PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S houden rekening met Russische invasie Polen ME ontruimt gekraakt pand van Intourist Sociale fondsen: 2 miljard tekort GROOT MANOEUVRES WARSCHA UP A CT LANGER DAN NORMAAL N VOOR 1983 GEEN ANDER STELSEL E, Automobielbedrijf Rustig weer Veel bewolking en op enkele plaatsen mist. Middógtemperaluur van acht graden aan zee tol veertien graden in het oosten van het land Zwakke tot matige noordenwind !24e jaargang no. 80 laterdag 4 april 1981 ocAs ftfock</a-</ect& An|«li«i5lrMl 4-7 4460 AC GOBS T»l»loon 01100-16610 Van onze correspondent! ENEN - Het Kremlin heeft vrijdag in verhevigde mate zijn aanvallen op de Poolse communisti- che partij voortgezet, terwijl de militaire oefeningen van het Warschaupact het kader van de olijks terugkerende voorjaarsmanoeuvres duidelijk hebben overschreden. Volgens waarne- lers zijn er 35 divisies meer bij betrokken dan in voorafgaande jaren. De Amerikaanse regering erklaarde vrijdag dat de Poolse crisis „de laatste twee dagen veel ernstiger is geworden" en ercidt zich actief voor op een mogelijke Russische inval in Polen. Tegelijk heeft vice-president ush de Poolse vice-premier Jagielski, die momenteel een bezoek brengt aan Washington, meer Dedselhulp toegezegd. zou kunnen helpen om een begin te ma ken met het oplossen van de catastrofa le Poolse landbouwproblemen. Ook de Sowjet-Unie mengde zich in de kwestie-Bydgoszsz De officiële Russi sche kranten meldden vrijdag dat de leider van de vakbondsleden in Byd- goszsz niet gewond is geraakt door het ingrijpen van de politie, maar dat hij betrokken is geweest bij een auto-onge luk waarbij hij een fietser heeft gedood De Russische bladen schrijven verder aamemers in de Oostenrijke hoofd- id Wenen menen dal de militaire oe- ungen die de Warschaupact-landen ertien dagen geleden zijn begonnen .ussen te lang hebben geduurd om ze beschouwen als normaal Volgens de- ingewijden gaat het om het extra in- tten van 35 divisies rondom Polen, it komt neer op 400,000 man troepen, mmige berichten spreken zelfs van 0 000 man extra aan de Poolse gren- 1 ze waarnemers wijzen er ook op dat Sow jet-Russische troepen die in Po- op oefening waren snel het bevel er het communicatiesysteem heb- vergenomen en een zelfstandig steem hebben opgebouwd, zodat ze icen eventuele invasie het Poolse le- meteen kunnen uitschakelen, lortgelijke oefeningen zijn ook in de He van 1968 gehouden voordat de irschaupact-troepen in dat jaar Tsje- oslowakije binnenvielen, vraag is of de tijd al rijp is. Kenners n de verhoudingen in Polen en de wjet-Unle nemen aan dat het ver- oplossing De gemeenten Aardenburg, Oostburg Sluis hebben hun voorkeur uitge sproken voor een gemeenschappelijke regeling met de andere Zeeuws Vlaamse gemeenten voor de oplossing van liet huisvuilprobleem De drie 'Zeeuws-Vlaamsc gemeenten hebben hun plannen om uit te wijken naar Brugge voor de verbranding van huisvuil ln ovens in de ijskastgezet. De Koegorspolder bij Terneuzen wordt, de gemeenschappelijke stortplaats, Die schijnlijk nog niet zo ver is dat de Rus sen zich voldoende voorbereid hebben om een succesvolle interventie te wa gen. ofschoon aan de andere kant de berichten over een verhoogde troepen beweging in en rond Polen zeer ernstig genomen worden. De Amerikaanse mi nister van defensie zei donderdag dat de Sovjet-Unie „haar vermogen om in Polen in te grijpen de laatste 24 tot 48 uur heeft versterktWeinberger maak te deze opmerkingen uitgerekend op het moment dat de Poolse vice-premier Jagielski officieel een bezoek aan de Verenigde Staten brengt om nieuwe economische hulp te vragen. In Polen nemen de communistische partij noch de nieuwe vakcentrale Soli dariteit de dreiging van een onmiddel lijke Russische invasie ernstig. Wat de Polen betreft, is daar geen reden meer voor nadat afgelopen maandag rege ring en vakcentrale een overeenkomst hebben afgesloten, waardoor een alge mene staking werd voorkomen. Bydgoszcz Vrijdag was alle aandacht in Polen ge richt op Bydgoszcz, het centrum van het belangrijkste Poolse landbouwge bied. waar de politie hardhandig een vergadering van de vakcentrale uil el kaar heeft geslagen, wat leidde tot een dreiging van een landelijke algemene staking. Het stakingsalarm is voorlo pig tot 15 april opgeschort. Vrijdag is een nieuwe onderhandelings- delegatie van de regering naar'Byd- goszsz vertrokken om opnieuw bespre kingen te beginnen met de boeren om toch nog een mogelijke oplossing te vin den voor de oprichting van een boeren- organisatie. De landbouwers genieten de steun van Solidariteit en van kardi naal Wyscinski, die vrijdag verklaarde dat een organisatie van landbouwers Brezjnev bereid tot dialoog MOSKOU (AP)- De Russische pre sident Leonied Brezjnevheeft vrij dag tegenover de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher opnieuw tc kennen gegeven dat hij bereid is tot het voeren van besprekingen zonder voorwaarden vooraf over beperking van het aantal kernra ketten in Europa. Dit is door zegs lieden van de bondsrepubliek be kend gemaakt. De Russische president sprak ook weer de wens uil te willen doorgaan met de dialoog met, de Verenigde Staten om te komen Lot een beheer sing van de spanningen in de we reld. De Sovjetleider had eerder ook al voorgesteld dat oost en west een uitstel moeten bewerkstelligen bij de stationering van nieuwe nu cleaire bewapening in Europa. Dit, zou de basis moeten leggen voor verdere onderhandelingen over be perking van het quantum raketten voor de middellange afstand. dat de betrokkene. Jan Rulewski. de zoon is van nazi-collaborateurs. De Westduitse minister van buiten landse zaken Genscher heeft de Sowjet- leiders gewaarschuwd voorde gevolgen van een ingrijpen in Polen. Tegelijker tijd heeft de Westduitse bewindsman aangedrongen op een zo spoedig moge lijke hervatting van de Russisch-Ame- rikaanse strategische iSalt) onderhan- deligen en de Westduitse wens uitge sproken dat men erin zal slagen om het aantal middellange-afstandsraketten in Oost- en West-Europa „gelijkwaar dig" te verminderen De besprekingen van minister Hans Dietrich Genscher met zijn collega An drei Gromyko en met Sowjet-partijlei- der en president Leonid Breznjev ston den voornamelijk in het teken van de algemene Oost-West-relaties. De West duitse bewindsman herhaalde het Wes terse aanbod tot onderhandelingen over de kwestie van de middellange-af- standraketten op basis van het dubbele besluit van de NAVO om hierover zowel te onderhandelen als ook het Westerse arsenaal te moderniseren in antwoord op de opbouw van het Russische SS-20- rakettensysteem Genscher s waarschuwing voor de ge volgen van een ingrijpen in Polen kre gen een extra hetekenis tegen de ach tergrond van het verwijt van het Sow- jet-partijdagblad Prawda, dat de poli tieke leiding in Warschau „anti-Sowjet- manifestaties" aan de universiteit van Warschau zonder meer had laten passe ren. Verder suggereert het partijdag blad dat onder leiding van de „contra revolutionaire" beweging KOR (Comi té voor Sociale Zelfverdediging) de on afhankelijke vakbond Solidariteit niet meer tegen de Poolse regering in gaat maar zelf streeft naar regeringsmacht. Dergelijke beschuldigingen komen er op neer, dat men in Moskou meent dat de arbeidersoppositie zich in Polen vrij wel volledig heeft ontwikkeld tot een politieke oppositie, hetgeen volgens de Sowjets voldoende rede tot ingrijpen zou zijn omdat zo'n ontwikkeling direct leidt tot uitholling van de communisti sche machtspositie in Polen en daar mee ook een bedreiging vormt voor de communistische machthebbers in de Sowjet-Unie zelf. Men maakt zich in de Sowjet-hoofd- stad vooral zorgen over de stabiliteit van de Poolse communistische partij (Verenigde Arbeiders Partijl. I Nederlandse hulp Nicaragua DEN' HAAG (ANP) - Nederland geeft de Middenamerikaanse staat Nicaragua dit jaar 36 miljoen gul den wederopbouwhulp. Dertien miljoen is een schenking, de rest een lening. Minister De Koning (ontwikke lingssamenwerking) heeft dit vrij dag in Den Haag gezegd tegen de minister van wederopbouw van Ni caragua Haroldo JJ Montealegre. Nicaragua heeft zwaar geleden on der de burgeroorlog van 1979 WARSCHA U - In verband met de voedselschaarste in Polen is vrijdag het vlees op de bon gegaan. Op de foto - in de hoofdstad Warschau - knipt een verkoopster in een slagerij bonnen uit, die men bij ee aatikoop van vlees moet inleveren besmetting Een slecht, functionerende keerklep Hidens het waterlnnemen door een marineschip ls waarschijnlijk de ak van de besmetting van het drinkwater ln een Rotterdamse wijk Door de defecte keerklep is geruime "J sierk vervuild water uit het schip het Rutterdum.se drinkwaterlei dingnet gepumpl. De GGD vreest dat zich de komende weken mogelijk ge vallen van bacteriele darminfecties of zelfs geelzucht zullen voordoen PAGINA 7 recompressietank jVolgens het college voor ziekenhuis voorzieningen moet er geen reeom- [pressietank bij het streekziekenhuis ■De Bcvelanden in Goes komen Hel adviescollege meent dat niet de aan schaf van de rank maar de organisa tie de beschikbaarheid en de bereik baarheid van het deskundige perso- 'neel de knelpunten zijn PAGINA 11 onderwijsbeleid 'elbevlnden van leerlingen op school moet het leidend beginsel voor [het onderwijsbeleid worden Belang nik is dal de school een 'leefgemeen schap' is De grootte van een school is Waarbij niet de doorslaggevende fac tor Leerlingen vinden het belangrijk jZo lang mogelijk in dezelfde groep te verkeren [PAGINA 25 finale De finale om het wereldkampioen s^hap hockcv voor dames gaai tussen Nederland en Wesl-Duitsland Zondag intinocten de beide oude bekenden 'Ikaar voor de slotwedstrijd van het gOernooi in Buenos Aires Oranje scha kriele de Sowjet-Unle uit in een vnj Jhanl duel i7-3i De Westduitse dames trekenderi af met Australië «2-11 Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. JSport,: 23 en 25 IRadio en televisie: 26. Financien: 27. Zaterdagkrant. 17. 18. 19 en 21 SCHADE AAN CONSUL AA T EN BANKEN AMSTERDAM - De ME verschaft zich toegang lot het gekraakte Intourlstpand ii Amsterdam. AMSTERDAM - Toch nog vrij onver wachts zijn vrijdagmuddag in Amster dam dc twee gekraakte etages boven het Russische reisbureau Intourist aan de Honthorst traat door honderdvijf tig ME-ers ontruimd. Omstreeks half drie verwijderden twee agenten, bin nengekomen doordat de deur was ge opend met behulp van een kettingzaag en een voorhamer, de acht krakers. Zij werden niet gearresteerd en er werd geen proces-verbaal legen hen opge maakt. Om elf uur in de ochtend ont vingen de krakers een laatste schriftelijk verzoek van burgemeester Polak het pand vrij willig te verlaten, omdat het gebouw nu eenmaal diplomatieke status heeft. „Daaruit, vloeit voor de Nederlandse overheid de plicht voort de ruimte weer aan de Sovjet-autoriteiten beschikbaar te stellen, ongeacht onze opvattingen over het gebruik dat zij er van maken." aldus de burgemeester. Aan Polaks ver zoek werd echter geen gevolg gegeven Nieuw wapen Tegen de tijd dat het tot ontruimen kwam, hadden zich bij het pand inmid dels zo'n tweehonderd kraak-svmpa- thisanten verzameld. Stenen om mee te smijten hadden ze volop bij de hand: de straat is er namelijk opgebroken. Er werd trouwens door deze groep ook een nieuw „wapen" in de strijd ge gooid: katapults, geladen met knik kers. De politie gebruikte bij het verja gen van de demonstranten traangas granaten. In de loop vah de middag verliet de poli tie het bezette pand. al is er uiteraard wel voorlopige bewaking ingesteld Twee motoragenten liepen verwondin gen op door rondvliegende stenen; een jongeman van 19 jaar is in verband daarmee gearresteerd. Schade Of er veel schade is aangericht in het gebouw van Intourist kon vrijdag avond nog niet worden gezegd e al even min of het Rijk de eventuele schade aan het pand voor zijn rekening zal nemen Buitenlandse Zaken wacht op een scha declaim van Russische zijde. Wat hel wel te verduren kreeg, was het gebouw van het Amerikaanse Consu laat aan het Museumplein en ook tradi tiegetrouw weer enkele banken in de Leidsestraat en op het Koningsplein. Over het centrum van de stad uitwaai erende jongelui richtten ook elders flinke schade aan. Tot Iaat in de avond bleef het onrustig in de hoofdstad: tot confrontaties tussen politie en demon stranten is het echter niet gekomen. Van ome parlementaire redactie DEN HAAG-De tekorten bij dc sociale fondsen zullen dit jaar in totaal twee miljard gulden bedragen. Alle fondsen gezamenlijk hadden vorig jaar nog een overschot van ongeveer f 400 miljoen. Dit schrijft minister Van der Stee (fi nancien) namens het kabinet in ant woord op schriftelijke vragen vanuit de Tweede Kamer. De vragen werden deze w eek ingediend als voorbereiding op het komende debat over de nieuwe bezuinigingsnota. Uit het antwoord op vraag 66 van de in totaal 181 door de Kamer ingediende vragen blijkt dat vooral het tekort van hei algemeen werkloosheidsfonds dit jaar fors zal toenemen Als gevolg van de geslegen werkloosheid wordt gere kend met een stijging van het tekort van 1200 tot 1900 miljoen gulden Andere verslechteringen zullen optre den bij de wachtgeldfondsen teen om slag van400 miljoen positief naar f 240 miljoen negatiefi en de aow «een daling van f525 naar f40 miljoen» Het wao fonds is een van de weinige die een i lich te) verbetering te zien geeft Volgens de bewindslieden zullen deze cijfers niet noemenswaardig verbeteren als gevolg van de voorgestelde premie verhogingen per 1 juli Het kabinet wijst erop dat hogere opbrengst van de premies voor het grootste deel teniet wordt gedaan door de gelijktijdige ver laging van de overheidsbijdragen in de fondsen Zo blijft voor het werkloos heidsfonds van de extra opbrengst an f 510 miljoen slechts netto f 100 miljoen over. Een groot deel van de vragen van de Kamer betreft verzoeken lot het bere kenen van alternatieve mogelijkheden tot bezuinigingen Zo blijkt bijvoor beeld uat het afschaffen van de maxi mum premiegrens bij de aow zou leiden tot een fors hogere opbrengst Het ge volg zou zijn dal de premies met 0.5 pro cent omlaag kunnen Het kabinet wijst overigens alle voor stellen om ingrijpende wijzigingen aan te brengen in het huidige systeem van sociale zekerheid van de hand De mi nisters zeggen dat deze materie mo menteel door een werkgroep onder zocht wordt Hel rapport over ombui gingen van in totaal 10 procent in 1985 zal direct na de verkiezingen aan de ka binetsformateur worden aangeboden Eventuele wijzigingen kunnen volgens Van der Stee niet voor 1983 worden doorgevoerd Een ander belangrijk punt uit de ant woorden is een overzicht van de inkom sten uit hei aardgas Uit nieuwe bereke ningen blijkt dat de extra baten uit het aardgas dit jaar vermoedelijk al twee miljard zullen bedragen Direct na de onderhandelingen van de speciale afge zant. de heer Spierenburg werd de op brengst voor dit jaar nog op 1.3 miljard geschat Benzine Het kabinet ontkent dat ooit beloofd is dat het zou afzien van verdere lasten verzwaringen ten aanzien van automo bilisten in deze kabinetsperiode. De mi nisters wijzen erop dat tijdens een de bat m de Kamer, noch in een brief aan de Bovag een dergelijke belofte gedaan is Wel geeft het kabinet toe dat toege zegd is „de nodige voorzichtigheid" te betrachten bij het treffen van eventuele maatregelen De bewindslieden houden dan ook vast aan de door hen voorgestelde verho ging van de benzine- en dieselacciins De verhoging van dc dieselaccijns zal leiden tot een verhoging van dc kosten van het openbaar vervoer met onge veer 0.3 procent. Dit zal dit najaar in de jaarlijkse verhoging van trein- en bus kaartjes verwerkt worden. Binnenkort komt minister Tuijnman (verkeer en w aterstaat) voorts met een nota over het oplossen van de knelpun ten bij de spoorwegen. Nuchterheid of bang in donker? Nederland op het ogen- Lblik bezig een sfeer van ge latenheid onder gebrek aan economische vooruitzichten over zich af te roepen' Of is er bij politici, vakbeweging, on dernemers ien ook consumenteni met zicht op de werkelijkheid van vandaag toch nog iets te vinden aan geloof in veerkracht en vermogen om de samen leving er in economisch opzicht weer bovenop te hijsen? Deze vragen drin gen zich. zeker nu de campagne voor de tweede-kamerverkiezingen op 26 juni goed op gang komt. nadrukkelijk op Natuurlijk, de inzinking, waarin de wes terse wereld zich op het ogenblik be vindt - en Nederland krijgt daarvan zijn deel - is de diepste sinds de tweede we reldoorlog Er zijn grote problemen aan de orde Aan alle kanten wordt erkend dat de luxe randjes moeten worden weggesneden. De verzorgingsstaat kreunt ln zijn voegen Geen enkele rege ring - van welke snit ook - zou ontkomen zijn aan tamelijk verreikende ingrepen in een leefpatroon, waarvan we jaren lang hebben gedacht dat het onaan tastbaar welvaartsvast was. Hooguit valt te denken aan van elkaar verschil lende maatregelen om de pijn te verde len Steeds verkeerd uitgekomen voor spellingen hebben de grootste durfals onder de deskundigen tot voorzichtig heid gemaand. En de almaar versnel lende regelmaat waarmee 'zwarte' be richten op ons afkomen over economi sche onheilen brengen veel onzeker heid. Maar is dat alles nu aanleiding voor een soort van 'doemdenken' en uit zichtloosheid als beheersende publieke sfeermakers? Onder de titel 'Bang m het donker' waarschuwt het blad Economisch Statistische Berichten ESBi deze week tegen het al meer onderkende gevaar dat we elkaar geen grotere crisis en somberder toekomst moeten aanpra ten dan nodig is. ESB stelt vast dat we daarmee sinds Prinsjesdag vorig jaar toch wel wat overactief bezig zijn. „Een voorlopig hoogtepunt werd vorige week bereikt toen de middellange termijn prognoses van het Centraal Planbu reau bekend werden gemaakt. Een half miljoen werklozen in het verschiet, loonmatiging van 10 procent niet toe reikend. collectieve lasten rijzen de pan uit. dat waren zo ongeveer de belang rijkste conclusies die overkwamen. Het leek er zelfs op of men er behagen in schepte de economische vooruitzichten zo somber mogelijk af te schilderen. Net als kinderen die elkaar met enge verha len bang maken in het donker ESB is er het blad niet naar om onzorgvuldig om te springen met een doorlichting van economische ontwikkelingen irf Nederland en op basis daarvan gemak kelijke conclusies te trekken. Het gaat de ernst van de huidige problemen en het gebrek aan zicht op toekomstige mogelijkheden bepaald niet uit de weg. Maai' het verzet zich tegelijkertijd te gen doorslaan naar de andere kant. Al les overziend komt ESB tot de slotsom dat nog niet hoeft te betekenen dat er op middellange termijn alleen maar verdere verslechtering mogelijk is Dat is niet alleen een onjuiste voorstelling van zaken, het is ook een voorstelling waarmee een klimaat van pessimisme wordt opgeroepen dat op zichzelf zeer nadelig is voor de economie Wie koopt er nog een huis als hij alleen maar hooit van matigen en inleveren, en wie doet er nog een investering als zijn kosten al leen maar kunnen stijgen, terwijl zijn afzetperspectieven dalen?" Juist aan het eind van een kabinets periode. zoals we nu beleven en in een jaar waarin de sociale partners nog slechts een minimqm aan manoeu vreerruimte hebben is dat gebrek aan strijdbaarheid duidelijk voelbaar aan wezig Terecht hebben de meeste poli tieke partijen hun wensenlijstje inge krompen en matigen zij zich in beloftes. Met goedkope verhalen is de kiezer echt niet te paaien. Maar bescheidenheid hoeft niet te ontaarden in achteruitrij den Om ESB nog eenmaal te citeren .We moeten zien los te komen van de bijna religieuze sfeer van schuld en boe te. en van offers brengen om hel alle maal weer goed te maken. Daarom moet de aandacht niet eenzijdig wor den geconcentreerd op ongunstige ten denties in de economie, maar verdienen ook de kansen op herstel aandacht, vooral als het gaat om de ontwikkelin gen op middellange termijn Met name de laatste maanden worden deze syste matisch onderbelicht in een collectieve bul van zwartgalligheid". Een tijdige waarschuwing tegen het sluipend gevaar dat erin schuilt als we elkaar grotere problemen voorhou den dan er m werkelijkheid aan de orde zijn is langzamerhand op haar plaats Crlsispolitiek vanuit matheid en on- gemspireerdheid is geen basis voor het vinden van wegen naar een economisch herstel Er zal van alle betrokkenen bin nen de smalle marges waar invloed valt uit te oefenen op het sociaal-econo misch gebeuren in Nederland veel wor den gevergd als het gaat om een even wichtige beoordeling van wat er aan de hand is en wat te wachten staat Nuch terheid is daarbij doorgaans de beste uitgangspositie. vdM De 32-jarige V'. 5" uit Amsterdam heejl donderdag haar dnejange dochtertje door wurging om het leven gebracht Het voonal werd ontdekt door haar man. toen deze van zijn werk thuis kwam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1