Toestand Reagan na moordaanslag stabiel Staking Polen opgeschort Kritiek Rekenkamer op Deltadienst Vrouwen in actie Bestorming beëindigt gijzeling in Bangkok tamse bv sinds 1881 KOGEL IN LONG PERSCHEF ZWAAR GEWOND vandaag VANDAAG VALT DEFINITIEF BESLUIT Droog Veel bewolking en bijna nergens re gen, in de middag ook af en toe zon MidLdagtemperaluur van 9 graden aan zee tot 15 graden in Limburg. Matige wind uit noord lot noordwest VOOR HET BETERE DAKDEKKERSWERK Postbus 154 - 4460 AD Goes - telefoon 01106-1740 WASHINGTON - Drie foto's, die vlak na elkaar werden gemaakt. Op de foto linksboven wuift de president naar de toeschouwers bij het verlaten van het hotel. Daarnaast Reagan bij het horen van de schoten, waarna hij ifoto boven) door veiligheidsagenten in de auto wordt geduwd. Van onze correspondent) WASHINGTON - De 70-jarige president Ronald Reagan van de Verenigde Staten is maandag bij een aanslag ernstig gewond geraakt. Voor zijn leven bestond maandagavond laat volgens de medische rapporten geen onmiddellijk gevaar. Zijn woordvoerder, James Brady, en een agent van de veiligheidsdienst verkeren in ernstig levensgevaar. Kort na de aanslag werd de president voor een spoedope ratie overgebracht naar het ziekenhuis. Na een langdurige operatie in het Geor ge Washington Universiteitsziekenhuis werd meegedeeld dat de situatie van de PAGINA 2 subsidie Het Zeeuws Orkest streeft er naar om ongeveer tien concerten per jaar te ge ven. De statencommissie is van me ning dat het ensemble In een behoefte voorziet. Ze Is dan ook bereid het Or kest een extra subsidie van 85 mille te geven. PAGINA 3 prijzenslag De kans lijkt groot dat er na de prij zenslag' voor de boeren meer uit de bus komt dan de 7.8 procent gemiddel de verhoging die de Europese Com missie heeft voorgesteld Invoering van de mede-verantwoordelijkheid voor de boeren voor de financiële ge volgen van overproduktle in de EG is het grote struikelblok In de onderhan delingen in Brussel. PAGINA 11 president „stabiel" was. De kogel van het kaliber .22 is niet verwijderd, wel is de bloeding tot staan gebracht. Na een chirurgisch onderzoek bleek dat de ko gel, die een long van de president perfo reerde niet kon worden verwijderd zon der de fysieke toestand van de presi dent te verergeren. De dader van de aanslag, de 25-jarige John W Hlnkley uit Evergreen in Colo rado. een van de dure voorsteden van Denver, die pas na dat hij vijf of zes schoten had afgevuurd kon worden overmeesterd, verblijft in arrest op de derde verdieping van het politiebureau in Washington. Na de aanslag is Reagan op eigen kracht de behandelkamer van het George Washington hospitaal binnen gelopen met zijn rechterhand op de lin ker zij en met wat bloed op overhemd en colbert. Chaos De aanslag om tien over twee in de middag (21.10 Nederlandse tijd) toen kernenergie De eerste tientallen Jaren kunnen we voor onze energievoorziening de kern energie niet missen, tenzij we, onder andere ten koste van zeer grote bespa ringen. groot welvaartsverlies willen accepteren. Dr A J van Loon, verbon den aan de KEMA in Arnhem, betoogt dat in zijn boekje 'Kernenergie voor of tegen''. PAGINA 15 bezwaren De Zeeuwse 'bondscoach' Jo de Waal is niet onder de indruk van de kritiek die een aantal spelers heeft gespuid op het selectiesysteem voor het Zeeuwse elftal 'We zullen het toch nooit goed doen We hadden vorig Jaar te veel mensen geselecteerd en nu komen er weer andere bezwaren Maar ik heb er gelukkig nog steeds plezier in om met het Zeeuws elftal te werken' PAGINA 13 naturisme Krijgt Zeeland een eigen naturisten strand' Een aantal West-Zeeuws- Vlaamse gemeentebestuurders heeft de koppen bij elkaar gestoken om deze mogelijkheid te onderzoeken Een april-grap wordt realiteit PAGINA 17 duurder Als de huidige ontwikkelingen zich voortzetten, is een verhoging van de abonnementsprijs voor kranten onver mijdelijk Het grote probleem is de te rugval aan advertenties, een trend die zich vorig jaar al Inzette De helft van de kranten dreigt dit jaar in de rode cijfers te komen Dit staat in het jaarverslag-1980 van de Nederlandse Dagbladpers Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 13. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 14 en 15. Radio en televisie: 16. Financiën: 17. ADMINISTRATIEF BEHEER ONVOLDOENDE i Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De Algemene Rekenka mer levert in haar maandag versche nen jaarverslag 1980 een forse dosis kritiek op Rijkswaterstaat's Delta dienst.De Deltadienst is al eens eerder gewaarschuwd - dat de dienst echter opnieuw in het jaarverslag prijkt, noemt de Rekenkamer teleurstellend. Enkele voorbeelden van de verwijten die gemaakt worden: grote opdrachten worden soms gesplitst in delen om de vereiste chtiging van de top te voorko men en medewerkers gebruiken auto's van het rijk voor hun woon-werkver- keer. De Rekenkamer is niet zachtzinning in haai' kritiek: „Op grond van de in het recente controleverslag vermelde fei ten is het college van opvatting dat het door de Deltadienst gevoerde admini stratieve beheer als onvoldoende moet worden gekwalificeerd". Een aantal voorbeelden van de fouten van de dienst: - met voorschriften over het boeken op rekeningen buiten de begrotingen om werd de hand geligd: Lichaam vermiste vrouw gevonden ENSCHEDE (ANP) - Het stoffelijk overschot van de 25-jarige vrouw G. W. R. uil Enschede is maandagmorgen op een braakliggend terrein in Enschede gevonden. De vrouw werd sinds zon dagavond vermist De vrouw, die zes maanden zwanger was, bleek in de hals gestoken te zijn. Het recherchebijstandsteam van de Overijsselse politie is ingeschakeld - uitzendkrachten werden zonder toe stemming ingeleend en de kosten kwa men op de verkeerde rekeningen te recht; - de prijs voor de overname van een houten kantoorgebouw was te hoog. - zonder toestemming werd er aa dat gebouw voor meer dan 6 ton verbouwd. - er is onvoldoende controle op open staande vorderingen, waaronder reis- voorschotten. terwijl er onvoldoende controle is op reisdeclaraties; - autokosten die voor derden worden gemaakt, worden niet doorberekend Haven De Rekenkamer maakt zich opnieuw, maar nu voor het laatst, druk over de manier waarop de overdracht van het beheer van havens en terreinen door de NV Haven naar het Havenschap van Vlissingen is geregeld. Dat had al jaren geleden een feit moeten zijn. Probleem vormde vooral de bepaling van een af koopsom voor de door de vennoot schap geinde haven- en kadegelden. De rekenkamer kreeg begin '80 een be richt van minister Tuijnman dat er een overeenkomst was. die voor beide par tijen aanvaardbaar zou zijn. Volgens die overeenkomst moet het Haven schap de geïncasseerde havengelden in principe weer afdragen aan de NV Ha- De rekenkamer vindt dat te beperkt. Volgens haar heeft de wetgever oor spronkelijk bedoeld dat het exploita tierecht van de Haven beëindigd zou moeten worden Tuijnman is het daar mee oneens, en hoewel de Rekenkamer op haar beurt de lezng van de minister verwerpt, heeft zij de pogingen om hem (Zie ook pagina 11j Reagan vrolijk wuivend het Washing ton Hilton hotel verliet waar hij een vakbondscongres had toegesproken, heeft Washington in een acute choas gestort. Op het Witte Huis, dat bijzon der zuinig was met nadere gegevens, verscheen minister van buitenlandse zaken Haig met bevende en trillende stem om de feiten nog eens te herhalen zonder echter iets nieuws mee te delen. Haig had in de zogenaamde „situation room" van het Witte Huis de leiding van de natie op zich genomen terwijl president Reagan in zijn eigen limousi ne naar het dichtstbijzijnde zieken huis werd vervoerd. Het Witte Huis is nu in afwachting van de terugkeer van vice-president George Bush, die in Te xas was om een spreekbeurt te houden. Bush is onmiddelijk naar Washington vertrokken om de zaken waar te ne men. Temidden van de verwarring die gigan tische verkeersopstoppingen tot in de wijde omtrek veroorzaakte, kwam Ne derlands premier Van Agt met zijn ml- (Slot zie pagina 9 kolom 1) DEN HAAG (ANP) - In het gehele land hebben vrouwen maandag geprotesteerd tegen de abortus wetgeving en de positie van de vrouwe in het algemeen. Aan de oproep van het Landelijk Comité Vrouwenstaking, het werk mas saal neer te leggen is echter geen gehoor gegeven. Bij grote bedrijven, warenhuizen, levensmiddelenbedrijven en zie kenhuizen bleef vrijwel niemand weg, op het ministerie van onder wijs staakte een beperkte groep vrouwen, op universiteiten en so ciale academies werd hier en daar actie gevoerd. Er hingen door het hele land nauwelijks lakens uit de ramen, ten teken dat de vrouw des huizes in staking was. zoals het co mité had gevraagd Een duidelijk overzicht van de aantallen actie- voersters ontbreekt. De actie werd niet centraal gecoördineerd In diverse steden werd het verkeer geblokkeerd; bij Amsterdam liep het treinverkeer in de spits spaak doordat actie-vrouwen aan de noodrem trokken Zie ook pagina 2*. WASHINGTON - Na ae aanslag op de president bleven drie gewonden op het trottoir liggen, terwijl agenten de aanvaller overmeesterden. De slachtoffers zijn op de voorgrond de agent van de geheime dienst, daarachter de geüniformeerde politieman Op de achtergrond buigen twee mannen zich over de woordvoerder van het Witte Huis. James Brady. DRIE KAPERS EN KIND GEDOOD BANGKOK (UPI. AFP. ANP) - Een Thais-Indonesische commando-een heid heeft maandagavond om tien over half negen Nederlandse tijd op de luchthaven van Bangkok een eind ge maakt aan de kaping van een Indone sisch straalvliegtuig met 50 gijzelaars aan boord. Bij de bestorming zijn een vierjarig jongetje en drie van de ka pers gedood. Twee kapers werden gearresteerd. Bij de commando s viel een gewonde, terwijl ook de gezagvoerder van het Ga- ruda-toestel gewond raakte De overige passagiers en bemanningsleden bleven ongedeerd. Onder de passagiers bevond zich de 34- larige Nederlander Henk Siesem uit Zwanenburg Siesem. onderhoudsmon teur bij Stork-Werkspoor. was voor een opdracht op weg naar Atjeh toen het vliegtuig werd gekaapt De kapers ei sten vrijlating van politieke gevange nen en voegden daar maandag als eis aan toe dat de Indonesische vice-presi dent Adam Malik zou worden gestraft wegens corruptie i Van onze correspondent i WENEN - Onderhandelaars van Soli dariteit en de Poolse regering hebben gisteravond een akkoord bereikt, waardoor de stakingsdreiging in Polen voorlopig van de baan is. Om kwart over zeven maandagavond, drie kwar tier voordat de onafhankelijke vak centrale Solidareit zou beslissen of er vandaag een algemene staking voor onbepaalde lijd zou worden afgekon digd, onderbrak Radio Warschau het vaste sportprogramma met hel korte zakelijke bericht dat de staking was afgelast. Via de Poolse media werden gister avond ook de resultaten van de langdu rige onderhandelingen bekend ge maakt. De personen die verantwoorde lijk zijn voor het harde optreden 12 da gen geleden in Bydgoszcz tegen leden van de onathankeiijke vakcentrale zul len terecht moeten staan en gestraft worden Verder worden de speciale mi litie-eenheden uit die stad teruggetrok ken De eis van Solidariteit dat de gou verneur van het betreffende district wordt ontslagen, zal worden onder zocht. Hoewel de staking op het allerlaatste moment is afgelast, betekent dat zeker niet dat de partijen elkaar hebben ge vonden. Hel is slechts een verschuiven van de moeilijkheden naar een latei- tijdstip Vandaag komt het landelijk coördinatiecomité van Solidariteit In het hoofdkwartier van de vakcentrale in Gdansk bijeen om zich over de nieuw ontstane situatie te beraden en om te belissen welke de volgende stap zal zijn Dan valt de definitieve beslissing over de staking Lech Walesa verklaarde op een pers conferentie dat de overeenkomst tus sen Solidariteit en de Poolse regering "een geweldig resultaat" is. ..Maar niet ledereen zal in staat zijn hem te begrij pen en er zuilen bezwaren zijn' aldus Walesa Vele mensen hielpen, onder wie de paus. in ons eentje zouden wij niet in staat zijn geweest de problemen op te lossen Polen hield gisteren de adem in. De huisvrouwen hadden de winkels al tot de etalages leeg gekocht. Kilometers lange files stonden voor de benzine pompen Toen tenslotte liet lang ver wachte bericht, over de afgelasting van de staking kwam, losten de files zich snel op In Bydgoszsz waren de straten waren bezaaid met in het Duits gedrukte pam fletten luidend „we komen om ons land terug te krijgen' Een dergelijke bericht komt bij de bewoners van Bydgoszsz als een schok aan omdat zij de weinige overlevenden zijn van de tienduizenden uitgemoorde Poolse boeren die in 1939 door de nazi's in een massagraf in de buurt van Budgoszsz zijn begraven zo dat de Duitsers hun .land" zouden kun nen opeisen. Hulp Iedere repressieve actie in Polen zowel 'intern' als 'extern' zou met zich mee brengen dat de hulp aan Polen wordt stopgezet Dit hebben maandag de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en de Amerikaanse president Ronald Reagan verklaard na telefo nisch overleg James Brady, de woord voerder van het Witte Huis. verklaarde dat de Amerikaanse president maan dag telefonisch overleg pieegde met de hondskanselier en de Franse president Valery Giscard d'Estaing De Poolse vice-premlor Miecyslaw Ja- gielski kwam maandag in Parijs aan voor besprekingen met de Franse lei ders over Westerse financiële en voed selhulp voor Polen. Jagielski. die wei gerde de pers te woord te staan, vliegt woensdag door naar Washington Het Amerikaanse ministerie van land bouw maakte maandag bekend dat het een lijst met mogelijke hulpacties aan Polen had opgesteld. Functionarissen zeiden dat de regering aarzelend stond tegenover directe hulp zolang de be doelingen van de Sowjet-Unie niet dui delijk zijn. ZWANENBURG - De 34-jarige Henk Siesem uit Zwanenburg, een van de in zittenden van het gekaapt Indonesisch vliegtuig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1