PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT irezjnev onverwacht naar top in Praag Egypte oneens met prioriteiten EG-ministers: stelsels indexeringen herzien Politiemacht paraat na geruchten actie tegen kerncentrale Borssele {EER TROEPEN NAAR POOLSE GRENZEN Gasprijs minstens 10 procent omhoog Verolme overleden RUSSISCHE DREIGING SPIL BELEID VS \p klaringen lanngen en droog Middag tempe- Mr ongeveer 11 graden. Matige Moosten wind. 4e jaargang no. 81 landag 6 april 1981 (Van onze correspondent) UNEN - De Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag was zondag een zee van vlaggen, leuzen en andoeken. Grote menigten mensen waren opgetrommeld om de Russische staats- en partijchef Jonid Brezjnev te verwelkomen bij zijn aankomst op het vliegveld van de Tsjechoslowaakse oeijofdstad. Het Sowjet-Russische staatshoofd is de komende week eregast bij het 16 partijcongres vein de Tsjechoslowaakse communistische partij, dat maandag begint. djt werkelijke doel van het onverwachte bezoek van Brezjnev aan Tsjechoslowakije, dat door :en enkele bron en door geen enkel Warschau-pactland tevoren aangekondigd was tot hij onder- wegwas naar Praag, is gesprekken te voeren met Kremlin-getrou wen onder de Warschau-pactlan- n over de kwestie-Polen. de lijst van genodigden voor het 16e oslowaakse partijcongres staan •e de gastheer, de secretaris van echoslowaakse communistische Gustav Husak. de partijleiders de Warschau-pactlanden, Tidor Vkov uit Bulgarije. Janos Kadar uit garije en Erich Honecker uit Oost- tsland iel deze partijleiders zondagavond jgnietin Praag waren gerarriveerd en in komst zelfs door Tsjechische auto riten werd ontkend, verwachten de êeste westerse waarnemers, dat fezjnev niet alleen voor het partijcon- es naar Praag is gereisd. De Russi- ie partijleider heeft dat sinds 1970 etmeer gedaan. Vandaar de specula- js dat er een Oosteuropese top zal aatsvlnden in Praag ergens deze t De laatste soortgelijke top had aats op 5 december vorig jaar, toen de ders van de Warschau-pactlanden n kwamen in het Kremlin. j PAGINA 2 vernielingen Het afgelopen weekeinde zijn op ver- hillende plaatsen ln Vltssingen ver nielingen aangericht. Vooral ruiten moesten het daarbij ontgelden. Verder hebben onbekenden een bromfiets ln brand gestoken en werd bij de politie dedlelstal van een auto uit een garage aangegeven. Op de officiële gastenlijst ontbreken de namen van de secretaris van de Poolse communistische partij, Stanislaw Ka- nia. en de leider van de communistische partij. Nicolai Ceausescu Roemenië heeft zich in het verleden al eerder een buitenbeentje getoond, onder meer huwelijk Acht jaar heeft Hennle Kuiper moeten Srachten op zijn eerste klassieke zege de profWIelersport. In een uitste kend samenspel met zijn Belgische ploegmaat Roger de Vlaemlnck ver- rasie de temperamentvolle etapperij der alle grootheden ln de Ronde van aanderen. Nadat hij alleen de streep Meerbeke was gepasseerd lachte Kuiper- 'Ik mag vandaag wel zeggen met dank aan Roger Het,sportieve hu welijk met De Vlaemlnck heeft me ge weldig gestimuleerd'. rekening Twee Zeeuwsvlamingen hebben el kaar,ln de slotfase van de Omloop van de Braakman (link dwars gezeten Adrle de Maesschalck had nog een 'ou de rekening' met. zijn streekgenoot Werner Wieme te vereffenen De Axel- se debutant zorgde er voor dat de uit looppogingen van Wieme steeds op niets uitdraaiden. Aan de finish in Phi lippine toonde Peer Maas zich de snel ste van het kopgroepje attractief Een moment van desorganisatie ln de verdediging is Arnemuiden zaterdag i uit tegen Altena fataal geworden. Bei de ploegen, vrij van promotie- of de- gradatiebesognes, zorgden voor een partij attractief voetbal met veel spek- laculalre momenten voor de beide doelen Tien minuten voor tijd viel het, enige, en voor Arnemuiden noodlotti ge, doelpunt van de wedstrijd 11-0» desillusie De finale om de wereldtitel hockey in u Buenos Aires eindigde voor Oranje In [j een desillusie. De Nederlandse dames- i Ploeg domineerde het grootste deel U van de westrljd tegen de Westduitsers. Tijdens de normale speeltijd en aan- H sluitend de verlengingen slaagde ech- ter geen van de Oranjedames er ln een If: van de talrijke kansen te verzilveren Slralballen moesten toen de beslissing <1 brengen Na vier ballen was de nieuwe q kampioen bekend: Oraiye moest de tl- ja fel afstaan aan West-Duitsland Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. jj Binnen- en buitenland: 3. H Radio en televisie: 7. Sport: 11, 12, 13, 14, 15 en 6 16. door onder geen enkele voorwaarde te willen deelnemen aan welke interventie in andere Warschau-pactlanden dan ook. In 1968 namen Roemeense troepen niet deel aan de inval ln Tsjechoslowa kije. Inmiddels gaat de aanvoer van nieuwe troepen van de Warschau-pactlanden langs de Poolse grenzen onverminderd door. Westerse militaire waarnemers maken zich ernstig zorgen over drie di visies parachutisten, die volgens de zelfde militaire bronnen klaar staan om afgeworpen te worden boven de be langrijkste strategische punten in Po len. Dit bevestigt de informatie die de Amerikaanse inlichtingendiensten ai langer hebben verkondigd, dat de voorbereidingen voor een invasie in Polen tot in de puntjes zijn geregeld. Het officiële Oostduitse persagent schap deelde zondag mee dat aan de Warschau-pactoefeningen troepen deelnemen, die met amfibievoertuigen praktische oefeningen hebben gehou den langs de Baltische kust en die „po- (Slot zie pagina 6 kolom 4) BONN - In de Westduitse hoofdstad hebben zaterdag ongeveer 25.000 mensen gedemonstreerd legen de mogelijke stationering van nieuwe Amerikaanse middellange-afstands- raketten op Duits grondgebied, en verder in Europa. Roland Vogt van de Groene Partij zei dat het NAVO- besluil over deze raketten in ieder ge val ongedaan moet worden gemaakt. Hij verklaarde verder dat de Bonds republiek uit de NAVO moet treden en dat er in Europa een atoomvrije zone moet komen. „Wij hebben geen zin hier voor de Verenigde Staten te sterven", aldus Vogt. Fotoin optocht werd een zogenaam de 'schietburger' meegevoed. DEN HAAG - De gasprijs zal volgend jaar opnieuw aanzien lijk stijgen: met minimaal 10 cent per kubieke meter. Dat is de verwachting van voorzitter A. J. Kaland van de Vegin, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven. In KRO's actualiteitenrubriek Brandpunt zei hij zaterdagavond: „Ik zal blij zijn als de verhoging tot 10 cent beperkt blijft". De hoogte van de prijsstijging hangt af van het. beleid van de minister van economische zaken en van de onderhandelin gen tussen de gasbedrijven en het ministerie. Het gas wordt duurder omdat de prijs ervan sinds 1973 is gekoppeld aan de snel stijgende olieprijs. Volgens Kaland zal die koppeling een funeste uitwerking hebben op de zwakkeren in de samenle ving, op de industrie en op de tuinbouw. In 1974 kostte een kubieke meter gas nog 11 cent. in 1980 30 cent. dit jaar 47 cent en volgend jaar. volgens Kaland, min stens 57 cent. Directeur B. Donia van Konsumenten Kontakt uitte in het zelfde programma zijn ongenoegen over de extra winsten die Esso en Shell aan die hogere gasprijs te danken hebben. Volgens hem bedroeg dat in 1980 2.4 miljard en dit jaar zou dat drie miljard zijn. Donia. „Dat is van de gekke"' AANPASSING LONEN AAN PRIJZEN Recente foto van Mario Moretti, die er van wordt verdacht leider te zijn van de Rode Brigade. Moretti werd zaterdag in Milaan samen met drie anderen gear resteerd 1 TOPMAN VAN RODE BRIGADES GEARRESTEERD t Van onze correspondent i ROME - Met de arrestatie van de mili taire leider van de Rode Brigades. Ma rio Moretti, heeft de Italiaanse politie zaterdagmiddag een belangrijk succes geboekt in de strijd tegen het linkse terrorisme. Moretti (34) werd al negen jaar gezocht en was zo dikwijls op het nippertje ontsnapt aan arrestatie, dat het hem de bijnaam van „Primula Ros- sa" (Rode Pimpernel) had bezorgd. Moretti behoorde met Renato Curcio tot de oprichters van de Rode Brigades en was de enig overgeblevene van de oudste kern. die zich nog op vrije voeten bevond. De enige foto waarover de poli tie beschikte, dateerde van tien jaar te rug en niemand wist hoe hij er op hel ogenlik uitzag. De autoriteiten nemen aan. datMorettl de ontvoering van de later vermoorde christen-democratische partijvoorzit ter Aldo Moro op touw heeft gezet. Samen met Moretti arresteerde de poli tie prof. Enrico Fenzi, docent in de klas sieke talen aan de universiteit van Ge nua. Hij was een jaar geleden ln zyn woning in Genua gearresteerd als leider van de Genuese kolonne van de Rode Brigades, maar hij werd door de recht bank vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs en dook onder BREDA (ANP) - De ministers van fi nanciën van de EG-landen zijn het er over eens dat de automatische indexe ringsstelsels dienen te worden herzien. Dit heelt de Nederlandse minister van financiën. Van der Stee, meegedeeld na afloop van informeel overleg, dat vrij dagmiddag en zaterdagochtend op het kasteel Bouvigny bij Breda, is gehou den. Tijdens dit vertrouwelijke overleg wor den normaliter geen besluiten geno men. In Maastricht spraken de staats- en re geringsleiders van de tien over de nood zaak van herbezinning op 'rigide' stel sels van indexering (aanpassing van lo nen en uitkeringen aan prijsstijgingen). Voorts werd beslist dat een gemeen schappelijk EG-st,andpunt over een ge sprek met de Verenigde Staten over verlaging van de rentevoet zal worden voorbereid door het monetair comité en het comitë van presidenten van natio nale banken. Sinds de Maastrichtse top hebben twee EG-landen - Italië en België - hun ren tevoet verhoogd. Minister Van der Stee gaf geen antwoord op een vraag of der gelijke verhogingen het voor de ge meenschap niet moeilijker maken er bi,j de Verenigde Staten op aan te dringen hun zeer hoge rentevoet te verlagen Algemeen was men het er over eens dat de economische vooruitzichten op mid dellange termijn niet gunstig zijn. Geruchten als zou Polen en misschien ook Hongarije, willen toetreden tot het. IMF. konden niet, worden bevestigd, ROTTERDAM - De scheepsbouwer Cornells Verolme is in de nacht van zaterdag op zondag op 80-jarige leef tijd overleden. Verolme. die op 4 september 1900 in Nieuwe Tonge werd geboren, trad na het diploma mts behaald te hebben, in dienst van Stork-Hengelo. waar hij op klom tot hoofdingenieur. In 1946 sticht te hij een eigen onderneming, de latere Verolme Machinefabriek IJsselmonde NV. Door zijn grote inzet en uiterst expan sieve beleid groeide dit bedrijf uit tot een van de grootste concerns In ons land: de Verolme Verenigde Scheeps- Cornells Verolme trad in 1970 af als di recteur van de WS. Op 1 oktober 1971 volgde een fusie tussen de Rijn-Schel- de-groep en Verolme onder de naam Rijn-Schelde-Verolme Machinefabrie ken en Scheepswerven NV. KAMER MOET IN VERKIEZINGSRECES TOCH VERGADEREN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het verkiezingsreces van de Tweede Kamer, bedoeld om de parlementariërs de kans te geven zich geheel voor de verkiezingen in te zet ten, zal onderbroken worden voor een aantal kamerdebatten. Deze verwach ting werd zaterdag voor de VARA-ra- dio door de voorzitter van de Tweede Kamer. Dolman, geuit. Volgens Dolman kan voor de geplande laatste vergaderdag op 29 april niet de gehele agenda afgewerkt worden. OOK PZEMKANTOOR MIDDELBURG BEWAAKT BORSSELE/MIDDELBURG - De kern centrale in Borssele en het hoofdkan toor van de Provinciale Zeeuwse Ener gie Maatschappij (PZEM) in Middel burg zijn het afgelopen weekeinde in tensief bewaakt door gemeente- en rijkspolitie; een peloton van de mobie le eenheid werd achter de hand gehou den. De plaatselijke overheden en het bestuur van de PZEM vreesden, op ba sis van Tedelijkbetrouwbare inlich tingen', een doelgerichte actie tegen beide objecten. Deze is echter zowel za terdag als zondag achterwege geble ven. De uitgangswegen van de kerncentrale werden zaterdagochtend tegen drie uur door leden van de rijkspolitie (ongeveer dertig man sterk aanwezig, daarnaast was ook de recherche op de beeni ge blokkeerd. Demonstranten lieten zich echter niet zien, zodat de ME - schattin gen spreken van een korps van om en nabij vijftig man - niet in actie hoefde te komen. Alleen tegen half zeven ver schenen drie. aan spelden en stickers herkenbare, anti-kern-activisten. Zij bezorgden echter geen overlast Ook bij het hoofdkantoor van de PZEM in de Zeeuwse hoofdstad, dat angstval lig in de gaten werd gehouden door de gemeentepolitie, bleef het in de nacht van vrijdag op zaterdag rustig. Zondag, toen de strengste controle-maatregelen grotendeels weer achter de rug waren, leverde eenzelfde beeld op. Burgemeester drsG.C G van den Heu vel van de gemeente Borsele bevestigde desgevraagd dat hij op de hoogte was van een eventuele actie tegen de kern centrale. „Op grond daarvan hebben wij enige beschermingsmaatregelen ge nomen. zodat als er wat zou gebeuren wij de zaken zo veel mogelijk in goed vaarwater zouden kunnen houden", stelde de heer Van den Heuvel. Hij wil de echter niet vertellen wat deze 'be schermingsmaatregelen' precies inhiel den. Volgens de burgemeester was er van de zijde van de overheid een poging gedaan om met de actievoerders in con tact te treden ..Dat contact is afgewe zen. Dat vind ik jammer", aldus de eerstverantwoordelijke voor de open bare orde in de Zuidbevelandse ge meente. Persvoorlichter A. F. Koopman van de PZEM deelde mee dat de energiemaat schappij 'hardnekkige geruchten' ter ore waren gekomen, die spraken van een ongeveer 150 a 200 man sterke ac tiegroep uit Haarlem, die van plan was harde actie te ondernemen tegen de kerncentrale en het hoofdkantoor. Dit hoofdkantoor hadden de protestanten, zo luidt het verhaal, willen bezetten. Als gevolg van een en ander moest de PZEM een volleybaltoernooi dat zater dag in de sportzaal van het kantoor zou worden gehouden en waarvoor onge veer 150 personen uit de provincie wa ren uitgenodigd, afgelasten tVan onze correspondent) JERUZALEM - De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Haig heeft bij zijn rondreis door het Midden- Oosten duidelijk gemaakt, dat voor Amerika de strijd tegen het Sowjet-ge- vaar de eerste prioriteit heeft in het Midden-Oosten. Zaken als de Pale stijnse kwestie komen op de tweede plaats. In de Arabische wereld - ook in Egypte - heeft dat tot ernstige kritiek geleid. Haig kwam zondag vanuit Egypte in Jeruzalem aan. Vandaag ver trekt hij weer naar Jordanië. President Sadat van Egypte zei zondag na een gesprek van twee en een half uur met „zijn vriend Haig" dat er enige me ningsverschillen zijn. De semi-officiële krant El Achram had in een redactio neel commentaar 's morgens al uitge legd wat de meningsverschillen zijn het Russische gevaar ls groot, maar de prioriteiten van de regering-Reagan zijn verkeerd. Het Palestijnse vraag stuk komt in de eerste plaats. Geen bases Om te demonstreren dat Egypte geen vazal van Amerika wil zijn, herhaalt de Egyptische regering telkens weer dat Amerika wel „militaire faciliteiten" kan krijgen, maar geen „bases". In de praktijk betekent dat dat Amerika mil jarden dollars mag investeren in een ba sis aan de Rode Zee, Ras Banas. maar dat het moet volstaan met mondelinge afspraken met Sadat. Het, Pentagon wil echter afspraken waar miljarden bij ge moeid zijn, liever even schriftelijk vast leggen. Ook de multilaterale strijdmacht die in de Sinai moet komen na de Israëli sche ontruiming over een jaar, levert nog problemen op: Egypte wil in be ginsel geen aanwezigheid van Ameri kaanse troepen, behalve dan een sym bolische eenheid van waarnemers, ter wijl de Amerikanen met name de luchtmachtbasis Etzioni, niet ver van Eilat. ter beschikking zouden willen hebben voor hun militaire inspannin gen tegen het rode gevaar, zulks geheel met instemming van Israël. Libanon In Jeruzalem staat Libanon bovenaan de agenda, maar de Isralische regering wil ook expliciet weten of de .Ameri kaanse regering doorgaat met het Camp David-proces, dan wel de zgn. „Jordaanse optie" zal proberen. Haig heeft verklaard dat Camp Davld en een gordel van bevriende staten in het Mid den-Oosten tesamen de beste garantie is tegen het opdringende communisme. Die steun aan Camp David houdt in ie der geval stand tot na de Israëlische verkiezingen, want dan pas zullen de leiders van die „bevriende naties", Egypte, Israël, Jordanië en Saoedi-Ara- bië, naar Washington worden uitgeno digd Israël is niet erg gelukkig met een an der aspect van de Amerikaanse mili taire Midden-Oostenpolitick: de leve ring van wapens aan Saoedi-Arabiè. Maar Haig heeft te kennen gegeven dat daar niet aan te tornen valt. Haig zal vandaag zijn besprekingen in Jeruza lem afsluiten en dan doorreizen naar Amman, waar hij door koning Hoes sein zal worden ontvangen. Daarna reist Haig nog naar Saoedi-Arabiè. JERUZALEM - De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Alexander Haig hier samen met de Israëlische pre mier Begin voorafgaand aan hun be sprekingen. GENSCHER: GEEN VOORWAARDEN VOORAF MOSKOU MOSKOl',BONN IDPA, - De Sowjet- Unie blijkt bereid te zijn geen voor waarden vooraf te verbinden aan on derhandelingen met de Verenigde Sta ten over beperking van kernwapens voor middellange afstand in Europa. Zij willen ook op korte termijn over deze zaak met de Amerikanen rond de tafel gaan zitten. De Westduitse minister van buiten landse zaken. Hans-Dletrich Genscher. verklaarde het afgelopen weekeinde in Bonn dat deze concessie van de Russen een van de belangrijkstë*punten was die uit zijn besprekingen van de afgelo pen week ln Moskou naar voren was ge komen. Aangezien de NAVO-landen al bereid zijn gebleken tot spoedige besprekin gen staat volgens Genscher niets een snel begin van de onderhandelingen, die in Genève gevoerd zullen worden, meer in de weg. De Westduitse bewindsman zei verder dat de Russen ook bereid zijn het begin nen van zulke onderhandelingen niet afhankelijk te stellen van ratificering van het SALT-verdrag door de Verenig de Staten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1