.PAPIER van gelder zakt op de knieën de warmtepomp spaart energie pril Ï)AG 18 APRIL 1981 m ^eenschrompeling van Van Gelder lijkt nauwelijks tot staan te brengen. Het eens zeer Ttfrmogende papierconcern, dat ooit meer dan 7500 mensen aan het werk had, wordt jaar na nadrukkelijker op de knieën gedwongen. Er is een schuldenlast van dik boven de 200 n gulden en het personeelsbestand zal straks niet veel meer boven de 1000 man liggen, iling van de vestiging in Velsen en van haar behangselpapierfabriek in Renkum moet dit ifinde haar beslag krijgen. De handelmaatschappij van het concern is onlangs aan een onderneming verkocht, de nog renderende fabrieken voor verpakkingsmateriaal in „Leren Rotterdam zijn te koop. Het moet geld opbrengen om aan de grootste schulden iets 2nen doen. Maar voor een boven-minimale afvloeiingsregeling voor de duizend man die fasen hun baan verliezen, is geen geld. xiden hebben inmiddels hun >«i BX •-ren in de leiding van het be- gtzegd Zij willen dat de rege nt en een overbruggmgskre- Khikbaar stelt om tijd te win- xrmaatregelen die ertoe zouden iaden dat de nu bedreigde fa- rmkleinere vorm open kunnen [plannen van de concernleiding =n ze niets Als er uiteindelijk Van Gelder over blijft - en er zelfs daaraan twijfelen - dan .:«nontmantelde onderneming k als papierproducent nauwe- :«r iets te betekenen heeft. ®derd Jaar nadat de eerste mo rn Van Gelder begonnen te b in Wormer waar vorig jaar S sluiting van één van Van Gel- ïderdelen ook al bijna 300 man ut kwamen te staan. lipunt it voortzettende neergang van Idder komt in een tijd waarin de aide Nederlandse papiernijver- idiepsle punt van haar misere tijn gepasseerd. Grote sane- praties in verscheidene secto- daaraan bijgedragen. Zo Urtonindustrie menig bedrijf pan, fabrieken voor verpak- ppier moesten sluiten, in de van fabrieken die papier voor son maken, moest men van irmapaciteit af. tateert dat herstructurering :aestro-kartonindustrie (die te- y.rdig wordt aangeduid als de d-kartonindustrie) haar vruch- Kint af te werpen De bedrijfs- en de modernisering van de ken in de resterende on- ;n hebben betere perspec- doen ontstaan. Helemaal er- is men nog niet. Zo moesten machines van de kar- ïkOkto in Winschoten „in de worden gelegd. Een- bleek de fabriek te moeten voor een markt die ai over- met produkten van ande- worden door een specia- sen onderhouden, opdat >iü8 rioktic kan worden hervat wan- femarkt weer aantrekt. Men is bi betreft niet pessimistisch, ie kant is de vraag aan het en in het buitenland sluit n si het andere, sterk verouder- njf. zodat de overcapaciteit af- Er wordt op gemikt dat Okto, -Jwmeer vouw karton (voor bij- 0{g w!d sigarettendoosjes zou ma- jaar of vijf weer zal ;kost !r:'i VU. étoffen raakte doordat met verouderde ma chines werd verwerkt, helpen nu de uiterst moderne installaties in Velsen het bedrijf niet uit de nood. Men haalt er hoge produktiecijfers mee die de kostprijs relatief verlagen. Maar er is al een groot produktie-overschot. Wat zijn uitwerking op de opbrengsten niet mist. Minder kwetsbaar is de positie van de fabrieken die zich richten op de markt voor het „gestreken wit". Het gaat om het gladdere, glanzender papier dat we onder meer tegenkomen in tijdschrif ten. wikkels van conservenblikken, kleurenfolders en ander kleurendruk- werk De voorsprong die de scandinaviërs bij de produktle van het „ongestreken wit" hebben, is hier minder groot, om dat er veel minder cellulose in gaat; voor ruwweg de helft wordt het ver vaardigd met Chinese klei die ook de scandinaviërs van elders moeten ha len Voor een bedrijf als de Koninklijke Nederlandse Papierfabrieken is het jan harren verschijnen van de scandinaviërs op de markt van het „ongestreken wit" indertijd aanleiding geweest voor een belangrijk deel over te stappen op het „gestreken wit" en het in de „ongestre ken" sector alleen nog in heel speciale produkten te zoeken. In de Bedrijfstakverkenning 1980 van het ministerie van economische zaken over de papierindustrie wordt het ook nog eens vermeld; „Volledige of ge deeltelijke overgang op gestreken pa piersoorten kan een structurele posi tieversterking opleveren". De verken ning wijst er nog eens extra op dat het strijken van papier een grote know how vereist. cellulose Er is de Nederlandse papier- en kar tonindustrie veel aan gelegen om de rol die de cellulose in het produktie- proces speelt, terug te dringen. Hoe beslissend die rol kan zijn voor de prijs van papier, iaat zich afleiden uit de winst die Van Gelder in 1978 ineens weer maakte, toen door overmatige voorraden de prijs van cellulose be langrijk daalde. In 1979, toen de cellu- loseprijs weer danig steeg, dook Van Gelder prompt weer in de verliezen. De prijs van de pulp is daarna niet op nieuw gezakt Er is zelfs een toestand gegroeid die veel weg heeft van een kartel en in de praktijk werkt als de Opec bij het bepalen van de olieprijs. Binnen dat verband zou inmiddels zijn besloten de pulppnjs op 1 juli weer te verhogen De industrie blijft daarom zoeken naar vervanging van cellulose als grondstof door een gemakkelijker beschikbaar en goedkoper materiaal. Vooral voor de produktie van karton heeft men een vervanger gevonden in oud papier Er wordt meer oud papier gebruikt dan ooit. In 1960 werd voor een totale produktie van 1,02 miljoen ton papier en karton nog 80 procent pulp en 20 procent oud papier verwerkt; in 1979 werd bij een totale produktie van 1,7 miljoen ton papier en karton nog slechts 47 procent pulp en 53 procent oud papier gebruikt. Er wordt naar gestreefd het belang van het oud papier als grondstof nog ver der te vergroten, maar men stuit op de moeilijkheid dat het voor bepaalde pa piersoorten wegens de kwaliteitseisen die daaraan worden gesteld, niet ge schikt is. Voor een deel van de Neder landse papier- en vooral kartonfabrie ken is met oud papier echter de grond- stofvoorziemng veilig gesteld. Zo bestaat alle papier dat In Neder land wordt gemaakt voor de produktie van golfkarton voor 95 procent uit oud papier en oud karton; pakpapier (voor fruitzakken bij voorbeeld i wordt voor 70 procent uit papierafval gemaakt: toiletpapier, papieren zakdoekjes en servetten en dergelijke (een sector die het met een omzetstijging van 10 pro cent per jaar prima doet) worden er voor 65 procent uit vervaardigd. En in krantepapier zit het voor 30 procent. terugwinning Om af te komen van de sterk wisselen de prijzen voor oud papier beschikt de bedrijfstak sedert enige jaren over een buffervoorraad van 70.000 ton oud papier, opgeslagen in zeven loodsen die worden beheerd door de daarvoor speciaal opgerichte Exvopa (extra voorraad papier). In geval de aanvoer van oud papier daalt en onder andere omstandigheden de prijs zou dreigen te stijgen, wordt uit de voorraden van Exvopa geput; in tijden dat de prijzen laag zijn. worden de voorraden weer op peil gebracht. In 1979 is inderdaad van de Exvopa-voorraden gebruik ge maakt om een toegenomen vraag naar oud papier, zowel uit Nederland als uit de rest van West-Europa, op te vangen. In Nederland werd in dat jaar 900 000 ton oud papier en oud karton ingeza meld. wat meer dan de helft is van het terugwinbare oud papier en karton Het gebeurde via ruim 400 oud-papier- bedrijven die bij elkaar werk bieden aan om en nabij 6000 mensen De Ne derlandse papier- en kartonindustrie zou dat graag zo houden Ze is niet bijzonder ingenomen met de ontwikkeling van installaties die pa pier uit het huisvuil zouden moeten halen Het papier dat uit het huisvuil wordt gevist, is erg vuil en geeft bij verwerking een ondragelijke stank Via de oud-papierbedrijven geschiedt de aanvoer ook veel beter gesorteerd, wat de toepasbaarheid vele malen gro ter maakt. Bovendien vrezen de pa pierfabrikanten dat automatische scheidingsinstallaties de mensen min der gemotiveerd maken om oud papier opzij te leggen voor de aparte inzame ling. Ondertussen is ook het grootste deel achter de rug van het project, dat de fabrieken in staat moet stellen meer soorten oud papier te gebruiken voor de vervaardiging van meer soorten nieuw papier en karton. Het vergt in vesteringen van enige tientallen mil joenen in ontinktings- en reinigingsin stallaties. maar het moet er wel toe lei den dat straks voor 60 procent uit ei gen grondstoffen, het papier, kan wor den geput, waarvan men bovendien de prijs redelijk m de hand kan houden Om de bedrijfstak verder weerbaar te maken wordt al jaren gezocht naar produktiemethoden die met minder energie toe kunnen. Alle machines worden op hun energieverbruik on derzocht en bekeken wordt onder meer hoe de afvalwarmte eventueel opnieuw kan worden gebruikt. De overheid steunt hel project. De papierfabrikanten pleiten er al ja ren voor dat zij op het punt van de energievoorziening enigszins worden ontzien „In Nederland betalen wij ho gere prijzen voor energie dan al onze concurrenten in het buitenland." In de voorbije zeven jaar is het deel van de produktiekosten dat in de Nederland se papiernijverheid voor rekening van de energie komt, bijna verdrievou digd. Maar met besparing op de energie al leen zijn de problemen nog niet opge lost. In de toekomst wil de Gasunie geen gas voor 'ondervuring' meer le veren aan een aantal grotere papier fabrieken. Dat betekent dat nieuwe investeringen nodig zullen zijn om andere energiebronnen te kunnen ge bruiken. worden weer positieve over de papiernijverheid ge- het nooit een gemakkelij- ie( öjfstak worden. In verscheide- j «oren wordt het niet alleen voor indse maar voor de hele «ropese papiernijverheid steeds ijker om tegen Noord-Europa en Mmerika te concurreren, tont onder meer doordat men in imate van deze landen afhanke- rhejx 3 voor het verkrijgen van de a tof pulp (cellulose). Daar komt ivoor de produktie van papier en «veel energie nodig is. En die is Werland verhoudingsgewijs erg De kosten voor elektriciteit en %en in ons land belangrijk ho- dan In liet concurrerende t 'Ooril op het punt van de grond- a heeft de Nederlandse indus- Kmoeilijk. Daarin ligt ook één j .^pootste problemen voor Van 4 °oor zijn grote afhankelijk- ^cellulose is het bedrijf in een ■ffijke sector van zijn produktie :*fetn partij voor op het ogen- «tname de Scandinavische eon- De aardgas gedreven warmtepomp bij Holland Warmte in Zierikzee Deze installatie voorziet het gehele bedrijf van warmte uit de bodem De aankondiging dat het aardgas minstens tien cent per ku bieke meter duurder wordt zal voor velen aanleiding zijn om nog intensiever aandacht te schenken aan energiebesparen de maatregelen. Wie op het punt staat te gaan bouwen - en dat geldt vooral voor bedrijven, gemeenten en woningbouwvereni gingen - is daarbij duidelijk in het voordeel: de grootste bespa ringen worden behaald wanneer men van de grond af kan be ginnen. Een van de meest interessante maar tegelijk ook meest verwaarloosde mo gelijkheden biedt de installatie van een warmtepomp De warmtepomp is bijzonder geschikt voor de verwar ming van grotere eenheden hoewel ook onderzocht wordt hoe installaties kunnen worden ontwikkeld voor elke woning afzonderlijk. In West-Duits- land, waar de warmtepomp veel popu lairder is dan in ons land. is men al ver gevorderd en daar worden warmte pompen van een eenvoudig type zelfs gebruikt om zwembaden te verwar men. Wat is een warmtepomp? In feite niet veel anders dan een omgekeerd werkende koelkast. Eigenlijk is iedere koelkast van het compressietype uit- gerust met een warmtepomp, die warmte onttrekt aan het inwendige van de koelkast en die afstaat aan de ruimte er buiten. Men kan het effect van de warmtepomp zelf heel gemak kelijk constateren in de koelkast is het relatief koud en aan de achterkant en zijkanten voelt de kast warm tot soms zelfs heet aan Voor verwarming toegepast doet de warmtepomp precies hetzelfde warm te wordt onttrokken aan bijvoorbeeld de relatief koele omgevingslucht of het grondwater en dan opgefokt tot een veel hogere waarde, waama de warmte wordt afgegeven aan het water in een verwarmingscircuit. Het systeem is gebaseerd op een aan tal fundamentele natuurkundige wet ten. waarvan de voornaamste is dat een gas warmer wordt wanneer het wordt samengedrukt In een warmte pompinstallatie bevindt zich een vloeistof die reeds bij een lage tempe ratuur verdampt. Deze neemt in een verdamper - onderdeel van een geslo ten circuit - warmte op uit het via een ander circuit opgepompte grondwa ter. Deze warmte doet de koelvloeistof verdampen, waarna de damp door middel van een compressor wordt sa mengedrukt De verdichting van de damp (gas) heeft tot gevolg dat de temperatuur stijgt. Via een warmtewisselaar wordt die warmte weer afgegeven aan het water van een verwarmingscircuit, waarna de samengeperste damp con denseert en via een drukverminde- nngsventiel weer naar de verdamper wordt gevoerd Daar begint alles weer van voren af aan. weinig energie De meeste verwarmingsapparaten gebruiken meer energie dan zij afge ven; zelfs de nieuwste c.v.-ketels ko men niet verder dan een rendement van ten hoogste circa negentig pro cent. Het aantrekkelijke van de warmtepomp is dal hij minstens drie keer zoveel energie levert als men er in stopt. lng. Venema van het installa tiebedrijf Holland Warmte in Zierik- zee zegt: „heeft men bijvoorbeeld een electrisch aangedreven warmtepomp en voert men om deze warmtepomp te laten draaien 1 kw electrische energie toe, dan kan afhankelijk van de toe passing een equivalente warmte- energie worden opgewekt van 3 tot 6 kw." Holland Warmte is de eerste en tot nu toe enige installateur in ons land die een aardgasgedreven warmtepomp installatie in eigen bedrijf kan demon streren Deze warmtepomp is binnen het bedrijf de enige warmtebron. Bij de bouw van de bedrijfshal en de kantoren werd het aangrenzende par keerterrein afgegraven om op ruim een meter diepte een netwerk van pijpen te leggen Door middel van dn circuit wordt warmte onttrokken aan de bo dem. Water van 12 graden gaat naar de verdamper van de warmtepomp en na de afgifte van 5 graden warmte gaat het met een temperatuur van 7 graden terug naar het ondergrondse pijpen- net Doordat slechts een starttempe ra tuur van 5 graden nodig is wordt de bodem nauwelijks afgekoeld. In de installatie - het warmtepompcir cuit is gevuld met freon - wordt de tem peratuur door compressie verhoogd tot ruim 60 graden en deze warmte wordt afgegeven aan een vloerverwar- mingscircuit. Vergeleken met een c.v - installaUe die met een keteltempera- tuur van 90 graden werkt is de 55 gra den in het op de warmtepomp aange sloten circuit gering, vandaar dat vloerverwarming, die met een laagca- lorische warmte goede resultaten geeft, de beste combinatie vormt met de warmtepomp zonne-energie Holland Warmte, zegt directeur T. van Triet, probeert nog meer te doen op het gebied van energiebesparing; niet alleen vanwege de geleidelijke uitputting van de olie- en gasvoorra den maar ook vanwege de noodzaak technologieén te ontwikkelen die het rien van reems milieu minder belasten. Het bedrijf volgt dan ook het groeiende streven naar vormen van energievoorzienin gen die onafhankelijk zijn van der den. Zo werden op het dak van het gebouw aan de Julianastraat in Zie- rikzee zonnecollectoren geplaatst die eveneens hun warmte leveren aan de vloerverwarmingsinstallatie. De heer Van Triet en de heer Venema zijn het niet eens met degenen die be weren dat de intensiteit van de zonne straling op onze breedtegraad te ge ring zou zijn. ..Dat is niet juist", aldus de directie van Holland Warmte, „om dat de stralingsintensiteit niets te ma ken heeft met de luchttemperatuur Onderzoekingen hebben aangetoond, dat bij een theoretisch aantal zonuren van 4480, de zon 1655 uren scheen of wel 37 procent van de tijd. Een jaar telt 77 zonloze dagen, ongeveer 21 procent en we kunnen dus stellen, dat de zon globaal om de vijf dagen niet schijnt. Op onze breedtegraad kunnen we aan zonne-energie 1 kw per vierkante me ter aardoppervlak opvangen. Bij een nuttig effect van 65 procent en duizend bruikbare zonne-uren kunnen we dus per vierkante meter zonnecollector een hoeveelheid energie opvangen van 1000 x 0.65 x 1 kw is 650 kw Terug naar de warmtepomp; er vanuit gaande dat bij de door de Gasunie ge plande aardgaslevering een verlaging per gebruiker noodzaak is en dat dit alleen kan worden bereikt indien het energieprobleem wordt gezien als een maatschappelijk probleem waaraan niemand zich mag of kan onttrekken, heeft Holland Warmte de warmte pomp in studie genomen. Volgens di- rekteur Van Triet is het bedrijf er na enkele jaren research en ontwikkeling in geslaagd de warmtepompinstallatie vanuit de experimentele sfeer opera tioneel te maken. Een besparing op gas is met de warmtepomp gegaran deerd mogelijk, zegt de heer Van Triet. Daarnaast zijn volgens hem door de te verwachten stijgende gasprijzen kos tenbesparingen mogelijk van 10 pro cent in 1982 tot 40 procent in 1985 De installatie betaalt zich in vier tot zes jaar terug, terwijl de economische le vensduur van de installatie tenminste vijftien jaar bedraagt. Bij de gemeente Vlaardingen deelt men het vertrouwen dat de heren Van Triet en Venema in de warmtepomp stellen. Deze gemeente wil 287 in het plan Holy te bouwen woningen door Holland Warmte van warmtepomp- installaties laten voorzien. In Vlaar dingen stelt men zich daarbij op het standpunt dat de besparingen niet al leen onze nationale aardgasreserve ten goede moeten komen maar ook de bewoners van de betreffende huizen. Wanneer na vier tot zes jaar de instal laties zich beginnen terug te betalen wil het gemeentebestuur dit tot ui ting laten komen in een huurverla- ging. Wanneer het ministerie van eco nomische zaken met een subsidie over de brug komt zal Holjt het eerste grote project in de woningbouw zijn dat met een aardgas gedreven warmte pomp wordt uitgevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 23