PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT oolse boeren krijgen inafhankelijke bond Betogingen en aanslagen in Westduitse steden Zeeuwse hotels en pensions in Paasweekeinde bijna vol WEREENKOMST VRIJDAG ONDERTEKEND TWEE RAF-LEDEN IN HONGERSTAKING Brand in Hilton New York Itui gireer met zonnige perioden Mid nperatuur ongeveer 10 graden aan de kust vrij krachtige ostcn wind «jaargang no. 92 'ag 18 april 1981 berco EEN HUIS VOL MODE Goot Middelburg Vlissingen }$ome correspondent) INEN-Na maandenlang touwtrekken hebben de Poolse landbouwers een eigen onafhankelijke iorganisatie „Plattelands-Solidariteit". Hun lange en verbitterde strijd eindigde vrijdag- in Bydgoszcz met de ondertekening van een tien punten tellende overeenkomst tussen een jngsdelegatie en de boeren, die bij de onderhandelingen de steun hadden van vertegenwoor- van de onafhankelijke vakcentrale Solidariteit. __:kening van de overeenkomst Warscnau het verzoek tot registratie at- ;vn)dag verscheidene keren ver- wezen omdat naar zij beweerden parti- maar ten slotte werd het docu- culiere boeren zelfstandige onderne mers zijn en geen arbeiders. En daarom hadden ze geen recht op een eigen onaf- j! ondertekend omdat iedereen Pasen naar huis wilde. Voor het katholieke Polen zijn de paasda- Öébelangrijkste feestdagen van het ikelijk compromis hebben de boe- de leidende rol van de Poolse com- iJsche partij erkend. De boeren en onmiddellijk na de onderteke- van de overeenkomst de over- auwen in het landbouwcen- ÈBydgoszcz, dat zij vijf weken lang en bezet, ontruimd. ■éere overeenkomst •politieke beslissing voor het sluiten r ee overeenkomst is veertien dagen aiej al genomen en maakt deel uit c df niet gepubliceerde overeen- ast tussen Solidariteit en de rege- toen de algemene staking eerder b maand kon worden voorkomen, rJeuwe boerenorganisatie wordt iï 10 mei geregistreerd. Eerder dit i-Uep de registratie van een onafhan- üjke boerenorganisatie stuk toen de vr iilbank en het hooggerechtshof in hankelijke organisatie. De vakbondwet wordt nu gewijzigd zodat de landbou wers hun organisatie kunnen registre- Dealdellng Plantsoenen van de dienst pmeentewerken in Middelburg is be ltonen aan een onderzoek naar de ver- ïi.'fplaatsen van de vleermuis m de taf In de toekomst wil men boven- proberen te voorkomen dat vleer- «n. zoals nu vaak gebeurt, het dichtoffer worden van het ingrijpen de mens. J(hulden Hinsarisen die een prakrijk willen be- swien moeten zich vaak zwaar in de Hidden steken Een onderzoek aan \nje universiteit heeft uitgewezen, dnfg til 126 artsen die in de periode 1974- 1)19 de opleiding aan hel huisartse- ïasUUiul hebben gevolgd en die een praktijk hebben gevonden samen een «huid hebben van 65 miljoen gulden. toffe BR sn Amsterdam gevestigde bedrijf lum Chemie zou een aantal Afri- nse landen hetjben opgescheept een ondeugdelijk bestn.idings del De koflleoogsU-n van Kenia, zanla, Zimbabwe en Ethiopië lo- daardoor ernstig gevaar Kollum Chemie is inel drie andere, in Belgie en frankrijk gevestigde handelsonderne- anjen, eigendom van de Nederlander Hmdrik Rlenstra pagina 25 meubelstuk Bobby Unarms wil hel van het gesprek Ou hij waarschijnlijk dit weekeinde het bestuur zal hebben laten af buigen of liy dtl seizoen nog zal terug- koen by Ajax De 47jarige Amster- dsrnmer kreeg afgelopen zondag te ho on dat hij na afloop van het. huidige "toenniet langer assistenttrainer zal festival Op 18 augustus opent voor de :15e maal bel Edinburgh International Festival, fat tol 5 september zal duren en weer tanden bezoekers uit de gehele we- md nanr de Indrukwekkende Schotse hoofdstad zal doen trekken. Het festi- mheeft ten gevolge van de algemene «nancicle moeilijkheden weliswaar bko on daar een veer moeten laten, en "t aantal gebeurtenissen een beetje "toeten Inkrimpen, maar een en ander 'Wdt nilmschoots door innovaties {«dgomnakt Nieuws uit Zeeland; 2. 4. 5. 1 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en li Sport: 25 Radio en televisie; 26 en 27 Zaterdagkrant: 17. 18. 19. 21 en 23 Met ontslag bedreigd VLF- personeel sluit directeur buiten LEEUWARDEN (ANP) - Het perso neel van de Verenigde Levensmid- delenfabriek (VLF) te Bolsward heeft vrijdagmorgen de poorten gesloten voor zijn directeur. De ondememinsraad is het niet eens met de gang van zaken rond een eventuele overname door hel concern Van Nelle-Lassie te Rot terdam. De toekomst van 115 van de 190 personeelsleden staat op de tocht De vakbonden FNV en CNV steunen de actie. Ook het bedrijfs management is het oneens met de gang van zaken. De VLF behoort bij het Nlemeljer concern te Groningen. Dit bedrijf is op zijn beurt weer onderdeel van Calahan in Engeland. Dit moeder bedrijf onderhandelt met Van Nel le-Lassie in Rotterdam. Van NeLle- Lassie is echter allen van plan de koffie- en theesector over te nemen en deze in de eigen sector onder te brengen. Voor de margarine- en oliefabriek van de Bolswarder ves tiging zou men geen interesse to nen en dat betekent dan ontslag voor 115 man. De Poolse boeren hebben hun organisa tie. in tegenstelling tot de andere com munistische landen, nodig omdat drie kwart van de Poolse landbouw nog al tijd in particuliere handen is. Deze par ticuliere boeren, die op grond van de wet over niet meer dan een paar hectare land kunnen beschikken, zijn twee keer zo produktief als de landbouwers op de collectieve staatsboerderijen, die maar een deel van de PoolseJandbouw onder hun hoede hebben. Het Tsjechoslowaakse partijblad 'Ru- de Pravo' heeft vrijdag scherpe kritiek geleverd op de bijeenkomst, van hervor mingsgezinde leden van de Poolse com munistische partij in Torun. Het blad kenschetste de bijeenkomst als een "treffen van exponenten van de rechtse revisionistische stroming" van de partij en trok een vergelijking met "aktivitei- ten van de rechtse opportunisten in Tsjechoslowakije in de jaren "68 en '69. In Torun kwamen eerder deze week en kele honderden gewone partijleden bij een. Zi eisten een grotere democratise ring binnen de Poolse communistische partfj Intussen heeft een commissie ter voor bereiding van het Poolse partijcongres een aantal statutenwijzigingen voorge steld. Daaronder zyn: democratisering van het leven in de partij, versterking van de rol van de controle-organen, rou lering van de kaderleden, geheime stemmingen met onbeperkte kandida tenlijsten op alle niveaus. Het Poolse persbureau PAP gaf een uitgebreid ver slag van de werkzaamheden van de commissie, die donderdag in Warschau bijeen was onder leiding van partijlei der Stanislaw Kanai. Wat betreft het rouleren van de kaderle den voorziet het ontwerp op aanbeve ling van Kania erin dat dit van toepas sing is op de eerste secretaris van het centrale comité, evenals op de eerste secretarissen van alle echelons, met uit zondering van die aan de basis. Het ont werp bevat een aanzienlijke verminde ring van de bevoegdheden van het par tij-apparaat. De Paasdrukte is vrijdag op gang gekomen met vooral veel verkeer uit Duitsland Tot grote problemen heeft dit niet geleid, enkele files aan de Duits-Nederlandse grens losten m de loop van de morgen weer op Aan de grens met de DDR kregen de Westduitsers echter te maken mei lange wachttijden, zoals hier bij de overgang bij Herleshausen. waar de wachttijden opliepen lot zes uur VLISSINGEN - De hotel- en pensionac- commodatie in de Zeeuwse kuststre ken is. ondanks vooruitzichten op een kil weekeinde met vrij krachtige wind voor het paasweekeinde vrijwel volge boekt. Toch blijkt er Toch is er in de meeste gevallen nog wel plaats, zo blijkt uit een overzicht van de ver schillende VVV-kantoren in Zeeland. Met name de campings en de hotels die wat verder van de kust gelegen zijn. hebben nog ruimte over. De toeristen- stroom kwam afgelopen week al op gang en bereikte vrijdag een hoogte punt. Volgens de rijkspolitie heeft dit nergens in Zeeland tot grote proble men geleid. Volgens de heer J P de Regt, directeur van de provinciale VW. is het dit week einde drukker dan andere jaren het ge val was met Pasen Hij wijt dit aan het feit dat Pasen dit jaar vrij laat valt en aan het feit dat het weer de afgelopen dagen goed is geweest. Volgens de heer De Regt is de drukte al vroeg op gang gekomen, vooral doordat de paas vakantie in Duitsland al op 4 april be gon. Vnjdag zijn er nog veel gasten bij gekomen die alleen het weekeinde aan de Zeeuyvsè kust willen doorbrengen ..Er bestaat veel belangstelling voor ho tel- en pensionaccommodatie, overal in Zeeland is goed verhuurd al blijven in vrijwel alle plaatsen nog kamers be schikbaar"' aldus de heer De Regt. ..De campings, ook die aan de kust. zijn nog niet vol. al kan men spreken van een goede bezetting". Volgens de WV-di- recteur blijven de Duitse gasten in het algemeen wat langer, gemiddeld zo n tien dagen, en zijn de Nederlanders al leen hier voor een lang weekeinde De heer K. J Coppoolse. secretaris van de Recron irecreatie-ondernemers» en campinghouder in Oostkapelle. noem de de belangstelling voor de Zeeuwse kuststreek 'boven verwachting'. Zijn schatting was dat de campings gemid deld voor ongeveer zeventig procent be zet zijn. voornamelijk met mensen die voor twee a drie dagen in Zeeland zijn. In tegenstelling tot de overige gebieden verwacht men in Zeeuwsch-Vlaanderen BONN (AFP/ANP) - Na de dood van de Westduitse extremist Sigurd Debus zijn vrijdag in de Bondsrepubliek aan slagen gepleegd en demonstraties ge houden ter ondersteuning van de linkse extremisten die in Wcst-Duits- land gevangen zitten. Vrijdagochtend vroeg ontplofte voor het Max Planck-mstituut van de vrije universiteit in West-Berlijn een bom. die volgens de politie voor 10 000 gul den schade heeft aangericht Sympa thisanten van de extremisten hebben zich voor deze daad verantwoordelijk gesteld In West-Berlijn. Hannover en Frankfort moesten etalages het ontgelden. Er werden molotovcocktails door de rui ten van winkels en banken gegooid In Frankfort raakten twee agenten ge wond bij een treffen tussen de politie en jongeren die protesteerden tegen de dood van Debus. Vijf betogers werden gearresteerd ïn Osnabruck bezetten ongeveer vijftig jongeren een kerk om hun steun te be tuigen aan de gedetineerde RAF-leden en in Ravensburg kwam in de nacht van donderdag op vrijdag een bom tot ontploffing bij een rechtbank Ook hier werd alleen materiele schade aange richt. In de Steden Göttingen. Dusseldorf en Keulen werden demonstraties gehou den. Deze hadden een vreedzaam ver loop Onbekenden hebben vrijdagochtend vroeg een aantal grote ruiten ingegooid bij het hoofdkantoor van Bayer Neder land bv in Arnhem Ook deze actie was een protest tegen de dood van Debus Op het kantoor was de leus 'RAF-ge- vangenen sterven, vrolijk Pasen' ge verfd. Twee hongerstakers Karl Heinz Deliwo en Heinz Hcrlitz zet ten hun hongerstaking uit protest te gen de omstandigheden waaronder zij gevangen zitten voort. Dit hebben de advocaten van de twee linkse extremis ten vrijdag verklaard. Volgens de advo caten worden hun cliënten al sinds een maand onder dwang gevoed De 23 an dere hongerstakers hebben donderdag avond. na de dood van Debus, hun actie gestaakt. Karl Heinz Deliwo is tot levenslang ver oordeeld wegens zijn aandeel in de aan slag op de Westduitse ambassade in Stockholm in 1975 Bij deze actie vielen twee doden onder liet diplomatieke personeel Heinz Herlitz werd in 1977 gearresteerd en lot vijfjaar gevangenisstraf veroor deeld wegens 'steun aan een terroristi sche organisatie', te weten de Beweging van de 2de Juni vandaag nog een flinke toeloop van toe risten, met name uit Belgiè. Volgens de heer A. van Beijsterveldt van de VW in Sluis benutten veel mensen dit late (Slot zie pagina 7 kolom 5) NEW YORK - In het 21 verdiepingen tellende Statler-Hiltonhotel in New York brak vrijdagmochtend vroeg brand uit. Honderden gasten vluchten het hotel uit. Volgens de brandweer moesten acht mensen wegens rookver giftiging in het ziekenhuis worden be handeld. Een oudere man kreeg een hartaanval. De brandweer noemde het een 'ver dachte' brand. Hij brak uit in een dans zaal op de derde verdieping, op een mo ment dat daar. naar men aannam, nie mand was. De brand werd bestreden voor 200 brandweermannen Het kostte hen twee uur de brand onder controle te krijgen Paasweekeinde als graadmeter f -pasen is elk jaar goed voor JL het sein om de zomerse reislust te laten losbarsten. Ook dit weekeinde zal het weer druk zijn bij de grens overgangen. op de grote we gen van en naar de kust. in de toeristi sche attractiepunten die na een win terslaap hun poorten weer openen. Met een volle bak in de vaderlandse logies- accommodatie en de bekende vergelij kende cijfers bij de hand van het Natio naal Bureau voor Toerisme iNTBi over de hoeveelheid buitenlandse gasten be leven we dan steeds een voorproefje van wat de zomer aan vakantieverkeer en -vertier te zien zal geven. Toch ls het zicht op de reisverkeersbalans (de na tionale en die van ieders eigen porte monnee i dit keer ongewisser dan ooit. De vraag is namelijk hoe hoog bij een koopkrachtdaling over de hele linie het verschijnsel vakantie-vieren, reizen, trekken en recreeren in het bestedings patroon staat genoteerd. De prijzen in toerisme en recreatie zijn het laatste jaar flink gestegen. De horeca, het kam- peerwezen, verkeer en vervoer zijn in korte tijd aanzienlijk duurder gewor den. De pijlsnel omhooggeschoten olie prijzen hebben beduidende invloed op het totale pakket Nog gisteren was er het bericht dat de scherpe koersstijging van de Amerikaanse dollar stevige toe slagen op met name verre reizen heb ben veroorzaakt. En het eind van aller lei tariefverhogingen lijkt nog niet in zicht. Daar staat dan nog tegenover dat alle werknemers volgende maand een half procent minder vakantiegeld ontr vangen als gevolg van een van de eerste bezuinigingsrondes van het kabinet. Niet voor niets liet de ANWB begin deze week weten dat het vakantie- iaar-1981 wel eens het 'jaar van de waar heid' zou kunnen worden Sommige on zekerheden worden zekerheden- de be grenzing van de welvaart wordt zicht baar door een gedaald netto beschik baar vrij besteedbaar inkomen, hogere prijzen en wisselkoersen. Volgens de ANWB zit het erin dat de vakantiegan ger het'komend seizoen dichter bij huis zal zoeken (minder verre bestemmin gen derhalve) en zal proberen over te schakelen op goedkoper vervoer en goedkopere loglesvormen. De cijfers over vorig jaar gaven al een verschui ving in die richting te zien. Bovendien is de afgelopen paar jaar ook een terug gang geconstateerd in de trek naar het buitenland; in 1979 zocht in de zomer nog 60 procent van alle vakantiegan gers het buitenland op; in 1980 was dat 58 procent Een ontwikkeling waarvan wordt verwacht dat die zich onder de huidige economische omstandigheden zal voortzetten. In het totaal van onze nationale eco nomie is het reisverkeer van aanzien lijke betekenis Een onderzoek naar het verloop daarvan in een periode van 10 jaar (1970-1980» heeft uitgewezen dat de ontvangsten uit buitenlands bezoek weliswaar zijn verdubbeld, maar dat de bestedingen van Nederlandse reizigers in het buitenland ruimschoots zijn ver viervoudigd. Deze uitgavenpost be loopt op het ogenblik 650 per ingeze tene. in Europees verband een bijzon der hoge score In het jaar 1980 leverde het reisverkeer een recordtekort op van bijna 6 miljard bij een nadelig saldo van de totale betalingsbalans van 4,9 miljard. Over hetzelfde jaar staat daar dan weer tegenover dat voor het eerst na zes jaar een aanzienlijke volumestij ging in de bestedingen van buitenland se reizigers in ons land kon worden vastgesteld. In het belang van herstel van evenwicht in de Nederlandse reisverkeersbalans heeft het kabinet-Van Agt de afgelopen paar jaar pleidooien gevoerd voor bete re en meer vakanties in eigen land. Het effect van die propaganda was voorna melijk afhankelijk van het weer. En dat is de Nederlandse toeristenindustrie nu niet bepaald goed gezind geweest. Zo- mervakantie-1981 zou wel eens de con clusie kunnen opleveren dat de almaar meer populair geworden vakantie in het buitenland voor velen opnieuw een onbetaalbare zaak begint te worden. Kortom, het wordt scherp calculeren aan het begin van het nieuwe vakantieseizoen. Minlijn en aantasting van de koopkracht worden voelbaar in de huishoudportemonnee. Dat zal ook zijn invloed hebben op de bestedingen ten behoeve van de vrije tijd Mogelijk is het paasweekeinde in dit opzicht al een graadmeter. vdM Marokko vraagt interventie VN na aanval grensposten RABAT (RTR. AFP» - De Marokkaanse koning Hassan heeft vrijdag in een boodschap aan VN-secretaris-generaal Waldheim opgeroepen tot 'energieke interventie' door de organisatie na guerïlla-aanvallen donderdag. Deze zijn volgens Hassan vanuit Algerije uitgevoerd. De koning zegt m de boodschap dat de grensposten die donderdag zijn aange vallen. gelegen zijn in Zuid-Marokko binnen onze internationale grenzen op een punt dat nooit op enigerlei wijze omstreden is"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1