lorgenstond SQAC 18 APRIL 1981 fotografie wim riemens De rijm stijgt dampend uit de weiden sluiers om de zon tussen de lente twijgen ten japanse allure krijgt. pirix pirix tjuwie tjuwie tjitjuwuwu Ie tluu tlie tiriktiping tjulilililili Melkauto's in de verte Je postbode nadert litu tjoeoek tjoek tjoeoek Je postbode loopt voorbij tèk tok tèk tek tek trrk trrr tr rr titiwu pikwie? pikwieie? iibade met lijsters, gedicht van Hans V/arren. ul VUftnje oogt1954) in Verzamelde Gedichten (1972), Uitgeverij Bert Bakker, kmlerdam. [ttzal wel een fors formaat stembiljet worden, straks, als er een nieuwe Tweede Kamer moet worden gekozen. Want behalve de elf partijen die nu al in de Kamer zitten, doen nog 18 :ajtjes mee. Splintergroeperingen, zegt men dan. Wildgroei in het politieke bos, zegt men ook partijtjes koesteren allemaal ïoop: dat op z'n minst 55.000 sCtXi mensen hun hokje rood ma- nnt zoveel stemmen zijn er nodig Wil kamerzetel. Die hoop is dan enige dat ze gemeen hebben, thoofden, zoveel zinnen, geldt al hal in de politiek. Wtzldstisch tot fascistisch, van an die het gebed dat Maria aan de se mejuffrouw Peerdeman i'an overheidswege voorgeschre ven zien. tot partijen die geheel sland aan Saoedi-Arabiê willen i, zo'n ruime keus biedt uw tblljet iuntal van die splinters staan in dit ifl-in willekeurige volgorde - be swil Enkele partijen gaven geen Stagen. Om soms unieke redenen. Ude de Kleine Partij uit Amster- "iliever niets kwijt „omdat we voor Migheid zijn. en u bereikt juist •Wot publiek". listiese partij links van de PvdA staat de So- «se Partij (SP), opgericht in <B vertegenwoordigd in enkele Koteraden. Lijstaanvoerder van 'partij is de 39-jarige Nijmegenaar van Hooft. Op hem zal de taak tahet verkiezingsprogramma met wfessioneel klinkende titel „Het ^noel om" aan de kiezer te verko- Programma maakt korte metten Plaatste resten kapitalisme in het d Pensioenfondsen en levensverze- örs worden als voorbeeld genoemd '"vertegenwoordigers bij uitstek lffn economie waarbij het kapitaal :Mn waar het wil. j Woenfondsen en de levensverze- zouden wettelijk moeten wor- verplicht 20 procent van de door :*beerde gelden in de sociale wo- ?touw te investeren. Zo zouden ■Jrrdduizenden woningen kunnen gebouwd én 70.000 werkloze -wakkers aan het werk worden ge- 51 Wenden van Milton Friedman. SP'ers. die een sterke staatsin- het gehele economische reilen ,ïflen willen. Verder, geen kernwa- kernenergie, gratis open- ervoer, milieubelasting voor be drijven. alle artsen en specialisten in loondienst. Noteren wy nog dat de SP een opmerke lijke prijsvraag heeft uitgeschreven. Onder degenen die zouden raden onder welk nummer de partij aan de verkie zingen deelneemt (dat beslist de Kies raad) zijn prijzen uitgeloofd. De aan de jaren '30 herinnerende hoofdprijs: een maand levensmiddelen. kommunistenbond Nu we het toch over de jaren '30 heb ben: op zijn persconferentie in Den Haag zei lijsttrekker Wim Schul (33) van de Internationale Kommunisten bond 1KB) dat deze jaren hem daar erg aan doen denken. „Alle knappe koppen staan machteloos om de crisis op te los sen. Dat maakt de keuze voor het socia lisme onontkoombaar", aldus Schul. Erg links dus. deze 1KB. Schul bijvoor beeld zegde in 1979 zijn lidmaatschap van de PSP op omdat hij deze partij te rechts vond. Voor het eerst sinds 1950 zal er bij de Tweede-Kamerverkiezin gen weer een trotskistische lijst zyn, meldt men zelfs trots. IKB'ers geloven niet in een parlemen taire democratie Want. zo schrijft de bond zelf, het socialisme komt niet van het Binnenhof. De macht moet door mensen worden uitgeoefend, niet via een voor vier jaar gekozen parlement waarop de kiezers ln de tussentijd geen invloed hebben, maar door radendemo- kratie. leefbaar nederland Leefbaar Nederland, dat is de woning inrichter en gemeenteraadslid te Ey- gelshoven (Li Winand Leschot. Twee jaar geleden, bij de Europese verkie zingen, deed hij ook al mee. Toen kreeg hij 25.000 stemmen en dat geeft hem alle hoop dat hij deze keer een zetel gaat halen. En dat volgens een unieke rekensom. ..Kijk zegt hij, „Vorige keer haalde ik twee-derde kamerzetel, maar bij die Eu ropese verkiezingen deed de helft van de kiezers niet mee. Als die nu wel mee doen, haal ik er minstens een. Ik gok op een paar zetels, geen tien natuurlijk, wantje moet serieus blijven". Leefbaarheid, dienstbaarheid en mede menselijkheid Deze eigentijdse varia tie op het liberté. egalité. fratemité van 200 jaar geleden vertegenwoordigt Le- schots visie op de wereld. „We maken ruzie over de economie terwijl de mede menselijkheid verloren gaat", zegt hij. en. „Waarom al dat gepraat over abor tus'' Laat de mensen hun kinderen fat soenlijk opvoeden." liquidatie Zoals de naam al aangeeft, is de Partij tot Liquidatie van Nederland (PLN) een ludieke partij, 't Is het geesteskind henk dam van Gerrit Kreuger uit De Kaag, die de verwachting moet koesteren de Hol landse tegenhanger van de Franse clown en presidentskandidaat Colu- che te worden. Niet voor niets noemt Kreuger zichzelf een „linkse nar". Niet overal zal men kunnen stemmen op de PLN. Alleen de ingezetenen van de kieskringen Haarlem en Amsterdam zullen dat lot beschoren zijn. „Een fi nanciële zaak aldus Kreuger. Wie Kreugers hokje invult, geeft daarmee te kennen te streven naar de opheffing van Nederland. Want dat is het enige programmapunt van de PLN ons land met zijn hele heb ben en houwen verkopen aan een rijk buitenland. Saoedi-Arabiê bijvoor beeld, of Japan De grote hoeveelheid geld die dat oplevert, dient dan over alle 14 miljoen Nederlanders te worden verdeeld. Tot nut van het algemeen, en tot heil der natie. realisten '81 Deze partij heeft iets slims gedaan. Ze kondigde enige tijd geleden aan, bij een drukbezochte persconferentie, propaganda met behulp van een sterke zeezender te zullen bedrijven. Dat kwam gelijk in alle kranten. Pats, je naam in de kolommen. Want zenden vanaf zee mag niet. En dat is een op zichzelf opvallend gege ven, want Realisten '81, de partij van ex-Menten-jager. ex-Accent-hoofdre- dacteur, ex-Telegraaf-journalist Hans Knoop, is een partij van law and order. Het programma meldt: „Realisten '81 eist van de overheid dat het op de kort ste termijn recht en orde in ons land herstelt teneinde extremistische uit wassen van links en rechts te voorko men." Meer wapens, minder agogen, zou de verkiezingsleus van deze partij kunnen zijn. Maar het belangrijkste program mapunt betreft de belastingen. Knoops club wenst een drastische belastingver mindering. Iedereen, van hoge tot lage inkomens, zou een kwart van zijn inko men aan de belastinggaarder moeten afstaan And that's it Verder geen ge- Klare taal dus Beuker en de zijnen ope reren vanuit een strict gesloten, dogma tisch wereldbeeld. Dat wereldbeeld wordt bepaald door Rome. Het partij programma: „Daarom aanvaardt de RKPN het leergezag van de Rooms Ka tholieke Kerk. onder leiding van onze Opperherder de Paus van Rome.' Ons land worstelt met een gezagscrisis, aldus dit zelfde programma. Daar staat ook. „De kwade gevolgen van deze ge zagscrisis tracht men zoveel mogelijk te voorkomen door begrippen als: onder ling overleg, alzijdige inspraak, dialoog, discussie, eigen geweten enz." god met ons „*t Is toch verschrikkelijk, meneer", meldde ons ons onlangs een dame. „De vrouwen spelen de baas en de mannen hebben niets meer te vertellen, 't Is toch verschrikkelijk." Deze op zichzelf tot nadenken stemmende ontboeze ming is van mevrouw Tiny Cuypers- Boumans.72 jaar en afkomstig uit Heerlen. Zij is de lijsttrekker van de partij ..GOD MET ONS", voorheen de Nieuwe Roomse Partij (NRP) Die naam is nog maar recent gewijzigd, en dat is be doeld om de PvdA een hak te zetten Deze party gaf immers eind februari te kennen de bede „God zij met ons" op de guldens en rijksdaalders weg te willen hebben? VERKIEZINGEN tw»ed« kamer rkpn „De roep om terugkeer in de Tweede Kamer van onze voorzitter Klaas Beu ker wordt steeds groter". Aldus het jongste schrijven van de Rooms Ka tholieke Partij Nederland (RKPN). de zogenaamde „Nieuwsbrief". De RKPN, inzonderheid Klaas Beuker, wenst weer in de Kamer terug te komen. Hoe? Met welke issues'5 We citeren Klaas Beukers woorden uit de ..Nieuws brief' „Iemand vroeg mij kortgeleden ..Waarop richt zich de verkiezingscam pagne speciaal?" Mijn antwoord was kort en duidelijk de bescherming van het gezin. Wij blijven vasthouden aan de heiligheid en onontbindbaarheid van het gezin." Het programma van GOD MET ONS is watje noemt klip en klaar: „Wij willen de geestelijke milieuverontreiniging bestrijden. Als de mensen weer bidden en de Tien Geboden onderhouden ver dwijnen veel problemen, bijv agressie, opstand tegen het GEZAG, abortus- moord. drugverslaving, geslachtsziek ten. echtscheiding, roof. moord, en- z.enz" wewebe Op een en hetzelfde adres in een nieuw bouwwijk te Oss zijn gevestigd het We- reld-Welzijnsinformatiecentrum, de Stichting Liefde Als Middel (kortweg LAM) en de Politieke Partij Wereldbe- wustzijnswording (met als unieke af korting Wewébew). Ook woont de heer J. van Deutekom hier. Verzoeken om informatie zijn door hem royaal gehonoreerd Pakken dichtbe- typte vellen papier hebben we de afge lopen weken gekregen, steeds in enve loppen met zo'n blauw PTT-kaartje waarop staat dat de afzender bijge voegd stuk onvoldoende heeft gefran keerd en of we niet etc. Ook op alle enveloppen: „Zie Viditel 37604". Van Deutekom heefteen van de allermodernste communicatiemidde len in het geweer geroepen om zijn boodschap duidelijk te maken. Nou Ja. duidelijk te maken. Men leze Viditel 37604. Daar staat bijvoorbeeld: ..Terwijl de overheid 't welzijnsvoortrekken laat af weten ploegt de boer voort als le rangs welzijnswerker om het welzijn van de mens te herstellen, te bevorderen." Ook staat er: „Welzijn is gezondheid en nut tig zijn vormt „levensgeluk" Deze we tenschap heet „astrosofie". is gevormd uit pedologie. astronomie en anato mie In zijn schriftelijke informatie voorziet Van Deutekom deze inzichten van schema's vol pijlen, hokken, hoofdlet ters. tekeningen. Met daarbij verkla rende aantekeningen als: „Als we de tyd-leeftljd-levensduur verder ingaan dienen we de tijd „oprecht" rechtlijnig te volgen en dus niet „schuinrecht". centrumpartij We buigen niet naar links, en we bui gen niet naar rechts. Met deze leuze heeft premier Van Agt nog eens aan zienlijke successen geboekt. Het brief papier van de Centrumpartij meldt iets soortgelijks: „Niet links, niet rechts". Naar eigen zeggen dus een middenpar tij. deze CentrumpartijNiettemin heeft men het odium .jechts-radicaal" ver worven. En dat dank zij advertenties als in het Utrechts Nieuwsblad van 22 mei vorig jaar met deze tekst: „Neder land is overvol! Toch stromen er per maand duizenden legaal of illegaal ons land binnen Hoe kan dat? Drs. Jan maat zal dit taboe-vraagstuk bespre ken." Drs. Hans Janmaat is lijsttrekker van de Centrumpartij, politicoloog en do cent maatschappijleer. Hij verzet zich tegen de gedachte dat zijn partij fascis tisch of racistisch zou zijn In een inter view „Ik ben een fatsoenlijk denkende Nederlander die berêid is een aantal zeer urgente problemen in Nederland aan de orde te stellen." Zo'n urgent probleem is voor Janmaat c.s. het vreemdelingenvraagstuk. Het cruciale gedeelte uit het programma van de partij lijkt: „Ook grote delen, zo niet de meerderheid, van de Nederland se bevolking blijkt niet in staat of van zins te zijn om een dergelijk groot aan tal migranten op harmonische wijze te doen integreren in de Nederlandse sa menleving." „De vraag rijst hierbij of het wel demo- kratisch is om een zo grote verandering van samenstelling van een samenle ving op zo korte termijn als één decen nium op te dringen aan de inwoners van Nederland Een brede maatschappelij ke diskussie en-of referendum zal hier over uitsluitsel moeten geven." Een tot nadenken stemmende regel van de centrumpartij „Een gezonde geest in een gezond lichaam is een richtlijn die tot uitdrukking komt in alle lesroos ters Zo zijn er meer programmapun ten Niettemin zal de naam van de Cen trumpartij wel vooral verbonden blij ven met het vreemdelingenvraagstuk. volksunie beruchte Joop Glimmerveen de lijst trekker is. Deze partij bestaat bij de gratie van de groeimarkt die „vreem delingenhaat" heet. In het programma is dat teruggebracht tot een pleidooi voor een volksuitspraak over de vraag of er buitenlanders blijvend in Neder land gevestigd kunnen zijn. De naam van de NVU Is verbonden aan talrijke Incidenten. rechtzaaKjes. vechtpartijen Duistere figuren met duistere gedachten over rasverschillen en sibben hebben deze party zyn bruine tot zwarte kleur geschonken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 21