PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Operatie '81 forse tazuinigingsactie Varkenspest bedrijf Eede Solidariteit dreigt met algemene staking Afscheid wn de winter FINANCIEN:RIJDEN OP GAS DUURDER WANCIERINGSTEKORT 25 MILJARD Weer gifalarm in Krimpen ALS REGERING NIET SNEL OPTREEDT IN BYDGOSZCZ Brood drie cent duurder Reagan en de confrontatie u/nemende bewolking (jf middag toenemende bewolking fytn de avond mogelijk regen. Mtdagteinpcratuur omstreeks 13 *toicn Aan de kust en op het IJssel jjrjtol krachtige toenemende zuid Lgtcnivind- bcrco EEN HU/S VOL MODE Gofts Middelburg Vlissingen IflSDEN - Dé laatste dag ton de winter was zo zonnig iat veel Londenaren donder- 1 de komst van de lente \tierden met eendjes voeren in fft/ames Park. De lente deed el haar intreden om line minuten over zes gister- mond- DEN HAAG (ANP) - Het gebruik van LPG (autogas) zal voor de au tomobilist in de toekomst minder aantrekkelijk uorden. Een ambte lijke werkgroep zal op korte ter mijn staatssecretaris Van Amels- voort (financiën) een rapport toe sturen waarin voorstellen worden gedaan om het prijsverschil tus sen autogas en benzine kleiner te maken, zo is vrijdag door een woordvoerder van het ministerie van financiën meegedeeld. Om dit te bereiken heeft de werk groep twee mogelijkheden aange geven invoering van accijns op LPG of een extra verhoging van de motorrijtuigenbelanstlng voor au- togasrijders. Volgens de woord voerder van financiën stuit invoe ring van accijns op nogal wat tech nische moeilijkheden. De tweede mogelijkheid lijkt vooralsnog een betere kans van slagen te hebben. Als de staatssecretaris met de voor stellen van de werkgroep meegaat en ook de Tweede Kamer ermee kan instemmen, dan ziet het er naar uit dat een automobilist met een gasinstallatie bij een nog vast te stellen gemiddeld aantal kilome ters per jaar, even duur zal uitko men als een dieselrijder. Dit zou een verhoging betekenen van de motorrij tuigenbelasting voor LPG- rijders met enkele honderden gul dens per jaar 5e week nog liet minister Van der Jrewclen dat het financieringstekort ■Ij procent was gekomen. Dit maakt lEN'HAAG - Zonder een nieuwe, ingrijpende bezuinigingsoperatie zal het financieringstekort iljaar oplopen tot het recordbedrag van 25,5 miljard gulden (8,4 procent). Het kabinet heeft rom vrijdag de belangrijkste knopen doorgehakt voor een nieuwe bezuinigingsronde die Iperatie '81" gaat heten. duidelijk dat het kabinet er met de aanvankelijk voorziene drie miljard aan bezuinigingen niet zal komen. Er moet zeker nog eens 2 tot 3 miljard ex tra worden gesnoeid om het financie ringstekort op een aanvaardbaar, maar nog steeds te hoog niveau (circa 6 procent) te krijgen. Minister-president Van Agt wilde vrij dag, na afloop van het wekelijkse kabi netsberaad. over de inhoud van de voorstellen die volgende week naar de Tweede Kamer zullen worden ge stuurd, nog geen details prijsgeven. Eerst zullen „de betrokken maatschap pelijke groeperingen" (de fractieleiders van de regeringspartijen, werkgevers en werknemers) informeel door het ka binet op de hoogte worden gesteld. Dat gebeurt dit weekeinde. Ook de laatste dagen heeft vooral minister Albeda (so ciale zaken) voeling over deze zaak ge houden met de sociale partners. ■PAGINA 2 tlubbeldekker I Kei dagelijks bestuur van de provincie Zeeland wil een bureau in Bloemen- dual wn lekenopdracht verlenen voor I en dubbeldekker op het veer Vllssln H M-Breskens Gedeputeerde staten H tomen daarmee tegemoet aan een I reus die enige weken geleden in de ad I wscommlssie voor de stoomboot- I diensten was te beluisteren I PAGINA 7 ipotheek Bf kwaliteit van de geneesmlddelen- wraening is bij apothekers beter ge waarborgd dan bij apotheekhoudende' artsen De arts heeft de patient cen- ïul staan, de apotheker het genees middel Eigenlijk moeten belden als «n wam optreden'. Dil zegt drs .1 W Hating, voorzitter van de koninklijke Nederlandse maatschappij ter bevor dering van de pharmacie (KNMPi. af deling Zeeland PAGINA 11 stunt Volgens een woordvoerder van de Oostduitse ambassade in Den Haag njn de berichten oyer nieuwe voor het oorlogsverleden van mr Willem Aan- lies bezwarende documenten niet meer dan een 'publiciteitsstunt' De journalist N. van Nieuwenhuysen. au- '<ur van het nieuwe Aantjes-boek. be- «ertdeze documenten te hebben ver kregen via de Oostduitse veiligheids- fiKisL Mr Aantjes veronderstelt dal «l verschijnen van het boek, kort 'ter de Kamerverkiezingen wellicht -naken heeft met zijn kandidatuur 'tor het CDA bij die verkiezingen. PAGINA 23 Imteklassieker MHaan-San Remo van dit jaar heeft I*r traditie een bezetting van de com plet" Detselite. Allen die maar enige nam hebben in de wielersport, komen randaag aan de start van deze Ita liaanse lentcklassieker. Uiteraard ook Jan Raas, die tot één van de grootste favorieten voor de eindzege moet wor- «ii gerekend. PAGINA 27 daling Philips boekte vórig jaar een aanzlen- ai:eri' winst if 328 miljoen) dan in '«9 if 564 mihoeni. Het Philips-be stir noemt de vorig jaar bereikte om- ««'•Uging m het licht van de eeono- -••xhe omstandigheden bevredl- Wd. Volgens Philips is het results- «nniveau al enige jaren onvoldoende '•■atcen gezonde ontwikkeling van de ®dememing op lange termijn Nieuws uit Zeeland: 2.5.7. 8 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Sport: 21 en 23. Badio en televisie: 25. financiën: 27. Zaterdagkrant: 15. 16, 17 en 19. Forse maatregelen In politiek Den Haag wordt algemeen aangenomen dat het gaat om een forse verhoging van de werkloosheidspre mies voor de werknemers (van 0.75 naar 1,75 procent), een eenmalige be perking van de groei van de sociale uit keringen ten opzichte van het mini mumloon, een extra korting op de sala rissen van ambtenaren en - als dat al lemaal nog niet genoeg blijkt te zijn - een van regeringswege opgelegde kor ting op de prijscompensatie per 1 juli. Dat laatste zou neerkomen op een ver kapte loonmaatregel, iets waartegen zowel binnen het kabinet als daarbui ten veel verzet te verwachten valt. Het kabinet is het volgens Van Agt „In meerderheid" eens geworden over de bezuinigingen. Dat kan betekenen dat enkele ministers nog steeds bezwaren hebben tegen onderdelen van het pak ket. Volgens Van Agt gaat het echter om „een prima operatie, zoals volgende week zal blijken". De zogenaamde Bestek-ministers i Van Agt. Wiegel, Van der Stee. Van Aarden- ne en Albeda) zullen de besluiten van het kabinet verder in concrete voorstel len uitwerken. Minister Van der Stee (financiën) heeft speciaal hiervoor zijn geplande reis naar Thailand afgezegd. Premier Van Agt zelf gaat overigens aanstaande woensdag gewoon naar Zimbabwe. Ambtenaren boos. De drie centrales van overheidsperso neel, de ACOP. de CCOOP en de RKCOP hebben vrijdag in een brief aan minister Wiegel van binnenlandse za ken geprotesteerd tegen mogelijke ex tra kortingen op de salarissen van de ambtenaren per 1 juli. De centrales ver wijzen naar uitlatingen van Wiegel zelf, van minister-president Van Agt en van de ministers Pais (onderwijs). Albeda (sociale zaken en Van der Stee (finan ciën). waarin volgens de ambtenaren voorboden van komende extra maatre gelen voor hen zijn te beluisteren De ambtenaren hebben er genoeg van. KRIMPEN A/D IJSSEL (ANP) - In de Zuidhollandse gemeente Krimpen aan de IJssel is onrust ontstaan, omdat een Rotterdams laboratorium 'alarmeren de' bodemverontreiniging heeft gecon stateerd in de tuinen van vijf huizen aan de Schaardijk. Die huizen liggen in de onmiddellijke nabijheid van het zwaar vergiftigde ter rein dat vroeger in gebruik was van het chemisch afvalverwerkingsbedrijf EMK in Krimpen. De directie van de werf Van der Giessen-De Noord - de ei genaar van de huizen - overweegt om de bewoners te zo blijkt lilt de brief, om steeds maar te worden geconfronteerd met afgeronde plannen, waarin hun extra kortingen op de salarissen wordt opgelegd. Zij wijzen erop dat zij gedurende deze ka binetsperiode al zo'n 6 tot 7 procent aan extra lasten hebben opgelegd ge kregen en herinneren aan de afspraak met minister Wiegel dat de ambtena ren een gelijke behandeling zouden krijgen ais andere werknemers. BYDGOSZCZ - De leider van de Poolse onafhankelijke vakbond 'Solidariteit'. Lech Walesa iri sprak vrijdag tot inwoners van Bydgoszcz, kort nadat hij de bij de polüieinval gewond geraakte bezetters van het Provinciehuis in het ziekenhuis had opgezocht. (Van onze correspondent! WENEN - De Poolse vrije vakcentrale beschouwt het gewelddadige optreden van 200 man van de Poolse militia don derdagavond tegen leden van Solidari teit in Bydgoszcz als een „duidelijke provocatie tegen de regering van pre mier Jaruzelski". Terwijl alles in ge reedheid wordt gebracht voor een na tionale staking op maandag, heeft vak bondsleider Lech Walesa vrijdag avond gewaarschuwd dat zo'n staking tot een ramp zou kunnen leiden. Eer der al legde hij de verantwoordelijk heid voor het harde optreden van de militia bij de plaatselijke autoriteiten. Walesa probeert kennelijk de golf van woede in Polen in te dammen over het politeoptreden waarbij vier vakbonds leden ernstige verwondingen opliepen en naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht, van wie Jan Ruiewski met een zware hersenschudding. Leden van Solidariteit hebben een foto van hem gemaakt toen hij zwaarge wond op de grond lag. Een afdruk van de foto is vrijdagnacht overal in de stad aangeplakt. Bydgoszcz is bijzonder gevoelig voor el ke vorm van militair of politieoptreden omdat juist in dit gebied tijdens de in val van de nazi's in 1939 tienduizenden Polen zijn afgeslacht Stakingsoproep De onafhankelijke vakcentrale Solida riteit heeft naar aanleiding van dit ern stige incident haar 10 miljoen leden over het hele land opgeroepen zich voor te bereiden op een algemene staking. De vakcentrale is van plan een algeme ne staking af te kondigen als de rege ring niet snel in deze zaak handelend optreedt en de plaatselijke bestuur ders. die verantwoordelijk zijn voor het incident, terstond arresteert. Een regeringsdelegatie is inmiddels al naar de provincie vertrokken om poolshoogte te nemen. Een half miljoen arbeiders, onder wie de arbeiders van het openbaar vervoer in de hoofdstad Warschau, legden vrijdag ochtend na het horen van de berichten over Bydgoszcz, spontaan voor twee uur het werk neer Het Is voor de eerste keer sinds het be gin van het conflict tussen de Poolse arbeiders en de regenng dat de militia. BIJ MESTERIJ DRIEHONDERD ZIEKE BIGGEN EEDE - Bij de varkensmesterij H. Bu- zeijn in Eede is deze weeh varkenspest ontdekt. Het virus, dat uitslag en ont stoken oogleden veroorzaakt, heeft 300 biggen aangetast. In een halve cirkel van 8 kilometer rond het bedrijf geldt een vervoersverbod voor varkens. Dr J. Tesink, directeur van de Gezond heidsdienst voor Dieren in Goes, ver wacht dat de minister van landbouw maandag een dergelijke maatregel zal afkondigen voor heel West-Zeeuwsch- Vlaanderen tot de grens met het Ka naal Gent-Terncuzen. Daar zouden de varkenstransporten 14 dagen komen stil te liggen. De veterinaire inspectie heeft inmid dels de bedrijfsgebouwen van Buzeijn laten ontsmetten Vrijdagmorgen zijn alle aanwezige dieren - zo'n 400 stuks - afgevoerd naar de destructor in het Brabantse Son, waar ze worden vernie tigd. Dat er bij de Eedese varkensmester var kenspest zou heersen, werd al enige tijd geleden vermoed door de veearts van (Slot Zie pagina 2 kolom 7) Borden attenderen op de aanwezigheid van varkenspest DEN HAAG (ANP) - De broodprijs gaat met ingang van maandag om hoog met drie cent voor een brood van 800 gram. De minimumbrood prijs voor verpakt gesneden brood komt daarmee op 1,54 gulden, die voor onverpakt ongesneden brood op 1,47 gulden. Oorzaken van deze verhoging zijn volgens het ministerie de gestegen loon-, grondstoffen- en energiekos ten. Rei dl de Poolse politie, gewelddadig in botr sing is gekomen met leden van de onaf hankelijke vakcentrale Solidariteit, Vrijdagmorgen al reageerde het hoofd bestuur van Solidariteit op het incident met de opdracht aan de leden door het hele land de gesprekken met de rege ring overal af te breken en het werk neer te leggen, zodra het hoofdbestuur daar voor het teken geeft Vakbondsleider Lech Walesa, die op ■uitnodiging van de Franse vakbewe ging vrijdag naar Frankrijk zou reizen, heeft het bezoek afgelast en ging in plaats daarvan naar het centrum van de ongeregeldheden in Bydgoszcz om persoonlijk vast te stellen wat er pre cies gebeurd is. Snel De regering handelde snel. Vice-pre mier Rakowski, die van alle regerings leden de beste betrekkingen met Soli dariteit heeft, vormde onmiddellijk een crisisstaf en stuurde deze direct naar Bydgoszcz Het schijnt zo te zijn dat de gouverneur van Bydgoszcz buiten zich zelf is geraakt toen de discussie tussen de boeren en vakbondsleden van Soli dariteit zo hoog opliep, dat hij op een gegeven moment de gehate en gevrees de militia te hulp heeft geroepen. De militia, die van meet af aan heeft staan trappelen van ongeduld, hoefde hij geen twee keer te vragen. Tweehon derd man bestormden het gebouw en verdreven alle aanwezigen, de plaatse lijke bestuursambtenaren inbegrepen. Buiten het gebouw haalden zij er leden van Solidariteit uit om afzonderlijk in elkaar te slaan. De Verenigde Staten hebben de Sowjet- Unie vrijdag al „heel duidelijk laten we ten" dat een interventie in Polen „de ernstigste gevolgen zal hebben Het Russische persbureau Tass heeft vrijdag „provocerende oproepen van de Amerikaanse reactie" veroordeeld egeren is vooruitzien, al- L/dus een oud gezegde en omdat 'vooruitzien' iets te maken heeft met taekomst- verwachtingen kan er aan worden toegevoegd, dat rege ren - goed regeren - zowat de moeilijkste opgave is waar voor een mens zich gesteld kan zien. Hoe moeilijk regeren is. toont de ploeg- Reagan in het Witte Huis bijna dage lijks. Eenheid van opvatting bij de mi nisters en andere hoge ambtenaren is ver te zoeken, getuige vaak tegenstrij dige uitspraken. Deze week ventileerde 'een hoge adviseur' zonder blikken of blozen, dat de ontspanning dood is en dat oorlog met de Sowjet-Unie onver mijdelijk is, indien het Sowjetrrege- ringssysteem zich niet hervormt in westelijke richting. Het Witte Huis en het State Department distantieerden zich daarop Ijlings van wat werd om schreven als eigenmachtig optreden, maar intussen was alweer nieuw voed sel gegeven aan de opvatting, dat de Amerikaanse regering onder de conser vatieve Reagan maar wat aanmoddert en kennelijk nog geen vat heeft op het politieke gebeuren in de wereld. Voor de bondgenoten van de V S. vormen der gelijke ongenuanceerde uitlatingen een bron van zorg. Wat is nu precies het be leid van de Amerikaanse regering1 vra gen de Westeuropese regeringsleiders zich voortdurend af. En wat komt er te recht van de toezegging van Reagan, dat hij over alle brandende kwesties tij dig overleg zal voeren met zijn Navo- bondgenoten als mede-beleidsbepalers in Washington publiekelijk verklarin gen afleggen, die op zijn zachtst gezegd merkwaardig zijn te noemen? Gebrek aan ervaring bij de leden van Reagans tearh speelt ongetwijfeld een rol. maar toch valt niet aan de indruk te ontko men, dat met dit soort uitspraken wel degelijk het standpunt - zij het nog niet rijp om naar buiten te brengen - van de Amerikaanse regering wordt vertolkt. De uitspraken 'de ontspanning is dood' eneen oorlog met de Sowjet- Unie is onvermijdelijk' sluiten geheel aan bij de scherpe aanval, die de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken en voormalig Navo-bevelhebber Alexander Haig deze week heeft ge daan op de Sowjet-Unie. Uit het betoog van Haig sprak de Amerikaanse angst voor Russische inmenging in Midden- Amerika. Daar is volgens de minister van buitenlandse zaken van de V. S. een operatie in vier fasen aan de gang om na Nicaragua ook El Salvador. Guatemala en Honduras onder communistische in vloed te brengen De regering-Reagan is niet van dit denkbeeld af te brengen. De Amerikanen vinden er een rechtvaardiging in om de totalitaire re gimes in deze staten met raad en daad terzijde te staan. Dat deze regimes niet steunen op de wil van de meerderheid van de bevolking en zich niets aantrek ken van mensenrechten deert de V. S niet. Het communistische spookbeeld vertroebelt de blik van de Amerikaanse regeringsleiders op het werkelijke ge beuren inCentraal-Ainerika. De hande lingen van Moskou wijzen er niet op. dat de Sowjet-Unie aanstuurt op een openlijke confrontatie in dit deel van de wereld. Dat de Russen steun verlenen aan de guerrillastrijders is volstrekt duidelijk, maar die steun is slechts een fractie van wat de V. S. er tegenaan gooien om de militaire dictaturen in het zadel te houden. Wat kan er onder deze omstandighe den nog terechtkomen van een eventuele toenadering tussen de beide supermachten? Reagan heeft al duide lijk gemaakt, dat hij pp dit moment niets voelt voor een tapgesprek met zijn Russische opponent Bre?jnev. De scherpe aanvallen vanuit de Ameri kaanse regering op de Sowjet-Unie doen het ergste vrezen voor de al twee jaar op een laag pitje staande ontspan- ningspolitiek tussen Oost en West. Veertien dagen geleden leek heter even op. dat Washington de Russische weg naar hervatting van de dialoog zou vol gen. maar de Amerikaanse uitspraken, verklaringen en beschuldigingen van de afgelopen week wijzen op het tegen deel Kennelijk wil Reagan eerst het no dige machtsvertoon ontplooien alvo rens hij ook maar overweegt met de Russen te praten Met de allure van een man. die het gelijk aan zijn kant denkt te hebben stevent Reagan af op een verdere confrontatie tussen Oost en West. Vooral de Europese politici heb ben het er moatlijk mee. Niet voor niets waarschuwde oppositieleider Den Uyl deze week op een door de Franse socia listen georganiseerde bijeenkomst over vrede en veiligheid in Europa, dat de Europese landen niet blindelings de su permachten kunnen volgen. De handel wijze van de nieuwe Amerikaanse rege ring werkt sterk vervreemdend ten op zichte van de Westeuropese bondgeno ten. Anders dan in de jaren vijftig, toen West-Europa braaf aan de leiband van de V. S. liep. stellen de huidige rege ringsleiders - uitgezonderd de Engelse premier mevrouw Thatcher, die Rea gan van harte steunt In zijn anti-Sow- jet-politiek - zich onalhankclijkcr op. Maar voorlopig zijn zij het antwoord nog schuldig gebleven op de confronta tiepolitiek van de V S. Dim. De loontechnische dienst van het mi nisterie van sociale zaken heeft in de maanden jum.juli en augustus van vo rig jaar'l52 bedrijven betrapt op het. overtreden van dc loonmaatregel. In die periode werden 6741 bedrijven met in totaal 245.735 werknemers gecontro leerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1