rijspraak verduistering x-café-houder Oostburg Industriebond FNV: 2000 banen bij ketelbouw Schelde en VMF in gevaar ZWN wil buslijn naar Belgisch St-Niklaas NCVB Zeeland nam afscheid van secretaresse mevrouwN.A.Mol Meer opvang jongere Zeeuwse geestelijk gehandicapten nodig Ingrijpen van Europees parlement in landbouw beleid voorkomen Lagendijk verlies CDA 20 MAART 1981 PZC/ provincie 0DELIJKHEID VERDWENEN CAFE INVENTARIS DELBURG - De politierechter in Middelburg heeft donderdagmiddag een voormalig exploi- ?aneen café in Oostburg vrijgesproken van verduistering van de inventaris van dit horeca- jjtln de zaak van de 34-jarige T. van G. uit Groede ging het er om, dat hij tussen eind 1976 en 1979, toen hij in Oostburg het café 'Buitenlust' beheerde, de bedrijfsinventaris zou hebben jjjsterd, die hij in huurkoop had van eigenaar J. K. uit Bergen op Zoom. loting van het café, in oktober „sa van de oorspronkelijke in- «inig over. In dat opzicht ,lffce meningen tegenover el- fcreoiar K-, die als beledigde jiJir politierechter mr J. van 't sdieen, noemde een bedrag van ïintigduizend k dertigduizend «t er aan waarde verdwenen a. maar de voormalige exploi- sdeengeheel andere visie. „Toen inkomen was. was 't al kapt' zo jrft hij. Van G. zou toen zelf es bedrag van veertigduizend iiebben geïnvesteerd voor het [ftn van nieuwe spullen. Het stoelen en tafels, fornuizen. ,oed, koffiezetapparaten en al- 'nen maar in zo'n bedrijf kan -:de behandeling van de zaak Van G. niets had verkwan- i ïes alleen erg onzorgvuldig ge- ijnet inspecteren en bijhouden inventarislijst, toen hij allerlei spullen begon weg te gooien. Hij Ine zaken vervangen, maar ook ies, waarmee grotere bedragen jemoeid. De defecte apparaten aan de stoeprand gezet bij het lil en in wezen kwam het er op zoals uit het betoog van zijn EanmrH. A. R. de Mul uit Oost- Ssk-dat Van G. alleen verweten «xn worden, dat hij één van de snit het café had weggegeven. T£van ustitie mr Nijmeijer noem- ;sgenlijk een meer civiele dan stshjke zaak en beperkte zich s,omdat hij de verwijtbaarheid Uitvond, tot een boete van drie- 1 gulden. BMu! sprak in zijn pleidooi over re zaak om hier tot verduis- [lekunnen komen'. De vorige ei- ■-lart al heel wat weggedaan, een slijstwas nooit getekend. Een Ü&ctor was, dat de zaak in 1979 egheeft gestaan. Er zijn toen _ooid, iedereen kon er in en ode is ook ingebroken in het inde 'buitenlust'. tsldeze achtergronden en de in- n ƒ40.000 die zijn cliënt D de inventaris te vernieuwen, feraadsman vrijspraak. De poli- •«ersprak Van G. inderdaad vrij. ïman uit Graauw werd door de chterdrie maanden naar de ge- i venvezen. De officier van jus- in deze zaak dezelfde straf maanden gevangenis, waar- imaand voorwaardelijk) tegen L, van der H., die in februari Ijaar in hashish had gehandeld had gemaakt van een Bel- irt dat op een andere naam De officier van justitie (in deze jar A. P. Besier vond het vooral dat Van der H. by zijn voorge- aanvankelijk nog had getracht dat hij de Belg S. van het Ktwas. Twee jongelui uit Sluis. A. van P. (22) en en twee weken voorwaardelijke gevan- R. van P.( 19). werden ieder veroordeeld genisstraf met een proeftijd van twee tot een boete van tweehonderd gulden jaar. In de nacht van 8 februari van dit AANSLUITING OP TREIN HULST - De n.v. Streekvervoer Zuid- West-Nederland (ZW'NI heeft vergevor derde plannen om de busverbinding Brcskens-Hulst, dwars door Zecuwsch-Vlaanderen, uit te breiden tot het Belgische Sint-Niklaas. De dienst zal aansluiten op de treinver binding Sint-N'iklaas-Antwerpen- Roosendaal. Verder wil men de bus dienst die nu eindigt in Zelzate door trekken naar Gent. Dat blijkt uit een brief van ZWN-directeur J. Deïst aan burgemeester P. J. G. Mollhoff van Hulst. In de brief schrijft de ZWN dat het de bedoeling is het traject Hulst^Sint- Niklaas als sneldienst uit te voeren. Daardoor zou dan. met een overstaptijd van enkele minuten, een directe aan sluiting op en van de trein gerealiseerd kunnen worden. Zeeuwsch-Vlaanderen zal dan een regelmatige uurverbinding met Roosendaal hebben. ..Ik stel mij van een dergelijke verbinding heel veel voor", schrijft de directeur aan de bur gemeester. ZWN heeft zijn ideeèn voorgelegd aan het Belgische ministerie van verkeers wezen, waar in eerste instantie niet erg positief werd gereageerd: het verzoek werd afgewezen, omdat men van me ning was dat de bestaande verbinding, via Belgische busdienst, voldoende is. Nu schijnt men er anders over te den ken. Het is ZWN bekend dat de zaak opnieuw in onderzoek is. mede omdat de Belgische Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen aan de voorge stelde dienst grote waarde toekent. Men is bij ZWN optimistisch, al wordt in de brief aan de burgemeester van Hulst geen datum genoemd. Overigens betekent het eventueel ver lengen van de lijn tot Sint-Niklaas wel dat de busverbinding met Breda zal verdwijnen; met het verdwijnen van de 'Breda-bus' zoals de dienst wordt ge noemd zit ZWN niet in zijn maag. „Het wil mij voorkomen", schrijft directeur Deïst, „dat de verbinding met Breda, drie a viermaal per dag. kwalitatief in geen verhouding staat tot de door ons voorgestelde dienst." jaar waren ze in Sluis betrokken ge weest bij een straatrel, waarbij een rijkspolitieman werd geschopt en ge slagen. De politieman liep daarbij een hersenschudding op. Dankzij de 'inter ventie' van een politiehond dropen de relschoppers snel af. Officier van justi tie mr Besier hierover: ,.Ik heb er geen seconde spijt van dat het beest heeft gebeten. Die hond heeft voorkomen, dat de politieman volstrekt in elkaar werd geslagen". Voor openlijke geweldpleging, waarbij nog meer jongelui betrokken waren, ei ste de officier twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf en tegen R. van P. een boete van 250.-. Voor A. van P. wilde de officier de boete honderd gul den hoger, omdat die in mei van het vorig jaar een stopteken van een po litieauto had genegeerd. Raadsman mr A. A. J. Maat bracht naar voren, dat A. van P. alleen een tik op de politieauto had gegeven, toen aan de haal was gegaan en daarop zo kwam te vallen, dat hij naar het ziekenhuis moest. R. van P. zou alleen hebben ge probeerd te voorkomen dat de politie zijn broer kon arresteren. De raadsman vond. dat zij zich niet hadden schuldig gemaakt aan openlijke geweldpleging. De politierechter dacht daar anders over: „Het was er om te doen de politie te jennen en dat is u dan ook aardig gelukt". Steunfraude bracht de Terneuzense mevrouw M. M. voor de politierechter. In de periode van april tot juni 1980, toen zij een bijstandsuitkering genoot, had zij bij het opgeven van haar in komsten alimentatiebedragen verzwe gen tot een bedrag van totaal 1875,-. De officier eiste in deze zaak één week voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van vierhond gulden, maar rekening houdend met de financiële positie zette de politierechter deze eis om in twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf met twee jaar proeftijd zonder geldboete. pi/toi raapoging tot diefstal van zeven- ifcrasche tapijten uit de meubel- H IJsebaert aan de Arsenaal- is in Terneuzen werd de 34-jarige liil Breda conform de eis veroor- lot drie maanden gevangenis- waarvan één maand voorwaar- Jtmettwee jaar proeftijd. De man ürtdawasop 17 juni vorig jaar niet ito gekomen dan het voor nader isport gereedleggen van de tapij- iHijontkende overigens met klem: itobhet helemaal niet gedaan". Via ■üjrecherchewerk was echter ach- toild, dat hij als een vakbekwaam r een wc-raampje was ge- waarna hij met zijn schoe- ife wankele houten wc-bril had fllrerd. De sporen klopten met de inn zijn schoenen en het stof op ifthoenen - zo stelde men in het la- ïorinm vast - was identiek aan dat izi stof op de wc-bril. Uit handen van mevrouw Hack-Engel (links) ontving de scheidende secretaresse van het gewest Zeeland van de NCVB. mevrouw N. A. Mot-De Feyter, een ringband met bijdragen van alle afdelingen. tidenten bij rgadering met nidafrikaanse irgemeester WELBURG - Vertegenwoordigers PSP en de We hinkel in Goes hebben donderdag- in de Bernardus Smytegelt- ™in Middelburg op demonstratie- (Iijreeen vergadering bijgewoond ■de Nederiartds-Zuidafrikaanse ■beweging (NZAW). Voor deze or- Bsal'e sprak Hennie Otto, burge- fcstu van de Zuidafrikaanse ge- tot Erroelo. Eerder deze week W een dergelijke bijeenkomst in «■warden verstoord door de mon- nnten. 'hogers in Middelburg hadden ver eende borden bij zich met opschrif- ^Otto go home". Ma Herd" en 'Kist", Deze werden omhoog gesto- aom afkeuring te laten blijken op braken van burgemeester Otto. Tij- ööe toespraak van de Zuidafrikaan -'derden aanwezigen deze vorm ^meningsuiting, ook onder bedrei- sastscheldwoorden. Aan het eind -m inleiding van de burgemeester één van de demonstranten een „ethet opschrift „Otto go home'' j^aden gerukt. to begm van de bijeenkomst geprobeerd om de demonstranten aan de vergadering te be hadat de betogers erop hadden fekn ;®lhet hler een openbare bij- tiselte ^trof werden zij echter toch GOES - Het gewest Zeeland van de Ne derlandse Christen Vrouwen Bond heeft donderdag afscheid genomen van mevrouw N. A. Mol-De Feyter. die zes jaar lang als secretaresse in het ge westelijk bestuur heeft gewerkt. Tij dens de voorjaarsvergadering in de Oosterkerk te Goes kwamen meer dan 100 Zeeuwse vrouwen bijeen om de scheidende secretaresse toe te zingen. In een zelf gemaakt lied kwamen alle deugdelijkheden van mevrouw Mol aan de orde. Haar vriendelijkheid, haar accuratesse en haar enorme inzet voor het bonds- werk werden uit volle borst bezongen. Een ringband met een bijdrage van ie dere gewestelijke afdeling vormde de klap op de vuurpijl, waarmee mevrouw Mol zich erg verheugd toonde. Iedere bladzijde bevatte prachtige staaltjes van huisvlijt. Borduursels, knipsels en tekeningen waren aangewend om de se cretaresse voor haar werk te bedanken- .Het gewestelijk bestuur kwam met een zilveren ketting met brelpnemknop- pen. die presidente mevrouw H Cornet- Duvekot met een woord van dank over handigde. Zij legde vooral de nadruk op de vriendschap die in de loop der jaren tussen de bestuursleden ontstaan is. Mevrouw Mol-De Feyter wordt in haar functie opgevolgd door mevrouw A. M. Klein-Geelkerken uit Axel. Zij viel tij dens een recente ziekte van mevrouw Mol al in op het secretariaat. De schei dende secretaresse wenste haar opvol ger veel succes. „Ik hoop dat je er net zoveel plezier aan kan beleven als ik en net zoveel vriendschap en ontroerende Het thema van de vergadering werd In geleid door dr J. J. van Cuilenborg. Hij sprak over de massamedia en de in vloed daarvan op de bevolking. Hij schetste een toekomstbeeld waarin ae media steeds minder zijn weg te denken en gaf daarbij een beangstigende teke ning van 'de hele dag televisie'. Volgens de heer Cuilenborg is bijvoorbeeld het geweld in de media goeddeels te dan ken aan de mensen zelf. die met hun kijkcijfers een vraag naar slechte in houdsloze programma's op tafel leggen. De discussie achteraf was meer gericht op allerlei uitgebreide technische infor matiesystemen zoals vidi-tel en tele tekst en de wenselijkheid daarvan. VERKIEZINGEN tweede kamer WD-ER BLA UW IN GOES: Van Leijenhorst: Ethische elementen niet uitwisselbaar MAARSSEN (ANP) - Volgens het CDA-kamerlid Van Leijenhorst zullen ethische elementen (als bij voorbeeld abortus, de vrijheid van onderwijs en de plaats van het par ticulier initiatief) bij de komende kabinetsformatie nooit uitwissel baar kunnen zijn tegen materiele punten. Van Leijenhorst - spre kend op een CDA-bijeenkomst in Maarssen - noemde de immateriële punten bepalend voor het karak ter van het C.D.A. Hij benadrukte dat de praktijk veelvuldig heeft aangetoond, dat het CDA - wat betreft de immate riële punten - staat tegenover een 'gesloten front' van Pvda, VVD en D'66. Een uitwisseling - zo zette hij uiteen - zou 'ten ene male' indrui sen tegen het wezen van het CDA. Het kamerlid had veel lof voor het kabinet-Van Agt en concludeerde, dat dit kabinetsbeleid krachtig moet worden voortgezet. Volgens Van Leijenhorst moet een voortzet ting van de huidige coalitie, bij voorbeeld aangevuld met een der de partner, tot de reële mogelijkhe den blijven behoren. Dit geldt - naar zijn mening - temeer wanneer de PvdA 'onoverkomenlijke' hin demissen voor redelijke samenwer king blijft opwerpen. GOES - Het WD-taoofdbestuurs- lid P. M. Blauw heeft donderdag avond kritische kanttekeningen geplaatst bij het functioneren van het Europees parlement. In een spreekbeurt voor de VVD-onder- centrale Goes, die vergaderde in de Prins van Oranje. De kritiek van Blauw kwam er op neer dat het Europees parlement, waarin volgens hem een groot aantal te gengestelde denkbeelden is verte genwoordigd, lange tijd nodig heeft om optimaal te kunnen func tioneren. Hij pleitte dan ook voor steun aan de Europese landbouwcommissie vanuit de vakorganisaties. Die steun zou moeten leiden tot een goede landbouw-discussie op Euro pees niveau. Met die discussie zou de commissie moeten komen tot een landbouwbeleid dat een even tueel ingrijpen door het Europees parlement overbodig maakt. Blauw achtte een dergelijk ingrij pen niet uitgesloten als de 8 mil joen Europese boeren blijven pro duceren. zoals ze dat nu doen. Een dergelijk ingrijpen zou volgens hem leiden tot maatregelen als contingentering en superheffingen. Dat zou op den duur maar leiden tot een situatie waarin de consu ment meer moet gaan betalen, al dus de WD-er die voorzitter is van de landelijke landbouwcommissie. Bij een ingrijpen door het Europees parlement zouden zich te veel men sen met de landbouw bemoeien die er geen verstand van hebben, was de mening van Blauw. Hij stond donderdagavond ook even stil bij de landschapsbescher- mende maatregelen die, volgens hem. hebben geleid tot een situatie die z'n weerga niet kent. Hij sprak van een ongecoördineerd, frustre rend en onzeker beleid op dat ge bied. Kritiek had Blauw verder op het pachtersvoordeel dat momenteel bij overname van agrarische bedrij ven speelt. Ook vanuit de land- bouwwereld is op deze belasting technische maatregel veel kritiek, die volgens de WD-er leidt tot gro te problemen op het gebied van de bedrijfsopvolging. Hjj vond dat de zezaak wettelijk beter geregeld zou moeten worden. Hij dacht daarbij aan een anti-speculatie-clausule bij de overname van een bedrijf. DEN HAAG - De PvdA blijft de grootste partij, het CDA lijdt dui delijk verlies, zo concludeert het bureau Lagendijk uit een in op dracht van de AVRO gehouden verkiezingsonderzoek. Ten opzichte van de vorige enquê tes van Lagendijk verliest de PvdA in het donderdag gepubliceerde re sultaat nog steeds - november vo rig jaar 31.1 pet., begin dit jaar 30 pet. en nu. medio maart. 29.6 pet. van de stemmen. De PvdA behaal de bij de kamerverkiezingen in 1977 33.8 pet. Het CDA daalde van 31.9 pet. in 1977 via 30.7 in november en 32,1 in januari naar 26,7 pet. nu. De WD zit nog steeds in de lift, hoewel het peil van 1977. nog niet is be reikt. Nu kreeg de WD 15,6 pet. D'66 boekte een kleine winst. Op dit moment zou 16 pet, van de kie zers op deze partij stemmen, dat was 15.3 in Januari. 16,8 in novem ber en 5.4 pet. in 1977. PPR. CPN en SPS zouden samen 7.5 pet. van de stemmen binnen halen. In novem ber was dat. net als in 1977.4.4 pet- in januari 3.6 pet. Bureau Lagen dijk concludeert dat 'klein links' groeit. Een coalitieregering van CDA. WD en eventueel ook D'66 zou de voorkeur knjgen van dertig procent Een progressief kabinet van PvdA. D'66 en 'klein links' heeft de voorkeur van 25 procent en een coalitie tussen PvdA. CDA en eventueel ook D'66 van 26 procent. OPDRACHT AAN OVERLEG ZWAKZINNIGENZORG: OOSTKAPELLE - Er is dringend be hoefte aan opvangmogelijkheden voor geestelijk gehandicapte jongeren, na het verlaten van het kinderdagver blijf, de school voor moeilijk lerende kinderen (MLK) of de school voor zeer moeilijk lerende kinderen (ZMLK). In de praktijk blijkt namelijk dat derge lijke opvangmogelijkheden in Zeeland ontbreken. De dagverblijven voor ou deren zitten vol. De sociale werkplaat sen leggen de laatste tijd andere nor men aan voor plaatsing van geestelijk gehandicapten, waarschijnlijk vanwe ge economische overwegingen. Het ge volg van één en ander is dat de geeste lijk gehandicapte jongeren in de kou staan. Deze noodkreet kwam donderdag naar voren tijdens een algemene vergade ring van het provinciaal overlegorgaan zwakzinnigenzorg Zeeland (POZ). ge- houden in het conferentieoord 'Bos en Duin' te Oostkapelle. De deelnemers bespraken er het tweede deel van het onderzoek 'structuur Zeeuwse zwakzin nigenzorg'. Een onderzoek, dat is toege spitst op voorzieningen voor dagbeste ding van geestelijk gehandicapten jon ger dan 18 jaar. Zoals gemeld, toont het onderzoek aan dat er een flink aantal 'witte vlekken' is op het gebied van voorzieningen. Aan de hoeveelheid manco's voegden de deelnemers aan de bijeenkomst van het POZ er nog enkele toe, waaronder dus de opvangmogelijkheden voor jon geren na dagverblijf voor kinderen of de school. Het provinciaal overlegorgaan kreeg de boodschap mee alles in het werk te stellen er wat aan te doen. In dit kader werd een pleidooi gehouden voor een nieuw soort tussenvoorziening (tus sen enerzijds dagverblijf school en an derzijds sociale werkplaats). Wanneer zo'n voorziening niet van de grond kan komen (bijvoorbeeld omdat het rijk geen geld ervoor over hééft), dan is het volgens de deelnemers aan de POZ-bij- eenkomst in ieder geval noodzakelijk de bestaande voorzieningen uit te brei den, zodat er enige verluchting ontr staat, Aandachtspunten die vanuit de acht discussiegroepen verder naar voren kwamen, waren onder meer: meer speciale aandacht voor de kin derdagverblijf-bezoekers die niet naar een ZMLK-school kunnen (nu is het programma in het. kinderdagverblijf vooral op de niet-schoolleeftyd afge stemd); mogelijkheden scheppen voor op vang van kinderen uit zwakzinnigenin richtingen in kinderdagverblijven inu zijn deze kinderen aangewezen op de inrichting zelf); oprichting van een opvangmogelijk- heid voor meervoudig gehandicapte kinderen (nu is zo'n opvang er in Zee land niet); deeltijdarbeid in ee sociale werk plaatsen mogelijk maken voor geeste lijk gehandicapten die thans alleen het dagverblijf voor ouderen bezoeken; Veel reacties plan vredes monument A ARDEN BURG Het initialief van de Aardenburgse pacifist Schelte van Jel- gerhuïs voor de oprichting van een vredesmonument heeft al heel wat reacties opgeleverd. Uit heel het land heeft hij brieven ontvangen van men sen die hun bijdrage willen leveren. Ook organisaties hebben gereageerd, waaronder christelijke vredesbewe gingen. Voor Schelte in ieder geval vol doende reden om door te gaan met zijn initiatief. Hij heeft de ambassades van Rusland en de Verenigde Staten aangeschreven en gevraagd om twee zwaarden uit de oude legervoorraden van de landen. De wapens wil Schelte van Jelgerhuis la ten omsmelten tot een kinderspade Daarmee zal een kind de eerste spade steken voor de bouw van het vredesmo nument. de rol van het maatschappelijk werk niet beperken tot de opname-procedu re, maar uitbreiden tot de begeleiding van ouders van geestelijk gehandicap ten. Met waardering wordt gewag gemaakt van het bestaan van een centrale aan meldingscommissie op Walcheren voor de MLK- en I.OM-scholen. De deelne mers aan de bijeenkomst stelden vast dat een dergelijke commissie er ook dringend In andere Zeeuwse regio's moet komen en dan tegelijk de activi teiten moet uitbreiden tot de ZMLK- scholen en de kinderdagverblijven. In dit verband kwamen ook opmerkingen over het bevorderen van regionaal over leg tussen kinderdagverblijven en scho len voor geestelijk gehandicapten, ten einde barrières te slechten en één lijn te trekken ten aanzien van bijvoorbeeld verwijzing, selectie en opname. Een ver betering van het regionale overleg moet eigenlijk voorrang hebben boven het alsmaar uitbreiden van voorzieningen - zo werd geconstateerd. Algemeen was er aandrang op het POZ om zo spoedig mogelijk verder te gaan met het onderzoek 'structuur Zeeuwse zwakzinnigenzorg'. Als volgende deel staat op de rol een onderzoek naar de dagverblijven voor ouderen en de so ciale werkplaatsen. Onderzoeker drs J. A. M. Schouten kon nog niet aangeven wanneer deze fase kan beginnen. (Slot van pag. 1) Utrecht nog verdere gevolgen voor KMS en VMF-Stork als de afdeling ke telbouw zou moeten worden gesloten. Districtsbestuurder Beenhakker ziet rechtstreekse gevolgen voor de in to taal 3000 mensen die bij Stork in Henge lo werken. Schelde Maar ook gevolgen voor De Schelde zullen volgens districtsbestuurder Henk Bijvank niet uitblijven. 'Bij de ketelen apparatenbouw van de KMS werken zo'n 750. 800 man. van wie er 600 rechtstreeks afhankelijk zijn van de situatie in de ketelbouw. Daar bouwt men momenteel al wat kleinere voor de bouw van de centrale in Dor- ketels om de galen in de opdrachten maar wat te vullen. De continuïteit staat duidelijk op de tocht en daaraan moeten we op korte termijn beslist iets doen. Het is bepaald nog niet zo dat de hele Schelde op de tocht staat, maar ik voorzie een hele moeilijke toekomst. Gelukkig is bij de KMS nog een flexibe le personeelsmzet mogelijk en mensen kunnen ook wel eens ergens anders worden afgezet Maar met het oog op het aflopen van de marmebouw en de consequenties voor bijvoorbeeld de plaatwerkerij zeg ik: we staan voor een gigantisch probleem en ik weet nog niet hoe je dat moet oplossen. Het is echt niet zo rooskleurig allemaal' aldus By- vank. Van bijzonder groot belang voor de toekomst van de Nederlandse ketel bouw is de discussie over het 'gezicht' van de energiecentrales en ook hoeveel nieuwe centrales er de komende jaren moeten bijkomen. 'Wat die nieuwecen- trales betreft', zegt federatiebestuur- der Schermer, 'zitten we met het pro bleem dat de behoefte daaraan mo menteel op zijn zachtst gezegd niet erg groot is. Er is het alternatief om de be staande gas- en oliecentrales om te bouwen tot kolencentrales. De rege ring wil dat. maar lang niet iedereen is het daar - bijvoorbeeld uit oogpunt van milieu - mee eens. Ik denk niet dat de kans op die ombouw erg groot is, momenteel, zodat de enige oplossing die wij zien momenteel de opdracht drecht (600 MegaWatt) zal zijn. Er is nog een tweede centrale gepland, één van 300 mW in Velsen, maar die is al weer veel kleiner'. De Industriebond FNV is van merung dat in ieder geval al wel serieus moet worden gestudeerd op de alternatieve mogelijkheid van met kolen gestookte centrales, zodat daarmee over enkele jaren kan worden begonnen "De minis ter moet ons m ieder geval zijn visie daarop meedelen', zegt Schermer Bij de Industriebond FNV is de be zorgdheid over de werkgelegenheid ln de ketelbouw dermate groot, dat pro blemen rond milieu en landschap bij de bouw van nieuwe energiecentrales mo menteel op een tweede plaats komt. Bondsbestuurder Schermer tot slot: 'Momenteel ben ik erg somber gestemd over de situatie in de ketelbouw. We hebben de minister in ieder geval bin nen twee weken om een uitspraak ge vraagd Het probleem is te beiangryk omdat na de verkiezingen van 26 mei pas te gaan behandelen. Er moet nü een uitspraak komen, anders loopt het eind dit jaar beslist spaak. De minister kan nu niet zeggen dat we hem tijdig ge waarschuwd hebben De KMS-directie was donderdagavond niet voor commentaar op de door dei Industriebond FNV gevreesde ontwik kelingen bereikbaar. Wel liet een woordvoerder van RSV weten dat het concern de zorg van de bond over de situatie in de ketelbouw deelt en dat wordt gehoopt op een snelle beslissing. SEP: VERSNELDE BOUW VAN CENTRALES IS ONMOGELIJK ARNHEM (ANP) - De samenwer kende Elektriciteits Produktiebe- drijven (SEP) voelen niets voor een versnelde bouw van centrales. Zoals de zaken er nu voorstaan, zullen nieuwe centrales eerder la ter dan vroeger worden neergezet. De SEP zegt dit naar aanleiding van de vrees van de industriebon den FNV en CNV, dat in de Neder landse ketelbouwindustrie 2000 banen verloren gaan. als er niet snel nieuwe elektriciteitscentra les worden neergezet. De SEP zegt zich de bezorgdheid van de bonden te kunnen voorstel len en acht ook goede gronden voor die bezorgdheid aanwezig. Door de teruggang van het elektriciteitsge bruik in ons land en de zeer hoge kosten, die in verband met het mi lieu zijn verbonden aan nieuwe ko lencentrales. is het volgens de SEP zelfs de vraag of het bestaande pro gramma van nieuwe centrales uit gevoerd kan worden De koelncentrale in Dordrecht (600 megawatt» is gepland voor de jaren 1986 en 1987. De centrale in Velsen <360 mwi is voor dezelfde jaren ge pland. maar. zoals de SEP dat in haar elektnciteitsplannen noemt, in tegenstelling tot Dordrecht nog niet 'bindend' verklaard. Dat geldt ook voor de nieuwe centrale aan de Hemweg in Amsterdam (500 raw), die inde jaren '87/'88zijn beslag zou moeten krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 9