PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT aanpak an de werkloosheid Meningsverschil in NA VO-top Gewelddaden als steun voor RAF-gevangenen ÏRKELIJKE TWISTEN IN MIDDELBURG ITERNA TIONALE MILJARDENLENING In gezondheidszorg 4000 mensen erbij IN DE SCHOOLBANK KERNWAPENOVERLEG MET MOSKOU ,er zon 'K iceer met foolkenvelden en ook 7! met zon temperatuur van 12 tot onge mgraden. Weinig wind e jaargang no. 84 iderdag 9 april 1981 IHlbüRG - Dc twee ,iaar oude Lork aan het Anncniaans uilvlol in Middelburg dreigt de in- lworden van een slepend proces. lorkorl hielden hier leden van de „nnncerde Gemeenten in Neder- (kerkdiensten. Een scheuring bin- idit kerkverband is er echter de 1 jk van geworden dat ook de ge ile in Middelburg in tweeen is ge- Beide kampen bewtisten el- jjdaarbij het bezit van het kerkge- cn de banktegoeden. «reformeerde Gemeenten in Ne- nd vormen een orthodox georien- -rkverband van ongeveer twin tigduizend leden en doopleden Deze zijn verspreid over een vijftigtal ge meenten in voornamelijk het westen en midden van het land. met. in totaal slechts zes predikanten. Eind vorig jaar stapten drie van hen uit het kerkver band Aanleiding hiertoe was een langs lepende controverse over de prediking van ds A. van den Berg die in Gouda staat. Deze predikant trad meteen deel van zijn gemeente uit het kerkverband van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland toen de kritiek op zijn optre den steeds grotere vormen aannam In zijn kielzog vertrokken ook ds Wink uit Veenendaal en ds. De Groot uit Rijssen beiden met het grootste deel van hun gemeente. Later volgden ook de gemeenten in Zie- rikzee, Nleüwerkerk en Dinteloord In laatstgenoemde twee gemeenten was een klein deel van de leden het niet met de uittreding eens terwijl men in Zierik- zee besloten heeft om tot januari 1982 de kansel open te blijven stellen voor predikanten die uitgetreden zijn en de dominees die bleven De niet-uitgetre- denen worden geleid door ds F Mallan op het ogenblik predikant in Rhenen Zij blijven zich Gereformeerde Ge meente in Nederland noemen Deze kerkformatie ontstond overigens in 1953 toen deze groep uit het kerkver band van de Gereformeerde Gemeen ten in Nederland en Noord-Amerika (synodaal) verdween Twee groepen IK- gemeente waar zich op het ogenblik in Zeeland de grootste moeili jkheden voordoen is die van Middelburg. Deze had ongeveer 120 leden en doopleden. Een groep van ongeveer 75 mensen on der leiding van ouderling J. Geluk heeft zich achter de uitgetredenen ge steld. De rest van de gemeente, een vijf- tSlot zie pagina 2 kolom 5 Van ome correspondent! - West-Duitsland en Frankrijk gaan met nieuwe, miljarden kostende programma's de werkloosheid bestrijden en de concurrentiepositie van de twee landen verbeteren. De van beide landen hebben om dat te bereiken woensdag op de internationale kapitaal- 6 miljard mark geleend. jxjinaamste doel van de miljarden-m- Ht/fcs is zo werd gisteren na een kabi- yjttung in Bonn werd verklaard, de «enmiddelgrote bedrijven te steu- Tèn stimuleren, het creèren van arbeidsplaatsen en het bevor- i investeringen. el van het Duits-Franse mil- is energiebesparing arten te verminderen en het evenwicht op de betalingsbalans weer te herstellen De in het buitenland op te nemen kre dieten - waarschijnlijk bij enkele OPEC-landen. met name Saocdi-Ara- bié - zullen vooral aan kleine en mid delgrote ondernemingen tegen lage rente worden verstrekt, waarmee deze zich beter op de markt kunnen handha ven. Ook de vakopleiding zal met dit geld op grotere schaal ter hand worden genomen. Het tien-puntenprógramma zal reeds op 1 mei in werking treden Omstreeks deze datum wil de bondsregering ook haar nieuwe plannen voor opvoering van de bouw van huurwoningen be kendmaken De Duitse „Kredietbank voor wederop bouw" is opdracht gegeven het nodige kapitaal tegen bijzondere condities op de Internationale kapitaalmarkt te ver schaffen In Frankrijk zal de Nationale Kredietbank een bijzonder fonds ter •lenerbinding et bedrijfsleven en de organisaties jp werkgevers en werknemers herm in provincie aan hun besluit en vaste oeververbinding Wester- ieaan teieggen In een brief aan er Van Agt en commissaris van Ie koningin Boertien wordt aange- tonger. op een spoedige aanleg van peonigtunne! fpAGIN'A 3 ienzine-accijns hk tweede kamerfracties van CDA en (VVD hebben de regering laten weten «en verhoging van de benzine-accijns ■iet te zullen accepteren De voorge- jïtelde maatregel zou 250 miljoen gul- iden moeten opleveren voor werkgele- fonheidsplannen ijfkleine scholen —(De wijzigingen die de tweede kamer iheelt aangebracht in het wetsontwerp iop het basisonderwijs betekenen de [redding van de kleine scholen. Volgens [deonderwijsspeciallsten van de Stlch- "ng Zeeland en de provincie is het ge- lar voor opheffing van een aanzien- |k aantal scholen bezworerj. ietsrouteplan Minister Pais is op de foto niet een dutje aan het doen, hij inspecteert een nieuw type schoolbank. De minister opende gisteren in de Utrechtse Jaar beurs de Nationale Onderwijstentoonstelling '81 waar leerkrachten, ouder commissies en besturen van scholen zich kunnen oriënteren op de vele onderwijskundige ontwikkelingen. bevordering van arbeidsplaatsen- scheppende industrieën in het leven roepen en beheren. De Franse regering wil de franc met rentevergoedingen steunen. Beide banken zullen echter op de internationale geldmarkten ook voor eigen rekening langlopende kre dieten opnemen. De „Kredietbank voor wederopbouw" in Frankfurt is een soort ontwikke lingsbank Zij verstrekt langlopende kredieten, zowel in het buitenland als ook in het binnenland. De bank werd in 1948 opgericht en heeft een grondkapi- taal van 1 miljard mark. Abbie Hoffman, een van de leiders van de studentencontestatie In de Ver enigde Staten in de jaren zestig, is dins dag In New York veroordeeld tol drie jaar gevangenisstraf wegens handel in cocaïne Snor. de ontheemde walrus, zal aanvankelijk op de krat waarde verzorgen hem in wilden hebben voor transport naar Helgoland Na enig dun - en trekwerk slaagde men er uiteindelijk in hel gemoedelijke dier m zijn tijdelij ke behuizing te krijgen Hel beest werd anderhalve week geleden op Ame land aangetroffen en gevangen, omdat men dacht dat hij ziek was. Hel Duitse eiland Helgoland is het volgende tussenstation op weg naar de i rij- heid. BOMAANSLAG EN BRANDSTICHTING (Van onze correspondent! BONN - Na de bomaanslag gistermorgen in Keulen en brandstichting in waren huizen in Frankfort houdt de Westduitse politie er rekening mee dal in verband met de hongerstaking van 25 leden van de Rote Armee Fraktion nieuwe geweld plegingen zullen volgen. De RAF-leden voeren hun actie in de gevangenissen van West-Berlijn en Stuttgarl-Slammheim om als politiek gevangene erkend en behandeld te worden. Ook eisen zij een einde aan hun isolement in dc gevange- In Keulen werd gistermorgen vroeg een bomaanslag gepleegd op de onder grondse Zeven mensen raakten bij de ze aanslag gewond, waaronder enkele politiemannen die zwaargewond wer den toen een plafond naar beneden stortte. Een schoonmaakploeg was net buiten bereik toen de drie bommen ex plodeerden. De schade aan het onder grondse station bedraagt meer dan een miljoen mark Als daders meldden zich later telefonisch leden van de „Revolu tionaire Cellen". Ze legden In hun ver klaringen verband tussen de honger stakers in Berlijn en Stuttgart-Stamm- helm. De twee brandstichtingen in warenhui zen ln Frankfort, met een schade van meer dan 300.000 mark zijn waarschijn lijk eveneens door leden van deze terro ristische organisatie gepleegd De cen trale recherche heeft ln beide gevallen een diepgaand onderzoek ingesteld De Belgische rijkswacht heeft gister avond een einde gemaakt aan de bezet ting van een redactielokaal van het Westduitse weekblad 'Der Spiegel' in Brussel. De bezetters, twee mannen en iter Tuijnman van verkeer en wa- voeli niets voor het invoeren [jan rechtsaf door rood licht en voor- an rechts voor fietsers Opgrond succes mei soortgelijke plannen in IbenHsae en Tilburg heeft de bewinds- Jtoan besloten tot het maken van een -^jHeisrouteplan voor het gehele land [PAGINA 17 europees avontuur Feyenoord lijkt vrijwel zeker kansloos voor voortzetting van het Europees voetbalavontuur De Rotterdammers verloren gisteravond met 3-0 van Dy- hamoTbilisi. AZ'67 deed het beter en i»lt na een 1-1 gelijkspel legen het Frruise Sochaux nog heel goede kan- et* nis LEIDSCHENDAM (ANP) - Staatssecretaris Veder-Smit cn de voorzitters van de ziekenhuisraad, de vereniging van ziekenfondsen en de organisatie van ziekte kostenverzekeraars (KLOZ) hebben woensdag een overeenkomst ondertekend over het beleid in de intramurale zorg (ziekenhuizen, verpleeghuizen, zwakzinni geninrichtingen en psychiatrische ziekenhuizen). Deze overeenkomst houdt in. dat de staatssecretaris bereid is, de richtlijnen voor de personeelsvoorziening zo te verruimen dat er dit jaar in totaal ongeveer 4 000 mensen bij kunnen komen Een van die voorwaarden ls. dat het aantal bedden op korte termijn met 4.000 wordt verminderd, zonder dat dit ontslag tot gevolg zal hebben. Aanvankelijk hielden de voornemens in. dat het bestand dit Jaar met 5 000 zou kunnen worden uitgebreid Maar in het kader van de bezuinigingen in de collectie ve sector is het beschikbare bedrag met vijftig miljoen gulden verlaagd tol 175 miljoen. Dat scheelt om en nabij de duizend mensen- De drie organisaties zijn. tegenstribbelend, ook akkoord gegaan met handhaving in 1981 van het in 1980 al verlaagde bouwplafond: het toale bedrag dat mag worden geïnvesteerd in nieuw- en verbouw. Het is voor 1981 vastgesteld op 605 miljoen gulden. Het niet verhogen betekent een belangrijke bijdrage in de ombuigingsoperatie, namelijk 60 miljoen aan 'kale bouwproduktie (ongeveer 100 miljoen aan totale investeringskosten). twee vrouwen, werden geboeid afge voerd jn overvalwagens. De bezetting werd uitgevoerd uit sympathie met de gevangen RAF-leden. Drie van de 25 hongerstakers, die al zes tig dagen lang voedsel weigeren, bevin den zich volgens hun advocaten in acuut levensgevaar Het zijn Gabriele Rollnik in Berlijn, en Knut Folkerts en Siglinde Hofmann in Stuttgart- Stammhelm. Hun dood is naar de me ning van de gevangenisartsen een kwestie van enkele dagen. De gevange nisartsen weigeren hen onder dwang voedsel toe te dienen. De gevangenen willen, naar eigen zeggen, doorgaan tot het bittere einde of tot hun eisen inge willigd worden. Ook de andere RAF-gevangenen verke ren volgens de artsen in een slechte conditie. Bij hen zijn al onherstelbare schadelijke gevolgen vóór hun gezond heid geconstateerd. De advocaten her inneren in hun pleidooi voorde gevan genen aan het feit dat het RAF-lid Hol- ger Meins op 9 november 1974 na 54 dagen hongerstaking stierf en dat dal grote protestacties lot gevolg had. De sympathiebetuigingen voor de ge vangen RAF-leden in West-Duitsland nemen toe Op het Munsterplein in Bonn ketenden zich enkele dagen gele den familieleden van de hongerstakers aan een vrachtwagen vast. Zij eisten een gesprek met de minister van justi tie en een „centrale politieke beslis sing" van de regering inzake gevangen houding van de veroordeelde terroris ten. De politie maakte een eind aan het protest, omdat de demonstratie niet was goedgekeurd. óAopnieuw raas kif Jan Raas heeft de klassieker Gent-We- w'gcm gewonnen De Zeeuwse prof- I ^'renner had de langste adem ln de «ndspnnt. waarin hij het op moest ne- ,men tegen een van zijn gevaarlijkste n« jjorurrenten. Roger de Vlaeminck. «deze zege heek Jan Raas na winst Omloop het Volk zijn tweede klas- ««r van dit seizoen op zak. sul Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7 "en 9. jBinnen- en buitenland: 3 [en 15. Sport; 17 en 19. Radiö en televisie: 23 Pianciën en economie: 25, Varia: 21. [Varia: tv an ome correspondent) BONN - Ondanks sterke aandrang van de Europese NAVO-landen maakt Amerika geen haast met onderhande lingen met de Sowjet-Unie over ver mindering van de kernbewapening in Europa. Het is vrijwel uitgesloten dat de vooral door West-Duitsland beplei te besprekingen over terugdringing van de kernwapens voor middellange afstand nog voor de zomer op gang ko men. Dit bleek na aüoop van de halljaarlijkse bijeenkomst van de Nucleair Planning Group van de NAVO. die grotendeels werd beheerst door de spanningen rond Polen De defensieministers van de der tien NAVO-landen die aan het overleg deelnamen (Frankrijk en IJsland doen niet meei gaven Moskou andermaal een krachtige waarschuwing nietmihtairin Polen m te grijpen. ln een verklaring die door NAVO-se- cretaris-generaal Luns werd voorgele zen, wordt erop gewezen dat „de basis voor effectieve wapenbeheersingson- derhandelingen ernstig ondermijnd wordt als dc Sowjet-Unie in de interne aangelegenheden van Polen zou inter venieren". De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger ging nog verder: „De hervatting van hel wa- penoverleg is afhankelijk van het ge drag van de Sowjet-Unie in de komen de weken en maanden". De regering van president Reagan legt sterk de nadruk op het besluit van de NAVO-landen (van december 1979i in West-Europa 572 Kruis- en Pershingra- ketten op te stellen. Aan het andere deel van het NAVO-dubbelbesluit. - een aanbod tot onderhandelingen over ver mindering van deze kernwapens en de Russische SS 20-raketten - hecht Was hington minder prioriteit. De Duitse minister van defensie. Apel zei dit tot de Duitse pers De verschillen van inzicht tussen de Verenigde Staten en dc Europese lan den bleek onder meer uit opmerkingen van de Nederlandse minister van de fensie De Geus, die openlijk afstand nam van een aantal uitlatingen van zijn Amerikaanse ambtgenoot Wein berger. Minister De Geus" zei woensdag na te- Kamerdebat vol onzuiverheden VE rugkeer uit Bonn, dat een aantal op merkingen van zijn ambtgenoot Wein berger wel .wat voorzichtiger hadden mogen uitvallen Hij doelde daarbij onder meer op de verbinding die Wein berger legde tussen een eventuele Rus sische tussenkomst in Polen en bespre kingen tussen Oost en West over ver mindering van de kernbewapening in Europa. Volgens De Geus is er niet zo'n direct verband, daabij implicerend dat ont wapeningsbesprekingen, wat er ook in Polen gebeurt, doorgang moet vinden. pandaag stemt de tweede - over de zogeheten IQtSW 'opwerkingscontracten' van Kg-gtgü Borssele en Dodewaard Of. om wat vollediger te zijn. ovei de wetsontwerpen tot goed keuring van de overeenkomsten die de Nederlandse regering heeft gesloten met Frankrijk en Engeland over de eventuele terugzending van radio-ac tief afval dat overblijft uit reactor brandstof van de beide Nederlandse kerncentrales nadat deze is behandeld in de opwerkingsfabrieken van Cap la Hague en Wmdscale. De beide goed keuringswetjes zullen het wel halen, want de neuzen zijn inmiddels geleld in de kamer Dat betekent dus het (voorlo pig) einde aan een zeer onwezenlijke en onbevredigende parlementaire discus sie. die zich veel te lang heeft voortge sleept Het is bovendien te hopen dat in het verkeer tussen regering en parle ment 'vertoningen' als de behandeling van deze wetjes niet meer te vaak wor den opgevoerd, want zé doen bepaald geen goed aan de geloofwaardigheid van het politieke spel in de Haagse dre ven. Komt bovendien bij dat het hele debat voortdurend in een cirkel rond draaide en gevangen werd gehouden door alles wat met gezegd kon worden als gevolg van de geheimhouding die de contractpartners elkaar hadden opge legd. Intussen is de afloop van deze kwestie in de kamer even kunstmatig gewor den als het spanningsveld waarin ze al die tijd verkeerde De zaak zat zoge naamd in een impasse en is daar met een zogenaamde vondst uitgehaald Toch lijkt de nu bewandelde uitweg in de huidige omst andigheden nog de best denkbare Al was het alleen maar om te vermijden dat uitblijven van een beslis sing ook geen oplossing bood Neder land heeft hoe dan ook te maken met het vraagstuk van de afval van de twee kerncentrales binnen onze grenzen. Nee tegen de twee contracten zonder verdere consequenties te trekken opdit punt zou hebben betekend dat wezen- li ike vragen uit de weg waren gegaan En dat is tijdens de behandeling al meei dan genoeg gebeurd. Het enige voordeel van de afsluiting van deze zaak is dat er een eind komt aan een bijzonder onzuivere discussie. Van weerskanten - minister Van Aar denne van economische zaken en zijn felste tegenstanders ln de karhër bezon digden zich er beiden aan - werd steeds via een omweg de vraag in het midden gebracht of Borssele' en 'Dodewaard' wel in produklie zouden kunnen blij ven Maar een principiële beslissing van een dergelijk gewicht behoort niet aan deze contracten te worden gekoppeld Pressie en ovennacht zouden in dat ge val tegenover eikaar hebben gestaan. Verkiezingen en kabinetsformatie kun nen over het antwoord op deze vraag beter duidelijkheid scheppen. Twijfel in VOW neemt toe Binnen de regenngspartij van uitge rekend minister Tuijnman i verkeer en waterstaat) zelf begintae twijfel over de mogelijkheid om tussen de beide oe vers van de Westerschelde een vaste verkeersverbinding te bouwen met de dag te groeien. Enkele weken terug schatte het. VVD-kamerlid De Voogd op een verkiezingsbijeenkomst in Zeeland de kansen op realisering van het project al niet hoog meer En afgelopen dinsdag ging hel VVD-eerste kamerlid Schlin- gemann iooil als Zeeuws gedeputeerde strijdbaar verdediger van de VOWi door de bocht toen hij vaststelde „On der deze nu geldendeivoorwaarden ben Ik niet langer meer voorstander van de VOW Is de VVD bezig om zich de handen vrij te maken tegenover het project, dal ondanks alle stellige verze keringen van het kabinet is gebonden aan een voorbehoud van niet te onder schatten betekenis? Het begint er hard op te lijken. Het geloof in de zaak is bij deze twee uit Zeeland afkomstige parle mentariërs kennelijk te ztvaar op de proef gesteld en zij hebben er geen en kele behoefte meer aan om dat gevoel van teleurstelling nog langer voor zich te houden. De signalen uit de WD zijn er om goed in de gaten gehouden te wor den. Vooral omdat daarin sterk de na druk wordt gelegd op een grondige ver betering van de huidige verdiensten op de Westerschelde zijn ze bedoeld als een voorzet aan het kabinet om tegenover Zeeland niet te blijven gokken op een project dat, mocht het onhaalbaar blij ken, zonder redelijk alternatief Is. Mi nister Tuijnman hield het ook in de eer ste kamer opnieuw bij vastberaden uit spraken. Met Öe verkiezingen in het vooruitzicht kan hij dat doen Toch neemt het kabinet-Van Agt in even va ge beloftes aan Zeeland afschéid van een vaste oeververbinding Wester schelde als het dit project vier jaar gele den In de vorm van een moeilijk erfenis je verwelkomde Binnenkort komt de zaak van het contract over de VOW in provinciale staten van Zeeland Zoals dat in aanloopdebatjes al merkbaar was zal de kwaliteit van de veerdien sten daarbij een bijzonder belangrijk mee-sporend element zijn. De toene mende tw ijfel ln de WD spreekt in dat opzicht boekdelen vdM Stetrad B V iradiatoren) wil haar vestiging in Gorinchem sluiten en haar activiteiten concentreren in Nuth iLj De plannen van de directie betekenen ontslag voor aUe 170 werknemers in Gorinchem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1