O O PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AVO-landen moeten ruisraket opstellen vermindert rond Polen Brezjnev spanning Schlingemann tegen vaste oeververbinding om nu TALBOT Carbidschip moet zinken MM aW Minister Weinberger oefent druk uit nlusten in uid-Afrika !j; ipgaanlanding Van Agt weigert voor het Europarlement te verschijnen MANOEUVRES WARSCHA UPACT AFGELOPEN DEBAT IN DE EERSTE KAMER •tig weer mi weer met wolkenvelden. tekuststreken mogelijk mist, wagtemperatuur van 10 graden in Wtgebteden lot ongeveer 15 graden it-Brabant en Limburg e jaargang no. 83 insdag 8 april 1981 DEALER Van ome speciale verslaggever _De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, heeft de Europese NAVO- lien opgeroepen het NAVO-besluit om kruis-raketten in West-Europa op te stellen, zonder fder aarzelen uit te voeren, fnelingen moedigen de Sowjet-Unie aan verder druk uit te oefenen om de NAVO-plannen te rkruisen", zei de Amerikaanse bewindsman tijdens zijn eerste ontmoeting met zijn NAVO- ega's, die in Bonn samenkwamen voor een bijeenkomst van de 'Nuclear Planning Group' van [bondgenootschap. druk op de voortgaande uitbreiding van de Russische kernbewapening. ..Die is zeer verontrustend", zei de Ne derlandse minister P. de Geus. zowel bij de strategische als bij de voor Europa bestemde kernwapens. Uit Amerikaanse satellietfoto's blUkt. zo vertelde De Geus. dat de Sowjet- Unie nu „meer dan tweehonderd" ra ketten van het type SS-20 (bereik 4000 km en elk uitgerust met drie kernkop pen) heeft opgesteld. Dat is aanzienlijk et klimaat van politieke spanning A rontrusting rond Polen legden de o-ministers meer dan ooit de na- kJ (Van onze correspondent flKNNESBURG - In verschillende jru woonwijken in de nabijheid i Pretoria - Tembisa. Germiston en 'jder Bijlpark - is hel de laatste da- ,1 onrustig geweest. Ook dinsdag ien de zwarte inwoners, voor een „rijk deel mijnwerkers, op ge- fadigc wijze gedemonstreerd te- igekondigde huurverhogingen, [is geen melding gemaakt van Koffers Blaken daarbij verschillende kanto- en barakken in brand. De politie ld ingezet om de orde te herstellen. gebruik van traangas en knuppels. Minstens twintig le- in de Azapo Azania Peoples Or al werden gearresteerd. meer dan de 572 Pershing- en kruis-ra ketten die de NAVO-landen in West-Eu ropa willen Installeren. De Geus wees ook op de bouw van Backfire-bommen- werpers en op de produktie van andere korte- en lange-afstandswapensyste- men in de Sowjet-Unie die op Europa zijn gericht. De Amerikaanse bewindsman Wein berger gaf geen nadere aanduiding over hervatting van de onderhandelin- heboycot [et de In de wandelgangen vastgeleg- |e belofte dat een nieuw kabinet een is eenzijdige olieboycot tegen ld-Afrlkazal worden opgelegd, heeft 'tamer zich gisteren uiteindelijk gelegd bi! het standpunt van het "is kabinet tegen een dergelijk go. Hoewel een meerderheid in de tweede kamer een duidelijke taalfunctie in een eenzijdig Neder- ds besluit ziet, kwam minister Van tr Klaauw van buitenlandse zaken ■n echte moeilijkheden. verse meer s-VTj Ie particuliere natuurbescherming in ncil Ireland is zeer ontevreden over het be- brutfrer van hel Veeree Meer In een the- ,|nö nummer van Zeeuws Nieuws hou- tn verschillende deskundigen plei- looien voor een 'zout' meer met een tperkte natuurlijke getijbeweging lok bel recreatieschap Het Veeree vla fee icomi er niet best vanaf Binnen p;U K recreatieschap zou te weinig aan- Za heb', voor de natuur zijn. Igens PvdA-senator Cftr van Krim- IS! *n is het concentratiebeleid voor de ling van energiegassen in Rijn- »nd volledig mislukt Het eerete-ka- lerlid verwijt minister Tuijnman van rerkcer en waterstaat het overboord Wen van de gedachte van een groot- dwligeaanlandlngln hetRotterdam- rhavengebied ten gunste van de Eu- Qgïs-termlnal in het Zeeuwse Sloege- 'iled Dt 'erkgelegenheidsplan pogingen om bij de overheid meer trbeldsplaatsen te scheppen, hebben weinig succes De plannen voor 1980 m volgende jaren, die onder andere g vervroegde uittreding van ambte- ""00 mensen beoog- resul talen opgele- 'VI 8 ea dei 5""" werk voor 7500 ijpj dea hebben weinig res ut, D 0tw PAGINA 21 so energie .Al"! iv j p£ De grote energleverbniikende indus- IS "ecn in Nederland hebben iii de afge- topen iwee jaar een kwart, miljard gul- oen meer aan electric!teit moeten be- «en dan vergelijkbare buitenlandse stuiven. Een aantal ondernemingen, laronder DSM, Estel, Hoechst en •cr.fl ?„0, ht'eft dinsdag een beroep ge- W« ®a"IJP de tweede kamer eraan mee te H i de '"dustrléle energieprij- in ores land tn overeenstemming len gebracht mei die In andere Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7 en 9. Buinen- en li. 13. Intf B 8n ^eV^^e: 19. ^financiën en economie: 21 en buitenland: 3 STRAATSBURG (ANP) - Premier Van Agt heeft dinsdag in een brief aan de voorzitter van het Europees parlement, de Franijaise Simone Veil. officieel ge weigerd aan het parlement persoonlijk verslag uit te brengen over de resultaten van de onlangs in Maastricht gehouden Europese top. Mevrouw Veil had hem namens de politieke commissie van het parlement daartoe op 27 maart per brief uitgenodigd. In de brief van dinsdag schrijft V an Agt dat zijns inziens zijn functie van voorzitter van de Europese raad hem alle recht geeft om op de uitnodiging van de politieke commissie in te gaan maar dat, gezien het gebrek aan unanimiteit binnen de Europese raad over deze zaak. het hem niet juist lijkt in persoon voor het parlement te verschijnen en verslag uit te brengen. Van Agt. heeft voordat Nederland het voorzitterschap kreeg van de Europese raad -na het eerste halfjaar van 1981 -diverse keren voorgesteld persoonlijk verslag uit te brengen aan het parlement over de Europese top. Dit voorstel wekte het onge noegen op van de Franse president Glscard d'Estaing. Gezien de brief van dinsdag heeft Van Agt de bezwaren van de Franse president zwaarder laten wegen dan de uitgesproken wens van het parlement gen met Moskou over vermindering van de kernbewapening in Europa. Minister De Geus sprak de hoop uit dat dit wapengesprek nog vóór de zomer op gang zou komen Inmiddels wil de Ne derlandse bewindsman de verkiezings campagne aangrijpen om. zoals hu zei. ..het pubhek te doordringen van de toe nemende Russische militaire kracht". De defensieministers, die zich ernstig bezorgd tonen over Polen, waren het er over eens dat de ontspanning tussen Oost en West vrijwel niet meer bestaat. Het verst daarin ging de Amerikaanse minister Weinberger, die zei dat Mos kou de westelijke publieke opinie had verblind. Hij zei: ..Over de grens zongen ze het liedje van toegeeflijkheid, terwijl ze thuis op martiale muziek voortmar- cheerden". Eenheid is noodzaak in de alliantie, aldus Weinberger, die sterke bijval van minister De Geus kreeg Besluit De Nederlandse bewindsman deelde mee, dat de regering in Den Haag eind dit jaar een definitief besluit wil ne men over plaatsing van kruis-raketten in Nederland. .Mijn inspanning is erop gericht alle ge gevens die daarvoor nodig zijn bijeen te krijgen. Daartoe behoort de zogenaam de shift-studie over de toekomstige kerntaken voor de NAVO-strijdkrach- ten". De Geus wil een openbaar rapport van deze shift-studie, opdat publiek en parlement daarover kunnen oordelen. Duidelijk werd in Bonn. dat het SALT- ü-verdrag over vermindering van de strategische kernbewapening voor de regering-Reagan van de baan is. Maar Washington blijft wel vasthouden aan het SALT-proces, aldus minister De Geus, die eraan toevoegde dat de nieu we Amerikaanse regering nog wel tijd nodig heeft om haar beleid te vormen. Het huidige SALT-akkoord is volgens Washington „onevenwichtig en draagt niet bij tot stabiliteit", zo zei een Ameri kaanse zegsman. (Slot zie pagina 3 kolom 5) Kort voor het begin van de NAVO-besprekingen in Bonn: van links naar rechts de Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinberger, NAV O-secretaris-generaal Joseph Luns. de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en de minister van defensie van de Bondsrepubliek Hans Apel. ROTTERDAM - Het 9000 brutoton metende Poolse vrachtschip Stanislaw Dubois zal op zee tot zinken worden gebracht. Sleepboten van Wijsmuller en Smit Internationale brengen het zwaar gehavende schip, dat enkele honderden vaten carbid aan boord heeft, naar een plek ten zuiden van de Doggersbank, die volgens Rijkswaterstaat het meest geschikt is voor het afzinken van het zestien jaar oude schip. De Poolse vrachtvaarder liep vorige week bij Terschel ling door een aanvaring een groot gat in de romp op. Hit werd naar Hoek van Holland gesleept, maar de gemeen te Rotterdam gaf geen toestemming het schip naar de Maasvlakte te brengen voor reparatie, in verband met ontploffingsgevaar. Carbid vormt wanneer het in con tact komt met water een zeer explosief gas. De definitieve beslissing over het lot van de Stanislaw Dubois werd gisteren genomen tijdens een bespreking in Rotterdam tussen de reder, assuradeuren. Rijkswater staat en vertegenwoordigers van de bergingsplaat- schappijen. Het standaardfregat Hr. Ms. Callenburgh van de Koninklijke Marine escorteerde de sleep. Wan neer de dumpplaats bereikt zal worden is afhankelijk van het weer. De lading carbid en soda die het schip in de ruimen heeft zullen in de golven van de Noordzee mee verdwijnen. Voleens Rijkswaterstaat kan dat geen kwaad voor het milieu. Wel zullen bergers nog proberen de 600 ton olie te verwijderen die het schip in de bunkers heeft. Het olie- bestri jdingsvaartuig Smal Agt vaart in de buurt van de Stanislaw Dubois. (Van onze correspondenteni PRAAG, BONN, WARSCHAU - De Poolse communistische partij heeft een nieu we kans gekregen om orde op zaken in eigen huis te stellen. Nadat eerst de Russische staats- en partijleider Leonid Brezjnev dinsdagmorgen zijn vertrou wen uitsprak in de Poolse partijleiding, werden later op de dag de troepenma noeuvres van het Warsehau-pact in en om Polen beëindigd en sprak de Poolse vakbondsleider Walesa zich uit voor een einde aan de confrontatie met de Poolse leiding. De vrees in het Westen voor een ingreep door troepen van het Warschau-pact in Polen, vooral ingegeven door de bijzon der felle rede van de Tsjechoslowaakse partijleider Husak op maandag, is daar mee niet helemaal weggenomen, maar de spanning Lijkt verminderd De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, die de laatste dagen herhaaldelijk de ern stige Amerikaanse ongerustheid over een mogelijke Russische inval in Polen heeft verwoord, zei nog steeds ernstig verontrust te zjjn over de situatie. Eerst zou de rede van Brezjnev op het Tsje- coslowaakse partijcongres van dinsdag uitvoerig bestudeerd moeten worden Maar als de Russische leider inderdaad bedoeld heeft te zeggen dat de Polen zelf. zonder ingrijpen van buitenaf, hun problemen moeten oplossen, zou Was hington dit zeker toejuichen. Ook de leider van de onafhankelijke Poolse vakbond Solidariteit. Lech Wa lesa. heeft dinsdag een steentje bijge dragen aan de terugkeer naar normale re verhoudingen in en om Polen. In een interview met een katholiek dagblad zei Walesa dat „de Polen de weg van confrontatie zouden moeten verlaten om sociale doelstellingen ie bereiken, tenzij er geen ander alternatief is Eerder op de dag had Leonid Brezjnev ai een deel van de spanning weggeno men doorzijn gematigde uitspraken. In een subtiel geformuleerde rede tijdens het zestiende partijcongres van de Tsje choslowaakse communistische partij nam het Russische staatshoofd en par tijleider Leonid Brezjnev - voor hij de kwestie-Polen aansneed - een aanloop waarin hij de Tsjechoslowaakse com munistische partij hemelhoog loofde voor hun trouw aan de partijlijn. Na de lofprijzingen deed hij een aanval op de vijanden van het socialisme en de arbei dersklasse. Brezjnev vergeleek de huidige situatie in Polen met die in Tsjechoslowakije vlak voor de interventie in 1968 en zei dat klassevijanden in Polen probeer den de vooruitgang van het socialisme in Polen een halt toe te roepen. Hij liet zich er niet over uit over er onmiddellij ke maatregelen zijn te verwachten om de Poolse crisis op te lossen. „Men kan aannemen, dat de Poolse communisten met de steun van alle echte Poolse pa triotten. in staat zijn de plannen van de vijanden van het socialistische sys teem. die tevens ook tegenstanders van de onafhankelijkheid van Polen zijn. krachtig te weerstaan en het socialis me. het werkelijke belang van het volk. de eer en de veiligheid van hun vader land te verdedigen Verder zei Brezjnev wat de Sowjet-Unie betreft: „Wij zijn altijd een loyale vriend en bondgenoot van Polen geweest en zullen dat ook altijd blijven. En hierin vertegenwoordigen wij, daarvan ben ik overtuigd, hetzelfde standpunt als Tsjechoslowakije en de andere socialis tische landen" De toespraak van l^onid Brezjnev moet worden gezien in samenhang met de toespraak die de Tsjechoslowaakse partijleider Gustav Husak maandag op de eerste dag van het partijcongres in Praag heeft gehouden. Husak had geen goed woord over voor de beleids lijn van de Poolse communistische partij. Husak heeft, zo kon men lussen de regels door lezen, geëist dat de Po len tot de orde worden geroepen op de zelfde manier als Tsjechoslowakije in Minister Ginjaar in ziekenhuis DEN HAAG - Minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne is aan het begin van deze week voor een kleine operatie in een ziekenhuis in Den Haag opgenomen. Om wat voor medische ingreep het gaat, wilde een woordvoerder van het ministerie niet zeggen. De bewindsman hoopt nog deze week naar huis te keren om na een korte pe riode van rust weer aan het werk te gaan. Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - „Onder deze voorwaar den ben ik geen voorstander meer van de Vaste Oeververbinding over de Westerschelde". Dat op z'n minst op vallende standpunt nam de Zeeuwse VVD-senator Schlingemann. jarenlang een pleitbezorger van het brug-tunnel- project. dinsdag in bij het debat in de Eerste Kamer over minister Tuijn- man's begroting van verkeer en water staat. Schlingemann sloot min of meer een monsterverbond met PPR-senator van WaterschooL verklaard tegen stander van de verbinding. Beiden pleitten nadrukkelijk voor verbeterin gen aan de veerdiensten: aanpassingen van de veerhavens in Vlissingen en Breskens en de bouw van een derde dubbeldekker, in ruil voor de oever- - die tegen waren" Na lange onderhan- ■•erbinding. Minister Tuijnman wilde op die verlan gens niet ingaan. „Ik ga er vanuit dat die VOW er komt", zei hij. al noemde hij de verbinding pnmalr een Zeeuwse zaak En zolang dat project nog boven tafel is moeten de Zeeuwen bereid zijn het nog wat langer durende ongemak op de veren voor lief te nemen, legde hij uit. Schlingemanns opstelling was opmer kelijk. Hij kenschetste» de moeizame gang van zaken in de afgelopen tien ja ren als een „dramatische geschiede nis". „Steeds was het waterstaat, en het departement, dat voor was en de minis ter van financien, en zijn departement. delingen echter was er overeenstem ming. maar werd „een nieuw financieel konijn uit de hoge hoed getoverd": de voorwaarde dat niet begonnen mag worden voordat de rentestand iager dan tien procent ls. Iedereen wéét. legde de WD-senator uit. dat die voorwaarde een wassen neus is die een nieuw kabinet straks naast zich neer zal kunnen leggen, want dat de rente nog tijdens deze kabinets periode tot onder de tien zal dalen, dat leek hem onwaarschijnlijk. Schlinge mann „Onder deze voorwaarden ben ik niet langer meer voorstander van de VOW". Z'n standpunt werd ook ingege ven door de wetenschap dat het project steeds duurder wordt: 850 miljoen nu, dat is 1.5 miljard in '87, zei hy. Enquête Schlingemann stelde daarbij dat de weerstand tegen de VOW steeds groter wordt. „Je kan de enquete die is gehou den bagatelliseren, maar zij is cèn te ken aan de wand". Veel belangrijker, in zijn ogen, is een verbetering van de veerdiensten. Regeringspartij, de WD dus. en de PPR van Van Waterschoot vonden el kaar op die opstelling „Een zeer groot deel van de Zeeuwse en zeker van de Zeeuws-vlaamse bevolking zou niets liever zien dan dat dit achterhaalde (Slot zie pagina 9 kolom 2) Brezjnev tijdens zijn toespraak tot het congr nislische partij in Praag s van de Tsjechoslowaakse commu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1