Gemeenten zien af van vuilverbranding Brugge Luchtverontreiniging begin '80 niet toegenomen SAMENWERKING ZIEKENHUIZEN IN MIDDEN- EN NOORD ZEELAND Tentoonstellingsruimte in Vlissingen geopend almanak CONFLICT WEST ZEEUWS-VLAAMSE GEMEENTEN EN PRO VINCIE OPGELOST Maandag overleg over Asselbergs Bergen op Zoom zeeuwse veertig jaar bij van der ha ve Koninklijk goud voor J. van Zweden Kapelle Metaalbedrijf Traas Waarde naar Vlissingen pieken' gevolg weersomstandigheden Intentieverklaringbesturen en staven: ZATERDAG 4 APRIL 1981 OOSTBURG - De drie West-Zecuws-Vlaamse gemeenten hebben hun plannen voor huisvuilver branding in ovens bij Brugge voorlopig in de ijskast gelegd. Vrijdag maakten ze hun voorkeur bekend voor een gemeenschappelijke regeling met de andere Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Bin nen dat samenwerkingsverband gaan alle gemeenten hun huisvuM storten op een gemeenschap pelijke stortplaats in de Koegorspolder bij Terneuzen, die waarschijnlijk begin volgend jaar opengaat. pelijke belt in Terneuzen veel goedko per is (15 gulden exploitatiekosten per ton. tegenover 40 gulden per ton in Brugge), willen de westelijke gemeen ten wel meewerken aan het samenwer kingsverband. De vertegenwoordigers van West-Zeeuwsch-Vlaanderen heb ben er bij de provincie wel op aange drongen ern een 'vervoersfonds' in te stellen. Met dat fonds worden de ver voerskosten van alle gemeenten gelij kelijk uitge smeerd over de deelnemers. Gedeputeerde Don heeft vrijdag toege- Oostburg. Aardenburg en Sluis zullen voorlopig afzien van contracten met Brugge, omdat vuilverbranding meer dan het dubbele gaat kosten dan ge bruik van de stortplaats bij Terneuzen. Pas als blijkt dat de Kroon op 1 juni nog geen toestemming heeft gegeven voor de benodigde uitbreiding van de ge meenschappelijke belt, komt de vuil verbranding in Brugge weer als moge lijke oplossing ter sprake. De provincie verwacht echter voor die fatale datum een - positieve - uitspraak van de Kroon. Als die er is kan begin volgend jaar al worden gestort. Direct na de uitspraak zullen de Oost- Zeeuws-Vlaamse gemeenten die nu nog de belt van de Centrale Vuil verwerken de Industrie (CVI) aan de Stellestraat in Hulst gebruiken, toegang krijgen tot de Terneuzense belt in de Koegorspolder. De andere gemeenten volgen dan begin volgend jaar. Dat zyn de voornaamste resultaten van een gesprek tussen gedeputeerde W. Don van milieuzaken en vertegenwoor digers van de Zeeuws-Vlaamse gemeen ten, dat vrijdagmorgen in Oostburg werd gehouden. Het conflict tussen de West-Zeeuws-Vlaamse gemeenten en de provincie is dus opgelost. De 'dissi dente' gemeenten gaven eerst de voor keur aan de verbrandingsovens in Brugge. Nu blijkt dat de gemeenschap- (Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - Minister Van Aardenne van economische zaken komt maan dag naar de Tweede Kamer om een de finitief beeld van de eventuele toe komst van Asselbergs in Bergen op Zoom te schetsen. Het aangekondigde overleg met de vaste kamercommissie voor economische zaken is definitief vastgesteld op maandagochtend aan staande. Vanuit politiek Den Haag is de afgelo pen dagen druk op de bewindvoerders bij Asselbergs uitgeoefend om het drei gende faillissement op te houden tot na het mondeling overleg met de minister. Dat dat mondzeling overleg nog een faillissement zal kunnen voorkomen, lijkt uitgesloten. De Kamer zal waar schijnlijk de nadruk leggen op de nood zaak om Asselbergs. óók wanneer het bedrijf zal worden overgenomen door bijvoorbeeld een buitenlands bedrijf, binnen de Nederlandse ijzergieterijwe- reld te laten functioneren, zodat afspra ken die in het kader van de herstructu rering gemaakt zijn in stand blijven. De commissie heeft, drie kwartier voor het overleg, dat om elf uur begint. zegd contact op te nemen met de Oost- Zeeuws-Vlaamse gemeenten om die mogelijkheid te onderzoeken. Schoondijke De West-Zeeuws-Vlaamse gemeenten hebben de provincie ook gevraagd na te gaan of er in de Nieuwe Havenpoldcr bij Schoondijke een stortplaats kan worden ingericht voor grof vuil. Dal zou voor de westelijke gemeenten goedkoper kunnen zijn. De gedeputeer- Leuk Kort na achten schalde gistermor gen via de wekkerradio dc sombe re. doch trouwhartig klinkende stem van een zielzorger onze slaap kamer in, meldend dat de toestand weliswaar ernstig is. maar dat aan allerlei dingen toch ook lèuke kan ten zitten. ..We moeten niet alles zo doodserieus nemen." sprak hij, ter bevordering van ons welzijn som ber. maar opbeurend. ..We moeten meer relativeren" Wel - daar gaal-ie dan. Onlangs heeft de regering besloten de belasting op benzine met 7 cent te verhogen. Die duurdere benzine, zo is berekend, zal arbeidsplaatsen in de garages en bij de pompen kos ten Dat moet worden gecompenseerd, natuurlijk Er komt dus een extra accijns op alcoholische dranken, om die gara gebedrijven te helpen Daar gaan neringdoenden in ster ke drank van klagen. Dus gaan de tarieven van het open baar vervoer omhoog, om de werk gelegenheid in het slijterij-wezen veilig te stellen. Dat leidt er wel toe. dat het ópen- baar vervoer te duur wordt bevon den. lijnen komen te vervallen en chauffeurs op straat komen te staan Daartegen rijst verzet, zodat de be lasting op boeken en grammofoon platen wordt verhoogd. Dat heeft natuurlijk gevolgen voor de werkgelegenheid in de boeken- en platenbranche. Om nu te voorkomen dat daar ba nen dreigen te verdwijnen, wordt een deel IV van het kentekenbewijs ingevoerd, gaat de motorrijtuigen belasting omhoog en wordt de ben- zine-accijns met 6 cent vermeer derd. Leuk. he? KAPELLE - Ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienstjubileum bij het konink lijk kweekbedrijf en zaadhandel D. .1. van der Have bv heeft J. J. van Zweden uit Kapeile de gouden medaille beho rende bij de orde van Oranje Nassau gekregen. Burgemeester G. Huitsing van Kapelle speldde hem dc koninklij ke onderscheiding op tijdens een druk bezochte receptie in de kantine van het bedrijf. De heer Van Zweden stapte op 16-jarige leeftijd voor het eerst het kantoor van Van der Have binnen Thans is hij ver antwoordelijk voor de binnenlandse de biteurenadministratie. Een belangrijke func tie, zo vertelde directeur ir D. J. van der Have. want er gaat jaarlijks zo n 30 miljoen gulden door de vingers van Van Zweden. Van der Have sprak zijn waar dering uit voor de toegewijde manier waarop de jubilaris zijn werk steeds heeft verricht. Hij verraste mevrouw Van Zweden met een boeket bloemen. Van Zweden zelf kreeg de gebruikelijke envelop met inhoud. Burgemeester Huitsing vestigde er de aandacht op dat de jubilaris in de perio de dat hij bij Van der Have heeft ge werkt de groei van het bedrijf van zeer nabij heeft meegemaakt. Het was Huit sing opgevallen dat er bij het kweekbe drijf vrij veel mensen werken die er al lang in dienst zijn. De burgemeester constateerde dat er een sterke binding is tussen bedrijf en medewerkers. Hij meende dat de forse groei van het be drijf daar mede aan te danken is. De jubilaris kreeg zijn onderscheiding niet alleen vanwege zijn inzet voor het be drijf. Hij is ook actief in de hervormde kerk (onder meer als kerkvoogd) en in de Kapelse sportwereld. de nam daar vrijdag nog geen stand punt over in. maar hij zette wel vraag tekens bij het eventuele kostenvoor deel. Een dergelijke tweede stort plaats voor grof vuil zal echter hoe dan ook deel uitmaken van de 'gemeen schappelijke regeling'. De Zeeuws-Vlaamse gemeenteverte genwoordigers kregen vrijdag voor het eerst de uitgewerkte kostenberekening voor de gemeenschappelijke stort plaats te horen. Het bedrag - 15 gulden per ton. exclusief vervoerskosten - valt aanmerkelijk goedkoper uit dan de an dere mogelijkheden. Burgemeester Lockefeer van Aardenburg zette enkele dagen geleden nog vraagtekens bij de berekeningen van de kosten. „Het is zaak om daar doorheen te prikken", zei hij tijdens de raadsvergadering, enkele dagen geleden. Vrijdag accepteerden de betrokkenen de cijfers echter zonder kritiek. Lockefeer, vorige week nog delegatie leider van de dne West-Zeeuws-Vlaam se gemeenten bij de gesprekken over de vuilproblematiek, was vnjdag niet be schikbaar om commentaar te leveren op deze gang van zaken. Uitbreiding De werkgroep 'vuilstortproblematiek Zeeuwsch-Vlaanderen', waarin provin cie en gemeenten zijn vertegenwoor digd, zal nu worden uitgebreid met fi nanciële en juridische deskundigen. Eind mei hoopt de werkgroep een ont- werp-tekst voor de gemeenschappelij ke regeling klaar te hebben. Die wordt 20 mei besproken met gemeenten en provincie, waarna definitieve afspra ken kunnen worden gemaakt Gedebuteerde W. Don was vrijdag na afloop van de besprekingen erg tevre den over de resultaten. Het overleg was „buitengewoon prettig verlopenzet hl). „Van partijvorming was gelukkig niets te merken Weihouder D. J. P. Bruinooge van onder meer culturele zaken bij de opening van de nieuwe expositieruimte: station naar definitieve ruimte en eigen theater in Vlissingen..." 'LANG GEKOESTERDE WENS' VLISSINGEN - De nieuwe expositieruimte in het stede lijk museum in Vlissingen, kortweg 'Bellamy 19' ge noemd, was vrijdag niet groot genoeg om alle belang stellenden te herbergen die bij de opening ervan aan wezig wilden zijn. De mccsten kwamen dan ook zowel naar de nieuwe kunstgalerij kijken als naar de eerste expositie namelijk een collectie beeldhouwwerken van de Limburgse kunstenaar Piet Killaars. Zoals de voor zitter van de sectie beeldende kunst van de Vlissïngse Culturele Raad Ed van Rcijmcrsdal zei: ..Deze opening is een dubbele feestelijke gebeurtenis". Dat vond ook de wethouder van culturele zaken D J P Bruinooge. die de officiële opening verrichtte. Hij sprak van een „lang gekoesterde wens", die met de realisatie van deze kunstgalerij eindelijk in vervulling is gegaasfll Hoewei hij de galerij een „schitterende ruimte" vond.:- het toch eigenlijk maar een 'tussenstation' naar een dea» nitieve expositieruimte en een eigen theater in Vlissisl£ gen", zo zei wethouder Bruinooge. Daarna was het woord aan mevrouw dr Jose Boyens uty Groesbeek, die een inleiding hield over het werk van Killaars en over de kunstenaar zelf. De expositie zel,aj geeft een zeer uitvoerig en gevarieerd overzicht van beeldhouwer, die voornamelijk werkt met marmeL brons en polyester. In de lange, maar smalle. expositsiL,, ruimte, waarvan de wanden in wit zijn uitgevoerd. kwiL men de veelal abstracte werken van Killaars goedtcLB hun recht. De expositie van Killaars is te zien tot en ra woensdag 29 april. peti Burgemeester G. Huitsing speldt de heer Van Zweden de gouden koninklijke medaille op VLISSINGEN - De BV Traas Mctaalbe- werkingsbedrijf in Waarde zal in de komende jaren geleidelijk worden overgeplaatst naar Vlissingen-Oost. Het bedrijf, dat 15 jaar geleden als een mansbedrijf begon en waar nu 20 men sen werken, heeft bij het havenschap Vlissingen verzocht in eerste aanleg een terrein van 1.800 vierkante meter in erfpacht te krijgen aan de Frank- rijkweg in Vlissingen-Oost. Over een voorstel die aanvraag te hono reren spreekt de raad van bestuur van het havenschap in een vergadering, die 15 april wordt gehouden. De heer G C. Traas, directeur van het bedrijf, maakte desgevraagd duidelijk, dat de uitbreidingsmogelijkheden in Waarde onvoldoende zijn en dat hij daarom heeft besloten zijn bedrijf gelei delijk over te brengen naar hel Vlis- singse industriegebied. De raad van bestuur van het haven schap bespreekt ook voorstellen om in het totaal ƒ165.000.- beschikbaar te stellen voor uitbreiding van het wegen net in het industriegebied. MIDDELBURG - In de loop van 197!) en de eerste maanden van 1980 is de lucht verontreiniging - zoals die op tal van punten in de provincie wordt gemeten - in Zeeland niet gestegen. Zo is met name de gemiddelde omvang van verontreiniging door zwavcldioxvde „globaal gelijk gebleven of iets ge daald" in vergelijking met de periode 1978'1979. Hoewel ook de pieken in verontreiniging van zowel zwavcldio xvde als fluoriden iets daalden, is in Midden-Zeeland een stijging vastge legd van de fluorideverontreiniging in de zomermaanden. Dat overzicht van de verontreiniging m Zeeland blijkt uit het samenvattings rapport. dat provinciale waterstaat over de periode maart-1979/ april 1980 heeft gemaakt naai- aanleiding van de MIDDELBURG - Heeft de suikerwerk- fabriek Verduijn wel of niet de verpak king geïmiteerd van het failliete be drijf Luteijn suikerwerken, en zo ja. had Verduijn daartoe dan het recht? O)) die vraag zal de president van dc Middelburgse rechtbank, mr G. R. An dre de la Porte, volgende week vrijdag het antwoord geven. De curator van Luteijn. mr H. A. R. de Mul. had Verduijn gedagvaard omdat hij meent dat het eerste deel van de vraag bevestigend moet worden beant woord. het tweede deel ontkennend. Het kort geding speelde vrijdag in Mid delburg. waar president Andrë de la Porte met duidelijk plezier enkele zak ken met het betreffende snoepgoed m ontvangst nam. Mr De Mul betoogde dat de concurren tie in het failliete bedrijf een gewillige prooi heeft gezien en dat men zo onge veer heeft staan dringen om het even tuele gat in de markt op te vullen, Vol gens mr De Mul heeft Verduijn ogen blikkelijk na het failliet gaan van Lu teijn zijn verpakking gewijzigd, om de wikkels vooral zoveel mogelijk te laten gelijken op die van Luteijn. Het gaat daarbij om het snoepje 'zwart-wit'. Lu teijn had daarin een jaaromzet van on geveer een miljoen, stelde .mr De Mul Hij meende dat Luteijn de oudste rech ten op de betreffende verpakking had, Luteijn heeft deze verpakking inge schreven bij het Benelux merkenbu reau. de concurrentie heeft daardoor met het recht om een vnjwel identieke verpakking te gaan gebruiken, stelde mr De Mul Hij toonde mr Andre de la Porte een oude verpakking van Ver duijn. die volgens hem tot voor enkele maanden door het bedrijf werd ge bruikt en die inderdaad sterk afweek van de verpakking die Verduijn nu ge bruikt. Verkoopstunt Het verhaal van mr De Mul klopt niet, stelde de tegenpartij daar bij monde van mr P. Stoffels tegenover De oude verpakking die nu wordt getoond is in het verleden slechts gebruikt voor een eenmalige verkoopstunt: Verduijn heeft de verpakking die mr De Mul nu probeert te laten verbieden al jaren in gebruik, om precies te zijn sinds 1973. betoogde mr Stoffels. Hij hield daarnaast nog een betoog dat niet Verduijn de verpakking heeft na gebootst van Luteijn, maar juist an dersom. Mr Andre de la Porte merkte daarover op dat dat wel waar kan zijn, maar dat Luteijn het beeldmerk van de verpakking heeft laten inschrijven op het merkenbureau. Overigens heeft Luteijn ook een bedrijf in Noord-Brabant op dezelfde wijze aangepakt: dat kort geding heeft Lu teijn gewonnen. Mr De Mul heeft de pre sident in Middelburg gevraagd een dwangsom op te leggen van 10 000 gul den per verpakking Binnenvaarttanker in moeilijkheden HANSWEERT - De Duitse binnen vaarttanker 'Dethmar Tank 25' is vrijdagavond op de Westerschelde in moeilijkheden geraakt toen men met machineschade te kam pen kreeg. Het schip, eigendom van rederij Dethmar uit Duisburg, was op weg van Vlissingen naar Frankfurt, geladen met 1022 ton superbenzine. Omstreeks half negen, het schip be vond zich toen tussen Terneuzen en Hansweert. viel de motor van het schip uit. waardoor het niet meer kon manoeuvreren. Twee sleepboten van de firma Polder man uit Hansweert. de Bombshell en de Westkapelle, wisten de 'Deth mar Tank 25' omstreeks kwart voor elf de haven van Hansweert binnen te brengen. Het schip zal na repara tie zijn reis naar Duitsland voort zetten, Zeeuwse popdag MIDDELBURG - Vandaag (zaterdag) wordt m Jongerencentrum Midgard in Middelburg een Zeeuwse popdag ge- gouden. Vijf groepen treden op. Vanaf 16 uur 'Rufters BV', een driemans punk formatie. de bluesrockgroep 'Silly Thing', de rock en rollband Fab Four Band'. Domestic Child' en de "Savage Island Band'. MIDDELBURG - De besturen van de ziekenhuizen op Walcheren, de Bevc- landen en Schouwen-Duivcland heb ben een overeenkomst gesloten over nauwe samenwerking. Hel akkoord is vastgelegd in een zogenaamde 'inten tieverklaring', die ook volledig wordt onderschreven door de specialisten- staven van de stichting streekzieken huis Walcheren en het streekzieken huis De Bevelanden'Zweedse Rode Kruisziekenhuis. De besturen hebben afgesproken 'om in volledige onderlin ge openhartigheid te streven naar re gionale samenwerkingsafspraken'. In de verklaring staat dat de besturen van het Rode Kruisziekenhuis in Zie- rikzee. het streekziekenhuis De Beve- landen in Goes en het streekziekenhuis Walcheren te Middelburg (waarin sa menwerken het Bethesda Sint Joseph- ziekenhuis in Vlissingen on hot Gast huis in Middelburg) in gezamenlijke verantwoordelijkheid zullen streven naar een op de behoeften van de regio afgestemd samenhangend en doelma tig werkend stelsel van gezondheids voorzieningen Om dat te bereiken zul len de besturen voortdurend met elkaar In contact staan, elkaar wederzijds in formatie verstrekken en over elk plan tot wijziging in functie-uitoefening (zo wel kwalitatief als kwantitatieli tevo ren met elkaar overleg plegen De nauwe samenwerking, waarvoor met name de medisch specialisten 'het voortouw' namen, moet ertoe leiden dat meningsverschillen over vestiging van inieuwei functies in cle toekomst zoveel mogelijk worden vermeden. De besturen van de ziekenhuizen in Mid den- en Noord-Zeeland zijn hel wal dal betreft eens met de zienswijze die door de specialistenstaven vrij gedetailleerd is opgesteld. In de o.vereenkomst is een verdeling van de specialismen gemaakt in drie groepen, deelspecialistische functies (voor elke Zeeuwse regioi: cen trumfuncties (een voorziening voor de hele provincie), startfuncties nn Zee land nog ontbrekende voorzieningen). Daarnaast zijn er afspraken gemaakt over de (verderei invulling van specia lismen. zoals: hartkunde. longgenees- kunde. mondziekten. kaakchirurgie. ziekenhuisfarmacie, computertomo grafie. productie-apotheek, longfunc- tielaboratonum en isotopenlaborato- Hartrevalidatie Over een voorzieningenpakket voor de zogeheten poliklinische hartrevalidatie (door de staatssecretaris van volksge zondheid en milieuhygiëne toebedacht aan Goes, aan te haken aan het streek ziekenhuis) wordt in de overeenkomst onder meer opgemerkt: „De beide spe cialistenstaven adviseren hun zieken huisbesturen deze faciliteit niet te laten verblijven bij een aparte stichting, maar volledig bestuurlijk en organisa torisch op te nemen in het streekzieken huis De Bevelanden". Het provinciaal bestuur en staatssecre taris mr E. Veder-Smit zijn door de zie kenhuisbesturen op de hoogte gesteld vin de intentieverklaring. resultaten van de verschillende ,1c an de' metingen in de provincie. Vmjpen steld wordt dat de verontreiniging wai piekperioden het gevolg is van n och omstandigheden. Men signaleer! aa wat de zwaveldioxyde betreft 'e meerdere jaren een stijging is te reii die parallel loopt met de toenam edi deze vorm van verontreiniging e >pe derland. an Provinciale waterstaat constateer jus! het fluroide gehalte in de jongste: öl periode in het Sloegebied is gesteg in de omgeving Sas van Gent is g« in vergelijking met de vorige p;+— De hoeveelheden rook liggen op de van de .normwaarden', de conw p ties aan stikstofdioxyde zijn glote A lijk gebleven, de verontreiniging Jj™ stikstofmonoxyde is „laag te noen aldus het overzicht. De grenswaa die voor koolmonoxide worden a ;rv geven, worden nergens in Zcclan j Q. naderd. Wel hebben de ozonconce r ties herhaaldelijk de Ameriki (aj norm overschreden: dit wordt t( klaard „uit de aanwezigheid van x chemische luchtverontreiniging rende de zomer," aldus het rappaL Politie Oostburg raakt spoor bijstel j bij achtervolging «i OOSTBURG - De groep Oostbu# c de rijkspolitie is vrijdagmiddagn ce" achtervolging het spoor bijsto raakt van een groep mensen die ervan verdenkt in Oostburg en Kruis pogingen tot diefstal te htL hebben gedaan. De vijf. drie vnx en tweemannen, wisten uiteinde! ontkomen in de richting van IJk ke, nadat de politie hen op bet' plein in Breskens had ontdekt. Het gezelschap was omstreeks dn op het erf van de boerderij van de lie V aan de Veerhoekpolderrc Oostburg. Toen mevrouw V. kwam zag zij op het erf een autf daarin twee mannen. Verderop erf stond een vrouw, diemevrouw! eieren vroeg Mevrouw V gaf te k« r' dat ze moest vertrekken en stuur waakhond op hen af. Op dat ma kwamen nog twee vrouwen uit he: van familie V.die naar de auton: 's die daarna wegreed. Er wordt nie! mist. 2 Nadien werd het vijftal gesignalee de boerderij van de heer Van V. te Kruis. Ook daar keerden ze snel! omdat de heer Van V. de waakliois liet. Vervolgens reden ze naar hel 1 in Breskens, waar ze een kaartje! ten en op het Veerplein op de wachtten. De politie arriveerde! kort daarna en het vi jftal koos hel pad en reed in de richting van Sc! ij' dijke, waar een politie-auto dwafi de weg was gezet. Die wisten ze k zeilen en reden daarna de richt: zendijke. De politie zette de ach:- ging in. maar het gezelschap wasr" snel af mie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 2