PLO is gereserveerd ten opzichte fan Midden-Oosten-initiatief EG Dode bij overval op Deventer groothandel Grote schuldenlast voor beginnende huisartsen pzcfl Kernafval naar directie Van Gelder ontslaat ook stafpersoneel Premier Zaïre neemt vanuit België ontslag '0 DER KLAAUW SPRAK TWEE UUR MET ARAFAT Toltarieven Italië omlaag mudp schompen vi weer Brezjnev: geen militarisering van de ruimte Toestand Sands hard achteruit Reorganisatie nodig bij Perscombinatie DADER ER VANDOOR MET DAGOPBRENGST Korter werken bij Hoogovens 'GOODWILL' DUUR BETAALD 18 APRIL 1981 PZC/binnen-buitenland llMASCUS (DPA/AFP)- De leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) Jasser Arafat minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw, in zijn hoedanigheid van voorzitter van .Europese ministerraad, vrijdag in de Syrische hoofdstad Damascus duidelijk gemaakt dat „de EO duidelijke reserves heeft tegen een Europees vredesinitiatief in het Midden-Oosten." geus Palestijnse bronnen staafde ijtdeze reserves met de opmerking j je Midden-Oostenpolitiek van de ceenschap .,nog steeds gebaseerd is ^verklaring van Venetië (juni 1980), i-ten bewijst dat de Europese Ge nschap nog geen vooruitgang heeft w toefct met het oog op een oplossing de christenen in Libanon zal blijven dhet conflict." steunen. In een vraaggesprek met het ader Klaauw heeft in Damascus een blad 'Yediot Aharonot' zei Begin dat Srekvan meer dan twee uur gevoerd Israël de christenen in Zuid-Libanon t Arafat en onder meer Faroek als ook in het noorden helpt. #hoemi. die verantwoordelijk is bet buitenlandse beleid van de 'o De Nederlandse minister maakt s rondreis door het Midden-Oosten .'^mogelijkheden van een Europees .iamtiatief te testen verluidt heeft Arafat in het ge- met Van der Klaauw ook duide- Israëlische vliegtuigen vlogen intussen over Sidon en Tyrus maai- voerden geen aanvallen uit. Donderdag vielen Israëlische vliegtui gen het gebied rond Tyrus aan. De Israëlische premier. Menachem Be gin, heeft vrijdag verzekerd dat Israël ROME (UPD- Vakantiegangers die dit jaar met hun auto naar Italië trekken. - - ja til luc l ïiuii dum uddi italic tictvtvcii. aanzienlijk minder hoe- Si van de VN-resolutie 242 afwijst, t orerons gaat als vluchtelingen en saisvolk met onvervreembare rech- der Klaauw noemde zijn onder- j met Arafat vrijdag 'tamelijk g' Hij voegde eraan toe „op alle vra- letnontwoord te hebben gekregen". >ns Van der Klaauw is er nog ia Europees initiatief' in het Mid- sOosten. Van zijn kant noemde Ara bic besprekingen 'vruchtbaar'. „Ik )Hikelenieuwe elementen ontdekt", tas Arafat, zonder die te noemen. ik Israel Israëlische legerpatrouille heeft jögochtend in het Zuldlibanese ipYater, dat ligt in het door Neder- sl gecontroleerde Unifilgebied, drie ia opgeblazen, zo is uit bronnen iCeveiligheidsdienst vernomen. De sellers trokken zich na hun actie te- jijbet door de christelijke militie ;jujoor Haddad gecontroleerde ge- i ia Zuid-Libanon ADVERTENTIE) Vanmiddag (18 april) LIVE in on ze zaak: 2000UB Bekend van 'Zee land plat'en hun nieuwe lp 'Onsstoke zelf jenever' Aanvang plm. 13.30 uur. Deltagebied 'Wl ven te betalen. Dit heeft minister van toerisme Nicola Signorella vrijdag meegedeeld. Signorelli zei niet hoe groot de verlaging zal zijn. Door verlaging van de toltarieven bij de 'autostrada' denkt men meer toeristen naar Italië te kunnen lokken. Met hun uitgaven kunnen zij mogelijk Italië uit zijn betalingsbalansproblemen helpen. „De christenen worden belegerd door een Syrisch bezettingsleger en Pale stijnse terroristen die met alle mogelij ke moderne wapens zijn uitgerust", al dus de Israëlische premier. „Israël zal doorgaan met de leverantie van alle soorten hulp aan de christenen die al lang door Syrièrs en Palestijnse terro risten zouden zijn weggevaagd indien wij hen niet van hulp hadden voorzien Een voedseltransport met 40 ton eerste levensbehoeften, evenals meel. suiker en gasflessen, is vrijdagmiddag m de Li banese plaats Zahle aangekomen. Het was de eerste aanvoer van levensmid delen sinds begin deze maand gevech ten begonnen tussen Syrische troepen en rechtse falangisten. Het transport werd begeleid door voer tuigen van het Libanese en het interna tionale Rode Kruis die op de terugweg 24 kinderen uit de stad hebben geëva cueerd De Sowjet-Unie heeft de Verenigde Sta ten laten weten dat Moskou zijn veto zal uitspreken tegen een eventueel voorstel om een VN-macht te sturen om een eind te maken aan de strijd in het noorden van Libanon, zo is uit rege ringskringen m Washington vernomen. Dit idee is vorig week geopperd in be sprekingen tussen Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Alexander Haig en de Franse minister van buiten landse zaken Jean Francois-Poncet. Volgens Amerikaanse zegslieden heeft de druk van Haig ertoe geleid dat de Israëliërs een grote militaire operatie ter ondersteuning van de christelijek Libanezen hebben afgelast Zwarte lijst Het Westduitse farmaceutische con cern Bayer Ag dient op de lijst van be drijven komen te staan die de Arabi sche landen wegens handel met Israël boycotten. Dit heeft het in Damascus gevestigde boycotbureau van de Arabi sche Liga zijn leden aanbevolen, zo heeft vrijdag het Libanese dagblad An- Nahar bekendgemaakt Egypte heeft Israël beschuldigd het midden-oosterse vredesplan in gevaar te hebben gebracht door te besluiten een 107 kilometer lang kanaal te graven lopend van de Middellandse naar de Rode Zee en dus dwars foor 'bezet Pale stijns gebied' heen Dit is gezegd in een brief van de Egyptische ambassadeur bij de Verenigd Naties aan secretaris generaal dr Kurt Waldheim OPROEP BISSCHOP ZWARTKRUIS tVan onze redactie economie) AMSTERDAM - Van Gelder Papier gaal ook 100 tot 150 leden van het stafperso neel. werkzaam op het hoofdkantoor in Amsterdam, ontslaan. Ook in andere delen van het bedrijf zullen nog arbeidsplaatsen moeten verdw ijnen. Dal zullen echter geen gedwongen onslagen worden, maar inkrimpingen via een natuurlijk verloop. De afgelopen dagen is de onslagaanvra- ge voor de 1100 werknemers van de ves tigingen in Velsen en Renkum de deur uitgegaan. De definitieve sluiting van deze bedrijven is echter uitgsteld tot volgende week donderdag. De blokkade op de afvoer van produk- ten uit de papierfabriek in Velsen is voorlopig opgeheven. De onderne mingsraad deelde vrijdag mee dat op grond van de verwachting dat na Pasen de produktie weer op gang zal worden gebracht, in leder geval tot en met ko mende donderdag geen beperkingen op de afvoer zullen worden gelegd Geld vooruit. Het personeel kan na de paasdagen weer voor twee of drie dagen aan de slag. Enkele afnemers hebben namelijk zwart op wit verklaard dat zij dinsdag geld zullen overmaken om orders te In- ten uitvoeren Zij betalen hiermee ge deeltelijk vooruit, omdat Van Gelder liet weten dat er anders niet geleverd kan worden De andere helft van het geld zullen de klanten direct bij afleve ring betalen Komende donderdag zal er in de vaste kamercommissie van economische za ken een gesprek plaatsvinden met mi nister Van Aardénne over de situatie bij Van Gelder. Bischop Zwartkruis van Haarlem heelt vrijdag in een telegram aan de ondernemingsraad van de Van Gelder papierfabriek in Velsen zijn ernstige bezorgdheid uitgesproken over de mo gelijke sluiting van deze vestiging. De bischop zegde verder zi.in steun toe aan de plannen van de or tot behoud van de fabrieken en riep de kerken op solidair te zijn met de werknemers. MOSKOU (AFP/RTR) - De Russische 1 president, Leonid Brezjnev, heeft zich vrijdag uitgesproken 'tegen elke mili tarisering van de ruimte'. „De Sowjet- Unie is en blijft een overtuigd voor stander van internationale samenwer king in de ruimte," aldus Brezjnev die in het Kremlin sprak bij de uitreiking van onderscheidingen aan de Russi sche astronaut Djanibekov en zijn Mongoolse collega Gourratcha die in maart een week in de ruimte verble ven. De Russische president sprak zich im pliciet uit voor onderhandelingen met de Verenigde Staten over demilitarise- ring van de ruimte De Rus sische partijleider en president, Leo nid Brezjnev. heeft vrijdag in een tele gram aan de Franse president zijn ver ontwaardiging getoond over de bom aanslag op Giscard op het vliegveld van Ajaccio afgelopen donderdag. BELFAST (UPI) - De IRA-gevangene Bobby Sands die 48 dagen in honger staking is, gaat steeds verder achteruit en heeft nog maar enkele dagen te le ven. Dit hebben familieleden van hem vrijdag gezegd. Ook een officieel ge zondheidsbulletin meldde vrijdag de verslechterende toestand van Sands. Volgens de verwanten van Sands, die in het ziekenhuis van de Maze-gevangenis bij Belfast ligt. kan hij geen vocht meer opnemen en gaat hij steeds slechter zien. AMSTERDAM - Perscombinatie, uit geefster van de dagbladen Het Parool, de Volkskrant en Trouw, zal dit jaar een fors verlies lijden. De leiding van het bedrijf wil snel een aantal kosten besparende maatregelen doorvoeren om te voorkomen dat het voortbestaan van de hele onderneming in gevaar komt. Bij ongewijzigd beleid lopen vooral Trouw en Het Parool gevaar. Het Amsterdamse krantenbedrijf. waar ongeveer 1800 mensen werken, draaide vorig jaar al zonder winst Dit jaar wordt rekening gehouden met een ver lies van ongeveer 10 miljoen gulden. Dit verlies wordt vooral veroorzaakt door de slechte gang van zaken bij de dag bladen Trouw en Het Parool Om de problemen het hoofd te bieden, wil de leiding van Perscombinatie eerst de kosten drukken. Daarvoor zullen de advertentie-afdelingen en de bezor gingsapparaten van Trouw en de Volks krant in elkaar worden geschoven. Daarbij zal een nog onbekend aantal banen verdwijnen Al sinds vorig jaar geldt voor het bedrijf praktisch een va cature-stop. Om deze maatregelen te kunnen door voeren is de topstructuur van het be drijf gewijzigd. De dagelijkse leiding berust voorlopig bij gedelegeerd com missaris drs. Max de Jong. ASTEN - In de koninklijke Eysbouts BV klokkengieterij in hel Brabantse Asten ts gisteren de laatste hand gelegd aan een veertig ton zware beiaard, die straks een plaatsje moet krijgen in de St. Romboutstoren in het Belgi sche Mechelen. De beiaard bestaat in totaal uit 49 klokken Op de foto een beeld van het gieten van de laatste klok, die een gewicht van 2.5 ton heeft. ■uitzichten voor de paasdagen: Bit wolkenvelden. Later meer zon. qwel overal droog. Koud weer met dagtemperatuur van ongeveer 10 p. ssvooruitzlchten in cijfers gemid over Nederland mmte Paasdag. Kal uren zon: 3 tot 10: min. temp. 7 2 graden; max. temp. omstr. 10 &n:Kans op een droge periode van atens 12 uur: 90 pro procent: Kans «igeheel droog etmaal: 70 procent, «tweede Paasdag- Ml uren zon 4 tot 13; Min. temp.: Er.2 graden; max. temp. omstr. 10 fe, Kans op een droge periode van aïns 12 uur: 95 procent: kans op isfheel droog etmaal: 80 procent ARNHEM (ANP) - Leden van twee ba sisgroepen uit de Anti-Kernenergiebe- weging hebben vrijdagochtend in alle vroegte symbolisch vaten radioactief- afval neergezet bij de woningen van de twee directeuren en voorzitter van de raad van commissarissen van de kern centrale in Dodewaard (GKN). De va ten waren verpakt in beton. De actievoerders wilden met deze act ie oordelijke winden blijft het weer de pasen koud. maar overwe- ïi'oog Een omvangrijk hogedruk- Wfen noordwesten van Engeland '1 koude lucht via de Noordzee en f da Scandinavië naar ons toe In KcW tan zondag op maandag pas- 1 era koufront dat veel bewolking Karschijnlijk wat regen zal veroor- fi. Vandaag is het opnieuw droog maar koud. De temperatuur ^dag wordt niet hoger dan onge- "}7-graden en daalt vannacht tot 6graden Celsius. De noordoost Wlenwind is matig of vrij krachtig, nfcch bericht: wind. noordoost tot '(■5, mogelijk af en toe 6 Bft, later 'ei,end3-4 Bfl; zicht: goedtempera '■'ïushcater ongeveer 10 graden. waterstanden: geen afwij- l maximum gotpioogte monding ««es rond de halve meter Uitzichten voor de paasdagen: is er veel bewolking en later mo- regen, maar maandag klaart '■p de wind is meest vrij krachtig oj 7%eersf noord, later noordoost. ■Hfmum temperatuur is ongeveer Tiïenen de minimum 4 lot 6 graden ZON EN MAAN !*il 7, op 06.37 onder 20.42 op 19.44 onder 06.50 ZON EN MAAN 'WI.V.M. 09.59 op 06.35 onder 20.44 op 20.48 onder 07.10 ZON EN MAAN de top van de kerncentrale volgens een verklaring „nogmaals wijzen op de ge varen. die het gebruik van kernenergie met zich meebrengt en met name het probleem van het afval, dat nog jaren radioactief blijft. Nog steeds wordt dit afval op onverantwoorde wijze in zee gedumpt We hebben het gebracht bij de heren waar het thuishoort", aldus de actievoerders. Hun vaten deponeerden zij bij de wo ning van GKN-directeur Bakker in Oosterbeek. diens collega van Erpers Royaards in het Betuwse Lienden en bij kasteel Middachten in De Steeg. Daar woont de Gelderse commissaris van de koningin en tevens GKN-voorzitter Geertsema. Het anti-Dodewaard-ten- tenkamp bij de recreatie plas 'Het gat van Hagen' in de gemeente Valburg is vrijdag zonder opvallende acties van de zijde van de deelnemers zijn vijfde dag ingegaan. Het kamp eindigt op tweede Paasdag met een demonstratie bij de kerncentrale Dodewaard De rijkspolitie schatte het aantal deel nemers aan het kamp vrijdagmiddag op 150. DEVENTER (ANP) - Bij een overval op de levensmiddelengroothandel Agros in Deventer is vrijdagmiddag om vijf uur de 60-jarige A. Hartkamp uit Bath- men doodgeschoten. De man was me dewerker van de groothandel. Dit liecft de politie van Deventer meege deeld. De overval vond plaats op het moment toen Hartkamp en een collega naar buiten kwamen terwijl de be drijfsleider het gebouw afsloot. Van achter enkele bosjes sprong een man tevoorschijn. Deze nep „dit is een overval, ga liggen' Hartkamp kreeg nauwelijks de kans het bevel op te vol gen of de overvaller schoot twee a dne keer op hem met een pistool Hartkamp was op slag dood. De dader griste na het lossen van de dodelijke schoten een doos uit de hand van Hartkamp's colle ga Hierin bevond zich de dagopbrengst van de groothandel. Om hoeveel eeld het gaat was vrijdagavond nog niet be kend. Uit de aktentas die Hartkamp bij zich had haalde de overvaller nog enkele za ken die nauwelijks waarde hadden. Hij IJMUIDEN- Estel-Hoogovens heeft bij de arbeidsinspectie in Haarlem met in gang van 26 april opnieuw een aan vraag voor werktijdverkorting inge diend. De aanvraag geldt voor een werktijd verkorting van gemiddeld 25 procent voor 2500 van de 21.000 werknemers ge durende een periode van zes weken. De huidige periode van werktijdverkorting van gemiddeld twintig procent geldt voor 4700 personeelsleden verdween in een auto. een groene BMW die in de loop van vrijdagavond in De venter is teruggevonden. De wagen bleek gestolen. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Meteen na de melding van de overval heeft de Deventer politie het recherche bijstandsteam van de politie in Overijs sel opgeroepen. Het gaat om een ploeg van ruim dertig specialisten, die inmid dels met een grootscheeps onderzoek zijn gestart. PERSBUREAU: LAFFE VLUCHT BRUSSEL'KINSHASA (AFPRTR ANP) - De premier van Zaire, Nguza Karl-I- Bond. heeft vanuit België president Mobutu laten weten dat hij aftreedt als premier en geen enkele politieke functie meer wenst uit te oefenen. Hij verzocht de Zaierese president om ook zijn vrouw N'guz Kavidi. uit al haar functies te ontslaan, zo meldt hel Zaïrese persbureau Azap. Azap verwijt Karl-I-Bond een laffe tot de Lunda. het volk van de koper- vlucht voor zijn verantwoordelijkhe den. 'onder het valse voorwendsel zich bij zijn echtgenote te willen voeger, die ziek te bed ligt in Brussel' Maar aan een deserteur die zijn werk in de steek laat en zich schuldig maakt aan 'laffe vaan- delvlucht' is niet veel verloren, zo meent Azap. De politieke carrière van Karl-I-Bond is nogal wisselvallig geweest. Hij behoort op 06.33 op 21.53 onder 20.46 onder 07.31 UTRECHT i ANP) Huisartsen die een praktijk willen beginnen moeten zich vaak zwaar in de schulden steken. Een onderzoek aan de vrije universiteit heeft uitgewezen, dat 126 artsen die in de periode 1974-1979 de opleiding aan het huisartseninstituut hebben ge volgd en die een praktijk hebben ge vonden samen een schuld hebben van 65 miljoen gulden. Samen moeten zij dus laarlijks zo'n 6.5 miljoen gulden aan rente betalen De schulden lopen uiteen van vier ton «bij na de helft van de dokters) tot een mil joen (5.9 procent) en tussen de 1,2 en 1.5 miljoen (één huisarts). Een en ander blijkt uit een onderzoek dat ter gelegenheid vanhei tienjarig be staan van het instituut is gehouden on der de 300 artsen die in 1974-1979 de huisartsenopleiding hebben gevolgd In de deze week in het artsenblad 'Me disch Contact' gepubliceerde resulta ten zijn de gegevens van 234 van deze artsen verwerkt Van hen bleek 35 pro cent niet als huisarts werkzaam te zijn en 9.8 procent als waarnemer. Opvallend is dat de jonge artsen grote praktijken hebben, ongeveer de helft heeft meer dan 2500 patiënten. Ze heb ben per patient dan ook niet veel tijd en de artsen met meer dan 3.000 patiënten komen op een enkele uitzondering na per contact niet eens aan tien minuten toe De staf van het instituut vindt dal te weinig voor een verantwoord con sult. Tevreden Ongeveer tachtig procent van de huisartsen is tevreden over zijn situa tie. De ontevredenen hebben moeite met onder meer een teveel aan patiën ten en de structuur van de gezond heidszorg. Maar vrijwel alle dokters die als huisarts werken, zijn ook van plan dat te blijven. Het zoeken van een praktijk blijkt de nodige problemen op te leveren. De be langrijkste klacht was. dat de dokters geen enkele reactie kregen op sollicita tiebrieven. Daarnaast waren er ook veel klachten over het financieel overvragen door de artsen die hun praktijk van de hand wilden doen. Ze vroegen bijvoor beeld een te hoge som voor goodwill', tweemaal de taxatiewaarde van het verplicht ook over te nemen woonhuis of ze wilden leen deel van» de goodwill- som zwart Sommige verkopende huisartsen ver hoogden tussentijds allerlei bedragen als ze merkten dat ze gegadigden tegen elkaar uit konden spelen Commentaar van het instituut kennelijk komt niet bij iedereen het mooiste boven als het om zaken doen gaat" provincie Katanga, het tegenwoordige Shaba, en is verwant aan de familie- Tsjombe. Deze provincie staat vanouds vijandig tegenover het centrale gezag in Kinsjasa In 1972 werd hij minister van buiten landse zaken en lid van het politiek bu reau van de eenheidspartij van Zaire, de volksbeweging van de revolutie MPR. In 1977 viel hij in ongenade en werd wegens hoogverraad ter dood ver oordeeld. Het doodvonnis werd omge zet in levenslang, en kort daarop werd Karl-I-Bond door Mobutu gratie ver leend. In 1979 verscheen hij opnieuw als minister van buitenlandse zaken, en sinds augustus vorig jaar is de 42-jarige Karl-I-Bond premier van Zaïre In Brussel werd vrijdag bevestigd dat Karl-I-Bond enkele dagen geleden ln Belgie is aangekomen om zijn vrouw op te zoeken die een operatie heeft onder gaan. De aanwezigheid van de onverwacht afgetreden premier kan lot nieuwe strubbelingen leiden in de betrekkin gen tussen Zaïre en België. Juist vorige maand waren de rimpels in de relaties gladgestreken bij het bezoek van de Belgische premier Martens aan Zaïre. HELMOND (ANP) - De reorganisatie van Volvo Car B.V. gaat definitief door. Dat heeft de raad van bestuur vrijdagmorgen besloten. De bonden hebben eerder deze week na een leden vergadering de beslissing genomen zich niet langer te verzetten legen de reorganisatie waardoor ruim 900 ar beidsplaatsen zullen verdwijnen. Zeshonderd werknemers zullen moeten worden ontslagen. Ook de centrale on- dernemingraad heeft een positief ad vies uitgebracht over de reorganisatie. Directie: K. Scherphuis, W F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie. M P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS. Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AT Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. tel (011501 94457. Hulst Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel (011401 14058 In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag I'm vrijdag van af 19 00 uur: (01134! 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag lm vri|dag van 08 00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie- (01184) 63533 Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen. per kwartaal f 49.50, franco per post 58.50; per maand 16,75. losse nummers 0,70 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw Postrek nr 3754316. t.n.v PZC ao.rek. Middelburg. Advertentietarieven. 108 cent per mm; minimumprijs per advertentie 16.20; ingezonden mededelingen 2 'A x tarief Voor brieven bureau van dit blad 3.75 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 39