PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT terikanen opgetogen la landing ruimteveer Toeristisch jaar van de waarheid St opil TALBOT ""/Wit O O Record aantal partijen dingt naar gunst kiezer Astronauten pas uur na landing uit Columbia Ook varkenspest in Middelburg VECTE LANDING MAAKT EIND AAN TWIJFEL Actie van loodsen Rotterdam Correspondent Tass uit het land gezet VOLKSUNIE IN LEIDEN GESCHRAPT Boter en melk flink duurder mg pi zonnig. trfiddagtemperatuur A graden op de Wadden lot cir- ■srMcn graden In het binnen- 0tge aan de kust nu en dan ictnd tussen noord en oost 'ode Hi SS jaargang no. 89 «mijl iSdag 15 april 1981 DEALER dijk 150 Goes lel 20440' •correspondenti (TON - „De toekomst is nu". Dat was de triomfantelijke kreet waarmee het ruimtevoer- ;bia" dinsdagmiddag Amerikaanse tijd welkom werd geheten op de Californische ïtbasis Edwards, na een vlekkeloze landing. Die toekomst behefst geregeld ruimtever- De E ft de meest gecompliceerde machine die mensen ooit hebben gebouwd - opstijgend als een ,s® om de aarde draaiend als een ruimteschip en terugkerend als een zweefvliegtuig, om voor Terts Ijende vlucht in gereedheid te worden gebracht. rooiaj ^shuttle" was intussen ruim Fora tijd en 101 deze landing project door velen bij voorbaat anbitieuzc mislukking be- 7 geteisterd door reeksen van De eerste poging tot lance- üg. mislukte dan ook vanwe- Jkll jachtig computersysteem róet de terugkeer in de atmo- ond vrees voor losgeraakte te- bet „hitteschild", dat de „Co- ^gen temperaturen van ruim iencelsius moest beschermen, bleek ongergrond. maar toen p jia een kwartier van adembe- klet«i radiostilte voorbij waarin het ^cthad kunnen mislukken. De aders Young en Crippen zijn teruggekeerd naar een Ame- •,che minister voor gods- t, Zakaria el-Berry. heeft dat atheïsten walgelijker dieren en dat zij opgeborgen torden in gestichten". 1 buitenlandse corresponden- 'ide de bewindsman de dal zij poogt het te verbreiden en de islamiti- 42 yipenwil overheersen. cmklijke Marine heeft dinsdag- il liet vijfde standaardfregat Bern' officieel in gebruik geno- ïljdens een plechtigheid bij de UQkeMaatschappij De Schelde lerrJ het schip door de inde marine overgedragen. ffldjdaten - drie vrouwen en ze- itaan in de startblokken te race om het presidentschap Eiknjk In feite gaat het bij deze fi&ri]d naar het Elysée maar ^uuien de huidige president JGiscard d'Estaing en de socia Francois Mitterand De !t«erdie op 26 april en 10 mei fttrnronden de nieuwe presi- Wtaanwijzen begrijpt de kan a hun tv-oplredens steeds tfl doolt in een moeras van Olyslaeer droomt' van de Spelen in 1984 Het ideaal Énsrnog ver weg. maar de Ter- atiote heeft haar zinnen ge- ïname aan dit grootse spek D) 19-jange loopster slapt dit *23sr dc rangen van de senio rs krijgt ze concurrentie van 'Ji Els Vader, haar grote tht opinie is door beter onder- «Ulkkellng van de elektroni- Jsmedla en de nieuwsuitwis- de gehele wereld, veel in- geworden dan vroeger De EKcBnde betoogde dit tijdens Pi»slum ln Amsterdam uit Zeeland: 2, 5, 7, Kn- en buitenland: 3 3 1" 15. en televisie: 19. fccièn; 21. rika dat juicht. Omdat het terug is in de ruimte, met een machine waar de Sow- jetrUnie voorlopig niet aan kan tippen. Omdat het een technologische voor sprong opnieuw bewezen heeft. En vooral omdat de VS. geteisterd door grote economische en maatschappelij ke problemen, gefrustreerd door de her haalde verzekering van zijn eigen lei ders dat he t militair verzwakt is. aan dit ROTTERDAM (ANP) - Uit protest te gen de aantasting van hun positie gaan de rijksloodsen volgende week dins dag zes uur lang niet werken maar ver gaderen. Hun actie is gericht tegen de invoering van het nieuwe walrader- systeem langs de Nieuwe Waterweg in Rotterdam. De scheepvaart zal voor een groot deel stllligen tijdens de ver gadering. Volgens algemeen secretaris P. Veld hoen van de vereniging 'De Nederland se Loods', worden de bevoegdheden van de zeeloods ondergraven door dit zogenaamde 'Verkeersbegeleidingssys- teem (VBS). Het personeel van dit VBS kan de loods dwingende instructies ge ven. De loodsen zijn daar tegen omdat de veiligheid van de scheepvaart in het Waterweggebied daar volgens hen niet mee gediend is Volgens- Veldhoen hecht de regering vermoedelijk deze week haar goedkeu ring aan het VBS. Mogelijk zijn ook na de vergadering nog aetips van de lood sen te verwachten tVan onze redactie buitenland) DEN HAAG - De correspondent van het Russische persbureau Tass in Ne derland. Vadim Vasiliewitisch Lco- nov, is uitgewezen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken wilde gisteravond laat niet meer meedelen dan dat Leonov „op verzoek van de regering het land heeft verla ten". Leonov is al terug in Moskou. De eerste ambassadesecretaris Georgy Lukin zei desgevraagd dat de Tass-correspon- dent „zijn taak hier definitief heeft beëindigd en enkele dagen geleden naar Moskou is vertrokken". Hij zei niets over de redenen tot. uitwijzing van Leonov. die al geruime tijd in Neder land verbleef. Een ander lid van de am bassade verklaarde echter tegenover het ANP dat Leonov naar de Sowjet- Unie was gereisd ..om zijn zieke schoon ouders te bezoeken" Het is nog onduidelijk hoe de Sowjet- Unie zal reageren op de Nederlandse stap In Den Haag wordt aangenomen dat Leonov wegens spionagé-activitei- ten is uitgewezen De gebruikelijke stap van Moskou na een dergelijke maatre gel is ook tot uitwijzing (van een Neder lander) over te gaan Daarvoor zou de op dit moment enige Nederlandse cor respondent in Moskou. Koen Corver, die voor de AVRO en de bladen van de Gemeenschappelijke Pers Dienst, waartoe ook de PZC behoort, werkt, in aanmerking kunnen komen. soort indrukwekkende technische pres taties sterkte en samenhang ontlenen. Een tv-commentator jubelde over ..de ongeloofwaardige mogelijkheden die dit land heeft om de dingen goed te doen", nadat commandant Young de ..Columbia" van 281 kilometer hoogte vrijwel precies op de vooraf bepaalde landingsplaats had neergezet. „Ze zeg gen wel eens dat toewijding en vakkun digheid uit de tijd zijn", juichte de tv- stem, „maar in dat toestel zitten twee mannen die aantonen dat dit niet klopt". Applaus. In Houston kregen de vluchtleiders vijf tien seconden de tijd voor opgetogen applaus, om vervolgens het staartje van de vlucht te gaan afwerken. En toen dat eenmaal achter de rug was kwam opnieuw de opdracht „klaarmaken voor feestbetoon" Na 54 uur 20 minu ten en 52 seconden ruimtevluchl. die niet alleen maar uit wetenschappelijk oogpunt interessant is geweest, maar die de ruimte nu maakt tot een gebied dat gebruikt gaat worden. Voor civiele doeleinden, zoals de bereiding van ge neesmiddelen. vele malen zuiverder dan dat op aarde mogelijk is en voor een blik in het universum met telescopen, die dan een bereik hebben dat 350 maal groter is dan vanaf de aarde. En de ruimtebus krijgt militaire toepassin gen. waarover de Russen zich grote zor gen maken Dat alles ligt nog jaren in het verschiet - de telescoop komt eerst in 1985 aan de orde, maar het Pentagon werkt intus sen verder aan een laserwapen, dat in tercontinentale raketten moet neerha len vrijwel op het moment van hun lancering. Met het verkeer dat de Ame rikanen nu op gang hebben gebracht wordt de ruimte opengelegd voor per manente vestigingen. Het Soivjet-persbureau Tass heeft dinsdag ontkend, dat de Sowjet-Ume enigerlei betrekking met Zuid-Afnka onderhoudt. Tass sprak daarmee be richten tegen, dat de Sowjet-Unie met Zuid-Afrika gemene zaak maakt om de handel in diamanten, goud en platina in de ivereld te beheersen. EDWARDS AFB - De Columbia, vergezeld door een van de straaljagers, vlak voor landing na de geslaagde ruimtevlucht DEN HAAG (ANP) - Aan de verkiezin gen voor de tweede kamer op 26 mei zullen 29 partijen deelnemen. Een nieuw naoorlogs record, want het Door Chriet Titulaer Het Amerikaanse ruimteveer Co lumbia, heeft gisteravond om 21 mi nuten over acht een perfecte landing gemaakt op de luchtmachtbasis Ed wards in Californië. Het duurde evenwel nog een uur voor de afhan deling was voltooid en de astronau ten Young en Crippen hun toestel konden verlaten.De vlucht van de Columbia duurde 6 minuten korter dan was berekend, omdat het ruim teveer in een enkele kilometers lage re baan was gekomen dan vooraf was berekend. Om 20 minuten over zeven werd de beslissende koerscorrectie uitge voerd. die de Columbia uit de aard baan bracht op weg terug naar de begane grond. Van 10 voor acht tot 10 over acht. terwijl de Columbia zakte van 134 tot 55 kilometer, was het ra diocontact verbroken. Terwijl de snelheid van de Columbia nog Mach 9 (9 maal de geluidssnel heid) was, kreeg een T-38 straaljager al een televisiebeeld van de binnen komende Columbia. Het vluchtlei dingscentrum in Houston bevestigde al voor de landing dat de koers zo perfect was gevolgd dat men ont spannen de landing zelf kon afwach ten. Na de landing omgaven NASA-ber- gingsploegen het ruimteschip en werden geluidslijnen aan het toestel gekoppeld. Gifgassen Vervolgens kwamen mannen, ge kleed in luchtdichte kostuums, de Columbia inspecteren. Ze zochten naar giftige gassen, die mogelijk in de motoren en by het hitteschild waren ontwikkeld. Er werd een kleine rest van het zeer giftige hydrazine in de motoren van de Columbia ontdekt. Een windmachine. die door de ber- gingsploeg was aangevoerd, werd ge bruikt om alle restanten van giftige gassen weg te blazen. De opluchting over de geslaagde LUCHTMACHTBASIS EDWARDS - Astronaut Bob Crippen zwaait vrolijk naar de toeschouwers als hij na de landing van de Columbia met zijn vrouw irechtsi is herenigd vlucht bij NASA was erg groot. Reeds een kwartier na de landing gaf Chris Kraft, de directeur van het NA SA-centrum voor de bemande ruim tevaart. telefonisch de gelukwensen van de Amerikaanse president door. Commandant Young, zeitegen de vluchtleiders dat hij de neiging had de cockpit open te maken en naar buiten te springen. Wachten Het duurde iets langer dan verwacht om de restanten van de giftige gassen in en rond de Columbia te verwijde ren, maar om 21.10 uur waren de astronauten zover dat de uitgang aan de linkerzijde van de cockpit ter hoogte van het middendek geopend kon worden. NASA liet een kleine vrachtwagen met een trap. met bo venop een witte kamer, tegen de Co lumbia aanri,jden. Via de trap liep de arts dr Fisher naar-boven, hij sprak met de astronauten en controleerde vluchtig hun toestand De astronauten merkten op dat er op dit punt nog heel wat verbeterd kon worden. „Het is te gek", aldus Young, „dat je nazo'n ruimtereis een uur moet wachten tot je kunt uit stappen". Vanuit Houston liet Chris Kraft weten dat ze misschien weer beter op het water konden landen. Om 24 minuten over negen stapte Young, onder luid gejuich van de vluchtleiders in Houston, uit. Young liep meteen om de Columbia heen om zelf het toestel te inspecteren Tot grote hilariteit van de bergmgsploeg stapte Young vervolgens de ladder weer op. om Crippen. die nog steeds in de Columbia zat. op te halen Mannen in blauwe overalls stapten in om de Columbiacockpit te be mannen terwijl het toestel werd weggesleept. Binnen twee weken moet de Columbia op de rug van een Jumbojet naar dc Cape worden te ruggevlogen. Over ongeveer vier maanden kan de volgende vlucht plaatsvinden. Op den duur moet een space shuttle binnen twee weken na de landing gereed zijn voor een vol gende vlucht. grootste aantal partijen tijdens ka merverkiezingen werd geregistreerd in 1971, toen 28 partijen naar de gunst van de kiezer dongen. Uit de kandidaatstelling is dinsdag ge bleken dat 19 van de 29 partijen in alle 18 kieskringen een lijst zullen uitbren gen. Het zijn: Partij van de Arbeid. Christen-Democratisch Appel. Volks partij voor Vrijheid en Democratie. De mocraten '66, Politieke Partij Radika- len, Staatkundig Gereformeerde Partij. Communistische Partij van Nederland, Rechtse Volkspartij (voorheen Boeren partij), Gereformeerd Politiek Ver bond, Democratische Socialisten '70. Pacifistisch-Socialistlsche Partij. Rooms-Katholieke Partij Nederland Reformatiricht Politieke Federatie Evangelische Volkspartij. Nederlandse Volksunie, Socialistische Partij, Cen trum Partij. Leefbaar Nederland. Inter nationale Kommunististen Bond. De partij Redt onze Zielen SOS doet ir 17 kieskringen mee. maar niet in de kieskring Arnhem. Realisten '81 zal ir dertien kieskringen met een lijst uitko men, maar niet in Arnhem. Den Haag Leiden. Dordrecht en Den Bosch. Record Het record aantal lijsten van 28 is na 1971 nooit meer gehaald. In 1972 kwa men 20 partijen uit en in 1977 waren het er 24, In de periode vanaf 1946 heb ben tot nu toe alleen de PvdA. de Staat kundig Gereformeerde Partij en de CPN aan alle verkiezingen deelgeno men. Dat zou met KV'P. ARP en CHL ook het geval zijn geweest, als niet de fusie tussen deze partijen in het CDA tot stand zou zijn gekomen. Partijen die in het recente verleden snel opkwamen, maar ook weer moesten af haken waren de Nederlandse Midden standspartij en Binding Recht. De 'nieuwe' partijen die zich naast de tradi tionele partijen in het parlement wisten te handhaven zijn de WD (1948). PPR (1971). PSP (1959), Boerenpartij (1959). GPV (1952) en DS'70 (1971). Geschrapt Bij de kandidaatstelling, die dinsdag middag om 17 uur sloot, Is ln de kies kring Leiden de lijst van de Nederland se Volksunie geschrapt. Dit gebeurde op verzoek van een aantal kiezers die hun handtekening aan de lijst hadden gegeven en er pas naderhand achter kwamen dat het om de lijst van de Ne derlandse Volksunie ging. Elke lijst moet voorzien zijn van 25 handtekenin gen Nu dc lijst dit aantal handtekenin gen niet heeft, krijgt de Nederlandse Volksunie de tijd tot dinsdag na Pasen om dit verzuim te herstellen Lukt dit niet dan is de lijst ongeldig. De eerste en de tweede kamer worden ontbonden met ingang van 10 juni. Mi nister Wiegel van binnenlandse zaken zal daags tevoren, tijdens cen verenig de vergadering van de beide kamers der staten-generaai. de zitting (hel par lementaire jaar) sluiten. De kandidaat stelling voor de verkiezing van de le den van de eerste kamer zal in elke pro vincie plaatshebben op vrijdag 8 mei. GEEN AANTOONBAAR VERBAND MET WEST ZEEU WSCH- VLA A ND EREN MIDDELBURG - Nadat half maart voor geheel West-Zeeuwsch-VIaande- ren een vervoersverbod voor varkens w erd afgekondigd in v erband met var kenspest op verschillende bedrijven rond Eede. heeft zich nu ook op Wal cheren een geval van deze besmettelij ke ziekte voorgedaan. Dinsdag consta teerde de gezondheidsdienst voor die ren in Goes besmetting met varkens pest bij ten varken van veehandelaar P. Janse uit Middelburg. Overigens is enig verband met de besmetting in Zeeuwsch- Vlaanderen niet aange toond. De inspecteur van de veeartse- nijkundige dienst, de heer G. Jonge- neel. heeft voor een gebied met een straal van twee kilometer rond het be- DEN HAAG (ANP) - Gingen er vorig jaar 9,2 miljoen Nederlanders met vakantie, dit jaar zullen het er zeker niet minder zijn. hun aantal kan zelfs oplopen tot 9.5 miljoen, zegt de ANWB in een dinsdag uitgegeven persmede deling. Wel meent de bond. dat er weer meer Nederlanders de auto ^ïjllen pakken en zullen ook bus en trein meer toeristen boeken dan voorheen Het vliegen zal naar verwachting iets afnemen Vol gens de ANWB zou het vakantiejaar 1981 wel eens het 'jaar van de waarheid' kunnen worden. Sommige onzekeme- den worden zekerheden de begrenzing van de welvaart wordt zichtbaar door een gedaald netto beschikbaar vrij be steedbaar inkomen, hogere energieprij zen en wisselkoersen, die de laatste tijd de dollar en het pond 'duur' hebben ge maakt. Duurder De aangeboden reisarrangemenlen naar bijvoorbeeld Amerika. Canada. Israël, Indonesië, het Verenigd Ko ninkrijk zullen door de gewijzigde va lutaverhoudingen en de gestegen inchivaarttarieven aanzienlijk in prijs worden verhoogd, nog vóór het vakantieseizoen begint. De ontwikkelingen voor de komende zomer zouden volgens de ANWB als volgt kunnen zijn Frankrijk opnieuw favoriet voor de Nederlanders, maar mogelijk toch met enige teruggang Verdere groei van het toerisme naar Duitsland Oostenrijk en wellicht ook Zwitserland. Spanje Portugal. Joego slavië en Griekenland zullen ongetwij feld lijden onder de toch al wat dalende belangstelling voor vliegreizen en de grote afstand voor de auto Duidelijk minder belangstelling voor de.V S. en Canada als gevolg van de dollarkoers en stijgende prijzen voor luchtvervoer Tent wint Opvallend noemt de ANWB de ver schuiving van hel vorig jaar in Neder land en het buitenland naar goedkope re logiesvormen Van hotel en pension naar zomerhuisjes, bungalow, maar ook naar het kamperen, waarbij in Ne derland de tent wou upuLL<ua>aii i^c- ze verschuiving zal zich volgens de ANWB zeker voortzetten onder de hui dige economische omstandigheden Ging in 1979 in de zomer nog 60 pet. van alle vakantiegangers naar het buiten land. in 1980 was dat 58 pet. Van de Nederlandse vakantiegangers ging 24 pet. naar Frankrijk. 16 pet. naar Duits land. 12 pet. naar Spanje Portugal, een zelfde percentage naar Oostenrijk en resp. 8.6, 5 pel. naar Italië. België Lux emburg en Zwitserland. Joego- slaviè/Griekenland en Groot-Brittan- nië trokken elk vier procent. smette bedrijf in Middelburg een ver voersverbod voor varkens afgekon digd. Maandag stierf één van de ongeveer tweehonderd varkens op het bedrijf van de heer Janse en werden enkele andere ziek Het dode dier werd overgebracht naar het laboratorium van de gezond heidsdienst in Goes, waar dinsdag bleek dat het gestorven was aan var kenspest Volgens de heer Jongeneel zijn bedrijven zoals dat van de heer Jan se. waar varkens worden gevoed met keukenafval van voornamelijk restau rants. bijzonder gevoelig voor besmet ting Voor zover bekend is het bedrijf in (Slot zie pagina 5 kolom 6) DEN HAAG - De prijs van een pakje roomboter gaat volgende week met 20 cent omhoog. Een liter volle melk wordt eind van de maand 5 cent duur der. Er komt eind april voor het eerst een minimale prijs voor halfvolle melk De ze verkoopprijs is -vastgesteld op 93 cent. De prijsverogingen van de zuivel- produkten zijn het gevolg van EEG-af- spraken die 1 april in Brussel zijn ge maakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1