erste deel psychiatrisch iekenhuis Zeeland klaar Commissie: overheid moet meer greep op de nutsbedrijven krijgen Milieu-orgaan waarschuwt met affiches tegen bedreigingen Interesse bij Vlissings bedrijf voor nieuw type windmolentoren [pzc7 provincie POSITIEVE REACTIE PZEMDffiECTEUR zeeland recreatieland GASUNIE IN HANDEN VAN DE STAAT WKTOBER BEGIN OPNAME PATIËNTEN 20 MAART 1981 7 JETINGE - Het eerste gedeelte van het psychiatrisch ziekenhuis \'oor Zeeland (PZZ) te tinge is klaar: een complex woonhuizen bij de hoofdingang van het toekomstige provinciale enhuis. Voorlopig worden deze zogenaamde 'socio-woningen' (voor 42 bewoners) niet bezet patiënten, maar door de directie en staf van het PZZ. In oktober komen de eerste patiënten, jeiis geneesheer-directeur L. J. A. Straathof en adjunct-directeur econoom M. A. Bierens 00pt de bouw tot nu toe voorspoedig. Er is zelfs een voorsprong van enkele maanden op het ipronkelijke bouwschema. Het project is bouwkundig gezien ongeveer over de helft. ïiiine voor observatie en kortdu- behandeling (48 bedden) wordt Sin gebruik genomen. Dan moe- ei gereed zijn: de administra tie nde polikliniek en het sociaal ^imet keuken, restaurant, win- ÈSliotheek en gemeenschaps in de loop van 1982 volgen dan Bivelijk: de geriatrische afdeling fdden); de vervolgafdeling (36 bed- c; afdeling woonverpleging (48 ai, het therapiegebouw met on er een gymnastiekzaal; het dien- ptouw met een mortuarium, shindig moeten wc met de bouw- jïantie van 1982 rond zijn en eind moet dan het hele ziekenhuis in genomen zijn", zegt econoom 2(51 Bi tebouw (inclusief grondaankoop) achting van het psychiatrisch zie- ssvoor Zeeland is een bedrag ge- ran ongeveer 41 miljoen gulden, •j voorziet dat deze raming niet •reden zal worden, al dreigt de Imtevoet roet in het eten te gooi- Gtneesheer-directeur Straathof: nden dat er uiteraard een zieken- in een goede kwaliteit moet ko- caar toch willen we soberheid be- in". Het ziekenhuis krijgt in eer- inleg 200 bedden en de twee direc- ennoemen dat 'een volstrekte on- ins'. Straathof vindt het een be- We moeten op korte termijn in de ilingvan 300 bedden", stelt hij. „Die «tiding kan op eigen terrein gereali- riworden of gedecentraliseerd bui- i ras terrein. Als er bijvoorbeeld tÈkunnen komen in Zeeland, dan 'k to een stukje capaciteit naar De geneesheer-directeur wijst er- a: centrale voorzieningen - zoals saaal centrum en de civiele onder en?-gebaseerd zijn op een capaci ty MO bedden. is: PZZ zijn inmiddels ruim 20 per seden in dienst. Eind 1981 zul- ongeveer 100 zijn en in de Jfist kunnen 220 mensen een baan deze nieuwe gezondheids voorziening (ziekenhuis, polikli- tn dagbehandeling). De leiding Dl bij een driekoppige directie; al Straathof en Bierens is dat een (mei-directeur patiëntenzorg, E. tat, Binnenkort begint het PZZ Kdeopleiding van een klein aantal ïlftskundigen, gevolgd door een groep in september aanstaan- iteoretisch deel van de opleiding ^gegeven in het psychiatrisoh zie kenhuis 'Vrederust' te Halsteren. De twee directieleden maken zich wel enigszins bezorgd over de huisvesting van de medewerkers; met name geldt de ongerustheid de kleinere wooneen heden. Bij het ziekenhuis zelf is geen woonruimte voor personeel aanwezig. Het ligt in de bedoeling in het psychia trisch ziekenhuis ten behoeve van ver- slavingsziekten bedden beschikbaar te stellen. Het gaat om ongeveer 8 plaat sen. Geneesheer-directeur Straathof onderstreept dat zulks niet betekent dat er eldèrs in de algemene Zeeuwse MIDDELBURG - PZEM-directeur ir. M.D. Dalebout noemde in een eerste, voorlopige reactie de aan bevelingen, die aan de regering zijn gedaan over de organisatie van de nutsbedrijven in Neder land „redelijk positief'.Met name de door de commissie bepleite greep van de overheid op de pro- duktie en het hoofdtransport - en daarmee de tarieven - van de elek triciteit acht hij „gewoon nodig". Hij toonde zich niet afwijzend over de mogelijkheid dat de overheid .dirigerend' kan optreden in de sfeer van de produktieplanning en dergelijke maar vond wel: „Het zou goed zijn als er een zekere invloed van de bedrijven, die deze zaken al jaren hebben gedaan, tot de moge lijkheden blijft behoren". Naar zijn inzicht kan de samenwerking in landelijk verband via de SEP „in tensiever dan nu al gebeurt". Wel vraagt ir. Dalebout zich af in hoeverre een bedrijf als de PZEM „met de vingers tussen de deur" komt waar het gaat om de gedach te van gelijke tarieven. „Een unifor me produktieprijs is één ding, maar je hebt ook nog te maken met de distributiekosten. En die liggen in een provincie als Zeeland hoger dan in bijvoorbeeld een kleiner en dichter bevolkt gebied als Amster dam". Ir. Dalebout ziet het als een positief punt, dat de commissie in haar aan bevelingen niet de constructie heeft overgenomen die aanvanke lijk van een onderzoeksbureau over de organisatie van de nutsbedrij ven is gekomen een verdeling in .drie lagen', met dicht bij de ver bruikers distribuerende verbrui kersbedrijfjes. een tweede laag van zogenaamde .netbedry ven' en daar overheen een Gasunie en een elek triciteitsunie. „Dat geeft een ver splintering, die we niet zagen zit ten. Dat in deze opzet een dergelij ke constructie niet is terug te vin den, acht Ik een winstpunt," aldus de heer Dalebout. Wat de gassituatie betreft, waar deert ir Dalebout het in principe positief, dat de Gasunie volgens de aanbevelingen geheel in handen van de overheid zou komen Van betekenis vindt hij. dat daarbij vol doende ruimte is voor inbreng van de lagere overheden. Met waarde ring stelt ir Dalebout in een eerste reactie vast dat in de aanbevelin gen voldoende aandacht wordt ge schonken aan de sociale kant van een eventuele reorganisatie: gelei delijken zonder gedwongen ontsla gen. Gedeputeerde W. Don (nuts bedrijven) was donderdag niet be reikbaar. ziekenhuizen géén behoefte meer is aan dergelijke plaatsen. „Als iemand goed op Walcheren behandeld kan worden, dan hebben wij geen behoefte zo ie mand op te nemen", betoogde hij. Aan behandeling van drugsverslaafden zal niet gericht worden gewerkt; daarvoor zijn gespecialiseerde klinieken nodig. Wel komt er een eerste opvang voor drugsverslaafden In het nieuwe ziekenhuis krijgt de po likliniek een erg belangrijke plaats. Het wordt in beginsel een verwijs-poli, met een breed scala verwijzers (dus niet alleen de huisarts). Een patiënt kan ook rechtstreeks een beroep doen op de hulpverleningsmogelijkheden. „Maar dan stellen we wel een contact met de huisarts op prijs", verduide lijkt dokter Straathof. Naar zijn opvat ting zal de polikliniek, met als ken merk behandeling zonder opname, een spilfunctie hebben. In het kader van de opvattingen over eigentijdse vormen van psychiatrische hulpverlening zal het bestuur van het psychiatrisch ziekenhuis voor Zeeland aan de staatssecretaris van volksge zondheid en milieuhygiëne ook dagbe handelingsmogelijkheden gaan aan vragen (alleen op werkdagen en tijdens werkuren, met een speciaal behandel plan aan de hand van een doelencon tract). „Het gaat om een wat intensieve re begeleiding met als opzet een opna me te voorkomen of te bekorten. We zul len 24 plaatsen voor dagbehandeling aanvragen. De bouwkundige voorzie ningen zijn er voor beschikbaar", aldus Straathof. De directieleden Straathof en Bierens beklemtonen dat samenwerking met andere Instellingen op het terrein van de volksgezondheid voor het PZZ van levensbelang is. „Het goed functione ren van liet ziekenhuis staat of valt met een goede samenwerking. Op zichzelf staan kan niet; dat is uit de tijd", vertelt Straathof. Hij voegt eraan toe dat de eerste stappen voor samenwerking al gezet zijn (Zeeuws instituut geestelijke volksgezondheid, psychiaters, zieken huizen. Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs, maatschappelijke dienstverlening, endergelijke). ..Nuhet begin van het ziekenhuis in zicht komt, kan er aan de verschillende samenwer kingsvormen nader gestalte worden ge geven", meldt geneesheer-directeur Straathof. Dat geldt ook voor het afba kenen van de werkterreinen met 'Vre derust'. Een noodzakelijk gegeven, om dat de patiëntenstroom zal ombuigen wanneer het PZZ de deuren eenmaal heeft openstaan. Het complex socio-woningen. dat als eerste deel van het psychiatrisch ziekenhuis gereed is en voorlopig de directie en staf huisvest. ONTWERPEN VIER ZEEUWSE KUNSTENAARS GOES - Vogels, energie, recreatie en water: deze onderwerpen staan cen traal in de affiche-actie die de stich ting Zeeuws coördinatie-orgaan voor natuur-, landschaps- en milieube scherming (ZCO) gaat houden. Het ZG'0-bestuur heeft enige tijd geleden vier Zeeuwse kunstenaars gevraagd door middel van een affiche hun ideèen over enkele milieuaspecten vorm te geven. Pieler-Paul van Laake, Sander Littel. Leon Saanen en Iris de Leeuw- hebben aan dat verzoek gevolg gege ven. Het Zeeuws coördinatie-orgaan Leon Saanen maakte de affiche 'Zee- land-recreatieland'. De slogan erbij luidt „We moeten zuinig zijn met de ruimte voor natuur en recreatie". zal de vier affiches - elk gedurende één kwartaal - in de provincie verspreiden en op drukbezochte openbare plaatsen ophangen. Bedoeling van de affiche-actie is - zo verduidelijkt ZCO-coördinator drs. C. J. Kalden - de mensen aan het denken te zetten over verschillende gevaren, die het milieu in Zeeland bedreigen. El ke affiche is min of meer aan een be paald seizoen gebonden. Daarnaast is van de vier ontwerpen een verjaardags kalender gemaakt, met daarop een bij passende tekst. „Handig om met ande ren een discussie op gang te brengen", zegt KaldenOverigens wordt de kalen der verkocht om de kosten van de affi che-actie enigszins te drukken Bij elk ontwerp hoort een 'slagzin'. Voor de affiche Zeeland-Ganzenland van Piet-Paul van Laake is dat: „We moeten zuinig zijn met de ruimte voor vogels". De bijbehorende tekst onderstreept het grote belang van Zeeland als gebied waar vele duizenden vogels zich thuis voelen Er wordt aan toegevoegd dat door allerlei ingrepen van de mens de ruimte voor de vogels steeds kleiner is geworden, terwijl er nog steeds aansla gen op die ruimte worden gepleegd (zo als stadsuitbreidingen, wegenaanleg, afsluiting van zeearmen, toenemende recreatie, ruilverkavelingen). Motto. Sander Littels affiche Zeeland-stra lend land heeft als motto meegekre gen: „We moeten zuinig zijn met ener gie". In de tekst staan de gevaren van kernenergie (straling, afval) centraal. „Als we geen achtergrondstraling wil len, maar een stralend land in de ware zin dan ls het nodig om te veranderen. Onze levenswijze te herzien. Het gaat iekenhuis wil pverlening «er uitbouwen WÊTIN'GE-De directie an het psy- Wrisch ziekenhuis oor Zeeland 2Z) probeert 'witte vlekken' op het W van de psychiatrische hulpvcr- weg te poetsen. In samenwer- i met verschillende instellingen tooral gewerkt aan uitbouw Dlnssenvoorzieningen. Globaal ge baat het daarbij om voorzienin- tsaarbij de cliënt niet opgenomen w te worden in het psychiatrisch «"huis (dan wel er niet meer hoeft 'Jjveni. maar wel verzekerd is van ^•Psychiatrische begeleiding, ^eer-directeur L. J. A. Straathof T^unct-directeur econoom M. A. van het PZZ noemen onder «een activiteit van de stichting so- voorzieningen gehandicapten diSSVGZ). Deze stichting gaat er in de provinciale enkele per- Muizen bij kunnen komen, die de ;;jpngvan liet psychiatrisch zieken- naar de 'normale' samenleving «Patiënten kunnen vergemakkelij- Van onze redactie economie DEN HAAG - De centrale overheid moet meer greep krijgen op de handel en wandel van alle nutsbedrijven, die bovendien tot grotere eenheden moe ten worden gebundeld. Zij dient ook volledige zeggenschap over de tarie ven te krijgen. Vooral opelektriciteits- gebied moeten er eensluidende tarie ven komen. De Gasunie moet geheel in handen van de staat komen. In het be lang van een nationaal beleid op dit gebied moeten tal van wettelijke maatregelen worden genomen. Bij de reorganisatie mag geen werkgelegen heid verloren gaan. Aldus enkele aanbevelingen van een rapport over de concentratie van de gas-, water- en elektriciteitsbedrijven, waaraan een commissie sedert juni 1978 heeft gewerkt. Het kabinet heeft het rapport van ..Coconut", zoals de commissie in de wandeling heet, woens dag aan de Tweede Kamer gestuurd. De regering wil nog in deze kabinetspe riode haar standpunt over dit vraag stuk voorlopig bepalen, zo heeft minis ter Van Aardenne leconomische zaken) daarbij meegedeeld. Zij zal zich vooral over het tempo van de gewenste veran deringen moeten uitspreken. De commissie vindt het wenselijk dat s.ucp vanuit net ziivjv de Gasunie voor honderd procent ei- «"aanbevolen een hostel op te rich- gendom van de staat wordt. In ieder 'instelling tot een pension- geval moet het 50-procentsbelang dat ^"in hostel een deskundige staf Shell en Esso samen hebben, worden 'Waal-psychiatrisch terrein aanwe- verminderd, zodat de staat de meerder heid van de aandelen in handen krijgt. "•gediend bij het ministerie van ^f met het Zeeuwse instituut voor ;p3!eUjke volksgezondheid (ZIGV) bekeken wat de mogelijkheden °°r een provinciaal hostel, een i•J?°5nenin8 met een wat nauwe- s?eieiding dan bij de pensionhut- Mn werkgroep vanuit het ZIGV Ook moeten de bevoegdheden van de minister van economische zaken ten aanzien van de Gasunie in een wettelij ke regeling worden vastgelegd. Daarbij gaat het om tarieven, afzet, inkoop en investeringen. De minister dient tevens de bevoegd heid te krijgen de Gasunie op die onder delen van het beleid aanwijzingen te ge ven. echter met bepaalde waarborgen voor het geval de opdrachten tot ver liesgevende activiteiten zouden leiden In de raad van commissarissen van de Gasunie moeten de provinciale en ge meentelijke overheden worden verte genwoordigd, aldus de commissie, waarin gemeenten, provincies en enke le ministeries zijn vertegenwoordigd. Elektriciteit Bij wettelijke regeling moet de eentra- Ie overheid bevoegdheden krijgen om de hoofdlijnen van het beleid op elek- tricitcitsgebied te bepalen. In een jaar lijks vast te stellen elektriciteitsplan moet dit beleid, samen met de bedrij ven. worden vastgelegd. In dat plan worden aard. omvang, brandstof-ge schiktheid en plaatsen van te bouwen centrales en traces voor hoogspan ningsleidingen bepaald, evenals uit gangspunten voor de brandstofvoor ziening. De centrale overheid krijgt de bevoegd heid de elektricitellsproduktiebedrij- ven aanwijzingen te geven om volgens het plan noodzakelijk geachte investe ringen uit te voeren. Ook moet zij diri gerend kunnen optreden inzake be langrijke beheersaspecten van kern centrales en ter stimulering van nieuwe vormen van elektriciteitsproduktie. Een en ander onverlet de bestaande wettelijke bevoegdheden van de lagere overheden op het gebied van milieu en ruimtelijke ordening. Bepaalde delen van het beleid worden uitgevoerd door de samenwerkende be drijven. De bestaande overeenkomst in de vorm van de Samenwerkende Elek- triciteits Produktiebedrijven 'SEP' moet daarom worden gewijzigd De SEP beheert het hoofdtransportnel en krijgt een centraal ontwerp- en bouw bureau. regelt ook de dagelijkse inzet bij centrales, die van de brandstof en de aankoop van brandstoffen. De produk tiekosten, met inbegrip van de brand stofkosten. van alle centrales moeten worden gebundeld. Provinciale plannen Wat de drinkwatervoorziening betreft, vindt de commissie het wenselijk dat op langere termijn in het westen van het land eigendom en beheer van win ning en opslag van oppervlaktewateren en van transport van ruw water in een hand komen Het eigendom zou bij de afnemende bedrijven kunnen berusten danwel bij de belanghebbende provin cies en de grote steden Bereiding en distributie van drinkwater moeten niet organisatorisch worden gescheiden- .Volgens het rapport is de distributie van gas. water, elektriciteit en warmte in de eerste plaats een taak van de lage re overheden. Letterlijk moeten de pro vincies de bevoegdheid krijgen om na overleg met de gemeenten een provin ciaal ..nutsplan" op te stellen voor de organisatie van de distributie, dat dan door de ministers van binnenlandse, economische zaken en volksgezond heid en milieu-hygiene moet worden goedgekeurd. nauw overleg met de vakbeweging wor den uitgevoerd en in overeenstemming met de Fusiegedragsregels van de So ciaal-Economische Raad Daartoe moeten wettelijke waarborgen worden geschapen Volgorde Tarieven De centrale overheid bepaalt de op bouw van de tarieven voor gas. water en elektriciteit. Die moet zodanig zijn dat zuinig gebruik van energie en wa ter wordt bevorderd. Water, elektrici teit en warmte moeten in beginsel te gen een kostendekkend tarief w orden geleverd. Het huidige stelsel voor de gastarieven kan volgens het rapport worden gehandhaafd. De elektriciteitstarieven voor de groot verbruikers (vooral de industrie) wor den door de centrale overheid bepaald De bundeling van de elektriciteitspro- duktiekosten moet resulteren in zoveel mogelijk gelijke taneven voor kleinver bruikers in het hele land De overheid die hel distributiebedrijf beheert, be paalt de tarieven, uiteraard aan de hand van de Prijzenwet en de daaruit voortvloeiende bepalingen van het prijsbeleid Concentratie en reorganisatie van nutsbedrijven moet in een zodanig tem po gaan dat geen gedwongen ontslagen nodig zijn. De reorganisaties moeten in Als eerste onderdeel van de cencentra- tieplanncn beveelt de commissie aan de wijzigingen op elektriciteitsgebied, waardoor tevens meer uniforme tarie ven in deze sector worden gereali seerd. Als tweede prioriteit denkt zij aan het regelen van de bevoegdheden op hel stuk van tarieven. Ten derde moeten de provinciale plannen van de organisatie van distributiebedrijven worden gemaakt, vierde onderdeel is de omvorming van de Gasunie en vijf de het oprichten van één waterleiding bedrijf voor West-Nederland. In de commissie zijn ook minderheids standpunten Vijf van de vijftien leden vinden dat geen voorkeur voor een be paald organisatiemodel mocht worden uitgesproken, maar dat ten hoogste en kele modellen zouden moeten worden aangegeven ter nadere keuze Vier le den zijn het niet eens met het stand punt over de Gasunie Zij menen dat in deze kwestie geen diepgaand onder zoek is ingesteld, zodat een uitspraak achterwege had moeten blijven. Boven dien vinden zy dat de overheid ook nu voldoende bevoegdheden heeft om haar beleid door de Gasunie t.e doen uitvoeren als zij dat nodig vindt. daarbij niet alleen om ons. maar ook om de toekomstige generatie en om onze medemensen in andere landen", aldus het ZCO in de Toelichting bij deze affi che. Door recreatie bedreigde dieren trek ken de aandacht op de affiche Zeeland-recreatieland van Leo Saanen en de slogan erbij luidt: „We moeten zuinig zijn met de ruimte voor natuur en recreatie". In de tekst is aangegeven dat Zeeland soms teveel recreanten herbergt, met alle gevolgen van dien voor natuur en milieu. „Veel mensen beseffen onvoldoende dat planten en dieren zich het best ontwikkelen wan neer er geen verstoring plaatsvindt", betoogt het coördinatie-orgaan. ..Plan ten en dieren kunnen niet tegen een te veel aan mensen. Massale recreatie is alleen mogelijk op plaatsen die we 'op geven' als natuurgebied. En zoveel na tuurgebied is er in Zeeland nou ook weer niet, dat we er royaal mee kunnen omspringen". Waterland. Zeeland-waterland, de affiche van Iris de Leeuw, heeft als devies: „Zuinig met water en zuinig op water". De wa terwinning en het waterverbruik wor den in de tekst aan de kaak gesteld. Bepleit wordt een beperking van het waterverbruik „Stijging van het ver bruik zal nog meer moeilijkheden ople veren. Dat zou betekenen, nog meer wa ter onttrekken aan de grond en de dui nen. nog meer water chemisch reinigen en vervuild water in natuurgebieden opslaan". Het bestuur van het Zeeuws coördina tie-orgaan wil de presentatie van de af fiches en kalender een feestelijke tintje geven. Op zaterdag 28 maart zal de ge deputeerde die belast is met zowel de ruimtelijke ordening, natuurbescher ming als de cultuur, mr J P Boersma, de eerste exemplaren in ontvangst ne men Dit gebeurt in de Kuiperspoort te Middelburg, om 14.30 uur in het gebouw van het Zeeuws instituut voor kunst zinnige vorming. Deelnemersraad ZCO vergadert te Goes GOES - De Stichting Zeeuws coördi natie-orgaan voor natuurlandschaps- en milieubescherming (ZCO) houdt donderdag 26 maart een vergadering van de deelnemersraad, in de Prins van Oranje te Goes, aanvang 20.00 uur. Ir. H Pijpers van de stichting Natuur en Milieu zal een inleiding houden over 'ef fecten van beregening op natuur, land schap en milieu' Eraan voorafgaand worden huishoudelijke zaken bespro ken. waaronder de begroting voor 1982. het jaarlijkse verslag 1980. een be stuurswisseling J. A. de Zwart treedt af en m zijn plaats stelt het bestuur voor T. Kramer) en de milieuprijs 1980. Veel belangstelling Ringrijders Vereniging MIDDELBURG - De jaarvergadering van de 'Zeeuwse Ringrijders Vereni ging maandag in Middelburg werd door 100 leden bezocht. Voorzitter S. J. Lous vond dat, bij het groeiend aantal activiteiten van de ZRV, het ontspan- ningselenient wel een van de hoofdza ken moet blijven. De aftredende bestuursleden D. Cop- poolse en S. J Lous werden herkozen. In de vacatures J Provoost en H. Joos- se werd voorzien door de heren A Ce- vaal (Ritthemi en J J. Provoost Gzn. (Domburg) Laatstgenoemde gaat het secretariaat beheren. De wedstrijden voor het komende seizoen werden be sproken en vastgesteld. De eerste afde lingswedstrijd wordt 30 april ln Middel burg gehouden. Op 30 mei houdt de ZRV een ere-klaswedstrijd in Dom burg. terwijl op 23 mei in Scheveningen de eerste demonstratie van dit seizoen wordt gegeven. VLISSINGEN - Het sinds eind vorig jaar in Vlissingen-Oost gevestigde koel- en vriesbedrijf Van Bon heeft belangstelling vooreenmulti-wind- molentoren, die een aanzienlijke energiebesparing kan opleveren. Het gebruik van deze windmolens is volgens het Centrum voor Energie besparing vooral geschikt in vlakke gebieden met veel wind. zoals het Sloegebied, de Eemsmond en de Maasvlakte De molens, betonnen zuilen met een tiental wieken en een hoogte van ruim 65 meter, kosten ruim een miljoen gulden, Uit een studie van het CVE blijkt dat de molens technisch realiseerbaar zijn op korte termijn. De berekende kostprijs is 10 cent per kilowattuur, aanmerkelijk goedkoper dan de elek triciteit uit het openbare net. Het op wekkingsvermogen van een toren is 320 kilowattuur, de jaarproductie zo n 600.000 kilowattuur Directeur B G. Van Bon van het Vlis- singse bedrijf zegt desgevraagd „niet te ontkennen" dat zyn bedrijf be langstelling heeft voor dit nieuwe ty pe windtorenmolens. „Wij zijn echter daarmee nog maar in een beginsta dium en we moeten nog terdege on derzoeken wat de voordelen er van zijn", aldus directeur Van Bon, Volgens het CVE maken de hoge to rens het mogelijk ook de op grotere hoogte bestaande hogere windsnel heden te benutten. Bij industrieter reinen aan de kust lijkt visuele land schappelijke inpassing mogelijk, ook al omdat in die gebieden veel andere hoge Installaties en gebouwen staan. Het CVE ziet in de ontwikkeling en bouw van de torens ook een belang rijke werkgelegenheid voor de indus trie. Een bedryf dat een dergelijke molen aanschaft, krijgt minimaal 28 pro cent en maximaal 40 procent subsi die volgens de Wet Investerings-Re- kening (WIR). De kilowattuur-prij zen die de elektricleitsbedrijven be rekenen. zullen in de komende jaren blijven stijgen. In serie geprodu ceerd. worden de windmolentorens goedkoper iaicentrum in aanbouw, met onder meer gemeenschapsruimte, toneel, keuken, restaurant en winkelvoorzieningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 7