Gezamenlijk ten strijde tegen advies ketelbouw Aanzet voor een nieuw beleid op sociaal-cultureel terrein klaar Nieuwbouw in Geere Middelburg Onderzoek verblijfplaats vleermuizen in Middelburg VOORSPOEDIG VERLOOP VOOR JAARS W Daling waterafzet bij WMZ in 1980 1PZC/provincie ONDERNEMINGSRAAD SCHELDE DOET BEROEP OP COLLEGA 'S HENGELO: VOOR DE PERIODE 1982 TOT 1985 Overstekende fietser door auto geschept ZAAMSLAG - Op de kruising Drieweg- Provinciale Weg Zaamslag -Temeuzen is vrijdagmiddag de 74-jarige fietser J. D. uit Zaamslag in botsing gekomen met een personenauto, bestuurd door J. W. uit Terneuzen. De fietser stak de rij baan over en verleende geen voorrang aan de auto. D. werd geschept en moest met een beenbreuk, een hersenschud ding en wat hoofdwonden worden over gebracht naar het ziekenhuis. Advertentie BESTO TROUWENPOLDER tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. I Reserveringen: WÈ diners - partijen - koffietafels m y' a la carte vlees- en visspecialiteit Exursie Op Westkappel hebben de leerlin gen van die lagere school onlangs, tijdens de leer der maatschappelij ke oriëntatie, hun dorp verkend Als wij de bijdragen van de leerlin gen in de jongste schoolkrant mo gen geloven, heeft met name het be zoek aan de vuurtoren een diepe indruk achtergelaten. Het aantal treden van dit bouwwerk varieert naar gelang de leerling die aan het woord ts tussen de 158 en 216 stuks, zo lazen wij. Ook maakte indruk de mededeling, dat er koeievellen on der de toren liggen. De gidsende torenwachter heeft-zo lazen wij - de leerlingen ook het wel en wee van de vuurtoren tijdens de tweede wereldoorlog niet onbe sproken gelaten. „Hij vertelde," zo schrijft één van de leerlingen, „dat in de tweede ivereldoorlog de vuur toren niet scheen". Een van de an deren meldt hoe dat in de praktijk ging: ,J)e Duitsers hadden triplex voor de ruiten gedaan". En hij voegt daar aan toe: ,JIet in dat triplex nog een klein gaatje, want er konden iveleens Duitse schepen voorbij varen". Vastenaktie stem en steun voor arme en verdrukte mensen, vraagt üw steun voor bij na 400 projekten in 0e derde wereld en hier, op dat de mensen daar zich zelf van hun armoede kunnen bevrijden. GIRO 5850 UTRECHT BANKRKG. 620 (alle ban ken) t.n.v. VASTENAKTIE ZATERDAG 18 APRIL 1981 I r\nr% MIDDELBURG De afdeling Plantsoenen van de dienst gemeentewerken in Middelburg is begonnen aan een onderzoek naar de verblijfplaatsen van de vleermuis in de stad. In de toekomst wil men boven dien proberen te voorkomen dat vleermuizen, zoals nu vaak gebeurt, het slachtoffer worden van het in grijpen van de mens. De heer R. Bijl, medewerker aan het onderzoek, heeft de indruk dat de stand de afgelo pen jaren flink is teruggelopen. Oorzaak daarvan is onder meer de renovatie- en restauratiewoede. De stad wordt hierdoor in de meeste gevallen ontegen zeggelijk verfraaid, voor de vleermuis is er minder reden tot juichen. Vooral als de werkzaamheden aan panden in de winter gebeuren zijn ze meestal ten dode opgeschreven. De dieren op zolders en onder de pannen van veelal oude gebouwen worden dan namelijk in hun winterslaap gestoord. Ze proberen dan snel weg te komen, maar moeten dan in korte tijd zoveel energie opwekken om weg te kunnen vliegen dat ze soms ter plekke dood vallen. In een gunstiger geval slagen zeer wel in om nog weg te komen. Maar ook dan komen er problemen. De vleermuizen moeten een andere schuilplaats zoeken, wat heel moeilijk kan zijn. Vmden ze die wel dan is het nog maar de vraag of ze in het vooijaar nog zoveel kracht op kunnen brengen om opnieuw uit te vliegen. Volgens de heer Bijl kan men in deze gevallen moeilijk van kwade opzet spreken Aannemers en bouwvakkers zijn meestal vrijwel onbekend met het verschijnsel vleermuis. Bij de ontdekking van deze dieren weet men niet hoe men moet handelenNiet alleen komt dit voor bij renovatie of restauratie maar ook bijvoorbeeld bij de isolatie van spouwmuren. Zo is vorig jaar door de rstauratie van de toren van de Grote Kerk in Veere de vleermuizenkolonie aldaar ver dwenen. Hetzelfde geldt voor de zolder van het Arron- disementsgerechtsgebouw in Middelburg en voor het afgebroken Koorkerkhof. Deskundig ingrijpen had de ze verdwijningen kunnen voorkomen. Er is namelijk m een techniek om de vleermuizen ook in het wintersei zoen zonder nadelige gevolgen te verhuizen Schuilplaatsen Bij het vinden van één of meer vleermuizen, bijvoor beeld bij het afbreken van een oud schuurtje in de achertuin, kunnen Middelburgers het beste even con tact opnemen bij dc plantsoenendienst van gemeente werken. Daar waarschuwt men dan Staatsbosbeheer (SBB) in Goes. SBB heeft speciale schuilplaatsen in gericht voor vleermuizen die van hun oude stekje ver dreven worden. Deze verblijven bevinden zich onder meer in 'Fort Rammekens' bij Ritthem. Door een een voudige ingreep kunnen zo tal van bedreigde vleer muizen gered worden van dc ondergang. Wellicht kan zo ook de teruggang in de stand tot staan worden gebracht. De bemoeienissen van de plantsoenendienst in Mid delburg zijn onderdeel van een onderzoek naar alles wat zich in de natuur afspeelt in de stad. Daarbij wordt speciaal gekeken naar de verhouding tussen mens en natuur. Ook de wederzijdse beïnvloeding van plant en dier wordt bekeken De plantsoenendienst Is bijna klaar met een nota over de onderzoekingen. De bedoe ling ervan is dat het menselijk ingrijpen en de natuur beter op elkaar worden afgestemd d. Men wil aan de gemeente Middelburg en aan particulieren allerlei ge gevens en aanwijzingen verstrekken. Zodoende kun nen die bij de uitvoering van allerlei plannen beter rekening houden met de effecten die er ziin op het natuurgebeuren. Voorlichten De heer Bijl van de plantsoenendienst Is er zich daarbij van bewust dat niet alles kan wijken voor de natuur. Men kan in het voorbeeld van de vleermuizen niet zeg gen dat restauraties dan maar niet doo moeten gaan. Door voorlichting en overleg hoopt hij wel dat er bereikt Wordt dat er meer met de natuur rekening wordt gehouden. Dit geldt onder andere voor de manier van inrichten van plantsoenen en anw openbaar groen Daarbij kan men zo te werk gaajiiü bijvoorbeeld zeldzame broedvogels zich er thuis v* len en tot nestelen in de hoofdstad besluiten Debs» Bijl erkent dat men na menselijk ingrijpen nooit tr^ de oorspronkelijke situatie kan scheppen waar.pS en dier zich opperbest in thuis voelden. Er moet w gens hem naar een compromis worden gestreefd na», bij de natuur niet bij voorbaat de onderliggende pa£, is. Daar hebben plant en dier en uiteindelijk ook de mens baat bij. Voor wat het onderzoek naar de vleermuizen in 1% delburg betreft wil de plantsoenendienst zich niet al leen beperken tot adviezen en hulp bij het aantreffen van deze dieren. Graag wil men ook de bevolking van de stad inschakelen bij het onderzoek naar de zomer. en winterverblijfplaatsen van het vliegende Inwoners die van het bestaan van deze op de hoogte zijn wordt dan ook gevraag nemen. Het telefoonnummer is 27751, ti Begrip. Overigens zegt de ondernemingsraad van De Schelde in de open brief alle begrip te hebben voor de problemen die GOES - De NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) heeft in ISM een daling van vier procent moeten incasseren in de sector produktie en Over 1979 boekte het nutsbedrijf nog een toename van 1,2 percent. VLISSINGEN - De ondernemingsraad van de Koninklijke Maatschappij de Schelde heeft vrijdag in een open brief aan de werknemers van VMF Stork in Hengelo een dringend beroep op hen gedaan, om gezamenlijk de strijd aan te binden tegen de adviezen van de Stichting Energie- apparatuur Nederland (Sean) tot concentratie van de Nederlandse ketelbouw in Hengelo. De ondernemingsraad van het Vlissingse bedrijf vraagt in de brief namens de 3500 personeelsleden die daar werken aan de collega's in Hengelo, hun standpunt ten opzichte van het advies van die commissie te herzien. Zouden de adviezen van de Sean wor den opgevolgd, dan is dat volgens de ondernemingsraad van De Schelde het onherroepelijke einde van de hele ketel bouw in Nederland, zowel in Vlissingen als in Hengelo. In de open brief stelt de ondernemingsraad in Vlissingen verder enkele onjuistheden aan de kaak uit dat advies: het weghalen van de ketel bouw uit Vlissingen betekent een grote klap voor de onderneming, ook ai wordt dat in het rapport gebagatelliseerd. Verder is het te verwachten dat er juist de komende jaren werk genoeg in die ketelbouw zal zijn. Eén centrale ketelbouworgariisatie in Nederland is ook voor jullie geen oplos sing, houden de mensen van De Schel de in Vlissingen hun collega's in Henge lo voor. Ze wijzen erop dat er op dit ge bied al heel wat drama's achter de rug zijn, waarbij als voorbeeld wordt gege ven mislukte centralisaties als Rolma (vervaardigen van materieel voor het openbaar vervoer) en ROS (een centra le organisatie die offshore-apparatuur zou vervaardigen). er op het moment bij VMF-Stork in Hengelo spelen. Wel voegt ze daaraan toe dat dit niet ten koste van De Schel de mag gaan. Zodra de minister van economische zaken maar eens besluit 500 Megawatt per jaar als capaciteit in de Nederlandse ketelbouw toe te staan, is het probleem in zowel Vlissingen als in Hengelo opgelost. Maar, zegt de on dernemingsraad van De Schelde, de Sean brengt op dit moment de hele be drijfstak in gevaar, èn in Hengelo èn in Vlissingen. Naar de mening van de Vlissingse on dernemingsraad is het uit den boze als groepen werknemers zich op deze wijze tegen elkaar afzetten. „Sta niet tegen over ons maar naast ons", aldus het be roep in de open brief. De ondernemings raad van De Schelde vindt dat de werk nemers, zowel in Hengelo als in Vlissin gen, dat tenminste aan elkaar verplicht zijn, gegeven de huidige moeilijke si tuatie.' van 156.937 per eind 1979 tot 158.684(6 eind 1980. Het aantal personeelslede bedroeg aan het eind van 1980 (mets begrip van zes vacatures) 294, tegen JU in 1979 en 330 in 1978. Over de reden va wlz deze stille sanering in arbeidsplaat s w wordt geen mededeling gedaan In dl nieuwsbrief. De bouwactiviteiten van het openbar li(IL nutsbedrijf namen af van 17,2 mHjoea KV0 gulden in 1979 tot 8,7 miljoen guldenia ïovr 1980. Een belangrijk deel van dezeacï viteiten betrof vernieuwing, ging en verlegging van leidingen. Provincie kan nu negen man bij PSD benoemen MIDDELBURG - De provincie Zeelui kan „op elk door de provinciegev tijdstip" overgaan tot de benoemii van negen personeelsleden hij de om de .gaten' in de personeelsbettUiafTT! als gevolg van ziekte en verlofdagen!! vullen. Over een werkelijke uilb.fi ding van de PSD - door de provincies 66 man gevraagd - en over een uitbeste ding: van onderhoudswerk is „no{ n* der overleg nodig" tussen provinciën rijkswaterstaat. Minister Tuijnman van verkeer en terstaat laat dat weten in antwoord op vragen, die het CD A-kamerlid H. Even; dijk hem op 3 april heeft gesteld. De heer Eversdijk toonde zich toen ver baasd, dat in een reactie van de minis ter op vragen van zijn kant op 19 maait alleen nog maar kon worden gezegddat er overleg over de personeelsultbrei- ding was, terwijl op 20 maart aan de provincie werd meegedeeld, dat de PSD 9 man kan aanstellen. De minister zegt nu dat op 20 maart met het minis terie van financien al overeenstemmjnl kon worden bereikt over de aanvult! met 9 man. „Beide antwoorden moetec uiteraard even serieus worden gen> men, zegt de minister nu. op de verla tende vraag van het kamerlid dat der gelijke verschillende antwoorden va de ene dag op de andere de nodige tv? fel veroorzaken. De minister zegt dat voor twijfel ff® reden is, omdat in de brief aan de.kv vincie duidelijk onderscheid maakt tussen de mogelijkheid neem man aan te stellen en de gevraagde uit breiding in totaliteit, waarover nogM* der overlegd moet worden, evenalsova de uitbesteding van onderhoud dooroe PSD. „Dit deel van de aanvraag moe* nader worden bezien in samenhangt- de vraag hoe het varende materieel n« meest doelmatig kan worden ingw1 aldus de minister 'tósii Activiteiten op het land in de omgeving van Colijnsplaat GOES - Dankzij het droge en zonnige lenteweer van de afgelopen weken hebben de Zeeuwse agrariërs het over- Losgebroken stier werd doodgeschoten VLISSINGEN - Een uit het slachthuis aan dc Oosterhavenweg in Vlissingen losgebroken stier heeft vrijdagmor gen, rond acht uur, voor de nodige con sternatie gezorgd. Het beest zag kans vanuit het slachthuis te vluchten in de richting van Oost-Souburg. Daar stak het dier de oude brug over om vervolgens, via het oversteken van de Nieuwe Vlissingseweg, in de richting van West-Souburg te verdwijnen. Gea larmeerde agenten van de Vlissingse •gemeentepolitie konden tenslotte de stier met een karabijn neerschieten in de buurt van de PTT-centrale aan de Oosterbaan. grote deel van de jaarlijkse voorjaars werkzaamheden in een vlot tempo kunnen afwerken. Nog vóór dc paasda gen hadden de meeste boeren het zaai en en poten voor de nieuwe oogst ach ter de rug. En dat was min of meer een verrassing. Want door de erg natte fe bruari/maart-periode zag het er aan vankelijk naar uit dat de voorjaarsac tiviteiten een flinke vertraging zouden oplopen. „De overmatige regenval is door het goede weer goedgemaakt", vertelt H. C. van der Maas, voorzitter van de akker bouwcommissie van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM). „We zitten nu per saldo zeker niet aan de late kant. De dreigende achtersta») in zo'n tien dagen eigenlijk ueq< werkt", aldus Van der Maas. Hij voegt eraan toe dat de agrariërs» medewerkers van de 'toelevering» drijven'wel met man en macht g hebben: „Dat zijn van die mor waarop alle machines uit de scha zijn". Van der Maas heeft voor het wf ment, nu de belangrijkste produkt de grond zitten, nog wel 'n wens(' die hebben boeren nu eenmaal en dat is een licht regenbuitje, bijv beeld tussen de eerste en tweedei dag in. „Dat doet de zaak dan goed, vooral voor het kiemen", stellij akkerbouwspecialist. MIDDELBURG - In de stuurgroep, die voor Zeeland de nieuwe opzet van het welzijnsbeleid helpt voorbereiden, komt op 22 april de aanzet aan de orde voor het provinciaal beleid op het so ciaal-cultureel terrein in de jaren 1982- 1985. Behalve de aandacht, die daarin wordt besteed aan de taak van de pro vincie als .begeleider' van tal van in provinciaal en regionaal verband on dernomen activiteiten, komt daarin ook aan de orde de uitvoering van een aantal zaken, die - na overheveling van allerlei beleidszaken naar de gemeen ten - nog bij de provincie blijven of daar voor het eerst komen. Het sociaal-culturele beleid, dat nu voor de provincie in de maak is, valt in verschillende gebieden uiteen: op bouwwerk, vormingswerk voor volwa senen (inclusief peuterwerk), kunstzin nige vorming, amateuristische kunst beoefening en jeugdwerk. Uitgangs punt is in het geheel, dat de provincie „een actief beleid ten aanzien van cul tureel werk" voert: dat daarbij de na druk wordt gelegd op activiteiten, die vorming en ontwikkeling tot doel heb ben en dat in dit geheel vooral activitei ten aan bod kunnen komen „voor kan sarme en minderheidsgroepen". Waar het om „uitvoerend werk" gaat. wordt vooral gedacht aan activiteiten, die door de wpreiding of de aard van de betrokken groepen niet tot hun recht kunnen komen in gemeentelijke plan nen en die evenmin in rijksplannen zit ten. Bij de .steunende' activiteiten van de provincie gaat het om: -begeleiding bij nieuwe werkmethoden samenwerkingsverbanden; -kadervor ming, zoals cursussen training, bijscho ling voor deskundigen, -documentatie, waarbij de informatie mede dient om ontwikkelingen in de praktijk te signaleren en ook voor lan delijk gebruik te registreren; -onder zoek en studie om probleemgebieden op te sporen en knelpunten te verhel pen; -bemiddeling bij en ontwikkeling van nieuwe methoden en werkvormen. In het programma voor 1982 wordt aan gesloten bij wat er in Zeeland op so ciaal-cultureel terrein aan activiteiten bestaat. Daarbij wordt ook de mogelijk heid van nieuwe initiatieven geopend. Wat de verschillende afzonderlijke ter reinen betreft: de bedoeling is. dat voor het eind van 1981 in Zeeland een provin ciaal steunpunt voor de vorming van volwassenen van de grond komt; dit is vastgelegd in de al eerder behandelde nota over het cultuurbeleid tot 1984 van de provincie. Voorts is het de bedoeling, dat de provincie allerlei open- schoolachtige acuviuciu«u stimuleert en ondersteunt, evenals het vormings werk voor vrouwen. De bedoeling is dat in Zeeland de deskundigheid opgedaan in het proefproject Open School Mid den-Zeeland behouden blijft. Kunstzinnige vorming Zoals al eerder gemeld wordt ook ge streefd naar meer samenhang in het be leid rond de kunstzinnige vormingDe provinciebijdrage voor Zeeuwse mu ziekschool en instituut voor kunstzin nige vorming is wat betreft het uitvoe rend werk sinds januari ingetrokken: de uitvoering is een zaak van de ge meenten. Gestimuleerd worden activi teiten van meer dan plaatselijk belang - zo staat in het plan - en de ontwikkeling van een .verzorgingsstructuur' voor kunstzinnige vorming. Wel wordt tot provincie-werk geregekend het beleid rond de opleiding van jeugdige leden van muziekgezelschappen. Bij de amteuristische kunstbeoefening gaat het de provincie om bevordering van kwaliteit, vernieuwing en samen hang. en in de uitvoerende sfeer, jaar lijkse concoursen van muziekgezel schappen. de periodieke Speelspiegel en het Landjuweel, incidentele con coursen. wedstrijden of tentoonstellin gen. Voor provinciegeld komt ook in aanmerking het werk van organisaties, die gespecialiseerd zijn en die een regio als achterland hebben, en bijzondere produkties. Bij het beleid voor het jeugdwerk wil men een accent zetten op de groepen jongeren, die „tot nu toe niet of slechts ten dele worden bereikt" en voorrang geven aan groepen boven individueel gerichte activiteiten. Er komt een potje om bepaalde knelpunten in het jeugd werk te helpen oplossen De daling van de produktie en inkoop van water'gaat gepaard met een nave nante teruggang van de afzet. „De da ling van de afeet trad vooral op in gebie den met relatief veel industrieel ver bruik. Verwacht wordt dat de afzet in deze gebieden in de komende jaren nog verder zal dalen", aldus de directie van het nutsbedrijf in een korte mededeling in de jongste nieuwsbrief aan aandeel houders. In 1980 bedroegen produktie en inkoop in totaal 40,99 miljoen kubieke meter, tegen 42,69 miljoen m3 in 1979. De ex ploitatielasten bedroegen 71,44 miljoen gulden (64,92 miljoen gulden in 1979) en de exploitatiebaten waren 68,36 mil joen gulden (64,45 miljoen gulden in 1979). Er was derhalve een nadelig ex ploitatieresultaat van 3,07 miljoen gul den (ruim 4.6 ton in 1979). Aangezien er nog een voordelig saldo was van overige baten minus lasten van 3,39 miljoen gulden, kon het vorig jaar in geldelijk opzicht worden afgesloten met een voordelig eindresultaat van 316 000 gul den (202.000 gulden in 1979). De winst wordt in reservepotjes gestopt. Het aantal abonnees bij WMZ liep op MIDDELBURG - Het Middelburgse bouwbedrijf De Delta NV legt momenteel de laatste hand aan enkele panden in de Korte Geere. Daarmee wordt weer een gat gedicht in de binnenstad. De benedenverdieping van het complex is ge schikt voor winkelbedrijven terwijl daarboven ruimte is voor Kantoren. Verder worden er zes woningen ingericht. Er is nog geen bestemming voor het geheel gevonden. De bouw maatschappij zegt echter wel in een vergevorderd stadium te zijn beland in onderhandelingen met een belangstellende die het hele complex wil kopen. De naam van de aspirant-koper wilde men echter nog niet noemen. de Korte Geere. tmèmt m war:/ ar- De nieuwbouwpanden, gebouwd door het Middelburgse bouwbedrijf De Delta, in

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 2