JD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT iREIGEMENTEN AAN DRES VAN POLEN Pais vult 5'gaf van 119 miljoen Regeringscrisis België opgelost lusak op partijcongres in Praag: Werf Waalhaven dicht: 200 mensen op straat "V Oplichter van ex-notaris aan België uitgeleverd SALARISSCHALEN WORDEN 'LANGER' GEMAAKT onnige perioden de vroege ochtend nog enkele mis- jnken. ierdag droog en zonnige perioden Mdagtempcratuur ongeveer 12 gra- m matig toenemende oostenwind. |4e jaargang no. 82 jnsdag 7 april 1981 tamse bv sinds 1881 UW SANITAIR INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740. iVan onze correspondent i ""IAAG- De eerste-secretaris van de Tsjechoslowaakse communistische partij, Gustav Husak, [ft geëist dat Polen terugceert op het rechte pad. Op de eerste dag van het zestiende Tsjechoslo- Zelfkritiek iakse partijcongres beschuldigde Husak het Westen in een ongewoon felle en lange rede ervan. trouw zal blijven aan de tegenwoordige Tsjechoslowaakse partijlijn gh van de socialistische landen uit het socialistische blok" te willen lichten. In het verleden ren dat Oost-Duitsland, Hongarije en Tsjechoslowakije zelf; nu, aldus partijsecretaris Husak, olen aan de beurt. loslowaakse communistische /maakt zich volgens hem ernstige ;n over wat er in Polen in beweging racht. ..De gebeurtenissen in Po- jzen erop dat de crisis daar zich /erder uitbreidt", zo zei hij. ik stelde in zijn redevoering verder „allen die proberen de gang iken in Polen te misbruiken om ;ialistische campagnes te lance- jêr goed aan zouden doen zich te rissen van ons duidelijke stand- idatde bescherming van hetsocia- :he systeem een zaak is van niet Si elke socialistische staat afzon- ik, maar ook van het socialistische fals geheel, dat vastbesloten is zijn 'igen en die van de socialistische chappij te verdedigen." ■ijl Husak zijn lange redevoering ld. zat de eregast bij het partijcon- S, de onverwacht zondag gearri- Hc Russische staats- en partijchef kiid Brezjnev, naast hem en applau- teerdezichtbaar vergenoegd met de lere gedelegeerden mee. 6et begin van zijn toespraak sprak gak zeer nadrukkelijk over wat er in Bin Tsjechoslowakije is gebeurd u jen zei hij. ..hebben contra-revolu- ïaire krachten een aanval gedaan op lende rol van de partij en het pina z \ormoonpreparaten lil onderzoek van het gerecht ln Gent ielt uitgewezen dat mestveehouders j het Belgische Meetjesland hor- oonpreparaten gebruiken bij het ten van hun vee Het hormoon type in de urine van dc dieren werd ge n, is schadelijk voor de mens (Amerikaanse minister van builen- zaken Alexander Haig heeft in zalem gezegd dat de Verenigde maatregelen hebben genomen i een eind te maken aan de strijd in ld Libanon De VS hebben Syrië la- i zich niet te zullen verzetten teer. een Israëlisch militair ingrijpen isdeSs-rièrs het te bont maken. .lum- iatt leider van de linkse Moslems in Sbanon. heelt verklaard dat hel land Ode rand van een militaire confronta- jt op grote schaal staat jAGIN'A 7 \nergiediscussie jfrtie basisgroepen van de anti-Dode- hardbeweging hebben besloten het fomend najaar opnieuw een grote ac te te voeren regen de kerncentrale in Ït dorp De basisgroepen spreken n teleurstelling uit over de manier parop dc opwerkingscontracten voor fecentr.iies in Dodewaard en Borssele foor de tweede kamer zijn besproken tón een fundamentele discussie over fet afvalprobleem is de kamer niet «gekomen, aldus de tegenstanders p Dodewaard Iagina li verisme je rclsverkeersbalans van Nederland (weer wat ongunstiger geworden. Het tkort bedraagt ongeveer zes miljard Juden De totale besteding van bui- fnlandse toeristen in ons land nam Icheepsbouw Iet jaarverslag van Lloyds Scheepsre- wtei spreekt van een lichte verbele- p? van de situatie in de scheeps Ouw De verzekeraars constateren i ^ieind aan de achteruitgang ln de Nnjfstak In 1980 was de orderont- RBpt van de werven het grootst sinds P7' Ook in Nederland was sprake peen kleine opleving Japan blijft s pelds belangrijkste scheepsbouw- fieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 19. |innen- en buitenland: 3 x>rt: 12 en 13. [adio en televisie: 16. inancièn en economie: aria: 15. bondgenootschap met de Sowjet-Unie, die de fundamenten van de socialisti sche partij in Tsjechoslowakije vor men". Verder ging Husak in op de wijze waar- AMSTERDAM (ANP) - De 42-jange Arie O. die ondermeer wordt verdacht van oplichting van de Amsterdamse ex-notaris mevrouw S.-S. is afgelopen vrijdag door de Franse justitie aan België uitgeleverd, zo is maandag be kendgemaakt. In dat land wordt hij verdacht van op lichting. het uitgeven van ongedekte cheques en valsheid in geschrifte. O. werd in januari samen met zijn mede plichtige Wim P in Parijs aangehouden nadat zij de ex-notans drie miljoen gul den afhandig hadden gemaakt. In ruil daarvoor zouden zij mevrouw S een le ning van twaalf miljoen dollar bezor gen. Maar het tweetal verliet het land na hun 'provisie' te hebben geïnd P. werd onlangs aan ons land uitgeleverd. Een woordvoerder van de rijkspolitie deelde maandag mee dat de Nederland se justitie inmiddels aan België uitleve ring van O. heeft verzocht. Bovendien is de Belgen om de 46.000 gulden ge vraagd die de verdachte'bij zich had toen hij in Parijs werd gearresteerd. In zijn woonplaats Rijsbergen is maan dagochtend de 37-jarige P B. aange houden op verdenking van medeplich tigheid aan een oplichtingszaak van Arie O Een groep mensen heeft afgelopen weekeinde een drie etages tellend pand van ex-notaris S.-S. en haar echtgenoot in de Jan Luyckenstraat in Amster- dam-Zuid gekraakt. Volgens de politie en de krakers stond het gerenoveerde en tn uitstekende staat verkerende pand al meer dan twee jaar leeg. op ae voor Tsjechoslowakije zware cri sis is overwonnen ..door politieke me thoden" HU bezwoer dat de partU Bestuur CPN roept vertegenwoordiger op partijcongres in Praag terug AMSTERDAM (ANP) - Het bestuur van de Communistische Partij Neder land heeft maandagmiddag haar ver tegenwoordiger bij het congres van de Tsjechoslowaakse communistische partij onmiddellijk teruggeroepen. Aanleiding daarvoor is hetgeen de eer ste secretaris van de Tsjechoslowaak se C'P, Husak, in zijn rede maandag morgen over Polen heeft gezegd. De CPN-vertegenwoordiger. partijbe- stuurslid Joop IJsberg. keert bij eerste gelegenheid naar Nederland terug Een woordvoerder van de CPN ver klaarde desgevraagd dat zijn partij zich niet kon verenigen met de tendens en teneur van de rede van Husak. waarin voor wat de situatie in Polen betreft, vergelijkingen werden getrokken met de situaties in Hongarije en Tsjechoslo wakije. Volgens de woordvoerder valt de rede van Husak niet te rijmen met de houding van de CPN en communisti sche partijen in andere landen, die tien aanzien van de kwestie Polen een veel afwachtender houding aannemen Door zijn felle aanvallen naar buiten heeft Husak in zijn rede. die eigenlijk een rapport is over de activiteiten van de Tsjechoslowaakse partij en de maat- schappelij ke ontwikkelingen in de afge lopen vijfjaar, de binnenlandse proble men in Tsjechoslowakije omzeild. Van zelfkritiek, die overigens in communis tische landen ongebruikelijk is. was in het verslag van Husak niet veel te mer ken. De aanwezigheid van Brezjnjev be heerst het Tsjechoslowaakse partijcon gres. Iedereen wacht met bezorgdheid op de reactie van Brezjnjev, die van daag het woord voert, en wel twee uur lang. Verwacht wordt dat Brezjnjev zich nog duidelijker over de Poolse si tuatie zal uitspreken dan Husak maan dag heeft gedaan. Maandagavond ging in de Tsjechoslo waakse hoofdstad het gerucht dat de leider van de Poolse delegatie. Stefan Olszowski, de 'havik' binnen het Pool se Politburo, overhaast was terugge keerd naar Warschau om daar een ulti matum van Brezjnjev persoonlijk over te brengen. Polen zou volgens de ge ruchten zelf moeten kiezen tussen een staat van beleg op eigen initiatief ol een interventie van troepen van het W'arsehau-pact. met alle gevolgen van dien. Trouw DDR Het is nog steeds niet bekend of. zoals onoficiele berichten luiden. Brezjnev eind deze week doorreist naar Oost- Berlijn om de Oostduitse partijdag bij te wonen en een ontmoeting te hebben met de Oostduitse partijsecretaris Erich Honnecker. Brezjnev zou ook in de DDR een openlijke bevestiging wil len hebben van de trouw aan de Sowjet- Unie en de bevestiging dat de Oostduit sers niet alleen instemmen met een in val in Polen, maar dat zij eisen dat Po len met geweld wordt teruggebracht in de rijen van de monddode socialisti sche landen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Sowjet-Unie er maandagavond van beschuldigd de akkoorden van Helsinki te hebben ge schonden. waar het de dreiging van ge wapende interventie m Polen betreft. Hoewel in Washington de ernst van de schending nog wordt onderzocht, zei de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken dat een aankondi ging door de Sowjet-Unie ..de spannin gen zeker zouden hebben verminderd" Woordvoerder Dyess zei verder geen spoedige invasie in Polen te verwach ten. Eerder proberen de Russen in Po len op dit moment de politieke rich ting te beinvloeden. ROTTERDAM (ANP) - De directie van de Rotterdamse werf Waalhaven wil het bedrijf op korte termijn sluiten. Het bedrijf lijdt miljoeneuverlie- zen door gebrek aan personeel, de hoge rentestand en lage prijzen op de reparatiemarkt. Er zullen door de sluiting 200 mensen ontslagen worden. Dc directie gelooft dat 160 werknemers vrij snel elders werk kunnen vin den. De Waalhaven-werf was tot 1979 onderdeel van het Rijn-Schelde- Verolme-concern. maar werd toen afgestoten Deze 'kleine werf onder de middelgroten' legt zich volgens directeur D van de Velden toe op de reparatie van kleine handels vaartschepen Door een felle con currentie zijn de prijzen de laatste lijd laag op deze markt, aldus Van de Velden De werf kon.-volgens directeur Van der Velden, onvoldoende personeel krijgen Er zouden feitelijk 275 mensen moeten werken. Dit tekort aan personeel idat ook voor andere scheepswerven wel geldtt en daar naast een hoog ziekteverzuim maakte dat de Waalhaven in de concurrentieslag met andere bin nen- en buitenlandse reparatiewer- ven verloor, aldus Van de Velden. De industriebond FNV is niet te spreken over de houding van de werf-directie, die, volgens districts bestuurder Van Emmenes. naar plannen op tafel heeft gelegd zon der een sociale regeling voor te stel len De Waalhaven-werf is onderdeel van een groep werven, de zoge naamde VOS-combinatie. waarin onder meer de IJssel-Vliet-Combi- natie (WO uit Krimpen aan de IJssel zit. De industriebond ver moedt dat bewust verliezen bin nen deze VOS-combinatie naar de Waalhaven-werf zijn geschoven. Eerder al werd een andere werf uit deze groep, Vuijk. gesloten. NOODPLAN PREMIER EYSKENS tVan onze correspondent! BRUSSEL - België heeft een nieuwe regering. Een week na de val van het kabinet-Marlens keert dezelfde rooms-rode coalitie van Vlaamse en Franstalige christen-democraten en socialisten terug. Alleen oud-premier Wilfried Martens blijft aan de zijlijn: hij is opgevolgd door zijn vroegere minister van financiën Mark Eyskens. ook een Vlaamse christen-demoeraal. PRAAG - Gustav Husak, de Tsjechoslowaakse leider tri en Leonid Brezjnev. de Russische leider applaudisseren tijdens de opening van het 16e congres van de Tsjechoslowaakse Communistische Partij Enig nieuw gezicht in de regering-Eys- kens - het vijfde kabinet sinds de alge mene verkiezingen van december 1978 - is de 73-jarige Robert van de Putte Deze Vlaamse" christen-democraat werd in 1975 gepensioneerd als gouver neurvan de Nationale Bank van Belgie. De nieuwe bewindsploeg werd maan dagavond door koning Boudewijn beë digd Vanmiddag legt Eyskens de rege ringsverklaring af in het parlement. Hoe premier Eyskens de economische crisis, die gepaard gaat met sterke spe culatie rond de Belgische frank, gaat aanpakken, was maandagavond nog niet erg duidelijk. Eyskens. die donder dag tot kabinetsformateur werd be noemd. heeft een noodplan opgesteld waarmee de coalitiepartijen konden in stemmen. voornamelijk omdat het ta melijk vaag is. Afgesproken is dat het regeringsbeleid gebaseerd wordt op de volgende uit gangspunten: de kostprijs in het Belgi sche bedrijfsleven mag de gemiddelde kostprijs van de belangrijkste andere Europese landen niet blijvend te boven gaan (zoals nu het geval is), loonkosten en belastingdruk voor het bedrijfsleven dienen verminderd te worden. Er komt een crisislening om het begrotingste kort te dekken Ten slotte zal het struc turele tekort op de begroting - 6.7 mil jard gulden - in driejaar worden wegge werkt Over wijziging van de indexering - het grote struikelblok voor premier Mar tens - wordt niet langer met zoveel woorden gesproken. Vakbond en werk gevers moeten deze maand een ak koord zien te bereiken over maatrege len tot vermindering van loonkosten stijging. anders wil de regering in mei zelf ingrijpen ln Brussel wordt erw ac-ht dat de inde xering. die in België automatisch wordt toegepast op lonen en sociale uitkeringen, toch op de helling zal wor den gezet. Katwijkse vissers weigerden te varen KATWIJK (ANPl - Ongeveer twaalf Katwijkse kotters in de rondvisserij zijn maandag niet uitgevaren, omdat de vissers het met hun werkgevers niet eens zijn over het door de vissers te betalen deel van de slookoliekosten. Dit in verband met de sterk gestegen prijs van de stookolie. Na onderhandelingen tussen de werk gevers en de Vervoersbonden CNV en FNV, hebben de werkgevers in een laat ste bod bepaald het percentage van tien met 2.5 te verminderen. Volgens een woordvoerder van het CNV vinden de bemanningen van de kotters dit bod echter nog onvoldoende. Ze zfjn van plan vandaag wel uit te varen, maar dan onder protest DEN HAAG (ANP) - Minister Pais heeft de staten generaal en de ambte- narencentrales geschreven hoe hij het gat van 119 miljoen gulden in de onder wijsbegroting voor dit jaar wil dich ten. Hij stelt zes maatregelen voor waarvan vier in de rechtspositionele sfeer Voor volgend jaar betekenen de ingrepen de besparing van 119 miljoen gulden en met ingang van 1983 wordt per jaar structureel 322 miljoen bezuinigd De salarisschalen voor het onderwij zend personeel worden wat langer ge maakt. zodat iedereen pas op zijn maxi mum komt als hij 46 jaar is Dit is nu bijvoorbeeld ook wel met. 44 jaar het geval Deze maatregel bespaart dit jaar een uitgave van 17.6 volgend jaar van 154 miljoen gulden en vervolgens struc tureel 272 miljoen gulden per jaar Bij deze maatregel valt niemand in salaris terug, aldus de minister In de verzorgingsstructuur en bij de nieuwe lerarenopleidingen zullen de personeelsleden aan een bepaalde ma ximum-schaal worden gebonden Pe dagogische en didactische medewer kers die nu in een hogere sehaa! zitten, moeten terug Dit levert voor '810 8 mil joen gulden aan besparingen op. vol gend jaar 2.5 miljoen en structureel 7.2 miljoen gulden De personeelsgroei bij het voortgezet onderwijs (vol, inclusief het hoger be roepsonderwijs (hbo) wordt beperkt. Volgens de prognose zouden hier het komend schooljaar negenhonderd ar beidsplaatsen bijkomen. Dit aantal zal ten hoogste 650 mogen bedragen. Dit levert voor dit jaar 8 7 miljoen op voor '82 en volgende jaren zal dit 20 miljoen gulden bedragen. Ten slotte zal in de rechtspositionele sfeer de personeelsbeperking in de verzor gingsstructuur nog 1.2 miljoen voor '81. 2.5 miljoen voor '82 en structureel 2.8 miljoen gulden worden bezuinigd In de materiële sfeer wil minister Pais met ingang van '81 20 miljoen gulden per Jaar besparen door de prijsbijstel ling te beperken. Tenslotte stelt hij voor een keer 70.7 miljoen gulden te halen bij de studiefi nanciering Hij wil dit doen door de beurzen over januari niet ln de vooraf gaande maand uit te betalen. Daardoor worden ze boekhoudkundig een jaar la ter uitgegeven. Dc voorgestelde maatregelen heeft mi nister Pais ingebracht in het georgani seerd overleg over onderwijszaken. Deze bijzondere commissie komt daar voor op 21 en 24 april bijeen. Polen: invasie dreigt Dó sinistere partij poker 'over. om en rond Polen begint gevaarlijke vormen aan te nemen. De machtige buur Rusland heeft kennelijk geen vertrouwen meer in de huidige Poolse regering, die volgens in zichten van Moskou geen eind kan of wil maken aan het gesol met de commu nistische principes, zoals het optreden van de vrije vakbonden - de gangma kers van de nieuwe ontwikkelingen in Polen - wordt genoemd Maandag is de kwestie-Polen verder geëscaleerd: on der het toeziend oog van de Russische partijleider Leonid Brezjnev deed ae Tsjechoslowaakse partijleider en staatshoofd Husak een felle aanval op de Polen. Hij vergeleek de gebeurtenis sen daar met de opstanden in Oost- Duitsland (1953), Hongarije (1956) en Tsjechoslowakije (1968) De bedoeling was duidelijk, in alle gevallen grepen Russische troepen in Dat was de onver hulde boodschap aan de Polen. Husak waarschuwde de Polen, dat zij ernstig rekening moeten houden met een der gelijk optreden als zij niet op korte ter mijn op hun dwalingen terugkeren. Ronduit een schandelijke zaak. dat de leider van een land zich op een dergelij ke wijze over een broedernatie durft uit te laten. Uitgerekend Husak. die der tienjaar geleden met dezelfde Brezjnev plannen uitbroedde om de prille Praag se Lente om zeep te brengen, staat weer in het eerste gelid om een naar meer vrijheden smachtend buurland een dolksteek in de rug toe te brengen. Eens te meer een bewijs hoe verwerpelijk het communistische regime is De commu nisten werpen zich te pasen te onpas op als de grote vredeskampioenen - werd Brezjnev maandag tijdens het congres van de communistische partij van Tsje choslowakije niet een apostel van de vrede genoemd0 - maar in werkelijk heid vormen zij een onverzoenlijke, ran cuneuze groep mensen, die verblind zijn door hun eigen gelijk De vertegen woordiger van de Communistische Par tij van Nederland deed gisteren het enig juiste hij stapte op. Achter bleven in Praag Brezjnev. Husak en enkele hon derden meelopers, een pact wolven, dat zich opmaakt om het 'zwarte schaap' van de familie - want wat is Polen an ders in de ogen van Moskou en de satel lieten0 - naar de keel te vliegen. Verdedigers van het internationale communisme zullen tegenwerpen, dat de gebeurtenissen in Polen een krachtig optreden van de communisti sche wereld rechtvaardigt in het kader van wat zo fraai heet 'Bre?jnev-doctri- ne'. Vanuit zijn bijna onaantastbare machtspositie heeft de Russische par tijleider na Praag '68 ooit een stelling ontwikkeld, die er grof genomen op neerkomt, dat de communistische lan den gerechtigd zijn tot interventie in een ander socialistisch (lees: commu nistisch) land als zij menen, dat de ver worvenheden van het socialisme in dat land in gevaar komen. De kapstok om een eventuele interventie in Polen aan op te hangen De Polen hebben daar geen boodschap aan. maar wie wil er nu nog rekening houden met dit volk? Het Westen protesteert en dreigt met sanc ties. maar het weet dat het machteloos is. Machteloos, althans als het niet be reid is een wereldoorlog te riskeren. Die bereidheid is er - terecht - niet en dat betekent, dat als Moskou het sein geeft de Polen zonder pardon naar de slacht bank worden gevoerd Het is eerder ge beurd en het zal meer gebeuren. Toen Tsjechoslowakije in 1938 door zijn vrienden in de steek werd gelaten en door de Hitlerlegers onder de voet werd gelopen, wapperden van vele huizen in Nederland de vlag Immers, de wereld vrede was gered Dat Tsjechoslowakije op het altaar van wat een schijn vrede bleek, was geofferd, was een vervelende bijkomstigheid Een bewogen Menno ter Braak schreef toen over 'het verraad der vlaggen. Vandaag de dag zal er nie mand vlaggen als onverwacht troepen van het Warschaupact Polen binnen vallen. Dat hebben we intussen wel ge leerd. Maar de machteloze woede, die Ter Braak uitte in de kreet 'Wie het laatst vlagt, vlagt het best', zal velen in het vrije Westen bevangen. Hoe groot is de kans, dat het Sowjet- leger Polen zal binnenvallen? Vol gens de Amerikaanse minister van de fensie. Weinberger, is er al sprake van een invasie, zij het. dat deze nu nog gaat onder het mom van het sturen van troe pen voor het houden van leger-oefenin- gen, Die manoeuvres zijn een farce: al bijna drie wreken houdt het Warschau pact met steeds grotere aantallen troe pen voorjaarsoefeningen in Polen. Bij na van dag tot dag worden de oefenin gen verlengd, hetgeen als een veeg te ken kan worden beschouwd. Als het al leen maar de bedoeling is druk op Polen uil te oefenen, dan is er sprake van een griezelig echt draaiboek Dank zijdeoe feningen zouden de Russen nu al vrij wel alle communicatiemiddelen in Po len in handen hebben. De aanwezigheid van Brezjnev in Praag op het moment, dal daar het partijcongres aan de gang is. maakt duidelijk, dat de Russen steun zoeken bij de harde elementen in het Warschaupact. Intussen gaat de Sowjet-staatpers heviger dan ooit te keer tegen de Polen. Het kan zijn dat dit alles onderdeel uitmaakt van een schimmig pokerspel. dat de Russen met de Polen spelen Maar alarmerend is het wel. Dim Hevig onu ecr, samen met het zware storm, heeft in het weekeinde aan min stens acht Amerikanen het leven ge kost. Er zijn 125 gewonden. De nationa le meteorologische dienst telde alleen al 20 ivervelstormcn,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1