PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ooSse premier wil iet staken verbieden Lancering ruimteveer uitgesteld VAN AGT: MINIMA WORDEN GEHOLPEN VISSERIJFRAUDE 13 ARRESTATIES Autorijden Goedkoper Onderzeeboot ramt Japans vrachtschip SOLIDARITEIT: ONGERECHTVAARDIGD m.i.v. 16 april Tonnen aan omzetten verzwegen Warm 2o«nig en icarm. Later beioolktng en khet zuiden een regen- of onweersbui, dagtemperatuur rond 22 graden, c-n dan krachtige zuidoos- lie jaargang no. 86 iterdag 11 april 1981 tejm naar.de groene" an jeiierstr 5 7 goes - te!16810" Overval-advies op ketelbouw Dl, )e ene beroering bij een van Zeelands oudste be drijven, de koninklijke maat- schappij 'De Schelde' in Vlis- singen. is nog niet geluwd of de volgende heeft zich alweer aangekondigd. Afgelopen week gold het een nogal alarmerend rapport van de Stichting Energie Apparatuur Ne derland iSEANi. een adviesorgaan van minister Van Aardenne van economi sche zaken Daarin wordt, om de Neder landse bedrijfstak van de bouw van gro te ketels voor elektriciteitscentrales te redden, aanbevolen deze ketelbouw In zijn geheel bij Stork in Hengelo te con centreren en de activiteiten op dit ter rein bij 'De Schelde' in Vlissingen zo goed als te beëindigen. De toekomst van de ketelbouw voor energie-appara- tuur in Nederland ziet er op de korte baan niet erg rooskleurig uit Daarom zien de adviseurs van de minister wei nig andere mogelijkheden dan een vrij ingrijpende maatregel. Overcapaciteit betekent een versnelling van de onder gang, is hun redenering. Vandaar niet teveel getreuzel, maar voortvarend ge handeld. om erger te voorkomen moet er gesneden worden. Zonder al te veel aarzelingen geeft de SEAN aan waar dat moet gebeuren: bij 'De Schelde' in Vlissingen. omdat 'de alternatieve in- zetmogelijkheden van mensen en mid delen daar in de komende jaren groter zijn dan in Hengelo'Over de kansen om hun adviezen aan de minister in daden te kunnen omzetten maakt het gezel schap SEAN-adviseurs zich niet veel zorgen. ..Wij gaan ervan uit", schrijven zij de minister. ,.dat de leiding van bei de ondernemingen 'bedoeld worden dan Rijn-Schelde-Verolme en VMF- Stork) hun volledige medewerking zul len geven aan de tenuitvoerlegging van de door ons aanbevolen maatregelen". De hele gang van zaken rondom het advies voor een ingrijpende bunde ling van de ketelbouwindustrie in Ne derland wekt de indruk van een over val Logisch daarom dat er bij 'De Schelde' in Vlissingen grote opwinding over is ontstaan en dat er op een eerste hoorzitting in Den Haag van de kant van de leiding van de onderneming fel is uitgehaald in de rich ting van de SEAN- adviseurs Aanstaande maandag komt de ondernemingsraad aan de beurt om te vertellen hoe er onder het personeel over de aanbevelingen aan de minister wordt gedacht. Elders in deze krant (op pagina 21) wordt een stemmingsbeeld gegeven van het eerste weerwerk van uit Vlissingen, nadatde naastbetrokke nen de hele zaak aanvankelijk met een slot op de mond (overigens volstrekt onduidelijk waaromi hadden moeten verwerken. Bij 'De Schelde' stelt men zich op het standpunt dat de ketelbouw niet ongestraft en zonder verstrekken de gevolgen voor het totale produktie- pakket van de onderneming kan wor den gekortwiekt. En met die opvatting zaagt men in Vlissingen eigenlijk de po ten weg onder de stoelen waarop de overigens bepaald niet ondeskundige adviseurs van de minister hun opvat tingen hebben bijeenvergaderd. Zy gaan er namelijk van uit dat 'De Schel de' een dergelijke aderlating zonder al te veel problemen kan opvangen. Het is duidelijk dat de problemen in de bouw van ketels en dergelijke voor elektriciteitscentrales groot zijn en niet op hun beloop gelaten kunnen worden. Door gebrek aan orders en op termijn een stuk overcapaciteit staat werkgelegenheid van aanzienlijke om vang op de tocht. Minister Van Aarden ne. geplaagd door een portefeuille vol grootscheepse moeilijkheden in de Ne derlandse industrie, heeft enige tijd ge leden gepoogd om haast te zetten ach ter de activiteiten van de nu plotseling in het nieuws gekomen stichting SEAN Haar opdracht was namelijk om actief te bevorderen dat er (weer) een gezonde ontwikkeling komt In de Nederlandse bedrijfstak die zich bezighoudt met on derzoek. ontwikkeling, engineering, produktie. montage, marktbewerking en verkoop van energie-apparatuur en energiesystemen. En juist omdat in dc ketelbouw de ellende acuut is werd de adviseurs verzocht aan dit hoofdstuk voorrang te geven. Ze hebben dat ge daan. maar de vraag is of het tempo niet aan overhaasting heeft geleden. Ergens in het inmiddels geruchtma kende rapport stellen de SEAN-ad viseurs dat hun conclusies van dit mo ment moeten worden beschouwd als een eerste stap in de richting van een totaal andere opzet van de Nederlandse industrie voor energie-apparatuur. Ze excuseren zich dat ze bij het uitzetten van het richtingsbord niet in dc gele genheid zijn geweest om de gehele weg te overzien Er zullen volgende stappen moeten worden gedaan. En bij de voor bereiding en het nemen van die stappen is (om het rapport te citereni .nauw overleg met betrokken ondernemingen en instellingen vanzelfsprekend een eerste vereiste voor de ontwikkeling van constructieve plannen" Wanneer de bewuste stichting, aan wie een rede lijk grote invloed in de toekomstige be drijfstak wordt toegekend, tewerk blijft gaan volgens de overval tactiek van dit eerste advies lijkt een gunstig klimaat niet zo snel aanwezig. De stormen die op hel ogenblik bij De Schelde' zajn op gestoken over de inhoud van dit ketel- bouwadvies voorspellen bepaald geen welwillende houding. En aan de niet ge ringe moeilijkheden die daaruit kun nen voorkomen kunnen de adviseurs van de minister toch beter maar niet voorbij gaan nier Jaruzelski TOKIO (RTR/UPF) - De Amerikaanse met Polaris-kernrakellen geladen atoomonderzeêer George Washington heeft vrijdag 'per ongeluk' een Ja panse vrachtvaarder op weg naar China geramd, waardoor het schip is gezonken. Dit heeft de Amerikaanse marine vrijdag in een verklaring laten weten. De raketten noch de kernreactor aan boord van de onderzee boot hebben door de aanvaring schade opgelopen. De 13 overlevenden van het onge luk die vrijdagavond in Zuid-Japan aankwamen, zeiden dat de Ameri kaanse onderzeeër na de aanvaring eventjes naar de oppervlakte kwam. Niemand verscheen echter aan dek van de onderzeeèr die weer onder de golven verdween toen de "Nissho Maru' vol water liep en zonk De Amerikaanse ambassadeur in Japan heeft inmiddels de Japanse regering laten weten dat hij het in cident 'diep betreurt". Een paar overlevenden zeiden te gen verslaggevers dat zij een peri scoop zagen die hen waarnam toen zij in rubberbootjes ronddobber den. Zij werden echter niet opge pikt. Van de vijftien opvarenden van de Nissho Maru zijn er waarschijnlijk twee, onder wie de kaptein. ver dronken De overige dertien wer den gered door een torpedojager van de Japanse marine Volgens de Amerikaanse verkla ring is de comraandotoren van de onderzeeboot licht beschadigd. De bemanning van naar schatting 140 man bleef ongedeerd. De 6000 ton metende onderzeeboot beschikt over zestien Polaris-raketten en beeft als basis Guam op 2000 kilo meter ten zuiden van Tokio. De aanvaring vond plaats toen de George Washington routine-werk zaamheden uitvoerde op geringe diepte in de Oostchinese Zee. mrkgeconomie Jlto Chris van Veen. voorzitter van het van Nederlandse onderne *fen, noemt nieuwe prikkels voor St betrokkenen van ondernemingen Ji voorwaarde voor het herstel van ^overlegeconomie Een eerste dool- «Ogvan een Jaarlijks geinstltuUo- swrd overleg zou het brengen van m ln de verdeling van de groei P h*t nationaal inkomen moeten jeuws uit Zeeland: 2.5.7. fen li. wen- en buitenland: 3 Ren 13. port: 25. o en televisie: 27 ffinancien en economie: Jfterdagkrant: 17. 18, 19, 121 en 23. CAPF. CANAVERAL - De lancering van de Amerikaanse space shuttle ruimteveer Columbia is twee dagen uitgesteld. NASA zal zondagmiddag tien voor twee (Nederlandse tijdt een nieuwe lanceerpoging ondernemen. Aanleiding tot het uitstel was een pro bleem met een van dc vijf computers aan boord van de Columbia. De vlucht van de space shuttle ge schiedt in principe volledig geautoma tiseerd De astronauten kijken, als alles goed gaat. slechts toe hoe de computers hun werk doen Om blindelings op het werk van het elektronische rekentuig te kunnen ver trouwen. heeft NASA maar liefst vijf. vrijwel identieke computers aan boord van de Columbia geïnstalleerd Vier van deze computers werken samen en meestal controleren ze elkaar Iedere seconde overleggen deze vier compu ters 300 tot 400 keer met. elkaar over de beslissingen die ze op grond van de vluchtinformatle hebben genomen In het algemeen zullen deze computers het met elkaar eens zijn. maar als dat niet het geval Is gaan ze stemmen. De meerderheid wint Als de stemmen sta ken. beslist de vijfde computer. Deze vijfde computer is een algemene reser ve voor de vier andere maar het is te vens de computer die desgewenst kno pen moet doorhakken Het probleem van vrijdag betrof het wegvallen van een deel van het pro gramma van deze vijfde computer, en van de verbinding tussen de computers onderling De aftelprocedure verliep prima tol negen minuten voor de lancering. Op dat moment werd er eerst een pro bleem in een brandstofcel ontdekt. Die cel produceerde te veel water. Dit pro bleem leidde tot een stopzetting in de aftelprocedure. Aanvankelijk wilde NASA rond half zes 's middags een nieuwe lanceerpoging wagen. De astronauten Young en Crip- pen. die al vanaf 12 uur 's middags ln hun stoelen lagen, raakten echter te vermoeid. Om vijf uur besloot vluchtdi- recteur Page samen met Cape-direc teur Smith de lancering uit te stellen. Omdat het leegpompen en het contro leren van de grote brandstoftank meer dan 24 uur duurt. Is een lanceerpoging op zaterdag uitgesloten Daarom voor ziet NASA nu een lancering zondag Het is opmerkelijk dal een computer probleem de lancering nu vertraagt, want NASA gaat in de toekomst de he le vlucht met computers uitvoeren. Al leen deze allereerste vlucht is een uit zondering: hier zal de landing met handbediening geschieden. De NOS zal zondag de rechtstreekse te levisiebeelden overnemen van de uitge stelde lancering van de Space-Sjuttel Die uitzending begint om 13 15 uur op Nederland-1 Mocht de lancering door gaan dan volgen maandag directe beel den uit de cabine tijdens de vlucht en dinsdag eveneens een rechtstreekse re portage van de landing. De astronauten Young (litiksi en Crip- pen verorberdeb gisteren voor ze aan boord gingen het traditionele astronau ten-ontbijt van biefstuk en gebakken eieren. De speciale. 20 man sterke opsporings brigade. bestaande uit leden van de rijkspolitie te water, de groep Tholen van de rijkspolitie, de districtsrecher che in Middelburg, de Algemene In spectiedienst van de visserij en de Fis cale Inlichtingen- en Opsporingsdienst sloeg met de aanhouding van de dertien vrijdag de zoveelste slag: in de miljoe nenfraude onder de Zeeuwse vissers zijn tot nu toe ln totaal 28 aanhoudin gen verricht. SCHAU - Het Poolse parlement heeft vrijdagavond zijn goedkeuring gehecht aan het voor- 1 van premier Jaruzelski om het stakingsrecht in Polen tijdelijk op te schorten. Het parlement [unaniem zijn steun aan de premier. Er waren vier onthoudingen. De nationale coördinatie- sie van het vrije vakverbond Solidariteit heeft inmiddels het plan van Jaruzelski bestem- Jd als 'onbegrijpelijk en ongerechtvaardigd'. mkerbestrijding ft Koningin Wllhelmlnafonds voor ilankerbestnjding heeft de Munten- npri)s toegekend aan lr J A M. jwonderwoerd. voorzitter van de Dchung Zeeuwse KadioUierapeu- acti Instituut. Staatssecretaris Ve- BSmit van volksgezondheid woon- f vrijdag de officiële Ingebrulkstel- Igvan het megavoltcentrum van het SUUiut bij Metaal n vakbekwaam personeel achterblijven van de ontwikkeling Th nieuwe produkten zyn de belang- "Jztc knelpunten in de staalindus Ie. In de bedrijfstakverkenning die lnlsler Van Aardenne de tweede ka- j i w heeft aangeboden, staat dat hel, 'iajiksdewerkloosheld zeer moeilijk im geschikt personeel te vinden. De iiiikbaarheld van It?-schoolverlaters 1 at volgens geluiden uit de bedrtyfs- *k vooral de laatste jaren te wensen binnenvaart speciaal schlpperscqmllë pro- de rust m de binnenvaart terug brengen Het comité heeft dc schip- Ribond een plan voor de verbetering de vrachtverdeling van zand en 0t.tr C-cc voorgelegd Voorlopig ziet het er te. naar uit dat de schippers tot acUe i overgaan om hun eisen aan het •van staatssecretaris Smit-Kroes it bii te zetter. kinderbijslag Sociaal-Economische Raad wil al *tl januari 1982 een verhoging van (kinderbijslag van twaalf Jaar en ou- 0 Dc SER voelt niets voor de over- j jngsregeling die staatssecretaris Dc Draaf heeft voorgesteld ■Pagina 29 VLISSINGEN - Een speciaal opspo ringsteam beeft vrijdag andermaal toegeslagen onder de vissers uit Arne muiden en Vlissingen: er werden 13 personen aangehouden die ervan wor den verdacht niet alleen betrokken le zijn bij miljoenenfraudes bij visvang sten, maar over de periode 1976-1980 ook nog eens 850.000.- aan visomzet- ten voor dc belasting te hebben ver zwegen. rijfraudes heeft gestort, ziet steeds meer vruchten van zijn arbeid losko men Voor dc fiscus met name blijken de visserij ff audes een 'vette hap' omdat miljoenen aan inkomsten simpelweg niet blijken te zijn aangegeven Omdat de meeste verdachten tot nu toe vlot hebben bekend, kan de inspecteur der tSlot zie pagina 6 kolom 6) De rijkspolitie liet vrijdag weten dat de komende weken nog veel meer aanhou dingen zullen volgen: ook al zijn er 28 verdachten aangehouden en zijn er mil joenen aan inkomsten verzwegen, vol gens de rtJkspoLltle - nog volop bezig met verder onderzoek - is alleen nog maar het 'topje van de ijsberg' bovenge komen. Meer spectaculaire resultaten van het onderzoek worden binnenkort verwacht. Het speciale onderzoeksteam, dat zich de laatste weken full-time op de visse- Maandag wordt aan de Gooiseiceg in Amsterdam de eerste officiële ligplaats van Nederland ingebruik genomen. iVan onze correspondent1 van zijn voorstel inzake de opschorting van het stakingsrecht haar 'met diepe bezorgdheid' vervult, Jaruzelski verklaarde vrijdag voor de Sejm. het Poolse parlement: „Stakin gen maken ons land kapot, er moet nu een einde aan komen". Hij kondigde verder aan dat recht en orde in Polen beter gehandhaafd moeten worden en dat er tevens een eind moet komen aan de steeds toenemende "verspreiding van illegale publlkaties en het houden van Illegale bijeenkomsten'. Jaruzelski zei dat Solidariteit het land op de rand van afgrond had gebracht en hij vroeg zich af boe Polen dit nog kon hebben zonder er in te storten. Naast een opschorting van het sta kingsrecht voor twee maanden wil Ja ruzelski grotere uitvoerende bevoegd heden om economische hervormingen tot stand te brengen. Zonder een door de wil van het parlement en met nood zakelijke besluiten bevestigd maat schappelijk vertrouwen is het werk van de regering in de huidige omstandighe den niet mogelijk, zo zei Jaruzelski De generaal liet zich somber uit over de economische situatie. „De binnenland se markt ls Ingestort", zo zei hij. en „winkelen is een marteling. Iedere dag die de crisis langer duurt raken we achterop. Wat moeten we doen om te bewerkstelligen dat een natie met 36 miljoen mensen overleeft zonder hon gersnood?" De economische situatie is zo slecht dat het voor de regering onmogelijk is de overeenkomst van Gdansk na te ko men. zo meende de premier, en hij wil nieuwe onderhandelingen over de over eenkomst die een einde maakte aan de grote stakingen van afgelopen zomer. Hij liet doorschemeren dat de voedsel prijzen zullen worden verhoogd, maar hij gaf geen bijzonderheden. Verhoging van de voedselprijzen vorig jaar Juni was aanleiding tot de zomerstakingen. Hoewel de premier kritiek leverde op de 'extremisten' in Solidariteit, bleef hij bereid tot samenwerking met de vrije vakbond. De regering is tot pra ten en uitleggen bereid om nieuwe eon- flichten te voorkomen, aldus Jaruzels ki. Op het moment van de dramatische toespraak van Jaruzelski zat het Russi sche staatshoofd en partijsecretaris Leonid Brezjnev alweer op het podium van het Nieuwe Culturele Paleis in Praag, waar de eerste-secretaris van de Tsjeehoslowaakse communistische partij. Gustav Husak. het 16e partijcon gres besloot met een redevoering Hier in hield Husak zich strikt aan de forma liteiten door het uitdelen van compli menten aan eigen partijleiden. Brezj nev is vrijdagmiddag naar Moskou te ruggekeerd. 'Van onze parlementaire redactie 1 DEN HAAG - Het kabinet zal zeker met maatregelen komen om de positie van de echte minima (gezinnen die van een minimum-uitkering moeten rondkomen) te verbeteren. „Neem maar aan dat de uitkomst van het beraad daarover in het kabinet positief wordt", zei premier Van Agt vrijdag na het kabinetsberaad. De Tweede Kamer (CDA en WD) vroegen de regering don derdag in het bezuinigingsdebat een uitkering ineens (een „duurtetoeslag toe te kennen aan deze groep gezinnen Het CDA wil netto f 250 per gezin plus f 100 per kind uittrekken, de WD geeft de voorkeur aan f 500 bruto per gezin Minister Van der Stee (financiën) zei donderdag deze zaak nog te moeten bestuderen, vooral omdat volstrekt onduide lijk is hoeveel mensen tot deze groep behoren en hoe zij moeten worden opgespoord. Van Agt liet vrijdag dus weten dat dit beraad positief zal uitvallen ..We doen in elk geval Iets", zei hij Over het beraad over de andere verlangens van de Tweede Kamer (geen accijnsverhoging, wel verhoging van de BTWi wilde Van Agt nog niets zeggen. Dat beraad zal pas na pasen kunnen worden afgerond, omdat twee belangrijke gesprek spartners. CDA-letder Lubbers en WD-minister Van Aar denne (economische zaken) volgende week afwezig zijn Het kabinet komt in de week na pasen ook met de Voor jaarsnota. het tussentijdse begrotingsoverzicht over 1981. Daarin zullen opnieuw bezuinigingen voorkomen. ..Het wordt alsmaar moeilijker om te bezuinigen op begrotings hoofdstukken. waarop al zoveel bezuinigd is", zei dc pre mier vrijdag. 'Zie ook pag. II». Aan boord van een Japans kustwaehtwiartuig arriveren Japanse zeelui vrijdag in de haven Kushikino in Kagoshima. itactie van het hoogste orgaan bln- ibetvakverbond werd vrijdagavond Warschau gepubliceerd door het in- maüebureau van het verbond. In de Baring van de nationale coördina tiecommissie wordt voorts gezegd dat het besluit van premier Jaruzelski om zijn aanblijven aan het hoofd van de regering afhankelijk te maken van het al of niet aannemen door het parlement

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1