dragen van gevange- (Slot zie pagina 8 kolom 5) AUTORITEITEN: BETOGERS AGRESSIEVER DODEWAARD - Brandende autobanden en stenen v waard, tijdens de demonstratie tegen de centrale. r de gesloten klep in de toegangsweg naar de kerncentrale Dode- DODEWAARD - De vijfde georgani seerde demonstratie tegen de kerncen trale in Dodewaard in ruim een jaar tijd is maandagmiddag op hot aller laatste moment toch nog op een hard handig einde uitgelopen. Nadat rond vier uur 's middags het overgrote deel van de ruim 1000 demon stranten de directe omgeving van de centrale al had verlaten, zorgde een blokkade door enige tientallen demon stranten van de drie toegangswegen naar de centrale voor éen snel en hard handig optreden van 80 ME'ers. By de felle charges vielen enkèle gewonden onder de betogers Eén demonstrant moest met zware verwondingen worden afgevoerd naar het Radboudziekenhuis In Nymegen. De antl-kernenergiebetoglng op Twee de Paasdag begon rond een uur of twee met een wandeltocht van ruim 1000 be togers naar de centrale. Een deel van hen was afkomstig uit het tentenkamp naby het Gat van Hagen in de buurt van Dodewaard. dat begin vorige week werd opgezet. De overige betogers kwa men vanuit het gehele land naar Dode waard. Barricaden Terwijl centralcpcrsoneel en politie vanaf de opgehaalde toegangsbrug naar de centrale de demonstratie gade sloegen, begonnen de betogers kort na aankomst bij de centrale met het op werpen van barricaden voor de brug. Onder het motto 'Iedereen draagt een steentje by wierpen zy stenen, bouw materialen en autobanden op een hoop voor de brug. De banden werden in brand gestoken Enkele betogers sme ten stenen naar politie en centraleper- soneel op de brug. maar voorstanders van een rustig verloop van de demon stratie wisten deze activiteiten snel stop te zetten Ongeregeldheden deden zich nauwe- UJks voor. totdat kort na vier uur een groep van ruim 200 betogers by de brug overbleef. Terwijl de politie zich op dat moment vrywel op de achtergrond had gehouden, verschenen even later acht busjes met ME'ers in volledig tenue Enige tientallen betogers begonnen op dat moment een zitactle op de drie toe-, gangswegen naar de centrale. De groep werd kort daarna met felle charges weg gewerkt, nadat de politie de betogers twee minuten de tyd had gegeven om het veld te ruimen. In aansluiting op deze actie werden ook de op een afstandje toekykende 200 de monstranten via de drie toegangswe gen uit de directe omgeving van de cen trale weggewerkt. Ook daarby ging het af en toe hardhandig toe Rond vyf uur maandagmiddag was en bleef het rus tig rond de kerncentrale De werkzaam heden ln de kerncentrale zijn door de actie niet vertraagd. Nieuwe actie In het tentenkamp bij het Gat van Ha gen. dat maandag officieel haar laatste dag beleefde, hebben actievoerders op- (Slot zie pagina 8 kolom 7)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1