O O PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EG WIL HERVATTING KERN W APEN GESPREK Benzine duurder voor werkgelegenheidsplan PZEM vreest blijvende opslag afval TALBOT Inkomens vrije beroepen aan banden Ü&K- use. leningen en voedsel voor Polen Super-treinrover Biggs gegrepen T/ mrkenspest navo-opsIag ONDERDEEL VAN BEZUINIGINGEN HARDE BRIEF OVER COGEMA-CONTRACT AAN KAMER {24e jaargang no. 71 floensdag 25 maart 1981 Regenbuien Veel bewolking met af en toe regen o] motregen. jliddagtemperatuur van ongeveer 11 graden aan zee tot 16 graden in Lim- DEALER: Westhavendijk ISO Goes iel 20440' 0JHAAG (ANP)- Inkomens van vrije beroepsbeoefenaren worden aan banden rltfd. De ministers Albeda (sociale zaken) en Van Aardenne (economische za al hebben hiertoe een wetsontwerp bij de tweede kamer ingediend, tt voorstel geeft de mogelijkheid een aanvaardbaar inkomensniveau vast te -dien. In de praktijk zal dat gebeuren dooreen bepaald vrij beroep te vergelijken jeteen of meer werknemersfuncties bij de overheid, of eventueel bij het bedrij fsle- ien. Dat moeten dan functies van dezelfde aard en zwarte zijn. üjde vaststelling van dat aanvaardbare inkomen zal er rekening mee worden {houden, dat vrije beroepsbeoefenaren zelf hun pennsioenpremie en hun sociale moeten betalen Minister Van Aardenne heeft vorig jaar al geprobeerd de vrije beroepsbeoefena ren een bijdrage te laten leveren aan het algemene matigingsbeleid Hij deed dat door een pnjzenoeschikking af te kondigen, maar zijn poging liep spaak tóen medische specialisten en notarissen naar de rechter liepen In twee korte gedingen werd Van Aardenne toen op de vingers getikt, omdat hij volgens de uitspraken geen inkomensbeleid mocht voeren op grond van de prijzenwet. Het wetsontwerp zal tot 1985 lopen. Volgens minister Albeda is het echter wel meer dan een noodwetje. Het heeft een tijdelijk karakter omdat de Sociaal Economische Raad (SER) er nog geen advies over heeft uitgebracht, aldus Albe IVan onze speciale verslaggeveri MAASTRICHT - Premier Van Agt gaat bij de Amerikaanse regering aandringen op snelle hervat- ang van de onderhandelingen met de Sowjet-Unie over beperking van de kernbewapening in Europa. Hij is daartoe politiek gemachtigd door de regeringsleiders van de Europese Tien. Set besluit is genomen door de Europe- i, die gisteren een tweedaagse bij- (fnkomst in Maastricht besloot. Van Jfl fungeerde als voorzitter van het ■„•pberaad (Nederland heeft gedurende B maanden het voorzitterschap van iEGl. Zangrijk gespreksthema achter de éermen van het overleg was de ge- sionen situatie in Polen. In een dins- ig uitgegeven verklaring wordt te gegeven, dat Polen zal worden Itholpen met leningen en vocdselle- icranties. SCoskou wordt opnieuw opgeroepen de lusslsche troepen uit Afganistan terug ütrekken. De ontwikkelingen in dit ge bed worden een bedreiging voor de sta- Ülteit In de gehele wereld genoemd. De tien roepen ook op, zoals eerder is gedaan, tot meer samenwerking in Zuid-Libanon. De recente gebeurtenis sen, waarbij drie Nigeriaanse Unifil-sol- daten dc dood vonden, worden be treurd. Minister-president Van Agt gaat op 1 april naar Washington. De dag daar voor wordt in NAVO-kader overleg over hervatting van het zogenaamde Salt m-overleg tussen Washington en Mos kou over beperking van de kernbewa pening in Europa Namens de Europese Tien kan Van Agt in de VS verklaren dat haast geboden ls omdat anders het NAVO-besluit inzake de modernisering van de NAVO-kemwapens in gevaar komt. Volgens een Duitse regeringswoord voerder waren alle regeringsleiders (be halve die van het neutrale Ierland) het hier over eens tijdens een vertrouwelij ke discussie over de Oost-West-verhou- dingen. De regeringschefs zijn bang, al dus de Duitse zegsman, dat de stem ming inzake het NAVO-modemise- ringsbesluit in een aantal landen om slaat als de Amerikaanse regering de onderhandelingen met Moskou op de lange baan schuift Het Oost-West-beraad van de regering schefs stond vooral in het teken van het brievenofTensief van de Russische leider Brezjnjev. Daarin wordt aangedrongen op onder handelingen over de kernbewapening, maar dan wel op voorwaarden die de westelijke landen unaniem afwijzen. Er moet wel onderhandeld worden maar de NAVO-landen kunnen niet afzien van de modernisering van hun eigen kernbewapening (installatie van Crui se- en Pershing-raketten), is de algeme ne opinie aan westelijke kant Polen De Europese Tien willen Polen helpen met leningen en voedselhulp. De rege ringsleiders van de EG-landen roepen andere landen - in Europa, maar ook de VS en Japan - op hun aandeel te In Zeeuwsch-Vlaanderen is opnieuw rarkenspest ontdekt. Bij een bedrijf in Eede bij Aardenburg zijn tweehonderd dieren besmet Dc veterinaire dienst heelt de zaak in onderzoek. Een kamermeerderheid blijft de kabi netsplannen steunen voor de bouw ran vijf opslagplaatsen voor Amerl-• iaanse legermaterieel ln ons land Al leen de oppositie, met uitzondering ran D'66. keerden zich tegen het plan. PAGINA 9 VOW Het Zeeuwse coordinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieube scherming heeft beroep aangetekend hij de Kroon tegen de plannen voor de unleg van een vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde Ook de planologische maatregelen die de gemeente Hontenisse ten behoeve van de brugtunne! van plan is te nemen, worden aangevochten. onderaanneming De kans dat hoofdaannemers zonder dat te weten gebruik maken van de i onderaannemers die hun premieplicht niet nako men. wordt verkleind De belasting dienst zal aan bonafide onderaanne mers een bewijs van goed gedrag uit reiken Hoofdaannemers kunnen voor taan by de belastingdienst informatie Inwinnen. PAGINA 17 oranje Jan Poortvliet Is de enige verrassing in de selectie van bondscoach Kees Rij vers voor de wedstrijd van het Neder landselftal tegen Frankrijk Poortvliet krijgt de plaats van Ben Wijnstekers. De jeugdige Ajacled Edo Ophof maakt 4jn debuut in 'oranje'. Rijvers zegt een flexibele ploeg In het veld te hebben gebracht, die eventueel tijdens de wedstrijd van koers kan veranderen PAGINA 21 prijzenoorlog Een onderzoek van de Consumenten bond wyst uit dat de prijzenoorlog van de levensmiddelenwinkels vruchten afwerpt Het aantal goedkope krulde niers stijgt Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 17. Radio en televisie: 19. Financiën en economie: 21. leveren in de hulpverlening aan Polen. Elke andere houding zal ernstige ge volgen hebben voor de toekomst van de internationale betrekkingen in Eu ropa en in de hele wereld, aldus een verklaring. Volgens de Britse minister van buiten landse zaken, Lord Carrington. heeft (Slot zie pagina 4 kolom 4\ Overvallers bejaard echtpaar aangehouden WESTERBORK'DIEMEN (ANP) - De politie in het Noordhollandse Diemen heeft dinsdagmiddag in die gemeente twee mannen aangehouden, die ervan worden verdacht eerder die dag een overval te hebben gepleegd op een be jaard echtpaar in zijn woning in Wes- terbork (Drenthe). De twee drongen de woning van het echtpaar binnen en dwongen de 72-jan- ge man en zijn 61-jarige echtgenote op een stoel te gaan zitten. Vervolgens werd het interieur van de woning volle dig vernield, waarna de mannen zich uit de voeten maakten. Het echtpaar liep geen noemenswaardige verwondingen op. aldus de politie in Westerbork. Niet bekend was gisteravond of er iets uit de woning is ontvreemd De politie denkt aan een wraakactie. ln een ziekenhuis ln het Israëlische Haifa is dinsdag een Unifilsoldaat overleden, die verleden week tijdens een beschieting door de christelijke mi litie gewond was geraakt De beschie ting van verleden week maandag heeft nu aan drie Unifil-soldaten - alle drie Nigerianen - het leven gekost Biggs wordt door politiemensen weggeleid van het jacht 'Noiccani II' waarmee hij in Barbados was aangekomen GEORGETOWN (BARBADOS) - De politie van Barbados lieeft dinsdag een zondagnacht aan boord van een jacht aangehouden Brit geïdentifi ceerd als Ronald Biggs. de grote man van de grote Britse treinroof in 1963. Dit beeft Radio-Barbados bekendgemaakt. Biggs die destijds wegens zijn aan deel in de beroving van de posttrein Glasgow-Londen waarbij 2.6 mil joen pond werd buitgemaakt tot 30 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. wist op 8 juli 1965 op specta culaire wijze uit de gevangenis van Wandsworth in Londen te ontsnap pen. Volgens de politie heeft Biggs ver klaard. dat afgelopen week vijf mannen hem in Rio de Janeiro had den ontvoerd en meegenomen met het jacht dat bij de kust van Barba dos werd aangehoude: Drie van de vijf mannen zouden te genover de kustwacht van Barba dos hebben verklaard dat zij lid zijn van de "Special Air Service (S.A.S.i. het Britse korps comman dotroepen Naar aanleiding van persberich ten dat een in Antigua gehuurd jacht met Biggs aan boord op weg zou zijn naar Barbados had de kustwacht van dat eiland naar dit vaartuig uitgekeken. Toen het was gesignaleerd, werd het aangehou den en werd Biggs van boord ge haald. MAASTRICHT - De Britse premier, mevrouw Margaret Thatcher, m gesprek met voorbijgangers tijdens een wandeling door de Muntstraat - noor de topconferentie omgedoopt tot Britse straat - na afloop van de conferentie gistermiddag DEN HAAG - Per 1 mei zal een liter benzine zes cent en een liter dieselolie vijf cent meer kosten als de tweede ka mer akkoord gaat met een plan tot ac cijnsverhoging, dat de regering dit jaar 250 miljoen gulden op moet bren gen. in de komende jaren oplopend tot 500 miljoen gulden per jaar. De rege ring wil dit bedrag gebruiken om een werkgelegenheidsplan te betalen. De accijnsverhoging is een onderdeel van een bezuiningsplan van minister BONN - Op verschillende plaatsen in de Bondsrepubliek zijn dinsdag meer dan duizend woningen doorzocht. Bij deze actie - de tot nu toe grootste politieactie in het bestaan van de Bondsrepubliek Duitsland - werd een grote hoeveelheid nazistisch propagandamateriaal in beslag genomen, uiteenlopend van herdruk te Hitler-redevoeringen tot aanwijzingen voor terreuracties tegen joden. De politie noemt de actie een groot succes en denkt een gevoelige klap te hebben toegebracht aan het rcchts-extremismc in Duitsland. Aanleiding voor de verrassingsactie vormden de onderzoekingen van het open baar ministerie tegen de beide „Duitse Amerikanen" Gary Lauck en Ernst Zundel en tegen de „Duitse Canadees" George Dietz. Deze in de jaren '50 geemigreerde rechts-radicalen besturen volgens de veiligheidsautorieiten al lange tijd de neo nazi-beweging in Duitsland Gary Lauck is chef .propaganda en agitatievan de in de Verenigde Staten opererende „NSDAP-buitenland- en OpbouworganisatieSinds oktober vorig jaar worden bij alle postkantoren m de Bondsrepubliek de uit Amerika komende tijdschriften van deze „organisatie" m beslag genomen Zo is de politie achter de adressen van vele vermoedelijke neo-nazi's gekomen Tot het door Lauck en zijn medestanders verspreide propagandamateriaal be hoort het tijdschrift „De SA-man - orgaan van de SA-Sturm 9 November". Daar in wordt opgeroepen tc vechten tegen een „misdadig systeem dat door joden wordt geleid". In de door de Canadees Dietz verspreide brochures wordt voort durend met grote eerbied over Hitier gesproken en geappeieerd aan de lezers hem dienovereenkomstig steeds te gedenken. Van der Stee (financiën i. De bezuinigin gen zijn volgens het kabinet nodig om het financieringstekort met 2.5 miljard te verkleinen. Premier Van Agt liet vrij dag weten dat bij een ongewijzigd be leid dit tekort zou oplopen tot 25 mil jard (8.4 procent). Hoofdbestanddeel van de bezuini gingsoperatie is de verhoging van het werknemersaandeel in de werkloos heid- en aow-premies. Met deze premie verhoging haait het kabinet 2 miljard binnen De nawerking zal echter veel hoger uitkomen. Waarschijnlijk zullen er in de brief aan de kamer npg twee relatief kleinere be- zuiningsposten worden genoemd. Vooral door een striktere toepassing van het profijtbeginsel moeten de ge meenten 160 miljoen minder uitgeven. Daarnaast zou een achterwege laten van de aanpassing van de ambtena- renslarissen aan de gestegen lonen in (Slot zie pagina 8 kolom 4) i Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - De Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij vreest dat zij straks haar kernafval permanent in Nederland zal moeten opslaan, wan neer de Tweede Kamer de voor de cen trale van Borssele gesloten opwer- kingsovereenkomst verwerpt. I)ie overeenkomst regelt het 'herladen' van in de kerncentrale gebruikte splijtstofstaven. Dat gebeurt bij dc nu cleaire industrie van Cogema in Frankrijk. Weigert de Kamer de con tracten goed te keuren, dan zullen die hoog-radioactieve staven niet langer naar Frankrijk kunnen worden getransporteerd. In een brief die de PZEM dinsdag bij de Kamer heeft laten brengen, spreekt het bestuur van de energie-maatschappij van een „zeer ongerijmde situatie' De brief is ondertekend door de 'politieke top van de PZEM voorzitter W Don i PvdA-gedeputeerde) en secretaris J D de Voogd (kamer- en provinciale sta tenlid voor de VVD) De briefis opvallend hard van karakter, vooral gezien het feit dat de PZEM zich tijdens de discussies over de opwer- kingscontracten in de Tweede Kamer steeds op de achtergrond heeft gehou den Het bestuur wil echter druk op de verschillende fracties uitoefenen, nu het in december geschorste debat spoe dig zal worden voortgezet Bovendien overheerst bij de PZÉM de angst dat Cogema. de Franse contractpartner het lange wachten en de voortslepende debatten beu raakt. T weeslachtig De PZEM verwijt de Tweede Kamer een tweeslachtige houding: de Kamer weigert het verpakte kernafval dal in de jaren '90 terug zou komen te aan vaarden. maar accepteert tegelijker tijd wel dat de gebruikte splijtstofsta ven in Nederland achterblijven en moeten worden opgeslagen. I)on en de Voogd zeggen hel zo: „Wij willen niet nalaten erop te w ijzen dal zich dan een zeer ongerijmde situatie voordoet: l'w Kamer weigert het na opwerking over blijvende afval, waaruit het nog aan wezige uranium en plutonium is ver wijderd en dat zodanig is geconditio neerd dat liet op aanvaardbare wijze veilig kan worden opgeslagen, toe te laten, doch terzelfder tijd zou Uw Ka mer het opslaan van bestraalde splijt- Top tussen uitersten ry J—/ei stofelementen.'derhalve niet gecondi tioneerd afval, waarin bovendien nog uranium en plutonium aanwezig is, wel willen tolereren". De PZEM verwacht bovendien de grootst mogelijke problemen met bij voorbeeld de gemeente Borsele. maar ook met het provinciaal bestuur van Zeeland, wanneer de splijtstofstaven voor lange tijd bij de kerncentrale zou- den moeten worden bewaard. Duidelijk is wel dat als de contracten nu niet wor den goedgekeurd. Nederland zichzelf Slot zie pagina 8 kolom 2i >e vraag dringt zich op of een topontmoeting van regeringsleiders, zoals maan- teSggfy dag en dinsdag in Maastricht pH is gehouden, nog wel zin heeft in de toekomst. Veel verder dan het uitspreken van een aantal 'goe de voornemens zijn de tien regerings leiders van de EG niet gekomen. Voor de stad Maastricht was het een aardige promotie, dat wel, maar als het gaat om het uitstippelen van een gezamenlijke politiek heeft deze topconferentie ge faald. Nu hadden de deelnemende rege ringsleiders en met name de Nederland se minister-president Van Agt vooraf al laten weten, dat niet veel van deze top ontmoeting mocht worden verwacht De problemen, waarmee de landen van de EG worstelen zijn te complex, de ver schillen van inzicht over bepaalde za ken -om visserijbeleid en het beleid ten aanzien van de staalindustrie - te groot om in anderhalve dag tot zaken doen te komen. De deelnemers kwamen al bij voorbaat met een alibi, hetgeen typerend is voor de huidige gang van zaken binnen de gemeenschap Wieder- gelijke opvattingen huldigt kan onmo gelijk nieuwe impulsen geven aan de al jaren op een laag pitje staande samen werking in Europa In theorie vormen de landen van de EG een eenheid, maar ln de praktijk blijkt telkens weer. dat nationale belangen prevaleren De Eu ropese Raad - de regeringsleiders van de Tien - draagt geen oplossingen aan. verklaarde gisteren de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken Van der Klaauw. maar zij wijst de weg Er is veel goede wil voor nodig om die weg te zien. De gebruikelijke slotverklaring maakt gewag van een aantal goede voorne mens. maar met evenveel recht kan ge sproken worden van 'op de lange baan schuiven' Zo n topontmoeting elk half jaar is niet veel meer dan een verplicht nummer Zolang concrete resultaten uitblijven moet het nut ervan in twijfel worden getrokken Meer dan ooit begint de vorming van een gemeenschappelijk buiten lands beleid een zaak van groot gewicht te worden binnen de gemeenschap, die aanvankelijk als een economische sa menwerking is begonnen. De Oost- West-relaties zijn door toedoen van de Sowjet-Unie en de V. S ernstig ver stoord. hetgeen de landen van de EG heeft geconfronteerd met een verkil lend politiek klimaat in Europa Zonder nu direct afstand te nemen van de poli tieke inzichten van Washington - onder Reagan anders en minder geprofileerd dan onder zijn voorganger Carter - zien de EG-landen mogelijkheden voor een voorzichtige eigen koers, die is gericht op herstel van de stukgelopen betrek kingen. Dat wordt als ieders belang er varen. Het is daarom een goede zaak dat de Tien een 'stuk buitenland' heb ben meegenomen tijdens hun top: de aandrang op de V. S. om met de Sowjet- Unie te onderhandelen over verminde ring van hun raket-en kernwapenarse nalen. het beroep op Moskou zich uit Afghanistan terug te trekken en de fi nanciële en andere hulp aan Polen. Merkwaardig toch. dat de Tien bij dit soort zaken bereid en in staat zijn een demonstratie van eensgezindheid te ge ven. De Maastrichtse topconferentie heeft zich tussen uitersten bewo gen: enerzijds de onmacht en het onbe hagen over het eigen reilen en zeilen en anderzijds de sterke verbondenheid met de internationale gemeenschap Uit de mond van verscheidene rege ringsleiders kon men gisteravond ver nemen, dat er allerwege een grote be reidheid is bij de Tien om politiek met elkaar verder te gaan. maar als je daar - zoals de Engelse premier mevrouw Thatcher - in één adem aan toevoegt, dat je de Britse, Engelse belangen uit stekend hebt behartigd, blijft toch wei nig over van de onderlinge solidariteit, om over geloofwaardig niet te spreken Toch moet worden vastgesteld, dat de EG politiek steeds meer gezicht krijgt Als dat gepaard gaat met meer gezag in de wereld kan dat als een pluspunt wor den gezien Zonder dat sprake is van nieuwe blokvorming - daarvoor heb ben de landen van de EG hun lot te zeer verbonden met de VS - kan de EG op die wijze mede bijdragen aan de op bouw van een betere wereld. Econo misch en politiek Misschien heeft de top in Maastricht dan toch meer waar de en inhoud dan uit de eerste resulta ten kan worden afgelezen. Dim Koningin reikt op 5 mei verzetskruizen uit in Nieuwe Kerk AMSTERDAM (ANP) - Koningin Bea trix zal op bevrijdingsdag aan 45 oud verzetstrijders een verzetherden- kingskruis uitreiken. De plechtigheid, waarbij 1200 genodigden aanwezig zullen zijn, vindt plaats lil de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar dit jaar de evenementen rond de nationale her denking zijn geconcentreerd. Prinses Juliana zal op deze bijeen komst een korte toespraak houden evenals de Amsterdamse oud-wethou der Koets en kamervoorzitter Dolman. In Amsterdam slaan rond 4 en 5 mei weer talloze evenementen op het pro gramma. Zo zal in de Zuiderkerk van 27 april tot 17 mei een tentoonstelling over Nazisme en herlevend facisme te zien zijn getiteld 'tekens aan de wand'. De expositie wil vooral scholleren voor lichten over de ontstaansgeschiedenis van het Duits facisme en de gevolgen daarvan Een en ander is samengesteld door de Anne Franck Stichting

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1