PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LAGERE INKOMENS EXTRA ACHTERUIT Stakingsdreiging in Polen niet geweken Aantjes van het toneel Veertarieven Westerschelde stijgen aanzienlijk STIEFMOEDER Ambtenaren moeten meer inleveren vandaag GELD VOOR DE BOUW Oranje boven! ONDERHANDELINGEN DUREN VOORT TERUGGETROKKEN UIT VERKIEZINGSSTRIJD Opklaringen Eerst nog veel bewolking en enkele buiten, legen de middag opklaringen. Muidagtemperatuur ongeveer 12 gra den Matige tot krachtige wind uit zuidwest tot west 224e jaargang no. 72 ponderdag 26 maart 1981 KEUKENCENTRUM t HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9. tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIAUST Op de valreep gaten stoppen IVan onze Haagse redacteur PEN HAAG - Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat voorspelt grote verhogingen van de veertarieven op de Westerschelde. Dat valt al'te leiden uit lijn antwoorden op vragen die in de Eerste Kamer over de waterstaatsbegroling rijn gesteld. Niet alleen moet rekening gehouden worden met de „normale" lostensti.igingen. maar tijdfens de aanleg van de Westerschelde-oeververbinding ,ijn bovendien extra aanpassingen nodig om via de tarieven 40 procent van de uploitaliekosten van de veren te kunnen dekken. Daar bovenop kan. wanneer jtexploitatie van de oeververbinding moeht tegenvallen, nog eens een maxima le verhoging van 30 procent van zowel tol- als veertarieven komen, ifaar dat allemaal op uit gaat draalen valt nog moeilijk te voorspellen. Op de provinciale griffie zegt men daar „geen staat op te kunnen maken", vooral omdat de stijgende brandstofprijzen een onberekenbare factor vormen. Ditjaar moeten - zoals bekend - de veertarieven - dat wil Tuijnman althans, maar diens wil is min of meerwet-met 11 procent omhoog: 5 procent normale kostenstijgingen 6 procent om de brandstofkosten te compenseren. Die ontwikkeling zal zich doorzetten los gezien van de aanleg van de VOW moeten de tarieven voor de Westerscheldeveren worden aangepast aan de kostenstijgin gen. „inclusief de relatief sterke stijging van de brandstofkosten, zulks met inacht neming van het prijsbeleid met betrekking tot de tarieven voor de overheidsdien sten". zegt de bewindsman Dat is deel een van het verhaal. Hoofdstuk twee omvat een extra aanpassing om de formule 40-60, staand voor de verhouding lussen het deel van de exploitatiete korten van de PSD dat uil de tarieven moet worden gefinancierd en het deel dat de rijksoverheid voor haar rekening neemt, te halen. Dat lukt nu nog niet. Tot slot dreigt er een verhoging als straks de exploitatie van de oeververbinding mocht tegenvallen. Wanneer dat zo is „kunnen de op elkaar af te stemmen tol- en veertarieven met maximaal 30 procent extra worden verhoogd", zegt Tuijnman. Tussentijdse extra verhogingen van de veertarieven hebben ook hun weerslag op de toltarieven van de VOW In z'n algemeenheid wordt straks namelijk de formule ring gehanteerd dat het einde van het veertarieven staat voor het begin van het toltarief. i Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG - De nieuwe bezuinigingen van het kabinet komen minder nadelig uit voor de middengroepen en de mensen met hogere inkomens. De lagere inkomens, de ambtenaren en uitkeringstrekkers, die een toeslag ontvangen, gaan extra achteruit. AI met al zal „Operatie '81" enigszins de-nivellerend werken, aldus minister Albeda (sociale zakenl woensdag bij de presenta- lie van de bezuinigingsnota van het kabinet. heid levert de operatie zo'n f 175 mil joen op Ambtenaren n totaal moeten de bezuinigingen van het kabinet-Van Agt. voor de rest van ditjaar nog zo'n 2.5 miljard gulden ople- \eren. Volgend jaar is de besparing - die iooral tot stand komt door inkomens matiging via premieverhogingen - al tier miljard gulden groot. I'll kabinctsberekeningen van de koopkrachtontwikkeling voor de ver schillende Inkomensgroepen blijkt dat de minima er dit jaar in totaal drie pro cent op achteruit zullen gaan. Voor mo- pandbrievenzaak De rechtbank ln Middelburg heeft ge vangenisstraffen tot maximaal drie jaar geëist in de pandbrievenaffalre. Een aantal verdachten gaat ln hoger beroep. Him zaak zal diehen voor het gerechtshof ln Den Haag. PAGINA 3 onteigening Do nieuwe onteigeningswet wordt door een meerderheid van de tweede kamer gesteund De eigenaar van grond krijgt' bi) onteigening door de overheid de waarde van de grond op de vrije markt. Ook worden toeslagen en aftrekken toegepast, indien de waarde van het eigendom door in de toekomst, te verwachten neveneffecten van de onteigening zou af- of toenemen Voor al tegen dit laatste heeft de PvdA zich fel verzet. Volgens de socialisten mag waardevermeerdering door toene mend ruimtegebrek in Nederland niet ten goede komen van grondbezitters PAGINA 7 woningbouw De toewijzing van staatssecretaris Brokx voor de woningbouw in Zeeland Is door gedeputeerde staten als bijzon der teleurstellend en vooral als onaan vaardbaar van de hand gewezen De staatssecretaris heeft slechts de helft van het gevraagde contingent toege kend Gs vinden dal in verhouding tot de andere provincies onrechtvaardig en vrezen ernstige gevolgen voor de bouwnijverheid PAGINA 15 puinhoop De bemoeienissen grond en grondprijzen levticn mi mu te puinhoop op Een groot deel van het financieringstekort van de overheid, wordt veroorzaakt door grondspecula- tiesvan gemeenten Nu de bouwmarkt instort krijgen de gemeenten hun ge dachte miljoenen uit de verkoop van grond niet terug Omdat in vrfjwel alle gevallen een goede kostprijsbereke ning ontbreekt, is moeilijk na te gaan wat de juiste verliezen van de grondbe dryven zijn PAGINA 25 japan-china De Japanse staafgiganten Nippon Steel en Mitsubishi hebben contracten '•oor grote industrialiseringsprojecten in China afgewezen Er bestaat grote onzekerheid over de besnoeiingen op China's ambitieuze ontwikkelingspro gramma Het land kampt met een te kort aan deviezen en heeft ook gebrek aan energie Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3. 11 en 15. Sport: 16 en 17. Radio en televisie: 23. Financien en economie: 25. Varia: 19 en 21. daal (f35.000) en twee keer modaal is de achteruitgang zo'n vier procent, ter wijl vier maal modaal vijf procent zal inleveren. In januari, na het afkondigen van de loonmaatregel, becijferde het kabinet een achteruitgang van 0.5 tot 1 procent voor de minima. Modaal zou twee pro cent inleveren en twee maal modaal drie procent. Vier maal modaal zou bij na vier procent van de koopkracht kwij traken Volgens minister Albeda was het onver- •nujdelijk dat de nieuwe operatie wat gunstiger zou uitkomen voor de hogere inkomens. Een gelijke verdeling van de lasten over de verschillende groepen zou hebben geleid tot extra nivellering aan de top. omdat deze -groep dan te veel zou hebben moeten goedmaken. Verhoging van de premiegrenzen. in plaats van alleen maar de premies, was op zo'n korte termijn eveneens niet mogelijk, zo bevestigden de minis ter cn staatssecretaris De Graaf (socia le zakenl. Daarnaast zou dat weer on gewenste effecten hebben voor de in komens net boven deze grenzen, zodat verdere aanpassingen onvermijdelijk zouden zijn geweest. Naast de al uitgelekte verhoging van de premies voor WW il procent» en AOW (0.5i stelt het kabinet voor de zoge naamde „WAM-toeslag" in te trekken. DEN HAAG - In het kader van de be leidsaanpassingen zal de regering voor dit jaar 50 miljoen gulden en voor 1982 60 miljoen extra uittrekken teneinde de werkgelegenheid in de bouwnijver heid aan te zwengelen. Met die bedragen kan het woningbouw programma voor ditjaar met 12.000 ge subsidieerde woningen worden uitge breid en het aantal te verbeteren na oorlogse woningwetwoningen met 4000 worden verhoogd Deze maatregelen zullen ongeveer 13.000 extra arbeidsplaatsen in de bouw opleveren, waarvan 4000 in 1981 Het aantal premiecorporatie A-wonin gen wordt met 4000 verhoogd tol in to taal 23.000 het aantal premiehuurwo ningen gaat met 5000 omhoog tot. 15.000 en het aantal premiekoopwoningen A - de relatief goedkope woningen voor ko pers met een bescheiden inkomen - wordt met 3000 verhoogd tot 16.000 Het aantal te verbeteren na-oorlogse wo ningwetwoningen. waarvoor dit jaar een beschikking kan worden afgege ven. komt op 19.000 Deze worden ontvangen door mensen met een WAO of'WWV-ultkering. die voor 1 januari 1980 is begonnen De toe slag was erop gericht om de rechtsposi tie van deze „oude gevallen" niet aan te tasten Voor de betrokkenen betekent het weg vallen van de toeslag een extra koop krachtdaling van 1,5 tot 2 procent Om dat het hier gaat om mensen met een hogere dan een minimum-uitkering zul len zij een koopkrachtverlies van tus sen 5.5 en 6 procent ondergaan. De over- Met tnisschlen wel het mooiste doel punt uit zijn voetbalcarrière heeft Arnold Muhren. de Nederlandse speler van de Engelse topclub Ips icich Toum. het Nederlands elftal in de race gehouden voor het wereld kampioenschap volgend jaar in Spanje Met een verraderlijk effect vol bal letie. dat via de lat en het lichaam van de Franse doelman tegen de touicen bolde, zorgde Muhren voor de 1-0 zege van Oranje op Frank rijk. Meer over deze voor het Neder lands elftal zo belangrijke wed strijd op pag 17. Slecht zijn ook de berichten voor de ambtenaren. Naast de loonmatiging die overeenkomt met de verhoging van de AOW- en WW-premies in het be drijfsleven. wordt het overheidsperso neel extra gekort op de trendaanpas- sing in 1981 van hun salarissen aan de lonen in het bedrijfsleven. Bovendien wordt de terugbetaling van teveel door het Rijk betaalde AOW-premies in geval van overstap van het ene mi nisterie naar een ander, ongedaan ge maakt. Het leeuwedeel van de bezuinigings plannen was de laatste weken al uitge lekt Het complete voorstel, zoals de mi nisters Van der Stee Ifinanclèn) en Al beda (sociale zakenl dat woensdag aan de Tweede Kamer stuurden, ziet er als volgt uit; - verhoging van de WW-premie voor werknemers met één procent en van de AOW-premie met 0.5 procent Dat le vert in de rest van dit jaar te zamen 860 miljoen gulden op. volgend jaar 1480 miljoen - Doordat de uitkeringen aan de lonen zijn gekoppeld, gaan die er ook op achteruit. Dat levert dit jaar 270 mil joen en volgend jaar 540 miljoen op. - De koppeling van dc ambtenarensa larissen aan de lonen in het bedrijfsle ven betekent door deze premieverho ging een korting met 1.5 procent of 260 miljoen in 1981 en 525 miljoen in 1982 - De korting op de trend 1981 voor ambtenaren en het niet-terugbetalen (Slot zie pagina 11 kolom 7i ROTTERDAM - Voor de eerste maal in de geschiedenis van diergaade Blijdorpin Rotterdam werd er 3 maanden geleden een gorillababy geboren Moeder Salome verstootte het diertje, genaamd Gino, zodat het met de fles moest ivorden gevoerd door mevrouw Van Dam. de vrouw van de directeur van Blij dorp i Van onze correspondent i WENEN - Dc onderhandelingen lussen de Poolse regering en de vakbeweging Solidariteit zijn woensdagavond na negentig minuten afgebroken. Volgens een van de vakbondsbestuurders konden er geen resultaten worden bereikt, onulal de regeringsdelegatie onder leiding van viee-premier Miecyslav Rakowski „niet goed was voorbereid". Vakbondsleider l.ech Walesa deelde na afloop mee dat de besprekingen vandaag zullen worden herval. De vakcentrale heeft een lijst met eisen op tafel gelegd, die zonder uitzondering moeten worden ingewilligd Anders, ai- dus een woordvoerder van Solidariteit, zullen de vier uur durende waarschu- wingsslaking van vrijdag en een daarop volgende algemene staking van onbe perkte duur te beginnen volgende week ainsdag. niet meer te vermijden zijn De onvoorwaardelijke eisen van Solida - riteit zijn. zoals gemeld het ontslag en de straft echtelijke vervolging'van dege nen die verantwoordelijk zijn voor de bloedige incidenten van verleden week donderdag in Bydgoszcz toen meer dan twintig vakbondsleden met geweld door de politie in elkaar werden gesla gen. het recht om de vakbondsversie 'Van onze oarlemenlaire redactie DEN HAAG - Mr. Willem Aantjes heeft zich gisteren teruggetrokken als ('DA- kandidaat voor de komende Tweede- Kamerverkiezingen. In een brief aan het partijbestuur zegt hij te wijken voor intimidatie en rechtstreekse be dreiging. Met zijn terugtreden wil hij onder meer zijn gezin en het CDA van een last vrijwaren. Aantjes stapte in november 1978 als fractieleider van hét CDA opstapte na onthullingen over zijn lidmaatschap van de Germaanse SS tijdens de Twee de Wereldoorlog Aan de acties legen zijn kandidatuur liggen, volgens Aantjes. ..overwegend politieke motieven ten grondslag Hy steil in zijn brief dat het leed van oor logsslachtoffers ten onrechte hem per soonlijk wordt aangerekend Maar hij schrijft ook ..Als ik bepaalde fouten niet had begaan, zou die relatie niet ge legd hebben kunnen worden. In die zin ga ik niet geheel vrijuit' De bedreigingen aan het adres van zijn gezin en het feit dal zijn omstreden po litieke ambities een belasting zijn voor het CDA. voor degenen die nog lijden onder hun oorlogservaringen en voor degenen met wie hij 111 ander verhand samenwerkt, hebben voor Aantjes de doorslag gegeven bij zijn beslissing zich terug tc trekken. Tegen de wil van het bestuur van de voormalige ARP in. was Aantjes eind vorig jaar door de AR P-leden op de CDA-kandldatenlijst voor de kamer verkiezingen geplaatst. Hij stond op een onverkiesbare plaats, alleen in de provincies Noord- en Zuid-Holland. Utrecht en Zeeland, maar zou door voorkeurstemmen toch een kamerzetel kunnen *erwerven Vooral dé laatste weken stak het verzet tegen zijn mogelijke terugkeer in de po litiek de kop op Politieke bijeenkom sten waarop Aantjes sprak liepen ui; de hand door heftige, emotionele uit barstingen van het publiek Een bijeen komst m Ommen werd zelfs afgelast na een bommelding. In zijn brief aan het Eei ai van de gebeurtenissen in Bydgoszcz de door de staat gecontroleerde kran; ten en op radio en televisie openbaar te maken en het recht van de boeren hun eigen boerenorgarusatie te vormen. Partijsecretaris Stanislav Kania heeft overigens nog voor het begin van de gesprekken in een rede verklaard dat dc regering geen duimbreed aan de vakcentrale zou toegeven. In de speech, waarvan gedeelten woensdag in de radionieuwsdienst werden voor gelezen. zei Tania sarcastisch dat de vakcentrale wijzer moest zijn dan te denken dat ook maar op een enkel punt aan hun eisen zou worden tegemoet ge komen. CDA-bestuur wijst Aantjes bovendien op felle commentaren in de pers Partijgenoten van Aantjes hebben ver klaard hel onaanvaardbaar te achten dat hij in dc Twee'de Kamer zou terug keren. omdat hij zijn politieke carrière op verhulling van feiten gebaseerd had. Nog deze week drong het CDA- Overijssel aan op terugtreden van Aantjes. CDA-voorzitter Bukman noemde Aan tjes' politieke ambities onverstandig. Sommige kamerleden van andere par tijen dreigden de parlementaire verga derzaal te zullen verlaten, wanneer Aantjes na de verkiezingen ^Is kamer lid zou worden geinstaileerd. len uitsmijter, die hard i aankomt. Zo ongeveer is het pakket ingrijpende maat- f-ïJH regelen te omschrijven, waar- mee de ministers Van der Stee tfinanciëni en Albeda (sociale zaken) gisteren namens het ka- binet-Van Agt op tafel kwamen. Het verschil tussen inkomsten en uitgaven van de overheid is de laatste maanden met angstwekkende snelheid groter ge worden En om dat gat nog met enige redelijkheid te kunnen dichten moet er met ingang van 1 juli aanstaande 2.5 miljard extra bezuinigd worden, boven op de 'matiging' (zoals het in het ver sluierend Haagse taalgebruik heet), die al op Prinsjesdag voor 1981 in het voor uitzicht werd gesteld. Van der Stee, de bewaker van 's lands (bijna legei schat- kist. ging er in de toelichting op deze klap in ieders portemonnee van uit dat er in het land wel een breed begrip voor de beslissingen in het Catshuis zou be staan. „Er moet wat gebeuren. - dal er kent iedereen", zei hij letterlijk, wijzend op de forse tegenvallers als gevolg van stijgende energieprijzen, hoge rente standen en uit de pan rijzende werk loosheid (met als direct gevolg een toe nemend beroep op de sociale uitkerin gen) Het is zeer de vraag of de bewinds man daarop wel zo losjes kan gokken. De nu aangekondigde ingreep betekent namelijk een aanslag op de koop krachtontwikkeling die veel verder reikt dan een half jaar geleden was voorzien. Het begrip waarop Van der Stee mikt zou wel eens afhankelijk kun nen worden gesteld van een duidelijke tegenprestatie van het kabinet. En daarvan was in het pakket 'crisismaat regelen' gisteren niet veel zichtbaar. In het zicht van de verkiezingen, zo lijkt het, heeft het kabinet zich be-, diend van een reeks paardenmiddelen Van een principiële beleidskeuze om de economische teruggang en de steeds verder afbrekende werkgelegenheid te lijf te gaan is geen sprake Minister Al beda gaf dat ook met zoveel woorden toe in de opmerking dat de zittende ploeg<-Van Agt) haar opvolgers niet voor de voeten wil lopen door op een zo laat moment bijvoorbeeld nog de kwes tie van de koppeling tussen lonen en sociale uitkeringen ter discussie te stel len. Opvallend was overigens dat dit strtjdpunt-van-straks wel naar voren kwam in de eveneens gisteren versche nen ecohomlsche vooruitblik van de di recteur van het Centraal Planbureau, dr Van den Beid Hij vraagt zich name lijk ernstig af of die koppeling in de ko mende jaren nog wel ongewijzigd ge handhaafd kan blijven. Volgens Van den Beid zal er niet te ontkomen zijn aan zoiets als een 'fijnmazige' ontkop peling. omdat blijkt dat de broos gewor den Nederlandse economie een derge lijk automatisme niet meer kan dragen. Het Centraal Planbureau, het be langrijkste adviesorgaan van de re gering op economisch terrein, heeft met deze losse overweging bij de verkennin gen tot het jaar 1985 een stuk conflict stof aangedragen, dat dit kabinet welis waar uit de weg gaat, maar dat niet lan ger gemeden kan worden. Tussen vak beweging en werkgevers is een eventue le heroverweging van het in betere ja ren bevochten stelsel van de onderlinge verbinding tussen lonen in het bedrijfs leven. overheidssalanssen' en sociale uitkeringen tot op dit moment niet be spreekbaar geweest In een reactie op de woorden van CP-directeur Van den Beid 'kwamen de werkgevers gisteren met de constatering dat zij een ontkop peling op een aantal punten al eerder hadden bepleit en wilden woordvoer ders van de vakbeweging wel even kwijt dat zij niet wensen mee te werken 'aan het faillissement van de collectieve sec tor'. Volgens het FNV bijvoorbeeld ge tuigt iedere poging tot ontkoppeling als een aanduiding van een totale onder schatting van het doel van die collectie ve sector Hoewel het dus nog maar om voorzetten gaat. de kwestie van de kop peling tussen de inkomens van actie ven en niet-actieven begint, net zoals dat met de automatische prijscompen satie i-s gegaan haar onaantastbaar-- heid te verliezen Het is goed dat alle partijen daar erg attent op zijn. Nie mand is namelijk gebaat bij geforceer de beslissingen en overhaast beleid. Hoe snel er een soort paniekerigheid kan ontstaan is de laatste weken bij het snel verslechterende financieringste kort van de overheid wel gebleken De bezumigingsnota van het kabinet mist. opnieuw, het antwoord op de steeds knellender vraag waar is dan dat meer werk. waarover steeds bij alle aankondigingen van nieuwe bezuini gingen weer wordt gesproken? Het heeft er alle schijn van dat het kabinet ook dit antwoord maar voorgoed heeft doorgeschoven naar de opvolgers. Nie mand is gelukkig met de vorm van ga ten stoppen die de ploeg-Van Agt op de valreep toepast Alom. vakbeweging, werkgevers, oppositie en zelfs binnen de regeringspartijen wordt geroepen om gericht werkgelegenheidsbeleid Maar ja, Nederland staat voor parle mentsverkiezingen. En dat betekent dat we een klein jaar nodig hebben om weer een stukje verder te komen. vdM De brand, die dinsdagmiddag in het Apcldoornse apenpark dc Apcnheul aan bijna vijftig dieren het leven kostte, is volgens de poltie ontstaan als gevolg van ontsmettmgswerk in een van de kooien. Bij dat ontsmetten wordt de be tonnen vloer van de hokken met bran dend gas gedroogd- De schade wordt geschat op 3 tot 3.5 ton.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1