PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT den uyl prijst van agt rassenonlusten in onden 200 gewonden NIEUWE STAP VS IN RUIMTEVAART w" Duizend arbeidsplaatsen weg Haig nu in Bonn EURLINGEN VALLEN POLITIE AAN Space Shuttle met succes gelanceerd Tetra in water in Rotterdam VAN GELDER WIL FABRIEKEN SLUITEN W'gs 'ouder weer met van het noorden uit opklaringen. Middagtempera- Ll<jn 10 tot 15 graden. Matige wind. kliertd van zuidwest naar noord. jaargang no. 87 lindag 13 april 1981 £RSUM lANP) - Oppositieleider Den Uyl is eventueel bereid onder premier wineen kabinet na de verkiezingen een ministerfunctie te vervullen. Maar. Ikjjzaterdag in een uitzending van KRO's-Brandpunt. met bij het huidige {int Van Agt voert. Premieryan Agt heeft geruime tijd geleden al toegezegd Master-president Den Uyl'als het zo uitkomt minister te willen zijn. Den Uyl Jtuookultgesproken persoonlijke bezwaren opzij te willen zetten, maar wel U houden aan politieke beginselen. De socialistische leider maakte overigens in het programma een opening naar Van Agt voor de komende formatie-besprekingen Hij noemde Van Agt een in PvdA-kring vaak onderschatte figuur Den Uyl zei Van Agt in vier jaar samenwer king (in het kabinet-Den Uyli te hebben leren kennen als een man van 'vele gaven en kwaliteiten'. Tijdens de televisie uitzending deed Den Uyl moeite Van Agt te DEN (REUTER/UPI) - Zondag is het in de Londense wijk Brixton voor de tweede achterecn- tnde dag tot ernstige rassenonlusten gekomen. ■rden overwegend niet-blanke jongelui leverden gevechten met de politie, staken auto's in en plunderden winkels. jjgavond was Brixton, een wijk •Londen, waar veel West-Indiërs n al het toneel geweest van een lie vechtpartij tussen ongeveer nd kleurlingen en een meer dan nd man sterke politiemacht, die bekogeld met stenen, flessen en luidmolukse treinkaper Cornells kefl volgens de directie van de igenis Esserheem. waar hij een m veertien jaar uitzit, zijn hon- opgegeven. T. ging afgelo- 'asdag in hongerstaking, nadat ikoord had dal hij Tiaar een onbe- kstemming zou worden overge- •Mouw Kdnjfsledengroep van het CNV g heel van het advies van de Energie Apparatuur Neder- ioverdeketelbouw. Het oprichten een centraal orgaan voor de ketel- ir betekent volgens de groep dat «ldeconomisch onderuitgehaald benzinebommen Ook leden van de brandweer, die herhaaldelijk moesten uitrukken om aangestoken branden te bestrijden, werden gemolesteerd. Twee ziekenbroeders liepen verwondingen op toen zij door een groep oproerkraai ers uit hun ambulance gesleurd en mis handeld werden De rellen van zaterdag, die tot diep in de nacht voortduurden, veroorzaakten een materiële schade van naar schat ting zeker een miljoen pond sterling, dat is ruim vijf miljoen gulden. Ndat alles weer rustig was telde men ruim 200 gewonden, van wie 165 bij de politie. Tientallen winkels waren uitgebrand en geplunderd, talrijke auto's vernield en een groot aantal ruiten van kantoren verbrijzeld. Toen het zondag weer onrustig werd kwam de in de wijk gestationeerde om vangrijke politiemacht opnieuw in ac tie. Opnieuw werden branden gesticht en winkels geplunderd. De politie voerde charges uit naar de opstandige menigte, voor het grootste deel ge kleurde jongelui, die zich voor de stok slagen van de oproerpolitie in veilig- De rijkspolitie van Dordrecht heeft een onderzoek ingesteld naar de her komst van het lijkje van een pasgebo ren baby dat vrijdag m de rivier de Be- neden-Merwede bij Papendrecht werd gevonden. De rijkspolitie vermoedt dat de baby direkt na de geboorte om het leven is gebracht heid trachtten te stellen door zijstra ten in te vluchten. Tegen het eind van de avond had de politie ongeveer zestig arrestaties ver richt. Twaalf politieagenten moesten zich voor verwondi ngen onder medi sche behandeling stellen. Volgens een woordvoerder waren de rellen van zon dagavond tot dusver niet zo hevig als (Slot zie pagina 6 kolom 4) Van onze correspondent BONN - De Bondsrepubliek en de VS zijn het er roerend over eens dat het NAVO-moderniseringsbe- sluit tot uitvoering moet worden gebracht als de Russen niet bereid zijn over een vermindering van hun atoombewapening te praten. Dit is het resultaat van de bespre kingen die de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Ale xander Haig zaterdag met bonds kanselier Schmidt en de Westduit- se minister van buitenlandse za ken Genscher heeft gevoerd. Haig bleef in het geheel drie uur in Bonn. Voor die tijd had hij negen landen in Europa en in het Midden- Oosten bezocht. Het was zijn eerste buitenlandse reis in de functie als minister van buitenlandse zaken van de regerlng-Reagan. In het het middelpunt van de besprekingen van Haig in Parijs. Rome. Londen en ook Bonn stond het crisisgebied Midden-Oosten en het NAVO-mo- derniseringsbesluit. Oostduitse partijleider Erich Ho le: «haart zich niet achter zijn ^tisch collega Husak in diens kei- opstelling ten opzichte van de Sin Polen. Honeckers beoorde len de ontwikkeling In zijn buur- 1 ls even gematigd als dat van de Ssche president Brezjnev. ipINA 11 Iruikeld Onbetwiste leider van de eredivisie uld voetbal Is uiteindelijk toch ge- iteld. AZ'67 was nog ongeslagen, «verloor in het afgelopen weekein- nn Ajax. Zenuwen speelden de die belde enkele belangrijke moesten missen, parten Een tot van Frank Arnesen bracht Amsterdammers winst. mber toekomst van NAC ziet er somber De Bredase ploeg verloor van FC kht en blijft daardoor In een ha- bjke positie onderaan de ranglijst ÖBJA13 rohulm Mburg heeft door een overwin- 1 'PTetneuzen de laatste kans be an nog met wat hoop de strijd to 2etten. Het degradatiespook niet helemaal uitgebannen, de ploeg van Cas öubregtse «nog uitzicht 3INA 14 CAPE CANAVERAL - Met een op het veries van enige hitteschild-tegels na perfecte lancering van het ruimteveer ('Space Shuttle') 'Columbia' voor een eerste proefvlucht hebben de Amerikanen zondag een nieuwe, beslissende stap in de ruimtevaart gedaan. Terwijl een grote menigte juichende Russen in Moskou vierde dat het precies twintig jaar geleden was dat kosmonaut Joeri Gagarin als eerste mens een vlucht in de ruimte maakte, verhief de 107 ton zware Space Shuttle zich zondagmiddag om precies twee uur onze tijd eindelijk van het lanceerplatform op Cape Canaveral. LONDEN - Een Londense politie-inspecteur was een van dc vele gewonden ten gevolge van een massale vechtpartij tussen politie en ovenoegend kleurlingen in de wijk Brixton, in Zuid-Londen Meer dan een half miljoen mensen, on der wie de eerste maanreizlgers. Arm strong en Aldrin, waren naar het Ken nedy Spacecenter in Florida gekomen om de eerste Space Shuttle te zien op stijgen. Met een vertraging van tweeë neenhalf jaar en een uitstel op het laat ste moment van twee dagen verliep de lancering zelf feilloos Tien minuten voor de lancering las de ROTTERDAM - Naast het verontrei nigde drinkwater in het Rotterdamse Scheepvaartkwartier heeft Rotter dam nu ook te maken met door tetra vergiftigd drinkwater in de omgeving van het oude Sint Franciscusterrein. Op het nippertje kon worden voorko men dat bejaarden in een hier geves tigd tehuis het sterk vergiftigde water zouden drinken. Nadat de dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond vorig jaar constateerde dat dit vele hectaren gTOte terrein ontoe laatbaar hoge concentraties aan zware metalen, olie en andere giffen bevatte, werden regelmatig watermonsters ge nomen. Omdat men bang was dat er gifstoffen in het drinkwater terecht zouden kun nen komen, hield men de waterkwali teit al twee maanden in het oog. De hoofdleiding is afgesloten en er is in al lerijl een noodleiding aangelegd. directeur van de lanceeroperatles, Pa ge, een emotionele boodschap voor, be stemd voor de astronauten John Young en Robert Crippen. De twee mannen die toen alweer bijna drie uur in de cockpit van hun Columbia zaten, luis terden gelaten toe. Vooral comman dant Young was danig uit zijn humeur Na alle problemen in de voorbije dagen. maanden en jaren irriteerde het hem zichtbaar dat hij volledig afhankelijk was van computers voor deze lancering. Liggend in hun stoelen in de cockpit, op het bovendek van de Columbia, konden Young en Crippen op hun beeldscher men volgen hoe de vijf boordcomputers ditmaal feilloos de lanceeroperaties in ..handen" hadden. Geheel volgens het schema werd het moment 0 in de aftelprocedure bereikt. De twee hoofdmotoren van de Colum bia en de twee v as te-brandstofraketten werkten volgens plan. Twee minuten en twaalf seconden na de lancering wer den de twee vaste brandstofraketten af gestoten. Na acht minuten en 32 seconden wer den de drie hoofdmotoren stopgezet. De Space Shuttle zat in een baan om de aarde. Twintig seconden later werd de grote lege tank afgestoten om later In de Indische Oceaan weer de aarde te bereiken. Vluchtleiders in Houston <die 6 seconden na de start het com mando van de Cape overnamen) waren enthousiast over het vluchtverloop. In Houston was ook enige verbazing over het probleemloze vluchtverloop te be speuren. NASA heeft nu echt goede hoop dat de Space Shuttle spoedig ope rationeel zal zijn. De klanten voor Shuttle-lanceringen staan intussen ongeduldig te wachten. Deze eerste vlucht en de nog komende drie vluchten van de Columbia zullen worden gebruikt om de vluchtwaardig- held van het Space Shuttle-systeem te bewijzen. De vijfde Shuttle-vlucht, nu gepland voor september 1982. zal de eerste operationele vlucht worden. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft inmiddels een claim op de eerste operationele vlucht, waar NASA ande re plannen mee had. gelegd. Dc vijfde vlucht zal de eerste zijn die eindigt op de nieuwe Shuttle-landings- (Slot zie pagina 6 kolom 7\' inwerking tltasportatleten Simon Blom en verkerk beheersten zaterdag- j1" hoogtepunt van de atle- JAd in Zierikzee dc 3000 meter m de beslissende fase liet Ver- '«n gat vallen achter zijn wec- 'Ploegmaat- Simon Blom '«Verkerk werd tweede. GINA 15 mse boys '"gekookt spel heeft Bruse Boys Keilen het Dordtse Oranje Wit 81y houden. Trainer Nico de oranje Wit was technisch de be- Wn goed sluitende verdediging _«We de Zeeuwen een kostbaar m net bleef 0-0- fliws uit Zeeland: 2 en 5. pen- en buitenland: 3. 1010 en televisie: 7111 11. 12, 13. 14, 15 en (Van onze redacrie economie i AMSTERDAM - Vakbondson derhandelaars ondernemen vanmiddag: pogingen om als nog de plannen tot sluiting van de papierfabrieken van Van Gelder in Velsen en Renkum gewijzigd te krijgen. Van Gel der wil de bedrijven en hun 1000 werknemers opofferen om de rest van het concern te kun nen redden. De raad van bestuur van de onderne ming besloot tot de sluiting na de mede deling van minister van economische zaken Van Aardenne dat van hem geen enkele financiële steun voor het bedrijf kan worden verwacht. Tot zondagoch tend vToeg hebben directie en vakbon den erover vergaderd Vanmiddag gaat men verder Van Gelder sluit zijn fabrieken voor krantepapier en voor ongestreken wit papier in Velsen (700 man personeel) alsmede de behangsel- en diepdrukpa pierfabriek in Renkum 1300 mam Voor het gemeentebestuur van Renkum komt het als een donderslag bij heldere hemel dat juist dit bedrijf dicht gaat. Ook in de kring van de vakbeweging is de aangekondigde sluiting van de be hangselpapierfabriek als een verras sing gekomen De raad van bestuur \an Van Gelder meent dat dc bedrijfssluitingen (ge volgd door verkoop van grond en in stallaties) financiële ruimte scheppen die nodig is om de rest van het concern, waarin nog 2200 man personeel werkt, te kunnen redden. Met name voor Wa penveld is geld voor nieuwe investe ringen nodig. In de berekeningen van de concerndirectie was Wapenveld echter het goedkoopst om open te hou den. Van Gelder heeft, als de de sluitingen zoals nu zijn aangekondigd, doorgaan nog vestigingen in onder meer Amster dam iwaar het hoofdkantoor staati, Leeuwarden, Rotterdam. Franeker en Wapenveld Voorts bezit Van Gelder de helft van de nieuwe krantepapierfa briek in Renkum. Die blijft ook in be drijf Van Gelder heeft al lang problemen in de witpapiersector van het ongestreken witte papier Hoge energiekosten zijn er voor een deel oorzaak van. maar de grootste moeilijkheden komen voort uit de medogenloze internationale con currentie. voornamelijk uit Zweden. De bedrijven die volgens de concerndi rectie van Van Gelder dicht moeten, zullen deze week voor het laatst werken Met Pasen worden de machi nes, zoals dat altijd al gebeurde, stil ge zet. Ze zullen daarna echter niet weer worden gestart. De vakbeweging is niet gerust op de toekomst van de resterende bedrijven van Van Gelder. Ze heeft het voorstel gedaan voor het hele concern uitstel (surséaneel van betaling te verkrijgen, zodat er gelegenheid zou ontstaan om een deskundige van buitenaf te laten nagaan ..of er een sociaal verantwoor de oplossing is voor Van Gelder die voor het hele concern meer zekerheid biedt." IRA-lid ziet toch af van lagerhuiszetel LONDEN BELFAST (DPA) - Het IRA-lid Bobby Sands, die vrijdag in een tnssentijdse verkiezing in het Noordierse kiesdistrict Zuid- Fermanagh is gekozen tot lid van het Britse lagerhuis, heeft laten weten van zijn mandaat af te zien. Via vrienden liet Sands, die in de Maze-gevangenis in Belfast zit, weten dat hij van plan is zijn hongerstaking voort te zetten en daarom zijn mandaat niet op zich kan nemen. Sands zit een straf uit wegens wa penbezit en heeft nog tien jaar ge vangenis voor de boeg. Hij is sinds 43 dagen in hongerstaking om po litieke status voor IRA-gevange- nen af te dwingen. Volgens artsen heeft hij nog twee tot drie weken te leven De zege van Sands (met 30.492 stemmen een meerderheid van ruim 1400 op zijn protestante tegenhanger Harry West) bete kent een groot succes voorde IRA (Ierse Republikeinse Legen. Want ook de gematigde katholie ken hebben hun stem aan Sands gegeven in dit district waar de ka tholieken een krappe meerder heid hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1