BEZUINIGEN CONGRES vvd wil de opvattingen verzachten een gevaarlijk of vrijblijvend geschrift? en kabinet is op zoek naar drie miljard OLDSMOBILE CUTLASS DIESEL r VRIJDAG 20 MAART 1981 (Door Hans de Bruijn) Het kabinet worstelt vandaag, vrijdag, voor de zesde keer in zijn bestaan met een nieuwe bezuinigingsoperatie. Na Bestek '81 (uit 1978) en de vijf daaropvolgende noodplannen, wordt nu het echte bestek gemaakt van de financiële mogelijkheden voor de rest van dit jaar. Woensdag al boog het kabinet zich over een aantal door ambtenaren ontwikkelde voorstellen, die uiteindelijk 3 miljard gulden moeten opleveren. De verwachting was dat deze vrijdag spijkers met koppen geslagen zouden worden. De Tweede Kamer kan wellicht volgende week van de voornemens op de hoogte worden gesteld en op 7 april volgt dan een debat. Het kabinet maakt het zich niet ge- lijkt te grijpen, zijn daar ook naar: kor- hele linie) niet opwegen tegen de nade- tingen op lonen, uitkeringen en amb tenarensalarissen moeten het tij van het almaar stijgende financieringste kort keren. Daarover is men het eens. De meningen verschillen alleen nog makkelijk. Geen regeringsploeg zal zich graag, zo kort voor verkiezingen en terwijl nog steeds een loonmaatre gel van kracht is. met weer nieuwe loonmatigingen bij de kiezers melden. Maar de nood is hoog en nood breekt wetten, ook in de politiek. Het natio naal inkomen zal ditjaar voor het eerst dalen, het financieringtekort bedraagt 7.5 procent (23 miljard gulden!) en de diverse sociale fondsen, het werkloos heidsfonds voorop, zijn vrijwel leeg. De middelen waar het kabinet naar over de methode. De Tweede-Kamerverkiezingen ma ken het voor het kabinet politiek nage noeg onmogelijk om met een nieuwe loonmaatregel per 1 juli - wanneer de huidige afloopt - te komen. Bovendien zouden de voordelen matiging over de ADVERTENTIE Kost minder dan u mag uitgeven. Maar biedt wel méér. f27.725,-/ind. BTW. AUTOcenTfrR PiÉTiERsen Kleidijk 88, Rhoon. Tel. 01890 - 89 44. Officieel dealer. Auto Hendriks Goes B.V., Klein Frankrijk 31, Goes. Tel. 01100 -1 6210. Officieel service-dealer. Garage Kerckhaert B.V., Absdaalseweg 41, Hulst. Tel. 01140 -1 34 51. Officieel service-dealer. Louisse Middelburg B.V., Kalverstraat 1, Middelburg. Tel. 01180 - 2 58 51. Officieel service-dealer. [feral Alleen premier Van Agt en vice-pre- mier Wiegel lijken voor een dergelijke hernieuwde ingreep te voelen, maar minister Albeda (sociale zaken) - wiens „overlegmodel" toch al zo is uit gehold - en nu ook minister Van der Stee hebben zich daar tegen verzet. Dat laatste is niet verrassend: de be lastinginkomsten lopen door een loon maatregel verder terug, het financie ringstekort wordt nog hoger en omdat er ook minder sociale premies worden afgedragen, wordt de nood van de so ciale fondsen er niet door gelenigd. Vandaar dat het kabinet naar meer subtiele middelen zoekt om de loon kosten te drukken. Want dat daar de oplossing gevonden moet worden, is duidelijk. Verdere bezuinigingen op de uitgaven van de ministeries zitten er niet meer in. De door het kabinet in gang gezette Van der Stee en Van Agt „heroverwegingsoperatie" zal daar wel wat licht in moeten brengen, maar dat is iets waarvan pas het volgende kabinet de (wrange) vruchten zal kun nen plukken. pakket voorstellen Het pakket met voorstellen waaruit de 16 ministers nu moeten kiezen be vat, onder meer, de volgende hoofdin grediënten: - bevriezing, per 1 juli, van de sociale uitkeringen, de ambtenarensalaris sen en de inkomens van de trendvol gers (o.a. volksgezondheid, welzijns zorg). Opbrengst: 1,6 miljard. - verhoging van de eigen bijdragen voor o.a. studies, huren en gezond heidszorg (profijtbeginsel), 350 mil joen. - verhoging van het wersnemersdeel in de ww-premie (1,5 miljard). Het eerste voorstel levert voor de schatkist natuurlijk het meeste op, omdat die lasten deels ook op de rijks begroting zelf drukken. De inkomens in het bedrijfsleven zouden dan niet hoeven te matigen, wat leidt tot een - zij het éénmalige - loskoppeling van lonen en uitkeringen. Juist daartegen heeft de CD A-Twee de-Kamerfractie intern al fel verzet aangetekend. In tegenstelling tot de WD, die deze „(los)koppeling-op-af- stand" zelfs in haar verkiezingspro gramma heeft opgenomen, heeft het CDA van handhaving van de koppe ling een „strijdpunt" gemaakt. Verzet zal er ook komen van de ambte narenbonden die woensdag al, toen het kabinet nog met het beraad moest beginnen, lieten weten „het niet te zul len pikken" (ABVA-voorzitter Dut- man) dat ambtenaren en gewone werknemers ongelijk worden behan deld. Voor dat argument is met name minis ter Wiegel, de baas vai alle ambtena ren, gevoelig. Hij staat toch al niet op beste voet met Dutman e.s. en ziet lie ver een algemene looningreep dan dat hij het vuile werk voor Albeda en Van der Stee moet opknappen. compromis De verhoging van de ww-premie (naar verluidt met 1 procent) lijkt daarom een redelijk compromis met aantrek kelijker kanten. Op de eerste plaats omdat iedereen daar gelijkelijk de du pe van wordt. Ook de uitkeringstrek- kers, die geen ww-premie betalen, le veren via een koppelingssysteem dan in. Alleen de zelfstandigen blijven bui ten schot. Bovendien stroomt er extra geld in het werkloosheidsfonds, waardoor de rijksbijdrage in de sociale fondsen om laag kan. Voorts betekent het voor de overheid zelf een besparing omdat de loonkosten van ambtenaren en uitke ringstrekkers mee omlaag gaan. Blijken deze mogelijkheden (politiek) onhaalbaar of onuitvoerbaar, dan zit er voor het kabinet niets anders op dan met een (gedeeltelijke) looningreep te komen, bijvoorbeeld door een deel van de prijscompensatie op 1 juli te korten. Loonmatiging (tot 3 a 4 procent per jaar) is het parool voor de komende jaren, zo liet Van der Stee dinsdag al weten. Van gerichte overheidssteun voor verbetering van de werkgelegen heid (bijvoorbeeld in de bouw) kan voorlopig nauwelijks sprake zijn. Geld daarvoor kan er slechts komen door het extreem hoge financierings tekort omlaag te drukken. Dat is prio- riteit'nummer 1. De kans dat zo'n be leid dit jaar nog het werkloosheidscij fer zal kunnen drukken, is dan ook ui terst klein. Voor wie tot de nu al meer dan 350.000 werklozen behoort, een ongetwijfeld bittere pil. PZC/opinie en achtergrond 0 t'i m, (Door onze parlementaire redacteur Louis Burgers) Ook binnen de WD beginnen de discussies over kernenergie en de wing van de kernwapens op gang te komen. Dat komt scherp naarvortj de stukken voor het komende verkiezingscongres. Grote groepen afdefa hebben voorgesteld op beide punten het voorlopige verkiezingsproD'"--*,",< verzachten. Het lijkt erop dat dat ook zal gebeuren. Vrijdag en zaterdag bespreken de libe ralen in Amersfoort zo'n 1600 voorstel len om het programma op belangrijke en minder belangrijke punten te wijzi gen. Gezien de discussies in andere partijen, gaat de aandacht daarbij vooral uit naar de voorstellen over kernenergie en kernwapens. Op beide punten lijkt de WD bereid te zijn het CDA tegemoet te komen. Een nieuwe coalitie met de christen democraten komt daarmee opeens veel dichterbij, ook al omdat zowel die met de allerlaagste nitkerii$ moeten zien rond te komen. Kamminga: „Er zal nog weleeij cussie komen over de vraag of hetia bij alleen moet gaan om "gezin® mens. 'Vrouwen in de WD' is vans 41 ning dat de koopkracht van alleiz ste inkomens gehandhaafd moetfc ven". De uitslag van dit debatm gens hem nog onduidelijk In ieder geval lijkt de VVD weinig^ ke dingen voor de mensen in petto hebben. Kamminga wijst eropdat CDA-lijsttrekker Van Agt als zijn li- koppeling ook door de andere par,:-j berale tegenspeler Wiegel daar het meest voor voelen. Hoewel de uitslag van de komende discussies moeilijk van tevoren te bepalen valt, lijkt de partij in ieder geval de overhaaste bouw van nieuwe kerncentrales af te wijzen. WD-vice-voorzitter en verkiezings campagneleider, Jan Kamminga uit Groningen, bevestigt dat een deel van de partij het niet eens is met de strak ke lijnen m het voorlopige program ma. Zo willen groepen liberalen een be sluit over nieuwe kerncentrales uit stellen in afwachting van de komende maatschappelijke discussie. Een an der deel wil zelfs afzien van de bouw van meuwe centrales in de komende vier jaar. Ook het aantal kruisraketten dat de WD wil accepteren, zou wel eens lager kunnen uitvallen dan de 48 die de NA VO ons tot nu toe toedacht. Anderen willen een nieuwe beslissing hierover van de NAVO. Eén stroming vindt ver der dat ook de plaatsingsdatum op nieuw ter discussie moet worden ge steld. Ook over de vraag of Nederland het besluit volledig zelfstandig moet nemen, lopen de opvattingen uiteen. matiging Op sociaal-economisch terrein zullen er geen schokkende dingen gebeuren. Het congres lijkt te kiezen voor voort zetting van het huidige matigingsbe- leid, waarbij ook de koppeling tussen lonen en uitkeringen op de tocht komt te staan. Een uitzondering geldt al leen de „echte" minima - de gezinnen zal moeten worden losgelaten..! -,ir kunnen we beter nu eerlijk zeggen,c :!e: dat je het na de verkiezingen ia 511)1 moet doen." Nadrukkelijk wijst hij erop dsti VVD is afgestapt van het thea „puinruimen." Vorige keer washettj 560 ker geen onverdeeld succes. Dctd pagne zal nu gevoerd worden on de noemer „eerlijkheid", de ro._ niets beloven wat je niet kuntm maken. „Vier jaar geleden werden erten verwachtingen gewekt, die we lull kabinet niet geheel konden waarl ken. Er was te weinig begrip vooil concessies die je in een coalitie n«| doen. Nu hebben we gezegd dat wiji mensen precies vertellen zoaiswijW zien. Een rechtlijnige aanpak, ee en duidelijk." Kamminga geeft overigens toe datiil aanpak van het kabinet wel watstafl ger had kunnen zijn, zeker nadat J economische omstandigheden zoyf bleken te verslechteren. „Danhaddf we nu niet van die vreselijke maatreg len moeten opnemen in ons prograi zegt hij. (ADVERTENTIE) Bp Tel.01100-27251 Verbazing gaat over in verbijstering bij het kennis nemen van de metho den en de w oorden die christenen van een bepaalde signatuur menen te moe ten gebruiken om hun afkeer, ja af schuw. uit te spreken over een studie die is gewijd aan de aard van het schriftgezag en die als een 'poging om het goede luisteren naar de Bijbel te bevorderen' door de generale synode van de Gereformeerde Kerken aan de leden van die kerken is aangeboden. Nog voordat de studie in de vorm van een boekje (onder de overigens niet zo geslaagde titel "God met ons') officieel was verschenen stonden kritici van ongeduld te trappelen voor beeldbuis en radio (ECO) om de fiolen van hun toorn ov er het 'gevaarlijke geschrift' uit te gieten. En in sommige kerkelijke bladen werden vele kolommen gevuld met het kerkvolk te waarschuwen te gen deze aanslag op Gods Woord... Vanwaar deze felle reacties Kwam het geschrift plotseling uit de lucht vallen0 Bepaald niet De verontwaardiging zal vooral te maken hebben gehad met het feit dat nu voor de eerste maal op een aan duidelijkheid niets te wensen over latende wijze van officiële zijde werd op geroepen de Bijbel te gaan lezen op een andere wijze dan zeer velen nog doen. door te stoten naar het hart van de Schrift, niet langer te blijven denken volgens vastgeroeste schema s die van de Bijbel een boek zonder toekomst maken. meer dan accent Het gaat in de studie om meer dan een accent ol een wat verschillende invals hoek bij het lezen en uitleggen van de Bijbel. Je kunt zeggen dat de vraag naar de aard van het schriftgezag de kerk de eeuwen door heeft vergezeld, dat er altijd nuances zijn geweest en dal je daar niet zo droefgeestig over hoeft te doen omdat - naar het woord uit de Bijbel - de Geest de kerk in alle waarheid zal leiden. In de Gereformeerde Kerken heeft een sterk uiteenlopende visie op het onder werp een- en andermaal tot kerkscheu ring geleid Nieuw is het probleem dus allerminst. Maar de ontwikkeling van de dingen heeft - niet in de laatste plaats onder invloed van de vraag naar wat de Bijbel te zeggen heeft, in de maatschappelijke structuren, voor de ethische facetten van het geloof - er toe geleid dat de tijd rijp werd voor een richtingwijzer op dit met gemakkelijke terrein. De norm die sommige christenen hun mede-christenen opleggen bij de beoor deling van het ware geloof is of zij aan vaarden dat alles wat in de Bijbel staat werkelijk is gebeurd. De Bijbel moet je geloven van kaft lot kaft als een onfeil baar boek dat door de Heilige Geest is geïnspireerd - hetgeen onder andere betekent dat de schrijvers zich niet heb ben kunnen vergissen. Wie dat alles niet gelooft bevindt zich op het hellend vlak Hel gaat van kwaad tot erger Het begint met het wrikken aan één steen maar vroeg of laat stort het hele ge bouw in elkaar Zo ongeveer kan de op- vatflng van hen die zich "bijbelgetiou we christenen' noemen worden gefor muleerd. Echte bekommernis om het prijsgeven van Gods waarheid gaat ge paard met het onvermogen of het ont breken van bereidheid zichzelf de vraag te stellen of het soms mogelijk is door eerbiedig luisteren andere wegen te ontdekken. eenvoudig Tot heden heb ik nergens de gedach- tengang zoals hierboven beschreven zó kort en zó typerend weergegeven ge zien als in een ingezonden stuk in Trouw: 'De eenvoudige en gelovige Bijbellezer zal geen moeite hebben met het ver staan van de Heilige Schrifl Hij zal zich laten leiden door Gods Geest en met gehinderd worden als hij een oneffen heid tegenkomt. In het verleden hoorde of kende men de uitdrukking luslo- nscli-krttisch niet eens'. Een standpunt als dit betekent in we zen het einde van elk serieus Bijbelon derzoek. het blijven voorttollen in een gesloten cirkel, het bewust niet zoeken naar antwoorden op nieuwe vragen van mens en samenleving, het genoeg heb ben aan vertrouwde klanken en uit drukkingen zonder ze steeds weer op hun inhoud en betekenis voor hier en nu te onderzoeken. Wat zou een mens er minder op worden - ook in zijn geloof- als hij bij het lezen van de Bijbel er reke ning mee zou houden dat de schrijvers van de Bijbelboeken leefden in zeer ver schillende tijden en omstandigheden, dat zij naar karakter, afkomst en milieu sterk van elkaar verschilden, dat er zeer methodisch aangelegde historici onder hen waren maar ook diumers met een visie die tot adembenemende perspec tieven voerde? Billijkheidshalve moet ook op de keer zijde van de medaille worden gewezen In de inleiding van de studie wordt on der andere gezegd dat er ook christenen zijn voor wie alleen datgene waarheid is wat zij zelf. met hun kennis en gevoel, als waar ervaren In die visie gaal de mens. vanuit zijn situatie en zijn weten schap. heersen over de boodschap van de Bijbel, over wal God hem en anderen te zeggen heeft. Anders gezegd, je pikt uit de Bijbel wat van je gading is op nnnaïïir.nxn.Tni grond van je religieuze gevoelens of je maatschappijopvattingen of omdat het je beter uitkomt. En wat je niet kunt gebruiken laat je liggen of schuif je weg. Op deze wijze wordt de Bijbel in ernstige mate tekort gedaan, kan de boodschap worden ver smald tot een ideologie, kunnen bijbel se kernbegrippen als verlossing, bevrij ding. verzoening, gerechtigheid worden geïsoleerd van de centrale figuur in de Bijbel. Jezus Christus, waarheid? Al even kwam het begrip 'waarheid' aan de orde. In een van de meest dra matische momenten in de geschiede nis van de mensheid stelde de Romein se stadhouder Pilatus de vraag naar de waarheid toen Jezus aan hem werd voorgeleid. Wist hij het. daar en toen. niet? Stelde hij de vraag om zich te kunnen onttrekken aan zijn verant woordelijkheid? Was hij een relativist die bedoelde te zeggen dat 'de' waar heid niet bestaat, in elk geval niet ge kend kan worden of op verschillende manieren kan worden ervaren, afhan kelijk van de situatie waarin de mens verkeert? Deze vragen blijven actueel In het bewuste boekje is een hoofdstuk gewijd aan veranderingen in het waar heidsbegrip. Meest gangbaar was tisi de opvatting dat 'waar' heet watje objec tief kunt vaststellen, een verhaal is 'waar' als het de feitelijke toedracht weergeeft. De andere opvatting is deze: 'waar' is wat de mens zich van een zaak voorstelt Niet de feitelijke gegevens maar de manier waarop men zich die eigen maakt, de strekking verstaat, tot zich neemt, of verwerkt, is 'waar'. Je kunt de twee opvattingen aanduiden met 'objectier en 'subjectief waar heidsbegrip. Dat dit geen theorie is be wijst de praktijk van elke dag: laat drie mensen die getuigen zijn geweest van een ongeluk vertellen of opschrijven wat zij hebben gezien. Er komen drie andere verhalen voor de dag Wat is nu de waarheid? U voelt het dwaze van de vraag Nu is de Bijbel niet een verslag van inci denten of lets in die geest. Maar het wa ren wel mensen die schreven in ver schillende historische, sociale, culture le. psychologische en sociologische contexten. Dat hoeft niet te worden aangetoond' elke Bijbellezer ontdekt al in de eerste hoofdstukken van de boe ken die de Bijbel vormen - zélfs in de zoveelste vertaling - de 'waarheid' van dit gegeven. De gereformeerde studie introduceert de term 'relationeel waar heidsbegrip' en poogt met behulp van argumenten aan te tonen dat er geen sprake hoeft te zijn van een tegenstel ling tussen 'objectief en 'subjectief schema's Het lezen van de Bijbel waar het boek je voor pleit maakt dat lezen niet een voudiger. Allerlei woorden en begrip pen moeten worden hertoetst en her ijkt. Er mag veel meer fantasie bij te pas ko men. er wordt aanzienlijk meer ge vraagd van het voorstellingsvermogen het verlost van denkschema's die al lang niet meer functioneerden, het be vrijdt van godsdienstige taboes, het is ook van grote betekenis in de omgang - in de gezinnen en op de scholen, de mid delbare scholen niet in de laatste plaats - met en tussen jongeren die kritische vragen stellen aan de Bijbel: er hoeft niet meer zoals dat voorheen het geval was 'hersengymnastiek' te worden beoefend om het een met het ander in overeenstemming te brengen. Vooral denk ik dal de in het gerefor meerde geschrift aanbevolen maniet van lezen van de Bijbel christenen in het westen, leden van 'gesettelde' ker ken. bescheidenheid zal leren tegen over mede-christenen in omstandighe den van onderdrukking en terreur, hun beeld van God naar de Schrift kan minstens zo 'waar' zijn. J J. Tevel conflicten De toekomstig voorzitter (hij voljtljK eind mei VVD-voorzitter KorthalsA! tes op) verwacht weinig echtemoti) jj nele scènes. Toch ligt cr voldoen) l5y potentiële conflictstof om dc gen» deren bezig te houden. Het vuurw* zal moeten komen van een rede1 partijleider Wiegel, die overigensn niet eens geagendeerd is. f™. Naast kernenergie, de kernwapens» de ontkoppeling noemt Kamma rt, vooral het politiebeleid als van de» derwerpen waar de gemoederen na bezig zullen worden gehouden. NeüS bij het CDA bestaat ook onder Yïï> gu raadsleden weerstand tegen decent» lisatieplannen van minister De Ruiz (justitie). Het voorlopige progra steunt echter deze voorstellen Voorts noemt Kamminga als „moei- ke" voorstellen de plannen van «s deel van de partij om de doodstrafe heel uit de wetgeving te schrapps Zelfs de liberale kamerfractie waste- over verdeeld. Andere afdelingen® den dat buitenlanders na vijf ]ss stemrecht moeten krijgen voor? meenteraadsverkiezingen. Weö kans maakt daarentegen het voorsË om buitenlanders ook het stemtó te verlenen voor verkiezingen n# provinciale staten en de Kamer De partij is verder verdeeld over4 drooglegging van de Markenvaaii het huurbeleid en de aftrekbaarhei van hypotheekrente. Een deel vanê partij blijkt het op dit laatste alsnog eens te zijn met de opvattin# van het kabinet. De aftrekbaarhrt van onderhoudskosten voor het eira liuis staat eigenlijk niet ter discuss* Zuid-Afrika is eveneens een zaaks® de afgevaardigden gedurendedeir.-- taal zestien uur van het verkies# congres de tanden in zullen zetten. Maar letterlijk niemand stee: het idee van een olieboycot, of daar een voorstel over gedaan Es gaat vooral om de vraag op wette® dere wijze het verafschuwde aps.' heidsregime kan worden bestrede (ADVERTENTIE) abjuc. ideaal voor alle jeugd- sporters trainingsjack

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 4